Naieve schilderkunst in raadhuiskelder U I NI Tetak startte nieuwe tafeitenniscompetitie IpNl Aanklacht I Toch weer een feuilleton wmm Volleyhalprogramma Boot E) Laat je rijden V V.; MHmiv «SR?- -V-v' v v" V -y „De schelpenvisseris een van de kleurrijkste werken op de expositie van A v.d. Plas In het raadhuis hangt sinds maandag een verzameling van 140 schilderijen van de Helderse naïeve schilder A. van der Plas. Het betreft in hoofdzaak op de scheepvaart betrekking hebbende werken. Toegevoegd zijn enkele dorps gezichten en afbeeldingen van molens, raadhuizen en kastelen. Het is de tweede expositie van de heer Van der Plas in het Texelse raad huis. Van de werken die nu te zien zijn was een deel hier ook al in het na jaar van 1974. Toen bestond de expositie vrijwel uitsluitend uit afbeeldingen van schepen en vuurtorens. Nu zijn er onge veer veertig werken met andere onder werpen bijgekomen; produkten van de laatste drie jaar. De tentoongestelde werken geven dui delijk de verbondenheid weer die de nu gepensioneerde Van der Plas met de zee heeft. Hij heeft dan ook vrijwel zijn ge hele leven gevaren of een beroep uit geoefend dat nauw met de zee verbon den was. In zijn jongensjaren voer hij op een vissersboot. Daarna werkte hij vele jaren bij het Loodswezen. Beide ele menten zijn daardoor ruim in de ten- toonsteling vertegenwoordigd. Na zijn pensionering is hij zich volle dig aan zijn liefhebberij gaan wijden. Zoals alle naïve schilders kleven er aan het werk van Van der Plas duidelijk fou ten en foutjes. Er dient echter aan toege voegd te worden dat de schilderijen daardoor een aparte charme krijgen die het bekijken ervan de moeite waard ma ken. Kleurrijk werk Van der Plas houdt duidelijk aantoon baar van kleurrijk werk. Felle rode, blau we en paarse kleuren voeren de boven toon in de meer dan honderd grote en kleine schilderijen. Ze zijn in hoofdzaak geschilderd op stukken hardboard maar ook is wel linnen gebruikt. Zoals gezegd zijn er wel enkele aan merkingen op het werk van de heer Van der Plas te noemen. In veel gevallen zijn de onderlinge verhoudingen niet al te best „uit de verf" gekomen. Men krijgt de indruk dat de schilder het voor hem belangrijkste object extra wilde la ten uitkomen en het daarom op deze manier bevoordeelde boven de rest. Het gevolg hiervan is dat een schilderijtje met een vuurtoren op de voorgrond en een loodsvaartuig op de achtergrond vreemd aandoet omdat de loodsboot groot is afgebeeld en de vuurtoren klein.Een identiek geval doet zich voor bij het schilderij van een aantal vogels op het water, die tot geweldige proporties zijn vergroot in vergelijking met de „huisje-boompje-beestje" ach tergrond. Leuk De tentoonstelling laat ondermeer zien hoe de ontwikkeling is van een eenvou dige vissersbom tot een moderne hek trawler. Er hangt een uit vier gedeelten bestaand schilderij over de bergings werkzaamheden van het schip Wan Chun, dat leuk is om te zien. Van der Plas heeft zich ook gewijd aan het schil deren van oude zeilschepen (Brittania, theeklipper, driemast bark) en passa giersschepen als de Nederlandse „Sta tendam" en de „Oranje". De heer A. van der Plas heeft al op di verse plaatsen eerder geëxposeerd waar onder Wieringen en Den Helder. Nu dus voor de tweede maal op Texel. Het is een uitgebreide tentoonstelling, goed verzorgd, aardig om te zien. Het zaterdag in Sporthal „Ons Ge noegen" te spelen volleybalprogramma ziet er als volgt uit Veld 1, 14.30 uur, heren, 1ste klasse Mitra-Braaf Seahavvks 15.30 uur heren, 3de klasse Tevoko 3-Noordkop 1 Veld 2, 14.30 uur, dames 2de klasse Tevoko 4-WSOV 1 15.30 uur, dames 2de klasse Tevoko 5-Smask '68 Veld 3, 14.30 uur, dames 2de klasse Tevoko 2-Braaf Seahawks 2 15.30 uur, dames 2de klasse Tevoko 3-Noordkop 2 De redaktie van de Texelse Courant grijpt alle mogelijkheden aan om te ver telen dat de enquête over de dubbel dekker niet deugt. Dat viel me vorige week op na lezing van het nogal uit gebreid naschrift onder het ingezon den stukje van Marja de Winter. Marja zegt dat de Texelse Courant volstond met informatie over het „bootpro bleem". Dan moet je niet over het in de val lopen van de geënqueteerden spreken. De redaktie koppelt daar een verhaal aan, waarin ze voor de tweede keer de veronderstelde klunzigheid van de enquête wil aantonen. Op de argumen ten van Marja de Texelaars waren geïnformeerd door o.a. de Texelse Courantgaat de redaktie niet in. Het stukje van Marja bevat in feite een compliment voor de krant, maar daar wil de redaktie blijkbaar niets van we ten. De redaktie verwijt de enquêteurs subjectiviteit. Zelf gaat ze subjectief (de term onzindelijk gebruik ik niet zo gauw) te werk door veel ruimte te be steden en eigengereid tegenwicht te ge ven tegen de enquête. De redaktie gaat er zeker van uit dat héér stukjes géén effekt hebben op de lezers. De redaktie kan er blijkbaar niet te gen dat die „domme" Texelaars (Ze weten te weinig van het probleem om zinvol te kunnen oordelen, als ik de re daktie goed begrijp) zeggen dat ze die dubbeldekker niet motten. Wat een ontstellend gezwam in de ruimte en wat een neerbuigendheid vooral om de Texelaar als een ja-knik- ker te beschouwen. Deze vaderlijke re daktie, hoeder van onze Texelse bevol king, zal wel even komen uitleggen hoe we in de val liepen. Nou, bedankt hoor, redaktie, maar dat beslis ik zelf wel. Voor de goede orde: Ik behoor niet tot de organisatoren van de enquête. Toch groeten, Ton Rombout, Polderweg 12, De Waal NASCHRIFT Lezen is blijkbaar moeilijk. Ingaan op het argument van Marja de Winter zou neerkomen op gedeeltelijke herha ling van ons eerder geplaatste „Groen Zwart"-commentaar. Het voor de twee de maal aantonen van de klunzigheid van de „enquête" was helaas wèl nood zakelijk. Blijkens de talrijke reacties die we erop kregen, heeft het zijn doel niet gemist. U moet niet suggereren dat wij de Texelaars dom vinden. Ze zijn alleen maar aardig en (te) goed van ver trouwen. We vinden het een uitstekend idee dat de Texelaars zich over de dubbeldekker uitspreken en of dat pro of contra is maakt ons niets uit. Onze kritiek (mogen we alsjeblieft?) richtte zich op de manier waarop dat volksoor deel is verkregen. Het had veel beter gekund en we hadden daar graag onze medewerking aan gegeven. Vraag maar eens aan deskundigen (het houden van een enquête is vakwerk hoe die er over denken. Dat hebben wij uiteraard gedaan, voordat we de inderdaad nogal harde termen als „klunzig" en „onzin delijk" aan het papier toevertrouwden. Maar „onstellend gezwam in de ruimte" liegt er ook niet om.De pil was blijkbaar bitter. Red. Voor Tetak 1 is het begin van de nieuwe tafeltenniscompetite een fikse tegenvaller geworden. Van het duidelijk meer geroutineerde Noordkop 6 werd met 19 verloren. Tetak 2 deed het stukken beter. Dit drietal, dat het tegen Be Fair 6 opnam, kwam uiteindelijk met een heel behoorlijk 64 resultaat uit de bus. Als in onze krant een feuilleton ten einde loopt staat de redactie voor een moeilijke vraag: opnieuw een feuilleton beginnen of een punt zetten achter deze traditie? In het verleden hebben wij wel eens tot het laatste besloten. We meenden dat het aantal mensen dat een dergelijk vervolgverhaal leest wel niet erg groot zou zijn. Want naar literaire normen geme ten zijn het bepaald geen mees terwerken. Dat laatste schijnt er echter de oorzaak van te zijn dat er wel degelijk grote belangstel ling voor bestaat. Het niet op nieuw aan een feuilleton beginnen of het (wegens ruimtegebrek) on derbreken ervan levert dan ook altijd veel boze telefoontjes op. In het bijzonder was dat het geval bij het zojuist beëindigde verhaal. Het lezerspubliek was extra groot want er waren naast de mensen die de lotgevallen van de hoofdperso nen geboeid en met spanning vol den, ook anderen die er zich 'wild' om lachten en de hele literaire fa miliekring in de vreugde delen door de inderdaad soms zeer op merkelijke dialogen voor te lezen. Wie zijn wij dat wij daar een punt achter mogen zet ten? Het gevaar riskerend van „vertrossing" te wor- ook gemeend ons voor de wil des lezers te moeten buigen en het enige nict-Tcxelse element in de Texelse Courant te moeten hand haven. Na enig zoeken zijn wc erin geslaagd weer een verhaal van het gewenste kaliber aan te kopen, exclusief. Het is niet als boek te koop en er komt op Texel geen enkel dagblad of tijdschrift waarin het ook wordt opgenomen. De keus viel op „Een illusie ar mer", geschreven door Leida Graafland. Het gaat over een jon ge schilderes die iets dermate ver schrikkelijks heeft beleefd (ra, ra, wat zou dat zijn?!) ten huize van haar verloofde, dat ze haar koffers pakt en verdwijnt. In een klein Brabants dorp strijkt ze neer, pro beert te vergeten. Maar ze krijgt opnieuw zin in schilderen en haalt de benodigdheden in Boxtel waar de schilder Dolf Prinsse tevens een hobbywinkel drijft. De schilderes hervindt langzaam zichzelf. En ze maakt zichzelf wijs dat ze nog maar één liefde heeft: schilderen. Er moet heel wat gebeuren en er moet heel wat worden meege maakt alvorens ze moet erkennen dat het leven toch nog andere waarden heeft. In dit nummer maken wij een begin met dit feuilleton. We hopen dat u het met stijgende belangstel ling zult lezen. Redactie. Voor Tetak 1 kwamen Albert Kok, Martin Janssen en Ger van Hoften aan de tafel. Na enige partijen was wel duidelijk de Noordkop een klasse beter speelde. Martin Jansen begon overigens tegen F. de Ruiter zeer bemoedigend door de eerste set met 2220 te winnen. Daarna kreeg hij een inzinking, zodat de reste- dende sets met de cijfers 1721 en 1121 verloren gingen. Ger van Hoften had het wel het moeilijkst in deze wed strijd. Hij zag geen kans om zelfs een set te winnen. Het dubbel Janssen-van Hoften begon erg sterk door de eerste set overtuigend met 2116 te winnen. De tweede set ging ternauwernood ver loren met 2123, alhoewel de twee met 2120 hebben voorgestaan. Ook de der de set werd verloren (1721). Alleen Albert Kok kwam tot winst. Tegen W. H. v.d. Tas werd een zenuwslopende driesetter afgewikkeld. Kok verloor de eerste set met 1421, maar kwam in de tweede en derde ïjzersterk terug en won beiden met 2321. Dit was de enige winstpartij voor Tetak 1, zodat er uit eindelijk met 19 nederlaag werd ge leden. Tetak 2 deed het aanzienlijk beter door met 64 te winnen van Be Fair 6. Het tweede team bestond uit Ina Moens, Mona Coutinho en Guido Bakker. Een voorsprong van 42 werd al rap opgebouwd en niets leek een overwin ning meer in de weg te staan. Toen evenwel Guido Bakker met drie sets van N. Onderwater verloor en de stand op 43 kwam, werd het geheel toch nog enigszins paniekerig. Door twee overwinningen van resp. Mona Coutin ho en Guido Bakker (die hiermee zijn vorige verloren partij weer helemaal goed maakte), werd de stand opge schroefd tot 63. Hiermee was de overwinning een feit. De laatste partij van Ina Moens tegen de sterk spelende N. Onderwater ging verloren, waarmee de eindstand op 64 voor Tetak 2 kwam. DONDERDAG 29 SEPTEMBER Om 20.00 uur begint in de Raadskelder een postzegelruilbeurs. Het Centraal Bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel vergadert in het Raadhuis. Aanvang 20.00 uur. De Woningbouwvereniging Texel ver gadert in hotel „De Lindeboom- Texel". Aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 1 OKTOBER In het Witte Huis te De Koog wordt om 21.00 uur een jazz-session gehouden ZONDAG 2 OKTOBER Van 8.00 tot 10.00 uur houdt de sport vissersclub Texel een viswedstrijd aan de IJsdijk MAANDAG 3 OKTOBER De padvinders van Scouting Texel ha len vanaf 19.00 uur oud papier op bij de huizen langs de Haffelderweg, Emmalaan en R. P. Keijserstraat. VASTE DATA Iedere zaterdagmiddag 16.00 uur trai nen in de Dennen. Start bij camping Dennenoord aan de Grensweg. Iedere dinsdagmiddag trimuur in de Dennen. Plaats: eerste parkeerplaate rechts aan de Nattevlakweg. Aanvang 14.00 uur. Elke vrijdagavond om 19 30 uur opwek kingssamenkomst in De Schakel bij de N.H. kerk Den Burg. In het gebouwtje van de Hervormde ge meente te De Cocksdorp kunnen iede re donderdag boeken worden geleend van 15.30 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Elke woensdagavond kunnen liefheb bers volleyballen in De Bijenkorf te Oosterend, aanvang 19.30 uur. Iedere derde donderdag van de maand spreekuur van het FNV in het zaaltje van de Doopsgezinde gemeente in de Kogerstraat. Urgente gevallen: bel no. (02220) 3493 of (02220) 4117. De Stichting voor Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Texel houdt spreekuur op maandag tot en met vrijdag van 9.00 - 10.00 uur van van 14 00 - 15.00 uur. Adres Julianastraat 3, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Iedere donderdagavond om 20.00 uur bijbelstudie ten huize van Jan en Paula Brouwer, Warmoesstraat 42 in Den Burg. De Autobusonderneming Texel verzorgt op donderdagmiddagen (14.00 uur tot 17.30 uur) rondritten over het eiland waarvoor belangstellenden zich bij de VVV kunnen laten inschrijven. In hoofdzaak wordt de Texelroute ge volgd. Onderweg maakt men een kof- en el fiestop bij café-eethuis Catharinahot ve. De buskosten zijn 6,75 per pg soon en ƒ3,25 voor kinderen. De trij gaan alleen door als er voldoende bt langstelling is. Elke maandagavond om 20.00 uur klj verjassen in „De Zwaan". Jehovah's Getuigen elke dinsdag boel studie om 19.00 uur op Ploosterstra; 4, De Cocksdorp, en om 20.00 uuri Schoorwal 41, Den Burg. 61ankelijnclub komt op maandagavo: bijeen in „De Witte Burcht", aanvai half acht. Bejaardenzang iedere woensdagmiddi 15.00 uur in de Hollebol aan de Burt wal. Oud papier ten bate van gymnastUi vereniging Oosterend kan aliijd w® den bezorgd onder het afdakje van voormalige brandweerkazerne aan Achtertune te Oosterend. NVSH-informatiecentrum, -middeles depot en -bibliotheek in het Groe Kruisgebouw aan de Witte Kruislat te Den Burg zijn iedere maandag vt 20.00 - 21.00 uur geopend en telefc nisch bereikbaar onder nr. 3241. Cot tactpersoon: Méri Blanken, Tjakke straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Maatschappelijk werker Frank van Lat houdt iedere werkdag spreekuur het Groene Kruisgebouwtje. Maat. dags en vrijdags van 8.30 - 10.30 mji® woensdags van 14.30 - 15.30 uur e §e: donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Tel. (02220) 4185. Bij de Zwalkersburcht aan de laan kan dagelijks oud papii in de daar opgestelde container gedi poneerd worden bridgen in hotel De Lindeboom-Te» Inleggeld 3,75 per persoon. Iedere donderdagmiddag aanvang 15. uur bejaardengymnastiek in 't Skiltjl te Oudeschild Wielervereniging Texel houdt iederJ zondag trainmgswedstrijden op htj Hogebergcircuit. ■ri; 'fi -V r it',-. t.v v v a',.i v*-t -i.1 Het aantal honden groeit op Texel harder dan het aantal mensen. De trou we viervoeters beheersen, net als elders in het land, steeds meer het straatbeeld. Niet alleen door hun aanwezigheid maar ook door wat zij achterlaten. Weliswaar veroorzaken de hondenuitwerpselen geen schade die in geld is uit te druk ken, maar het is geen fris gezicht en de meeste mensen vinden het ook niet leuk om erin te trappen. Het probleem is in middels zo groot geworden dat het ge meentebestuur maatregelen heeft moe ten nemen, maar of dat in de praktijk veel zal uithalen is twijfelachtig. Nale ving van geboden en verboden moet worden gecontroleerd en het staat wel vast dat de mankracht daarvoor niet be schikbaar is. Omdat de honden geen blaam treft maar hun bazen wel, zal het moeten komen van wederzijdse opvoe ding. Bij het Arbeidsbureau hebben ze daar vorige week een begin mee ge maakt. zoals blijkt uit de foto. Het fraaie gazon bij dit gebouw wordt herhaalde lijk aangewend als hondentoilet zonder daartoe van gemeentewege te zijn aan gewezen. De schuld van de baas natuur lijk, want die laat het beest de hele dag vrij rondlopen in plaats van zich de moeite van het uitlaten-onder-controle te getroosten. En zo zijn er honderden bazen (en bazinnen) die zo graag aan de hondenrage wilden meedoen, maar zich niet realiseerden dat een hond moet worden beschouwd als lid van het gezin met alle zorg, moeite en kosten van dien.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2