ecND4 De weerman went al aan zijn nieuwe waarnemingspost Texeltoeristvoor een keer huis-aan-huis „Komende zomer warm en droog" iëili: Losgeslagen catamaran geborgen Explosief voorwerp gevonden Strandhuisje leeggehaald Lichte hersenschudding door val van paard VERVOLG WN PAG 1 Brand Klabam Rijverbod voor Texelaar j ZWERFSPORTERS! SP0RTSH0P li DONDERDAG 16 JUNI Het Waterschap houdt in hotel De Lin- deboom-Texel een openbare informa tieavond over de plannen voor de bouw van een nieuw gemaal bij Kras- sekeet; 20.00 uur. ZATERDAG 18 JUNI De sportvereniging ZDH houdt van 20.30 - 22 00 uur receptie in het dorps huis ,,De Waldhoorn" ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan. ZONDAG 19 JUNI De gezelligheidsrit van de Vereniging voor Vrienden van het Paard gaat om 10.00 uur van start op het parkeerter rein bij Garage Kaczor aan de Kees- omlaan te Den Burg. Van 8.00 - 10.00 uur wordt aan het strand bij paal 17 een sportviswed- strijd gehouden. MAANDAG 20 JUNI Scouting Texel haalt vanaf 19.00 uur oud papier op in Gasthuisstraat en Kogerstraat Men wordt verzocht het papier gebundeld op de stoep klaar te zetten. Om 19.00 uur kan bij de sporthal wor den gestart voor de eerste rit van de wielerdriedaagse. Inschrijven vanaf 18.30 uur voor 3,50. DINSDAG 21 JUNI In de Hervormde kerk van De Cocks- dorp wordt de dia-serie Mooi Texel vertoond; 20.00 uur. VASTE DATA Bibliotheek De Cocksdorp geopend maandag-, woensdag- en vrijdagoch tend van 10 - 11 uur en dinsdag-, donderdag- en vrijdagavond van 19 - 20 uur. in het gebouw naast de Her vormde kerk. Iedere dinsdagavond om acht uur dia- avond over ,,Mooi Texel" met instruc tieve voordracht in de Hervormde kerk van De Cocksdorp. Elke woensdagavond kunnen liefheb bers volleyballen in De Bijenkorf te Oosterend, aanvang 19.30 uur. Iedere derde donderdag van de maand spreekuur van het FNV m het zaaltje van de Doopsgezinde gemeente in de Kogerstraat. Urgente gevallen: bel no (02220) 3493 of (02220) 4117. Iedere woensdag, aanvang 19.00 uui spelletjesavond voor de jeugd in ,,De Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan. Elke maandagavond aanvang 20.00 uur bridgen in hotel De Lindeboom-Texel. Inleggeld 3,75 per persoon. Wielervereniging Texel houdt iedere zondag trainingswedstrijden op het Hogebergcircui t. De Stichting voor Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Texel houdt spreekuur op maandag tot en met vrijdag van 9 00 - 10 00 uur van van 14.00 - 15.00 uur. Adres Julianastraat 3, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Elke maandagavond om 20 00 uur kla- De motorreddingboot Susan uit Den Helder werd woensdagmiddag te hulp geroepen toen strand-exploitant Henk Koopman nabij Westerslag in moeilijk heden raakte omdat de motor van zijn rubber vlet het liet afweten. Koopman was op dat moment doende een van het strand losgeslagen catamaran te achter halen. Hij kon later al peddelend zelf de vaste wal weer bereiken De Susan" die ter assistentie koers had gezet naar het Molengat keerde daarop terug naar Den Helder. De catamaran is later door het Rijkswaterstaatvaartuig „Noord- vaarder" geborgen. Woensdagmiddag werd' in de omge ving van paal 24 op het strand een ex plosief voorwerp gevonden. Het betreft vermoedelijk een mijn of bom uit de tweede wereldoorlog De Explosieven Opruimingsdienst heeft zich over het oorlogstuig ontfermd. Omdat D. P. van E uit De Koog ver der geen aandacht had besteed aan het feit dat op 29 mei een ruitje van zijn strandhuisje bij paal 19 vernield was kwam hij er woensdag pas achter dat er een aantal voorwerpen ontvreemd was. Hij miste een transistorradiootje, een badmuts en een hoeveelheid levensmid delen. Door het breken (indrukken of inwaaien) van het glas was bovendien de onder het raam liggende opblaasboot vernield. De uit Zaandam afkomstige Ellen Boot is gisteren per ambulance naar haar vakantieadres vervoerd nadat zij op de Kogerweg van haar paard was ge vallen en daarbij verwondingen op liep. Het ongeval vond plaats toen Ellen Boot rond 18.00 uur te paard op weg vas naar De Ruytersplaats. Zij werd tus sen Texla en Sarasani door een rijdende kraan gepasseerd waarvan het rijdier zo schrok dat de amazone afgeworpen werd en op het wegdek terecht kwam. Zij liep hierbij een lichte hersenschud ding en een gezwollen kaak op verjassen in „De Zwaan". Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrix laan kan dagelijks oud papier in de daar opgestelde container gede poneerd worden 61ankelijnclub komt op maandagavond bijeen in ,,De Witte Burcht", aanvang half acht. Het drde nummer van de toeristen krant „Texeltoerist" zal op heel Texel gratis huis-aan-huis worden bezorgd. Gewoonlijk wordt het blad uitsluitend verspreid onder de vakantiegangers, waardoor veel Texelaars nooit in de ge legenheid zijn geweest er kennis van te nemen. Om tot verdere vergroting van het aantal verkooppunten te komen en om het publiek gelegenheid te geven aan- en opmerkingen over de inhoud te maken, krijgt nu ieder het blad voor één keer cadeau. Het is het tweede jaar dat de Texel toerist in magazineformaat uitkomt, voorzien van kleurenomslag. Vorig jaar was dat een experiment waaraan van gemeentewege met subsidie werd bijge dragen. De nu lopende zomeruitgaven worden niet gesubsidieerd maar het was dan wel nodig het aantal advertenties te vergroten. De omvang van het blad (thans 72 pagina's) is daaraan echtei aangepast. De informatie die het blad geeft is uiteraard zo volledig en korrekt mogelijk, maar het is niet uitgesloten en zelfs waarschijnlijk dat nog wat is aan te vullen of te verbeteren. Ieder die het blad in handen krijgt wordt daarom ver zocht aan- en opmerkingen aan de sa menstellers (redactie Texelse Courant) door te geven. In de komende nummers kan daarmee dan rekening worden ge houden. Of Texeltoerist dit jaar ook in de winterperiode zal blijven verschijnen staat nog niet vast. Informatie in die periode is in verband met de bevorde ring van het toerisme buiten het zomer seizoen van groot algemeen belang, maar een probleem is dat de aantallen toeris ten (en dus de te drukken aantallen) zo laag zijn, dat het advertentietarief dat in rekening wordt gebracht, niet hoog genoeg kan zijn om de kosten te dek ken. Hierover is inmiddels overleg met de gemeente geopend. Mensen die Texel toerist regelmatig willen ontvangen om ze aan hun gasten te geven of door te verkopen, kunnen kontakt opnemen met uitgever Langeveld De Rooy. Opgave van evenementen e.d. voor publicatie in de Texeltoerist, moet twee weken voor de verschijningsdatum zijn gedaan. Voor Texeltoerist nummer 4 (geldend voor de periode 11 juli - 1 au gustus) is de sluitingsdatum dus 27 juni. Aangezien wij om estetische redenen niet meer dan de helft van de beschik bare oppervlakte voor advertenties wil len inruimen, is voor het opnemen van nieuwe advertenties vrijwel geen ruimte meer. men worden omdat herbouwkosten vol gens Kees Schumaker te hoog worden. De uitkering van de brandverzekering zal lang niet toereikend zijn; het gebou* was volgens Schumaker „zwaar" onder- verzekerd. Het gebouw kon als jeugd- hotel tegen extreem lage overnachting*- kosten draaien omdat het een bestaand gebouw was dat door Schumaker zelf daarvoor geschikt werd gemaakt. Als jeugdhotel draaide „Klabam" sinds 1971. Het gebouw stamde uit 1915 toen het als bollenschuur gebouwd werd. Het bleef als zodanig tot in de tweede wereldoorlog in gebruik. Toen werd het door de Duitse Wehrmacht gevorderd die er een garage van maakte. Na de oorlog werd het een woonhuis voor de families P. Bonne en H. Witte. Toen de familie Witte vertrokken was werd het gebouw door Kees Schumaker in eigen beheer verbouwd. Bij de brand ging de volledige inven taris verloren. Daarbij bevonden zich ventilatoren, gereedschappen, bedden en timmermateriaal. Zondagochtend werd de Texelaar R.J.B. uit Oudeschild door de politie een rijverbod opgelegd nadat men zijn auto geïnspecteerd had. De Klabam-brand trok zoveel belangstellenden dat de politie de grootste moeite had om te voorkomen dat de Pontweg verstopt raakh Omdat het gebouw niet bepaald als een monument werd beschouwd en or.dat in feite niemand dakloos werd, heerste op het terrein van l brand een zeer ontspannen sfeer. De brandweer kon zich lekker uitleven met deze eerste grote brand van dit jaar. Bij het inzetten van k waterkanon van de nieuwe brandweerwagen liep menige toeschouwer (Jer ongelukeen nat pak op en werd op een gegeven momtn brandwacht Jan Geus die aan de achterkant van het gebouw bezig was een nieuwe vuurhaard de kop in te drukken, haast van zijn laddt gespoten. Hard moest worden opgetreden tegen een hulpvcurdigetoeschouwer die de ramen van het gebouw ging inslaan en daarmt\ meer kwaad dan goed deed. Door de eeuwen heen zijn weers- voorspellers altijd met belangstelling gehoord. Hun autoriteit groeide naar mate hun voorspellingen uitkwamen. Meestal lieten zij zich niet uit over het tot stand komen van hun vooruitzich ten. Wat dat betreft is Texels weerman Kees van der Werf erg laconiek. „Ik voel het gewoon", zegt hij. Het zijn geen prikkelende benen of eksterogen die hem waarschuwen of het weer om zal slaan. Niets van dat alles. Van der Werf kijkt op zijn barometer, blikt ver volgens naar de Texelse hemel en heeft zijn voorspelling gereed. Voor dit jaar wordt het weer volgens Kees van der Werf evenals in 1976 erg mooi. Er zijn wat de temperaturen be treft zelfs een paar uitschieters maar wanneer die zullen plaats grijpen kan hij nu nog niet zegen. Dat komt bij hem pas op korte termijn tot uiting. Er zal dit jaar opnieuw mmder regen vallen dan normaal maar zo droog als het vorig jaar in Nederland was wordt het ditmaal niet. De nazomer zal vol gens de weerman zelfs iets vochtiger zijn dan gewoonlijk, waarmee het ge middelde over het gehele jaar genomen weer bereikt zal worden. „Weer of geen weer" Kees van der Werf voeh hoe het weer zal worden en gekscherend wordt hem wel eens gezegd dat het net is alsof hij met „een barometer in zijn buik rond loopt". Zijn voorspellingen gaan nu al weer enige jaren op zondagochtend de ether in wanneer Bert Garthof zijn pro gramma „Weer of geen weer" presen teert. Voor deze week (12 tot en met 18 juni) voorspelde Van der Werf: tempe raturen tussen 20 en 30 graden waarbij over het algemeen de 30 graden dicht benaderd zou worden. Er zouden zich (over het gehele land genomen) hier en daar onweersbuien voordoen. Kortom: „Groeizaam weer voor bloemen en plan ten". Deze voorspelling kwam vrij goed uit. Gelijkenis met vorig jaar Evenals Kees van der Werf voorspelt ook de Enkhuizer Almanak voor dit jaar een beeld dat veel doet denken aan 1976. Texel werd toen, doordat het er gewoon lijk minder regent dan in de rest van Nederland, extra door de droogte getrof fen. 1976 was een bijzonder jaar in de geschiedenis van de Nederlandse me teorologie. Het begon al in de nacht van 2 op 3 januari toen zich een zeer zware storm voordeed waarbij orkaanstoten (tot 136 km per uur) veel schade aan richtten. Het voorjaar (maart en april) was vaak meer winters dan voorjaars achtig. Er volgde dan ook een zeer war me en bijzonder droge zomer op Gemid deld over het gehele land genomen was alleen 1921 droger geweest. Toen viel 434 mm regen. 1976 had 507 mm en was daarmee 220 mm beneden het normale peil. Opnieuw records? In de twintigste eeuw waren slechts drie zomers die meer zonneschijn had den dan 1976. Dat waren 1947, 1949 en 1959. Het geheel werd afgesloten door een zachte, vrij droge stabiele herfst zonder stormweer. Daarbij brak novem ber nog een record in De Bilt. Er wer den daar 20 zonuren gemeten. Het Ne derlandse record staat op 22. Ter volle digheid volgen hier de door het KNMI verzamelde cijfers over de zomer en de herfst van 1976. De drie zomermaanden juni, juli en augustus scoorden tesamen een etmaaltemperatuur die met 24,2 gra den C. zo'n 2,7 graden boven normaal was. Het aantal uren zonneschijn was in deze maanden 814 uur (207 uur meer dan normaal). De gemiddelde neerslag over het gehele land was 92 mm (123 mm minder dan normaal) Wat de herfst betreft was de gemid delde etmaaltemperatuur met 14,2 gra den C 0,2 graden boven normaal. Het aantal uren zonneschijn bedroeg 227 71) en de gemiddelde neerslag over het gehele land 168 mm 49). Hittegolf Het jaar 1976 begon in zijn geheel met een zachte winter waarbij in tegen stelling tot dit jaar wel een week of twee geschaatst kon worden. Er werd in die extra koude periode als laagste temperatuur in Wageningen min 16 gra den gemeten. In maart volgde vorig jaar weer een gevoelige koude periode. De zomer kenmerkte zich, behalve door dikwijls zeer hoge temperaturen door veel zon en een bijzondere droogte. Van 24 tot 26 juni was er een hittegolf zoals na 1947 niet meer geregistreerd werd. Ook begin juli was het tropisch warm met als record 36,7 graden op 2 juli in Brabant en 36,8 graden op 3 juli in Maastricht. Het record op Texel lag vorig jaar omstrgeks 32 graden C. On weer kwam ook hier erg weinig voor. Over het gehele land genomen (waar Texel altijd beneden ligt) was er in de drie zomermaanden op 25 dagen in ons land ergens onweer te horen, tegen nor maal op 47 dagen. Dit jaar minder extreem In grote trekken ziet Kees van der Werf een identiek beeld voor deze zo mer zij het met veel minder extreme punten. Het strandweer wordt opnieuw goed volgens de weerman van Texel die als zodanig ook in het nieuwe telefoon boek staat aangegeven. Hij bewoont sinds hij uit zijn cafétje „De Slufter" vomde kerk van De Cocksdorp. Vanaf schuin tegenover de Hervormde kerk Aanvankelijk was het voor hem wel een „verlaten punt" nadat hij zoveel jaren bij de Slufter had gewoond waar ieder een hem wist te vinden. Sinds kort krijgt hij wat meer aan loop, vooral nu er kortgeleden in de tijd schriften Televizier (5 maart) en Libelle (27 mei) artikelen over hem versche nen. Steeds ontdekt hij dan weer dat er heel wat trouwe luisteraars zijn die zijn wekelijks radio-optreden (zondags tus sen negen uur en half tien) met belang stelling volgen. Hij hoopt dit dan ook nog vele jaren te kunnen doen, hopelijk om veel mooi \yeer aan te kunnen kondigen. l^lllllllllllllllllllllllllllllllllllll|lll||||||||||||||||||llll!ll|||IUIIIIIUIIJIIIIIUllilllUtiiUH Rugzakken Lichtgewicht tenten De echte optiminus primus Petroleum-, benzine- en spiritusbranders (Spiritus in tube) Veel soorten waterzakken, f ook superlicht. Lichtgewicht regenkleding. Kees van der Werf op zijn nieuwe waarnemingsplaats bij zijn woning in De Cocksdorp, uiteraard met zijn onafscheidelijke barometer. Als hij méér lucht wil zien om het weer beeld te kunnen beoordelen is een kleine wandeling naar de dijk voldoende.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2