Veel wind bij eerste Texelronde Anneke Paagman schreef „Dagboek" Geschiedenis RK kerk De Cocksdorp Familie vond 1,300,— Glaasje op.... Bromfietser gevallen - - Kaarten bomvdorp afhalei BRIL De winnaars van alle klassen bijeen in gezelschap van Henk Witte die als beste Texelaar eindigde. Van links naar rechtsHenk Witte (vierde m de 1 ste klasse), A. Hoitmg (/eugdklasse), H Korver (5ce klasse), W. van Bleyswijk (2de klasse), J. Scheffer (3de klasse). W. Mmten (1ste klasse) en F. Kooger (4de klasse). Handboogschutters van 11 vereni gingen namen zondag deel aan de „Texelronde" die de handboogvereni ging „Eilandschutters" organiseerde op het Texelse Boys terrein achter sporthal Ons Genoegen. Winnaar van de Texelronde werd de voor de vereniging „Noordkop" uitkomende voormalig Nederlands kampioen W. Minten uit Den Helder. Beste Texelaar was Henk Witte met een vierde plaals in de eerste klasse. De straffe wind die tijdens dit toer nooi over het Boysveld joeg was vol gens de meeste deelnemers nogal van in vloed op de behaalde scores. Vooral schutters met zwaardere bogen waren door de ontwikkelde snelheid van de verschoten pijlen duidelijk in het voor deel. Het nam echter niet weg dat de uiteindelijke kampioenen in de zes klas sen (5 senioren en een jeugdklasse) hun titels zeer verdiend behaalden. Aan deze voor het eerst gehouden „Texelronde" namen handboogschutters van elf Noordhollandse verenigingen deel. Naast het organiserende „Eiland- schutters" waren dat Noordkop en Zee macht (Den Helder), De Waert (Heer- hugowaard), Coenschutters (Hoorn), Unicum (Zandvoort), Waterland (Broek in Waterland), Achilles (Uitgeest), De Saense Handboogskutters (Zaanstad), Voltreffers (Schagen) en VZOS (Sant poort). Opvallend was dat ondanks de tegen vallende weersomstandigheden slechts een tiental schutters het had laten af weten. De overblijvende groep telde 110 schutters waaronder 8 Texelaars. Zon dagochtend om precies half elf begon nen zij aan het toernooi dat tot onge veer half vijf in de middag duurde. Vooral deelnemers van de in Den Hel der gevestigde handboogverenigingen Noordkop en Zeemacht deden het goed tijdens deze eerste „Texelronde". In de eerste klasse behaalden de Noordkop- schutters W. Minten en T. Felen resp. de titel en de tweede plaats. J. Wouters van Zeemacht werd derde. Henk Witte (Eilandschutters) werd vierde. Ook de eerste plaats in de tweede klasse was voor een Noordkopschutter. W. van Bleyswijk werd hier eerste. Klassenindeling Er werd geschoten in vijf verschillen de klassen plus een jeugdklasse. Deze klassenindeling maakt het mogelijk dat schutters die doorgaans een hoger ge middelde schieten hun collega's met mindere resultateri niet al te zwaar gaan overvleugelen. In de eerste klasse wor den schutters ingedeeld met een gemid delde score van 8,5. Klasse twee her bergt schutters met een gemiddelde tus sen 7,5 en 8,5, klasse drie een gemiddel de tussen 7,0 en 7,5 enzovoorts. In de ochtenduren begon het schut- tersfestijn (waarbij 24 banen werden ge bruikt) met het verschieten van 30 pij len op een afstand van 25 meter. Na het middaguur verschoten de deelnemers ieder 30 pijlen op een roos die op 35 meter afstand stond. In beide gevallen mocht men vooraf twee proefpijlen ge bruiken Wisselende windrichting Door de ligging van het Boysveld had den veel schutters nogal te kampen met een wisselende wind. Een gevolg hier van was dat er tamelijk veel pijlen wer den vernield. Pijlen die met minder ste vige bogen op de roos werden losgela ten raakten nogal eens op drift Ze kwa men daardoor niet recht op de rozen terecht zodat ze afknapjten. Op deze manier gingen ongeveer 50 pijlen ver loren. Bij pijlen met een waarde tussen ƒ11,en 17,betekende dit een flinke schadepost. De deelnemers gebruikten materiaal naar eigen keuze. Er was hierdoor nogal wat kwaliteitsverschil in pijlen en in bogen. Het meest gebruikte materiaal voor de pijlen was aluminium. Er werd echter ook met glasfiberpijlen ge schoten. De waarde van de gebruikte In strandpaviljoen Paal 9 (Hoornder- slag) vond de familie Abberingh uit Bak- keveen maandagmiddag op een tafeltje een envelop met ongeveer 1.300,aan bankpapier. Het overgrote deel van het geld was Nederlandse valuta. De rest bestond uit Duitse Marken Het geld werd door de eerlijke vinders bij de po litie in Den Burg bezorgd waar zich la ter een vakantieganger meldde die kon aantonen de bezitter ervan te zijn. bogen verschilde nogal. In de vijfde klasse kan men nog wel terecht met bo gen van ongeveer ƒ300,maar in de hoogste klasse ligt de gemiddelde waar de op ruim ƒ1 000, Veel geleerd Samengevat was het volgens het be stuur van Eilandschutters 'n erg succes vol toernooi, waarvan men veel geleerd heeft. Het „Texelronde"-toernooi kon op het terrein van Texelse Boys gehou den worden door bemiddeling van Boys- bestuurslid Hank Witte Hij bood de Texelse handboogvereniging aan het ter rein achter de sporthal te gebruiken omdat het terrein waar „Eilandschut ters" doorgaans oefenen (speelweide aan de Emmalaan) daardoor door het ontbre ken van een kantine ongeschikt was. Het oorspronkelijke voorstel om de speel weide in de Dennen voor de „Texelron de" te gebruiken had hierdoor al eerder schipbreuk gelopen. „Eilandschutters" (opgericht 1974) heb ben met deze „Texelronde" het derde seizoen van hun bestaan op gepaste wij ze besloten. Enkele leden zullen op 28 augustus nog deelnemen aan de in Zaan stad te houden Zaanse ronde. De Texelse handboogvereniging oefent in de zomermaanden op dinsdagavonden vanaf 19.00 uur op de speelweide aan de Emmalaan. 's Winters verhuist men naar de Burgemeester De Koninghal waar men iedere dinsdagavond vanaf 20.00 uur bijeenkomt. De volledige uitslag van de „Texel ronde" is: le klasse: 1. W. Minten, 490 (Noord kop); 2. T. Felen, 452 (Noordkop); 3. J. Wouters, 452 (Zeemacht);4. H. Witte, 432 (Eilandschutters). 2e klasse: 1. W. van Bleyswijk, 430 (Noordkop); 2. C. Wentzel, 422 (Zee macht); 3. R. Langeberg, 418 (De Waert). 3e klasse: 1 J. Scheffer, 410 (De Waert); 2 C. Iwema, 362 (De Waert); 3. H. Vonk, 353 (Coenschutters). 4e klasse: 1. F. Kooger, 387 (Coen schutters); 2. H. Meijer, 340 (De Waert); 3. mevr. E. de Graaff, 327 (Unicum). 5e klasse: 1. H. Korver, 335 (Water land); 2. F. Ris, 329 (Achilles); 3. A. Bij voet, 316 (De Waert). Jeugdklasse: 1. A. Hoiting, 374 (De Saense Handboogskutters); 2. D. Hoi ting, 292 (De Saense Handboogskutters), 3. D. Ton, 283 (Waterland). Wist u dat de R.K. kerk van De Cocks- dorp is genoemd naar de heilige Fran- cisca Romana omdat de echtgenote van N. J. de Cock Francisca heette? En dat de verwarmingsketel die na de oorlog in de kerk werd geplaatst een geschenk was van de heer E. Vlessing? En dat het logement „De nieuwe aanleg" ooit ei gendom was van de Cocksdorper kerk? Wij weten het nu dank zij het „Dagboek van een kerk op Texel" dat werd ge schreven door Anneke Paagman-Bakker ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de kerk. Het boekje is het lezen meer dar waard, zowel door de leden van de klei ne Katholieke gemeenschap van De Cocksdorp als voor anderen. Voor eerst- genoemden zal het genoegen bestaan uit het levend worden van herinnerin gen. Anderen zullen minder door nostal gie worden bevangen en onder de in druk zijn van de belangrijke plaats die de kerk als organisatie in het gemeen schapsleven innam. Het strekt Anneke Paagman tot eer dat zij een objectief overzicht geeft van kleine en grote ge beurtenissen uit het 100-jang bestaan van de kerk en de periode die naaraan vooraf ging, maar kennelijk per soonlijk nauw bij haar onderwerp is be trokken. Zij schrijft als taditiegetrouwe insider die weerstand biedt aan de ver leiding om het roomse verleden belache lijk te maken. Ook het meer nuchtere heden wordt zonder meer doorgegeven, de feiten spreken voor zichzelf. Dat maakt het 44 pagina's tellende boekje voor ieder leesbaar, ook al door de sim pele schrijfstijl. Statie Uit het boekje ontlenen we dat al in 1842 in De Cocksdorp een katholieke „statie" werd opgericht, betrekkelijk kort na de bedijking van Eierland. Ge kerkt werd in een voormalige smederij en wagenmakerij. Omdat er geen vloer in zat, werd de grond bij de eerste mis bedekt met erwtenstro, op aanraden van de heer N. J. de Cock (voorzitter van de sociëteit van eigendom van Eier land) waaraan De Cocksdorp zijn naam dankt. Op 13 april 1855 werd de „statie" ver heven tot parochie, met een rayon dat niet alleen De Cocksdoro en de hele Eierlandse polder omvatte maar ook het eiland Vlieland. Het was de in 1870 benoemde pastoor J. A. Scholten die het initiatief nam tot de bouw van een „echte" kerk. De bis schop ging direkt akkoord maar de pas toor moest zelf aan het geld zien te ko men. Zijn vertrouwen „in de goede God en zijn beroep op de liefdadigheid van Roomskatholiek Nederland" werd niet beschaamd en de kerk werd gebouwd voor bijna ƒ21.000,door een aanne mer uit Zierikzee. Er waren in die tijd 243 parochianen. Dat aantal slonk want het ging niet best met de economie. Ve len zochten hun heil in Amerika. Anneke Paagman laat hoofdstuksge- wijs de verschillende perioden de revue passeren waarin ze nauwkeurig melding maakt van allerlei kleine en grote ver anderingen zoals het vervangen van het houten tabernakel door een brand- en inbraakvrije kast in 1898, het op non- aktief stellen van het uurwerk van de toren om aldus 20,administratiekos ten per jaar te kunnen bezuinigen, de aanleg van gaslicht in kerk en pastorie in 1914 en het stelen van peren uit de pastorietuin als de pastoor om 12 uur 's middags in gebed was verzonken. Oorlog Uitgebreid krijgt de oorlogsperiode aandacht. Omdat heel De Cocksdorp op last v,an de Duitsers moest worden ont ruimd, werd de kerk ondergebracht in de stal van de familie Leber, „Hunsin- go". Citaat: „Van hieruit werd de heer G. Leber die Onze Lieve Heer onderdak verschafte op 1 juli gedragen naar het graf. Bij deze uitvaart bleek de nood kerk te klein te zijn". Een zin verder lezen we dat de Duitsers de fiets van de pastoor vorderden, zodat de zieleherder zijn taak voortaan te voet moest uit oefenen wat in het uitgestrekte Eierland geen kleinigheid was. Tijdens de Rus senoorlog werden kerk en pastorie zwaar beschadigd. Het wederopbouwwerk werd voor ƒ37.248,66 uitgevoerd door aannemer C. H. F. Duin. In het boekje van Anneke Paagman wordt verder uitgebreid aandacht be steed aan de lotgevallen van de eerwaar de zusters die 21 jaar lang in De Cocks dorp een eigen vestiging hadden en zich voor de gemeenschap dienstbaar maak ten door kraamverzorging, verzorging van kerk, wijkverpleging e.d. Er is een overzicht van de pastoors die sinds 1842 in De Cocksdorp hebben bestaan en van kerkmeesters en armbestuurderen die hun functie meer dan tien jaar hebben uitgeoefend. Zoals bekend heeft De Cocksdorp geen zelfstandige parochie meer en is opgegaan in één R.K. paro chie Texel. Anneke Paagman heeft vele avonden gespeurd in de archieven van de kerk. Naast de dagboeken die door sommige pastoors uitgebreid werden bijgehouden terwijl anderen met een enkele notitie volstonden, waren er rekeningen en no tulenboeken van het kerkbestuur. In zes weken tijd stelde Anneke Paagman haar „dagboek" samen. Tientallen oude foto's vormen welkome illustraties. Het boekje kost thans nog bij voorin- strijving ƒ9,50. Na 1 augustus ƒ13,50. De serie aanhoudingen wegens het overmatig gebruik van alcohol duurde ook dit weekend onverminderd voort Zaterdagavond werd een rijverbod op gelegd aan een toeriste uit Hilversum die in haar langs de Nikadel in De Koog geparkeerde auto wilde wegrijden. Zij werd ter ontnuchtering ingesloten. Enkele uren later werd in De Koog een op Texel werkzame Amersfoorter aangehouden die onder invloed van al cohol al zoekende in het wilde weg rondjes aan het rijden was. Hij werd aangehouden en onderging een bloed proef. Dezelfde nacht brachten behulpzame politieagenten een man naar huis die door de bestuurder van de taxi langs de kant van de Pontweg was neergezet. De taxichauffeur weigerde zijn „vrachtje" verder te vervoeren omdat hij languit in de sloot was gevallen. Het slachtoffer was dusdanig onder de invloed dat de taxichauffeur het beter had gevonden hem even buiten de wagen te zetten toen deze braakneigingen ging vertonen De man had toen zijn evenwicht verlo ren en was in de bermsloot kopje onder gegaan In de nacht van zondag op maandag kwam op de Stenenplaats C.R. uit Waalenburg met zijn brommer ten val. Hoewel het ongeval zich ernstig liet aanzien viel het allemaal nogal mee en kon de man na doktersbehandeling naar huis worden gebracht. Wat precies de oorzaak van de valpartij is geweest kon niet worden vastgesteld WOENSDAG 27 JULI In de Hervormde kerk van Den informatiestand van de gezamenlj kerken en orgelbespeling van 14.31 16.30 uur en van 19.00 - 20.00 uur In de Nederlands Hervormde kerk Den Hoorn wordt aanvang 20.15 een concert gegeven voor Nelly P2 (trompet) en Jan Bruin (orgel). Van 10.00 - 12.00 uur is er een prest# loop in de omgeving van de Fontei; nol. Meedoen kost ƒ1, Op het strand van paal 9: strandakti teiten voor het hele gezin van 10 0: 12.30 uur. Op camping De Krim wordt een volk baltoernooi gehouden van 19.00 21.30 uur. Deelgenomen kan woi in ploegverband van 6 man. Kos ƒ1,per persoon. Van 22.00 uur tot middernacht wo: een avondoriëntatiewandeltocht houden. Start op de speelweide aan Ploegelanderweg in de Dennen, K< ten ƒ1,per persoon. In het centrum van Den Burg 14.00 uur folkloristische aktivitei! Demonstraties oude ambachten, sel penscheren, optreden volksdans^ pen en boerenkapel. Als bijzom hoogtepunt om 19 00 uur een rii rijderij met paard en wagen. De woensdag-western is deze week van Sergio Leone (de man die o.a. „Once upon a time in the west" en „The good, the bad and the ugly" maakte). „Duck you sucker" of zoals de Nederlandse ti tel luidt „Een vuist vol dynamiet" speelt ten tijde van de Mexicaanse vrijheids strijd. Rod Steiger speelt een bank- en postkoetsberover, James Coburn een springstoffen-expert. Door een samen loop van omstandigheden krijgen zij het aan de stok met het leger van de wrede generaal Huerta en kiezen min of meer gedwongen de kant van volksheid Pan- cho Villa en diens revolutie. Daverende aktie en veel fraaie ongure kerels. Leone, die zijn films als volgt karakteriseert: „wie in mijn film een raam open doet krijgt een kogel in zijn kop", liet de ondersteunende muziek weer schrijven door Ennio Morricone. (Toegang 16 jaar). Donderdag start het City theater een Marx Brother Festival. Drie films van Groucho, Chico en Harpo in een week. Tot en met zaterdag is dat „A day at the races" uit 1937, geregisseerd door Sam Wood die ook verantwoordelijk was voor „A night at the opera". Grappen in hoog tempo spelen zich af tegen de achtergrond van een sanatorium en de renbaan Groucho als paardendokter, Chico en Harpo als zijn slopende hel pers. De boeven worden door het drietal hard aangepakt en ook Margaret Du- mont blijft vernield achter. De behang- plak-scène is een der hoogtepunten. (Al le leeftijden). DONDERDAG 28 JULI Op het strand van De Koog van 10.0t| 12.00 uur strandspelen voor het hc gezin. Deelname gratis. Een fietstocht met attracties wordt houden van 14.00 - 16.00 uur. Start de speelweide aan de Boodtlaan in Koog. Kosten ƒ2,per persoon. Op de camping Dennenrust (Grenswi en op het ZDH-terrein aan de Wit! weg in Den Hoorn worden van 19.IKiF/ 21.30 uur volleybaltoernooien geh< den. Ploegen van 6 man kunnen d< nemen. Kosten ƒ1,per persoon Op en bij de barbecueplaats aan Randweg wordt een nachtelijk boss| met barbecuefeest gehouden 22.00 - 02.00 uur. Kosten voor deeli me ƒ4,50 per persoon. Deelnemi moeten zich uiterlijk 16.30 uur hebl opgegeven bij een der VVV-bureaus Vanaf 19.30 uur feestmarkt en an< vermaak in de Kikkertstraat te Cocksdorp. Rondleidingen in de N.H. kerk van Hoorn. „Hoe verdedigt Rijkswaterstaat Ted tegen de zee?". Causerie met dia door de heer C. P. Harting in Schuilhut te De Koog, aanvang 20j| uur. Van 14.00 - 22.00 uur grote feestmaril met allerlei attracties in en rond hi[ dorpshuis De Waldhoorn in De Hoorn. De opbrengst is bestemd voa de restauratie van het Hoornder kert je. Vanaf 20.00 uur vergadert de commiss voor ruimtelijke ordening in het raad huis. Ouders van kinderen die deelneme aan het bouwdorp dat maandag 1 augu- tus van start gaat worden verzocht <t bestelde kaarten op te halen bij de stiet ting Cultureel Werk op het raadhui. Het gaat alleen om de kinderen die reeé ingeschreven zijn. Indien de kaarten me I tijdig zijn afgehaald worden de door dl organisatie gemaakte onkosten wel de betreffende ouders verhaald. TEXELAARTJES Nu volop rode bessen. L. Huisman, De Veen, tel. i 2203 Te koop ventilator, 3 pk krachtstroom. K. Eel- man, „Noordwijk", tel. (02223) 491 Te koop vlet, 6 m. met b.b., 13 pk. P.n.o.e.t.k. Tel. (02220) 3266 Te koop gevr. elektro nisch orgel voor muziek schoolleerling Hopman, tel. 2523 Aangeb. Koyo wereld ontvanger, 11 banden z.g.a.n. ƒ200,D. Zegel, Parkstraat 28 Door mijn vertrek naar Sint Jan een goed tehuis gezocht voor mijn lieve Dalmatiner hond. Mevr Kikkert, Klif 17, Den Hoorn, tel. (02226) 490 Bouwinformatiecentrum J. C. R. Geopend van maandag t/m vrijdag, van 08.00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 16.30 uur. Don derdagavond 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdags 09.00 tot 12.00 uur Open haardenbezitters Husqvarna kettingzagen reeds vanaf 475,Fa. Tatenhove, Oosterend, tel. (02223) 202 - O KLEURCOPPERANT gronden en aflakken uit één pot Kleurcopperant het éllerbeste pantser- schild tegen houtbederf (zie: consumentengids) Kleurcopperant kan óók worden toegepast over bestaand schilderwerk, ja zelfs over bakstenen, beton, hard p.v.c. en ver zinkt ijzer. Alléénverkoop voor Texel ARTIMA, Gravenstraat Bruining en Agter v aardleidingen Tel 0221 482 of 283 Moerbeek heeft voir-; BUITENZONNESCHER- MEN IN VOORRAAD. Goedkoop, b.v. 300 b: ƒ565,Moerbeek mét' dan 2000 m2 koopkanse: Lompen- en metalec- handel Cobus Spigt Eier land, telefoon (02225) 2ff| Afvalcontainers voo.' het afvoeren van puit hout, bouwafval, vuilm-' e.d. Fa. Tatenhove, De:' Burg, tel. (02220) 3809 Te koop 10 beste rotan manden, 1 ladder hout, lang 3 m.; 1 beste aard appelvork; 1 prima ma tras 80x190 cm. Te bevra- gen tel. (02223) 632 j Voor een goed buro en een goede prijs naar ARTIMA, Gravenstraat Te koop telelens 135 mm p-draad. Tel 3885, Den Burg— Te koop Volvo 145E de luxe break, bouwjaar '73 met certificaat veilig heidsinspectie 1977. Tel. (02228) 231 Bessenplukkers(sters) gevraagd. L. Huisman, De Veen, tel. 2203 VERLOREN in groen étui. S.v.p. bellen of brengen bij W. van der Kooi- Moojen, Bernhardlaan 148, tel. 2770. Voor al uw tegel- en mozaïekwerk naar C. van der Maden, Lieuwstraat 4, Den Burg, telef. (02220) 3320 Arn. Looyer tapijt. Merktapijten tegen zeer voordelige prijzen. Kom eens kijken. Spinbaan L tel. (02220) 3179, Den Burg Tegelboetiek Fokko Mulder Kotterstraat 9, Oosterend Boetiek open: van maan dag t/m donderdag van 13.30 tot 18.00 uur; vrij dags van 13.30 tot 21.00 uur en 's zaterdags van 9.30 tot 12.30 uur en na afspraak, tel. (02223) 666 Bruynzeel MONTA REKKEN. Meubelhuis Texel, Den Burg, H. Oos terhof, Molenstraat 2 Te koop 5-pers. can- van. Wolfbaert (Duits j met voortent, inclusief staanplaats op CampiDf| te De Koog. Inl.: Camping P. Maas, Kamerstr. 7, D Koog, tel. (02228) 430 Uit voorraad lever baar: bloembollen vas eerste kwaliteit. A. va: Strien, Schilderend 45b Den Burg, tel. 2904 AARTS FRANKEN architekt-makelaar- taxateur voor Rijkspostspaarbank hypotheken de koog, plevierstraat 21 tel. 492 de waal, j. beumkes, tel. 393? Onze laatste BONTMANTELS bonthoeden. Bijv. vat ƒ795,nu te geef slechts 349,bijv. van ƒ1075,-,,? nu te geef slechts ƒ598,-, enz. Div. bontmantels v halve prijzen! De grootste/ en goedkoopste bontzaak:, v. Nederland De Bontkoning, Voor streek 71 (één en zeven tig), Leeuwarden-C. Extra: bij koop reisgeld terug (ook benzine auto)

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2