.en het graf van zijn kameraden Huston vond de resten van zijn vliegtuig. Avondvierdaagse start 4 juni Verwarring door t\yee branden Ds. De Boer nam beroep aan Vernielzucht Poppenkast voor GVT-kleuters Bejaarden bezoeken NIOZ Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 24 mei 1977 „Als je eens wist wat dit voor my betekent! Het is geweldig dat jullie me zo hebben geholpen. Ik ben erg dank baar en diep onder de indruk". Spon tane woorden van de 62-jarige Jerry Huston uit het Canadese Bancroft die zaterdag naar Texel kwam om de plaats op te zoeken waar hij op 13 juni 1943 met zijn Halifax-bommenwerper neerstortte en waarbij vier van zijn ka meraden om het leven kwamen. Eén sprong uit het toestel kort nadat het boven het IJsselmeer door Duitse Mes- serschmidts onder vuur was genomen, twee anderen kwamen om toen de zwaar gehavende bommenwerper in de Prins Hendrikpolder neerstortte en de enige Engelsman van de inzitten den werd door de Duitsers in koelen bloede doodgeschoten op het moment dat hij zich wilde overgeven. De drie andere overlevenden ontkwa men door onduidelijke oorzaak aan dit lot. Ze werden gevangen genomen en keerden na de val van Duitsland naar Canada terug, waar de vriendschaps banden sindsdien hecht zijn gebleven Een gevoelsmatige verbondenheid was er ook met de jongens die op Texel de dood hadden gevonden en daar waren begraven. Jerry Huston kon zijn tranen niet de baas toen hij zaterdagmiddag op de begraafplaats aan de Kogerstraat de graven vond van de 25-jarige piloot navigator G. Dalton en de 23-jarige ra dioman B. L. Tedford. Er vanuit gaande dat wij het met zou den begrijpen stamelde hij excuses en zei hoe spannend en verschrikkelijk het destijds allemaal was geweest. Óp de terugweg naar de veerhaven moest bij een kruispunt voorrang worden gegeven aan een file van de boot afkomstige auto's. Bijna allemaal witte nummerbor den. Toen we hem vertelden dat de Duit sers nu onze gasten zijn zei hij een tijd lang geen woord. De viermotorige bommenwerper van de Royal Canadian Air Force kwam destijds terug van een bombardements- vlucht naar Bochum. Toen het boven het IJsselmeer tot een treffen kwam met Duitse jagers werd de rechter buitenmo tor in brand geschoten. De verwachting dat het toestel op drie motoren hoogte zou kunnen houden en de Engelse basis Leeming in Yorkshire bereiken, werd niet bewaarheid. Koersend richting Noordzee scheerde de reusachtige bom menwerper laag over de Waddenzee. De in een koepel achter de cockpit zittende middenschutter raakte in paniek en sprong met de parachute naar beneden. Er werd nooit meer iets van hem verno- „Heuvel" Boven het nachtelijke Texel (het was half drie) zag de bemanning plotseling iets voor zich opdoemen dat op een heu vel leek. Het waren echter de bomen rond de hoeve „Capnie". Het toestel vloog door de bovenste takken en stort te 200 meter verder neer in het graan. Het was zwaar gehavend; het voorste deel werd in elkaar gedrukt en de daarin zittende bemanningsleden kwamen om. Jerry Huston, staartschut- ter zat met twee anderen in het achter ste deel dat over de sloot reikte. De grens tussen het land van W. Roeper en M. Kikkert. Tegen vijf uur in de och tend kwamen de Duitsers en namen de overlevenden gevangen. Tot hun ver bijstering en woede zagen ze hoe het Engelse bemanningslid dat met de han den omhoog de Duitsers stond af te wachten, van korte afstand werd door geschoten. Omwonenden werden niet bij het wrak toegelaten. Later slaagden zoons van de familie Kikkert er toch in de reeds door de Duitsers in beslag ge nomen radio weg te halen. Het ding werd ter beschikking van de ondergrondse gesteld. Bij het opruimen van de resten zijn de Duitsers nogal slordig geweest. Naderhand werden ter plaatse nog tien tallen onderdelen gevonden. Souvenirs Hans Bremer is jarenlang eigenaar ge weest van de boordmitrailleur. Jammer genoeg heeft hij het wapen van de hand gedaan, anders zou het voor boordschut ter Huston een waardevol souvenir zijn geweest. Hij ging echter niet met lege handen van het eiland, want Jan Kik kert van de kampeerboerderij „Hoorn en Burg" had nog een paar onderdelen. Huston herkende een van de voorwer pen als een onderdeel van het pneuma tische systeem dat tot het landingsgestel behoorde. Kuil Huston toont de luist opgegraven stukjes metaal van zijn bommenwerper. Jerry Huston was zijn tranen niet de baas toen hij op de militaire afdeling van de begraafplaats in Den Burg de graven van zijn strijdgenoten Dalton en Tedford ontdekte. In aanwezigheid van onder meer wet houder Jaap Westdorp (die Huston na mens de gemeente Texel verwelkomde) ging de gewezen oorlogsvlieger naar de plaats van de crash. De sloot is in het kader van de ruilverkavelingswerk zaamheden verdwenen maar het was niet moeilijk het betreffende terreintje terug te vinden. De plek is in de omge ving bekend. Jarenlang heeft hier niets willen groeien als gevolg van de wegge lopen olie en benzine. Bij het ploegen zijn nadien steeds stukken van het wrak naar boven gekomen. Jan Cupido, die van de komst van Huston had gehoord, had gewaardeerde service verleend door ter plaatse een klein gat te graven waar uit ook weer stukjes metaal van de bommenwerper tevoorschijn kwamen. Jerry Huston wikkelde ze behoedzaam in zijn zakdoek. EIERLAND Maandagochtend riep de heer H. Wijsman van hoeve Vianen aan de Slufterweg de brandweer te hulp voor een brandje dat in zijn schuur was ontstaan. Bij het afslijpen van een stuk ijzer had rommel op de grond door de vonken vlam gevat. Het werd gevaarlijk toen een plastic olicleiding doorbrandde en de vlammen hoog tegen de muur (met daarboven het riet van het dak) oplaai den. Voordat de brandweer arriveerde had de heer Wijsman het vuur echter zelf geblust. De brandweer, op weg naar de opge geven plaats, was echter danig in ver warring geraakt na het zien van veel vlammen en rook achter „Harkebuurt". Hier was een stapel afval in brand ge stoken. Omdat in de buurt van Vianen niets was «te zien, werd verondersteld dat de melding verkeerd was doorgege ven werden ook brandweerwagens naar „Harkebuurt" gedirigeerd. Daar bleek geen direkt gevaar te zijn maar als het op dat moment bij „Vianen" uit de hand OOSTEREND Ds. J. H. de Boer te Hengelo (O.) heeft het beroep aangeno men dat door de Oosterender Gerefor meerde Kerk onlangs op hem uitbracht Alvorens per 8 mei 1966 Hengelo als zijn standplaats te kiezen was ds De Boer predikant in de gemeenten Monnicken- dam, Nijverdal, Middelburg en Leiden. Ds. De Boer werd op 6 juni 1915 in het Friese Makkum geboren. DE KOOG Balorige jeugdige voor bijgangers gooiden zaterdagavond met een stuk hardboard de neonverlichting van de apartementen van de familie J. Feikema stuk. Gasten werden wakker van de knal van de ontploffende licht- buis. was gelopen, zou de brandweer er veel te laat bijgeweest zijn. Het stoken van open vuren zonder toestemming is verboden. Na de ervaring van maandag is er bij de politie op aangedrongen scherp op de naleving van dit verbod toe te zien Voor alle kleuters van de gymnastiek vereniging Texel is er op woensdagmid dag a.s. om 15.00 uur poppenkast in de Beatrixzaal. Voor de fietspuzzeltocht die voor luilakmorgen op het programma staat is nog opgave mogelijk. De start- tijd zal nog worden bekend gemaakt. Op woensdagmiddag 8 juni organi seert de Algemene Bond van Bejaarden afdeling Eierland een excursie naar het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee aan 't Homtje. Bij* voldoende deelname zal een speciale bus worden ingezet die dan de route Hoofdweg, De Cocksdorp, Postweg rijdt. Naast de mo gelijkheid voor deelname van leden van de organiserende vereniging kunnen ook belangstellende niet-leden aan deze ex cursie deelnemen. Men kan zich opge ven bij het bestuur: P. de Graaf, Vuur- torenweg 5, telefoon (02222) 278, W. Z. Stolk, Krimweg 6, telefoon (02222) 459, mevrouw Van Lente-Boon, Postweg 36, telefoon (02225) 281, J. A. Brinks, Mo lenlaan 20, telefoon (02222) 309. De Texelse avondvierdaagse zal dit jaar op maandag 6 juni van start gaan en eindigen op donderdag 9 juni. Er kan ingeschreven worden voor wandelingen van 10 en 15 kilometer en zoals gebrui kelijk wordt ook dit jaar weer bij de Technische school aan de Emmalaan in Den Burg gestart. Potentiële deelnemers van deze in principe (vier maal) tussen 17.30 en 18.30 uur te wandelen afstanden kunnen zich buiten de bekende inschrijf adressen in Den Burg ook \n de andere dorpen la ten inschrijven. De adressen voor deze voorinschrij ving zijn als volgt: Den Burg: hotel De Zwaan, zaterdag 28 mei en zaterdag 4 juni van 14.00 - 16.00 uur. Den Hoorn: mej A. Bakker, Diek 21. De Koog: Fam. Klip, Brink 20. De Cocksdorp: Fam. Druif, Kikkert- straat 54. Oudeschild: Fam. Van Heerwaarden, Loodssingel 33. Bij al deze adressen is inschrijven mo gelijk van vrijdag 27 mei tot vrijdag 3 juni. Oosterend: L. v. d. Vis, Vliestraat 4, op zaterdag 28 mei en zaterdag 3 juni van 14.00 - 17.00 uur. Het inschrijfgeld is als volgt: junioren tot en met 13 jaar ƒ3,personen van 14 jaar en ouder ƒ4,Leden van de wandelsportvereniging krijgen op dit inschrijfgeld een korting van ƒ0,50, resp. ƒ0,75. Men kan ook aan de start inschrijven, maar het inschrijfgeld is dan ƒ0,75 ho ger. Bovendien doet men de organisato ren veel genoegen door voorinschrijving, omdat dit de gang van zaken aanmerke lijk vereenvoudigt. Deelname in groepsverband is weer mogelijk voor scholen, verenigingen enz. Groepslijsten hiervoor zijn te ver krijgen op alle voorinschrijfadressen en ook bij de heer H L. Ploeger, Beatrix- laan 66, Den Burg, telefoon (02220) 3552. Men kan hier ook voor verdere inlich tingen terecht. 0 De Canadees op de plaats waar hij 34 aar geleden neerstortte temidden van de heren Kikkert en Roeperde eigenaars van het land. Verder op de foto andere Texelaars die Huston bij zijn bezoek aan Texel van dienst waren.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5