Cjrocn ^umtsjexeh in het huvL ZUIDEWIND BLIJFT RABO opende nieuwbouw Volgend jaar café's uur langer open Weinig steun voor motie van wantrouwen Geschenk voor verpleeghuis GS hebben bedenkingen tegen bestemmingsplan Oudeschild Gemeente bestrijdt prijsopdrijving huizen 90e JAARGANG No. 9180 10 PAGINA'S VRIJDAG 27 MEI 1977 OPLAGE 5300 Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en Wessel B. Post, Burdet- straat 17, Den Burg. VerschUnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Bert Weijdt van Texels Belang ondernam in de raadsvergadering van dinsdagavond een mislukte poging om wethouder Jan Zuidewind te wippen. Omdat hij van mening was dat de wethouder met xijn geruchtmakende uit latingen voor een onherstelbare situatie heeft gezorgd, diende hij een motie van wantrouwen in met het dringende verzoek zijn wethouderszetel beschik baar te stellen. Deze motie kreeg echter alleen de steun van zijn fractie genoot Daan Schilling. Als reaktie op het rapport van de raadscommissie (zie vorige krant) had den B. en W. pre-advies aan de raad uit gebracht waarin de konklusies van de commissie worden onderschreven. Wet houder Zuidewind heeft zijn beschuldi ging dat er gebrek aan medewerking is bij ambtenaren die hem politiek niet welgezind zijn, ingetrokken en hij heeft er zijn verontschuldigingen voor aange boden. Wat betreft het onvoldoende in dienst staan van het ambtelijk apparaat bij de gemeenschap heeft Zuidewind la ter verklaard geen klachten te hebben over het ambtelijk apparaat in het alge meen, maar slechts te hebben gedoeld op de afdeling rehabilitatie waar de com municatie en de dienstverlening te wen sen overlaten. De door de commissie ge dane aanbevelingen om tot verbetering te komen heeft het college aanvaard; men zal er zich nader over beraden. Konklusie van het college was tenslotte dat de wethouder zich in de VVD-ver- gadering onzorgvuldig heeft uitgedrukt, waardoor binnen het ambtelijk apparaat en het college onnodige onrust is ont staan. „Duidelijk is dat de kern van het probleem kan worden teruggebracht tot zakelijke verschillen en van opvatting over organisatorische vraagstukken". Atmosfeer Dat voorzitter Sprenger nogal ge schrokken was van de in de krant gepu bliceerde uitlatingen van Zuidewind bleek uit zijn woorden. ,,Ik had het niet mogelijk geacht dat zoiets kon gebeu ren". Hij sprak de hoop uit dat tijdens de discussie de atmosfeer zou worden gezuiverd. Wethouder Zuidewind voerde daarop het woord waarbij hij schuld be kende maar zich toch vrij kritisch uitliet over het rapport dat de commissie ad hoe heeft uitgebracht. Hij had wel wil len weten wat de „beoordelingsfouten zijn geweest, waarover in het rapport wordt gesproken. Hij ging in op het gro te belang v.an het rehabilitatieproject dat tien jaar lang een vorm van werk gelegenheid kan verschaffen en dat door de stroeve gang van zaken niet behoor lijk verloopt. Zuidewind zei dat hij was geconfronteerd met meningen over de organisatie van het project waar hij be- zwaar tegen had. Tot een oplossing kwam het echter niet, wat geïrriteerd heid veroorzaakte. Op de VVD-avond had hij hierop gedoeld maar om niet persoonlijk te worden, had hij zich m algemene zin uitgelaten waardoor de in druk werd gewekt dat de verwijten het hele ambtenarenapparaat troffen. Te licht bevonden Fridt Blanken betreurde de gang van zaken diep maar zei er geen politieke munt uit te willen slaan. Uitlatingen zoals die van Zuidewind versterken het altijd enigszins aanwezige wantrouwen van de burgerij in de ambtenaren en de overheid. „De wethouder is gewogen en te licht bevonden". Gerard van der Kooi (een van de com missieleden) lichtte enigszins veront schuldigend toe hoe hij „z° n negatie stuk over mijn eigen wethouder had kunnen ondertekenen en pleitte voor een nieuw efficiëncyonderzoek met rap- portage aan de commissie. Bert Weijdt zei het gevoel te knjgen dat de laakbare houding van de wet houder nu wordt gebagatelliseerd. Hij stelde vast dat het conflict met is opge lost, had niet de indruk dat Zuidewmd FOTOGRAFIE VAN HOOG NIVEAU Dat ziet u niet alleen aan de luchtfoto van Texel, uitgegeven bij de opening van de vernieuwde Rabobank. Het is een voorbeeld van kwaliteit en service, waarop u bij al uw fotowensen en opdrachten kunt rekenen. U kunt die poster overigens bij ons keurig laten monteren op spaanderplaat met beschermings laag en afwerking. Voor slechts ƒ21,50. Een sieraad welgemeend het boetekleed aantrok en eiste zijn aftreden. Ate Rienstra wierp zich op als zoeker van het juiste midden: niets in de doofpot stoppen maar ook niets opblazen. Hij wees erop dat de kwestie niet alleen schokkend is geweest voor de ambtena ren maar ook voor de Texelse bevolking. „Als het waar is dat het apparaat niet voldoende in dienst staat van de ge meenschap, gaat dat ten koste van de bevolking". De kennelijk niet hechte organisatie op het raadhuis zal verbe terd moeten worden. College verantwoordelijk Burgemeester Sprenger bracht met klem naar voren dat het college in deze de verantwoordelijkheid draagt. B. en W. zullen dan ook orde op zaken moeten stellen. De commissie had de taak de crisissituatie te onderzoeken; de zake lijke details moeten door B. en W. wor den geregeld. Daarmee was overigens al begonnen voordat Zuidewind zijn uit latingen deed. Een efficiëncyonderzoek vond de voorzitter voorbarig. Er werd nog geruime tijd heen en weer gepraat, waarbij zich het merk waardige verschijnsel voordeed dat ie dereen meer duidelijkheid wilde, maar al pratende weer onduidelijkheid en daardoor conflictstof opwierp. Gerard van der Kooi schokte zijn mede-commissieleden met de opmerking dat hij zich feitelijk niet capabel had geacht om een behoorlijk oordeel over de situatie te vellen. „Dat is werk voor mensen die voor zoiets zijn opgeleid". Drie stellingen Op verzoek van en na lang aandrin gen van Fridt Blanken wilde Zuidewind bevestigend antwoorden op drie stellin gen: „De stroeve organisatie en het ont breken van goede samenwerking tussen de onderafdeling rehabilitatie en Bouw en woningtoezicht is niet te wijten aan een verkeerde mentaliteit van één of meerdere ambtenaren, 2. Beoordelings fouten van de wethouder hebben deze werkverhouding verslechterd; 3. Schade voor burgers is door de wethouder niet aangetoond". Zuidewind stribbelde nogal tegen, omdat bij het erkennen van een en ander er mogelijk niets meer van zijn grieven zou overblijven en dat was nu ook weer niet de bedoeling Door de langdurige bespreking van de kwestie Zuidewind was er geen tijd meer om de hele agenda voor 23.00 uur af te werken. Op verzoek van Jan Witte werd bij punt 11 gestopt. Donderdag avond om 20.00 uur zouden de beraad slagingen worden voortgezet. Gedeputeerde Staten hebben het nieu we bestemmingsplan voor Oudeschild slechts gedeeltelijk goedgekeurd. Dat was om juridisch-administratieve rede nen. Niet akkoord ging men met het stuk waarvan B. en W. zelf de bestem ming willen uitwerken. In dit deel ligt onder meer de jachthaven. De indruk bestaat dat GS het Texelse college niet de vrije hand wil geven bij het bepalen van de capaciteit van deze jachthaven. Dat kan samenhangen met het stre ven om de recreatievaart op de Wad denzee niet te bevorderen in het belang van de rust in dat gebied. Enige tijd ge leden hebben Gedeputeerde Staten zich zeer afkerig van de Texelse jachthaven getoond door een capaciteit toe te laten die op dat moment al ruimschoots was overschreden. Nadat kennis genomen was van deze feitelijke situatie is een wat ruimer standpunt ingenomen, maar het is wel duidelijk dat men het uitein delijk regelen van deze zaak niet aan B. en W. wil toevertrouwen. De gemeente raad zal nu moeten kiezen: tegen de GS- beslissing in beroep gaan bij de Kroon of het bestemmingsplan wijzigen en dit opnieuw aan GS voorleggen. GS hebben ook bezwaar tegen de in het plan opgenomen 4 meter brede weg annex 2 meter brede parkeerstrook op het Bolwerk. Dat. is echter geen pro bleem, want de gemeente heeft dit on derdeel van het plan al door een artikel 19-procedure gewijzigd, door een 6 me ter brede weg met parkeerhof jes te pro jecteren. Oud-directeur Th. Graaf stelt de buizenpost in werking als officieel openingsgebaar Hel apparaat produceerde direkt daarop een koker waarin zich de mededeling be vond dat de bank aan het Verpleeghuis Texel een traaie bankencombmatie cadeau had gedaan De Rabo-bank Texel heeft aan Het Verpleeghuis Texel een 12 zitplaatsen biedende bankengroep cadeau gedaan. Dit gebeurde ter gelegenheid van de heropening van het hoofdgebouw op de Groeneplaats, dinsdagmiddag i I De groep wordt gesitueerd in de tuin van het verpleeghuis rond een eveneens te schenken boom. De firma Drijver is met de technische uitvoering belast. fa. j. nauta, fotografie te land, ter zee en in de lucht Als in de loop van dit seizoen blijkt dat de invoering van de zomertijd voor de horecaexploitanten werkelijk scha delijk is geweest, willen B. en W. zich beraden over verschuiving van het slui tingsuur. Het college beloofde dat in de dinsdag avond gehouden raadsvergadering, waar het horecasluitingsuur voor de zoveelste keer punt van discussie was. Aanleiding was weer een verzoek van de afdeling Texel van Horeca Nederland om de café's die tot de zg 'avondzaken kunnen worden gerekend een 8-2 vergunning te geven. Wat er in de praktijk op neer zou komen dat zij een uur langer open zijn, op de vijf avonden waarop het sluitingsuur in het seizoen niet vrij is. Zoals bekend voelden B. en W. er niets voor en adviseerden de raad het ver zoek voor kennisgeving aan te nemen. Omdat er geen nieuwe gezichtspunten waren aangevoerd moest over deze zaak niet opnieuw worden gesproken, zo meenden zij. Omzetvermindering Bert Weijdt van Texels Belang vond dat er wel reden was voor discussie, want de inmiddels ingevoerde zomertijd veroorzaakt omzetvermindering. Mensen gaan uit als het donker wordt Tussen dat moment en het sluitingsuur zit voor al in juni maar een heel korte periode. Fridt Blanken achtte omzetverminde ring niet uitgesloten maar wilde dat eerst duidelijk aangetoond zien. Hij con stateerde wel dat de sluitingsuurkwes tie kennelijk nog steeds niet bevredi gend is geregeld. J. C. Dros achtte het bij voorbaat ze- ker dat er veel minder wordt verdiend in het uurtje dat zit tussen de aan komst van de mensen en de sluitingstijd. Bert Weijdt schetste het vakantiege drag van de modale recreant: overdag zonnen en 's avonds uitgaan. Die uit gaansmogelijkheden is het enige wat Texel naast zijn natuurlijke recreatie mogelijkheden heeft te bieden. Afgezien dan van de folkloreaktiviteiten. maar daar had Weijdt (tot boosheid van Ge rard van der Kooi) geen goed woord voor over. Het argument van de burge meester om de zaak niet te behandelen omdat er geen nieuwe feiten zijn aan gevoerd werd bestreden door J. C. Dros: er zijn wél nieuwe feiten want de Horeca vraagt om een 8-2 vergunning voor bepaalde zaken en het vorige ver zoek had verlenging van het sluitings uur voor alle bedrijven tot doel. Wet houder Jan Zuidewind toonde zich be reid met de Horeca in overleg te treden en daarbij welwillend te bekijken of er reden is de sluitingstijden voor het vol gende seizoen te herzien. Voor 8-2 ver gunningen zag Mr. Sprenger op Texel formele belemmeringen. De politiever ordening zou ervoor gewijzigd moeten worden. Landschapszorg In het begin van de vergadering (naar aanleiding van het vergaderingsverslag (zie vervolg pagina 2) Het bekend maken van deze geste ge schiedde door oud-directeur Theo Graaf als onderdeel van de openingsplechtig heid. De heer Graaf kreeg via het bui zenpostsysteem, dat de verbinding vormt tussen publiekruimte en de kas sier op de bovenverdieping een brief waarin dit besluit van het bankbestuur werd aangekondigd. De ingebruikneming van de ingrijpend verbouwde bank (kosten rond 1 mil joen) is het eind van een half jaar waar in personeel en directie onder letterlijk benauwende omstandigheden hun werk hebben moeten doen. Vooral bij het na deren van de zomer was het slecht wer ken in het houten, glasrijke noodgebouw aan de Zwaanstraat. De Rabo-bank heeft van de herope ning een festijn gemaakt waarbij haast iedere Texelaar op een of andere wijze was betrokken. Wij schreven hierover reeds uitvoerig. GEEN KRANT NA PINKSTEREN In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 30 mei (tweede pinksterdag) zal de Texel se Courant van dinsdag 31 mei niet verschijnen. Lezers en adverteer ders worden verzocht hiermee re kening te houden. Directie Texelse Courant Een meer beperkt gezelschap was ge- getuige van de eigenlijke openingsplech- heid Voorzitter H, de Lugt sprak een bijzonder woord van welkom tot oud-di recteur Graaf en had dat ook willen doen tot de heer Drijver senior, maar deze was als gevolg van een klein onge luk niet in staat geweest van de partij te zijn. Drijver heeft een werkzaam aandeel gehad in bijna alle vorige bouw- aktiviteiten van de bank en is een van de trouwste bezoekers van de jaarver gadering. Het jongste karwei is door zijn zoons en hun medewerkers geklaard. De Lugt liet blijken dat wel het een en an der is voorgevallen om te bereiken dat de bank mderdaad op het overeenge komen tijdstip klaar zou zijn. Dat dit on danks alle spanning is gelukt vond de voorzitter een blijk van grote werklust en vermogen om de medewerkers te in spireren. De bank voldoet nu ruim schoots aan de hedendaagse eisen en verlangens van veiligheid, toegankelijk heid en sfeer. „Men zal hier graag wer ken maar men zal hier ook graag bin nenkomen", aldus De Lugt, die erop wees dat een goed kon takt met de klan ten van het grootste belang is. Altijd al werkte de Rabo-bank in de eerste plaats met het geld van de kleine man die dus vertrouwen in de bank moet hebben. Overigens is bij vroeger veel veranderd. „Vroeger financierden we de armoede en nu financieren we soms de weelde". Dat de Rabo-bank goed in de Texelse markt ligt blijkt uit het grote aantal spaarders. Van de 15 - 19 jarigen heeft 85% een Rabo-spaarboekje met dage lijks opvraagbaar geld. Totaal had de bank vorig jaar 42miljoen gulden in bewaring. De totale omzet beliep 625 miljoen gulden. Oud-directeur Theo Graaf gaf een overzicht van de geschiedenis van de Texelse Rabo-bank, vroeger Boeren leenbank. Die begon 72 jaar geleden in het opkamertje van Piet Graaf aan de Gravenstraat. In 1910 verhuisde de snel groeiende bank naar een kantoor op de hoek Warmoesstraat-Zwaanstraat en in 1918 werd een eigen pand aan de Molen straat gekocht. In 1930 werd het ge bouw aan de Vismarkt in gebruik ge nomen en nadien enkele malen uitge breid. In 1961 kwam er een nieuw kan toor op de plaats van de vroegere „Lin deboom", een gebouw dat 15 jaar lang geschikt bleef. Wat nu is gebeurd moet voor minstens dezelfde periode voldoen de zijn. Het is eervol dat de vernieuwde bank een van de eerste bankgebouwen in Nederland is met het toegankelijk- heidskenmerk van de Nederlandse ver eniging voor revalidatie. Invaliden, be jaarden, andere slecht ter been zijnden, moeders met kinderwagens etc. kunnen voor het betreden van de bank gebruik maken van een eenvoudig te bedienen hefplateau. Op de bovenverdieping, vlot per lift bereikbaar, is een toilet voor ge bruikers van rolstoelen Geen belemmeringen? Burgemeester Sprenger merkte in zijn toespraakje plagend op dat bestuur en directie van de Rabo-bank blijkbaar niet zo zwaar tillen aan de belemmeringen die veel boeren menen te zien in het nieuwe bestemmingsplan. De bank is althans gericht op blijvende groei van de commerciële aktiviteiten „De boeren zullen op de geldmarkt wellicht even productief zijn als bij het inzenden van bezwaarschriften". De burgemeester zei het te waarderen dat de Rabo veel heeft gedaan om met zijn verbouwing bij te dragen aan de warmte en levendigheid van het centrum van Den Burg. Het ge bouw harmonieert met de Groeneplaah zoals deze opnieuw zal worden inge richt. Voortbordurend op dat laatst* onthulde Mr. Sprenger dat eraan word gedacht de hele gevelwand van de Groe neplaats (dus ook die van het raadhuis te vernieuwen. De burgemeester besloot: „De Rabo bank blaast in het eilandconcert een ste vige partij mee en past zich soepel ir Dat is voor een 73-jarige een hele pres tatie". Laatste spereker was Mr. T. J. Janse Schoonhoven, lid van de hoofddirecti van de Coöp. Centrale Raiffeisenbanl (zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1