Kamerlid J. Knot: PvdA moet straks de rit kunnen uitzitten <2. Lö/R Voor mensen die echt kiezen is er geen CDA' Waterleiding lek school dicht KRUISWOORDPUZZEL Rabiespenningen Adverteren bv/vh Langeveld en de Rooy NIEUW SANYO ELEKTRONISCHE KASREGISTERS!! m „Ik ben voor natuur- en landschaps behoud maar dan moet in de eerste plaats een zaak zijn van de plaatselijke bevol king, dus van de gemeenteraad", aldus het tweede kamerlid Jan Knot van de PvdA tijdens de spreekbeurt die hij woensdagavond hield in hotel „De Lin- deboom-Texel". Naast dit prettige ge luid dat niet iedereen had verwacht van de niet van centralisering afkerige so cialisten zei Knot dat ook het veer dienst vraagstuk een kwestie is die door de plaatselijke overheid moet worden opgelost. Uiteraard moet eerst worden vastge steld hoeveel mensen men naar het ei land moet kunnen vervoeren, waaraan de capaciteit van de boot dan moet wor den aangepast. Een soortgelijke benade ring dus als bij het projekteren van we gen. Wat dat laatste betreft zei Knot geen voorstander te zijn van uitbreiding van het Texelse wegennet en verbreding van de bestaande wegen. Hij vond dat men wat dat betreft op het eiland wel aan de grens zit. Als de bootverbinding zodanig zou veranderen dat Rijkswater staat uitgebreide nieuwe aanlegvoorzie- ningen moet scheppen, zou de heer Knot dat betreuren. Hij vond dat al het geld dat Rijkswaterstaat nog over heeft, moet worden besteed aan de dijken. Wat de plaatselijke problematiek be treft hield het kamerlid zich nogal op de vlakte. Veel duidelijker was hij in het algemene gedeelte van zijn toespraak, waarin hij vaardig en bewogen enkele harde noten kraakte en beschul digingen van politieke tegenstanders weerlegde. Vrouwen Zoals meestal op dergelijke avonden bestond het gehoor (ruim 25 personen) voor het grootste deel uit mensen die de visie van de spreker al waren toege daan. Opmerkelijk was dat meer dan de helft van de luisteraars uit vrouwen bestond. Kennelijk hadden nogal wat mannen voetbal boven de politiek geko zen. Een van de vrouwen vroeg zich enigszins verontwaardigd af waarom „zelfs" de PvdA zo weinig vrouwen op de verkiezingslijst heeft staan. Knot kon alleen maar zeggen dat hij dat niet kon helpen. Het is het Gewest dat de lijst samenstelt. De leden kunnen er dus wat aan doen, de volgende keer. Knot stelde vast dat het gevallen ka binet Den Uyl een unicum was. Het was het eerste werkelijk progressieve kabi net. Vroeger hebben socialisten wel mo gen meeregeren maar alleen als men J. KNOT hen nodig had. Ze konden vertrekken als zij „zaken" wilden doen, door inwil liging van typisch socialistische wensen te eisen. De rechtse groeperingen zijn altijd dominerend geweest. Knot zette zich vooral af tegen het CDA. Hij ont kende dat deze combinatie een nieuw verschijnsel m de politiek is. In tegen deel: de drie christelijke partijen hebben het samen altijd voor het zeggen gehad. Gedwongen door het slinken van de aan hang, zijn ze alleen maar samen gegaan. 28 29 Horizontaal: 2. bouwland 7. zuivelprodukt 9. familielid 10. beest 12. keer 13. hoofd van een moskee 14. strik 16. gewicht 17. droog (van wijnen) 18. vreemde munt 19. meisjesnaam 20. vaartuig (afk.) 22. voorzetsel 24. vreemde munt 25. boom 28. eens 31. uitmuntend 34. Gedeputeerde Staten (afk.) 35. water m Friesland 36. puntdicht 41. insekt 45. mil. opl. school (afk.) 46. familielid 47. snijwerktuig 48. dierengeluid 49. maanstand (afk.) 50. vruchtje 52. masker 54. afgunst 56. loterijbriefje 57. stuk grond 58. palm 60. massa 61. Oosterse titel 63. lekkernij 64. vertegenwoordiger Verticaal: 1. mannelijk dier 3. militair 4. jongensnaam 5. uitgifte van aandelen 6. gezichtseinder 7. kledingstuk 8. vruchtennat 10. aanw. voornaamwoord 11. schoorsteenzwart 15. teken 17. aanspreektitel 19. vogel 21. zoon van Noach 23. neerslag 24. onder andere (afk.) 26. onmeetbaar getal 27. vogel 29. boom 30. insekt 32. kloosterlinge 33. ontkenning 37. hetzelfde 38. godsdienst (afk.) 39. vriend (Fr.) 40. deel van de week 41. tevreden 42. bosje haar 43. ter herinnering (afk.) 44. tweegevecht 47 deel van het hoofd 51. reinigingsmiddel 53. toiletartikel 55. schrijfbehoefte 57. vrij 59. deel van het dak 62. persoonlijk voornaamwoord Hp verjassen in „De Zwaan' Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrix laan kan dagelijks oud papie; jne „Ze moeten elkaar vasthouden omdat ze anders zouden verzuipen". Niet onbillijk De volgens velen onbillijke eisen die de PvdA voor de verkiezmgen heeft ge steld inzake de regermgssamenstelling verdedigde Knot door erop te wijzen dat men niets anders vraagt dan waarop men recht heeft. Vanzelfsprekend is dat de kiezers die gewenste regeringssa menstelling mogelijk moeten maken. Over het programma moeten keiharde afspraken worden gemaakt „zodat we de rit kunnen uitzitten". Knot had weinig goede woorden voor Van Agt die aan alles meewerkte maar het liet afweten toen het erop aankwam. Volgens Knot was dat werk geweest van de conservatieve KVP-achterban. Spre kende over de omstreden grondpolitiek zei Knot dat het demogogie is om het voor te stellen dat de linksen erop uit zijn de arme boeren met een fooi af te schepen. In de praktijk gaat het er om speculatie te voorkomen met gronden die in het algemeen belang nodig zijn. Onnodig hoge grondprijzen (die de over heid moet betalen) betekent duurdere bouw van woningen, ziekenhuizen en openbare voorzieningen waar de bevol king toch voor moet opdraaien. In de praktijk gaat het overigens om stadsvernieuwingsgebieden die reeds in handen van projectontwikkelaars zijn. Met wat nu is gebeurd, zijn de specu lanten meer geholpen dan de boeren en tuinders. Dat het kabinet Den Uyl het nog niet zo slecht heeft gedaan illustreerde Knot door te wijzen op 19% waarmee de koopkracht van de AOW in de afgelopen 4 jaar is gestegen en op de sociale uit keringen die zijn gekoppeld aan het mi nimum loon. Ook de kleine zelfstandi gen hebben geen klagen. Daarvoor is de afgelopen vier jaar meer gedaan dan in de tien jaar ervoor. Er is zelfs een eind gekomen aan het in aantal afnemen van kleine ondernemingen. Ook een tweede kabinet Den Uyl zal zich voor deze ca tegorie blijven inspannen, o.a. omdat de kleinere bedrijven naar verhouding veel werkgelegenheid bieden. Christenplicht Het handhaven van de ontwikkelings hulp op het bestaande niveau vond Knot niet meer dan een plicht. PvdA en CDA zijn het in dat opzicht eens. De WD denkt er anders over en alleen al daarom zou het CDA niet met de WD moeten samenwerken. Knot weidde uit over de zwakkeren in onze samenleving en constateerde dat wij allemaal tot de zwakkeren moeten worden gerekend, zoals wij staan tegenover gigantische problemen als de grondstoffenschaarste, de bewapeningswedloop, het opslaan van nucleair afval en het snel naderende energietekort. „Wij hebben elkaar hard nodig", aldus de spreker die onder deze omstandigheden de door de WD be pleite vrijheid van handelen voor ieder funest noemde. Het is reëel er van uit te gaan dat de progressieven straks moeten samenwer ken met anderen. Het CDA is de enige mogelijke partner, maar dan zullen er harde afspraken moeten worden ge maakt. Knot liet zich vrij kritisch uit over andere linkse partijen: „De PPR en PSP behalen goedkope succesjes, maar het is geen basis voor een behoorlijk be leid". De CPN vond hij door zijn onde mocratische instelling, onuitvoerbare leuzen (lonen omhoog, prijzen omlaag) en trouw aan Moskou evenmin geschikt om mee samen te werken. Om bij de ge sprekken over de regeringssamenstel ling een sterke onderhandelingspositie te hebben heeft de PvdA veel stemmen nodig „Wie in Nederland wil kiezen staat voor de keus WD of PvdA. Wie op het CDA stemt weet niet welke kant het uitgaat". Werk in welzijn Naar aanleiding van vragen ging Knot ook nog in op het werkgelegenheids vraagstuk. Geld dat hiervoor wordt uit getrokken moet uitsluitend worden ge stoken in bedrijven die nuttige dingen maken, waar veel werk in zit. Verder moet het beschikbare werk over meel mensen worden verdeeld. Het gaat niet aan dat de een jarenlang niets doet ter wijl de ander een volle dagtaak heeft. Spreker zag nog mogelijkheden voor werk m de dienstensector waarbij hij dacht aan de gezondheidszorg en wel zijnsvoorzieningen. Dat zijn collectieve voorzieningen waarop de overheid dus beslist niet mag beknibbelen. Bij de politie zijn weer enkele van honden afkomstige rabiëspenningen be zorgd. Het zijn de nummers 13119, 13379 en 13758. Op vertoon van het inentings- bewijs kunnen ze worden afgehaald. Momenteel worden in Den Helder en mogelijk ook op Texel advertenties ge- acquisiteerd voor een toeristisch blad „Gastvrij in Noordholland". Bij mensen die worden benaderd kan de indruk ontstaan dat het hier gaat om een uitgave van de WV Texel of de Texeltoerist. WV-directeur J. W. Dek ker raadt aan eerst even contact op te nemen mèt de WV alvorens te beslui ten in dit blad te adverteren. DONDERDAG 12 MEI De afdeling Texel van de Hollandse Mij. van Landbouw houdt in „De Hoop" te De Cocksdorp een ledenvergadering met als sprekers de hoofdbestuursle den C. Geerligs en B. v. d. Beek; 20.00 uur. In de Raadskelder wordt aanvang 20.00 uur een postzegelruilbeurs met verlo ting gehouden. VRIJDAG 13 MEI De commissie welzijnszaken heeft aan vang 20.00 uur een openbare vergade ring in het raadhuis. De Vereniging voor Vrienden van het Paard houdt de voorjaarsvergadering in „De Lindeboom-Texel". Spreker is de heer A. J. Vermond van het WPN; aanvang 20.30 uur. Texelse Boys houdt een feestelijke con tactavond voor de leden en hun dames aanvang 20.30 uur. ZATERDAG 14 MEI Op de velden van Texelse Boys wordt een pupillentoemooi gehouden. Zie voor programma het overzicht elders in deze krant. Voor de wandeltocht rond Texel kan worden gestart m het wachtlokaal op de veerhaven, na aankomst van de eerste boot uit Den Helder. SVC houdt in het Eierlandsche Huis een feestavond ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan: gymnastiekdemon- straties, toneel door de SVC-groep en bal. Aanvang 19.30 uur. „The Typhoons" verzorgen in Casino een feest der nostalgie" dat om 21.00 uur begint en voor ieder gratis toe gankelijk is. ZONDAG 15 MEI Om 14 00 uur begint in de buitenmanege van „Elzenhof" aan de Pijpersdijk een door ruiters verzorgde demonstratie middag. MAANDAG 16 MEI Vanaf 19.00 uur haalt Scouting Texel oud papier op langs het Schilderend. Men wordt verzocht het papier ge bundeld op de stoep klaar te zetten. DINSDAG 17 MEI Het Centraal Bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel vergadert om 20.00 uur in het raadhuis. De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel maken een fietstochtje naar Den Hoorn. Start om 14.00 uur op de Elemert. VASTE DATA Iedere woensdag, aanvang 19.00 uur spelletjesavond voor de jeugd in „De Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan. Elke maandagavond aanvang 20.00 uur bridgen in hotel De Lindeboom-Texel. Inleggeld ƒ3,75 per persoon. Wielervereniging Texel houdt iedere zondag trainingswedstrijden op het Hogebergcircuit. De Stichting voor Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Texel houdt spreekuur op maandag tot en met vrijdag van 9.00 - 10.00 uur van van 14.00 - 15.00 uur. Adres Julianastraat 3, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Elke maandagavond om 20.00 uur kla- in de daar opgestelde container gede poneerd worden. Iedere dinsdagochtend huisvrouwen- gymnastiek in de sporthal van 9.30 10.30 en 10.30 - 11.30 uur. Kosten 2.» per keer. Slankelijnclub komt op maandagavon bijeen in „De Witte Burcht", aanvan half acht. De leerlingen van de Sint Jozefschoo hadden gisteren een vrije dag. Oorzaak was het defekt raken van de hoofdwa terleiding in de Hollewal waarop de school rechtstreeks is aangesloten. Om dat er geen water was zouden de toi letten niet gebruikt kunnen worden, wal op de 300 leerlingen tellende school tot onfrisse toestanden aanleiding zou ge- Ook enkele straten die hun water via dezelfde leiding betrekken, kwam zon der water te zitten. De avond tevoren waren de bewoners echter gewaar schuwd, zodat een noodvoorrraadje kor. worden klaargezet. Het defekt in de lei ding ontstond op het kruispunt Holle- al-Weststraat. Oorzaak waren de recenU graafwerkzaamheden voor het nieuwt riool. De teruggestorte grond was on voldoende aangedrukt, waardoor de as- best-betonleiding van dertig cm door snee in een bocht verzakte. Daardoor begon een koppeling te lekken zodat het water al gauw uit de grond spoot. Oir. reparatie mogelijk te maken moest de leiding buiten gebruik worden gesteld met het genoemde gevolg. Het lek is in middels gedicht. TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3,15, elke regel meer ƒ1,05. Texelaartjes dienen bi] vooruitbetaling te wor den voldaan. Voor Texe laartjes op rekening wor den ƒ2,50 adm.kosten be rekend. Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 29? De service van de RABOBANK gaat héél ver. ide Te koop speedboot met houten dek en Cabriolet kap met 20 pk Chrysler buitenboordmotor en wa gen. P. Kooiman, Den Burg, tel. 2530 Te koop jonge konijnen en cavia's, mooie planten, chrysantenstekken, Mar grieten, stokrozen, afri- kaantjes, ijsbloemen bi] f Fam. Haarsma, Waaien-® burg 12, tel. (02228) 353 Vo Naast de geweldige CITIZEN elektronische rekenapparaten, kun nen wij U als primeur op Texel aanbieden SANYO ECR 01 WA een eenvoudig kasregister op geldlade, met 1 telwerk en dagtotaal. afsluitbare kassarol Prijs ƒ1090,excl. btw. SANYO ECR 04 LA een elektronisch kasregister op geldlade, met 4 variabele optelwerken (4 totalen) en dagtotaal, wisselgeldtoets, vermenigvuldigtoets (voor stuksprijs etc.) procententoets, debiteurentoets. 2-zijdig afleesvenster. Prijs ƒ3490,excl. btw. SANYO ECR 08 LB een elektronisch kasregister op geldlade, met 8 variabele optelwerken, 8 totalen, doorlopend dagtotaal, wisselgeld teruggavetoets, subtotaal. 2-zijdig afleesvenster, procententoets. Prijs /4690,excl. btw. SANYO - CONCORD EEN ELEKTRONISCH kasregister op geldlade, voorprogrammeerbaar tot 32 groepen Zeer geschikt voor horecabedrijven, Ook leverbaar met 16 groepen. De groepen kunnen op prijs geprogrammeerd worden 4 bediende telwerken, verkooptotaal van elke bediende Btw-toets, automatische btw-berekening en een groottotaal dat niet op 0 is in te stellen (boekh. totaal). Prijs op aanvraag. „Kortom" een compleet elektronisch kassaprogramma Wij verzorgen graag een demonstratie bij U thuis. vh Langeveld endeRooybv den Borg Texel

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2