SiÜlpSr'' Ün Zadeits Voor het weekend Spotgoedkope aanbiedingen Politiek op basis van Christendom CDA lijst 1 Jlotel „Be pelikaan" Zonnig Texel bezonnescherm u! Voor Texel: fé telefoon 02220 -38 65y Grasmaaien en het afstellen van cirkelmaaiers Ut LAND Ut BOUW en Hemelvaartsdag Maandag, eerste lammerenmarkt Sociale gerechtigheid verantwoordelijkheid dragen. serveerster voor ontbijt en lunch afwashulp, luxe keiler! euken in massief eiken ëindeloos C2ïi- kt'jl.cn m.t ma.siol ■■.ken kijken KEUKENCENTRUM", A. van der Vis b.v. 1 r mi zonweringenj Burgerlijke stand 17 deelnemers sportviswedstrijd Krant vervalt Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis: Tandartsen: Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Derde blad Texelse Courant, vrijdag 13 mei 1977 Wij zijn er ook met staanplaats bij het postkantoor. en aandacht voor hen die vraagt voor a.s. seizoen (juli-augustus) voor 's morgens en 's middags. De Koog - Texel, (02228) 202, ■I i i I Czze ki-uli.cn mpt rnossifif eiken I. d(Ni«>,n ji.r Iv'nn rustiek of «je S btilct ztyart 5 Is dc droorrt vad p|ke vrouw Si Vpn elke ,i izr.. 23' Van elk gezin'. U moer 'ns bii ón* komen H kijken en eer.s M«-n; 'iocvcpI jP jan en in'io'iwniogelijkhedcn er* zijn En voel<?r.. hoe sorpet laden K lopen SSj Kunt u gelijk die andere luxe vf "filler keuken' n totaal 12 ver «clnllcnilc kleu'en bewonderen. Wc rulle» u qraap voor-ekenen u'i voortekenen wat die keuken ln*.o bij u «huis nou helemaal gaht ko"en. We'lfie» dat 'l meevalt Maricoweg, telefoon (02220) 2356. mogelijk keukens in één week leverbaar. 1 Het kan wel weer eens erg zonnig worden. Heeft u dan ook die warmte in huis? Daar is iets tegen te doen Een goede zonwering is dan de oplossing. U kunt zelf het klimaat in huis op een eenvoudige manier regelen Zonwering-adviseurZadeits heeft een jarenlange ervaring in het plaatsen van goede zonneschermen. Vooral op winderig Texel vraagt zo'n scherm om een degelllke constructie Daarom levert Zadeits met zijn vakmensen zo'n scherm met licht-echt en weerbestendig doek.en meteen gemoffeld stalen frame m kleur, b.v donkerbruin, die uitstekend past bij de kleur van de donkere hardhouten kozijnenof de gevelsteen van uw woning En wat oók zo prettig is, Zadeits geeft service! bel of schrijf om meer inlichtingen. Hoofdkantoor. Zadeits b.v zonweringen. Koemarkt 36. Purmerend Telefoon 02990 - 2 46 01. Vorig jaar juni is op het bedrijf van de familie P. C. Hin aan de Spangerweg een demonstratie gegeven met het af stellen van cirkelmaaiers. Er wordt in de praktijk nog wel eens verondersteld dat de cirkelmaaier een nadelige in vloed heeft op de kwaliteit van hergroei en uiteindelijk op de graszode. Wel blijkt het, dat het vrij veel voorkomt dat ten gevolge van een onjuiste afstel ling en verkeerd gebruik in meer of minder mate schade ontstaat aan de graszode. De heer Ing. J. J. Kruizenga, specia list landbouwwerktuigen en arbeid bij het consulentschap voor de Rundvee houderij te Alkmaar heeft de aanwezi gen gewezen op onderstaande punten om goed werk te leveren waarbij de graszode geen nadelige invloed heeft van het maaien met een cirkelmaaier. De afstelling van de cirkelmaaier is moei lijker dan van een maaibalk. Voldoende vermogen aftakas De trekker dient voldoende vermogen te hebben om steeds op toeren te blij ven. Een te laag toerental veroorzaakt slecht maaiwerk. Trekkers met veel keuze in de juiste rijsnelheid door een ruim aantal versnellingen verdienen de voorkeur. De omtreksnelheid van de mesjes va rieert al naar gelang het merk van 60 - 90 meter per seconde bij 540 omwente lingen van de aftakas van de trekker. Bij een te laag toerental is de omtrek snelheid ook lager hetgeen ten koste gaat van goed maaiwerk. De stoppel wordt langer, vooral op de scheiding van twee naar elkaar draai ende trommels of maaischijven. Rijsnelheid Elk mesje moet per keer een stukje lengte per perceel maaien. Naarmate sneller gereden wordt bij een gelijkblij vende toerental van de aftakas, dus een hogere versnelling, moet elk mesje meer gras verwerken per keer. Hierdoor stijgt de weerstand tegen het mesje dat daar door wil afwijken. Op de scheiding van twee naar elkaar toedraaiende trom mels of schijven ontstaat dan een strook met een zeer lange stoppel Het geheel geeft een langere stoppel. Deze foutieve afstelling is ongeveer gelijk aan een te laag toerental bij een lage rijsnelheid. In de praktijk wordt de stoppellengte beïnvloed door rijsnelheden die boven de 9 - 10 km per uur liggen. Aanspanning op juiste hoogte De trekarmen moeten op een zoda nige hoogte worden ingesteld, dat de machine in de dwarsrichting vrij steunt op de grond. Het tussenframe dient tij dens het ook horizontaal te liggen. Stoppellengte Als standaard worden de machines meestal zodanig uitgevoerd dat de stop pellengte plm. 5 cm bedraagt. In hoe verre deze lengte strikt dient te worden aangehouden is niet exakt te zeggen om dat maaistadium, droogte van de grond en het weer na het maaien hierop ook van invloed zijn. Om onnodig risico te vermijden gaan we daarom uit van 5 - 6 cm. De afstelling van de maaihoogte ge beurt bij de machines met maaitrom- mels door de afstand tussen de mesjes en het aanrakingsoppervlak van de steunschotels met de bodem te meten. Middels een andere steunschotel, het verwijderen of aanbrengen van vul rin gen of door een draadpindel wordt de verstelling uitgevoerd. Regeling van de dieptestelling door inkorten van de topstang is onjuist. Bij machines met maaischijven geldt hetzelfde. Voor ver andering van de maaihoogte kunnen de geleidesloffen aan weerszijden van de balk worden versteld. Te lange stoppels in combinatie met korte In het voorgaande is reeds geschreven waardoor te lange stoppels kunnen ont- van 20 april tot en met 10 mei 1977 Geboren: Sander Johannes, zv. Jo hannes B. Witte en Aafke Kloosterman; Mariene Jantine, dv. Jacob Smit en Margaretha S. Boon; Petra Martine, dv. Martinus J. Bervoets en Anna E. M. Bruijns; Saidja Nicolai, zv. Jap Drentje en Catherine M. E. Smit; Goverdina Cornelia, dv. Govert J. van Noort en Johanna A. KoomanRamon, zv. Henk C. Daalder en Ariena Lap. Ondertrouwd: Jan Dekker en Elisa beth van Beek; Klaas Langius en Hen- driva H. Visser; Jan Vlaming en Maria A. Trap; Alfonso J. M. van Schoonhoven en Paula Breen; Johannes J. W. Witte en Margaretha G. Zijm. Overleden: Simon J. Witte, oud 58 jaar, wonende te Den Burg; Trijntje J. Zeijlmaker, ev. Kalis, oud 81 jaar, wo nende te De Cocksdorp; Hendrik C. Smit oud 26 jaar, wonende te Amsterdam; Alberdina W. Scheffer, wv, Kunst, oud 85 jaar, wonende te Den Burg; Wijbe J. Hoekstra, oud 65 jaar, wonende te Den Burg; Adriana Vermeulen, ev. Dek ker, oud 80 jaar, wonende te Oudeschild. staan. In de praktijk wordt dan gepro beerd om deze fouten te verhelpen door de topstang in te korten. De trommels met een grote diameter reageren hierop :eer sterk. Midden voor de trommel wordt dan kort gemaaid en aan de buitenzijde niet. Dit verschijnsel zien we op Texel ook nogal eens dat er banen met een lange en korte stoppel zijn. Gedurende de eerste dagen en soms weken zien we dan een verschil in groeisnelheid. De korte stoppel is veel trager in zijn her- groei en als dit ook gebeurt in combi natie met laat maaien met een hoge bo dem kan dit erg slecht zijn voor de gras mat. Onkruid en slechte grassen zijn dan veelal de nieuwe planten. Scherpe mesjes Met de cirkelmaaier komen weinig verstoppingen voor waardor r nau welijks iets gemerkt wordt <m wanneer de mesjes bot zijn. Toch is voor goed maaiwerk een conthrole hierop noodza kelijk. Botte mesjes geven een raffelige en wat langere stoppel hetgeen extra vermogen vraagt. Het slijpen van de mesjes is 1 keer mogelijk. Besparing op nieuwe mesjes is een verkeerde zuinig heid. Veiligheid De veiligheid verdient een aparte ver melding en heeft als zodanig weinig te maken met een goede afstelling. De mesjes draaien rond met een snelheid van 200 tot 300 km per uur. Nu om de risico's van ongelukken door wegschie tende stenen en ander ongerechtigheden zoveel mogelijk te verminderen moe ten alle cirkelmaaiers voorzien zijn van de wettelijke door de arbeidsinspec tie voorgeschreven beschermkap. Voor goed maaiwerk verdient de cir kelmaaier een juiste afstelling en een vakkundig gebruik. Hierdoor heeft de cirkelmaaier geen extra nadelige in vloed op de kwaliteit van de graszode. J. Koolhof De vijfde wedstrijd van de Sportvis sersclub Texel die gehouden zou worden nabij de Mosselweg achter Oost moest in verband met de waterstand worden verplaatst naar IJzeren Kaap. Na twee uur vissen door 17 deelnemers was er een totaal van 1268 cm. Op de eerste plaats bij de senioren eindigde S. Lange- veld met 8 vissen, totaal 141 cm; 2. S. Feenstra, 6 vissen, 122 cm; 3. F. Bos, 4 vissen, 114 cm. Bij de jeugd was Cor Vlaming de sterkste en eerste met 7 vissen, 144 cm; 2. Eddy Rijk, 5 vissen, 114 cm; 3. Sieme- jan Rijk, 3 vissen, 71 cm. De volgende wedstrijd van de visclub is bij de sportuitwisseling met Bergen op zondag 15 mei. De leden worden ver zocht zich om half acht v.m. te verzame len bij het Fanfaregebouw, Witte Kruis- laan. Voor vervoer wordt gezorgd. Ver dere inlichtingen, telefoon (02220) 3986. In verband met het uitvallen van Hemelvaartsdag als werkdag zullen de kranten van 17 en 20 mei worden samengevoegd. Deze krant zal verschijnen op woensdag 18 mei. De advertenties voor deze krant kunnen tot uiterlijk dinsdag 12.00 uur worden ingeleverd. Lezers en in het bijzonder ad verteerders worden verzocht hier mee rekening te willen houden. Directie Texelse Courant De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Coutinho, dinsdag 17 mei, om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 18 mei, om 13.30 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavonds 20.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. R. SEEBINGA, De De Cocksdorp zaterdag 19.30 uur Cocksdorp, tel. (02222) 234. (Bij geen gehoor 02220-2323) Hemelvaartsdag, van woensdag 18.00 uur tot vrijdag 8.00 uur Dokter BARNARD, Oostereaid, telefoon (02223) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame- lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 20.00 uur tot naandagmorgen 8.00 uur Zr. BOON, Stuifweg 68, 't Noor den, tel. (02223) 354. Hemelvaartsdag Zr. DE JAGER, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 15 mei 1977: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg, 10 uur, ds. De Roest. Uitzending via De Lichtboei. De Cocksdorp 10 uur eerw. heer Veldhuis. Kollekte Kerk en Wereld. Den Hoorn 11.00 uur ds. Hoekstra kollekte Nederlands Bijbel- genootscshap De Koog 19.30 uur ds. De Roest kollekte Nederlands Bijbel genootschap De Waal 9.30 uur ds. Hoekstra kollekte Nederlands Bijbel genootschap Oosterend 9.30 uur da. Van Zijll Langhout Oudeschild 11 uur d«. Van Zijll Langhout GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Bediening H. Doop 19.30 uur ds. Douwes Oosterend 9.45 uur Dhr. Van Midden uit Zaanstad 19.30 uur Dhr. Van Midden GEREFORMEERDE GEMEENTE Den Burg 10.00 en 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 u. ds. G. v.d. Kooi m.m.v. koor Wassink. 's Avonds uitzending via de Lichtboei Na afloop koffiedrinken. Kinderoppa» in het zaaltje bij de kerk. JEHOVAH'S GETUIGEN I.v.m. grote vergadering in Am sterdam is er geen Wachttoren studie en lezing. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Weekend 14 en 15 mei 1977 Den Burg zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" Zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn zondag 9.15 uur De Cocksdorp zaterdag 19.30 uur Oosterend zondag 10.45 uur Hemelvaartsdag, Donderdag 19 mei 1977 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest Gemeensch. dienst in Geref. Kerk. Uitzening via „De Licht boei". De Cocksdorp 10 uur eerw. heer E. Loerakker. Den Hoorn 10.30 uur ds. Hoekstra De Koog 9.30 uur ds. Hoekstra De Waal dienst in De Koog Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. De Roest Gemeenschapp. dienst in de Geref. Kerk. Uitzending via „De Lichtboei" Oosterend 9.45 uur ds. Van Reenen uit Harderwijk GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: woensdag 19.30 uur donderdag: 10.45 uur De Koog: donderdag 9.30 uur Oudeschild: donderdag 19.00 uur Den Hoorn: donderdag 10.45 uur De Cocksdorp: donderdag 9.15 uur Oosterend: woensdag 19.30 uur.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 9