(jrocn Twartsjexeh in het harL, Concours hippique was zonnig feest voor mens en dier Zeer ernstig gewonden bij twee verkeersongelukken 'tGaat vanzelf! Systeem-Sparen /paarbank 'ilisHmm li Vechtpartij in Kaaps-Nol Terreinbrandje snel geblust Badgast bijna als vuilnis afgevoerd Snel de sloot in Jacht op snelle rijders Te hard gereden: over de kop en total loss Bromfietsen gestolen Het bleef druk op Texel Motorfiets gestolen Twee gewonden bij vechtpartij Van uw spaargiro leggen wij elke maand automatisch iets voor u opzij DINSDAG 19 JULI 1977 OPLAGE 5300 Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en Wessel B. Post, Burdet- straat 17, Den Burg, tel. (02220) 3543. 90e JAARGANG No. 9194 6 PAGINA'S VerachIJnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kv». 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Henk Spigt ontvangt de zilveren zweep uit handen van burgemeester Sprenger De Vereniging voor Vrienden van het Paard kan terugzien op een geslaagd Concours Hippique. Het jaarlijkse feest van mensen en paarden heeft zich afge speeld onder uitstekende weersomstan digheden en het programma was zeer de moeite van het meebeleven waard. Het aantal toeschouwers dat naar de speel weide kwam, was alleszins redelijk. Vooral 's middags waren er voortdurend vele honderden belangstellenden. Toch moet het mogelijk zijn nog aan merkelijk meer publiek te trekken met een dergelijke paardensportdag, zeker op een moment dat zich zo'n veertig duizend toeristen op Texel bevinden. Dat het Concours Hippique wordt ge houden op een wisseldag zal ongetwij feld een ongunstige rol hebben ge speeld. TESO heeft zaterdag zo'n 7000 mensen naar Texel gebracht en er 4500 naar het vasteland vervoerd. De erva ring leert, dat men op de dag van aan komst of vertrek geen evenementen bezoekt, omdat alle beschikbare tijd gaat zitten in de reis en in de beslom meringen daaromheen. Dat weet het be stuur van de paardensportvereniging natuurlijk ook wel, maar men is min of meer aan de zaterdag gebonden omdat alleen op die dag en onder gunstige voorwaarden over de vele medewerkers kan worden beschikt die zich door de week veel moeilijker kunnen vrijma ken. Het zou echter de moeite waard zijn het evenement de volgende keer bij wijze van proef toch eens op een andere dag te houden. Het zou best kunnen dat de extra kosten ruim schoots door het meerdere publiek wor den gedekt Steeds beter Zoals gebruikelijk trokken de keurin gen, die 's morgens op de speelweide werden gehouden de minste belangstel ling. Toch viel hier ook voor niet-ken- ners veel te genieten. Vooral het voor brengen van de merries met veulens leverde kostelijke tafereeltjes op. De heer L. W. Biesheuvel, voorzitter van de jury was over de keuringsresultaten erg enthousiast. „Het gaat op Texel nog steeds opwaarts. De mensen krijgen er kijk op. Ook dit jaar werden weer veel paarden geschikt geacht om aan de Cen trale Keuringen in Opmeer deel te ne men". Hoogtepunt Hoogtepunt van het middagprogram ma was ongetwijfeld het optreden van de „Texelse Carrousselrijders". Onder leiding van Ans Roeper vierden acht tilbury's op bijna perfekte wijze allerlei figuren uit, daarmee de volledige be stuurbaarheid en wendbaarheid van zo'n vervoermiddel demonstrerend. De inzittende paren waren in oud-Texels costuum gestoken en stapten in nadat de „knechten" de wagens hadden voor gereden. Het was een beeld dat elke liefhebber van ouderwetse statie en ro mantiek het hart sneller deed kloppen. Zilveren zweep Evenals vorig jaar ging de „zilveren zweep" (ereprijs van de gemeente Texel) naar Henk Spigt jr. die met zijn paard Bartje onbetwist winnaar werd van concours éénspannen landbouw- tuigpaarden voor luxe rijtuig. Tweede werd J. Kiljan jr. met Miranda en derde De 16-jarige Andreas M. uit het Duit se Voerden liep zondagmiddag bij een ongeluk op de Hoornderweg rugletsel op dat hij waarschijnlijk voor dc rest van zijn leven gedeeltelijk verlamd zal zijn. Om kwart over één 's middags bot ste hij bij „De Kamp" met zijn „moped"- motor op een op de linkerweghelft staande Volkswagen. Deze was daar te rechtgekomen na uit de bocht tè zijn ge vlogen. De Volkswagen met vier uit Haarlem afkomstige jongelui die hun vakantie op Texel doorbrachten reden in de richting van Den Hoorn. De wagen raakte in de rechterberm. Door te krachtig bijsturen en door de snelheid schoof deze enkele malen kris kras over de weg, botste te gen een verkeersbord en bleef op de linkerweghelft staan. Op dat moment naderde de 16-jarige Duitser die on danks heftig remmen frontaal op de zwaar beschadigde Volkswagen botste. Hij liep daarbij niet alleen de breuk in zijn rug op, maar ook ernstige snij won den in gezicht en hals, veroorzaakt door uitstekende stukken gescheurd plaat ijzer van de VW. Andreas M. werd per ambulance via „Parkzicht" naar het Wilhelm in a Gasthuis in Amsterdam overgebracht. De op de duo zittende vriend van de gewonde jongen bleef on gedeerd. De inzittenden van de Volks wagen kwamen met de schrik vrij; al leen de chauffeur liep lichte kwetsuren op. Vrijwel identiek waren de gevolgen van een ongeluk dat zich 's morgens om 9.15 uur op het kruispunt Ruijslaan- Randweg had voorgedaan. Ook hierbij liep een vakantieganger een dwarslcsie op en moest naar het Wilhelmina Gast huis worden getransporteerd. Dat was de 20-jarige Bobbie v.d. B. uit Amsterdam die met drie stadgenoten voor een dagje naar Texel was gekomen. Toen de Volkswagen waarin het gezel schap zat, komende uit de richting De Koog, rechtsaf wilde slaan om de Rand weg op te rijden gebeurde dat met veel te hoge snelheid, volgens de politie door onbekendheid ter plaatse en alcoholge bruik. De wagen maakte een schuiver en kwam over de kop tot stilstand in de sloot. Bij de buiteling bleef de bestuur der P.J.H. ongedeerd evenals het meis je I.v.d.B. J.v.d.M. werd door het glas naar buiten geslingerd en liep niet ern stige hoofdwonden op die m het zieken huis moesten worden behandeld. Bobbie v.d B. bleef met een gebroken rug in de wagen liggen. Te snel In beide gevallen was te hard rijden belangrijkste oorzaak van het ongeluk. Er zijn het afgelopen weekend nog meer aanrijdingen geweest die aan hoge snel heid waren te wijten. In verband daar mee is controle op de naleving van de snelheidsbepalingen nog meer ver scherpt. Overzicht van de speelweide tijdens het carrousselrijden, het hoogtepunt van het Concours Hippique 1977. DE KOOG Vrijdagavond tegen half twaalf ontstond in RST-kantine De Kaaps-nol te De Koog een vechtpartijtje tussen vakantiegangers. Als gevolg daar van ging wat glaswerk aan diggelen. Het handgemeen werd buiten voortge zet. Toen de politie arriveerde was de strijd echter al gestreden. DE KOOG In de lage begroeiing tussen duinen en dennen bij De Neder landen ontstond vrijdagavond brand, waarschijnlijk als gevolg van spelen met vuur door kinderen. De schade bleef beperkt tot ruim tien vierkante meter. Eerder die week had zich in dezelfde omgeving (achter de woning van archi tect Alkema) een beginnende bosbrand voorgedaan, zo goed als zeker ook als gevolg van kinderspel. Mensen uit de omgeving konden de vlammen doven. De brandweer kwam pas veel later om dat het alarmeringssysteem het liet af weten. Onlangs zijn veranderingen aan gebracht in het zg. toonfrequentiesy- steem waarmee de brandweerlieden via het üchtnet worden opgeroepen. Daarbij was een fout gemaakt waardoor het sy steem ook bij herhaald schakelen niet in werking kwam. Vanuit de „Texelstroom- centrale" werd tenslotte brandweercom mandant J. van Hoorn opgebeld en deze verzamelde in de direktè omgeving wat manschappen waarmee hij naar de op gegeven plaats kon rijden. Bij een brand van betekenis zou deze vertraging mo gelijk ernstige gevolgen hebben gehad. Het toonfrequentiesysteem is inmiddels weer in orde zoals vrijdag bleek, toen het bij het eerder genoemde terrein- brandje naar wens functioneerde. De heer Frits Halsema van de gemeentelijke reinigingsdienst kreeg vanmorgen in de Dorpsstraat van De Koog de schrik van zijn leven. Op het moment dat hij een bij 't Pruttelhuus staande 1600 liter vuil container zou ophijsen om deze in de vuilniswagen om te keren, ging de klep open en kwam daaruit een 23-jarige Duitser tevoorschijn. De man had op de dikke laag vuilnis (etensafval I) de nacht doorgebracht en was wakker geschrokken van het door de reinigingsmensen veroor zaakte lawaai De Duitser ging er (barrevoets) vandoor. Het is waar schijnlijk dat hij stomdronken is geweest toen hij zijn onwelriekende nachtverblijf uitzocht. Als de man niet tijdig wakker was geworden zou niemand wat hebben gemerkt. Hij zou dan direct onder ca. 1500 liter vuil zijn bedolven, met een kracht van tien ton zijn samengeperst, naar de vuilstortplaats zijn afgevoerd en er zou geen haan naar heb ben gekraaid P. Beers jr. met Klaudia. Deze Klaudia werd bij de keuringen 's morgens uit geroepen tot de beste merrie met veulen wat een ereprijs van de Rabobank op leverde. Het dier is eigendom van me vrouw Kiljan-Goënga. Het programma startte 's middags met het concours voor éénspannen landbouwtuigpaarden (nieuwelingen) voor 2-wielig voertuig. Winnaar werd P. Beers met Klaudia. Tweede werd P Daalder met Nelia en derde P Bakker met Estrella. Zoals altijd had de ponyclub De (zie vervolg pagina 2) Zaterdagavond omstreeks negen urn- ging vakantieganger M. J. van M. (19) uit Utrecht met zijn Peugeot personen wagen de sloot in Hij was als gevolg van te hard rijden uit de bocht gevlo gen. De wagen werd vrij zwaar bescha digd; Van M. bleef ongedeerd Door verscherpte controle tracht de politie wat te doen tegen het harde rij den van vakantievierende automobilis ten. Er zijn al verschillende bonnen uit gedeeld. In de meeste gevallen ging het om snelheden van 120 en 130 kilometer. Toerist A.G.S. uit Wormer bleef zelf ongedeerd toén hij vrijdag als gevolg van te hard rijden op de Nieuwlander- weg uit de bocht vloog en over de kop ging. Zijn Datsun personenwagen werd echter onherstelbaar beschadigd. In de nacht van zaterdag op zondag werden twee bromfietsen gestolen, die bij „Casino" in de Zwaanstraat waren achtergelaten. De eigenaars hadden ver zuimd ze op slot te zetten. Het gaat om de merken Zündapp en Gazelle. Hoewel na het afgelopen weekend het totaal aantal op Texel aanwezige vreemde auto's nog steeds rond de 10.000 schommelt, bestaat toch dc in druk dat de gemiddelde vakantieganger hoe langer hoe minder van zijn auto ge bruik maakt. Bij dc meeste fietsenver- huurders was dit duidelijk te merken, en op de fietspaden was het drukker. Dit neemt echter niet weg dat het gros van de bezoekers toch de auto wel pakt om snel ergens te komen. Daar door waren de parkeerterreinen bij alle strandslagen overvol. Eenmaal ter plaatse liet men de auto de auto en trok, gepakt en gezakt, te voet verder. Op het overige deel van het eiland, met uitzondering van Pontweg en Post weg was het uitgesproken stil. TESO registreerde vrijdag en zater dag wachttijden tot maximaal 4 uur. Zondag liepen de wachttijden enkele malen op tot anderhalf uur, maar het overgrote deel van de dag kon men di- rekt over. Op vrijdag werden 1924 auto's naar Texel vervoerd en 1830 naar Den Helder. Zaterdag en zondag waren deze cijfers respectievelijk 2318/1226 (naar Texel) en 1529/1532 (naar Den Helder). Het totaal aantal „vreemde" auto's op het eiland bedroeg zaterdagavond 10.167 tegen 10.269 vorige week. De noodcamping aan de Hollewals- weg moest zaterdag weer in gebruik worden genomen na enkele dagen leeg te hebben gestaan. Maandag kon het oude Boysveld weer ontruimd worden. De 40 tenten (met uitsluitend jongens) konden toen geplaatst worden op de campings „Loodsmansduin" en „De Krim". Verwacht mag worden dat het inmiddels verslechterde weer de kam- peerdrukte snel zal doen verminderen. De Duitse kampeerder R.W. liet de politie weten dat zijn motorfiets die hij op „Loodsmanduin" had achtergelaten, was gestolen. Het gaat om een motor van het merk Hercules, met het kente ken EN AT 52, In bar-dancing Jelleboog te Den Burg raakten rond het middernachtelijk uur van zondag op maandag twee groepen vakantiegangers van 20 - 24 jaar slaags, naar aanleiding van iets onbenulligs. Personeel van het horecabedrijf werk ten beide partijen naar buiten, waar de strijd werd voortgezet. Een jongeman uit Kampen werd met een kapot bier glas in het gezicht geslagen zodat hij zich met vrij ernstige verwondingen on der doktersbehandeling moest stellen. Een ander liep builen en kneuzingen op. De politie werd gealarmeerd die het gezelschap (totaal zes man) voor de rest van. de nacht in de cel zette. In overleg met de officier van justitie werden ze gisteren na verhoor en onderzoek weer vrijgelaten en naar de veerboot verwe zen. De verklaring van een getuige dat een der vechtenden met een stiletto had gedreigd bleek op waarheid te berusten. Het mes werd naderhand gevonden. c -uue/t nederfond spaarspeciahsten sinds 1817

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1