RPF wil onderdak bieden aan principiële protestanten Vrouw, kinderen en inboedel op straat De heer Loerakker naar Ravenswaay Aanrijding op haventerrein Rondgang Rommeltjesmarkt Dronken bromfietser Goed dat er politie is..... H. den Teuling startte nieuw bedrijf Horeca vraagt om 8 - 2 vergunning voor „Avondzaken" Overstekende vrouw door auto geraakt Vier dagen sport en spel op „Dennenrust" VERVOLG V* N PAG.l Zoekaktie naar jongen Dros' Magazijn breidde ur Kees Sluiter verbouwde 0P hotel tot herberg L Tweede lammerenmarkt „Wij zijn niet de scheurmakers, maar degenen die het bijbels uit gangspunt in hun christelijke politiek hebben losgelaten". Aldus Dr. L. van Klinken van de Reformatorische Poli tieke Federatie (RFP) in de spreekbeurt die hij vrijdagavond hield in hotel De Zwaan. Deze uit Haarlem afkomstige bedrijfseconoom (wetenschappelijk medewerker aan de Rijksuniversiteit te Leiden) zette zich heftig af tegen de vrijblijvende en daardoor volgens hem niet principieel christelijke koers die het CDA vaart. Met name verwerpelijk vond hij de samenwerking van de protestantse par tijen met de katholieken, volgens de spre ker nog altijd de vijanden van de pro testanten. Het mag waar zijn dat in Ne derland de verhoudingen met zo scherp liggen, maar Rome heeft nooit iets te ruggenomen van zijn veroordelingen en aantijgingen jegens de protestanten. „Als Rome de kans krijgt gaan we zo weer op de brandstapel". Scheidslijnen vervaagd In krachtige termen hekelde hij ook de AR-partij, waaruit hijzelf is voort gekomen. Sinds 1973 heeft de ARP^ steeds meer de voorkeur gegeven aan een algemeen menselijke aanpak in- plaats van een zich konsekwent baseren op de bijbel. „Men steunt de revolutie door de ontwikkelingspolitiek die niet afkerig is van het ondergraven van de gevestigde macht en de hand reikt aan bevrijdingsbewegingen. Men voelt voor een dialoog met de communisten en wil daarbij de westerse ideologie niet bij voorbaat tot inzet maken Men heeft Groen van Prinsterer varlaten; de scheidslijnen tussen Rome, reformatie en revolutie zijn vervaagd". Dr. Van Klmken vertelde dat de op steller van het CDA-verkiezingspro gramma heeft gezegd dat na het CDA de PPR zijn keus zou zijn. Spreker achtte daarmee de linkse tendensen in het CDA-programma genoegzaam ver klaard. In dat programma wordt de staat aangewezen als het orgaan dat de verde ling in de hand moet werken. Dr. Van Klinken meende dat de staat hoogstens mag corrigeren. Verder kunnen vrije burgers het zelf regelen en dient het markt- en prijsmechanisme zijn gang te gaan. In de christelijke partijen die het CDA vormen, heeft het bijbels denken lang zamerhand plaatsgemaakt voor huma nistisch denken. In „Oriëntatie 74" kwam de naam van Christus niet één keer voor. Wie is mijn naaste? Het in de CDA-gelederen gehanteerde begrip „medemenselijkheid" vond spre ker typerend voor de algemene aanpak. Hij vond het ook onjuist dat iedereen als „naaste" wordt beschouwd. Wie dan wel tot de naasten moeten worden gere kend kwam niet zo duidelijk uit de verf, maar de spreker hechtte er in ieder ge val een heel wat minder brede beteke nis aan. „Het tweede gebod is niet los te maken van het eerste". SGP en GPV De RPF wil puur reformatorisch den ken en handelen. Dat gebeurt ook in de SGP en het GPV, maar deze partijen kunnen niet zo gemakkelijk onderdak verlenen aan de verontruste christenen uit CHU en ARP. Het GPV kent een „kerkelijk slot": wie niet Vrijgemaakt gereformeerd is kan geen lid worden. En het SGP stelt zich in de praktijk zo extreem op (geen tv, vérgaande bepa lingen bij de zondagsheiliging, geen vrouwen in het ambt e.d.) dat ook deze groepering niet in aanmerking komt. Er is met deze twee partijen echter wel een zg. lijstverbinding aangegaan: als de RPF een zetel haalt, gaan de reststem- men naar GPV en SGP. Onder die voor waarde is de RPF opgericht. Dr. Van Klinken beschouwde zijn partij bepaald niet als een splinter. De RPF telt nu al meer leden dan de PPR. Met name in Groningen en Zeeland is de aanhang DE COCKSDORP De heer E. Loer akker neemt medio augustus afscheid als predikant van de N.H. Gemeente Ei- erland. Hij nam het beroep aan dat on langs op hem werd uitgebracht door de N.H. gemeente van Ravenswaay bij Cu- lcmborg. De heer Loerakker legt zijn functie op Texel naar wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij had op Texel willen blijven als geestelijk ver zorger van het nieuwe verpleeghuis Texel, maar omdat hij niet direkt kon beschikken over een bejaardenwoning gmg dat niet door. Van gemeentewege hoorden we dat dit waarschijnlijk wel zou zijn gelukt als de heer Loerakker zich veel eerder als woningzoekende had gemeld. Er was nu onvoldoende re den om hem voorrang boven anderen te geven. De heer Loerakker zou aanvankelijk al per 1 mei vertrekken, maar in ver band met het kerkelijk zomerwerk wordt het in overleg met de kerkeraad van Ravenswaay half augustus. Wie Loerak kers opvolger wordt in De Cocksdorp is nog niet bekend. Er zijn inmiddels en kele beroepen uitgebracht. groot. Volgens Van Klinken is de ver ontrusting in protestantse kring vrij algemeen en is de koerswijziging van de AR en het samengaan in CDA-verband niet werkelijk door de meerderheid ge steund. Hij verwachtte in de verkiezin gen dan ook minstens één zetel te beha len. „En het zou me niets verbazen als het er twee of drie werden". De RPF-spreker had een vrij groot gehoor. Bij het vragenstellen na de pau ze bleken het niet allemaal RPF-voor- standers te zijn. Iemand („Ik ben 55 jaar lid van de AR") zag de toenemende ver deeldheid in het christelijke kamp niet zo zitten. „Het is niet tot Gods eer dat we wéér een partij maken. Stem op een bestaande christelijke partij en wacht af alvorens het CDA te veroordelen". Daar wilde de spreker niet van weten. „Dan zijn we te laat. Niet wij, maar zij hebben hun koers veranderd" Dr. Van Klinken zei dat het voor hem vast staat dat het onmogelijk is om in CDA-ver band aan het Evangelie politiek gestalte te geven. „Onder die omstandigheden is het de plicht de revolutiegeest te be strijden". Snel doorzien De spreker stelde vast dat Calvinisten de eigenschap hebben hun tegenstanders 'gauw door te hebben. Uit de „moderne prietpraat" van het CDA had hij dan ook al snel de konklusie getrokken dat daar de algemene vrijblijvende kant zou opgaan Men doet veel water in de wijn omdat wordt aangenomen, dat de we reld de bijbelse boodschap niet meer lust. Spreker ging vrij uitvoerig in op de geschiedenis van het calvinisme en on derschreef de uitspraak van Groen van Prinsterer: „In het isolement ligt onze kracht". Niet alle toehoorders onder schreven dat. Een vragensteller vond het een blaam voor de christenheid om politiek en kerkelijk verdeeld te zijn. Het anti-roomse karakter van de RPF werd door een ander echter onderschre ven. Deze bracht naar voren dat God heeft gezegd „Zonder mij kunt gij niets doen" en verbond daaraan de konklusie OUDESCHILD Omdat beiden om het door geparkeerde auto's volle ha venterrein onvoldoende rechts hielden, kwamen automobilist P.K. (30) en brom fietser C.J.B. (16) zaterdag omstreeks het middaguur in botsing. Materiële schade was het gevolg. OOSTEREND Ten bate van S.V. Oosterend, Chr. muziekvereniging Ex celsior, Dam- en Schaakclub Oosterend en het Gemeenschapscentrum Oosterend worden deze zomer vier traditionele rommeltjesmarkten rond de Oosteren- der kerktoren gehouden. Om hiervoor materiaal op te halen wordt donderdag 26 mei door Oost en Oosterend een rond gang gemaakt waarbij men graag spul len van waarde voor de komende mark ten in ontvangst neemt. Vrijwel alles wordt op prijs gesteld behalve olieka chels, bedden en oude wasmachines. Voorafgegaan door „Excelsior" start men om 19.30 uur bij Oost. Het programma van de rommeltjes- markten dit jaar is: 25 juni, 9 juli, 23 juli en 6 augustus. DINSDAG 24 MEI De gemeenteraad vergadert aanvang 19.30 uur in het raadhuis dat „dus" niet met Roomsen moest wor den samengegaan: Dr. Van Klinken zei teken de Roomse mensen op zichzelf geen bezwaar te hebben, maar wel te gen hun leer die nu het CDA is binnen gedrongen. „Rome is een onduidelijke partner tegen de revolutie". Gevaar Een andere vragensteller wees op het gevaar dat de RPF het radicaal-protes- tantisme juist schaadt. Als de partij bij de verkiezingen net geen zetel haalt, gaat een fors aantal reststemmen niet naar de SGP of GPV maar misschien wel naar de PvdA of het CDA. En als het GPV deze keer geen zetel haalt (wat niet is uitgesloten, omdat de populaire Jongeling opstapt) gaan de eventueel wél door de RPF veroorzaakte rest stemmen daar ook niet heen. De spreker erkende deze risico's, maar vond het verwerpelijk om dan maar de handen in de schoot te leggen. Er moest een initia tief genomen worden om het geluid te bundelen van mensen die het met de ontwikkelingen van de grote christelijke partijen niet eens zijn. KLEPPERTJES REDEN IN DIRKSHORN Ponyclub „De Kleppertjes" heeft za terdag in Dirkshorn meegedaan aan po nywedstrijden van de kring Noordhol land-Noord voor de B-pony's. De leden kunnen terugzien op een goede en heel gezellige ruiterdag waar bij het tot de volgende uitslagen kwam In klasse BI behaalde Sabine Aarts (met Sperwer) 56,5 punten en Trudie Grootjen (met Daniël) 57,5 punten. De drie Texelse deelneemsters in klasse B2 behaalden de volgende resul taten: Marrit Kikkert (met Queeny) was eerste in haar rijbaan met 65 punten. Renske van IJsseldijk (met Hippos) was eveneens eerste in haar rijbaan. Zij be haalde 69 punten. Christine Vlas (met Polly) behaalde 62 punten. Marrit Kikkert met Queeny (119,5 pnuten), Renske van IJsseldijk met Hip pos (114,5 punten) en Jacqueline de Por to met Tornado (117,5 punten) slaagden alle drie voor de Caprille-proef. De 18-jarige Texelaar J.M.Z. gaf rui terlijk tegenover de politie toe dat hij acht pilsjes op had, toen hij zondagoch tend om twee uur op zijn brommer over de Epelaan in De Koog reed en daar de aandacht trok door zijn merkwaardige rijstijl. De jongeman mocht zijn brom fiets inleveren en zich aan de bloedproef onderwerpen. Een half uur eerder had de politie op de Pontweg een 17-jarige bromfietser uit Amsterdam aangehouden. Deze viel op door zich met een snelheid van maar liefst 80 kilometer voort te bewegen Toen hij de politie zag, ging hij er van door maar werd tenslotte op de Rozen- dijk klem gereden. Bij de blaasproef bleek dat de jongeman slechts een be scheiden hoeveelheid alcohol had ge bruikt zodat de bloedproef achterwege kon blijven. Zijn brommer moest echter uit het verkeer worden genomen om ontdaan te worden van niet toegestane onderdelen. Een alleenwonende bejaarde vrouw uit Den Burg belde in de nacht van vrij dag op zaterdag om 3.40 uur de politie met het bericht dat de waterleiding de- fekt was geraakt waardoor haar woning onder water dreigde te lopen. Omdat zij rheumatisch is, was zij niet in staat zelf de hoofdkraan dicht te draaien. Een wachtmeester zorgde er zo snel mogelijk voor dat de kraan werd afgesloten, waardoor de waterschade beperkt bleef. Een ingewikkelde huisvestingskwes tie kwam gisterochtend tot explosie toen de boven de Koffieshop aan de Stenenplaats in Den Burg wonende mevrouw W. Brugmans (31) met haar twee kinderen (14 en 9 jaar) door de deurwaarder letterlijk op straat werd gezet. Het gezin woonde er volgens gemeentelijke maatstaven illegaal. De aanzet tot het zich tijdens de markturen voordoende spektakel was tweeledig. Mevrouw Brugmans bewoon de de zolderverdieping van het pand volgens de afdeling Huisvesting van het gemeentehuis illegaal. Een situatie die zich echter reeds een jaar lang heeft voorgedaan en waar op zij tot onlangs nooit opmerkzaam werd gemaakt, om dat de vorige bewoonster voor precies hetzelfde huis wel een woonruimtever gunning had gekregen. Omdat mevrouw Brugmans, die bij de afdeling Bevolking wel op dit adres ingeschreven stond, in januari een klacht indiende dat de bovenruimte niet aan de minimumeisen voldeed werd de woning medio mei van de woningvoor raad afgevoerd. Bij de gebreken die wa ren aangetoond behoorde onder andere dat de woning alleen via de Koffieshop te betreden was, dat de veiligheid te wensen overliet en dat douche, wc en wasautomaat niet op de bewoonde ver dieping waren geplaatst maar beneden achter het bedrijfspand. Desondanks kon het gezin door de gemeente niet aan andere woonruimte worden geholpen. Verhuurder H. Segers begreep aan vankelijk ook wel dat hier een onhoud bare toestand was geschapen en scha kelde de deurwaarder in om mevrouw Brugmans hoe dan ook uit huis te zet ten. Achtergrond hierbij wa6 dat hij de bovengelegen vertrekken wilde bestem men voor eigen personeel. Omdat maandagochtend de heer Se gers de deurwaarder naar mevrouw Brugmans stuurde en zij daardoor dak loos zou worden is haar door de ge meente in de loop van de ochtend een leegstaande woning in de Zwaanstraat toegewezen waar zij zo spoedig mogelijk zal intrekken. Op last van de gemeente is voor de nu ontruimde zolderverdieping een woon- verbod uitgevaardigd. Deze wordt pas ingetrokken als aan de gemeentelijke normen voldaan wordt. De inventaris die maandag tot twee uur 's middags op straat heeft gestaan is tijdelijk in een garage aan de Wilhel- minalaan opgeslagen. GEEN KRANT NA PINKSTEREN In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 30 mei (tweede pinksterdag) zal de Texel se Courant van dinsdag 31 mei niet verschijnen. Lezers en adverteer ders worden verzocht hiermee re kening te houden. Directie Texelse Courant ^(Köndernemers-akiiviteiterV De afdeling Texel van Horeca Neder land heeft de gemeenteraad opnieuw benaderd met het verzoek om het slui tingsuur voor café's te wijzigien. Nu wordt gevraagd om in verband met de zomertijd de specifieke „avondzaken" een zg. 8 - 2 vergunning te geven. Deze bedrijven zouden dan tot 2 uur 's nachts open mogen zijn. Volgens de Horeca- mensen heeft de praktijk inmiddels ge leerd dat de mensen uitgaan als het donker wordt en dat is na de invoering van de zomertijd zeer laat. Bij handha ving van het bestaande sluitingsuur (01.00 uur op doordeweekse dagen) moe ten de mensen al weer veel te vroeg naar huis. B. en W. voelen er echter niets voor om op het verzoek in te gaan. Ze wijzen op de bestaande regeling (sluiten om 01.00 uur in de periode 15 mei - 15 sep tember, behalve op vrijdagavond en zaterdagavond want dan mogen de za ken de hele nacht openblijven) die na uitvoerig beraad tot stand is gekomen en die het college ziet als een redelijk compromis: redelijke exploitatiemoge lijkheden voor de horeca en redelijke rust voor burgerij en logiesverstrekken- de bedrijven. Deze regeling heeft geen klachten van de zijde van de bevolking gegeven. In het nieuwe verzoek worden dezelfde argumenten aangevoerd als de vorige keer nl. dat door invoering van de zomertijd de exploitatie dagelijks één uur korter duurt; nieuwe feiten worden niet naar voren gebracht. B. en W. stellen de raad voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Toen mevrouw C. Bakker-van Leeu wen („Astrid") nabij haar woning de Pontweg overstak, werd zij geraakt door een passerende auto met caravan, be stuurd door een vakantieganger uit Voorschoten. De vrouw werd o.a. ge troffen door de spiegel van de trekkende auto en liep kwetsuren op aan pols en knie. Ze werd per ambulance naar huis gebracht. Donderdag 26 tot en met zondag 20 mei zal de camping „Dennenrust" aan de Grensvveg centrum zijn van allerlei sport- en spelaktiviteiten waaraan door toeristen en Texelaars kan worden deel genomen. De organisatie berust bij een groep ClOS-studenten die zojuist een speciale cursus recreatiesport hebben gevolgd. Het programma start donderdagavond om 18.30 uur met een voorleesuur voor kinderen in de kantine Dennenrust. Vrijdag 9.30 uur is er trimmen en om 14.00 uur worden allerlei spelletjes ge daan op het strand Westerslag, Om 19.30 uur is er weer voorlezen en om 22.30 uur is er een wandeloriëntatie- tocht, waaraan in gezinsverband kan worden meegedaan. Zaterdagochtend 9.30 uur is er weer trimmen, om 14.00 uur gevolgd door al lerlei spelen voor kinderen. Om 19.30 uur voorlezen en om 20.00 uur begint een bmnenprogramma van gezelschaps spelletjes, cabaret, etc. De zondag begint om 9.30 uur met trimmen. Om 14.00 uur start op de Ploe- gelanderweg een fietstocht van 15 a 20 km. Om 18.30 uur weer voorlezen en om 19.00 uur begint een groot volleybaltoer nooi met muziek en volksdansen. Ploe gen van zes personen kunnen zich tot een half uur voor het begin opgeven. was tussen de verdwijning en de mel ding pakte de politie de zoekaktie met een groots aan. Niet alleen werden alle beschikbare wachtmeesters ingescha keld, ook werd een beroep gedaan op een helicopter van de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie. Er was op dat mo ment echter geen vliegklare helicopter beschikbaar, zodat de marine werd ge vraagd te helpen. Een helicopter van de marineluchtvaartdienst van De Kooij arriveerde binnen een uur en patrouil leerde ruim dezelfde tijd boven de dui nen en aangrenzende gebieden van zui delijk Texel tot De Koog. NlOZ-kelders Dat had uiteraard geen resultaat. De' jongen, gekleed in een opvallende rode trui, bleef spoorloos zodat het zoeken met de helicopter om 10.15 uur werd ge staakt. Het werd niet uitgesloten dat Klaas in het omvangrijke in aanbouw zijnde NlOZ-complex verzeild was ge raakt zodat de politie ook deze gebou wen en de kelders ervan doorzocht. De familie was inmiddels doorgereisd naar Benningbroek. Om 22.20 uur liet de va der weten dat zijn spruit terecht was. Een vrouw die hem in de buurt van Schagen had zien lopen, had het verlos sende telefoontje aan de familie doorge geven. DE KOOG De heer H. den Te uit De Koog heeft zijn nieuwe „Henry Steakhouse" met een offi receptie in gebruik gesteld. Het res rant is onderdeel van het door gerealiseerde „Motel Texel" op de Badweg-Boodtlaan, een in commer opzicht zeer goed punt. 30 Pl A Het restaurant is in de eerste bedoeld voor het verstrekken van tijden aan de huurders van de 21 appRE tementen van het motel maar passaj zijn evenzeer welkom. Het bedrijf 85 zitplaatsen, verdeeld over 160 De heer Den Teuling vertelde ons| (Henri waarvan de exploitatie on]; cialiteiten als een voortzetting •f»vorden beschouwd van het bedrijf Henry waarvan de exploitatie onli ^verd overgenomen door de familie Avinkel. De menukaart van „H^ Steakhouse" vermeldt onder meer h. bout in pikante saus, T-bonesteaks, linggerechten en escargots. Den Teu streeft naar een ster in de beroei Michelin-gids. De inl ichting van het restaurant is danig dat ondanks de vrij grote rui een sfeer van beslotenheid is ontsU De grill (met gas verhitte lavastenen in de publiekruimte zelf aangebra Den Teuling beschikt in zijn nie: etablissement over vijf man person Dat staat ook ten dienste van de bez kers van het ruime op het zuiden gj gen terras waar 60 personen kunnen i ten. Naast Jarino werd aan de bouw nf gewerkt door Eiectrohuis Bakker, ningmnchter Moerbeek, het Centl Verwarmings- en Isolatiebedrijf Tel de Verenigde Schilders en de fa. J. Kp kert uit Rotterdam (verlichting). Door de aankoop en een hierop y gende ingrijpende verbouwing van h pand waarin tot voor kort de fourni renhandel van mevrouw D. van Sa beek-Schrama gevestigd was heeft D> Magazijn in Den Burg de beschikk gekregen over 90 m2 extra winkelrui te. Dit nieuwe gedeelte fungeert nu verkooppunt voor glaswerk, porcel) aardewerk en souvenirs en maakte, mogelijk dat het resterende gedeelte de winkel door een andere indeling i betere artikelpresentatie heeft kuni) krijgen. Naast het interieur van het nieuj gedeelte onderging ook de pui een grijpende verandering. De ingang verruimd, de etalages zijn opgetrokl^1 uit aluminium en hebben hardplar®^' kozijnen gekregen. De drie ramen vanuit de woning achter de voormal! fourniturenwinkel uitzagen op de WaMc derstraat werden verplaatst. J5 Door de nieuwe opzet en de groteBr ruimte heeft Dros' Magazijn de sper6 goedafdeling iets kunnen uitbreiden JP kon een babyafdeling geïntroduce worden waar babykleding tot driejar £H leeftijd verkrijgbaar is. 1 ste De nu voltooide verbouwwerkzaa:0f heden namen 8 weken in beslag en \v-bri den uitgevoerd door Drijver (hoofdasbu nemer), Jan Agter (elektra), Z. Graf~ (schilderwerk), Schoo (verwarmin. Moerbeek (vloerbedekking) en Heng» interieur voor de verdere interieuiv A zorging. Vrijdagmiddag werd na een tamel®J ingrijpende mterieurverandering hri vroegere hotel „Olympic" als de herbeg 't Waepen van Texel" officieel door KtJwi Sluiter in gebruik genomen. De vdbi bouw werkzaamheden die ongeveer vjl3 weken in beslag namen vonden geh«2l in eigen beheer plaats. k, Sluiter heeft met deze veranderi: van het, volgens hem, „te statisch|jt Olympic een economisch beter rendj rend bedrijf willen stichten dat iejJ nieuws brengt op dit gebied. Hij heej^' getracht de gezelligheid te herwinru door het bouwen van een in verbmdirj Z. met de oude voorste bar staande adj j terbar waarboven een rieten luifel wen aangebracht. Rond de gerestaureerd; open haard kwamen zitjes en temidd^ daarvan werd een dansvloertje maakt. De voorbar, waarnaast het b. jart bleef bestaan, heeft het oude he berg-idee gekregen. Er is veel hout g* bruikt en ook hier werd een typerer plafond boven de bar aangebracht. Sf« werd bovendien verkregen door het aai brengen van een aantal oude zeekaa: ten en schilderijen aan de wanden. I onder bevindt zich een van het Maritin Museum te Greenwich afkomstige po ter van de Slag bij Texel uit 1673, gé I schilderd door Willem v. d. Velde i jonge. Een andere opvallende wandve; siering is een reproduktie van de tweeé I (geregistreerde) zeekaart van Texel z omgeving, in 1585 getekend door Alber Haye. De uit Den Helder afkomstige Kee Sluiter maakte tussen de beide bars ee forse grill van Engels fabrikaat en lif' op de balken van de „herrezen" herber? een aantal spreuken aanbrengen. I' staat onder andere: „Zelden vindt me: een wijf zonder morren of gekijf", „Eei goede kroeg is beter dan een verfl I vriend" en „Klagers geen nood, pocher; geen brood". De gisteren gehouden tweede lamme renmarkt gaf een aanvoer van 360 die ren te zien, die ƒ150,tot ƒ165,op brachten. De handel was stug.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2