Voor het weekend Niek Welboren tekende het eiland Muil Schotse indrukken waren overweldigend. „Duart Castle" ligt erg schilderachtig Horeca en more makes more" standpunt. Zuigelingenbureau Anjeraktie 1977 Artsen Groene Kruis: Tandartsen: Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 10 juni 1977 Tekenaar Niek Welboren is terug op Texel. Na een half jaar, merendeels op goed geluk door Engeland, Schotland en tenslotte het Spaanse eiland Ibiza te hebben gezwor ven, belandde hij weer eens thuis: z'n „Winkeltje" in Oudeschild. Het is in een eeuwenoud pandje gevestigd. De letters op het stijl volle uithangbord boven de toegangsdeur vermelden zijn beroep: „Niek, de schetseschilder". Ons oog valt er op wanneer we op e<en tè gure junimorgen Niek in zijn huisje aan de dijk eens gaan op zoeken. Binnen hangt het vol met tekeningen en tekeningetjes tussen talloze oude spullen. In de etalage staat een kope ren rek dat uit een oud kruideniers- winkeltje stamt. Vroeger stond op de glazen platen een hoeveelheid stop flessen; nu heeft Niek er wat van z'n tekeningen op uitgestald. Over de drempel de grijsgroen- en bruingetintc huiskamer binnenstappend komt de eerste confrontatie met het De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau venvacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Coutinho, dinsdag 14 juni om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 15 juni om 13.30 uur. werk van de afgelopen reis naar Schot land. Aan de wand prijken vier met bruine inkt vervaardigde tekeningen van Duart Castle op het eiland Muil. Niek Welboren kan er uitgebreid over vertellen: „Je komt met de veerboot vanuit het plaatsje Oban op Muil. Dat eiland ligt ten noordwesten van Glasgow in de Atlanti sche Oceaan. Het is ongeveer drie maal zo groot als Texel. Aan de Sound of Muil ligt het haventje Craignure en daar meer je na de reis af. Het meest in het oogsprin gend is daar wel Duart Castle. Mijn eerste gedachte was dan ook: Wat zou je daar fijn wonen Het bleek nog mogelijk ook. Ik kon vlakbij het slot in een huisje van de kasteelheer komen wonen. Daar voor moest ik een paar prenten vervaar digen en daarmee langere tijd op Duart" verblijven. Duart Castle is het hoofdkas teel van de clan Maclean". Wat me er vooral opviel is de hartelijkheid van de mensen die je er treft. Stug is men er in geen geval. Je wordt er als vreemdeling erg snel betrokken in de samenleving en komt er erg tot rust". In de maanden die hij op Muil ver toefde heeft Niek Welboren veel rond gezworven. Hij heeft de sfeer terugge roepen in enkele tekeningen waarop we smalle weggetjes, kleurrijke valleien en piepkleine huisjes in een grote verlaten heid tesamen zien. ,,Mull is een eiland dat zo langzamer hand een beetje ontvolkt is. Vroeger woonden er zo'n 12.000 mensen maar nu zijn het er nog maar net 2 000 In sommige dingen doet het wel aan Texel denken, vooral aan het Texel van jaren terug Het is toeristisch maar de mensen worden nu al een beetje wakker en beseffen dat als de hausse" doorzet er weinig van het huidige Muil overblijft. Je hebt er ook een plaatselijke krant, de ,,Oban Times" die met de Texelse Courant vergelijkbaar is. Daar verschijnen ook al discussies in over een halt aan het toerisme De horeca heeft daar ook op Muil de leus ,,more makes more". Niek verwacht evenwel dat het voor lopig wel zal loslopen met het massa toerisme op Muil. Het eiland is in han den van enkele grootgrondbezitters die het als jachtterrein gebruiken en zich erg conservatief opstellen. Wel wordt er elk jaar een internationale ralley verre den. Omdat het wel enige tijd duurde voor dat hij de omgeving op zich had laten inwerken sloeg hij pas aan het tekenen toen de maand oktober al lang en breed begonnen was. In het lijnenspel van de schetsen die hij voor een groot gedeelte nog uit moet werken, is duidelijk waar neembaar dat vooral het najaar op Muil erg kleurrijk is. Met de beelden van die maanden in het buitenland in zijn herinnering zegt Niet Welboren zijn Texelse werk soms een beetje arm en leeg te vinden. Hij mist een bepaalde sfeer. De omgeving van de Hogeberg is voor hem nog steeds erg boeiend maar andere dingen vallen tegen. Toch kan hij niet laten opnieuw iets van Texel op zijn tekenpapier te zetten, „Tweeslachtig werken is dat zegt hij er van. Als hij in het kleine keukentje de kof fie heeft opgezet en daarna een map met tekeningen pakt zegt hij iets dat toch wel essentieel is voor zijn artistiek be zig zijn. ,,lk heb tot dusver nog geen beroep hoeven doen op de contraprestatierege ling van de overheid. Trouwens, ik voel er ook niets voor. Je wordt erdoor een beetje in een bepaalde richting gedrongen, zo van. Dit is Niek Welboren, schilder van Texelse landschappen of iets dergelijks". Wat de financiële consequenties van dit streven betreft zegt Niek openlijk dat hij de contraprestatie vergelijkt met „de WW". Hij zou liever zien dat de ge meente aan verschillende kunstenaars opdrachten verleent. Een bepaalde serie maken bijvoorbeeld. Verder filosoferend komt hij tot de conclusie dat hij, als de nood aan de man komt meer heil ziet in „een halve dag werken in het bos en dan de rest van de dag tekenen Het werk dat Niek Welboren levert stelt hem wel in staat rond te komen. De reizen, om indrukken op te doen, schet sen te maken en de tekeningen in gale ries tentoongesteld te krijgen kunnen er financieel net uit. Wat hem betreft is het wel goed zo. ,,Dit jaar worden er in Schotland en En geland twee exposities van mijn werk ge houden. In Brampton komt er in september een. Die stond aanvankelijk voor vorig jaar september op het programma. Ik heb er nu ook een In het zuid-Engelse Peters- field, bij Londen". We bladeren in een oude map met van de reis overgebleven schetsen. Niek haalt koffie, en hurkt als hij terugkomt bij zijn tekeningen op de houten vloer. ,,lk denk er sterk over om binnenkort opnieuw naar Schotland te gaan en me verder op het tekenen van kastelen toe leggen. Het heeft erg mijn belangstelling. Ik zou er een serie van kunnen maken en daarmee ter plaatse of in Engeland expo seren want ik denk dat ze hier niet ver koopbaar zijn. Mensen willen binding zien in een tekening Het wordt later in de schemerige huis kamer achter het winkeltje. Een klok is er niet, iets om over na te denken In de hoek knappert het hout in een kacheltje en buiten hoor je vogels op het dak fluiten. Dan nadert in de verte een auto die plotseling stopt. Een vakantieganger die zijn auto in de berm heeft gezet en nu tegen de nieuwe dijk oploopt om de Waddenzee te gaan zien? Niek doorbreekt de stilte en blijkt dezelfde gedachte gehad te hebben. ,,Het zal hier wel weer vol worden met vakantiegangers"zegt hij dan. .Eigenlijk is Texel nog steeds een middenweg. Het moet maar zo blijven als het nu is. De klok terugdraaien zoals op Muil gaat hier nu eenmaal niet. Toen ik door kou in decem ber gedwongen werd uit Schotland weg te gaan omdat er bij Duart Castle niet meer te werken viel, ben ik naar Ibiza ge gaan Maar als je daar toch ziet hoe dat eiland verknald is door de hotels en het massatoerisme, dan schrik je. Je kunt wel zeggen dat het kapotgemaakt is. Nee, naar zo'n situatie moeten we zeker niet". Niek Welboren is weer terug op Texel en iets wat hem direkt erg trof was de hele heisa rond 't Licht van Troost dat inmiddels naar De Koog is gegaan waar het weer opgebouwd zal worden. Hij dacht er over om in verband hiermee enkele Texelaartjes te gaan plaatsen. Een ervan is: „Nieuwe kleur gevraagd voor palet: „Troostgroen" en een ander is: „Gevonden, nieuw plantje bij de Mok: Luciverius Troo^timanus". Het kwam er niet van. Niek: „Ik vind het maar een schijnheili ge oplossing. Als die mast daar dan staat, functieloos kunnen ze hem misschien ge bruiken om over een tijdje de kabelbaan aan te hangen Voor ons gevoel loopt het tegen de middag en het wordt tijd om op te stap pen. Zonlicht dringt zich door het huis kamerraam naar binnen. Niek opent de voordeur en laat daarmee de bel rinke len. De zeewind waait over de nieuwe dijk en het Ankerpark met de kleine aan en op elkaar gebouwde huisjes. We beloven nog eens terug te komen. Dan sluit de deur zich rinkelend ach ter ons. In de periode van 13 t/m 26 juni a.s. zal weer in vrijwel alle gemeenten in Noord-Holland de collecte voor het An jerfonds Noord-Holland worden gehou den. Gaarne doe ik een beroep op alle inwoners van de provincie om ook dit jaar weer naar vermogen aan de inza meling ten bate van het eigen Anjer fonds bij te dragen. Het was verrassend te constateren, dat in 1976, ondanks de minder gunstige economische situatie in ons land, de to tale opbrengst van de Anjercollecte in de Noordhollandse gemeenten, het re cordbedrag van bijna ƒ149.000,haal de. Daarnaast werd een belangrijke bij drage ontvangen van het Prins Bern- hard Fonds. Hierdoor was het mogelijk aan subsidieverzoeken ten behoeve van 216 instellingen en manifestaties te vol doen tot een totaalbedrag van ruim ƒ410.000,—. Dit betekende, dat niet alleen een gro ter aantal subsidies kon worden toege kend, maar dat ook in het algemeen de subsidies hoger konden zijn dan voor gaande jaren. Een belangrijk gedeelte van het totale subsidiebedrag werd ook in 1976 toege wezen aan harmonie- en fanfarekorp sen, koren en drumbands. In toenemen de mate konden daarnaast ook bedragen beschikbaar worden gesteld bijvoor beeld voor de inrichting van dorpshui zen en wijkcentra, in onze moderne samenleving vaak de knooppunten bij uitstek van waaruit door en ten behoeve van steeds grotere groepen van de be volking naast sociale vooral ook cultu rele aktiviteiten worden ontwikkeld, waarbij de zelfwerkzaamheid en krea- tiviteitsontplooiing op de voorgrond staan. In hoeverre aan het nog steeds stijgende aantal aanvragen om bijdra gen uit het Anjerfonds blijvend kan worden voldaan, hangt voor een zeer groot deel af van het slagen van de plaatselijke Anjeracties. Dat is dan ook de reden, waarom ik langs deze weg de binnenkort in alle steden en dorpen te houden collecten ten bate van het Anjerfonds Noord- Holland van harte in aller aandacht aanbeveel. De voorzitter van het Anjerfonds Noord-Holland, Drs. R. J. de Wit Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavonds 20 00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, tel. (02220) 2039. Dokter R. R. SIEBINGA, De Cocksdorp, tel. (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Mevr. v.d. Kloet, Naalrand 4, Den Hoorn, tel. (02226) 467 Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te- recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 12 juni 1977 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. De Roest m.m.v. Interk. koor o.l.v. Dyo Wassink. Bediening H. Doop. De Cocksdorp 10 uur ds. Schorer, uit Kortrijk (België). Viering van het H. Avondmaal. Collecte voor de Kinderbescher ming. Kinderoppas tijdens de dienst en na de dienst koffie drinken in het gebouw. Den Hoorn 10.00 u. dhr. Veldhuis De Koog 9.30 uur ds. Hoekstra viering avondmaal collecte werelddiakonaat De Waal 11.00 uur ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout. Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Viering H. Avondmaal. Neven- dienst voor de jongere kinderen. Tijdens de dienst is er kinder crèche in het Centrum achter de kerk. Uitzendink via „De Lichtboei" 19.30 uur ds. Douwes. Viering H. Avondmaal en Dank zegging. Oosterend 9 45 uur ds. Plaatsman uit Leeuwarden. Met kinder- nevendienst. 19.30 uur ds. Plaatsman GEREFORMEERDE GEMEENTE Den Burg 10.00 en 16.00 uur Dienst Dinsdag 14 juni Oosterend 19.00 uur ds. J. S. v.d. Net, uit Utrecht GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde Kerk, Koger- straat 20, Den Burg. Den Burg 11.00 u ds. A. Huttinga van Ferwerd DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Kuitse ('s avonds uitzending via „De Lichtboei"). Na afloop koffiedrinken. Kinderoppas in het zaaltje bij de kerk ROOMS-KATHOLIEKE KERK Weekend 11 en 12 juni 1977 Den Burg zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" Zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild zondag 19.00 uur Den Hoorn zondag 10.45 uur De Cocksdorp zondag 9.15 uur Oosterend zaterdag 19.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN 10.45 uur Lezing. Wachttorentstudie: 11.15 uur „Blijf geduldig"

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5