Cjroen ThwartsJexels in het harL> Watertekort dreigt voor Texel Gemeenteraad akkoord met extra steun peuterspeelzalen Ondanks het koele weer: Hogeberg wordt pas in 1979 „reinwaterkelder" Ambtenaar Pijlman in protest tegen onderhandse verkoop Auto in tuintje verstopt Burgerlijke stand Jazz-session in Witte Huis Donderdagavond landing para's Slufter en Eierlandse duinen tot 1 augustus dicht Laatste bed... Openluchtslaper werd ingesloten Diedaar is anders Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en Weasel B. Post, Burdet- straat 17, Den Burg, tel. (02220) 3543. 90e JAARGANG No. 9193 8 PAGINA'S Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 152. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank. Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Ondanks het weinig zomerse weer wordt op het ogenblik op Texel even veel drinkwater gebruikt dan in de drukste periode vorig jaar toen het zonnig en warm was. Het PWN konkludeert hieruit dat zich op het eiland veel meer vakantiegangers bevinden dan in de top van 1976. Op dit moment wordt da gelijks zes miljoen liter water gebruikt, de totale produktiecapaciteit. Als de weersomstandigheden verbeteren waardoor het verbruik snel stijgt, is Leiden in last. Om het dreigend watertekort te bezweren heeft het PWN met ingang van vandaag verboden tuinen te besproeien en auto's te wassen. Het is twij felachtig of dat voldoende is en daarom wordt op het publiek tevens het beroep gedaan de komende weken zeer verstandig met water om te gaan. Van de 6.000 m3 water wordt de helft geleverd door de zeewaterontziltingsin- stallatie van „Texelstroom" die thans op volledige capaciteit werkt. De rest komt uit de duinen. Meer water daar uit halen zou mogelijk zijn maar is niet toege staan. Bij de beheerders van het water wingebied bestaat zelfs de indruk dat de thans onttrokken hoeveelheid water al ongewenst hoog is. De naleving van het verbod om auto's te wassen en tuinen te besproeien zal serieus worden gecontroleerd. Het ver bod betekent niet dat ieder zijn auto nu maar moet laten vuilworden en zijn tuin moet laten verdrogen. Wassen en water geven met behulp van emmers is toege staan, maar niet met de aan de water leiding verbonden slang. Douchen PWN-voorlichter Bout wil graag wat tips geven inzake verstandig waterge bruik Dagelijks onder de douche gaan kan ieder blijven doen maar onder de gegeven omstandigheden is het geboden dat badfestijn wat minder lang te laten duren. Het is een verkeerd systeem om de douche open te draaien, zich langdu rig in te zepen en er daarna gedurende lange tijd onder te gaan staan. Beter is: even natmaken, inzepen met de kraan dicht en daarna enkele minuten afspoe len. Men wordt dan even fris en schoon maar het scheelt enorm in de hoeveel heid water. Spelen met water is onder de huidige omstandigheden ook niet juist. Daarmee wordt niet alleen gedoeld op spuitvoetbal maar ook op het laten spelen met de tuinslag door kinderen. De gevoeligste tijd van de dag is de periode van 17.00 - 21.00 uur. Wie zich dan matigt levert een extra welkome bijdrage aan de bestrijding van het te kort. Verwacht mag worden dat Texel ook in het volgende seizoen met watertekort te maken zal krijgen De toeristische sche topdrukte zal niet minder worden en er zijn geen plannen voor verhoging van de produktiecapaciteit. Want dat laatste zou betekenen dat de waterfa- briek zou moeten worden vergroot om dat geschikt grondwater buiten het in gebruik zijnde waterwingebied niet voorhanden is in behoorlijke hoeveelhe- In de nacht van maandag op dinsdag ramde L. uit Den Helder met zijn Simca een langs de Kikkertstraat in De Cocks- dorp staande lantaarnpaal. De auto kwam hierbij op zijn kant terecht en liep enkele flinke deuken op. Hoewel de politie vrij vlot hierna op de hoogte werd gesteld, konden patrouillerende wachtmeesters de wagen eerst niet op sporen. Later bleek dat de Simca na de rampartij in een tuintje was verstopt. De bestuurder van de auto kwam het geval de volgende ochtend zelf op het bureau melden. Hoewel de bewijzen ontbreken .denkt de politie dat de oor zaak in overvloedig alcoholgebruik moet worden gezocht. van 6 tot en met 12 juli 1977 Geboren: Klaas Hendrik, zv. Hendrik Troost en Trijntje Lap; Marianne, dv. Robert Dapper en Maria A. Maas, Timo- theus, zv. Timotheus A. van Heerwaar- den en Grietje M. Vlaming. Ondertrouwd: Leendert den Braven en Cornelia A. Postma. Overleden: Maarten J. Veeger, oud 90 jaar, wonende te Den Burg; Jan W. Gerberink, oud 35 jaar, wonende te En schede. den. Vergroting van de waterfabriek ter bestrijding van een tekort dat slechts enkele weken duurt is economisch ver werpelijk en in die richting wordt dan ook niet gedacht. Hogeberg In het winterhalfjaar is de produktie capaciteit uiteraard veel groter dan het gebruik. Inmiddels is gebleken dat het technisch mogelijk is deze overcapaciteit op te slaan en te bewaren voor de zo merperiode. Dat zal gebeuren in de Ho geberg. Zoals bekend zijn hier vorig jaar proeven genomen om na te gaan of de geologische gesteldheid van deze heuvel het opslaan van duizenden kubieke me ters water mogelijk maakt. Het overtol lige water kan op betrekkelijk eenvou dige wijze in de bodem worden geperst en er in de zomer weer worden uitge- pompt, maar dan moet het intussen niet „weglekken". Gebleken is dat de klei- leemlagen in de Hogeberg zodanig zijn gelegen dat het water niet kan weglo pen. DE KOOG In „Het Witte Huis" wordt zaterdagavond een jazz-session gehouden waarvoor op dit moment 4 musici uitgenodigd zijn. Indien er onder Texelaars en vakantiegangers belang stelling bestaat in dit orkest mee te spe len zal dit (na opgave bij de leiding) vrijwel altijd mogelijk zijn. De muziek die gespeeld gaat worden heeft in prin cipe betrekking op alle facetten van de jazzmuziek, dus zowel dixieland als mo dem en wat zich daartussen bevindt. Deze jazz-session begint om 21.00 uur. Er is in de zaal zitplaats voor ongeveer 150 man publiek. DEN HOORN Te lage bewolking was er de oorzaak van dat de geplande parachutistenlandingen op het ZDH-ter- rein dinsdagavond afgelast werden. Men zal nu m principe de landingen op don derdagavond uitvoeren. Als het pro gramma in Den Hoorn donderdag vol gens plan afgewerkt kan worden ziet het er als volgt uit: 14.00 - 22.00 uur: grote feestmarkt - rom- meltjesmarkt en fancy fair in dorps huis De Waldhoorn en „Ons Huis". 19.00 uur: volleybaltoernooi op het ZDH terrein. Deelnamekosten ƒ1,p.p. 20.00 uur: landing parachutisten. Het door Texelstroom teveel geprodu ceerde water wordt door een bestaande leiding naar de Hogeberg gebracht en via een aantal putten in de bodem ge pompt. Om in de zomerperiode water uit deze natuurlijke opslagruimte te kunnen halen wordt een nieuwe leiding aange legd tussen Hogeberg en het pompsta tion in Den Burg. Er zijn geen technische problemen die uitvoering van dit project in de weg staan, maar er zal vrij veel tijd zijn ge moeid met het verkrijgen van de beno digde vergunningen, onderhandelingen met de grondeigenaars e.d. Onder meer is men afhankelijk van het advies dat in deze wordt uitgebracht door de Com missie Grondwaterwinning. Volgens het PWN mag er echter op worden gere kend dat de Hogeberg in 1979 als „rein waterkelder" in gebruik kan worden ge nomen. De gemeenteraad is unaniem akkoord gegaan met het verstrekken van een extra crediet van ƒ5136,voor het peu- terspeelzaalwcrk op Texel. Bij de be antwoording van de vragen, die naar aanleiding van het voorstel door raads leden werden gesteld, bleek dat het peuterspeelzaalwerk feitelijk nog in de kinderschoenen staat. Er zijn geen wet telijke bepalingen inzake de kwaliteit van de leidsters, de gebouwen en het „leerprogramma". Niettemin wordt al gemeen aanvaard dat het op deze wijze opvangen van peuters meer behelst dan het alleen in bewaring geven om de be treffende moeders een lui leventje te gunnen of in de gelegenheid te stellen een baantje te nemen. Ate Rienstra van de Samenwerkende Christelijke Fracties liet zich zeer posi tief uit over het speelzaalwerk, maar hij wees er met klem op dat ouders zich beslist niet verplicht moeten voelen hun kind naar zo'n gelegenheid te sturen. Het kind hoeft echt niets tekort te ko men als de moeder het liever bij zich houdt tot de kleuterschoolleeftijd. Rienstra zei het te waarderen, dat de sociale zekerheid van de betaalde leid sters van de speelzalen door de ver grote overheidssteun wordt Verbeterd. Overheidsinvloed Hij vroeg zich wel af of de besturen van de peuterspeelzalen voldoende krachtig kunnen optreden. Bestuursle den moeten ouders zijn van kinderen, die de speelzaal bezoeken; er is dus vrij veel verloop en dat zou wel eens een ongewenst grote invloed van de over heid op het peuterspeelzaalwerk kun nen uitlokken. Verder wilde Rienstra weten of de beroepskrachten een oplei ding kinderverzorging of kleuterleidster hebben gehad en of er een inspectie be staat die let op de staat van het gebouw en de hygiënische toestanden aldaar. Verder meende hij dat de verschillende peuterspeelzalen uniforme tarieven zou den moeten berekenen en hij vroeg zich af of het tot de taak van de overkoepe ling van de Texelse speelzalen zou kun nen behoren om een dagverblijf te stichten voor gehandicapte kinderen. Een dergelijke voorziening ontbeert Texel nog. Wethouder Jaap Westdorp dacht dat het met de bestuurskracht van de peu terspeelzalen wel zou meevallen. Onder de leidsters zijn er verschillende, die een opleiding hebben gehad; anderen heb ben uitsluitend praktijkervaring opge daan. Het streven is inderdaad gericht op het handhaven van ongeveer gelijke tarieven. De gedachten gaan uit naar een bijdrage van ongeveer ƒ6,per dag. Een dagverblijf voor gehandicapte jonge kinderen (van 6 weken tot 6 jaar) achtte Westdorp op Texel niet mogelijk. Op Texel zijn zeven of acht kinderen die daarvoor in aanmerking komen, ter wijl rijksmedewerking pas wordt gege- Evenals het vorige jaar zullen de duin gebieden De Slufter en Eierlandse dui nen tot 1 augustus voor het publiek ge sloten blijven. In deze terreinen zijn veel jonge vogels die niet kunnen vliegen, terwijl in enkele nesten van scholeksters nog eieren liggen. Vogelwachter Maarten Stoepker, die met twee andere medewerkers van het Staatsbosbeheer het gebied De Slufter vanaf eind maart van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bewaakt, vertelde dat van een aantal broedvogels minder leg- sels waren gevonden dan vorig jaar. Daarbij waren o.a. grutto, tureluur, wulp en eidereend. Van deze soorten vertrok ken verschillende paren in de droge kou de periode voor ze aan de leg raakten. Gelukkig kon men vaststellen dat van de jongen die geboren zijn er opmerke lijk meer groot werden dan vorig jaar. De tapuit, een vogel die in lege konij nenholen broedt, breidt zich de laatste jaren nogal uit. Zo nestelden er in de Slufter in 1973 23 paren, dit jaar waren er maar liefst 44! De bewakers zijn bijzonder tevreden over het gedrag van het publiek in de Slufter. Ten opzichte van de vele wan delaars is het aantal dat het afgesloten ven aan een schooltje met een aantal van veertig. De raadsvergadering had een bijzon der vlot en weinig schokkend verloop. Al om 21.15 uur was de rondvraag aan de orde en omstreeks 22.00 uur was de openbare vergadering afgelopen. De raadsleden bleven echter in besloten heid zitten om nog wat mededelingen aan te horen die nog niet rijp voor pu bliciteit waren. Sporthal Akkoord ging de raad met de verho ging van het crediet in rekening-cou rant van ƒ500.000,— tot ƒ600.000,— voor de stichting Cultureel Werk. Dat was onder andere nodig omdat de stich ting voor een extra rentelast van ƒ20.000,per jaar staat, omdat het mi nisterie van CRM de subsidie die voor de sporthal (ƒ250.000,pas in 1980 zal betalen. Verder hebben de sportvereni ging Texel en de zweefvlieclub Texel om leningen gevraagd van resp. ƒ70.000,— en ƒ25.000,—. Bert Weijdt vond het wel bedroevend dat het geld van CRM voor de sporthal zo lang op zich laat wachten. In 1980 is zowat de helft van het bedrag aan rente verloren. De suggestie van Ge rard van der Kooi van de VVD om het crediet weer op ëen half miljoen te brengen als CRM heeft uitbetaald, werd niet opgevolgd. J. C. Dros herinnerde eraan, dat over het verkrijgen van de CRM-subsidie nooit zekerheid heeft bestaan. De raad heeft dit risico dus welbewust genomen en moet nu niet jammeren. Westdorp merkte op dat ten tijde van de beslis sing Dros wethouder was en dus in hoge mate voor de beslissing verantwoorde lijk? Woning De raad ging akkoord met verkoop van de woning De Houtmanstraat 54 in Oudeschild aan de heer L. Kuiper, voor ƒ68.240,De gemeente had de woning niet meer nodig en had er geen bezwaar tegen deze te verkopen aan Kuiper, de huidige huurder. In het verleden was het lot van deze woning al eens onderwerp van discussie geweest in de gemeenteraad. Vier jaar geleden had nl. de heer E. J. Pijlman dit huis willen kopen, maar het voorstel werd door de raad verworpen omdat de verkoopprijs (ƒ40.000,te laag werd gevonden. De raad had de indruk dat op deze wijze gemeenteambtenaar Pijlman tegen zeven stemmen dat het huis vrij moest worden verkocht. De woning werd uiteindelijk echter verhuurd. Toen de heer Pijlman recentelijk hoorde van de voorgenomen verkoop aan Kuiper, schreef hij een protestbrief aan de raad. Hij bracht daarin naar voren, dat de nu gevraagde ƒ68.240,gezien de prijs stijgingen en de waardestijging van on roerend goed feitelijk ook een veel te laag bedrag is. „Wordt de ene burger van toen (ambtenaar) niet gelijkgesteld met de andere burger (boekhouder) van gebied betreedt gering. Wel blijven los lopende honden een bron van verstoring. De plantengroei in de duinen heeft zich na de droge zomer van 1976 gedeeltelijk hersteld. Door het droge weer van de laatste weken verslechterde de toestand echter weer. In het artikel over de vakantiedrukte in de vorige krant schreven wij dat alle bedden op Texel waren bezet. Daarmee bedoelden wij alle beroepshalve geëx ploiteerde bedden, dus van bungalow terreinen, appartementen, kampeerter reinen, hotels etc. Dat hadden we er beter kunnen bijzetten, want nu werden we opgebeld door particuliere verstrek kers van logies en onbijt met de mede deling dat hun bedden nog niet alle maal vol waren. Dat is overigens een normaal verschijnsel. Het komt zelden of nooit voor dat in deze sector alles wordt volgeboekt, aangezien het aanbod groter is dan de vraag. Kort na middernacht werd dinsdag in De Koog een vakantieganger uit Assen in de cel gezet om daar zijn roes uit te slapen. De man was door agenten al slapend op de motorkap van zijn auto aangetroffen nu? Kan er in dit geval geen sprake zijn van vrije verkoop?" Pijlman vond dat hij in het laatste geval alsnog als gegadigde genoteerd wilde worden. B en W hadden naar aanleiding van deze brief het voorstel tot verkoop een anti-speculatiebeding aan de koopakte toegevoegd, maar hadden overigens aan hun voorstel vastgehouden. B en W we zen op de aard van de bezwaren van de raadsleden, die in 1973 tegen de verkoop aan Pijlman stemden: die bezwaren gol den het onderhandse karakter van de verkoop, terwijl het om een vrij te aan vaarden woning ging. Aangenomen mag worden dat het toen evenmin tot ver koop aan een niet-ambtenaar zou zijn gekomen. Thans is geen vrije verkoop mogelijk, gezien het feit dat de heer Kuiper huurder is. Daar legde de ge meenteraad zich dinsdagavond bij neer, zij het na het uiten van verwijten. Henk Beumkes zei dat niet juist is ge handeld, want de raad vroeg destijds om vrije verkoop, terwijl b en w tot ver huur overgingen. Daar was Gerard van der Kooi het mee eens. Hij was tegen de voorwaarden die aan de nu aan de orde zijn de transaktie zijn verbonden; hij vroeg om vrije verkoop. J. C. Dros vroeg om publieke verkoping van het huis .Ook vond hij het niet juist dat de nu overeengekomen verkoopprijs door taxatie tot stand is gekomen. Hij meen de dat de huidige huurder bij publieke verkoping een goede kans heeft dat hij kan blijven zitten, want voor hem is het huis het meeste waard. Een andere ko per moet eerst de huurder eruit zien te krijgen, waardoor hij er voorlopig niet over kan beschikken, zodat hij minder biedt. Wethouder Jook Nauta zei dat geen behoorlijke gang van zaken te vinden. Kuiper heeft zelf gevraagd het huis te mogen kopen en het is dan niet juist tot verkoping over te gaan met de kans dat hij zijn huis tenslotte uitmoet. (Advertentie I.M.) Monica Maas Bij uitgeverij Kosmos is een nieuw boekje verschenen met schitterende illustraties van Monica Maas. „Diedaar is anders", heet het. De tekst is van Jos Vonk. Het verhaal gaat over een groep poppen, die zich mooier en slimmer willen voordoen dan ze zijn, en over de antieke pop Nicolaas die ze allemaal in de maling neemt. Het boekje kost 6,90. Geschikt voor kinderen vanaf 5 a 6 jaar. De originele pentekeningen zijn bij ons in de winkel te zien. Monica signeert de boekjes zaterdagmiddag in HET OPEN BOEK Binnenburg 3 - Den Burg.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1