Commissie Ruimtelijke Ordening discussieerde over structuurplan J. C. Dros: Waar komen al die arbeidsplaatsen vandaan KERKDIENSTEN OP TEXEL van het [I raadhuis De commissie ruimtelijke ordening heeft zich tijdens de donderdagavond in het raadhuis gehouden vergadering met de hoofdlijnen van het ontwerp structuurplan kunnen verenigen. Bij verschillende gedeelten werden vraag tekens gezet door met name J. C. Dros en J. Koolhof. De overige commissie leden lieten weinig aanmerkingen ho ren. J. C. Dros gaf herhaaldelijk te ken nen wel eens te willen weten waar de gemeente de in het plan als noodzakelijk genoemde 400 extra arbeidsplaatsen vandaan wil halen. Een concreet ant woord kreeg hij er niet op. De conclusie van J. Koolhof was dat dit ontwerp een afbouw lijkt van wat nu bezig is. Hij had zelf graag gezien dat het plan wat meer op de economische groei gericht was. Omdat men voor de vergadering een tijdslimiet van 22.30 uur had afgespro ken lukte het niet hetter tafel liggende ontwerp structuurplan volledig te be spreken. Men kwam tot hoofdstuk 9 van het 12 hoofdstukken tellende boekwerk. De hoofdstukken die op een later tijd stip zullen worden behandeld zijn: de Veerverbindingen, Verkeer en Vervoer, Milieuhygiëne en ovenge infrastructuur en de toekomstige ruimtelijke structuur per dorp en voor het buitengebied. Stokpaardje Al direkt aan het begin van de behan deling kon J. C. Dros niet nalaten het stokpaardje te berijden, dat hij ook tij dens de behandelingen van het Bestem mingsplan Buitengebied herhaaldelijk van stal had gehaald. Hij zei: „Er is nu al jaren aan dit plan gewerkt en nu wij het eindelijk onder ogen krijgen worden wij als commisieleden geacht er tien da gen na ontvangst alles van te weten Dat is vrijwel onmogelijk". RO-ambtenaar Johan van Dijk pa reerde deze opmerking door te zeggen dat de hele zaak in ieder geval tot 15 april 1978 loopt wanneer het ontwerp streekplan in de vergadering van Pro vinciale Staten aan de orde komt. Er is dus tijd genoeg om bezwaren aan te voe ren. Het plan ligt vanaf 22 augustus ter visie bij GS en komt pas in september in de Texelse gemeenteraad aan de orde. Middelen Dros bleef ontevreden over de gang van zaken. Enige geschiedenis voor de dag halend begon hij vervolgens over plannen van tien jaar geleden. Hij zei toen erg blij geweest te zijn met de komst van een Rijks HBS op Texel. Nu men allerlei plannen zonder voldoende fundament gaat maken loop je, volgens Dros, de kans dat er straks onvoldoende kinderen zullen zijn om het nieuwe ge bouw van de Rijksscholengemeenschap te bevolken. Enigszins geïrriteerd ge raakt door het met de regelmaat van een klok herhalen van dergelijke opmer kingen vroeg voorzitter Jaap Westdorp of Dros zich wilde bepalen tot de pro blemen van nu en niet die van tien jaar terug. Veel effekt had het niet en toen Dros dan ook opnieuw begon over het tekort aan schoolgaande kinderen in de toekomst vond Westdorp het welletjes: „U kunt van ons toch niet verwachten dat wij om het kindertal op te voeren, reklame gaan maken tégen het gebruik van voorbehoedmiddelen?" Huizenbouw Landbouw voorlichter J. Koolhof was het opgevallen dat in het plan voorko mende staatje van de Texelse leeftijds opbouw per 1 januari 1977 de groep bo ven 65 jaar in De Cocksdorp 16,1% is. Dit is tamelijk hoog boven het gemeen telijk gemiddelde (11,8) en ook boven de percentages van Den Hoorn (13,5) en Den Burg (13,8). Koolhof pleitte ervoor de bouw in de buitendorpen (en dus ook De Cocksdorp) te stimuleren door het drukken van de grondprijzen. Hierdoor zouden meer jongeren naar de buiten dorpen komen, meende hij. RO-ambtenaar Johan van Dijk vond het allemaal niet erg „hygiënisch" ge concludeerd omdat het zou betekenen dat men in Den Burg meer moet beta len. Inhakend op de discussie over de grond liet Ate Rienstra weten vooral de eerste jaren een flinke stoot in de wo ningbouw te willen. Hij meende dat het goedkoper was de 15 woningen voor Den Burg tot 1985 en de 25 woningen in de periode 1985 - 2000 zo snel mogelijk van de grond te laten komen. Een van de samenstellers van het plan die namens 't raadgevend ingenieursbu reau ir. R. Haj erna en partners uit As sen, aanwezig was zei dat een dergelijk streven vooral voor kleinere plaatsen erg gevaarlijk kan zijn. Hij rekende voor dat de bouwprijs misschien wel lager zou liggen maar dat in nieuwe huizen jonge gezinnen komen wonen waarvan het gevolg is dat er meer jonge kinde ren komen. Een plaatselijke kleuter school zou dan tijdelijk een extra lokaal moeten hebben dat later niet meer ge bruikt kan worden omdat er geen kinde ren meer zijn enz., enz. Huurwoningen Rienstra toonde zich voorstander van het bouwen van kleine woningen waar bij het hem het beste scheen eerst te mikken op huurwoningen. Johan van Dijk zei hierop dat de behoefte aan huurwoningen op Texel nogal laag is (vergeleken met koopwoningen). In ie der geval lager dan in de rest van Ne derland en dat daar het beleid op afge stemd is. Bij het aan de orde komen van de dorpsontwikkeling van De Koog deelde wethouder Jook Nauta mee dat daar voor nieuwe winkels voorlopig geen grond meer uitgegeven zal worden. In het in De Koog gelegen artikel 11 ge bied zullen geen normale winkels ge vestigd mogen worden. Dorpshuis Wat betreft het dorpshuisvraagstuk in Den Burg antwoordde wethouder West dorp op vragen van J. Koolhof dat het gemeentebestuur vindt dat er eerst be keken moet worden wat nodig is en of het gevondene daarvoor geschikt is of kan worden gemaakt. Pas daarna buigt men zich over het vraagstuk van de fi nanciële konsekwenties. Westdorp voeg de er aan toe dat de gemeente eind juli met een standpuntbepaling daarover komt. Omdat in het structuurplan de zin voorkomt: „Het is daarom van het aller grootste belang na te gaan welke moge lijkheden er zijn om de melk toch in de huidige zuivelfabriek te blijven verwer ken na het afschaffen van de kaaspro- duktie" vroeg Ate Rienstra (zelf werk nemer in de kaasmakerij) hoe dat zat. Wethouder Westdorp antwoordde dat de kaasproduktie waarschijnlijk wel zal blijven, dus dat deze zin fout is. Gerard van der Kooi wilde dat de ge meente om Oudeschild aantrekkelijk te maken voor nieuwe bedrijfsinvesterin gen, faciliteiten voor investeerders zou geven. Westdorp achtte dat een kwestie van politiek in de toekomst. Borreltje J. Koolhof vond dat naast het gebrui ken van de haven van Oudeschild voor bevoorradingswerkzaamheden aan boor eilanden, ook het vliegveld Texel daar bij betrokken moest worden. Westdorp zei dat uit een enquête was gebleken dat hierop geen prijs wordt gesteld (He- licopterlawaai). J. C. Dros vond enquêtes nutteloos. „Het hangt er helemaal maar vanaf hoe je 't brengt. Bij een borreltje of zo. Tenslotte vroeg J. Koolhof wethouder Nauta of hij uit een staatje daarover in het structuurplan mocht konkluderen dat de opnamecapaciteit van het duin gebied bij de huidige toeristische druk bereikt is. Dan zou de schade aan i fR duinen door konijnen groter zijn d door toeristen. Nauta vond dat het in qp praktijk wel mee viel. De heren van b reua Hajema vielen hem daarin bij. I genoemde cijfers zijn afkomstig v pm Staatsbosbeheer dus ze kunnen als go worden aangenomen. Wanneer de vergadering over h structuurplan zal worden voortgezet i nog nader worden bepaald. MEDEDELINGEN VAN B. EN W. Gewijzigde werktijden raadhuis Van woensdag 29 juni tot en met z terdag 2 juli a s. wordt weer de jaarlijl se kermis gehouden. Het kermisrumoe maakt het werken in sommige gedeelte van het raadhuis vrijwel onmogelij! Daarom zijn voor de komende week ge wijzigde werktijden vastgesteld, waa- bij tijdens de kermisdagen de mees: ambtenaren 's middags niet aanwez: zijn. In het algemeen is de secretarie d< middags toch al gesloten voor het pt bliek, maar op de kermisdagen zal ht vaak ook niet mogelijk zijn, een al spraak te maken voor de middagure: Men doet het beste, in voorkomende ge vallen vooraf even telefonisch te infor meren. Hondentoiletten De dorpscommissie Oudeschild heel de suggestie gedaan om hondentoilette aan te leggen, dit om allerlei viezigheid op de weg te voorkomen. Burgemeester en wethouders hebbe: hierop geantwoord, dat alleen een men taliteitsverbetering van de hondenbe zitters deze verontreiniging zal kunne doen verminderen. Er is al meermale op gewezen, dat het verboden is zijt hond zo maar zijn gang te laten gaan Een intelligent dier als een hond is hem wel te leren, dat hij zijn behoefte niet o; straat mag doen. Om die nodige mentaliteitsverbeterinj te bevorderen, zal de gemeente bij wijze van proef op enige plaatsen tegels aar laten brengen, waarop een voor ck hondenbezitters ondubbelzinnige bood schap staat. WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN. PLAATS HERVORMDE ROOMS-KATHOLIEKE GEREFORMEERDE DOOPSGEZINDE Den Burg Iedere zondag om 10.00 uur Zangdienst iedere 3de zondag van de maand om 19.00 uur Kinderdienst tijdens de ochtenddienst in „De Schakel", links naast de kerk (vanaf half juni). Vóór 2 juli en na 7 augustus zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur 2 juli t/m 7 augustus zaterdag 19.30 uur zondag 10 45 en 18.00 uur Kinderoppas in „Witte Burcht", Molenstraat 19, tijdens de dienst van 10.45 uur Duitse Mis 25 juni t/m 27 augustus zaterdag 18 00 uur; donderdag 19 30 uur. l 19 juni t/m 7 aug 9.00, 10 30 en 19 30 uur. Vanaf 14 augustus: 10.00 en 19 30 uur. Kinderoppas in gemeentecentrum achter de kerk GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Diensten in de Doopsgezinde kerk (Kogerstraat) Juli en aug zondags 11 00 en 16 00 uur. Iedere zondag. 9 30 uur Kinderoppas in het zaaltje bij de kerk. Na afloop koffiedrinken Oosterend Iedere zondag 9.30 uur met kindernevendienst Kinderoppas In „De Bijenkorf" Mulderstraat 37. Zangdienst 19 juni t/m 14 augustus om 19 30 uur. 2 juli t/m 7 augustus zondag 10.15 uur Vóór 2 juli en na 7 aug.: zie Texelse Courant en mededelingenbord. Iedere zondag 9 45 en 19 30 uur, Kindernevendienst iedere 2de zondag van de maand GEREFORMEERDE GEMEENTE Iedere zondag: 10.00 en 16.00 uur in Kerkge bouw Schoolstraat. Van 26 juni t/m 14 augustus in de Herv kerk om 11.15 en 16 30 uur. zie Den Burg. De Koog 3 juli t/m 7 augustus 9 00 en 10.30 uur. Na dienst van 10.30 uur koffiedrinken In de „Schuilhut". 3 juli t/m 14 augustus tijdens de morgendien sten kinderkerk in de „Schuilhut" 3 juli t/m 14 augustus: interkerkelijke jongeren- dienst 14 augustus 10.30 uur 21 augustus t/m 4 september: 9.00 uur 11 september: 10 uur. Vóór 2 juli en na 7 augustus zondag 9 30 uur 2 juli t/m 7 augustus zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur Duitse Mis 25 juni t/m 28 augustus zondag 1030 uur; woensdag 19.30 uur zie Den Burg De Cocksdorp Iedere zondag 10 00 uur. Tijdens de dienst kinderoppas in het gebouw naast de kerk Na de dienst ontmoeting met gasten en koffie drinken in het gebouw Zangdienst met dagsluiting: 19 juni t/m 14 aug om 19.30 uur. 2 juli t/m 7 augustus zaterdag 19.30 uur zondag 9 00 uur Na 8 augustus zie mededelingenbord en de Texelse Courant. Duitse Mis. 25 juni t/m 28 augustus zondag 19 30 uur zie Oosterend DEUTSCHE MESSEN Von 25. Juni bis zu 28. August Den Burg: Samstag 18.00 Uhr Donnerstag 19.30 Uhr Den Hoorn Sonntag 9.00 Uhr De Koog. Sonntag 10 30 Uhr Mittwoch 19.30 Uhr De Cocksdorp: Sonntag 19 30 Uhr De Waal In de maand juli 10.00 uur. 7 augustus-. 10 30 uur; 14 augustus 10.00 uur 21 augustus t/m 4 september: 10.30 uur 11 september: 11 uur zie Oosterend Oudeschild Iedere zondag om 11.00 uur. Vóór 3 juli en na 7 augustus zie Texelse Courant en mededelingenbord. 3 juli t/m 8 augustus zondag 9.15 uur zie Den Burg. Dan Hoorn juli 9 00 en 10 30 uur Tijdens de dienst van 10.30 uur kinderneven dienst in de kerk 7 en 14 augustus 9 00 uur met kinderneven dienst in de kerk 21 augustus t/m 4 september. 10.00 uur 11 september 9.30 uur Juli dienst om 9 00 en 10.30 uur. Tijdens de dienst van 10.30 uur: kinderneven dienst in de kerk Vóór 3 juli en na 7 augustus zie Texelse Courant en mededelingenbord 3 juli t/m 7 augustus: zondag 10 15 uur Duitse Mis: 25 juni t/m 28 augustus zaterdag 9.00 uur. zie Den Burg. EVANGELISCHE GOTTESDIENST 17. Juli bis zu 24. August: Sonntag 1145 Uhr Herv. kerk De Koog

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 6