Cjroen Twartsjexeh in het harL. RST contra Staatsbosbeheer over Maartenhuiscomplex Maak meer rente opuwgeld y Beiden meldden zich als koper. Zwemmer moest naar ziekenhuis ra en Bouwmaterialen b.v. Automobilist werd klemgereden vr. kantoorbediende /paarbank Botsing op Laagwaalderweg Alcoholcontroles Mgr. Zwartkruis komt naar Texel WACHTTIJDEN TOT 7 UUR DINSDAG 2 AUGUSTUS 1977 OPLAGE 5300 90e JAARGANG No. 9198 6 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en We9sel B. Post, Burdet- straat 17, Den Burg, tel. (02220) 3543. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kvw. 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW De Recreatiestichting Texel heeft zich als koper gemeld voor het „Maartenhuis" aan de Ruijslaan bij De Koog. De RST wil van het thans leegstaande complex een vakantieoord voor geestelijk en/of lichamelijk gehandicapten maken. Aan een dergelijke voorziening is in Nederland dringend behoefte. Bovendien zou het voor Texel een welkome aanvulling van de werkgelegenheid zijn, gehandicapten zorg is zeer arbeidsintensief. De plannen zijn volledig is overeen stemming met de wensen van het gemeentebestuur. Maar er drei gen toch problemen, want Staatsbosbeheer heeft laten weten te genstander te zijn. Van de 57 gestarte deelnemers aan de zaterdag gehouden zwemtocht van Den Helder naar Texel kwamen er uiteindelijk 53 zwemmend op de Hors terecht. Onder hen bevond zich ook de heer N. v.d. Oord uit Nieuwediep, die zich wegens onderkoeling en oververmoeidheid onder doktersbehandeling moest stellen. Mensen van de Reddingsbrigade en de Texelse strandbewaking hulden hem in warme dekens en gaven hem warme bouillon te drinken (foto). Een van de andere zwemmers (een kinderarts uit Den Helder) paste daarna hartmassage toe en adviseerde de onfortuinlijke zwemmer per speedboat naar een Helders zieken huis over te brengen. In de loop van zondag kon de man weer naar huis. Meer over deze traditionele zwemmarathon op het tweede blad van deze krant. Het Maartenhuis is eigendom van de Johannesstichting, die het gebouw vorig jaar via het Bureau Eelman te koop aan bood nadat tot opheffing van het hier ge vestigde instituut voor dubbel gehan dicapte kinderen was overgegaan. De grond is echter eigendom van Staats bosbeheer, die destijds aan de Johan nesstichting een recht van opstal ver leende. Dit recht werd drie jaar geleden nog verlend tot 1 mei 2024 en is met toestemming van SBB - overdraagbaar. Tot het overhevelen van het opstalrecht aan de RST is Staatsbosbeheer echter nog niet bereid. Houtvester Swellengrebel heeft laten blijken niet zoveel vertrouwen te heb ben in de plannen van de RST en tevens 'uitgesproken, dat twee stukken aan grenzend weiland in de huidige agra rische staat moeten blijven in het be lang van het landschap ter plaatse. Bestemming Deze stukken land (ook eigendom van de Staat) hebben in het nieuwe be stemmingsplan voor het buitengebied dezelfde bestemming gekregen als het eigenlijke Maartenhuisterrein: sociaal- medische doeleinden. De gemeente deed dit naar aanleiding van een bezwaar schrift van de Johannesstichting om het Maartenhuis beter verkoopbaar te ma ken. Instituten, die zich op Texel zouden willen vestigen, zouden aan het oor spronkelijke terrein mogelijk tekort hebben. Een modern gehandicapten instituut wordt veelal paviljoensgewijs opgezet en dat kost veel ruimte. Staats bosbeheer is tegen deze nieuwe be stemming van de weilanden in beroep gegaan bij G.S. Het ziet ernaar uit dat Staatsbosbe heer in deze omgeving de situatie van tien jaar geleden wil herstellen: af breken van de noodgebouwen, zodat alleen het stenen gebouw (het voor malige „Kinderdok") overblijft. Staats bosbeheer wil hier zijn kantoor onder brengen, hoewel dat van gemeentewege niet is toegestaan, omdat het strijdig is met de bestemming. Liever geen conflict De RST-directeur betreurt de gang van zaken. „We voelen niets voor een conflict met Staatsbosbeheer, waarmee we ook op ander terrein hebben te maken, maar het ziet ernaar uit dat de kwestie van het opstalrecht op een pro cedure uitloopt. Wij menen dat onze plannen voldoen aan de voorwaarden, waaronder dit opstalrecht kan worden oveergedragen. Ik hoop, dat we Staats bosbeheer daarvan in een gesprek kun nen overtuigen. Wat we tot dusver naar voren gebracht hebben, is mogelijk on voldoende gefundeerd of toegelicht ge weest". Behoefte Aan vakantieverblijven, die, qua inrichting en personeel zijn afgestemd op gehandicapten, is gebrek en drie landelijke stichtingen hebben reeds laten weten zeer enthousiast te zijn over de RST-plannen In de praktijk is gebleken dat het onderbrengen van zulke mensen in gewone particuliere akkommodaties problemen oplevert. De Recreatiestich ting heeft contact opgenomen met stichtingen, die zich bezig houden met gehandicaptenzorg en wil in nauw over leg daarmee haar plannen uitwerken. Door de bijzondere zorgen, waarmee deze categorie toeristen moet worden omringd, is een verblijf in het vakantie oord dat de RST wil stichten, een vrij kostbare aangelegenheid Over het al gemeen zullen de deelnemers niet zelf voor deze kosten opdraaien, aangezien ze van Rijkswege worden vergoed in het kader van de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten. Voordelige koop De Recreatiestichting kan het voor malige Maartenhuis betrekkelijk voor delig verwerven. Aanvankelijk ver keerden nl. alle betrokkenen (ook Staatsbosbeheer) in de veronderstel ling dat de bouwvergunning, die des tijds voor de houten noodgebouwen is afgegeven een tijdelijk karakter had. deze gebouwen zouden uiterlijk 1 juli 1980 moeten zijn afgebroken. De RST Door een onderling misverstand vond zaterdagavond op het kruispunt Laag- waalderweg-Kadijksweg een ongeluk plaats waarbij aanzienlijke materiële schade ontstond. Wonder boven wonder liepen zowel de inzittenden van de ver nielde Volkswagen als de Duitse be stuurder van de over de kop gevlogen Ford Escort geen schrammetje op. Het ongeluk gebeurde zondagavond ontdekte echter dat dit onjuist is. Het betrof een gewone bouwvergunning en de houten gebouwen mogen dus blijven staan. De Recreatiestichting wil ze dan ook voor het nieuwe doel gebruiken, echter na het aanbrengen van schei dingsmuren e.d., omdat het gebouw niet aan de brandveiligheidseisen voldoet en omdat verschillende „soorten" van gehandicapten er moeten kunnen ver blijven zonder elkaar te storen. De RST wil ook over de eerder genoemde twee stukken weiland beschikken, voorlopig niet om er wat te bouwen, maar om ze te gebruiken als sport- en spelterreinen. Truc Alleen al door het feit dat wethouder Jook Nauta tevens bestuurslid is van de Recreatiestichting, is de gedachte aan een doorgestoken kaart in deze aangelegenheid begrijpelijk! Door de Recreatiestichting het Maartenhuis te laten kopen en door het geven van alle gewenste planologisch medewerking kan de gemeente de weinige mogelijk heden aangrijpen om op Texel de werkgelegenheid te vergrotenRST- directeur Van den Doel ontkent dit ten stelligste, maar houdt er rekening mee dat deze gedachte wellicht ook bij Staatsbosbeheer leeft. „Het initiatief is helemaal van onze kant gekomen. Het idee om het Maartenhuis te kopen en er een vakantieoord voor zwakzinnigen van te maken is zelfs van mij persoon lijk en ik heb het in de bestuursverga dering van 9 juni voor het eerst naar voren gebracht. Het zou mij dan ook veel plezier doen als het zou lukken. Het is gewoon een goede zaak dat we iets dergelijks van de grond kunnen helpen". om ongeveer half zes. De in De Koog woonachtige M. J. M. (20), die uit de richting Oudeschild kwam, wilde links af de Kadijksweg oprijden, maar werd tijdens de manoeuvre ingehaald door de Duitse automobilist A. O. M. (20),' uit Oberhausen Beide wagens kwamen hierdoor in de sloot terecht en werden zwaar beschadigd. Alle drie inzittenden van de wagens kwamen met de schrik vrij Volgens de verklaring van de Texelse automobilist, die met zijn vrien din in de Volkswagen zat, had hij tijdig richting aangegeven. Hij had de hem achteropkomende Ford Escort van tevo ren in het geheel niet gezien, vermoe delijk doordat de Laagwaalderweg op deze plaats een aantal bochten na el kaar vertoont. De uit Oberhausen af komstige automobilist ontkende dat er richting aangegeven zou zijn. De Volks wagen liep aan de linkerzijde flinke deuken op en de Duitse auto raakte bij de buiteling total loss. Door de politie werden dit weekeinde opnieuw alcoholcontroles gehouden. De oogst in de nacht van zaterdag op zon dag was dit maal: 2 rijverboden, 2 bloedproeven en een weigering. De con troles werden uitgevoerd op de Pont- weg en de Koger Dorpsstraat. GEEN RIJBEWIJS, GEEN VERZEKERING EN WEIGERING BLOEDPROEF Na een achtervolging van ongeveer een half uur slaagde de politie er in de nacht van zaterdag op zondag in een 18-jarige automobilist uit Hilversum aan te houden. De man rook naar drank, maar weigerde een bloedproef te ondergaan. Hij bleek bovendien niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. Ook de auto voldeed in de verste verte niet aan de gestelde eisen. De politie was de Hilversummer (G. W. van R.) gaan achtervolgen, omdat hij bij een alcoholcontrole op de Pontweg tot driemaal toe een stopteken negeer de Met de ongeveer tien jaar oude Volkswagen, waarin hij rondreed, wist hij zo te manoeuvreren, dat hij pas na geruime tijd ingehaald kon worden Van R. werd tenslotte bij de Akenbuurtse- weg door de politie klemgereden. Daar bleek dat hij niet over een rij bewijs beschikte en sterk naar alcohol rook. De Hilversummer werd ten slotte meegenomen naar het bureau, waar hij in de cel mocht ontnuchteren. Zondag bleek dat de Volkswagen van een ook op Texel verblijvende vriend was, de 18-jarige G. H. W. v.d. L. uit Hilversum. Ook hij bleek niet over een rijbewijs te beschikken. Of de auto, die hij op een automarkt in Utrecht had gekocht wel verzekerd was, wist hij niet Bij inspectie van het vehikel consta teerde de politie onder andere dat het gaspedaal van de Volkswagen met de hand bediend moest worden. Het tweetal was voor een weekeindje naar Texel gekomen om even flink te „stappen". De nacht hadden zij in hun voertuig door willen brengen. DE COCKSDORP De bisschop van Haarlem Mgr. Zwartkruis brengt zon dag ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de R.K. kerk Francisca Romana in De Cocksdorp een bezoek aan Texel. De eucharistieviering, die door de bisschop zelf geleid zal worden begint om 11.00 uur. Na de dienst zijn alle belangstellenden, welkom in het Eierlandsche Huis, waar men om 12.30 uur een gezellig samenzijn houdt. Op de girorekening die ter gelegen heid van de feestelijkheden in De Cocksdorp werd geopend, is inmiddels een bedrag van ƒ3350,binnengeko men. Zaterdagavond werden in Den Helder wachttijden voor de TESO-boot geregi streerd van meer dan 6 uur. De langste wachttijden op Texel waren vrijdag en zaterdag ongeveer 3,5 uur. Zowel vrijdag als zaterdag pendelden de veerboten de gehele dag en werden de laatste wach tenden tegen middernacht overgezet. Volgens TESO bedroeg het aantal auto's op Texel zaterdagavond laat 8816. Dat is een forse achteruitgang in ver gelijking met vorig jaar toen het saldo een week na de bouwvakvakanties 9465 was. Volgens de TESO-cijfers (alleen be trekking hebben op de auto's waaraan bij hun komst in Den Helder bootkaar- ten werden verkocht) was de maximale wachttijd zaterdag ongeveer 5 uur en 45 minuten. Zowel vrijdag als zondag wa ren er in de richting Den Helder naar Texel geen wachttijden van betekenis. Zondag liep de wachttijd op Texel even op tot ongeveer 2 uur. De totaalcijfers van de aantallen overgezette auto's waren dit weekeinde als volgt vrijdag, naar Den Helder 1943; naar Texel 1800; zaterdag, naar Den Helder 1755, naar Texel 2488; zondag, naar Den Helder 1678, naar Texel 1485. Wij vragen op korte termijn voor het bedienen van de computer en evt. andere kantoorwerkzaamheden Enige boekhoudkundige kennis is vereist alsmede goede typevaardigheid. Belangstellenden kunnen telefonisch of schriftelijk solliciteren bij J. C. RAB in Brandstoffen en Heemskerckstraat 22, Oudeschild - Texel, Tel. (02220) 3341, na kantoortijd (02220) 2974 iSVHIHG Laat het overschrijven naar een Spaarselektrekening die een zeer hoge rente geeft. Uw geld blijft dagelijks beschikbaar. 11 betaalt slechts 1% van opgenomen bedragen. uje/t nedarlond spaarspeciaJisten sinds 1817 Bij het ongeluk dat zondagmiddag rond vijf uur plaatsvond, kwam de Duitse Ford Escort op zijn kop in de sloot terecht en moest total loss weggesleept worden.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1