„Openbaar onderwijs bevordert ontmoeting van verschillende waarden en opvattingen" PLEIDOOI VAN MINISTER BIJ OPENING NIEUWE RSG-GEBOUW mi u. UMAM w Mmm iw Bibliotheek De Cocksdorp Hans Eelman beëdigd makelaar Hoornder feest op 17 september Texel voor Tros-radio Belangrijke telefoonnummers PHILIPS K.T.V. Electrohuis PAGINA 5 In aanwezigheid van meer dan 300 genodigden opende de de missionaire minister van Onderwijs 'en Wetenschappen prof. dr. J. A. van Kemenade dinsdagmorgen het nieuwe gebouw van de Rijksscholengemeenschap Texel. De minister maakte hierbij van de gelgenheid gebruik een lans te breken voor 't openbaar onderwijs, waarvan de geschiedenis, zo toonde hij aan, een onmisbare beteke nis heeft in het Nederlandse onderwijsbestel. Het weet die functie steeds weer aan te passen aan de eisen van de tijd, aldus de heer Van Kemenade. ,,Wij leven in een tijd, waarin de sociale functie van het onderwijs opnieuw grote aandacht heeft en in een tijd die meer dan ooit het belang erkent van bewuste en mondige burgers, die kunnen kiezen uit verschillende opvattingen en waarden". Dr. J. A. van Kemenade rondde zijn betooq af met de conclusie dat we in een lijd leven waarin het openbaar onderwijs op grond van zijn traditie en zijn oorspronkelijke inspiraties een be langrijke bijdrage levert. Men moet zich blijven realiseren dat niet de in strumenten (zoals gebouwen, leermid delen, tafels en stoelen) het belang rijkste zijn, maar dat wat men er mee wil bereiken. „Dat neemt niet weg dat het zonder instrumenten niet kan. Daarom dank ik ieder die aan de tot standkoming var dit nieuwe gebouw (dat overigens nog met een vleugel zal worden uitgebreid als de groei van blijvende aard blijkt te zijn) heeft mee gewerkt". Met name noemde de minister hier bij: het gemeentebestuur van Texel (voor zijn medewerking en belangstel ling), het personeel en in het bijzonder de rector van de school (de heer Van der Eijk), de architect (de heer J. C. M. Franken), de projectleider (de heer Menke), de Rijksgebouwendienst (de heer Faber) en de mensen die het werk hebben uitgevoerd. De heer Van Kemenade verklaarde het nieuwe gebouw van de Rijksscholen gemeenschap Texel voor geopend met de wens dat Texel, maar vooral het perso neel en de leerlingen er zeer veel succes mee zullen hebben. Alvorens zijn toespraak te beginnen reageerde minister Van Kemenade op een vraag van de heer Faber die het nieuwe gebouw namens de Rijksgebou wendienst kort daarvoor officieel aan hem overdroeg. De heer Faber verwon derde zich er over dat het juist de nieu we Rijksscholengemeenschap Texel was waar dr Van Kemenade zelf naar toe kwam om de opening te verrichten. De minister antwoordde dat hij in principe altijd alle nieuwe schoolgebouwen zelf zou willen openen maar dat hij daarvoor meestal geen tijd had. Uitleg Bij het betreden van het nieuwe scho lencomplex werden dr. J. A. van Keme nade en zijn echtgenote verwelkomd door de rector, de heer C. van der Eijk, mr. W H. Sprenger (namens het ge meentebestuur) en Lyke Heetveld (na mens de leerlingen van de school). De minister van Onderwijs en Wetenschap pen werd bij zijn komst tevens vergezeld toor mr. A. W Luikinga en zijn echtge- "rote, De heer Luikinga vertegenwoor digde de afdeling Rijksonderwijs van het ministerie. Voordat het officiële gezel schap zich naar de ontmoetingsruimte begaf waar vele genodigden waren sa mengekomen dronk men eerst een kopje koffie in de personeelskamer. Hierbij gaven de heer Vc.n der Eijk en mr. Sprenger het echtpaar Van Kemenade een een korte uitleg van de geschiede nis van de school en de omgeving van het nieuwe schoolgebouw. Na afloop van het officiële gedeelte maakte het gezelschap een rondgang door het gebouw. Hierbij toonde de mi nister zich bijzonder geïnteresseerd aan gaande de moderne snufjes en de moge lijkheden die de nu voltooide Rijksscho lengemeenschap Texel leerlingen en do centen te bieden heeft. Steun De bewindsman tijdens zijn redevoering. derwijs en Wetenschappen dr. J A. van Kemenade. De rector had het als bijzon der verheugend ervaren dat „Den Haag" zich niet alleen als administratieve fac tor liet gelden maar ook in het persoon lijke vlak, zoals bij deze opening duide lijk bleek. De aanwezigheid van me vrouw Van Kemenade gaf hieraan extra cachet, aldus de heer Van der Eijk. Hij realiseerde zich dat Je RSG Texel door het versturen van een uitnodiging aan de minister om de school te openen en diens aanvaarding hiervan een claim had gelegd op de tijd en de werkkracht van de heer Van Kemenade. De rector dankte de minister voor zijn aanwezig heid en zijn boeiende toespraak. Ter ge legenheid van de officiële opening bood hij hem een Texels schapenkaasje aan. Tenslotte nodigde de heer Van der Eijk de minster en zijn echtgenote uit voor een hernieuwd bezoek aan Texel. Bouwgeschiedenis Ir. Faber die namens de Rijksgebou wendienst de school aan dr. Van Keme nade overdroeg gaf alvorens dit te doen een korte schets van de bouwgeschiede nis van de RSG-Texel. Hij zei dat wat de bouw betreft vooral de architect van de school, ir. J. C. M. Franken, een pluimpje verdiende. Wat betreft het ont werpen van de school was het door al lerlei steeds veranderende becijferingen aanmerkelijk minder vlot gegaan dan bij de bouw van het uiteindelijke ont werp. Het lokalenplan werd nogal wat ma len gewijzigd. In 1970 was er een teke ning gemaakt voor 470 leerlingen. Die werd in oktober 1971 gevolgd door een herziene tekening en twee jaar daarna (november 1D73) lag het derde ontwerp op tafel. Ook dit ontwerp voldeed niet aan de becijferingen wat betreft het aantal te verwachten leerlingen. Het definitieve ontwerpplan voor de gerealiseerde school dateert van april 1974. Men hield er toen rekening mee dat de school 525 leerlingen zou moeten kunnen herbergen. Op 16 juni 1975 kon door mr. W. H. Sprenger en mr. A. W. Luikinga de eerste paal geslagen worden. De heer Faber zei dat de ervaring had geleerd dat het vooral bij scholen bij zonder moeilijk is te bepalen op welk leerlingental men noet mikken. Het hangt van veel factoren af, waarvan de situëring van de school er één is. Een ander punt is de kwaliteit van het lera renkorps wat voor de Rijksgebouwen dienst moeilijk is vast ie stellen. Ir. Fa ber hoopte dat voortaan ook de kwali teit van het schoolgebouw een reden zcu zijn hier de lessen te kernen volgen. Hij voegde er nog aan toe dat in het schoolgebouw getracht is te voldoen aan meer individuele begeleiding in het be lang van de leerlingen. Het schoolge bouw is volgens de heer Faber zo sober maar zo efficiënt mogelijk uitgevoerd. In dit geval hopelijk niet te sober. Hij wees hierbij op het door kunstenaar Bas Maters ontworpen schoolplein. Ook de heer Faber feliciteerde alle betrokke nen met het resultaat „dat er zijn mag". „Op de krimp" Burgemeester Sprenger die na dr. J. A. van Kemenade het woord voerde zei dat de school (die nu al te klein is) zou kunnen worden vergeleken met een kos tuum dat „op de krimp" is gemaakt, dus hopelijk straks goed past. Afgaande op het uiterlijke lijnenspel dat het schoolgebouw aan passanten en bezoekers biedt ging mr. Sprenger in op de andere lijnen die hun invloed op de nu verrezen RSG hacden. Hij ging onder andere in op de heemkundige-, de boek houdkundige-, de economische- en de maatschappelijke lij.i. Bij de heemkun dige lijn noemde d? burgemeester de verplaatsing van de nu samengebrachte scholen binnen Den Burg. Sprekend over de boekhoudkundige lijn kwam mr. Sprenger op 2 snijpunten terecht: in 1880 betaalden de ouders per kind een schoolgeld van ƒ3,50 per week en in 1977 vroegen de ouders fietspaden langs Em- malaan en Oosterenderweg. („Misschien kan de minister van Onderwijs een handje helpen"). Herinnerend aan een zinsnede van ir. Faber over een „sluitende" exploitatie van de nabijgelegen sporthal Ons Ge noegen merkte de burgemeester cynisch op dat van een sluitende exploitatie nog geen sprake is. Minister Van Kemenade en zijn echtgenote laten zich door rector C van der Eijk dooi het R3G-gebouw leiden. De vooruitziend^ blik van het ge meentebestuur van 1955 bracht mr. Sprenger op de economische lijn van de school. Hij zei de indruk te hebben dat steeds meer schoolverlaters op Texel kunnen blijven. Tenslotte uitkomend op de maatschappelijke lijn van de RSG Texel haalde de burgemeester wat ge schiedenis over het eiland op en citeerde hierbij Bredero, Pieter van Cuyck, Jac. P. Thijsse en burgemeester C. De Ko ning. Mr. Sprenger voegde er zelf aan toe „Geluk ligt voor het grijpen, maar het grijpen moet wel geloerd worden". Namens de gemeente Texel bood mr. Sprenger de nieuwe Rijksscholenge meenschap enkele video banden aan. Cadeaus Vervolgens werd het woord gevoerd door mr. J. K Feikema (namens de ou dercommissie) die meedeelde dat de ou ders naast de nieuwe video-installatie ook een aantal dam- en schaakspelen (met borden) hadden gegeven. Tevens deelde de heer Feikema meé dat de Ra bobank de school een koffiezetautomaat cadeau had gedaan. De voorzitter van district 42 van het Nederlands Genootschap van Leraren (N.G.L.) drs. W. A. K. H. Boere overhan digde de heer Van der Eijk namens de leraren een drietal boeken, die in de schoolbibliotheek een plaatsje zullen krijgen. Leerlinge Carla van Tatenhove viel de eer te beurt namens de leerlingen een aantal kunstwerken te mogen aanbie den: een wandkleed (van brugklasleer lingen), pitrieten matjes met droogbloe men plus een wandldeed (van Mavo leerlingen) en drie grote wajang mozaï- ken (van Atheneum leerlingen). De heer Jorritsma van Bouwbedrijf Jorritsma uit Bolsward (bouwer van de school) bood de heer Van der Eijk een wandbord van Makkumer aardewerk aan waarop (in het Fries) geschilderd was: „Wat buigen kan, zal niet breken". De aannemer maakte van de overhandi ging een leuke show die door de aanwe zigen erg werd gewaardeerd. Voordat alle genodigden na een ver frissing het schoolgebouw konden be zichtigen werd er door drie leraren (S. Dros, R. Mast en P. Zwart) een Hymne Nostalgique gezongen. Dit optreden had veel succes en het lied (vrij naar 'Mama' van André Hazes) moest op verzoek voor een tweede maal gezongen worden. Het werd besloten met de volgende re gels: „Nee mensen, dit vergeten doen wij niet Iedereen krijgt hier z'n stekkie, in dit geweldig groot vergiet Want tussen ons drie is toch zoveel Toch zoveel dat ons bindt Gedwongen tot gemeenschap Maar we doen het voor het kind Open huis De festiviteiten in het kader van de opening van de nieuwe Rijksscholenge meenschap Texel duren nog de gehele week Zaterdagochtend wordt er J-ussen 10.00 en 13.00 uur „open huis" gehouden Het programma wordt zaterdagmiddag en zaterdagavond besloten met twee voorstellingen van het toneelstuk „De Meid" van Hermai Heijermans gespeeld door leerlingen van de (nieuwe) vijfde klassen. Op maandag 29 augustusvzal het nieu we schooljaar defin tief gaan beginnen. DE COCKSDORP De zomeruitle- ning van de bibliotheek van de Her vormde gemeente te De Cocksdorp vindt voor het laatst plaats op vrijdag 26 au gustus van 19.00 tot 20.00 uur. Vanaf 1 september begint de vinteruitlening die daarna op iedere donderdag zal plaats vinden. De tijden zijn 15.30 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 20.00 ïur Donderdag 1 september wordt Hans Eelman uit De Koog voor de meervoudi ge kamer van de Alkmaarse rechtbank beëdigd als makelaar in onroerende goe deren. In verband daarmee wordt de naam van het bureau Eelman in Dea Burg gewijzigd in „Makelaarskantoor Eelman". Zaterdag 17 september wordt het tra ditionele Hoornder feest gevierd. Het programma vermeldt onder meer een allegorische optocht en een vliegerwed strijd. Doe-het-zelvers kunnen dus al vast aan het werk. Zaterdagavond zal de Tros in het pro gramma Tour-aktua „Texel in de herfst" onder de loupe nemen. Aan de totstand koming van deze uitzending, die vooral gericht is op de toeristische mogelijkhe den van het eiland werd door verschil lende Texelaars meegewerkt. In het pro gramma zijn interviews met diverse eilanders te beluisteren. „Texel In de herfst" wordt uitgezonden tussen 18.30 en 19.00 uur via de zender Hilversum 2. Politic (02220) 2644 B-rand weer (02220» 2066 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel (02220) 2011. D4tinniiiiiiHmitiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiitniiiihiiinuiiiiiiiii):UiiiiiiiiiHniHunnnnuni« nu f 1995,— Overzicht van de ontmoetingsruimte tijdens de door vele genodigden bijgewoonde openingsplechtigheid niillillllillliiiiliiiiiiimiiiir.riiiiiiiiiii.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiTü

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5