Cjroen 2.wartsJexehin het 3,7°/0 tegen ubbeldekker Oud-wethouder grave gedragen vanzelf! y foorlopige uitslag volksstemming A. Waverijn volgt dokter Van Loon op ptó «'■■■Wr Systeem-Sparen /paarbank te van het raadhuis groen-zwart Volksstemming Amateurtje nam stuk in studie Texelaars naar Kalkar ondernemers-aktiviteiter^ME Texeltielhuis Zegel koopt „Boeskippehuus" Koffertje op drift Aanvulling Van uw spaargiro leggen wij elke maand automatisch iets voor u opzij! füJf Bejaarden zagen reddingbootoefening JnSDAG 20 SEPTEMBER 1977 PLAGE 5300 91e JAARGANG No. 9212 6 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Ltbus 11 - Burg, Texel - Telefoon 2741 j|daktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De log, tel. (02228) 266 en Wossel B. Post, Burdet- raat 17, Den Burg, tel. (02220) 3R43. Verschijnt dinsdags an vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Hoewel nog niet alle uitslagen binnen zijn, kan nu al worden ge- igd dat een ruime meerderheid van de Texelaars zich het afgelo- en weekend heeft uitgesproken tegen de dubbeldeksveerboot. inmorgen om vier uur waren 4.800 stemmen geteld. 83,7% daar in vond dat er in het seizoen genoeg of teveel vreemde auto's zijn i gaf aan dat een dubbeldeksboot voor Texel voornamelijk nade rt heeft. Degenen die zich het meest konsekwent vóór de dubbel- ekker uitspraken (door aan te geven dat er te weinig vreemde ito's zijn, dat de eventuele extra kosten van een dubbeldekker lor lief genomen moeten worden 'en dat de dubbeldekker hoofd- kelijk voordelen heeft) scoorden 6,1%. pe organisatoren hebben het werk verbonden is aan de stemming en bral aan de uitwerking ervan nogal derschat. Het zal nog dagen duren prdat alle resultaten zijn verwerkt in h overzichtelijk rapport met konklu- s. Dit rapport zal aan alle instanties irden gestuurd die zich met de veer- mstproblematiek bezig houden en ook li de publiciteitsmedia. Schellingereffekt mensen die het afgelopen weekend formulieren rondbrachten kregen it altijd de gevraagde medewerking, rullen werd in ca 5°/o van de gevallen veigerd met verwijzing naar de be- aren die de heer F, Schellinger in zijn [ezonden stuk naar voren bracht, ar schatting 2G°/o van de verspreide muiieren werd niet ingevuld, door igering, door blanco retourneren of pr niet thuis zijn. In Oudeschild (waar toneelvereniging 't Amateurtje heeft stuk ,,De onnozele" in studie geno- n. Het wordt vrijdagavond 18 novem- in dorpshuis De Wielewaal opge- l)p zaterdag 24 september bestaat voor Tangstellenden de mogelijkheid samen t een aantal andere Texelaars deel te i aan een grote Nederlands-Duitse ifestatie in Kalkar. Hier zal dan gedemonstreerd nabij het bouw- •ein van de snelle-kweekreaktor al- ir. De Texelse groep zal per auto of trein naar Amsterdam gaan van- far de reis naar West-Duitsland met lobussen zal worden voortgezet, j^ie aan deze demonstratieve tocht 1 meedoen kan zich opgeven bij Erik pijberg, Boogerd 26, Den Burg, tele- i (02220) 3056 (na 16.30 uur). Op dit fes zijn ook nadere inlichtingen om- bt dit gebeuren te verkrijgen. de formulieren in een deel van het dorp te vroeg werden rondgebracht) beloopt het „Schellingereffekt" wel 10°/o. Het is de bedoeling de resultaten van de volksstemming zodanig uit te splitsen dat een indruk wordt gekregen uit wel ke leeftijd- en beroepscategoriën de voor- en tegenstemers vandaan komen. Textielhuis Zegel uit Den Burg heeft het in aanbouw zijnde „Boeskippehuus" in de Weverstraat van de firma Drijver gekocht om er een filiaal in te vestigen van het bestaande bedrijf Binnenburg 1. „In de Binnenburg zaten we met een enorm ruimtegebrek", aldus de heer Jan Zegel (sinds vorig jaar enig eigenaar van het bedrijf) „waardoor er niet prettig meer gewerkt kan worden en de pre sentatie te wensen overlaat". Het nieuwe filiaal heeft een winkel oppervlakte van 200 m2, wat tweemaal zo groot is als het „moederbedrijf" in de Binnenburg. Het is de bedoeling het filiaal medio februari in gebruik te ne men. De familie Zegel zal in de bij het pand behorende bedrijfswoning trekken zodat het huis aan de Wilhelminalaan te koop is. Mevrouw Zegel zal in het filiaal de scepter zwaaien; haar man blijft in het oude pand. V Gisterochtend heeft op de begraaf plaats van Oudeschild de teraardebe stelling plaatsgehad van de heer Th. R. Hin, die donderdagmiddag in het Ver pleeghuis Texel overleed. De heer Hin werd in september 1945 voor de KVP lid van de Texelse ge- meenteeraad en werd reeds in november van datzelfde jaar tot wethouder geko zen. Hij bleef dit onafgebroken tot sep tember 1966 waardoor (tot 1957 met de heer S. de Waard, daarna met de heer C. H. Roeper van de PvdA) in belang rijke mate het gezicht van het gemeen tebestuur bepaalde. Sinds 1951 was hij in het bijzonder belast met de zorg voor gemeentewerken en volksgezondheid. De heer Hin is verder jarenlang be stuurslid geweest van de landbouw school, de landbouwhuishoudschool, de LTB en het kerkbestuur van Oudeschild. Bij zijn afscheid als lid van de ge meenteraad op 30 augustus 1966 werd de heer Hin begiftigd met de gemeentelijke erepenning in zilver. „De begiftigde toonde zich in een voor Texel uiterst dynamisch tijdsbestek op tal van gebie den een sterk stimulerenre kracht, be zield met een constructieve gezondheid waar het samenwerking met anderen betrof", aldus de tekst van de oorkonde die bij de gemeentelijke erepenning hoorde. Een half jaar geleden verliet de heer Hin met zijn echtgenote zijn woning aan de Heemskerckstraat in Oudeschild en verhuisde naar het bejaardenhuis Irene. Zijn verslechterende gezondsheidstoe- stand maakte het noodzakelijk dat hij twee weken geleden werd opgenomen in het verpleeghuis. Het kottertje TX 197 van M. de Waard dat voor het strand lag, sloeg als gevolg van de harde wind van de ankers, raak te op drift en liep vast op de Steenplaat. De eigenaar ging erheen maar slaagde er niet in zijn schip weg te krijgen, zo dat hij hulp van de reddingboot vroeg en kreeg. ■uwt n«d«dond- spaarspecialisten sinds 1817 Na 27 jaar zijn praktijk te hebben uit geoefend vertrekt dokter A. van Loon uit Den Burg per 1 oktober naar Ommen (Overijssel). Hij gaat daar wonen om zijn nieuwe funktie van verzekeringsgenees- kundige bij het kantoor Zwolle van het Gemeenschappelijk Administratiekan toor (GAK) te kunnen uitoefenen. De praktijk op Texel wordt overgenomen door de 27-jarige Ad Waverijn uit Gou da. Voor veel patiënten van dokter Van Loon is hij geen onbekende, want gedu rende de afgelopen twee zomerseizoe nen trad hij op als assistent. De nu 59-jarige dokter Van Loon heeft ander werk gezocht om dat hij het wat kalmer aan wil doen. Het weinig regelmatige werk valt hem zwaarder dan vroeger. „Ik wil ermee stoppen voor dat de patiënten merken dat ik oud wordt", aldus de heer Van Loon, die al geruime tijd geleden naar een wat lich tere taak ging uitzien Onverwacht Voor de patiënten komt het vertrek echter volkomen onverwacht. De dokter gaf pas vorige week bekendheid aan zijn plannen, wat in dit soort gevallen gebruikelijk is. De heer Van Loon wilde overigens pas vertrekken nadat hij een goede opvolger had gevonden. De afge lopen zomers heeft hij de heer Wavee rijn leren kennen en hij stelt in hem veel vertrouwen. De nieuwe dokter heeft al langere tijd bindingen met Texel. Zijn vader heeft enige tijd op Texel gewoond toen deze kandidaat was bij notaris Mulder. De familie kocht een huis aan de Brink in De Koog, dat thans eigendom van Ad Waverijn is. Dokter Van Loon, afkomstig uit Oude Tonge in Zeeland, studeerde af in 1947. Voordat hij op 1 maart 1950 op Texel begon was hij als militair arts naar In donesië uitgezonden. Wegens ziekte was zijn verblijf daar van zeer korte duur maar voor hem toch van betekenis want in het militair hospitaal ontmoette hij HS Ad Waverijn werd in 1950 geboren te Delft als zoon van de kandidaat-notaris die van 1946 - 1950 de toenmalige notaris Mulder terzijde stond. Hij studeerde in 1974 af in Leiden en woonde de afgelopen 2,5 jaar in Gouda, waar hij werkte in het Bleuland- ziekenhuis, terwijl hij in de zomerperiode dokter Van Loon op Texel assisteerde. Sedert zijn prilste jeugd brengt hij de va kanties op Texel door, de laatste zeven jaar bij voorkeur buiten de zomerperiode. de vrouw waarmee hij nadien trouwde. Woensdagmiddag 28 september aan vang vijf uur wordt in hotel „De Lin- deboom-Texel" een receeptie gehouden om ieder gelegenheid te geven afscheid te nemen. Tevens zal men kennis kun nen maken met opvolger Ad Waverijn. In het oveerzicht van openstellingstij den van postkantoren en postagent schappen is een regel weggevallen waar door de openingstijden voor het agent schap te Oosterend onvolledig waren. Dit agentschap is van woensdag tot en met vrijdag ook open van 13.30 - 18 00 uur. MEDEDELINGEN VAN B. EN W. Verkeersmaatregelen i.v.m. herstrating Op dinsdag 20 september 1977 zal wor den begonnen met de herinrichting van Binnenburg, Stenenplaats en Hoger- straat. Het werk zal in drie fasen worden uitgevoerd. Begonnen wordt met het gedeelte van Binnenburg tussen Groe- neplaats-Vismarkt en Burgwal, daarna het gedeelte tussen Burgwal en Stenen- plaats alsmede het rijgedeelte van de Stenenplaats en tenslotte de Hogerstraat en het loopgedeelte van de Stenenplaats. Een en ander heeft tot gevolg dat ge durende de eerste en tweede fase het verkeer in het centrum een andere route moet volgen dan gebruikelijk is. Daarom zijn de volgende tijdelijke verkeersmaatregelen genomen: a. centrum voor alle verkeer gesloten, verzorgend verkeer is toegestaan. Op de Groeneplaats, in de Parkstraat, gedeelte Weverstraat en gedeelte Schilderend is verkeer in beide rich tingen toegestaan. b. in Parkstraat geldt aan de zijde van het postkantaor een stopverbod, aan de andere zijde een parkeerverbod. c. het eenrichtingverkeer in de Waal- derstraat wordt omgedraaid. Nogmaals, deze maatregelen gelden alleen tijdens de eerste en tweede fase van de herinrichting. Daarnaast blijven voor alle andere wegen de geldende ver keersmaatregelen onverkort van kracht. Over medewerking van de plaatselijke reddingcommissie hebben de bejaarden van Oosterend niet te klagen. Zaterdag konden ze tijdens hun jaarlijkse tocht over het eiland getuige ziin van het te- waterlaten en uitvaren van de redding boot „Ida Mary". Het was een oefen tocht die aanvankelijk op 3 september zou zijn gehouden, maar op verzoek gaarne werd verschoven. Zodat de be jaarde toeschouwers konden zien hoe het lanceren van de strandreddingboot in zijn werk gaat. Gewoonlijk oefent de reddingboot ééns per maand, zodat het aantal oefeningen belangrijk groter is dan het jaarlijkse aantal „echte" red- dingtochten. Volgens de uitslag van de .volksstem ming" die het afgelopen weekend op Texel is gehouden vindt een ruime meerderheid van de Texelaars dat een dubbeldeks veerboot voor Texel hoofdzakelijk nade len heeft Het is jammer dat dit referen dum niet wat beter is voorbereid en uitge voerd, want dan zou aan de uitslag nog meer waarde kunnen worden toegekend. Een oordeel laten vragen door mensen die duidelijk laten blijken zelf al een keus te hebben ge maakt, komt neer op het vragen van adhesie. Wie de Texelaars kent weet dat zij geneigd zijn de vriendelijke enquê teur of enquètrice ter wille te zijn. Een deel van de mensen die nu nee tegen de dubbeldekker hebben gezegd zou wellicht neutraal zijn of ja zeggen als zij waren benaderd door mensen die de dubbeldek ker noodzakelijk vinden. Maar het is mis schien ook mogelijk dat veel mensen geen oordeel hebben willen geven omdat zij vonden dat de organisatoren de zaken niet juist hebben aangepakt. Hoe moet het dan welEr vanuit gaande dat zo'n volksstemming zinvol is en op zijn minst interessant, zou moeten worden begonnen met het op zo beknopt mogelijke wijze voorlichten van het publiek door zo wel TESO als door de tegenstanders van de dubbeldekker. In de loop der jaren zijn pro- en contra-argumenten in de krant breed uitgemeten, maar wie herinnert zich dat allemaal en hoe is het voor een ge wone man mogelijk om de zaken eerlijk te vergelijkenIn die voorlichting zouden beide partijen tevoren van eikaars argu menten kennis hebben moeten nemen zo dat er wederzijds gecorrigeerd had kun nen worden met een strikt eerlijke infor matie als resultaat. Pas geruime tijd daarna hadden de mensen benaderd moe ten worden met de vraag: ja, nee of geen mening. Dus geen inleidend suggestief verhaal of verwarrende vragen in de trant van .vindt u 10 000 vreemde auto's op Texel genoeg, te weinig of te veel?" Feit is dat de door TESO aangevoerde zake lijke argumenten die pleiten voor „hun" dubbeldekker nooit zijn weerlegd. Dat al leen al wijst erop dat het veerdienstpro bleem niet zo eenvoudig Is als In het huis-aan-huis bezorgde formulier wordt gesuggereerd. Maar het aantal nee-stemmers was het afgelopen weekend zó groot, dat toch wel als vaststaand mag worden aangenomen dat een groot aantal Texelaars zo'n groot schip niet zien zitten. Het zijn misschien puur gevoelsmatige bezwaren maar een niet gering verzet is er In ieder geval. Dat zal zijn uitwerking in Haarlem en Den Haag niet missen. Politici plegen rekening te houden met het volksgevoel, soms nog meer dan met kille cijfers die in een min der populaire richting wijzen. De organisa toren zijn daarom in hun opzet geslaagd.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1