E ilandcompetitie goed op gang Boerderijtje in Everstekoog L<?«R Voor het weekend HB 'n Sr I Leraren RSG kregen schaaklesje" T.E.V.A. „Ons Genoegen" wil ook in oude Ulo Interkerkelijke gespreksgroepen Bejaardensoos Den Hoorn Pijnlijk misverstand „WAT IK ZEGGEN WOU.." TESO-problematiek :v: NEL KOORN Expert koelkasten en diepvriezers 3 JAN AGTER TEKENT TEXEL Cultureel werk wil funkties combineren Zuigelingenbureau Artsen: Groene Kruis: Tandartsen: Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 30 september 1977 Tijdens de dinsdagavond gespeelde wedstrijden voor de cilandcompetitie volleybal won in de eerste klasse dames het zestal van Molenkoog met 20 van Gyvo 1. In de tweede klasse dames was het de Beerebar dat met 20 over de Grooten Slock zegeveirde. De aanvan kelijk gelijkopgaande (heren)wcdstrijd tussen De Zeven Provinciën en LBO werd door De Zeven Provinciën gewon- In de 2de klasse dames kwamen de teams van de Grooten Slock en Beere bar tegen elkaar uit. De Grooten Slock, dat duidelijk een tekort aan ervaring had, vertoonde weinig aktie. Ook had- den de meisjes nog geen duidelijke op stelling. Hierdoor kon het team van de Beerebar al snel uitlopen naar een 8-2 voorsprong. Bij deze stand werd een time-out door de Grooten Slock aange vraagd Even leek het er op, dat de meis jes meer gingen samenspelen, maar de Beerebar wist zijn sterkte toch om te zetten in een 15-4 overwinning. De twee de set verschilde niet veel met de eerste. De Beerebar speelde vrij rustig en be heerst. De meisjes van Grooten Slock probeerde het nog wel, maar moesten lijdzaam toezien hoe ze de strijd verlo ren* 15-2. Kijkplezier De wedstrijd in de 2e klasse heren tussen de Zeven Provinciën en LBO gaf wat meer kijkplezier. De strijd ging ge lijk op en er werd bij beide kanten ak- tief gespeeld. Na enige tijd kreeg de Ze ven Provinciën toch een licht overwicht. Een time-out bij 13-8 voorsprong voor De Zeven Provinciën kon LBO niet meer helpen. Eindstand 15-8. In de 2e set kwam De Zeven Provinciën uit met 5 man Eén speler van het team was ver vangen door een speler uit de 2de klasse wat in strijd met de regels was. Na over leg met LBO en de scheidsrechter kon de wedstrijd doorgaan. Echter, tegen een tegenstander met 1 speler tekort kon LBO nog niet winnen. De zege ging naar De Zeven Provinciën. De schaakontmoeting tussen de lera ren van de Rijksscholengemeenschap Texel en leden van „En Passant" eindig de dinsdagavond in een eclatante zege voor de leden van de schaakclub. Uit 15 partijen verzamelde de schaakclub 12*/* punten en liet de leraren daarmee op 'n tegenvallend puntentotaal van 2*/* ver achter zich. P Bergman, K. J. den Haan, J. Witte, K. Kuip en Chr. Kuip zagen allen kans hun partijen tegen de leraren te win nen en legden daarmee de basis voor de eindzege. Het betekende dat „En Pas sant" na de vijfde poging eindelijk kans zag de leraren van de RSG te verslaan. Opvalend was deze keer vooral de snelle nederlaag die P. van Bruggen tegen P. Bergman leed. Hoewel W. Boere blaakte van strijdlust moest hij tegen J. Hooger- heide toch aan het kortste eind trekken. In zijn partij tegen A. Terpstra viel het taaie volhouden van W. Hoekman op. Uitslag RSG-En Passant: Mevrouw Van Ittersum-C. Witte 10 Mevrouw Witte-J. v Heerwaarden 01 A. Rombout-G. van Es 01 H. Elzinga-J. Dros 0I J Vlaming-H. van Daalen 01 W. Hoekman-A. Terpstra 01 F Busch-K. J. den Haan 01 J. Piersma-P. Cornelissen 10 P. van Bruggen-P. Bergman 01 F. Steenbruggen-K. Kuip 01 A. C. Bakker-M. Vittali 0—1 J. Wieten-J. Witte C. H. Wiedijk-H. Goslinga 0—1 C. van der Eijck-Chr. Kuip 01 W Boere-J. Hoogerheide 01 Op maandag 3 oktober begint in 't Asiel aan de Burgwal een aantal Texelse kunstenaars met een wekelijkse cursus voor belangstellenden die iets meer wil len opsteken op het gebied van tekenen en schilderen. De groep werkt onder de naam T.E.V.A. (Texels Eigen Vrije Academie) „Ons Genoegen" en komt op maandag avonden rond 20.00 uur bijeen. Er is geen vaste docent maar van elk van de aanwezige Texelse kunstenaars kan raad en informatie verkregen worden. Te ken- of schilderles als zodanig wordt er dus niet gegeven. De kunstenaars die aan de T.E.V.A meedoen zijn onder andere Lenie van 't Noordende, Paul Höhner, Johan Reydon, Nel Koorn-Kikkert en Anton Goes. Mo menteel hebben zich ongeveer 15 be langstellenden aangemeld. Omdat er in gemeentelijke kring plannen bestaan dat het Asiel binnenkort overgeplaatst gaat worden naar de voormalige Ulo-school aan het Schilderend hopen de kunste naars spoedig ook daar onderdak te kun nen krijgen. Dan zou tevens de nu bestaande groep „leerlingen" uitgebreid kunnen worden. Belangstellenden kunnen zich daarom op dit moment wel aanmelden maar zul len voor deelname moeten wachten tot er een ruimere behuizing verkregen is. Men kan zich wenden tot de leden van Texels Eigen Vrije Academie op maan dagavonden in 't Asiel. Een zeer spannende wedstrijd werd gespeeld in de 1ste klasse dames tus sen Gyvo 1 en Molenkoog. Beide teams moesten eerst even op gang komen. Gy vo was de eerste die in zijn spel kwam en bouwde een kleine 5-2 voorsprong op. Daarna ging ook Molenkoog goed spelen. Een time-out werd aangevraagd bij de stand 6-6. Wederom een time-out bij 8-6 voorsprong voor Molenkoog. De beide teams gingen nu heel goed tegen elkaar op wat resulteerde in mooi spel, goede aanvallen en verdedigingen van beide kanten. Toch wist Molenkoog na zeer veel opslagwisselingen te winnen met 15-11. In de 2de set was Molenkoog de sterkere. Gyvo gaf zeer goed tegen spel maar wist niet te voorkomen dat het op zeker moment tegen een 11-2 achterstand aankeek. Nu liet Gyvo de moed wat zakken. Na een time-out bij 12-2 voor Molenkoog wist Gyvo nog wat punten te pakken, maar verloor ook de ze 2de set met 15-4. In het komende winterseizoen zullen zoals gebruikelijk weer interkerkelijke gespreksgroepen worden gehouden. De ze bijeenkomsten rond het thema 'Woord en Antwoord' vinden in alle Texelse dor pen plaats. Men zal hierbij ingaan op de bedoeling en betekenis van de weke lijkse godsdienstoefening. In het kader van deze bijeenkomsten hebben de pastores van Texel weer een klein boekje samengesteld dat als lei draad voor de vijf geplande avonden zal dienen. Dit boekje kan ook gelezen worden door hen die niet van plan zijn aan de kringen deel te nemen. Het is ver krijgbaar in de kerken, na de godsdienst oefeningen en bij de verschillende pas torieën. De data en plaatsen voor de verschil lende bijeenkomsten zijn als volgt: 5 oktober, Den Burg, 20.00 uur, gebouw De Schakel. 6 oktober, Oudeschild, 20.00 uur, Her vormde pastorie. 7 oktober, Oosterend, 20.30 uur, kerke- kamer van de Hervormde kerk. 11 oktober, De Cocksdorp, 20.00 uur, ge bouw naast de Hervormde kerk. 11 oktober, De Koog, 20.15 uur, De Schuilhut. 13 oktober, Den Hoorn, 20.15 uur, Ons Huis. Op een tijdstip tussen 1 en 15 novem ber wordt op de genoemde plaatsen de tweede avond gehouden. De exacte data ■worden later bekend gemaakt. In het Hoorn der dorpshuis De Wald hoorn wordt woensdagmiddag weer een begin gemaakt met de bejaardensoos. Vanaf 15.00 uur zijn de oudere inwoners van Den Hoorn weer welkom voor aller lei aktiviteiten. Eventuele inlichtingen hierover kan men krijgen bij mevrouw T. Kok-Barendrecht, telefoon (02226) 262. In de vorige krant stond een adver tentie inzake het faillissement van Harm Willy van Hintum. Gebleken is dat som mige van onze lezers hem verwarren met Willy F. van Hintum van pension „Op Diek" in Den Hoorn. Op verzoek van laatstgenoemde wijzen we er op dat met Willy van Hintum uit Den Hoorn niets aan de hand is. BREVEN VAN LLZERS-BUTEN VgUWTWOOBOemUHElO WH P* «PAKTE wf i, mi pgr**- In uw commentaar op het ingezonden stuk van Marja de Winter van j.l. vrij dag vermeldde u dat de tariefsverho ging bij aanschaf van een dubbeldekker tot maximaal 5°/o beperkt zou blijven en dat die berekening nooit door iemand is weerlegd. Hierbij zou ik de volgende kantteke ningen willen plaatsen 1. De Raad van Commissarissen van de NV TESO heeft niet uitgeblonken in zijn voorlichting over de wijze van be rekening van genoemd percentage. Zelfs de aandeelhoudersvergadering werd in dit opzicht behandeld als een verzame ling „onmondigen" en moest het in dit opzicht doen met een aantal vage alge meenheden. 2. Uit deze algemeenheden wil ik dan niettemin nog wel eens in herinnering brengen, dat vanwege de Raad van Commissarissen te kennen werd gege ven dat zich inzake het genoemde per centage van 5°/o tegenvallers kunnen voordoen en wel de volgende a) er kunnen zich tegenvallers voordoen inzake de aanbestedingsprijs van de aan te schaffen dubeldekker; b) er kunnen zich tegenvallers voordoen bij de financiering van de aan te gane lening; c) er kunnen zich tegenvallers voordoen bij de medewerking van de verschillen de overheden inzake de realisatie van de benodigde walvoorzieningen. 3. Voorts gaat de Raad van Commissa rissen van de N.V. TESO er vanuit dat het vervoer de eerste 2 jaar na in gebruikname zal stijgen met 5% en ver volgens elk jaar met 3%. Of deze aan name reëel is gezien de voor de 80-er jaren voorspelde energiecrisis waag ik te betwijfelen. 4. Worden de Texelaars niet het kind van de rekening als zich een tegenval ler in welke richting dan ook voordoet? 5. Demonstratief voor de politiek van „doordouwen" van de Raad van Com missarissen was, dat men op de laatste aandeelhoudersvergadering zelfs de aandeelhouders geen gelegenheid meer wilde gunnen om voorafgaand aan de feitelijke bestelling te beoordelen hoe het met de mogelijke tegenvallers op dat moment gesteld is. Men weigerde zelfs het betreffende voorstel in stem ming te brengen. De N.V. TESO raakt wel ver verwijderd van haar oorspron kelijke doelstellingen G. A. Oskam, Den Burg Nel Koorn tekende het boerderijtje dat gelegen is aan de bosrand tussen Californiëweg en Pelikaanweg in Ever stekoog. Het gebouw is een typisch voorbeeld van een zg. mientboerde- rijtje waarvan er vroeger veel meer hebben gestaan in de onvruchtbare, nog niet door dennen beplante mient- gronden ten zuiden van De Koog. Deze stolpen waren veel kleiner dan de boerderijen van overig Texel maar hadden soms wel een aangebouwd woon huis. De uitvoering was altijd zeer sober. Elk versiersel ontbreekt. Deze boerde rijen droegen meestal ook geen naam en de boeren hoorden niet tot de aanzien lijke geslachten van Texel zodat hun namen in de vergetelheid zijn geraakt. Bij nader onderzoek blijkt dat deze boer derijtjes in de loop der eeuwen tiental len malen zijn verbouwd, als wijziging van de bedrijfsvoering of verandering van de gezinsgrootte dat nodig maakte. De boeren maakten daarbij noodge dwongen gebruik van sloopmateriaal van elders of van hout dat op het strand aanspoelde. Het vierkant in de kap van de hierbij getekende boerderij bestaat uit een ra en stukken scheepsmast die in de lengte zijn doorgezaagd en aange tast zijn door paalworm. Dat laatste is een aanwijzing dat de boerderij na 1730 moet zijn gebouwd. Want omstreeks dat jaar deed de paalworm in de Noordzee zijn intrede en veroorzaakte een natio nale ramp door grenen en eiken palen van de wierdijken aan te vreten, waar door deze op den duur afbraken. Het bijzondere van het door Nel Koorn getekende boerderijtje is niet alleen dat het 'Uiterlijk niet onder „moderniserin gen" heeft geleden, maar dat ook een groot deel van de direkte omgeving nog in de oorspronkelijke staat verkeert. Direkt aan het erf grenst zelfs een hei develd van ongeveer 1 hectare, een rest je van een landschap dat vroeger het hele gebied tussen De Koog en De Wes ten moet hebben bestreken. Op het erf GEBOORTEKAARTJES NIEUWE STIJL: inclusief 3 jaar omruil-garantie. Da's weer uniek van EXPERT. Den Burg, 02220-2114 ♦o staan spontaan gegroeide bomen, waar onder een oude, zeer grillig gegroeide abeel. Dat het zo kon blijven is het ge volg van het simpele feit dat de huidige en vroegere bewoners nooit de behoefte hebben gevoeld er verandering in aan te brengen. Een jaar of vijftien geleden stond het boerderijtje op de ontwerp- monumentenlijst maar op verzoek van de gemeente werd het geschrapt omdat het niet aan de openbare weg stond en dus toch geen bezienswaardigheid voor voorbijgangers kon worden. Thans wordt overwogen het gebouw op de gemeen telijke monumentenlijst te zetten. Honderd meter ten noorden van het boerderijtje stond ruim veertig jaar ge leden een soortgelijk gebouw dat onder merkwaardige omstandigheden is ver brand. Wie weet meer over deze boer derijen, de vroegere bewoners, de om geving en andere ter zake doende bijzon-j derheden? De gecompleteerde gegevens worden verwerkt in de tekst bij de in boekvorm uit te geven tekeningen Men wende zich tot de redactie. De Stichting Cultureel Werk Texel tast op dit moment de mogelijkheden af om de funktic assistent-beheerder sport hal en coördinator voor het zomerre- creatiewerk te combineren. Men vindt dat deze beide werkzaamheden elkaar prachtig aanvullen alhoewel een derge lijke gecombineerde funktic nogal wat van de te benoemen man of vrouw eist. De maanden waarin de sporthal zijn piekperiode beleeft duurt van 1 septem ber tot ongeveer 30 april. Daarna loopt het verenigingsgebruik van de sporthal aanzienlijk terug, terwijl ook de scholen dan meer de buitenlucht opzoeken. Het zomerrecreatiewerk fungeert globaal ge durende 7 weken in het topseizoen, Wanneer men daarbij bedenkt dat dit werk een vrij aanzienlijke voorberei dingstijd vergt, zou de halftime funktie voor de sporthal hiermee tot een volle dige funktie uitgebouwd kunnen wor den. Voorgesteld wordt per 1 januari a.s. sollicitanten voor de gecombineerde funktie op te roepen. Het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel zal hier over tij dens de eerste volgende vergadering een beslissing moeten nemen. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zit ting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Coutinho, dinsdag 4 oktober om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 5 oktober, om 13.30 uur. vh Langeveld endeRooybv den Burg Texel Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavonds 20.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter BARNARD, Oosterend, telefoon (02223) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. M. DE JAGER, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heer waarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 2 oktober 1977 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Van Reijendam Uitzending via „De Lichtboei" De Cocksdorp 9.30 uur ds. Van Rijn, uit Bergen Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra De Koog 11.00 uur ds. M. van Rijn De Waal 11.00 uur ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Bevestiging van ambtsdragers. Né de dienst koffiedringen in „De Poort". 19.30 uur ds. De Boer Oosterend 9.45 uur ds. De Boer 17.00 uur ds. Douwes GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse. ('s Avonds uitzending via „De Lichtboei"; 19.30 uur) ROOMS-KATHOLIEKE KERK Weekend 1 en 2 oktober 1977 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild zondag 10.45 uur Den Hoorn: zaterdag 19.00 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgbouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5