Het 100-jarig orgel van de Doopsgezinde kerk m Betaalde krachten noodzaak voor subsidie crèches Tarieven muziekschool gaan iets omlaag Nel Koorn tekent Texel Motoren voor Texelse politie Bijzondere kerkdienst in Oosterend Kerkelijke aktiviteiten in De Cocksdorp Burgerlijke stand Permanente expositie van Corrie Gotschall in „Worsteltent" VVD spant kroon op LTS NRC vraagt hulp van vrijwilligers bij redden van weidevogels Ter gelegenheid opening nieuwbouw reünie in RSG-gebouw Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 27 mei 1977 Als tweede aflevering van haar later als platenboek uit te geven serie tekeningen van Texel koos Nel Koorn-Kikkert het orgel van de Doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg als onderwerp. Het is een bijzonder waardevol, maar thans helaas in verval verkerend, or gel, dat in 1869 in gebruik werd genomen. Dat gebeurde op dezelfde dag dat predikant Huizinga van ae Doopsgezinde gemeente, grootva der van de beroemde historicus Johan Huizinga, herdacht dat hij 25 jaar predikant op Texel was. „Bakker deelde mij mede, dat Simon Keijser en Bok wenschten dat het nieuwe orgel het eerst bespeeld zou worden als ik mijn 25-jarig feest vierde, waarmee ik genoegen namzo schrijft ds. Huizinga in zijn dagboek. Voor een Doopsgezinde gemeen te was een orgel in de kerk iets nieuws. Voordien behielp men zich meteen voorzanger, vaak tevens onderwijzer. In het kerkgebouw te Den Burg is de lessenaar waar achter de voorzanger stond, nog te zien. Huisbijeenkomsten Oorspronkelijk, in de 16e eeuw, kwamen de Doopsgezinden voor hun godsdienstoefeningen bijeen in de huizen van de leden. De tij den der vervolgingen (Texel heeft sen aantal Doopsgezinde marte laars gekend) leenden zich niet voor kerkbouw en vaak ook niet voor gezang. Door gezamenlijk te zingen zou men immers makkelijk ie plaats van de bijeenkomst kun nen verraden. In de zeventiende en achttiende eeuw werden op verschillende plaatsen eenvoudige kerkgebouwen neergezet, die ech ter niet als zodanig herkenbaar mochten zijn. Ze stonden niet aan de openbare weg, hadden geen to ren en leken op een gewoon huis of op een schuur. Onder deze voor waarden werd aan Doopsgezinden „als bij oogluikinge" de uitoefe ning van hun godsdienst toege staan. In 1796, in de Franse tijd, werden de Doopsgezinden met de Hervormden gelijkgesteld. Toen mocht op de kerk in Den Burg een toren en ging het interieur van een Doopsgezinde „Vermaning" ook meer overeenkomst vertonen met dat van andere kerkgebouwen. Totdat in 1869 zelfs een orgel werd aangeschaft. De dagen van de voorzanger waren toen geteld. Lezers die interessante aanvul lingen kunnen geven op boven staand verhaal, worden verzocht bij de redactie te reageren. Met de eerste tekening (die van de gevel van De Govtsberch in de Binnen- burg) is dat ook gebeurd, waar door de tekst kon worden gecorri geerd en belangrijk uitgebreid. De aangepaste tekst zal te zijner tijd in het platenboek worden opgeno men. Concert Op de avond van Tweede Pink sterdag wordt in de Doopsgezinde kerk een concert gegeven, aan vang 20.00 uur. Medewerking ver leent het Texelse blazersensemble van de muziekschool. Dit bestaat uit Betty Bakker, Jacqueline Stark, Jenny Medema (bugels) en Hans Mulder (trompet). Het orgel wordt bespeeld door Peter Zwart. Het programma vermeldt werken van o.a. Bach, Handel, Palestrina, Sweelinck, Beethoven en Dvorak. Een keus is gemaakt uit diverse klassieke werken, folksongs en ko ralen. Door de instrumentatie heeft dit ensemble een voor Ne derland unieke klankkleur. Toe gang gratis. Na afloop wordt een kollekte gehouden ten bate van de restauratie van het orgel. - -„v. Het ruim 100 /aar oude orgel in de Doopsgezinde kerk te Den Burg is hard aan restauratie toe Het instrument heeft twee klavieren en pedaal. De dispo sitie is als volgt Man I Bourdon 16 Prest. 8 oct 4 oct 2 mixt (bas) sexqual- ter, quint. Man II: Holpijp 8, roerfluit 4, viola 8 en gamba 8. Ped Bourdon 16 (Transmissie). Het orgel is gebouwd door de Amsterdamse orgelbouwer Flaes, waarvan we veel orgels in Doopsgezinde Vermaningentegenkomen. In de Gereformeerde kerk van Ooster end zal op de avond van eerste pinkster dag een pinksterdienst met een bijzon der karakter worden gehouden waaraan het interkerkelijk jongerenkoor „The Messengers" o.l.v. Jan Beijert medewer king zal verlenen. Ds. Douwes uit Den Burg gaat in deze dienst voor en de ge meentezang zal worden geleid door or ganist P. Brouwer. De dienst begint om 19.30 uur. De berekening van de tarieven voor de Texelse muziekschool zal met ingang van het nieuwe seizoen zo veranderen dat het lesgeld tijdelijk ongeveer 4% procent daalt. Door een nieuw systeem kan men voortaan de tarieven eenvou diger berekenen omdat deze dan gekop peld zijn aan het minimumloon, het in komen tot de ziekenfondsgrens en de AOW-uitkering. De hierdoor optredende tariefsverla ging van 12 Vz procent wordt gedeeltelijk teniet gedaan omdat gelijktijdig een ta riefsverhoging van 8 procent wordt in gevoerd. In een toelichting op de inmiddels door het centraal bestuur van de Stich ting Cultureel Werk aangenomen voor stellen zei administrateur G. A. Oskam dat de overgang naar dit (Helderse) sy steem mogelijk een verschuiving naar de lagere tariefsgroepen zal betekenen. Het voldoet volgens hem echter veel be ter aan de eisen omdat men uitgaat van De Texelse Rijkspolitie zal deze zomer de beschikking krijgen over een tweetal Honda terreinmotoren. Het is een wel kome aanvulling van het andere rijden de materieel want het wordt nu moge lijk zich in haast elk denkbaar terrein snel te bewegen. In verband hiermee hebben vier Texelse wachtmeesters on langs hun motorrijbewijs gehaald. Het zijn G. van Heusden, J. v. d. Meer, P. Nieuwenburg en L. Nijhuis. drie gegevens die ieder jaar overal in Nederland gelijk zijn. Dat door de invoering hiervan op Texel geen tariefsverlaging uit de bus komt is een gevolg van de in de afgelo pen jaren relatief te hoge lesgelden Deze waren gekoppeld aan een aantal gezinsinkomens waarvan de grenzen al zo'n drie jaar niet gewijzigd werden. De gezinsreduktie van de Texelse mu ziekschool zal voortaan aan een nog vast te stellen maximum verbonden worden. Tijdens de vergadering van het cen traal bestuur waarop dit nieuwe sy steem aan de orde kwam vond F. Schel- linger de maximalisering van de gezins reduktie niet gelukkig. Hij twijfelde aan een goed gefundeerde reden hiervoor. J. Lap was niet blij met het koppelen aan salarissen in het algemeen. Hij wilde hier in principe van af en merkte op dat de kinderbijslag aan de grotere gezinnen de kosten grotendeels rechttrekt. J. C Roeper twijfelde aan de controlemoge lijkheden van het nieuwe systeem, waarbij hij zich afvroeg hoe het zat met de zg. „vrije beroepen". Voorzien van een nieuwe kollektie boeken begint de bibliotheek van de Hervormde gemeente in De Cocksdorp met ingang van 26 mei met de zomeruit- lening. Het tijdstip waarop dit plaats vindt is tussen 19.00 en 20.00 uur. Na Pinksteren zijn de uitleentijden op maandagen, woensdagen en vrijdagen 's morgens van 10.00 - 11.00 uur. Op dins dagen, donderdagen en vrijdagen zijn de uitleentijden van 19.00 - 20.00 uur. Van deze bibliotheek kan door toeris ten en Texelaars gebruik gemaakt wor den. De traditionele dia-avonden van de heer Loerakker beginnen weer op 31 mei en worden voorlopig weer iedere dinsdagavond gehouden. In de folder van de kerken die na Pinksteren uitkomt zullen alle overige bijzonderheden van het kerkenzomer- werk worden gegeven. van 11 toten met 23 mei 1977 Geboren: Daniëlle, dv. Jacobus C. Witte en Mary Eeman; Tanja Marjolein, dv. Dirk Terpstra en Stieneke G. Brou wer. Ondertrouwd: Michael B. Peters en Elisabeth M. Verbeme. Overleden: Pieter Bruijn, oud 72 jaar, wonende te Den Burg; Antje Vlas, ev. Hoogerheide, oud 79 jaar, wonende te De Koog; Dirk Daalder, oud 80 jaar, wonende te Oost; Antje Bakker, wv. Daalder, oud 78 jaar, wonende te Den Helder; Hillegonda L. Mak, wv. Dal- meijer, oud 96 jaar, wonende te De Koog. De in De Koog woonachtige schilde- res-tekenares Corrie Gotschall (29) ex poseert gedurende het zomerseizoen een 14-tal werken in hotel-café-restaurant „De Worsteltent". De tentoonstelling behelst een aantal figuratieve olieverfschilderijen en pas teltekeningen die tijdens de laatste vier jaren vervaardigd werden. Afkomstig uit Haarlem is Corrie Gots chall nu ongeveer zes jaar woonachtig in De Koog. Zij studeerde voordat zij naar Texel verhuisde gedurende zes jaar aan de Amsterdamse Rijksacademie voor Beeldende kunsten. Haar werk was in het verleden reeds tweemaal eerder op het eiland te zien. Corrie Gotschall exposeerde eenmaal in combinatie meteen inmiddels uiteenge vallen groep andere Texelse kunstenaars en eenmaal samen met Jan Bruin. De nu in ,yDe Worsteltent" tentoon gestelde werken zijn tot de maand okto ber te bezichtigen. Exploitant Kooman vervolgt met deze expositie de traditie het interieur van „De Worsteltent" ieder jaar met kunstwerken te versieren die ofwel een Texels onderwerp hebben of wel van de hand van een Texelse kun stenaar of kunstenares zijn. In het verleden werd de ruimte onder andere ter beschikking gesteld aan Har ry Tielemans, Toon de Haas en mevrouw A. Janssen-van Esch. Vorig jaar was er in het kader van het monumentenjaar een expositie over „De Worsteltent" zelf. De in het kader van de Tweede Ka mer verkiezingen dezer dagen gehouden landelijke scholierenverkiezingen heb ben op de Texelse LTS een ruime zege voor de VVD opgeleverd. Deze partij scoorde bij de 167 „stemgerechtigden" (2de, 3de en 4de klassers) een percentage van 32°/o. Bovendien vergaarde lijsttrek ker Wiegel 29 stemmen bij de vraag wie men als minister-president wilde heb ben. Zowel op de vraag naar de politieke voorkeur als op de vraag naar de ge wenste minister-president volgde het CDA (Van Agt) als tweede en kwam de PvdA (Den Uyl) op de derde plaats te recht. In zijn totaliteit zag de uitslag van de LTS-verkiezingen er als volgt uit: (resp. stemmers tot en met 15 jaar, stemmers vanaf 16 jaar, totaal aantal stemmen, percentage en aantal kamerzetels): CDA 29 14 43 27 40 PvdA 30 9 39 25 37 WD 24 26 50 32 48 PPR 2 0 2 1,2 2 D'66 7 8 15 10 15 SGP 1 0 1 0,6 1 B.P. 7 3 10 6,3 7 Alle andere partijen (CPN, DS'70, RKPN, PSP, enz.) kregen geen stemmen. De politici die het meest voor een mi- nister-presidentschap in aanmerking kwamen waren achtereenvolgens: Wie gel (29), Van Agt (24), Den Uyl (20), Ter louw (7) en Koekoek (5). De overige kan didaten kregen in totaal 5 stemmen. Van de 167 uitgebrachte stemmen wa ren er 3 blanco en 4 ongeldig Het Natuurrecreatiecentrum heeft plannen om in de komende weken met behulp van vrijwilligers in weilanden de nesten van vogels te markeren, zo dat deze bij het maaien kunnen wor den ontzien. Het is al enkele keren voor gekomen dat agrariërs die over het al gemeen wel bereid zijn aan deze vorm van vogelbescherming mee te werken, het NRC, Staatsbosbeheer of de Werk groep Landschapszorg benaderden met het verzoek bij het opsporen van de nes ten te helpen. De mensen van het NRC willen dat nu op zo groot mogelijke schaal aanpakken en doen bij deze een beroep op vrijwillige hulpkrachten. Ieder die belangstelling heeft voor de levende natuur is welkom. Het is de be doeling dat de hulpkrachten na een kor te instructie incidenteel worden opge roepen. Boeren die van deze service ge bruik willen maken kunnen zich met het NRC (telefoon (02228) 741) in verbin ding stellen. Zij hoeven niet bang te zijn dat het hooiland wordt platgetrapt. Omdat het toch ondoenlijk is de nesten van alle vogelsoorten op deze wijze aan te geven, beperkt men zich tot de soor ten waarvan de aanwezigheid op afstand kan worden bepaald. In de week van 22 tot en met 27 au gustus 1977 zal het nieuwe schoolge bouw van de Rijksscholengemeenschap aan de Haffelderweg in Den Burg fees telijk geopend en ingewijd worden. Op vrijdag 26 augustus zullen de fees telijkheden 's avonds vooral bestemd zijn voor de leerlingen van de boven bouw van de RSG en voor oud-leerlin gen van ULO, HBS, MAVO, HAVO en Atheneum, die aan het Schilderend en de Elemert de lessen hebben gevolgd. Er zullen die avond twee toneelstukken door leerlingen worden opgevoerd. De dixieland-band van het Johannes Col lege in Den Helder zal voor passende muziek zorgen en er zijn plannen om ge zellige hoekjes in te richten, zoals bijv. „une terrasse a Paris", waar oud-leer lingen hun herinneringen kunnen opha len, een ruimte om te volksdansen en een koud buffet. Het zou leuk zijn als uit oud-leerlingen voor die avond een RSG-bandje gevormd zou kunnen wor den, dat mede het feest zou kunnen op vrolijken. Het spreekt vanzelf dat ook oud-leraren(essen) op deze avond van harte welkom zijn. De coördinator van deze vrijdagavond is drs. W. A. K. H. Boere, Thijsselaan 122, Den Burg, telefoon (02220) 3112 die heel graag van oud-leerlingen, oud-col lega's en leerlingen van de toekomstige bovenbouw van de RSG suggesties en voorstellen zou willen ontvangen om deze avond tot een succes te maken. Het lijkt er op dat de Texelse peuter speelzalen verplicht worden professio nele leidsters aan te trekken. Dit bleek uit de uitlatingen van mevrouw Carla v. d. Fcen-Barcman die zij deed tijdens de vergadering van het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel. Volgens haar is er iets mis met de hui dige gemeentelijke regelingen rond de crèches omdat medewerking van moe ders negatief blijkt te werken op de toe te kennen subsidies. Carla v. d. F een brak namens de overkoepeling van de Texelse peuter speelzalen tijdens de vergadering een lans voor een beter begrip voor de crè ches. Hoewel zij zich niet ontevreden toonde over de behandeling door de ge meente achtte zij een doelmatiger beleid dringend gewenst. Stempel opheffen In een uitgebreid betoog pleitte Carla v. d. Feen er voor dat het stempel dat op de peuterspeelzalen lijkt te rusten ein delijk eens opgeheven wordt. „Nog te veel is men, en lang niet alleen in de be stuurlijke kringen, van oordeel dat de crèches uitsluitend als doel hebben wer kende moeders tijdelijk van „lastige" kleine kinderen te verlossen. Deze in stellingen hebben wel degelijk een op voedende funktie. Ze worden meerma len door artsen en maatschappelijk wer kers aanbevolen wanneer sommige, vooral uit kleine gezinnen afkomstige kinderen door een teveel aan ouderlijke bevoogding sociale contacten met peu ters van dezelfde leeftijd mis dreigen te lopen. Met alle gevolgen van dien". Overgangsregeling gewenst Namens de overkoepeling van de peu terspeelzalen lichtte mevrouw v. d. Feen toé dat men zich ongelukkig heeft ge toond met het uitgebrachte advies in zake de gemeentelijke subsidie van de crèches. Hieruit blijkt, en meerdere oor zaken liggen hieraan ten grondslag dat bijvoorbeeld tussen de peuterspeelzalen 't Kwettemest (in gebouw „De Schakel") en De Waldhoorn (Den Hoorn) een uit- keringsverschil bestaat van bijna ƒ4.000,—. De gezamenlijke crèches zouden wel akkoord kunnen gaan wanneer de ge meentelijke subsidieregeling voor het jeugdwerk gehanteerd zou worden. Men voegde er in een schriftelijke verklaring met klem aan toe dat er dan voor het jaar 1977 een overgangsregeling getrof fen moet worden omdat men anders in financiële moeilijkheden komt. Een ge volg hiervan zou zijn dat de ouderbij dragen exorbinant zouden moeten stijgen waardoor het crèche-werk helemaal on mogelijk wordt. Vooral de speelzalen in Oosterend en Den Hoorn zouden daar door het werk moeten beëindigen. Geen voorwaarde Het dagelijks bestuur van Cultureel Werk ontkent dat de huidige situatie zodanig is dat het aanstellen van be roepskrachten een gemeentelijke voor waarde is om rechtspersoonlijkheid te verkrijgen. Wel wordt erkend dat het gemeentebestuur op 8 januari de peu terspeelzalen schriftelijk liet weten dat „in de naaste toekomst alle aandacht moet worden besteed aan het bereiken van rechtspersoonlijkheid, een aanslui ting bij de Stichting Werkgemeenschap Nederland (WKN), de afsluiting van een WA-verzekering en een schoolongeval- lendienst, de brandveiligheid van de ac commodaties en een intensieve samen werking tussen de verschillende peuter speelzalen". Men voegt er aan toe dat het bereiken van rechtspersoonlijkheid niet hoeft te betekenen dat „nu ook aan stonds alle moederhulp aan de kant wordt gezet en alle vrijwilligers worden vervangen door beroepskrachten". Voor 1 juni beslissen B. en W. moeten voor 1 juni een be slissing over de verdeling van de rijks bijdragen en de garantiesubsidie voor de zomercrèches geven zodat aanvragen die na deze datum binnen komen buiten be schouwing worden gelaten. Het centraal bestuur besloot het aan vankelijke advies aan het gemeentebe stuur voor te leggen en dat pas na het bekend worden van dit standpunt de subsidiecommissie zich opnieuw over deze zaak buigt.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5