Cjroen r£wartsjexels in het harL, -Raad hotel blij met aankoop .De Lindeboom" Concours in de regen *Firma Trap krijgt zeer %oepele behandeling Gemeente kocht grond van E.M.F. Spaarbekkens voor zoetwater noodzakelijk - ƒ3000,- gestolen uit bakkerij Op heterdaad no ft SCHOOLBOEKEN afgehaald worden B.v. v/h 'Langeveld De Rooy Rini Klarenbeek had hersenbloeding Flinke straffen wegens stroperij Drijver bouwt nieuw Boeskippehuus FtIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 t>LAGE 5300 90e JAARGANG No 9201 8 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy •ostbus 11 Den Burg, Texel Telefoon 2741 ltdaktie: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De (oog. tel. (02228) 266 en Weesel B. Post, Burdet- Itraot 17, Den Burg, tel. (02220) 3543. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 oent. Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW OOSTEREND Uit Bakkerij ,,'t Gouden Boltje" in Oosterend werd een bedrag van ƒ3000, gestolen. Het geld lag in een doosje in een afgesloten kast. De dader heeft waarschijnlijk geweten waar hij de sleutel van de kast kon vin den. De politie heeft de zaak in onder zoek. 48 Met uitzondering van J. C. Dros heeft de gemeenteraad zich 7{|binsdagavond akkoord verklaard met de aankoop van hotel „De Lindeboom-Texel" door de Recreatiestichting. De raad deed dit 98 door B en W te machtigen met de RST een overeenkomst aan te gaan, waardoor het risico voor de RST beperkt blijft en de gemeen te een vinger in de pap houdt. Tevens door het garanderen van een lening van ƒ860.000,die de RST moet aangaan om het hotel te kopen. Over het algemeen toonde de raad zich verheugd jver deze aanpak om het karakter van het vermaarde bedrijf te handhaven en er een gemeenschapscentrum voor Den Burg aan toe te voegen. P Fridt Blanken van het Pakt twijfelde er echter sterk aan of het juist is bij torbaat de hotelbestemming van het ibouw te willen handhaven. Als mo ment, als café, door het terras en de ikomstige verbouwing tot dorpshuis, nd hij het projekt de moeite waard, Kmaar een voorgezet hotel op deze plaats achtte hij geen primaire voorziening i}/| voor Den Burg. Het stichten en exploi- JD teren van hotelaccommodatie zag hij als taak voor particulieren, temeer daar 09 jjist het verenigen van de hotelfunctie met de andere doeleinden nogal wat JO problemen geeft, die alleen kostbaar Jcpnncn worden opgelost. Het wordt al- M lemaal veel eenvoudiger als het hotel- gedeelte mag vervallen. Blanken voel- p daarentegen wel voor een nog bre- lere nieuwe functie voor het gebouw. DO Er /ou een expositieruimte in onderge- bracht kunnen worden; daaraan is drin- Send behoefte. De BB-kelder onder het 'v raadhuis is als expositieruimte weinig geschikt. Ook de afdeling voorlichting, waarmee het gemeentelijke apparaat hoognodig moet worden uitgebreid, zou in het hotel kunnen worden onderge bracht. De bedenkingen tegen de voortgezette Jhotclfunctie werden door de andere raadsleden niet gedeeld. Daar hoefde trouwens niet over te worden beslist, want definitieve voorstellen zullen pas worden geboren in de loop van het ko mende proefjaar, waarin het huidige gebiuik van De Lindeboom-Texel wordt 'voortgezet. Zoals bekend zal in die tijd niet alleen het meest ideale plan wor den uitgewerkt, maar tevens enkele al- fiinatieven, ter wille van de tijd. Niet statutair I.J. C. Dros twijfelde eraan of het ko- pen van een hotel wel verenigbaar is pet de doelstellingen van de RST zoals die in de statuten zijn vastgelegd. Dros ook bezwaren tegen het feit, dat het hotel bij wisseling van eigenaar niet middellijk aan de moderne brand- feiligheidseisen hoeft te voldoen, ter- ijl ook aan de verouderde elektrische Istallatie alleen het noodzakelijkste ft te gebeuren. „We leggen anderen die verplichtingen op en geven zelf niet het goede voorbeeld". Dros vond de ov enkomst gemeente-RST niet goed. De zaken zijn zo geregeld, dat de RST pen risico loopt. „In een goede over- Inkomst nemen beide partners risico's en verplichtigen". Wethouder Jook Nauta zei dat de RST toch wel risico draagt. Als de plannen onhaalbaar blij- len, heeft de gemeente wel het recht, Jaar niet de plicht het gebouw over ;e nemen. De gemeente schakelde de RST in, iindat vast stond dat een particulier nooit aan iets dergelijks zou kunnen beginnen. Voor de RST hoeft de exploi- Vanaf heden kunnen de bij Kontant betalen. tatie niet rendabel te zijn; zelfs is deze stichting bereid bepaalde aanloopver liezen voor haar rekening te nemen. Trap Het gemeentebestuur heeft zich ui terst soepel opgesteld ten aanzien van de firma Gebroeders Trap in Ooster end, die 14 zomerhuisjes wil bouwen op een terrein tussen Koningsweg en Bijenkorfsweg, waar reeds vijftien zo merhuisjes staan. In verband met het nog niet rechtsgeldig zijn van het nieu we bestemmingsplan werd deze bouw- aanvraag aangehouden, waartegen de firma bij de raad in beroep ging. Op advies van het college verklaarde de raad dit beroep dinsdagavond onge grond, nadat vrijwel ieder ervan over tuigd was geraakt dat dit voor de ge broeders Trap de beste beslissing was. De enige andere mogelijkheid was nl. het weigeren van de gevraagde bouw vergunning. Het betreft hier een buiten gewoon ingewikkelde affaire, die zijn bijzondere karakter te danken heeft aan het feit, dat de eerder gebouwde vijf tien huisjes tot stand zijn gekomen on der het oude bestemmingsplan. Het nieuwe plan schrijft een grotere opper vlakte voor groenvoorzieningen voor. zodat minder huisjes kunnen worden gebouwd. De firma Trap meende zich te kunnen beroepen op toezeggingen van het toenmalige college en hield vast aan een grote aantal. Door het hele recreatieterrein als één project te be schouwen „creëerde" 't college een zo danige oppervlakte, dat het onderste uit de kan kon worden gehaald wat het aantal huisjes betreft, zonder in conflict te komen met de nieuwe bestemmings- bepalingen, waarvan de naleving scherp door de provincie wordt gecontroleerd. Uiterste soepelheid In laatste instantie had het college de kwestie nog eens bekeken en was na veel plussen en minnen tot de conclusie gekomen, dat op het tweede terrein van 0,8 hectare tien huisjes zouden kunnen worden gebouwd. Daarmee wa ren de „uiterste grenzen van nog aan vaardbare soepelheid" wel bereikt en anderen, die hetzelfde willen, gullen zich zeker niet op dit geval kunnen be roepen. Juist door overgang van het ene bestemmingsplan naar het andere gedu rende de ontwikkeling van één en het zelfde recreatieterrein en door de toe zegging van het toenmalige college dat Trap zijn plannen in fasen zou mogen uitvoeren, is van een bijzondere situatie sprake. Met uitzondering van J. C. Dros spraken alle raadsleden hun voldoening uit over deze aanpak. Met name Weijdt en Blanken spraken uit dat Trap deze kans met beide handen moet aangrij pen door een bouwplan voor tien huisjes in te dienen. De bouwvergun ning kan dan worden verleend met toe passing van artikel 19. Bijdrage-commissie Wie op het oude land van Texel iets wil bouwen of andere werken wil uit voeren, die door de bijzonder land schappelijke eisen buiten verhouding duur uitvallen, kan een beroep doen op de gemeentelijke bijdrageregeling, die tegelijk met het bestemmingsplan buitengebied is vastgesteld. Advies over de hoogte van de bijdragen wordt uitgebracht door een commissie, die dinsdagavond door de raad werd be noemd. Gekozen werden: mevrouw M. Keijser-Dros en de heren W. Helder, C. J. de Lugt, J. S. Jimmink en P. C. Hin. Jan van Asselt van Texels Belang wilde het benoemen van de commissie uitgesteld zien tot de volgende verga dering omdat volgens hem overhaast te werk was gegaan bij het zoeken van candidaten. De Hollandsche Maatschap pij van Landbouw zou niet zijn bena derd. Van Asselts verzoek vond echter geen weerklank. Bert Weijdt zei dat slechts één actieve boer in de commis sie zit en dat vond hij wel wat mager. De burgemeester wees erop dat het boerenbelang in de praktijk zeer be hoorlijk in de commissie is vertegen woordigd, want meerdere andere leden hebben zeer nauwe relaties met de agrarische wereld. Er is erg veel tijd besteed aan het zoeken en selecteren van gegadigden. De commissie blijft in functie tot het eind van de thans lopen de raadsperiode, dus tot 1 september 1978. Wateralarm Ondanks de waterfabriek i$ het op Texel nauwelijks mogelijk in de be hoefte aan drinkwater te voorzien. Het is dan ook weinig bevredigend dat jaar lijks via de gemalen 24 miljoen m3 zoet water op de Waddenzee wordt geloosd. Dat is een hoeveelheid waarmee een spaarbekken van 800 hectare (met een (zie vervolg pagina 2) Een voorbijganger betrapte op heter daad twee Duitse jongens, die dinsdag avond omstreeks elf uur van het terras bij Topido aan de Kikkertstraat te De Cocksdorp enkele stoelen ontvreemd den. De politie werd erbij gehaald die de jongens na verhoor en het opmaken van proces verbaal weer losliet. Artsen van het Centraal Ziegkenhuis in Alkmaar zijn tot de conclusie geko men, dat de 18-jarige Rini Klarenbeek uit Eemdijk (gem. Bunschoten) door een hersenbloeding In coma is geraakt. Het meisje werd vorige week woensdag op camping De Krlm bewusteloos In een caravan aangetroffen. De artsen hebben definitief vastgesteld dat er geen misdrijf in het spel was. De oorzaak van de hersenbloeding, die door het nemen van een rugpunctie werd ontdekt, staat niet vast. Vermoe delijk betreft het hier een op deze leef tijd zeer zeldzaam voorkomend spon taan geval veroorzaakt door psychische druk op de hersenen. Het is de vraag of men hier ooit achter zal kunnen ko men. Rini Klarenbeek lag donderdag ochtend nog steeds in coma. Haar toe stand werd omschreven als „iets rusti ger". Een grote menigte had er een langdurig verblijf in de regen voor over om het draaiorgelconcours mee te maken. Het hoofdzakelijk door „Tour-in" ge sponsorde draaiorgelconcours Is woens dagmiddag, ondanks de gestaag vallen de regen, door veel belangstellenden ge volgd. De drie man sterke jury kwam tot de slotsom dat wat betreft klank, tempo, zuiverheid en uiterlijk het in Zee land gebouwde orgel „De Boogschutter" de beker van de gemeente Texel ver diende. Het juryrapport vermeldde bo vendien de notitie: Met lof. Het Helderse draaiorgel „De Harmo nica" van W. F. Snoerwang, dat vorig jaar de beker in zijn bezit kreeg, was ditmaal met een totaal van 40,5 punten tweede. „De Boogschutter", eigendom van R. A. Raas uit Haarlem kreeg van de jury 41,5 punt. De jury, bestaande uit de heren H Kok, P. Zeegers en J. Wieten had op nieuw een moeilijke taak. De orgels ont liepen elkaar in kwaliteit niet zoveel. Dit komt het beste tot uiting in de uit slag, die er als volgt uitzag: „De Boogschutter" le prijs 41 5 pnt.; „De Harmonica" le prijs 40,5 pnt.; ,„De Gouden Leeuw" le prijs 40 pnt.; „De Tiet" le prijs 40 pnt.; „De Waterlander" le prijs 40 pnt.; „De Drommedaris" 2e prijs 39 pnten „De Broodvechter" 2e prijs 36 pnt. Alle mogelijkheden Naar het oordeel van de jury stak „De Boogschutter" met kop en schou ders boven de anderen uit. Het orgel maakte, aldus het uitgebrachte rapport, gebruik van alle mogelijkheden. Alle orgels speelden twee melodieën. Daarbij was één verplicht nummer, en het andere was een melodie naar eigen keuze. Hoewel als eis was gesteld, dat de orgels met de hand gedraaid moes ten worden, was er een die zich hier niet aan hield. Dat betrof „De Gouden Leeuw" uit Alkmaar. Eigenaar J. G. Verhage had het beter geoordeeld de motor toch maar aan te zetten, wat het toekennen van een eerste prijs echter niet in de weg stond. Belgische origine Het winnende orgel „De Boogschut ter" was een 62 toetsen orgel, dat ge bouwd werd door Martin Minning uit Zeeland. De melodieën, die ten gehore werden gebracht waren „Schwarzwald Madel" en de „Jongleurs Mars". Op vallend bij het Texelse draaiorgelcon cours was dit maal, dat er een aanzien lijk aantal orgels van Belgische origine deelnam. Zowel „De Broodvechter", „De Drommedaris", „De Gouden Leeuw" als „De Waterlander" werden in Antwerpen gebouwd. „De Brood vechter" werd gebouwd door de Antwerpse orgelbouwer Burssens, die nu 87 jaar oud is en nog opdrachten heeft voor de bouw van vier orgels. Ook draaiorgel „De Tiet" van Jan Zwan hield zich goed met een eerste prijs en een totaal van 40 punten, waar mee het ex aequo derde werd. Dit 72- toets orgel dat gebouwd werd door Carl Frei, speelde de melodieën „Groeten uit Langenfeld" en de „Razenbergmars". De gemeente Texel heeft in de buurt van De Koog agrarische grond gekocht van de Exploitatiemaatschappij Flakkee (EMF) uit Melissant. Het gaat om perce len aan het Mienterglop, Maalkedulnweg en Pellkaanweg, samen bijna 17 hectare. De EMF kocht de grond destijds in de verwachting dat deze een recreatie bestemming zou krijgen. Op grond van de beperkte groeimogelijkheden, die het Recreatiebasisplan bood, besloot de ge- meente echter deze gronden agrarisch te laten. Ze waren daarom voor de EMF niet meer interessant. De gemeente had er echter wel belang bij om vergroting van bestaande recreatiebedrijven moge lijk te maken. De agrarische grond zou dan als ruilobjekt moeten dienen. Voor de bollenboeren, die de grond in pacht hebben, heeft een en ander voorlopig geen gevolgen, zo kreeg het SCF-raads- lid Kees Koorn desgevraagd in de raadsvergadering van dinsdag te horen. Tijdens de vorige week gehouden zitting van de Politierechter in Den Helder zijn aan twee Texelaars wegens stroperij forse straffen uitgedeeld. R. P. S. werd veroordeeld tot twee we ken onvoorwaardelijke gevangenisstraf en H. W. van H. kreeg twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Beiden werden bovendien veroordeeld tot een geldboete van ƒ200,of 8 dagen hechtenis. Tevens werden de auto en de wapens die het tweetal gebruikte verbeurd verklaard. De verdachten, die zelf niet op de strafzitting aanwezig waren, hadden zich op 22 febr. schuldig gemaakt aan het overtreding van vijf artikelen van de Jachtwet en één van de Vuurwapen- wet. Zowel S. als Van H. konden des tijds pas na een uitgebreide achtervol ging worden aangehouden. Zij bleken zonder vergunning en jachtakte ge jaagd te hebben op verboden klein wild. Daarnaast waren zij betrapt op het ver voeren van ander wild. De politierechter deed eveneens uit spraak over een zaak tegen H. J. B. uit De Cocksdorp. Ook hij was niet op de zitting verschenen. B. kreeg wegens doorrijden na een ongeval een boete van ƒ250,of 10 dagen hechtenis. Hem werd voor drie maanden de rijbevoegd- heeid ontzegd. Aannemer Drijver uit Den Burg is be gonnen met de bouw van een nieuw Boeskippehuus in de Weverstraat. Het Is de bedoeling het gehele pand, dat uit een winkel van 285 vlerkante meter en een bovenwoning van twee etages be staat voor het einde van dit jaar te exploiteren. Wie deze exploitatie zal gaan voeren is nog niet beslist. Er hebben zich tot dusver vier gegadigden gemeld. Het nieuwe Boeskippehuus ,dat waar schijnlijk als warenhuis in gebruik ge nomen zal worden, loopt van de Wever straat tot aan het Achterom. De diepte ervan is 28 meter. De voorgevel heeft een breedte van 10 meter, terwijl de achtergevel 16 meter breed is. Er komt zowel aan de Weverstraat als aan het Achterom een ingang. De woning die boven het winkelgedeelte aan de We verstraat is gepland meet 373 m3, de winkel heeft een inhoud van 925 m3. Het nieuwe winkelpand komt op de plaats van het ongeveer twee jaar gele den afgebroken Boeskippehuus (Wever straat 55). Drijver kocht de grond toen de toenmalige eigenaar failliet ging. Het oude pand, dat al spoedig in een bouwval veranderde, heeft daarna nog enkele maanden het straatbeeld ontsierd voordat het voorgoed tegen de grond ging. Het herbouwplan, dat door architec tenbureau Alkema werd ontworpen, heeft geruime tijd in een lade van het aannemersbedrijf gelegen, omdat men het beter achtte het als „stopwerk te ge bruiken. Nu andere bouw- en verbouw- werkzaamheden iets minder werden, heeft men besloten met de bouw van het nieuwe winkelpand te beginnen. Het vooraanzicht van de plantekening toont aan de uiterste linkerzijde de en tree naar de bovengelegen woning. Rechts daarvan is de ingang van de winkel en een vrij forse etalage. Naast de winkel komt een doorgang tussen Weverstraat en Achterom. Achter de bovenwoning is boven de winkelruimte een dakterras gesitueerd.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1