Onzekere toekomst in PCB-zee Zeeht plechi Zeehonden plechtig losgelaten 4 - |u Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 5 juli 1977 De Phoca in het woelige water van het Eierlandse Gat op weg naar het Engelse vaarwater De kisten met zeehonden staan zowel op het schip als op het getrokken boot/e Het was een ontroerend gezicht: vijf zeehonden, die na jarenlan- lange gevangenschap de vrijheid tegemoet gingen. Het gebeurde zaterdagmiddag op een zandbank aan het Engelse vaarwater in het zeehondenreservaat bij De Cocksdorp. De zeehonden kwamen uit de bassins van het Natuurrecreatiecentrum en de invrijheidstelling maakte deel uit van de pogingen om de zeehondenstand in de Wad denzee te herstellen. Want zoals bekend is de zeehond in het westelijke deel van de Wadden zee praktisch uitgestorven, zo goed als zeker als gevolg van vergiftiging door bepaalde chemische stoffen, de polychloorbyfenylen (pcb's) die van allerlei industriën afkomstig zijn en al jarenlang in het zeewater terecht ko- Krachtiger dan ooit is de aktic om te bereiken dat het lozen van de pcb's en andere vergiften wordt gestaakt. Maar zelfs als deze aktie onmiddellijk het ge wenste resultaat zou hebben, zou het gunstige gevolg pas over jaren zijn te merken. Als er niet méér gebeurt is de zeehond ten dode opgeschreven. Om dat te voorkomen wil men ook de andere oorzaken van de schrikbarende achter uitgang wegnemen: de verontrusting. Er moeten streng beschermde rustgebieden worden aangewezen waar de zeehonden gelegenheid krijgen de weinige jongen die nog geboren worden te verzorgen. En als dan ook nog regelmatig gezonde robben, afkomstig uit onder meer Pie- terburen en het NRC op Texel, in de Waddenzee worden uitgezet is er een kleine kans dat er nog wat zeehonden leven tegen de tijd dat het gunstige af- fekt van het verdwijnen van de PCB's merkbaar wordt. Het uitzetten van de vijf van Texel afkomstige zeehonden had een prakti sche en een propagandistisch doel. In verband met dat laatste werd het losla ten als plechtigheid uitgevoerd door Jonkheer Mr. F. C. M van Rijckevorsel, hoofd van de hoofdafdeling natuur- en landschapsbehoud van het ministerie van CRM. Top-ambtcnaar Aanvankelijk zou staatssecretaris drs W Meijer dit gebaar maken, maar hij was op het laatste moment verhinderd. Het maakte niet zoveel uit. Ook Mr. Van Rijckevorsel heeft een klinkende naam Hij iseen vooral voor Texel bijzonder belangrijke topambtenaar, die gestalte heeft gegeven aan het idee van de na tionale landschapsparken en al veel CRM-geld voor Texel heeft beschikbaar gesteld, ohder andere voor de uitvoering van het fietspadenplan en het tuinwal- lenhersjel. Gehoopt wordt dat hij ook royaal over de brug zal komen om de gemeentelijke bijdrageregeling (onder deel van het bestemmingsplan buitenge bied) te financieren. Zoals bekend heeft de gemeenteraad zich uitgesproken dat particulieren die voor onevenredig hoge kosten komen te staan als gevolg van de landschappelijke eisen zoals deze gelden voor het oude land van Texel, door de gemeente schadeloos zullen worden ge steld. Kom over dc brug Alleen als het ministerie helpt, kan daarvan wat terecht komen Wethouder Jook Nauta maakte vrijdag van de ge legenheid handig gebruik om daarop nog eens bij Mr. Van Rijckevorsel aan te dringen. Hij wees er tevens op dat Texel niets voor een landschapspark voelt en veel liever zelf verantwoorde lijk is voor de instandhouding van een aantrekkelijk landschap, echter wel re kening houdend met andere belangen „Texelaars zijn geen zeehondjes die je zomaar in een reservaat kunt zetten", aldus Nauta. Overleving? Of dat met zeehondjes inderdaad kan, is overigens nog maar nauwelijks geble ken. Van de vijf robben die zaterdag middag de vrijheid kregen zijn er vier in het Natuurrecreatiecentrum geboren; de vijfde spoelde als jong dier aan. Ze heb ben nooit geleerd in de vrije natuur le vende vis te vangen. Ze hadden zoge zegd de kost voor het kauwen en waren dus danig verwend. Door de betrekkelijk steriele omstandigheden waaronder zij zijn opgegroeid hebben ze ook geen grote weerstand tegen parasieten kun nen opbouwen. Toch mag men enige hoop hebben dat de zeehonden het een paar jaar zullen uithouden want in de praktijk is inmiddels gebleken dat het vangen van levende vis snel wordt aan geleerd. Van tot dusver in vrijheid ge stelde zeehonden zijn zelden dode exem plaren teruggevonden. In één geval werd een dier verdronken aangetroffen in een visfuik. De lichamelijke konditie was uitstekend zodat in ieder geval het be wijs is geleverd dat het kan. Onder getuige van Mr. Van Rijckevor sel en de andere genodigden werden de (van een merk voorziene) zeehonden 's morgens in het Natuurrecreatiecentrum in kooien gezet en per jeep naar het red dingboothuis bij de vuurtoren gebracht Hier werden ze overgeladen op het nieu we bewakingsvaartuig „Phoca" van Staatsbosbeheer. Ook werden nog en kele kisten op een bootje gezet die door de „Phoca" werd getrokken. Het onder zoekingsvaartuig „Eider" van het NIOZ voer ook mee. Deze boot verleende gast vrijheid aan pers en televisie. Een ploeg van NCRV's aktualiteitenrubriek „Hier en nu" maakte een reportage die zater dagavond werd uitgezonden. Steile bank Na een uurtje varen werd het Engelse vaarwater bereikt. Deze slenk is het verlengde van de Jack IJst. Hier bevindt zich een steile bank naast diep water. Dat is een voor zeehonden aantrekke lijke situatie want ze kunnen bij gevaar snel het veilige water induiken. Het overbrengen van de kisten van zeehonden naar deze bank was een om slachtig karwei waarbij alle autoritei ten en wetenschapsmensen een handje meehielpen Omdat de „Phoca" en de „Eider" de bank niet dicht genoeg kon den benaderen werden de kisten over gezet m kleinere boten die vervolgens aan land werden getrokken De kisten werden een stukje de bank opgebracht en naast elkaar gezet, waarna Mr Van Rijckevorsel (langzaam zodat de televi sie het mooi kon opnemen) de deurtjes opende. Ontroerend De robben leken maar matig ingeno men te zijn met de hun geboden vrij heid. Menig dier had een duwtje nodig om zijn hok te willen verlaten, maar tenslotte toch schuifelden de vijf in een compact groepje en met toenemende snelheid de bank op, in de richting van het snel stromende water aan de andere kant. Af en toe stopten ze en keken met grote treurige ogen achterom. Bij wijze van groet? Of als verwijt omdat het ei genlijk een rotstreek is om na een paar jaar verwennerij in die smerige gifzee gegooid te worden? Huilen Het gezelschap was echter algemeen vertederd en zelfs ontroerd. „Ach, ze huilen....", zei het 12-jarige zoontje van Van Rijckevorsel meewarig. Hij wist niet dat een zeehond, ook als hij uren in de zon heeft gelegen, altijd natte tra nende ogen heeft. Gerrit Jan de Haan van het Natuurrecreatiecentrum keek zijn pleegkinderen met een stroef ge zicht na en zei dat hij er het beste van hoopte. Zeehonden zijn geen vissen of wormen. Ook mensen die niet sentimen teel zijn krijgen een gevoelsband met zulke dieren, vooral als je er net als met een hond dagelijks mee omgaat en er sprake is van wederzijds begrip Van dat gevoel maken de natuurbe schermers gebruik die de rob terug wil len hebben in de Waddenzee. Iedereen vindt zeehonden boeiend en aandoenlijk. De ogen van een jonge zeehond berei ken meer dan het beste wetenschappelij ke betoog over onze bedreigde natuur. Het doodslaan van jonge zeehonden in Canada verwekt meer verontrusting dan het in vergelijkbare aantallen van hon ger omkomen van kinderen in de derde wereld. Pond vergif Aan wetenschappelijke betogen man keerde het zaterdag overigens niet, Dr. Jan Duinker van het NIOZ legde in het auditorium van het Natuurrecreatie centrum uit hoe de in uiterst kleine hoe veelheden in het zeewater terechtgeko men gifstoffen via de voedselketen in de weefsels van zeehonden worden op geslagen Hij had eens een zeehond ont leed waarin zich maar liefst 500 gram aan pcb's bleek te bevinden. Deze poly- chloorbifenylen worden al sedert de twintiger jaren gemaakt en in allerlei stoffen toegepast. Via een ingewikkelde analysemethode kan de aanwezigheid van de stof in de verschillende organis men worden aangetoond. Zweedse on derzoekers ontdekten dat de pcb's pa thologische veronderingen veroorzaken in de baarmoeder van de zeehond, wat remmend werkt op de voortplanting. De in de Waddenzee voorkomende pcb's komen hoofdzakelijk uit de Rijn Naast de pcb's zijn er ook andere schadelijke stoffen. Het is mogelijk dat sommige stoffen in het lichaam van de zeehond worden omgezet in nieuwe verbindingen die nog giftiger zijn. Zo wordt het be kende DDT omgezet in DDE. Er zijn nog veel mysteries die door voorgaand on derzoek opgelost kunnen worden. Zo moet onder andere worden vastgesteld wat het schadelijk effekt is van de na- tuurvreemde stoffen tesémen, dus de in vloed die zij op elkaar hebben. Symbolische boei Dr Jan van Haaften van het Rijksin stituut voor Natuurbeheer (RIN) houdt zich sedert de vijftiger jaren regelmatig bezig met tellingen van de zeehonden in het Waddengebied. Van hem zijn de jaarlijkse, alarmerende cijfers over de achteruitgang afkomstig. Van Haaften vertelde over de zeehon- denjacht in het verleden waaraan in 1962 een definitief eind kwam. Vanaf 1 april 1964 bestaat het bewaakte zeehon denreservaat „Het Eijerlandse Gat", een oppervlakte van 20.000 hectare, waarvan ongeveer de helft bij eb droog valt. In de praktijk kon echter niet „hard" tegen de verontrusting (visserij en toerisme) worden opgetreden. Door „overreding" probeerde men de mensen uit het reser vaat weg te houden. De instelling van het reservaat heeft niet kunnen voor komen dat de zeehondenstand steeds verder achteruit ging. Van 240 stuks m 1964 slonk de populatie tot 23 in 1976. Volgens Van Haaften moet in ieder geval de verontrusting voor vakantie gangers worden gestopt. Het treft on gelukkig dat de vakantiedrukte samen valt met de werp- en zoogtijd van de zeehonden. Hij pleitte voor dc instelling van meerdere bewaakte gebieden, voor zien van duidelijke betonning. Om die wens kracht bij te zetten werd zaterdagmiddag op de terugweg naar De Cocksdorp op sybolische wijze een boei uitgezet. Het was er een van een nieuw type, in gele kleur uitge voerd. Ook Peter Reijnders (op Texel werk zaam voor het RIN en als zodanig ge detacheerd bij het NIOZ) gaf een uit eenzetting over de sombere problema tiek rond de zeehond, Hij schetste de grote betekenis van de Waddenzee voor de instandhouding van de soort. Ook hij pleitte voor het op korte termijn aanwij zen van rustgebieden om de overlevings kansen zo groot mogelijk te maken. De bestrijding van de waterverontreiniging, is een maatregel van langere termijn. Verdergaand onderzoek is nodig. Via het Rijnoverleg kan een eind worden ge maakt aan lozing van pcb's en andere vergiften, maar het zal niet eenvoudig zijn om na te gaan waar deze giften al lemaal vandaan komen. Peter Reijnders wijst er graag op dat de zeehond op zich zeif helemaal niet zo'n kwetsbaar dier is. Jarenlang is er intensief op gejaagd terwijl de visserij altijd al voor veront rusting heeft gezorgd. Niettemin waren er altijd duizenden zeehonden die niet in aantal achteruit gingen en zelfs alge meen als een plaag werden beschouwd. De dieren waren dus bestand tegen de bewuste bestrijding door de mens. Maar wat jacht en premiestelsel niet heeft kunnen bereiken, gebeurt nu wel door de onbewuste bestrijding: het lozen van natuurvreemde afvalstoffen in het mi lieu. Dat de zeehond daaraan ten gronde gaat is ernstig, maar het probleem krijgt zijn juiste proporties als het sterven van de zeehond wordt gezien als een signaal. Ons hele milieu, maar de mens bij hoort, wordt ernstig en accuut bedreigd. De kisten met zeehonden worden naar de bank gebracht. CS®" Stuk voor stuk verlieten de robben hun kisten en schuifalden naa r het water. Op de achtergrond van links naar rechts Ir. Peter Reijnders, Gerrit J. de Haan, Ir Maarten Mantle, Dr Jan Duinker, Marius Eelman, Dr. Jan van Haaften en Jhr. Mr. Van Rijcke vorsel.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5