Cjrocn Tjwartsjexel s in het kart-, „Bal na" geeft problemen bij {toneelgebruik zaal Po Sian Eerste jaar avond-MA VO succesvol afgesloten Bakkerstichting draagt woningen over aan Stichting Bejaardenzorg zigenaar en verenigingen oneens over voorwaarden I Pinksterbruid op de eerste folkloredag Oorlogstuig gevonden CAMPING SPECIAALZAAK sp-ort ÉKjs snep Doorgereden na vernieling Recordopbrengst Rode Kruis-kollekte Door krat pils in hechtenis Burgerlijke stand RIJDAG 8 JULI 1977 PLAGE 5300 90e JAARGANG No. 9191 8 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy ostbus 11 - Oen B"r0. Texel - Telefoon 2741 H#daktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De oog, tel. (02228) 266 en Wessel B. Post, Burdet- raat 17, Den Burg, tel. (02220) 3543. Versch(jnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW De laatste tijd wordt steeds meer oorlogstuig in de duinen ontdekt. Maan dag en dinsdag werden granaten ge vonden bij o.a. Paal 27 en strandpavil joen „De Krim". De explosieven zijn door de politie gemarkeerd en vervol gens door de Explosieven Opruimings dienst uit Den Helder onschadelijk ge maakt. ««'sir.,, ÏJMt;1 den bu,, lijkt ons redelijk dat de verenigingen zelf zorgen voor het telkens voor toneel- gebruik geschikt maken van de zaal". Een uitgebreide zoekaktie was dins dag noodzakelijk om een blauwe Opel Ascona te achterhalen die kort na dc middag in Den Hoorn uit de bocht vloog en daarna doorreed. De auto werd later in Oostcrend aangetroffen waar de be stuurder (J.K. uit Gencmuiden) een pro ces-verbaal in ontvangt mocht nemen. J.K. was op de kruising Naalrand- Stolpweg te hard door de bocht gereden en verloor hierbij de macht over zijn stuur. Het plantsoen liep forse schade op. Een aantal rozenstruiken werd ver nield. De auto kreeg lichte lakschade. De in mei en juni op Texel gehouden kollekte voor het Rode Kruis heeft het recordbdrag van 10.820,71 opgebracht, gespecificeerd als volgt: Den Burg ƒ5.320,92; Oosterend ƒ1,292, Den Hoorn ƒ1.000,Eierland ƒ926,64; De Koog 877,35; Oudeschild ƒ813,80 en De Cocksdorp ƒ590, Het bestuur van de plaatselijke afde ling is opgetogen over dit resultaat en verzocht ons dank te willen overbren gen aan de kollektanten en aan alle Texelaars. De briefschrijvers stellen daar tegen over dat het beschikbaar stellen van het restaurant als toneelzaal in de winter zakelijk interessant is. De mensen gaan uit en laten graag hun geld rollen om het zich gezellig te maken. De toneel verenigingen zelf zijn arm en zijn na elke uitvoering weer blij als er geen verlies is geleden. Zij runnen de hele uitvoering met wat daarbij komt met eigen krachten en kunnen onmogelijk nog meer doen. Zij hebben het echtpaar Chang ver zocht op basis van hun brief nog eens met de besturen in overleg te willen treden en wel voor 15 juli a.s. in ver band met de vele voorbereidingen die de uitvoeringen vergen. Mevrouw Chang: ,,Ik wil wel praten maar na deze brief ben ik helemaal niet enthousiast meer". Vijf uit Raalte afkomstige jongens werden woensdagnacht in de cel gezet nadat was gebleken dat zij zich aan dief stal van een krat pils schuldig hadden gemaakt. Het vijftal vakantievierende jongelui was na de diefstal op de Ni- kadel in De Koog door de politie tegen gehouden toen zij probeerden zich met een Peugeot personenwagen uit de voe ten te maken. De bestuurder van de auto, G.P.M. moest een bloedproef ondergaan waarna hem verder rijden verboden werd. Te zamen met zijn vrienden werd M. in de loop van woensdag vrijgelaten met het advies het eiland zo spoedig mogelijk te verlaten. Een van de wat oudere Mavo-leerlingen die hun rapportenbriefje door directeur J K. Feikema uitgereikt kregen was mevrouw M. Jonker-Weyres uit Den Burg. In het raadhuis vond dinsdagavond tijdens een korte bijeenkomst de rap portenuitreiking plaats aan de leerlin gen van de avond-Mavo, die hiermee haar eerste schooljaar beëindigde. Jn totaal gingen 36 leerlingen over naar de tweede klas; 13 heren en 23 dames. De oudste leerlinge die het eerste schooljaar succesvol afsloot was me vrouw A. Zoete-Blom (74). De heer C. H Cupido was (met 45 jaar) de oudste bij de heren. De Bakker-van Maarleveldstichting zal haar complex van 15 bejaardenwo ningen aan de Emmalaan in Den Burg in eigendom en exploitatie overdragen aan de Stichting Bejaardenzorg Texel. Het gaat om de nieuwe woningen. De twee naburige huizen die de stichting in de dertiger jaren liet bouwen blijven eigen dom van de Bakkerstichting. Bejaarden zorg zal de bejaardenwoningen op de zelfde voet exploiteren; voor dc bewo ners verandert er niets. De bestuursleden voelden voor over dracht omdat ze een dagje ouder zijn geworden en wel van de rompslomp af wilden. Als nieuwe eigenaresse lag Be jaardenzorg voor de hand. Deze stich ting heeft in alle Texelse dorpen com plexen bejaardenwoningen in eigendom en beheer, huldigt dezelfde doelstellin gen (geen winstoogmerk) en beschikt over een administratief apparaat waar aan ook de 15 woningen aan de Emma laan zonder enig bezwaar kunnen wor den toevertrouwd. Garantie Met de woningen neemt Bejaarden zorg ook de twee geldleningen over die de Bakkerstichting destijds aanging om de woningen te bouwen. De gemeente is gevraagd de rente en aflossing van deze leningen te willen garanderen. B. en W. hebben de raad voorgesteld op dat verzoek positief te beslissen. Het gaat om een lening van de Stichting Pen sioenfonds Raiffeisenbank, tegen een vaste rente van llUthans nog groot ƒ332.622,06 en om een lening van de Rabobank Texel tegen 9°/o, thans nog groot ƒ37.149,63. Laatstgenoemde lening was nodig om onder meer de isolatie van deze woningen te bekostigen. Door het garanderen van de rente en aflos sing door de gemeente heeft Bejaarden zorg geen hypothecaire overeenkomsten te sluiten, waardoor notariskosten e.d, worden bespaard. In het toespraakje dat directeur J. K. Feikema van de (Texelse dependance van de Helderse) avond-Mavo hield wees hij op de zeer goede resultaten die behaald werden. Hij hoopte dat de toeloop van nieuwe leerlingen op de zelfde voet zal doorgaan. Op dit mo ment heeft men voor het volgende schooljaar nog plaats voor 8 12 nieuwe eerste klassers. De heer Feikema had goede hoop dat die er wel zullen komen. De continuiteit van de avond-Mavo zou er mee gegarandeerd zijn. Het nieuwe schooljaar zal voor de avond-Mavoscholieren tegen eind au gustus beginnen. Men heeft les in de zelfde periode als de scholieren van de Rijksscholengemeenschap. De avonden waarop deze lessen worden gegeven zijn maandag-, dinsdag- en woensdagavond, tussen 18.30 en 22.30 uur. De avond- Mavo zal voortaan van een lokaal van de nieuwe RSG gebruik maken. De leerlingen die dinsdagavond te ho ren kregen dat ze waren overgegaan van de eerste naar de tweede klas zijn: Maria Bakker, R. M, U. de Boer-Bakker, A. C. Bol-den Heyer, C. H. Cupido, N. Collou-den Braven, M. Dekker-Waf el- bakker, Jacob Drijver, E, C. Grit, C. H Groen, C. van Heerwaarden, W. S. Keij- zer, M. E. M. Hin, Bart Hooijberg, Si mon de Jager, M Jonker-Weyers, E. M. Keijser, A. Kooger-Terpstra, Anton Kooiman, J. Kuip-van Heerwaarden, C. Th. Kuyper, M. H. van Langelaan, Th. W. Legierse, J. M. G. van de Pijpekamp- van der Wiel, C. J. Rijk-Koster, D. van Sambeek-Schrama (Bemhardlaan 79), A Schoonheden-Lodder, W. Timmer, J. M. Veeger-Falli, Anita Vet, M. van Vooren- Boks, A. de Waard-Kooger, M. M. Witte- Rodenburg, Sybe van der Zee, A. Zoete- Blom, mevr. Stam-Swinkelshoek en José Steinrücken. Nieuwe leerlingen voor de avond- Mavo kunnen zich tot het begin van het nieuwe schooljaar opgeven bij de direc teur: J. K. Feikema, Kogerweg 63A, De Koog, telefoon (02228) 305. rdtf De problemen rond het mogelijke ge- Tie: ruik als toneelzaal van het Chinces- Indisch restaurant Po Sian zijn nog niet it de wereld. De gezamenlijke toneel- erenigingen liggen met het echtpaar !hang in de clinch over de voorwaarden elk waaronder de zaal beschikbaar wordt n esteld en het ziet er niet naar uit dat tot overeenstemming zal komen. [et overleg is overigens nog gaande. der De heer Chang en zijn vrouw zouden irel willen dat de toneeluitvoeringen in sseghun zaal worden gegeven en hebben eer daar met de verbouwing rekening mee ehouden. Veel direkte verdiensten ver dachten zij overigens niet van dit to- Uljrtcdgebruik, maar het is hen wel wat 1 yaard het Texelse verenigingsleven de- e dienst te bewijzen in het belang van twe de goede relaties waar het Chinese res- ch. aurant op langere termijn wèl baat van aat erwacht. Bij de verbouwing is er voor auü ;ezorgd dat de bloembakken in de zaal tiakkelijk kunnen worden weggerold en ver.) in één handomdraai kan het verhoogde .chtergedeelte van de zaal tot een ac- leptabel toneel worden gemaakt, ook iwamen er voorzieningen voor de to- leelverlichting. Een en ander gebeurde overleg met een vertegenwoordiger nan een der verenigingen. Volgens me- rouw Chang hebben deze voorzienin- ;en de verbouw ongeveer ƒ30.000, uurder gemaakt. De verenigingen willen het traditio nele bal beslist handhaven. Slechts wei nig mensen komen alleen voor het to neel. De toneeluitvoeringen zijn uit gaansavonden die door hun totaliteit aantrekkelijk zijn. Op een vloerbedek king kun je niet dansen. De exploitant heeft volgens de verenigingen de taak deze vloerbedekking te verwijderen. Ook moet hij zorgen dat in de zaal de stoe len op rijen worden gezet en dat direkt na de voorstelling een deel van de zaal wordt vrijgemaakt ten behoeve van de danslustigen. De verenigingen zijn wel bereid samen te zorgen voor het maken en aanbrengen van de decors e.d Ver langd wordt dat de zaal behalve voor de generale repetitie, ook voor nog min stens vier gewone repetities beschikbaar is. De exploitant moet ook zorgen voor behoorlijk voetlicht, spotlichten en ove rige toneelverlichting en dient zich ver der te belasten met het maken van een vestiaire voor de bezoekers en het schoonmaken van de zaal. Het echtpaar Chang is door de schrif telijke eisen van de verenigingen nogal teleurgesteld. Mevrouw Chang: „Zij zijn helemaal niet in een positie waarin zij kunnen eisen. Wij hebben ons bereid verklaard de zaal beschikbaar te stellen en mogen toch zelf weten onder welke voorwaarden dat moet gebeuren? We hebben al erg veel kosten gemaakt om de verenigingen van dienst te zijn. Het Het toneelgebruik op zichzelf geeft liet de ergste problemen maar wel het >al erna. In verband daarmee moeten ïamelijk alle Heugafelttegels in de zaal vorden opgenomen en na afloop weer morden teruggelegd. Dat is een wens ran de toneelverenigingen en dus niet ran de heer Chang zoals in een onlangs [ehouden vergadering van Cultureel Verk is gesuggereerd. Het echtpaar ?hang vond dat de verenigingen voor iet opnemen en leggen van de tegels noeten zorgen en ook de andere ver- inderingen moeten aanbrengen om de aal voor de uitvoering geschikt te ma ten. Eisenpakket In een brief aan het echtpaar Chang lebben de verenigingen begin deze week de voorwaarden genoemd waar- mder de toneeluitvoeringen in de zaal cunnen worden gegeven. Ze wijzen erop lat zowel de uitvoeringen van UDI als Sint Jan telkens 225 tot 250 bezoekers ;rekken, nog afgezien van de uitvoe ringen van de oud-leerlingenvereniging van de landbouwschool. Het bal na af- oop, met levende muziek, duurt tot drie lur 's nachts. Daarbij wordt vrij veel [egeten en gedronken (zonder dat het :ot misstanden komt) zodat van een be- loorlijke consumptieomzet sprake is. van 29 juni tot en met 5 juli 1977 Het optreden van de Pinkster bruid vormde woensdag het tradi tionele begin van dc zomerse fol- klorevoorstcllingen. De bruid was deze keer de 18-jarige Dorry Veld huizen uit Den Burg. Staande op een kar en omringd door meisjes werd zij in optocht naar de Groe- neplaats gebracht waar zij zich presenteerde aan de duizenden toeschouwers. Op het podium was de boeren- kapel aktief, onder de eminente leiding van Piet van der Wulp en vervolgens de dansgroep Oude Dansen. Een drumbandshow werd verzorgd door de groep Mar- garetha Sinclair. Bij het middagprogramma liet het publiek het afweten. Begrijpe lijkerwijs bleven de mensen met dit warme weer liever op het strand. De foto toont de Pinkster bruid bij het bereiken van de Groeneplaats. Geboren: Dun ja, dv. Willem Vonk en Reinera V. Barhorst; Marleen, dv. Mi chael J Kuip en Catharina M. de Jong. Overleden: Catharina D. Slot, ev. Van Heerwaarden, oud 51 jaar, wonende te Den Burg; Maria C. Schraag, wv. Zijm. oud 77 jaar, wonende te Den Burg; Klaas de Haan, oud 77 jaar, wonende te Westzaan.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1