Cjrocn '2wgrLrJexels in het harL, Commissaris De Wit kwam op werkbezoek UR RST koopt hotel „Lindeboom-Tèxel" 1 Voor eind van opnieuw naar dit jaar Texel Politie trad op tegen aantal illegale Chinezen Eerste jaar nog ongewijzigde exploitatie vr. kantoorbediende - Verhuizing postkantoor Den Burg „Dagboek van een kerk op Texel" Carrouselrijders naar Almkerk Duitse muziekgroep treedt op 2 vrouwen en 6 mannen aangehouden VRIJDAG 29 JULI 1977 OPLAGE 5300 TEXELSE 90e JAARGANG No. 9197 8 PAGINA'S COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus tl - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en Wessel B. Post, Burdet- I straat 17, Den Burg, tel. (02220) 3543. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Wethouder J. J. Westdorp verwelkomt de Commissaris der Koningin in Noord- holland drs. R de Wit, nadat hij op Texel is gearriveerd Burgemeester W H Sprenger en wethouder J. Nauta zien toe. Het bezoek, dat de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, drs. Roel de Wit, woensdag aan Texel bracht, ken merkte zich door 'n ontspannen en informele sfeer. De heer De Wit liet zich uitgebreid over de Texelse problematiek voorlichten zowel door de leden van het college als door een aantal raadsleden (met echtgenotes), die daartoe in het Waalder dorpshuis De Wielewaal bijeen waren gekomen. Tijdens de bijeenkomst in De Waal werd met name de problematiek van het agrarisch bedrijf nader belicht Commis saris De Wit zei naar aanleiding van een inleidend betoog van raadslid Jan Witte hierover, dat hij, hoewel hij erg voor landschapsbehoud is, dit beslist niet wenst ,,te isoleren van de menselijke werkzaamheden". De Commissaris der Koningin herinnerde hierbij aan de nota landelijke gebieden, die een onderdeel vormt van de derde nota ruimtelijke or dening. Jan Witte begon zijn betoog met een stukje geschiedenis, waarin hij aanhaal de wat de „kunstschilder, kenschetser en fijnproever" Pieter van Cuyck in de zeventiende eeuw over Texel en zijn bewoners schreef in zijn „Brieven over Texel". ,,De Texelse vrouwen zouden even lui zijn als hun mannen en een dadelijk voordeel is het enige middel om de Texelaar in beweging te krijgen. De landerijen zijn schoon, de koebeesten zijn uitmuntend en de schapen zijn de voornaamste voortbrengsels. Ze zijn zo talrijk dat er jaarlijks omtrent 18 000 I worden uitgevoerd naar de steden Edam en Leiden". Vervolgens toonde Witte aan dat er heel wat veranderd is sinds Pieter van Cuyck deze woorden op papier zette. Vooral na 1953 toen op het eiland met de ruilverkaveling een begin werd ge maakt, is de situatie wat betreft de ge tallen er steeds op vooruitgegaan. In middels hebben er (in vergelijking met 1900) toen er 1157 melkkoeien en 23.000 fokooien waren) steeds weer stijgingen van deze getallen voorgedaan. Gezegd dient te worden dat in 1977 de Texelse veeteelt onder ander kan bogen op een aantal melkkoeien dat de 5500 al ruim gepasseerd is. Er zijn veel moderne stallen gerealiseerd. Toch is de kavelsituatie voor een aantal bedrijven, volgens Jan Witte, nog steeds niet optimaal. Hij bepleitte bij de Commissaris der Koningin de aanstel ling van een coördinator, waardoor ef fectiever gewerkt kan worden in het overleg tussen de Stichting Agrarisch Texel en de Stichting Verbetering Agra rische Structuur (STIVAS). Een ander punt dat Jan Witte aan kaartte was de situatie van het drink- Zoals reeds eerder werd gemeld, zal wegens ingrijpende verbouwingswerk zaamheden het postkantoor van Den Burg gedurende ongeveer 14 maanden In een houten noodgebouw aan de Zwaan straat worden ondergebracht. De werk zaamheden beginnen op 1 augustus, zo dat men vanaf die datum voor PTT-aan- gelegenheden in de Zwaanstraat moet zijn. De huidige dienstverlening en de openstellingstijden van het postkantoor worden niet gewijzigd. Alles gaat op de oude voet door, alleen is de entourage tijdelijk veranderd. De zegelautomaten en de brievenbussen, die nu nog in de Parkstraat staan, verhuizen eveneens naar de Zwaanstraat. door Anneke Paagman-Bakker nu te koop bij vh Langeveld endeRooybv den Burg Texel Prijs f 13,40. i1 De Texelse carrousselrijders ontvin gen een uitnodiging om deel te nemen aan het op zaterdag 13 augustus te houden Zuidhollandse Concours Hip- pique in Almkerk (bij Gorkum). Aanzet tot deze uitnodiging gaf het onlangs (19 juli) op Texel gehouden Concours Hippique. De Texelse afvaardiging be staat uit ongeveer 25 ruiters en ama zones. Het totaal aantal paarden dat aan het Almkerk concours deelneemt bedraagt ongeveer 300. Op uitnodinging van het TESO-per- soneel treedt volgende week op ver schillende plaatsen op Texel een mu ziekgroep uit het Zuidduitse plaatsje Nesselwang op. De groep bestaat uit 11 kinderen tussen 10 en 17 jaar. Maandag treden ze op in de Kaaps-nol in De Koog en dinsdag tijdens de kunstmarkt op het ZDH-terrein in Den Hoorn. Woensdag zijn ze 's avonds tijdens het folkloreprogramma in Den Burg te ho ren. Het personeel van TESO ontmoette het groepje toen men ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan met alle per soneelsleden een reisje naar Duitsland maakte, waarbij de landstreek Alle- gauer werd bezocht. De kinderen bleken muziek te maken om geld voor hun vakantie te verdienen. Onlangs bleek dat men graag op de uitnodiging naar Texel te komen in wilde gaan. De kin deren zullen bij personeelsleden van TESO onderdak vinden. Ze zullen vrij wel iedere dag voorstellingen van onge veer een half uur geven. De kinderen brengen een programma van zang en muziek. Ze begeleiden zich zelf op gitaren en accordeons. water en de elektrifikatie van Texel. Hij zei zich er van bewust te zijn dat de provincie er alles aan doet wat dit be treft Texel tegemoet te komen. „Een waarderend woord hierover lijkt me niet misplaatst". Witte moest er echter aan toevoegen dat de weinige regenval op het eiland een bron van voortduren de zorg blijft. Gelukkig biedt echter de diepgrondbewerking van de landbouw- percelen (tot ongeveer 1,10 m.) enig soe laas maar het blijft een groot gemis dat kunstmatig beregenen op Texel uit gesloten is. Jan Witte vond het een studie waard om het uitgeslagen over tollige regenwater zo op te slaan dat het in perioden van gebrek aangewend kan worden. Hij voegde er aan toe dat, nu het mogelijk gebleken is aardgas door de Waddenzee te transporteren dit voor zoet water uit het IJsselmeer ook mogelijk zou zijn. Cijfers Aan het eind van zijn betoog gaf Jan Witte nog enige voor Texel van toepas sing zijnde cijfers. „Texel is (ook agra risch gezien) een wezenlijk deel van Noordholland. Het heeft 9000 ha cul tuurgrond, bestaand uit tweederde gras land en een derde bouwland. Ongeveer 700 mensen presteren het hierop jaar lijks circa 50 miljoen gulden boven de grond te krijgen". Jan Witte wees er de Commissaris van de Koningin op dat het een goede zaak zou zijn deze verhouding te hand haven. Hij haalde een publikatie aan, waarin stond dat het ministerie van CRM in Nederland 81.000 ha met voor rang onder een relatienota wil laten vallen. Het voordragen van 400 ha voor beheersovereenkomsten en 100 ha. voor reservaatvorming, kan volgens Jan Witte ingrijpende consequenties voor de produktiviteit hebben. „Gelukkig dat deze voordracht gestuurd is aan de pro vinciale besturen van wie is verwacht dat voor alles rekening gehouden wordt met de belangen van hun kiezers". Bemiddelaar Commissaris De Wit ging, zoals te verwachten was, slechts in algemene zin op het betoog van Jan Witte in. Omdat hij zichzelf meer als bemiddelaar tussen Gedeputeerde Staten en de gemeente zag, beloofde drs. De Wit aan GS door te geven wat hier op Texel de aandacht heeft. Hij zei onder de indruk te zijn van wat Texel te bieden heeft, zowel op agrarisch gebied als op de vele andere terreinen waarmee hij tijdens zijn werk bezoek aan Texel geconfronteerd was. In dit verband noemde hij met name de recreatiebebouwing en de natuurbe scherming. Fietspad Direkt na zijn komst op Texel had de Commissaris der Koningin een uitge breid onderhoud gehad met het college van B en W in het raadhuis. Bij de daar besproken onderwerpen bevond zich ook de wegenfinanciering. Iets waar over ook tijdens de bijeenkomst in dorpshuis „De Wielewaal" uitgebreid werd gesproken. Hierbij werd nogmaals het fietspad tussen Den Burg en Ooster end aangekaard. De heer De Wit werd er op gewezen, dat volgens het ontwerp streekplan Kop van Noordholland/Texel elke kern van 1000 inwoners aan een tertiaire weg ligt (met de mogelijkheid tot subsidiëring van een fietspad); waar om Oosterend niet? Naast een fietspad naar Den Hoorn werd met name dat (zie vervolg pagina 2) Om een einde te maken aan het ver blijf van een aantal illegaal in ons land verblijvende Chinezen deed de politie gistermorgen invallen in drie Chinees- Indische restaurants op Texel. De aktie, die in politiekringen de bijnaam opera tie C. meekreeg, resulteerde in de aan houding van 8 personen. Twee vrouwen en zes mannen. Ze zyn tijdelijk inge sloten op Texel in Den Helder en zullen vermoedelijk het land worden uitgezet. De autoriteiten, mede op een idee ge bracht, doordat in de nacht van zater dag op zondag een groep Chinezen de ruiten van restaurant Po Sian in Den Burg ingooide liet niets aan het toeval over. Alle beschikbare manschappen werden woensdag rond negen uur voor de aktie ingezet. Bovendien kreeg de politie assistentie van de districts recherche en de vreemdelingendienst uit Alkmaar. Papieren In Den Burg werden de straten rond de vlak bij elkaar gelegen restaurants Po Sian en Nieuw China hermetisch af gesloten. Postende agenten begaven zich hierbij zelfs op de daken van naburige huizen en gebouwen om ontvluchtings pogingen te verhinderen. Er werden uiteindelijk ongeveer 15 Chinezen meegenomen naar het bureau, omdat er iets aan hun papieren man keerde. In overleg met de vreemde lingendienst in Den Haag werd tenslotte besloten 8 Chinezen vast te houden. Omdat de celruimte op Texel niet vol doende is, werden vier illegale Chine zen naar Den Helder overgebracht. De vier anderen moesten verdeeld over De Koog en Den Burg de nacht in een politiecel doorbrengen. Staartje Berichten dat men de aktie begon, omdat men vermoedens had dat er door de Aziaten verdovende middelen wer den verhandeld, werden door de politie tegengesproken. Volgens adjudant W. Nijholt van de Texelse politie hebben de Chinezen de bal zelf aan het rollen gebracht door moeilijkheden te veroor zaken. Hij sloot niet uit dat het geval nog een staartje zou krijgen, omdat de Chinezen op Texel elkaar er nu van schijnen te beschuldigen de politie ge tipt te hebben. De Texelse politiechef ontkende ten stelligste dat dit het geval is geweest. Het initiatief is volledig van de zijde van de politie gekomen, aldus adjudant Nijholt. Als Gedeputeerde Staten van Noordholland ermee akkoord gaan, koopt de Recreatiestichting per 15 september a.s. hotel „De Linde- boom-Texel" in Den Burg voor circa ƒ800.000,van de heer E. Breeuwer. Zoals bekend gebeurt dit op verzoek van de gemeente Texel, die er belang aan hecht, dat het gebouw zijn horecabestem- ming behoudt en daardoor bijdraagt aan de leefbaarheid van het centrum van Den Burg. In het huidige bestemmingsplan staat de bestemming van het gebouw zodanig ruim omschreven, dat er zich ook een winkel of ander bedrijf zou kunnen vestigen. Dat zou ongetwijfeld gebeu ren; een bank en een grootwinkelbedrijf hadden zich reeds als gegadigden ge meld. Het hotel zal nog één jaar op de zelfde voet worden geëxploiteerd, niet door de heer Breeuwer, maar door de heer Piet Evers voor rekening en risico van de RST. Evers treedt in dienst van de RST. De heer Breeuwer blijft het eerste half jaar als adviseur in functie. Binnen zes maanden moeten definitieve beslissingen over het gebouw worden genomen. Zoals bekend ligt thans een schets ontwerp ter tafel, dat voorziet in een ingrijpende renovatie en uitbreiding, waarbij de hotelfunctie behouden blijft en aan het geheel een gemeenschaps- akkommodatie wordt toegevoegd ten behoeve van peuterspeelzaalwerk, to neel, muziekschool e.d. De commissie die de akkommodatieproblematiek van Den Burg in studie heeft, heeft zich over dit plan positief uitgelaten, afge zien van aanmerkingen op onderge schikte punten. Vier miljoen Volgens het schetsontwerp krijgt het hotel enkele vleugels, die uitko men op de Zwaanstraat en de Graven straat. Uitvoering van dit plan zal om streeks vier miljoen gulden vergen. Nog uitgezocht moet worden of voldoende subsidiebronnen kunnen worden aange boord om deze investering rendabel te maken. Er wordt rekening mee gehouden, dat uitvoering van dit meest ideale plan geen haalbare kaart. Daarom worden al direct alternatieven uitgewerkt. Het is denkbaar dat uiteindelijk wordt be sloten het hotelgedeelte te laten ver vallen met behoud van het restaurant. Verder zal worden bekeken wat de con sequenties zijn als het gebouw tot uit sluitend dorpshuis wordt gemaakt, maar ook het tegenovergestelde: handhaven van het hotel-restaurant waarbij dan wel ingrijpende renovatie en moderni sering nodig is. Als geen van deze idee- en uitvoerbaar zijn, zal het gebouw zonder meer aan een andere geïnteres seerde worden verkocht, wat vrijwel zeker verlies van de huidige bestem ming betekent. De verhouding Recreatiestichting-Ge meente in deze aangelegenheid is gere geld in een contract, waaruit blijkt dat de gemeente een stevige vinger in de pap houdt. Bepaald is dat RST en ge meente ieder de subsidiemogelijkheden voor het projekt zullen nagaan en dat de RST geen financiële schade kan lij den als gevolg van gemeentelijke beslis singen. Als de plannen niet kunnen worden verwezenlijkt, heeft de ge meente het recht van eerste koop, waarbij de koopsom niet hoger mag zijn dan het nu door de RST aan Breeuwer te betalen bedrag plus rente en kosten. Als het thans ter tafel liggende schetsontwerp voor uitvoering vatbaar is, zal de Recreatiestichting de verbou wing laten uitvoeren. De exploitatie wordt daarna wellicht overgedragen aan Cultureel Werk of een andere stich ting. Verouderd Hotel „De Lindeboom-Texel" draait momenteel niet rendabel. Het gebouw voldoet al lang niet meer aan de eisen des tijds. Met name mankeert nogal wat aan de brandveiligheid en elektrische installatie. Gebruikelijk is dat bij wis seling van eigenaars de stroom wordt afgesloten totdat de installatie aan de huidige eisen voldoet. Men heeft echter kunnen regelen, dat deze regel het eer ste jaar niet stringent zal worden toege past. Het hotel mag in zijn huidige staat nog doordraaien, maar wel moeten de meest dringende voorzieningen worden getroffen. Wij vragen op korte termijn voor het bedienen van de computer en evt. andere kantoorwerkzaamheden Enige boekhoudkundige kennis is vereist alsmede goede typevaardigheid. Belangstellenden kunnen telefonisch of schriftelijk solliciteren bij J. C. RAB in Brandstoffen en en Bouwmaterialen b.v. Heemskerckstraat 22, Oudeschild - Texel, Tel. (02220) 3341, na kantoortijd (02220) 2974

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1