Cjroen kwartsJexels in het harL> Geen oude schapen weggooien voordat je goede nieuwe hebt Caravans konden niet door de beugel Texelaars in beroep tegen weigering Niet iedereen blij met kruisingsproeven Weer uitstekende kwaliteit op fokdag in Den Burg i Zeehond dood teruggevonden YY Eli og te weinig Nog ,,ongeluksmeldingen" Auto uit de bocht Total loss Slip? mi B en W werken mee aan uitbreiding hondenpension Kleuter aan verwondingen overleden Kostbare windsnelheidsmeter ontvreemd Autobrandje doofde vanzelf ndi DINSDAG 6 SEPTEMBER 1977 OPLAGE 5300 90e JAARGANG No. 9208 6 PAGINA'S uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus It Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog. tel. (02228) 266 en Wesse! B. Post. Burdet- straat 17, Den Burg, tel. (02220) 3543. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 852. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw 70 cent Incasso; los 45 cent. Bankt Amro Bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Op een toon alsof hijzelf een ervaren schapenfokker is, liet burgemeester W. H. Sprenger zich gisterochtend kritisch uit over de kruisingsproeven, waaraan het Texelse schapenras momenteel wordt onderworpen met de bedoeling tot een soort te komen dat zijn lammeren vlotter ter wereld brengt en liefst ook nog in een groter aantal. Mr. Sprenger vond dat men niet te hard van stapel moet lopen. Sinds 1909 zijn de boeren bezig met fokken in de richting van het ideale Texelse type. Dat dit streven nog steeds resultaat afwerpt, is telkens weer gebleken. ,Gooi geen oude schapen weg voordat je nieuwe hebt". I De burgemeester had die wijze visie li natuurlijk niet van zichzelf. Later op de 1! dag bleek deze mening door andere ÏV fokkers te worden gedeeld. Zelfs consu 22 lent Ir. J. Zijlstra (lid van de landelijke werkgroep, die zich met de kruisings roeven bezighoudt) vond dat de scha B penhouders in ieder geval op de inge Si slagen weg moeten voortgaan, 3 Dat is zelfs in het belang van de proe- Hven, want er moet voldoende basis- PRnateriaal zijn. Een feit is dat „de Texe- I laar" op het gebied van produktie en I aflammen verbeterd zou moeten wor- den om vooral in een modern groot schapenbedrijf tot zijn recht te komen. Aan de slachtkwaliteit en het vlees vormend vermogen mag zeker niet wor den „geprutst", want dat zou de schit terende resultaten, die met name in de afgelopen 15 jaar zijn geboekt mogelijk teniet doen. Ook op deze schapenfokdag ivas volgens Ir. Zijlstra gebleken dat de dieren het vlees steeds beter op de juis te plaats ontwikkelen, wat bij vergelij king van oude en nieuwe foto's duide lijk is te zien. Het zijn veeleer andere problemen (zoals een slechte beenstand) waartegen de fokkers moet strijden. Oud-inspecteur C. Roeper zag kennelijk lelemaal niets in de kruisingspogingen. Hij zag grote praktische problemen en loemde kruisingsresultaten, die hij on- angs in Duitsland had gezien „bedroe vend". Goede kwaliteit De jaarlijkse hoogtijdag van de Texelse schapenfokkerij was weer zeer geslaagd. De kwaliteit* van de aange voerde dieren was minstens zo goed als orig jaar. Dat was niet zo verrassend, want bij de onlangs gemaakte selectie, waarbij werd uitgemaakt welke dieren »oed genoeg waren om naar de op 23 ;eptember in Utrecht te houden natio nale tentoonstelling te worden afge vaardigd, werden op Texel maar liefst 55 dieren aangewezen tegen slechts 29 op het vasteland van Noordholland. Drie jaar geleden lagen de verhoudin gen andersom. Het was voorzitter J Kreuger uit Beemster, van het Texelse Schapen stamboek in Noordholland, die deze ontwikkeling een felicitatie waard vond aan het adres van de eilandelijke fok kers, Kreuger bracht dank aan markt- De dorpscommissies van De Waal en Oosterend hebben nog geen twintig mel dingen ontvangen van ongelukken en )ijna-ongelukken die zich de afgelopen aren op de Waalderweg, Sommeltjes- weg en Oosterenderweg hebben voorge daan. Zoals bekend hebben de commis sies huis-aan-huis over heel Texel „aan gifteformulieren" verspreid, waarvan nenscn gebruik kunnen maken die ooit sens bij een ongeluk of bijna-ongeluk )etrokken zijn geweest. De bedoeling is op deze wijze bij de ijksoverheid aan te tonen dat de weg ussen de twee grootste dorpen van Texel bijzonder gevaarlijk is door het >ntbreken van een fietspad. Ook de tra gische gebeurtenis van donderdagmid- lag j.l. zou zich vrijwel zeker niet heb- >en voorgedaan, als er een fietspad was feweest. Wie het invullen bezwaarlijk vindt tan ook van de telefoon gebruik maken, foor de nummers zie het formulier. Een Volvo personenwagen van een )osterender werd in de nacht van za- erdag op zondag onherstelbaar bescha digd toen deze omstreeks 3 15 uur op ■ijn kop in de sloot van de Laagwaal- lerweg terechtkwam. Volgens verkla- ingen van de ongedeerde bestuurder die de politie direkt verwittigde) was de Onfortuinlijke buiteling het gevolg van tegenligger die op de linkerweghelft •wam. De Volvo-bestuurder moest voor deze (rode) wagen abrupt uitwijken. De >olitie tracht de bestuurder van de tot lusver onbekend gebleven tegenligger achterhalen. LOSGELATEN IN 1975 Ruud Kikkert uit De Cocksdorp vond vorige weck bij het zeilen in het Eierlandse Gat het drijvende kadaver van een zeehond. Uit het merkplaatje dat aan de staart was bevestigd bleek later dat het oor spronkelijk afkomstig was uit de bassins van het Natuurrecreatie- centrum. Met vier andere zeehon den was het in november 1975 in vrijheid gesteld. Al eerder werd van deze groep een dier dood teruggevonden, in juli vorig jaar. Laatstgenoemd dier zat vol parasieten. De doods oorzaak van de nu gevonden zee hond zal bij het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in Arnhem worden vastgesteld. Mager Het beest was bijzonder mager, maar gezien de geruime tijd tussen loslaten en terugvinden kan niet worden geconcludeerd dat de „verwende" dieren het in de Wad denzee minder goed kunnen uit houden dan hun dood geboren soortgenoten. Eerder is het tegen deel aangetoond: de dieren zijn er blijkbaar in geslaagd levende vis te vangen, hoewel zij dat in gevan genschap nooit hebben geleerd. Geen zegen De nu gevonden zeehond droeg de naam „Eva" en was een "jong van Carina, de zeehond die schrij ver Jan Wolkers destijds vond tij dens zijn geruchtmakend verblijf op Rottumerplaat. Veel zegen rust blijkbaar niet op de nakomelingen van Carina want het jong dat zij dit jaar het leven schonk gaf reeds na tien dagen de geest. Ook de doodsoorzaak van dit dier zal door deskundigen worden vastgesteld. De zeehond ,,Eva" die dood in zee werd aangetroffen. meester Kikkert, die met 17 andere mensen van de gemeente vanaf twee uur 's nachts aktief was geweest om de Groeneplaats voor de fokdag in te rich ten. Dank werd ook gebracht aan de vele schenkers van ereprijzen. Een ex tra prijs was er van de gemeente in de vorm van een keukenklok met thermo meter, bestemd voor de inzender van het kampioensviertal ooien en het reserve-kampioensviertal ooien. De voorzitter liet verder tevreden geluiden horen over de ontwikkeling van de schapenhouderij als economisch gege ven. Niet onbelangrijk (vooral buiten Noordholland) is de belangstelling van niet-agrarische particulieren die het schapen houden als hobby bedrijven. De burgemeester merkte in zijn praatje op dat de gemeentelijke en pro vinciale plannenmakers het belang van de schapenfokkerij in ieder geval er kennen, wat naar voren komt in het be stemmingsplan voor het buitengebied en het streekplan. Laatstgenoemd plan noemt de schapenhouderij „traditioneel van betekenis" en geeft aan dat deze bedrijvigheid ook in de toekomst het gezicht van de veehouderij op Texel zal moeten bepalen. Jubileum De burgemeester had ontdekt, dat het precies 500 jaar geleden is, dat de ge meente zich begon te bemoeien met de schapenhouderij, wat bleek uit een keur uit 1477. Ter gelegenheid van dot 500- jarig jubileum loofde de burgemeester een prijs van vijfhonderd dubbeltjes uit voor de fokker die over de hele fokdag en over alle rubrieken gerekend de beste resultaten zou behalen. i De 2-jange ram van de Gebroeders Kikkert uit Den Burg. gefokt op hetzelfde be drijf. werd gisteren tot kampioensram van de schapenfokdag uitgeroepen. De reservekampioensram was eigendom van G Eelman en gefokt door i ger uit Den Burg Drie Texelaars zijn bij de gemeente raad in beroep gegaan tegen weigering door B. en W. van een door hen aange vraagde zg. bijzonrcre kampeerexploi- tatievergunning. Het betreft hier ver gunningen voor het mogen plaatsen van een caravan op het erf, waarvoor in het bestemmingsplan voor het buitengebied een regeling is getroffen. In twee van de beroepsgevallen ging het echter om een caravan binnen een ander bestemmings plan en in het derde geval voldoet de gewenste caravan niet aan de eisen die volgens de betreffende gemeentelijke verordening aan een toercaravan moe ten worden gesteld. De gemeenteraad heeft van het col lege daarom het advies gekregen de be roepen ongegrond te verklaren. Ge noemde Texelaars hebben het afgelopen seizoen de caravan nog op het erf mo gen hebben bij wijze van overgangs maatregelen. Per 1 oktober moeten ze echter weg zijn. Andere bestemmingsplannen Het gaat om de heer J. de Boer die een vergunning vroeg voor een caravan die hij op zijn erf aan de Noorderhaaks in 't Horntje wilde plaatsen. Dat kan dus niet want Het Horntje hoort niet tot het buitengebied. In het bestemmingsplan Het Horntje is geen caravan op het erf toegestaan, wèl een tent. Het andere geval betreft de heer W. de Porto uit Den Burg die een toercara van wilde plaatsen bij zijn bedrijfsge bouw tussen de panden Diek 12 en 14 in Den Hoorn. Voor het bestemmingsplan Den Hoorn geldt echter hetzelfde als waarmee de heer De Boer in Het Horn tje heeft te maken. De heer De Porto heeft de caravan hier al meerdere sei zoenen in gebruik gehad. Dat was vol gens B. en W strijdig met de voorschrif ten maar bij de controle is de gemeente nogal soepel opgetreden omdat begrip bestond voor de problemen van de heer De Porto. B. en W. hebben de raad ge schreven dat zij ook nu welwillend zou den willen zijn, maar dat zij hiervan toch moesten afzien omdat het een pre- cendent zou scheppen met niet te over- ziene gevolgen. Dus ook de caravan van De Porto moet 1 oktober a.s. weg zijn. Volgens de beschrijving in de verorde ning wordt onder een „caravan" ver staan: een caravan niet langer dan 6 meter, gemeten zonder dissel en die ove rigens voldoet aan het bepaalde inzake aanhangwagens in artikel 65 van het wegenverkeersreglement. Het ding moet van zodanige kwaliteit zijn dat het als aanhangwagen aan het normale verkeer kan deelnemen meteen snelheid van ze ker 60 km per uur. De caravan van de heer Jimmink, zo bleek ten overvloede bij onderzoek door verkeersdeskundigen, voldeed niet aan deze beschrijving. Het mechanisme van de oplooprem was vastgeroest, de kop peling was ondeugdelijk omdat de ko- gelopsluiter was vastgeroest en aan de achterzijde waren geen stoplichten en richtingaanwijzers aanwezig. Jimmink beloofde tegenover de be roepschriftencommissie dat deze gebre ken zullen worden hersteld, maar B. en W. bleven niettemin hun twijfels hou den of de caravan dan wèl als toercara van door de beugel zou kunnen. Ze ge loofden niet dat het zou lukken de ca ravan in zodanige staat te brengen dat deze op normale wijze aan het verkeer zou kunnen deelnemen met een snelheid van tenminste 60 km. Mevrouw T. Ellen wil haar dieren- pension Keesomlaan 47 uitbreiden en verbeteren. In de capaciteit van het pen sion (20 honden) komt geen verande ring maar de kleine en bouwvallige ruimte waar honden worden getrimd en waar diepvriesvlees en andere beno digdheden worden verkocht is dringend aan vervanging toe. De gevraagde uitbreiding stemt niet overeen met de eisen van het uit 1965 stammende bestemmingsplan, maar B. en W. willen daaraan een mouw passen door de gemeenteraad te vragen een voorbereidingsbesluit voor dit stukje grond te nemen. Zodat een bouwvergun ning kan worden gegeven met toepas sing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening en artikel 50 van de woningwet. Vanmorgen heeft in Schagen de cre matie plaatsgehad van de 5-jarige Barry van Boven uit Den Burg die vrijdag te gen het middaguur in het VU-zieken- huis in Amsterdam overleed. Het kind bezweek aan de zeer ernstige verwon dingen die het een dag tevoren had op gelopen, toen het op de Waalderweg werd geschept door een automobilist. Barry van Boven kwam samen met twee andere kinderen fietsend uit de uitrit van hoeve „Ongeren" vlak bij Den Burg. Waarschijnlijk omdat hij teveel vaart had gezet nam hij de bocht naar rechts te ruim, waardoor hij bijna mid den op de weg kwam. Dat was volkomen onverwacht voor de uit de richting van De Waal naderende huisarts B. Steg- gerda (33) uit Montfoort, die het fietsen de jongetje dan ook schepte. Met hoofd en ander letsel dat zich al direkt hope loos ernstig liet aanzien, kwam het kind aan de andere kant van de weg terecht. De heer Steggerda die zelf ongedeerd bleef, verleende eerste hulp. Met de grootst mogelijke spoed werd het jon getje naar „Parkzicht" in Den Helder vervoerd en vandaar naar het zieken huis van de Vrije Universiteit te Am sterdam. Ook de familie ging daar per eerste gelegenheid heen. Vader H. van Boven, werkzaam op de TX 63, werd daarvoor met een marinehelicopter van zijn op de thuisreis zijnde kotter ge haald. Een bij de Eierlandse vuurtoren op gestelde windsnelheidsmeter is gestolen. Het apparaat, eigendom van het Van Leeuwenhoekinstituut, vertegenwoor digt een waarde van omstreeks ƒ1.000,-. Een vakantieganger uit Mainz zag za terdagavond tot zijn schrik dat dikke rookwolken onder de motorkap van zijn auto vandaan kwamen terwijl hij op de Postweg reed ter hoogte van „Madura" Dat was het gevolg van kortsluiting. Het brandje doofde vanzelf. Voor het zover was hadden de bewoners van „Madura" al alarm geslagen zodat de brandweer van De Cocksdorp erbij kwam. De brandweerwagens van Den Burg konden nog tijdig het sein krijgen om terug te keren.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1