Plan „De wordt 20 Krim" ha. groter JKM won A-titel zomeravondvoetbal Ben W willen nader onderzoek Politie en marine boden hulp Bestemmingsplan Oudeschild ter discussie C. J. van der Kooi: konsekwenties onaanvaardbaar Open dag zweefvliegclub werd massaal bezocht Zuigelingenbureau Geslaagd Tennisbaan nog niet klaar Ballonnetje kwam op Texi terecht en betekende eerste prijs Vistuig TX 8 opnieuw verspeeld 4 De heer C. J. van der Kooi is opgestapt als commissaris van TESO om dat hij het er niet mee eens was dat de nieuwe dubbeldekker werd besteld zonder dat hierover overeenstemming met de gemeente en andere overhe den was bereikt. Hij vreesde dat een dergelijke handelswijze ten opzichte van de overheid verstrekkende konsekwenties zou hebben en hij wenste deze niet te dragen. De heer Van der Kooi benadrukte het bovenstaande nog eens in de aan deelhoudersvergadering van TESO, omdat hij het niet eens was met het motief dat was gepubliceerd in de Texelse Courant. Deze publicatie was overigens een juiste weergave van hetgeen in de persconferentie door de andere comissarissen was meege deeld. Van der Kooi was echter over eengekomen dat als reden voor het voortijdig bedanken zou worden op gegeven dat er „een verschil van me ning bleef over het te voeren beleid". De verslaggever van de Texelse Cou rant had met deze nietszeggende for mulering geen genoegen genomen en desgevraagd te horen gekregen „dat de president-commissaris het onaan genaam vond dat de dubbeldekker zou worden besteld zonder overeen stemming met de overheid. De heer Van der Kooi had nog meer tijd wil len uittrekken om alsnog tot over eenstemming te komen, iets wat de overige bestuursleden en de directie niet aanvaardbaar vonden". Door de ze weergave, zo vond Van der Kooi, werd de indruk gewekt dat hij was opgestapt omdat hij het zo naar vond voor de gemeente dat TESO zijn wil had doorgedreven en dat alleen zou voor hem nooit aanleiding zijn ge weest om een zo opzienbarend besluit te nemen. Nee, het waren de mogelijk verstrekkende gevolgen van het ei genmachtig handelen van TESO dat hem had bewogen zijn zetel beschik baar te stellen. De heer Van der Kooi voerde het woord aan het begm van de vergade ring, die hij overigens als gewoon aandeelhouder bijwoonde. 4444^^444444444444444444 Ais de gemeenteraad akkoord gaat met het advies van de commissie ruim telijke ordening zal het aantal recre anten dat in het Krimplan terecht zal kunnen niet meer bedragen dan 5,170. De commissie volgde hiermee het ad vies op van een werkgroep die een nieuw ontwerp stemmingsplan ontwik kelde dat van aanzienlijk grotere kwa liteit is dan het thans geldende plan. Tegelijkertijd zal in verband met de kwaliteit het plangebied met ongeveer 20 ha worden uitgebreid. Op dit extra terrein zullen in het geheel geen voor zieningen voor verblijfsrecreatie komen. De oppervlakte van het totale Krim plan komt hiermee op 85 ha. In de werkgroep die dit nieuwe plan heeft ontwikkeld hebben naast de Ge meente Texel de Exploitatiemaatschap pij De Krim en de Nederlandse Womng- financierings Maatschappij (Newomij) zitting. Contractueel werd tussen deze partners overeengekomen dat de uitvoe ring van het oorspronkelijke plan opge schort zou worden tot er een nieuw plan van hogere kwaliteit was. Globale opzet Het plan dat nu ter tafel ligt biedt plaats aan ongeveer 600 zomerhuisjes, 60 stacaravans en 575 tenten of toer- caravans. De kampeer- en caravanterreinen lig gen hoofdzakelijk aan de Krimweg. De huisjes in hoofdzaak aan de zuidwes telijke rand van het plangebied In het midden van het geheel komen de cen trale voorzieningen. Deze kunnen de volgende zaken omvatten: receptie met bijbehorende dienstgebouwen, winkel voorzieningen, gebouwen voor dienst verlening, een café-restaurant en (zo mogelijk) zwembad, tennisbanen e.d. Tussen de verblijfsgebieden zijn wan delgebieden opengehouden. Daar kun nen voorzieningen voor sport en spel worden aangelegd. Het oostelijke deel van het plangebied zal een dagrecreatieve funktie met een openbaar karakter krijgen. De in dit gebied gelegen boerderij zal ingericht worden als manege, kinderboerderij of iets dergelijks. Beheer Wie in de toekomst het beheer over laatstgenoemd gebied zal krijgen is nog niet zeker. De mogelijkheid wordt open gehouden dat de gemeente dit gebied te zijner tijd overneemt en gaat beheren. Tijdens de vergadering waarop de commissie de zaak besprak wilde Ate Rienstra weten of het beleid van de ge meente is gericht op een eigen beheer of JKM werd maandagavond ten koste van Jelleboog kampioen van het zomer avondvoetbal. Het winnende doelpunt werd gescoord door Klaas Dirk Koorn, die in de laatste minuut van de wed strijd doelman P. Kossen verraste. Koorn bracht hiermee de eindstand op 21 nadat in de 14de minuut van het eerste half uur Maarten Boon 01 voor Jelleboog had laten aantekenen en Wim Koorn halverwege de tweede helft de zaak weer rechtgetrokken had. Deze beslissingswedstrijd, die veel be langstelling trok, was noodzakelijk om dat in de eindklassering van poule A de teams van JKM en Jelleboog beiden 9 punten uit 6 wedstrijden hadden verza meld. CVI eindigde met 8 punten uit 6 wedstrijden als derde. Vooral het optreden van Klaas-Dirk Koorn in het JKM team bewerkstelligde dit kampioenschap. JKM had beslist niet veel uitzicht op de titel toen 't met nog drie wedstrijden te spelen (en CVI ruimschoots op kop) Klaas-Dirk Koorn in de ploeg haalde. In de wedstrijd te gen „De Zwaan" was hij met 2 doel punten de matchwinnaar en tegen kop loper CVI zorgde hij voor het winnende doelpunt. dat het een zaak zou zijn die moeilijk verkoopbaar is en men daardoor wel moet. Wethouder Jook Nauta antwoordde hierop dat het gehele plan door alle drie partijen wordt ingericht. De gemeente zou het geheel later over kunnen nemen maar niet nu het nog als plan op papier staat. Hij voegde er aan toe dat het een integraal plan betreft dat eêrst uitge voerd moet worden. Gerard van der Kooi informeerde naar de grootte van de huisjes. Nauta kon hem daarover niet precies inlichten en reageerde alleen met het noemen van ongeveer 5 personen per eenheid. Dit klopte met de berekening die J. Koolhof had gemaakt en op ongeveer 4.2 perso nen per eenheid uitkwam. Tenslotte vroeg Ate Rienstra nog of de diverse fasen waarin het plan gereali seerd moet worden aan een bepaalde tijdslimiet gebonden zijn. RO-ambtenaar Johan van Dijk zei hierop dat het plan in 1985 afgerond zou zijn. Inmiddels is een deel van de beplan ting rond „De Krim" aangelegd, de eer ste fase is daarmee ingegaan. Er zal zo doende op het moment dat met de daad werkelijke uitvoering begonnen wordt reeds een aantrekkelijke aankleding van het terrein aanwezig zijn. Het nieuwe ontwerp-bestemmingsplan. werd zonder hoofdelijke stemming door de commissieleden geaccepteerd. Zonder ernstige aanmerkingen heeft de commissie Ruimtelijke Ordening zich donderdagavond aangesloten bij het voorstel van B. en W. dat er een nader onderzoek moet komen naar de meest gewenste ontwikkeling van de watersport en verder het hele haven-, gebied in Oudeschild. Zoals bekend keurden Gedeputeerde Staten van Noordholland onlangs het bestemmingsplan van Oudeschild ge deeltelijk goed. Zij onthielden o.m. hun goedkeuring aan de uitwerkingsmoge lijkheid voor het havengebied (op grond van art. 11 Wet Ruimtelijke Ordening). Aan het eerste punt werd om admini- De open dag die de zweefvliegclub Texel zaterdag hield is ondanks de minder goede weersomstandigheden een massaal bezocht gebeuren geworden. Hte werd rond het Eierlandse vliegveld „zwart van het volk". Opvallend was dat de publieke belangstelling hoofd zakelijk uit toeristen bestond. Van de 71 personen, die in staat werden gesteld een rondje mee te vliegen, waren slechts 8 Texelaars Omdat het slechte weer de club in de vroege ochtenduren danig parten speelde, werd pas om 11 uur begonnen met de eerste starts. Al spoedig bleek dat het onmogelijk was iedereen aan bod te laten komen en na enkele uren was er al een wachtlijst van 2 a 3 uur. Men is met het vliegen doorgegaan tot 's avonds half acht. Hoewel men verwacht had meer dan 100 starts te kunnen maken, werden het er uiteindelijk 71, zodat een zelfde aantal belangstellenden een vluchtje ondernam. Deze vluchtjes duurden zo'n tien minuten, waarbij men een hoogte van ongeveer 275 a 300 meter bereikte. Dit laatste in verband met de op die hoogte hangende bewolking. Uitgaande van het enthousiasme, dat bij deze open dag werd getoond, hoopt men in de toekomst meer van dergelijke evenementen te organiseren. Woensdag heeft niet dokter Van Loon spreekuur voor het zuigelingen- bureau maar dokter Barnard, aanvang 13.30 uur. stratief-juridische redenen goedkeuring onthouden, zodat men niet toekwam aan een inhoudelijke beoordeling van de bestemming. GS vinden echter wel dat in het bestemmingsplan iets moet staan over de capaciteit van de jachthaven. Vinger aan pols Wethouder Jaap Westdorp, die de commissievergadering leidde omdat burgemeester Sprenger met vakantie was, beaamde de opmerking van Ate Rienstra dat GS blijkbaar de vinger aan de pols willen houden en de gemeente niet te veel vrijheid willen geven. Commissielid J. Koolhof vroeg zich af wat het nader onderzoek dat de ge meente wil instellen, precies inhoudt. Mevrouw Hanneke Westerlaken slaagde te Utrecht voor het diploma Sportmassage van de Nederlandse Sportfederatie. Hij kreeg van Westdorp ten antwoord, dat B en W. dit in een later pre-advies aan de gemeenteraad zullen laten we ten. Daarop inhakend wilde Gerard v.d. Kooi weten hoe groot het Texelse wa tersportaandeel wordt gemaakt. Men spreekt in het pre-advies namelijk al leen van ligplaatsen voor passanten. Wethouder Jook Nauta deelde daarop mee, dat het college denkt aan ongeveer 500 ligplaatsen totaal, waarvan er 250 voor Texelaars bestemd worden. J. C. Dros zou graag zien dat de ge meente zelf het „nadere onderzoek" voor haar rekening zou nemen. Het zou dan tenminste bij de algemene kosten komen en niet nog eens een extra post gaan vormen. Dros zei steeds weer te schrikken van de kosten, die „dergelijke ambtenarij" met zich meebrengt. Ate Rienstra moest dit beamen en lanceerde de zinsnede: „Hoe minder bezwaar schriften, hoe goedkoper het plan". J. Koolhof vond het jammer als het Oudeschilder Bolwerk niet over de ge hele lengte 6 meter breed zou worden. Volgens hem wordt in de herfst „de hele zaak" kapotgereden Hij pleitte daarom voor een verbreding van het tracé en noemde als oplossing geperfo reerde tegels, waar het gras doorheen kan groeien J. C. Dros viel hem bij en merkte op dat bermen overal met gras tegels verhard mogen worden. Voorzit ter Westdorp herinnerde de commissie leden er vervolgens aan dat het Water schap Texel wat dit bétreft ook een vinger in de pap heeft. Andere uitleg Gerard van der Kooi bespeurde te genstrijdigheden in de bestemmings plannen van De Koog en Oudeschild. Bij het bestemmingsplan De Koog is inder tijd wel een globale bestemming met uitwerkingsmogelijkheid voor het ge bied oostelijk van de Nikadel geaccep teerd. Het pre-advies spreekt hier van „maagdelijk terrein", waardoor met de ze globale bestemming kan worden vol staan. Naar de mening van B. en W ligt in Oudeschild de zaak principieel anders. Er is daar sprake van een gerea liseerde bestemming, waarin ook op vrij intensieve wijze aktiviteiten wor den ontplooid Ambtenaar Van Dijk legde uit dat het hier dezelfde wette lijke bevoegdheid betreft, die alleen anders gebruikt wordt. Tenslotte ging de commissie met het voorstel van B. en W. akkoord, zodat het ongewijzigd aan de raad zal worden voorgelegd. Omdat de reparatie van de tennis baan nog niet gereed is, beginnen de tennislessen pas volgende week don derdag. Door toedoen van Paul Eelmi (Nieuw Leven), die een onder een bi lonhangend kaartje dat op zijn land t< recht was gekomen naar Ellen Bijtel u Schiedam terugstuurde, won de scho waarop het Schiedamse meisje zit (4é klas) ƒ500,De St. Josefschool d Schiedam (Nassaulaan 42) gaat dit bt drag besteden voor de aankoop van ee nieuw filmtoestel. Aan deze ballonwedstrijd, die eni- weken geleden gehouden werd, dede enkele honderden kinderen van diver; Schiedamse scholen mee. Het ging eroi wiens ballon het verst kwam. Van c drie reacties die werden terug ontva: gen ,was de brief die Paul Eelm. stuurde het bewijs dat de ballon va Ellen Bijtel de winnende was. De kinderen uit de vierde klas vanc Schiedamse Josefschool stuurden al dank een kartonnen koker aan de far- lie Eelman, waarmee deze hartelij voor de medewerking wordt betlank De brief is ondertekend door alle leei lingen van de klas waarin Ellen Bijt* zit. Nadat vier duikers van het Duikbt drijf „Neptunus" uit Oudeschild zaterdag in geslaagd waren een koe baar vistuig van de TX 8 (fa. Ellen Bremer) te bergen heeft deze kotter cj] de afgelopen nacht ditzelfde tuig d nieuw verspeeld. Dit gebeurde op on. veer 20 mijl ten noorden van Tev h Zaterdag was het tuig, dat een waard I van 25 mille vertegenwoordigt, op l1 mijl ten noorden van Terschelling val een onbekend wrak afgehaald. De duikers, die zaterdag het karwj I klaarden, waren Jac. Betsema, Leo V\M Frits Kleinhuis en Flip Duinker. Zfl waren hiervoor zaterdag om half tien* water gegaan en waren rond half \m klaar met het duiken. De TX 8 die voel het bergen van het tuig gebruikt wen I was om drie uur 's morgens uit Oud* I schild vertrokken en keerde na de suf I cesvolle aktie 's avonds om 9 uur teruj I Eenmaal onder water gekomen on!-l dekten de vier duikers dat het kostb fc vistuig van de TX 8 aan een ongeveel 100 meter lang vrachtschip vastzat. o vaartuig was klaarblijkelijk in de tweel de wereldoorlog tot zinken gebracht. D: I duikers ontdekten bij hun speurto r onder water een groot gat in het d l Nadat men eerst pogingen had ondemol men het tuig van het schip met de TX 11 los te trekken bleek (toen de duiken I zich opnieuw onder water op de hoogtij gingen stellen) dat de kotter de gehele I brug van het vrachtschip getrokken had Er was ook een gedeelte van de masj en de scheepshuid in het net blijves hangen. In totaal bedroeg het gewich volgens de duikers zo'n 15 ton. Toe: men op deze manier niet tot resultate: kwam heeft men het vistuig met ee: aantal scheepsonderdelen er nog in nai* ondieper water gesleept. Daar zijn scheepsresten met een snijbrander In gemaakt en kon men het tuig vrijwel on beschadigd bergen. Wanneer wordt geprobeerd het op nieuw verspeelde tuig boven water tf halen, was dinsdagmorgen nog niet be slist. Het elftal van JKM nadat het de beslissingswedstrijd tegen Jelleboog in zijn voordeel heeft beslist met staand v.l n.rJan Koorn, Jan Beet ling, Gert Pansier, Aad Blom, Louis Uriot, Klaas Dirk Koorn, Henk Witte en Hans Geus Zittend v.l n.r Theo Roest, Siep Sikma, Wim Koorn, Henk Groen, Dirk Raateland en Arie de Vey. Hoewel hij er van alles aan doet de bal uit zijn doel te houden moet Jelleboog-doelman P Kossen in de laatste minuut van de beslissingswedstrijd tegen JKM de winnende JKM-goal toelaten. Manschappen var. Rijkspolitie en marine hebben zaterdagavond een jon geman uit Utrecht die wegens ernstige familieomstandigheden naar zijn woonplaats terug moest en de laatste boot van Texel naar Den Helder miste de helpende hand geboden. Ten einde raad had de Utrechter die door zijn moeder was ingelicht dat zijn vader stervende was, even na negen uur de hulp van de Texelse politie inge roepen. Deze nam contact op met de marine in Den Helder die kort daarop met een sleepbootje langs de kade van de veerhaven verscheen en de jongeman op pikte. In Den Helder kon hij daarop in een snelle verkeersauto van de Alk- maarse Rijkspolitie overstappen. Bij het Amsterdamse Centraal Station namen andere agenten de Utrechter mee en leverden hem korte tijd later thuis af.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2