SsckwSF" (jroen 7,'wartrjexeh in het hart, - £f.HSr Wat gebeurde er met Rini Klarenbeek C. Roeper nam afscheid van Schapenstamboek Neemt uzelf het risiko? RK. kerk De Cocksdorp vierde eeuwfeest VI wi/zpoorbank Door onbekende oorzaak al week bewusteloos Ida Mary redde drie sportvissers Auto leeggeroofd Schade door onweer Wmm •w-BietiBêiY' Tent verbrand Explosieven gevonden 90e JAARGANG No. 9200 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1977 4 PAGINA'S OPLAGE 5300 Uitgave: BV v/h Lengeveld 4 De Rooy Verent dinsdag, en vrijdag». Postüus 11 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 ff Postgiro «52. Abonnementsprijs 10.30 p. kw. De politie zoekt naar getuigen, die meer kunnen vertellen over de 18-jarige Rini Klarenbeek uit Eemdijk (gem. Bunschoten). Zij werd woensdagochtend door campingbeheerder Martin Warnaar bewusteloos in de caravan aangetroffen, die zij samen met twee vriendinnen op camping De Krim had gehuurd. Zl| Is on middellijk naar het Centraal Ziekenhuis In Alkmaar overgebracht en ligt daar sindsdien in coma. De artsen staan voor een raadsel. Om na te kunnen gaan wat er met Rini Klarenbeek allemaal is gebeurd I voordat zij bewusteloos raakte, zoekt de politie naar getuigen die het meisje in de nacht van dinsdag op woensdag hebben gezien of gesproken. Uit ver klaringen van de twee vriendinnen valt op te maken dat zij in ieder geval met een jongeman gesproken heeft. Deze jongeman zou wellicht meer kunnen vertellen omtrent de oorzaken. Waar schijnlijk heeft hij haar van De Koog naar camping „De Krim" gebracht. De politie heeft niet veel reden om aan te nemen dat het in dit geval om een mis drijf gaat. Rini Klarenbeek vertoonde geen sporen van overweldiging of iets dergelijks. Ook wordt van de ongeveer ƒ2000,die bij het meisje in de cara van lagen niets vermist. Rini Klarenbeek heeft in ieder geval het laatst gesproken met campingbe heerder Martin Warnaar Op aanraden I van andere vakantiegangers op cam ping De Krim ging hij woensdagoch tend even na zes uur een kijkje bij de J caravan van de drie vriendinnen ne men. Er was een verschrikkelijk gekrijs gehoord, waarna het weer stil werd. Toen Warnaar op 't raam tikte, werd dit door Rini Klarenbeek geopend. Zij was DE COCKSDORP In de nacht van zondag op maandag sleepte de „Ida Mary" het bootje „Laseba" van S. Nauta uit De Cocksdorp van de Vlakte van Kerken nadat het daar door motor storing urenlang rond had gedobberd. De drie opvarenden van de twee moto- rige „Laseba" konden om ongeveer 6.00 uur in de morgen veilig aan wal worden gezet. De geredde bemanning bestond uit j eigenaar S. Nauta en de heer en mevr. r Weel uit Amsterdam. Zij waren ge drieën vroeg in de middag voor een vistocht het Wad opgegaan en hadden hun familieleden gezegd 's avonds voor tien uur terug te zijn. Toen dat niet ge beurde, sloeg de familie alarm en kwa- I men tal van vrijwilligers in het geweer om de „Laseba" op te sporen. Aanvan- I kelijk werd door een aantal Cocksdor- pers het strand met schijnwerpers afge zocht, maar toen dit geen resultaat op leverde, ging de „Ida Mary" het wad op. Overvallen door slecht weer (regen en onweer) bleek het drietal schipbreuke lingen ver uit de koers te zijn geraakt. De „Laseba" werd uiteindelijk enkele kilometers oostelijk van De Cocksdorp ontdekt. De reddingboot nam het scheepje rond kwart voor vier op sleep touw en kon de doorweekte bemanning van de „Laseba" even na zes uur bij het reddingboothuisje afzetten. Vakantieganger J. W. uit Utrecht deed zaterdag aangifte van diefstal uit zijn auto, die op het parkeerterrein van camping „De Krim" had gestaan. Uit de auto (een Citroen Diane) werden een Javelin autoradio en een Blaupunkt luidspreker vermist. Omdat er geen I schade aan deuren en ramen werd aan- gericht, wordt vermoed dat de dief over een valse sleutel beschikte. toen klaarblijkelijk alleen in de cara van. Zij vertelde Warnaar, dat zij met haar vriendinnen uit was geweest, maar eerder naar de caravan was terugge gaan. Omdat zij niet over een sleutel beschikte, had het meisje het venstertje bovenin de caravan opengemaakt en was daardoor naar binnen gegaan. Kort daarop was zij in haar slaapzak ge kropen en gaan slapen. Er was volgens de campingbeheerder niets verontrus tends op dat moment. Geschreeuw Enige uren later waarschuwden an dere buren Warnaar dat er opnieuw ge schreeuw uit de caravan van Rini Kla renbeek kwam. Omdat niemand rea geerde toen er op de deur werd ge klopt, schroefde de campingbeheerder het dakraam open en trof het meisje in bewusteloze toestand aan op de vloer. De gewaarschuwde dokter Siebinga constateerde een bijzonder slechte toe stand. En het meisje werd zo snel mo gelijk per ambulance naar Den Helder en toen naar het Alkmaarse Centraal Ziekenhuis overgebracht. Onderweg werd zuurstof toegediend. De situatie verslechterde echter zienderogen. Een maal in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar wisten de artsen in haar toe stand enige verbetering te krijgen. Ook zij stonden voor wat betreft de oorzaak van de bewusteloosheid voor een volslagen raadsel. De toestand van het meisje was maandagochtend nog steeds kritiek. Zij was sinds haar aan komst in het ziekenhuis niet meer bij kennis geweest. Het meisje ligt op dit/ moment nog steeds aan beademings apparatuur. Jongeman Teneinde er achter te komen wat met Rini Klarenbeek in de nacht van woens dag op donderdag is gebeurd, zoekt de politie getuigen. Het meisje, dat in De Koog is uitgeweest, is daar door haar vriendinnen gezien met een donkerha rige jongeman. Deze heeft haar ver moedelijk van De Koog naar camping De Krim gebracht. De Texelse politie verzoekt iedereen die inlichtingen kan verschaffen, con tact met het bureau op te nemen. Texelse campingbeheerders worden verzocht de foto van Rini Klarenbeek op een opvallende plaats op te hangen. De onweersbul, die zondagavond bo ven Den Burg losbartte heeft voor enkele duizenden guldens schade opgeleverd. De brandweer, die na een automatische melding vanuit het gezinsvervangend te- huls „De Reede" naar dit gebouw uit rukte, moest constateren dat de rook melder (de enige op Texel) door het on weer was afgegaan. Eveneens In de om geving van de Kogerstraat werden door blikseminslag zeker vier televisietoestel len vernield. Volgens brandweercommandant J. van Hoorn heeft de statische elektrici teit, die het onweer begeleidde een in- ductiestroom veroorzaakt, waardoor de zwakste van de groep detectors kapot ging. Het gevolg ervan was dat de brandweer onmiddellijk gealarmeerd werd en zeer snel ter plaatse verscheen. Van brand was echter geen sprake. De rookmeldingsinstallatie in het aan De Zes gevestigde gebouw is de enige van dit soort op Texel. Tot voor kort was er ook een in het Maartenhuis in De Koog geplaatst. Toen het gebouw ont ruimd werd is deze verwijderd. Een dergelijk defect was op Texel nog niet eerder voorgekomen. Mgr Th J Zwartkruis complimenteert schrijfster Anneke Paagman-Bakker met haar .Dagboek van een kerk op Texel" Op de achtergrond pastor G. Kolkman uit Den Burg. DE COCKSDORP In aanwezigheid van de bisschop van Haarlem mgr. Th. J. Zwartkruis herdacht de Rooms-Katho- lleke parochie De Cocksdorp en Elerland zondag het 100-jarig bestaan van de Sint Franclsca Romana Kerk. Tijdens de eucharistieviering, die zondagochtend werd gehouden, trad de bisschop op als hoofdcelebrant. Hij werd hierbij ter zijde gestaan door pastor A. J. Groot. Na de kerkdienst werd in het Eier- landsche Huis een informele samen komst gehouden. Ter gelegenheid van zijn bezoek aan Texel kreeg mgr. Zwartkruis hierbij een exemplaar van het door Anneke Paagman-Bakker ge schreven „Dagboek van een kerk op Texel" en het standaardwerk „De Wad denzee" aangeboden. De bijeenkomst in het Eierlandsche Huis werd door zeer veel parochianen en andere genodigden bijgewoond. Er werd ondermeer het woord gevoerd door de secretaris van de R.K. wijkraad J. van Heerwaarden, en de eerw. heer Op een door zeer veel belangstellen den bezochte receptie nam de heer C. Roeper maandagmiddag in Schagen af scheid van het Texels schapenstamboek in Noord-Holland. Roeper verliet het stamboek na een dienstperiode van 45 jaar, waarin hij opklom tot hoofdinspec teur en tevens secretaris-penningmees ter. Door de overweldigende belangstel ling begon de receptie die voor 13.30 uur gepland was, ruim een uur te laat. Hon derden vrienden en bekenden feliciteer den Roeper alvorens door enkele perso nen kort het woord kon worden ge voerd. Uit handen van voorzitter J. Kreuger van het Texelse schapenstamboek ont ving de heer Roeper het erelidmaat schap van het stamboek. Hij en zijn echtgenote kregen voorts een reis naar keuze aangeboden en de scheidende hoofdinspecteur werd, mede namens het Centraal Bureau Schapenstamboek (CBS) een ooilam overhandigd. Het lam was afkomstig van de fa. K Mantje Zn. te Oudeschild. Loopbaan C. (Kees) Roeper begon zijn loopbaan bij het schapenstamboek op 20-jarige leeftijd. De exacte datum was 8 augus tus 1932 nadat het toenmalige bestuur hem drie dagen daarvoor op proef had benoemd tot adjunct-inspecteur voor 1 jaar. Zijn salaris bedroeg toen ƒ20, per week inclusief rijwielvergoeding. E. Loerakker (namens de Hervormde gemeente). De zondagochtend gehouden kerk dienst werd voorbereid door pastor A. J. Groot, die dit deed in samenwerking met de wijkraad van de parochie. Een groot aantal parochianen had zich tij dens de voorafgaande dagen bezig ge houden met het schoonmaken van de kerk. Joke Daalder (Noorderlicht) ver sierde het interieur van het kerkge bouw met bloemen. Ook de kerkklok liet zich op deze feestelijke dag weer horen. Het uur werk in de kerktoren was na enkele jaren stil te hebben gestaan, weer in werking Wat het uurwerk betreft, zijn er nog enkele mankementen te verhel pen, maar men hoopt hier weinig pro blemen mee te zullen hebben. De eucharistieviering werd opgeluis terd door zang van het kerkkoor onder leiding van Johan Ran. Onder andere werd het Kyrie-litanie en het Gloria uit Missa in C van Bartolomeo Cordans ten gehore gebracht. De dienst werd bege leid door orgelspel van Cor Ran, die daarbij geassisteerd werd door mevr. G. J. van Maldegem-Boesveld. f 10.000,-? f20.000,-? f 100.000,-? of meer? Voorkom dal u in financiële moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, uw huis, uw auto enz. Een goed advies: Utt/t naöqdond spesnpeciaJisten sinds 1817 Op dat moment telde het stamboek 140 leden, die gezamenlijk 2500 fokooien bezaten. Vooral dit laatste cijfer is in de jaren dat Roeper deel van het stam boek uitmaakte, sterk gestegen. Mo menteel staan er 13 k 14.000 fokooien ingeschreven De heer Roeper kreeg in 1934 zijn vaste benoeming en werd voor en tijdens de Tweede Wereldoor log de rechterhand van inspecteur Sijp, die hij in 1945 opvolgde. Aanvankelijk als secretaris/penningmeester en in specteur, maar later toen het stamboek zich steeds meer uitbreidde en er meer inspecteurs kwamen, als hoofdinspec teur. Faam Voorzitter J. Kreuger van het Texels Schapenstamboek in Noordholland toonde aan dat door het vele werk dat Roeper verzette het stamboek uitgroei- dee tot een vereniging van betekenis, die niet alleen binnen de landsgrenzen bekendheid en faam geniet, maar ook ver daarbuiten. Er zijn nu 10 provin ciale stamboeken en naar vrijwel alle landen van de wereld werden in de loop der jaren „Texelaars" uitgevoerd. De heer Kreuger memoreerde het bij zonder stipte en strakke werkschema, dat de heer Roeper er altijd op nahield. Hij had altijd als leus: „Eerst het werk klaar, dan pas wat anders". Ook uit de toespraken van de overige sprekers kwam duidelijk tot uiting, dat de heer Roeper het Texelse schapen- stamboek altijd gediend heeft alsof het zijn eigen zaak betrof. Een van de heren die het woord voerden, karakteriseerde het als: „Wie schapenstamboek zegt, zegt Roeper en wie Roeper zegt, zegt schapenstamboek". Continuïteit Tijdens de receptie voerden om wille van de continuïteit slechts enkele spre kers het woord. Dit waren naast de heer Kreuger o.a. Ir. J. Zijlstra, consu lent voor de rundveehouderij en Ir. H. Verschuyl, voorzitter Centraal Bureau voor de Schapenfokkerij (overkoepeling van het Schapenstamboek). H. W. Nieu- wenhuis (voorzitter van het Overijsselse stamboek) richtte namens alle schapen fokkers het woord tot de heer Roeper. Onder de vele aanwezigen in Schagen bevond zich namens het Texelse college Éook burgemeester W. H. Sprenger, die de heer Roeper namens de burgerij van Texel een geschenk aanbood. Op het kampeerterrein van de „Turk se Tent" in de Dennen brandde in de nacht van vrijdag op zaterdag door nog onbekende oorzaak de tent van een va kantegangster uit Oudewater uit. Er werd door het vuur nogal wat schade aangericht omdat er een flinke hoeveel heid kleding en kampeermateriaal in de tent lag. Omtrent de oorzaak van de brand tast men volledig in het duister. Op het strandgedeelte tussen pavil joen De Krim en de Eierlandse vuur toren werd tijdens het weekeinde een aantal explosieven gevonden. Maandag is het oorlogstuig aan de Explosieven opruimingsdienst overgedragen. Uit handen van voorzitter J Kreuger van het Texels schapenstamboek In Noord- holland ontving C. Roeper een passend geschenk; een Texels ooilam

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1