Cjroen r£wartsjexels in het harL, linder lange storingen na ingebruikneming diesel GS tegen stal Ran in Zuid Haffel Appartementen (bijna) allemaal in Nederlandse handen Uw uitgaven op 3 lirektie „Texelstroom" verwacht: 0ijdeMelkt^ Openstelling postkantoren Texel eserve as vrijdag ^toereikend Even v\n lezers-mten verantwoordelijk he to »n oe re oak tie Fles karnemelk hele liter van 98 voor^^^^ct. /paarbank WAT IK ZEGGEN WOU.." De TES0 en de Texelaars A.H.-klanten hebben kans op rondvlucht m<m NEGENTIG MILLE PER STUK GEEN BEZWAAR NSDAG 13 SEPTEMBER 1977 >LAGE 5300 90e JAARGANG No. 9210 6 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy stbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 idaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De eg, tel. (02228) 266 en Weasel B. Post. Burdet- faal 17. Den Burg, tel. (02220) 3543. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 852. Abonnementsprijs f 18,38 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank. Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Het uitvallen van een stookpomp in Texelstroom-centrale was er vrïj- igmiddag de oorzaak van dat het and een flinke tijd zonder elektrici- it kwam te zitten. De storing deed h voor om 15.39 uur en duurde één twee uur, afhankelijk van de plaats het eiland. Dat het zo lang duurde het gevolg van ontoereikende reser- kapaciteit, een situatie waarin zeer menkort verandering komt. Door de fiebruikneming van het 4,5 MW die aggregaat in de centrale zullen rentuele storingen in de toekomst el korter kunnen duren, zo mag wor- in verwacht. Het nieuwe aggregaat heeft vorige »ek een uurtje gedraaid en stroom aan t net geleverd. Daarbij bleken echter kele onvolkomenheden, waardoor het g een paar weken zal duren alvorens ze machine definitief in gebruik >rdt gesteld. Het is de bedoeling dat t aggregaat zoveel mogelijk zal aaien naast een der bestaande stoom- stallaties en (in verband met het ho- ■In de Texelse Courant van 26 augus tus stond een uitgebreid verslag van het Kl en wee van TESO en daarin staat p.: Iemand met een aandeel van ƒ5, eg evenveel macht, als iemand die er aandelen had, want elke aandeel- uder zou slechts één stem hebben in aandeelhoudersvergadering. Het top- nt van democratisch beleid zou je zo .gen, maar in Oudeschild werd later is nog fijntjes gelachen om het feit it deze regeling niet de bedoeling van |e initiatiefnemers was geweest. De vergadering werd heel lang gerekt et de bedoeling dat veel mensen weg uden gaan omdat het te laat werd, aar een grote groep o.a. van Oude- hild, allemaal kleine aandeelhouders id afgesproken te blijven zitten, al zou it 2 uur worden. Nou dat werd het et; eindelijk moest die stemming toch imen, met als resultaat, dat er per irsoon zou worden gestemd. Zo begon TESO. Ze had de tijd mee Oi wat is TESO nu? Wie beslist er in (ite? Een bestuur thans bestaande uit er commissarissen, direkt belangheb- ind bij toenemend toerisme (Krim- ian). En wat dan nog te denken van de onopoliepositie van de TESO? Tegen- ►el is moeilijk te geven maar niet on- ogelijk. Het wordt tijd, dat alle Texelaars te rn de plannen van TESO gaan optre- in. Zoals ze toen één front vormden gen Bosman, moeten ze het nu doen gen het bestuur van TESO, dat bezig is Bxel onleefbaar te maken. A. Zoete-Blom, Den Burg Geldig t/m zaterdag 17 september gere rendement) het grootste deel van de elektriciteitsproduktie voor zijn reke ning zal nemen. Laag pitje De stoominstallatie zal op een zo laag mogelijk pitje draaien; wat aan elektra extra nodig is wordt door de diesel aan gevuld. Als een stoominstallatie uitvalt, kan de diesel, samen met de andere die selaggregaten in Oudeschild en Den Burg de elektriciteitsbehoefte dekken. Zo'n storing zal van korte duur zijn want dieselaggregaten kunnen veel snel ler in bedrijf worden gebracht dan stoominstallaties. Het voorkomen en zo nodig snel verhelpen van storingen heeft bij „Texelstroom" buitengewoon grote aandacht. Want in tegenstelling tot centrales op het vasteland kan bij een defekt geen stroom van een andere centrale worden betrokken. Deze aan dacht resulteerde in een centrale met vele reservevoorzieningen die doorgaans automatisch m werking komen als dat nodig is. Honderd procent garantie is niet te geven, maar het aantal storingen bij „Texelstroom" (gemiddeld één per jaar!) is bepaald niet verontrustend. Defekt lager De stookpomp die het ongerief van vrijdag veroorzaakte schakelde zichzelf uit (via een thermisch werkend schakel mechanisme) toen deze als gevolg van een lagerdefekt warm ging lopen. Op dat moment kon de reservepomp het werk overnemen, maar door de onder breking van de brandstoftoevoer was de vlam in de ketel al gedoofd- Al na enkele minuten was het defekt gelocaliseerd. Als eerste maatregel wer den de twee dieselaggregaten in de cen trale Oudeschild aan de gang gebracht. Met behulp van de aldus verkregen spanning konden ook de aggregaten in de oude centrale in Den Burg (twee gro te en drie kleinere) worden opgestart, waardoor uiteindelijk een reservever mogen van ongeveer 4,5 MW beschik baar kwam. Niet genoeg Dat was niet genoeg want op deze tijd vag de dag is ruim 5 MW op Texel no dig. Het duurde daarom tot 17.37 uur voordat het laatste stukje van Texel (in dit geval De Koog) weer stroom kreeg, want toen was dc stoomunit in werking. Dat was mogelijk omdat deze nog warm was. Het in werking brengen van een volkomen koude stoomunit vergt wel een halve dag, zodat men in dergelijke gevallen altijd probeert de ketel waarbij zich het defekt heeft voor gedaan weer aan de gang te brengen. Zo'n elektriciteitsstoring is uiteraard altijd een zeer onverwachte aangelegen heid waarop het personeel niet staat te wachten. Niettemin komen de vereiste mensen in zulke gevallen ongevraagd met de meeste spoed naar de centrale, zodat de stroomleverantie geen minuut langer duurt dan nodig is. Ook vrijdag middag hebben alle betrokkenen zich weer van hun beste kant laten zien en de directie wilde dan ook graag van zijn tevredenheid hierover getuigen. Woensdag a.s. komen drie stewardes sen van de KLM naar Texel om in het kader van het KLM-AH-vliegfeest Texelaars uit te zoeken die een rond vlucht per DC 10 of Jumbo mogen ma ken. In of bij het AH-filiaal in de Bin- nenburg zullen ze zich vanaf ongeveer 9.00 uur onder de klanten mengen en aan vier van hen enkele vragen stellen. Als het antwoord op deze (eenvoudige) vragen juist is, hebben zij recht op een één uur durende rondvlucht boven Ne derland, in de loop van oktober a.s. Hulpkantoren DEN BURG Noodgebouw Zwaanstraat, tel. (02220) 2010 DEN HOORN Herenstraat 15, telefoon (02226) 210 DE KOOG Brink 6, telefoon (02228) 210 OUDESCHILD De Ruijterstraat 86, telefoon (02220) 2210 maandags - vrijdags 8.30 - 12.00 uur 14 00 - 15.00 uur 16.30 - 18.00 uur 11.30 - 12.30 uur 14.00 - 15.00 uur 10.30 - 12.30 uur 16.30 - 18.00 uur 10.30 - 12.30 uur 14.00 - 15.00 uur 17.30 - 18.00 uur Postagentschappen: DE COCKSDORP Kikkertstraat 24, telefoon (02222) 274 OOSTEREND Kerkplein 3, telefoon (02223) 313 9.00 - 12.00 uur 13.30 - 17.30 uur dinsdagmiddags gesloten ma. 8.30 - 12.30 uur 13.30 - 18.00 uur di. 8.30 - 12.00 uur dinsdagmiddags gesloten wo.-vr. 8.30 - 12.30 uur Zaterdags 8.30-11.301 urn- gesloten gesloten gesloten gesloten gesloten Gedeputeerde Staten van Noord holland willen niet meewerken aan een bouwvergunning die de heer S. Ran in Zuid Haffel (dus in het Hoge- berggebied) wil bouwen. De door het gemeentebestuur gevraagde „verkla ring van geen bezwaar" is geweigerd. Als reden wordt door G.S. aangevoerd dat Staatsbosbeheer geen genoegen heeft genomen met het agrarisch bouwblok dat de Texelse gemeenteraad bij de be handeling van het bestemmingsplan aan de heer Ran heeft toegekend. Staatsbos beheer is tegen de toekenning van dit B-blok (bestemd voor agrarische bouw zonder woning) in beroep gegaan bij G.S. met als argument dat uitbreiding van de agrarische bebouwing in dit landschappelijk kwetsbare gebied onge wenst is. Overbodig Tevens wordt erop gewezen dat het toekennen van een bouwblok in dit ge- agg t MKBÊKÊBKÊÊKÈUKË W val zelfs helemaal niet nodig is omdat Ran van Staatsbosbeheer de bestaande boerderij „Klein Zwitserland" (aan de overkant van de weg) kan overnemen. Hierover zou met Ran zelfs al overeen stemming zijn bereikt. De heer Ran geeft er blijkbaar de voorkeur aan een nieuwe schuur op de door hem gewenste plaats te bouwen, in plaats van aankoop van „Klein Zwit serland", hoewel laatstgenoemde boer derij hem voor een zeer laag bedrag in eigendom is aangeboden. De gemeente raad wist destijds ook wel af van het aanbod van de Staat, maar heeft Ran toch een bouwblok toegekend voor het geval hij over „Klein Zwitserland" geen overeenstemming zou kunnen bereiken en daardoor tussen wal en schip zou ra ken. Niemand bestrijdt de noodzaak dat Ran zijn bedrijf op een of andere ma nier in het Hogeberggebied vestigt. Houten wanden De schuur die de heer Ran wil bou wen is 20 x 16,50 meter groot. Door de houten gevels en dakhelling van 30 gra den voldeed het ontwerp aan de eisen die in het Hogeberg-deel van het be stemmingsplan zijn gesteld. B. en W. konden er daarom mee akkoord gaan en vroegen (niet enthousiast maar de ge meenteraad wilde het nu eenmaal) aan de provincie om een verklaring van geen bezwaar in het kader van een artikel 19-procedure. Die procedure is nodig omdat het bestemmingsplan nog niet rechtsgeldig is, waardoor (tijdrovende) provinciale bemoeienis met alle grotere agrarische bouwplannen noodzakelijk is. Ran staat nu voor de keus: in beroep gaan tegen de afwijzing of zich vestigen op „Klein Zwitserland". De 56 recreatieappartementen die het afgelopen jaar zijn gebouwd aan de Schumakersweg zijn vlot van de hand gegaan. Op het moment dat het door het aannemingsbedrijf Koorn (in opdracht van collega Van Berkel uit Nijmegen) gebouwde complex gereed was, waren ook de laatste appartementen verkocht. De vele Texelaars die dachten dat er geen mensen zouden zijn die ca ƒ90.000,voor zo'n appartement zouden neertellen, hebben dus ongelijk gekre gen. Die prijs zou overigens veel lager zijn uitgevallen als het plan alvorens het tot uitvoering kwam niet drie keer van eigenaar was verwisseld. Oorspronkelijke initiatiefnemer was het Bouwbedrijf Kramer uit Hilversum. Deze onderneming kocht de grond via makelaar Brandsen in 1975 en maakte een plan. Kramer zag het zakelijk ech ter niet zitten (mede als gevolg van de oliecrisis) en deed grond met plan over aan projectontwikkelaar Wijnand B.V. uit Alblasserdam. Deze op zijn beurt verkocht door aan Van Berkel die het oorspronkelijke schetsplan nader liet uitwerken door architect Visser uit Oos terend en de bouw uitbesteedde aan Koom. Met de verkoop van de apparte menten werd Texel Vastgoed belast. In tegenstelling tot andere recreatie- projecten op Texel zijn de appartemen ten bijna allemaal in Nederlandse (waar onder enkele Texelse) handen gekomen. Oorzaak is dat voornamelijk binnen lands is geadverteerd, in De Telegraaf. Pas in de laatste fase is het project on der de aandacht van onze oosterburen gebracht, maar dat heeft slechts een Duitse koper opgeleverd. Een rol zal ook wel gespeeld hebben dat de Duitsers de laatste tijd wat terughoudend zijn ge worden bij het kopen van onroerend goed in Holland. Ter vergelijking: het bungalowpark Slufterhoek is voor de helft in Duitse handep. Van de 56 appartementen zijn er 49 continue in verhuur. Aan belangstelling van huurders is geen gebrek, zo is in het afgelopen seizoen gebleken. In de zomerperiode werd per week ca ƒ525, per week gevraagd en gekregen. Op jaarbasis leverden de meeste apparte menten ongeveer ƒ8.000,bruto op. Het hele complex is centraal verwarmd en er hoort ook een bar-restaurant en be heerderswoning bij. Laatstgenoemde centrale voorzieningen zijn eigendom van de heer Dick van Egmond die in gaand 16 september het beheer van het complex op zich neemt. Vereniging Het feitelijke eigendom van het totaal berust bij een vereniging van 57 eige naren die volgende week vrijdag voor het eerst in vergadering bijeen komt, onder meer om een bestuur te kiezen om de benoeming van de beheerder te bevestigen. De administratie van de ver eniging wordt gevoerd door Texel Vast goed en de verhuur wordt verzorgd door Vakantiebureau Texel en de be heerder, hoewel de eigenaars dat laatste ook zelf of door anderen kunnen laten behartigen. Het is de bedoeling de be- heerderswoning te verpachten aan de exploitant van het restaurantgedeelte. Een soortgelijke beheersvorm is ge kozen voor het veel kleinere apparte menten- en winkelcomplex dat in op dracht van Dynamo Project Nederland uit Rotterdam aan de Nikadel is ge bouwd door Van Wijnen uit Den Helder. Het bijzondere van deze opzet is dat vier van de acht appartementen zijn bestemd als permanente woning en daarom on der de rijkspremieregeling konden val len. De vlotste manier \an modern betalen t an huur, gas, licht, abonnementen enz. Automatisch natuurlijk tan utv spaargiro. -uue/t nadsrlond- spaarspecialisten sinds 1817

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1