UIMA Groen /wurts lexels tu loet fourth Officiële eerste spade viel samen met bezwarenzitting... BenW: Landschapsgeld opnieuw op begroting \anleg RZI 't Horntje begonnen Tandarts Rijkaart verlaat Texel BURGEMEESTER GAAT MET GS PRATEN X Technische problemen opgelost Rini Klarenbeek cverleden REDDING KWAM TE LAAT VOOR MOEDERHERT Tandarts J. P. Rijkaart uit Den Burg heeft een functie aanvaard als advise rend tandarts bij het Tandheelkundig Controle Instituut. Tegen het eind van dit jaar zal hij Texel verlaten om zich te vestigen in de buurt van Mcppel. De lwer Rijkaart is veertien jaar lang op Texel werkzaam geweest. Wie hem zal opvolgen is nog niet bekend. De 18-jarige Rini Klarenbeek uit Eemdijk die op 3 augustus op camping „De Krim" bewusteioos in een caravan werd aangetroffen overleed woens dagochtend in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Het meisje is niet meer bij kennis geweest. Zoals bekend was Rini Klarenbeek tijdens haar vakantie door aanvankelijk onbekende oorzaak in coma geraakt. La ter konden artsen vaststellen dat zij een hersenbloeding had gehad. B. en W. hebben de raad voorgesteld niet in beroep te gaan tegen de weige ring van G.S. om de door de gemeente uitgetrokken ƒ25.000,.landschapsgeld" goed te keuren. In plaats daarvan wordt voorgesteld opnieuw een krediet van dezelfde grootte te ramen dat voorlopig zal los staan van de bijdrageregeling en moet worden gezien als een experimen teel krediet, bedoeld voor de periode waarin het bestemmingsplan buitenge bied nog niet rechtsgeldig is. Zoals bekend was het geld uitgetrok ken om boeren en andere bewoners van het buitengebied financieel tegemoet te komen ais zij als gevolg van de land schappelijke eisen die voor het oude land van Texel gelden, aanmerkelijk ho gere kosten moeten maken bij bouw, verbouw of aanleg. Deze regeling is van essentieel belang. De raad is vorig jaar met het bestem mingsplan akkoord gegaan onder voor waarde dat de bijdrageregeling eraan zou worden verbonden. Als van deze bij drageregeling niets terecht zou komen, is ook het bestemmingsplan van de baan. Eerst oordeel Op 16 juni j.l. verzochten G.S. de be grotingspost van ƒ25.000,in te trek ken, omdat zij zich eerst een oordeel over de bijdrageregeling wilden vormen. B. en W. gaven daaraan geen gevolg, omdat zij het beschikbaar komen van dit krediet ten behoeve van de uitvoe ring van het bestemmingsplan van door slaggevend belang vonden. Gedeputeerde Staten reageerden daar dus op door de begrotingspost niet goed te keuren. Zouden ze niets hebben ge daan, dan was de post automatisch goedgekeurd. In hun pré-advies aan de raad zeggen B. en W. dat zij tegen deze handelwijze van G.S. bezwaar hebben. Afgezien van het belang dat zij aan de bijdragerege ling op zichzelf hechten voelen ze er niets voor het risico te lopen dat het hele bestemmingsplan weer op zijn kop moet worden gezet. Door nu een „experimenteel krediet" van ƒ25.000,op de begroting te zetten, los van de bijdrageregeling hopen ze dat Gedeputeerde Staten hun onderzoek naar de financiële gevolgen van de bij drageregeling kunnen afronden. Intus sen kan de gemeente met het experi mentele krediet ervaringen opdoen wat betreft de praktijk van de bijdragerege ling. Het bedrag van ƒ25.000,— is be trekkelijk willekeurig gekozen omdat niet bij benadering kan worden gezegd in hoeverre de gemeente over de brug zal moeten komen bij het vergoeden van door het landschap veroorzaakte .schade". j De burgemeester zal maandag a.s. met een lid van het college van G.S. over de kwestie praten. Als daarbij blijkt dat ook het voorgestelde experimentele kre diet niet door G.S. zal worden goedge keurd, kan de gemeenteraad alsnog in beroep gaan bij de Kroon. Woensdagavond kwam de scrandreddingboot Ida Mary in ak- tie op een wel zeer merkwaardig alarm: in het Eierlandse Gat zwommen twee damherten die dreigden te verdrinken. De dieren (moeder en jong) waren weggelo pen bij de heer A. M. Langeveld van „Nieuw Breda", maakten een wandeling van negen kilometer naar het strand bij de vuurtoren en liepen daar, waarschijnlijk als paniekreaktie, het water in. Toen de reddingboot de zwemmende herten op bijna een kilometer uit de kust bereikte, verkeerde het ze ven jaar oude moederdier al in ernstige toestand, 't Had veel wa ter binnengekregen. Het drie maanden oude jong mankeerde niets en werd zelfs lastig nadat het bij de brandende kachel in het reddingboothuis wat op verhaal was gekomen. Dierenarts J. Beek man bracht een slang in de pens van 't oude hert met de bedoeling de zich hierin bevindende grote hoeveelheid water af te tappen. Voordat dit lukte stierf het dier onder zijn handen, tot grote te leurstelling van onder andere de mannen van de reddingboot die nooit eerder dergelijke drenkelin gen aan land hadden gebracht. Op de foto dierenarts Beekman geholpen door de heren M. Mantje en A. Langeveld bij zijn vergeefse pogingen. T ZATERDAG 27 AUGUSTUS Via de zender Hilversum 2 zendt de Tros van 18.30 tot 19.00 uur een aan Texel gewijd programma uit. MAANDAG 29 AUGUSTUS In de tentoonstellingsruimte onder het raadhuis exposeert D. J. van Harten uit Tiel pentekeningen en aquarellen. In de Wezentuin wordt van 16.00 tot 18.00 uur een sport- en spelmiddag voor de jeugd gehouden. Scouting Texel haalt vanaf 19 00 uur oud papier op in de Bernhardlaan. DINSDAG 30 AUGUSTUS De gemeenteraad vergadert aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. VASTE DATA In het gebouwtje van de Hervormde ge meente te De Cocksdorp kunnen iede re donderdag boeken worden geleend van 15.30 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Burgemeester Sprenger heeft woens- agochtend een officieel begin ge laakt met de aanleg van de rioolzui- eringsinstallatie voor 't Horntje door et verzetten van de eerste schop rond. De gebeurtenis viel toevallig jmen met de bezwarenzitting die in et raadhuis werd gehouden in het ader van de hinderwetprocedure die oor dezelfde zuiveringsinstallatie no- ig is. De burgemeester zei dan ook nderhevig te zijn aan innerlijke span ingen, want hij begon in feite aan een arwei waarvoor de hinderwetvergun- ing nog moet worden verstrekt. Wat e installatie van 't Horntje betreft ziet et er overigens niet naar uit dat er roblemen zullen rijzen. Er zijn geen lezwaarschriften ingediend en op de ezwarenzitting heeft zich ook nie- nand gemeld. Het is daardoor bij oorbaat uitgesloten dat het tot een angdurige) procedure bij de Kroon tornt. Anders is het gesteld met de reeds estaande rioolzuiveringsinstallatie aan e Pontweg ter hoogte van Everstekoog. )eze moet met spoed worden uitgebreid m naast het afvalwater van De Koog n de recreatieterreinen in de omgeving ok het afvalwater van Den Burg, De Vaal, Den Hoorn en Loodsmansduin te unnen verwerken. Tegen een hinder wetvergunning voor zowel de bestaande ïstallatie als de uitbreiding ervan wordt >ezwaar gemaakt door de heer D. Bak ker wiens agrarisoh bedrijf aan het ter- ein van de zuivering grenst Bakker fteent van de bestaande installatie onder neer stankhinder te ondervinden en eerwacht nog meer overlast als de in- tallatie wordt vergroot. Woensdagochtend verscheen Bakker Dp de bezwarenzitting, maar maakte jeen bezwaar bekend. Hij was alleen ge- comen om de mogelijkheid open te hou- len dat hij bij de Kroon in beroep gaat ils de gemeente zijn nog schriftelijk in e dienen bezwaren van de hand wijst. )e hinderwet schrijft voor dat alleen legenen die op de bezwarenzitting ver- chijnen recht hebben om bij de Kroon n beroep te gaan. Als het zover komt, tan Bakker een jarenlange vertraging »ij de uitbreiding van de installatie ver lorzaken. Zoals bekend is Bakker ook in iet kader van de bestemmingsplanpro- edurc in het gweer gekomen tegen de rioolzuivering. Gedeputeerde Staten hebben onlangs „minnelijk cvcrleg" ge last. Dat is er inmiddels geweest, maar het heeft Bakker niet van zijn bezwi ren afgebracht. Horntje De rioolzuiveringsinstallatie van Het Horntje wordt met zijn op 700 inwoners ■afgestemde capaciteit de kleinste RZI van Noordholland. De nog kleinere in stallatie (voor 500 personen) van Den Hoorn gaat nl. verdwijnen. De installa tie verwerkt het afvalwater van de woonkern 't Horntje en van het NIOZ en RIVO. Het is in technisch jargon een „discontinue oxidatiesloot", een systeem waarbij een bezinkbassin achterwege kan blijven. Het gezuiverde water wordt geloosd op een hoofdwatergang van de Prins Hendrikpolder. Het slib dat over blijft woidt op natuurlijke wijze ge droogd in lagunes. De kespen van de in stallatie belopen ongeveer /4Ö0.O00, Het bouwkundige deel wordt uitgevoerd door de firma Drijver, die na de eerste officiële spade van de burgemeester zijn kraan onmiddellijk aan het werk zette. Levering en plaatsing van de mecha- nisch-elektrische installatie wordt waar- He» ziel er naar uit dat we de technische problemen in onze drukkerij onder de knie hebben. Na het breken van de hoofdas van onze pers was het noodza kelijk de krant in Wieringen te laten drukken. Ook de krant van dinsdag j.l. werd gemaakt in een overkantse drukkerij, evenals de krant die nu voor u ligt. Met de reparatie van onze machine kon nl. pas worden begonnen nadat op een scheepswerf in Amster dam een nieuwe as was vervaar digd. Als alles verder goed gaat is de toestand volgende week weer normaal. Als gevolg van de problemen is de krant van dins dag j.l. erg mager uitgeval len. We hopen dat met de extra royale editie van vandaag te hebben goedgemaakt. Directie-redactie Texelse Courant rEXELSE^COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Mlbu. II - Den Burg, Te,el Telefoon 2741 V«M*Unl dlnadeg. en vrUdege. -m w Postgiro 862. Abonnementsprijs 110,30 p. kw. edaktle: Harry de Graal, Pellkaanweg 75, De 17,„J. J /Vegf 70 cent Incee.o; lo. 45 cent. IIJDAC26 AUGUSTUS 1977 LAGE 5300 90e JAARGANG No 9205 12 PAGINA'S schijnlijk opgedragen aan de firma Spaans B.V. te Hoofddorp. Het bijna eén hectare grote terrein waarop de zui vering wordt gebouwd was oorspronke lijk van de Heer J. Beumkes; het was al jaren in bezit .'an de gemeente. Aanne mer Drijver is voo; het eind van dit jaar klaar. Verwacht woro'. dat de installatie in de -eerste helft van 1978 in gebruik kan worden genomen, dus voor de zo mer. De bewoners van 't Horntje en om geving zijn dan eindelijk van de stank overlast bevrijd. De burgemeester had ook de kraan mogen gebruiken, maar hij gaf er de voorkeur san de eerste grond met de schop te verzetten. Autoriteiten De plechtigheid rond de eeiste spade werd bijgewoond door een afvaardiging van het Hoogheemraadschap Uitwate- rende Sluizen (opdrachtgever, eigenaar en beheerder van alle zuiveringsinstal laties op Texel) aangevoerd door Mr. W. H. Dollekamp, lid van het dagelijks be stuur. Verder waren gemeente, het wa terschap Texel en het aannemersbedrijf vertegenwoordigd. Tijdens een bijeenkomst na afloop in hotel „De Lindeboom-Texel" noemde Mr Dollekamp de burgemeester „een vooraanstaand verontreiniger" maar ook een „vooraanstaand reiniger". Met dat laatste doelde hij op de grote in spanningen die de gemeente Texel zich heeft getroost om de kwaliteit van het oppervlaktewater op Texel te verbete ren, voordat deze taak overging naar Uitwaterende Sluizen. Texel liep daar mee voorop. Het eiland was zelfs de eer ste gemeente waar werd gezuiverd op de thans overal gebruikelijke wijze, vol gens het systeem Pasveer. De heer Dol lekamp overhandigde als blijvende her innering voor de burgemeester een fraaie legpenning. Verder werd het woord gevoerd door de burgemeester zelf en door de heer M. Roeper Pzn namens het waterschap.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1