t,Een illusie armer" NMB Druk voetbalweekend BBBBBBBSS^m Ssswssr ■BBBBEB_ weS"^?)spVen: SBBB&y programma we£g?legrë voor iedere rekeninghouder. II FEUILLETON Derde blad Texelse Courant, vrijdag 30 september 1977 ber Zon, maan en hoog water Programma eilandcompetitie volleybal Burgerlijke stand Schietoefeningen rijk Er wacht de Texelse voetballers dit maal een druk weekend waarin alle elftallen „aan de bak" komen. Ze zijn dus allemaal in de gelegenheid hun positie op de ranglyst te verbeteren wat in veel gevallen echt wel nodig is. Vooral de eerste elftallen staan er —over het algemeen niet zo best voor. ►44 Oosterend doet het aardig en zelfs De Koog boekt resultaten maar de overige clubs zijn nog niet met overdonderende uitslagen gekomen. Misschien heeft S.V. Texel zondag in de thuiswedstrijd tegen WW uit Wer- irershoof het goede voorbeeld. Hoewel deze ploeg altijd een moeilijk te bespe len tegenstander is moet er na de zege die de S.V Texelaars afgelopen zondag egen RKEDO (02) boekten toch wel ïen kleine overwinning inzitten. Het tweede dat het afgelopen zondag tegen Helder 3 zo goed deed zal het op iigen terrein niet gemakkelijk krijgen. Texel 3 moet het opnemen tegen het pterke West Frisia 3. Een gelijk spelletje s hier de meest waarschijnlijke uitslag Het derde gaat naar het nog ongesla gen Oosterend 2 en een gelijk spel lijkt il een goed resultaat. Het vierde dat er tot nog toe weinig an bakt moet in de uitwedstrijd tegen Wieringerwaard 4 op zeer grote proble- nen rekenen. t.C. Bij Texelse Boys zal door de veie af- berichten, vakanties en blessures, veel Geïmproviseerd moeten worden met de elftallen. De spelers worden daarom •erzocht de opstellingslijsten terdege in ie gaten te houden. Het eerste zal het tondag tegen Sporters in Hoorn tonder J an Pool moeten stellen. Door studieomstandigheden moest hij in ieder geval voor enige maanden afha len Hopelijk kan het resterende deel an het elftal compleet aantreden. Ze- cer is in ieder geval wel dat voor de Dunten fors geknokt moet gaan worden. A.W. Van de SVO-senioren elftallen speelt dit weekend alleen het tweede zaterdag- ';eam een thuiswedstrijd. Voor deze ont- loeting komt Bergen 3 naar Oosterend. Waarschijnlijk wordt dit een overwin ning voor de thuisclub. Het eerste zaterdagelftal van Ooster end speelt uit tegen het Alkmaarse Go Ahead '18. Ook in dit geval wordt op een gelijk spel gehoopt. Go Ahead staat bekend als een erg harde ploeg waarte gen het op eigen terrein doorgaans moeilijk winnen is. Zondag speelt SVO 1 een uitwedstrijd tegen Schoorl waartegen men moet kun nen winnen. Op papier is Oosterend dui delijk sterker dan de mannen uit Schoorl. Ook al omdat de SVO-ers vori ge week wonnen kan de uitslag nu met vertrouwen tegemoet worden gezien. SVO 2 speelt een thuiswedstrijd tegen Texel 3. Zoals gewoonlijk bij derby's is het een moeilijke opgave hier een voor spelling te doen. Het beste lijkt de kan sen maar fifty-fifty te schatten alhoewel de Oosterenders de laatste weken prima draaien. J.R. Zondag wordt op het ZDH-veld in Den Hoorn een druk programma afge werkt. Zowel het eerste als het tweede elftal speelt thuis. ZDH 1 krijgt het zwaar tegen het momenteel erg goed draaiende Twisk. De Hoomders doen het stukken minder. Misschien dat ze een doelpunt je kunnen maken maar veel kansen zijn er niet. ZDH heeft op dit moment de punten hard nodig en wellicht komen de spelers „geladen" in het veld. Het kan daarom een spannende wed strijd worden. In Watervogels krijgt ZDH 2 zondag een onberekenbare tegenstander maar gezien het aanwezige spelersmateriaal blijven de punten wel op Texel. ZDH 3 ontmoet in Kolhorn Kaagvo gels 4. Dit zal wel een bijzonder moei lijke wedstrijd worden en als de mannen van het derde kans zien een gelijk spel uit het vuur te slepen mogen ze hun handen dicht knijpen. Misschien dat de 10 overwinning van afgelopen zondag voldoende moraal biedt. De „derde-elf- tallers" hebben inmiddels 5 punten ver zameld uit 3 wedstrijden. F.Z. In De Cocksdorp speelt zondag het eerste elftal van SVC een thuiswedstrijd Tegenstander is DESS uit Sijbekarspel. Met een half oog op de ranglijst waar SVC wel een erg minderwaardige posi tie inneemt moeten we helaas tot de konklusie komen dat er weinig kansen zijn voor de Cocksdorpers. n ZATERDAG 1 OKTOBER 1977: Afdeling Noordholland: Go Ahead-Oosterend (Z), 14.30 uur Oosterend (Z) 2-Bergen 3, 15.00 uur Junioren: Tex. Boys Bl-WGW B3, 14.45 uur Texel Bl-JVC BI, 13.30 uur Tex. Boys B2-WGW B4, 13.30 uur Wiron Bl-ZDH BI, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) DWOW Bl-De Koog BI, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Oosterend Bl-W.Meer BI, 14.45 uur Oudesluis Bl-O'end B2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) HRC C3-Tex. Boys Cl, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Texel Cl-JVC Cl, 14.45 uur JVC C2-Tex. Boys C2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Texel C2-Helder C2, 14.45 uur Oosterend Cl-Wiron Cl, 14.45 uur ZAP C3-De Koog Cl, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Oosterend C2-WGW C7, 13.30 uur HRC C6-Texel C3, 13.15 uur (vertrek boot 12.05 uur) Pupillen: Afdeling A: De Koog Al-Texel A4, 15.00 uur Cocksdorp Al-Texel A2, 15.30 uur Oosterend Al-Tex. Boys Al, 12.00 u. Texel Al-Texel A3, 12.30 uur ZDH Al-Tex. Boys A2, 14.30 uur Afdeling B: De Koog Bl-Texel B2, 14 15 uur Texel BI-Oosterend BI, 13.30 uur Tex. Boys B2-Texel B3, 15.00 uur Afdeling C: De Koog Cl-Texel C2, 13.30 uur Tex. Boys Cl-Oosterend Cl, 14.00 u ZONDAG 2 OKTOBER 1977: Afdeling Noordholland: Texel-WW, 14.30 uur Sporters-Texelse Boys, 14.00 uur (vertrek boot 12.05 uur) Andijk-De Koog, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Schoorl-Oosterend, 14 30 uur (vertrek boot 13.05 uur) ZDH-Twisk, 14.30 uur Cocksdorp-DESS, 14.00 uur Texel 2-West Frisia 3, 12.30 uur Oosterend 2-Texel 3, 14.30 uur Tex. Boys 2-JVC 3, 14.30 uur WGW 5-Tex. Boys 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Flevo 4-Cocksdorp 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) ZDH 2-Watervogels 5, 12.15 uur Kaagvogels 4-ZDH 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) SRC 6-Oosterend 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) W.Waard 4-Texel 4, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur> W.Waard 5-De Koog 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Junioren: Schagen A2-Tex. Boys Al, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) W.Vogels B2-Texel B2, 14.30 uur Dames: Tex. Boys-Hollandia, 12.30 uur Winkel 2-Tex. Boys 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) SAMEN REIZEN: ZATERDAG 1 OKTOBER 1977: Vertrek boot 13.05 uur van Texel: Tex. Boys C2, De Koog Cl en Oos terend B2. ZDH BI en De Koog BI. ZONDAG 2 OKTOBER 1977: Vertrek boot 12.05 uur van Texel: Texelse Boys 1 en De Koog 1. Vertrek boot 13.05 uur van Texel: Oosterend 1 en Oosterend 3. Texel 4, De Koog 2 en C'dorp 2. Tex. Boys Al, dames Tex. Boys 2 en ZDH 3. Bij akfeuring terrein bus afbestellen, te lefoon (02240) 2421. De zon komt 2 okt. op om 6.42 uur en gaat onder om 18.16 uur; 5 okt. op om 6.47 uur en onder om 18.08 uur. Maan: 5 okt. L.K.; 12 okt. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 10.26 en 22.28 10.51 en 22.54 11.16 en 23.20 11.44 en 23.45 en 12.15 0.14 en 12.52 0.57 en 13.45 1.54 en 14.59 3 14 en 16.25 Veld A, heren: 6.30 u.: Jelleboog-Jozefschool Teso 7 10 u.: Teso Marsdiep-Bakkers IJzerh. Jozefschool 7.50 u.: Tevoko Opduin-Fam. Witte Slagerij Kossen 8 30 u.: Slagerij Kossen-Grooten Slock 1 Molenkoog 9.10 u.: Molenkoog-Tev. junioren Strendsend 9.50 u.: Gempo-Strendsend 1 Tevoko jun. Veld B, heren: 6.30 u.: Electrohuis-LBO BGZ 7.10 u.: Texelstroom 2-BGZ Jelleboog 7.50 u.: Teso Texelstroom-S. Bremer Vrij vol 8.30 u.: De Rog 1-Vrijvol S. Bremer 9.10 u.: 7 Provinciën-Grooten Slock 2 De Rog Veld C, dames: 6.30 u.: Gyvo 2-De Koogel De Rog 7.10 u.: Gyvo 1-De Rog De Koogel 7.50 u.: Smash '68-Modeh. Beekman Gyvo 8.30 u.: Timmers Bakk-Tevoko A Smash '68 9.10 u.: Gyvo 3-Jozefschool Timmers Bakk. 9.50 u.: Strendsend-Dros Bakk. Gyvo Vrijdag 30 september Zaterdag 1 oktober Zondag 2 oktober Maandag 3 oktober Dinsdag 4 oktober Woensdag 5 oktober Donderdag 6 oktober Vrijdag 7 oktober Zaterdag 8 oktober Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. van 21 tot en met 27 september 1977 Geboren: Martinus Cornelis Nicolaas, zv. Nicolaas M. Bakker en Lucie V. M. Hoedjes. Ondertrouwd: Jacob T. Witte en Klaasje H. Polman. Overleden: Pieter van Lenten, oud 68 jaar en Carolina A. Buijs, ev. Van Len ten, oud 67 jaar, beiden wonende in Den Burg; Pieter Kooiman, oud 75 jaar, wonende te Den Burg. Op 3 oktober van 9.00 tot 13.00 uur gaat H.M. Tjark Habbes schieten in sec tor 045 - 075 graden rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het hoge geleidelicht Nieuwe Haven. Veiligheids schip aanwezig. Op 7 oktober wordt van 10.30 tot 19.00 uur geschoten met een 105 lang 30 te B reezanddijk. Jniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^^ door Leida Graafland niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin HOOFDSTUK 1 Het meertje, daar in de laagte, scheen tlsof het ineens uit het met was geko- nen, in één ogenblik daar ontstaan. Het ag er rimpeloos, alsof het zelf nog niet kran zijn verbazing over dit feit was be tomen. Maar de werkelijkheid was, dat ie stormr die zo snel was opgekomen, ivenzo was uitgewoed. Het leek bladstil in vredig, maar de sporen van de woede Ier elementen waren aan de rand van iet kleine meer merkbaar: grote takken zelfs een paar ontwortelde bomen agen tegen de kant, half verborgen in :en brede rietkraag. Vanaf deze kant was er verder niets te bespeuren, al was •r in het bos aan de overkant ongetwij- !eld veel schade aangericht. Het donke- e groen van de sparren en dennen, met ïier en daar het lichtere van enkele loof bomen, stak fel af tegen de zilverkleur iran het nu heldere water, waarin de langzaam dalende zon weerspiegelde in ïen licht trillende schittering. Ergens vas een steigertje in het water gebouwd, waartegen een roeiboot lag. Het geheel ïarmonieerde en ademde nu een sfeer yan rust en ontspanning. Buiten de "rouw, die op het heuveltje stond te kij- en, was er geen levend menselijk we en te bespeuren. Zelfs de vogels lieten ich niet horen, waarschijnlijk nog te eer onder de indruk van het natuurge weld, dat onafgebroken een half et- naal had gewoed ,zich aan niets of nie- nand storend. Dit stukje paradijselijk landschap zou ik kunnen schilderen, wist de vrouw. Ze roeide instinctmatig, dat ze ertoe in ïtaat zou zijn Zo maar ineens ervoer ze nieuwe energie in zich groeien en bo venal inspiratie. Als ze haar ogen sloot, >leef het landschap in haar geestesoog ichtbaar. Er ging een weldadig gevoel loor haar heen, te weten, dat ze op dit noment niet meer apatisch was. Ben ik igenlijk geen idioot, dat ik me al die tijd o heb laten gaan? Wordt het onderhand een tijd me er overheen te zetten? Ik oet weer aan de slag; dat verzet de :innen en misschien voel ik de pijn dan vat minder. Jammer, dat ik mijn schil- Jergerei niet bij me heb; ik heb immers inkel een paar koffers met kleren mee genomen! Morgen maar eens in het na- mrige stadje neuzen. Allicht is daar het nodige te koop. Ze keek op haar horloge, lat aan een dun gouden kettinkje om laar hals hing; bijna vijf uur. Het had iu geen zin meer om te gaan; om zes iur sloten de winkels. Ineens viel haar blik op de half om zwaaide boom, die schuin tegen een mdere, hechter gewortelde stam was erecht gekomen. De grillig gegroeide stronk stak met gras en aarde een eind >oven het grondoppervlak uit. De vrouw iep er heen en bekeek de ten dode od- geschreven boom: een der vele slacht offers van de storm. Ik voel verwant schap met dit leven, dat binnen afzien bare tijd geheel weg zal zijn als de bijlen en zagen van de houthakkers hem in stuken breken. Door mij is ook een storm gegaan. Ik ben evenzo ontworteld, maar voor mij is er niets of niemand overgebleven, waartegen ik kan leunen; ik moet het helemaal alleen verwerken. Er zullen enkel geen houthakkers zijn om me de genadeslag te geven. Ik moet verder leven, al vind ik het misschien nog altijd zinloos. Mogelijk, dat ik door mijn werk weer een beetje zin krijg. De vrouw ging zitten op de stam, die als een half neergelaten slagboom een stukje doorgang afsloot, maar er omheen was gelukkig ruimte genoeg. Tot nog toe stond ik als het ware ook voor een onzichtbare slagboom en miste ik de moed er om heen te lopen. Gek, dat ik zo ineens weer de realiteit van alles zie. Is de storm in mij ook uitgewoed? Het moet haast wel. Ze keek nog steeds naar het meertje Groot was het niet. Ze had tamelijk veel oog voor verhoudingen en proporties, omdat dit immers nodig was voor het schilderen, maar zou geen getallen kun nen noemen omtrent lengte en breedte van het water. Misschien ongeveer twee honderd meter lang en de breedte op minder dan de helft? Het was ook niet belangrijk. Voor haar overheerste het sprookjesachtige met die gemêleerde entourage op de achtergrondde menge ling van verschillende nuances groen en het bruin der stammen. Met daarboven de hemel met zijn wegtrekkende wolken en wegzakkende zon. Eigenaardig, dat ze dit plekje niet eer der had ontdekt. Of was het toeval, dat ze juist nu, na de uren van storm, deze kant uitging? Dominee Baten zou op zijn gewone stellige wijze zeggen: er ge beurt niets bij toeval, alles heeft een doel. Jawel, dat is de taal der geeste lijken, die ze met een korreltje zout nam. Mogelijk heeft hij gelijk, want het staat zeker in de bijbel, maar zij zag het ■■Mbm ^Unsate.loelerenlp^f r„" ?pzeJgt,ei:miJn opnemen van bedrair»n van een maand. En Se zonder Dhr./mevr./mej. Adres S,9,p®n voor mij'een •girospaarrekening. Woonplaats Randtekening: <bij minderjarigen moet ouder of voogd mede ondertekenen) anknusen wat gewenst is cmd™Up0n'J'lon«e,rank«"le i doppe zenden aan; NMB 131, Amsierdam niet zo zitten. Want wie kan zeggen, wat de zin was voor de grote desillussie, die haar leven zo radicaal heeft beïnvloed? Al dat lelijke, afzichtelijke, dat plotse ling tot haar bestaan doordrong? Onzin, er bestaan geen pasklare definities of remedies voor alle problemen, die in eens ontstaan. Dominees en pastors ge neraliseren waarschijnlijk graag. Van die kant zag ze in ieder geval geen heil. Trouwens, alles wat ze had ondergaan, was zo vernederend geweest, dat ze er met niemand over drufde spreken. Ze was gewoon vertrokken, tot in het diepst van haar ziel geschokt en beledigd. Er was immers op dat moment geen alter natief? Blijven was onmogelijk! De woe de had daarna geleidelijk aan plaats ge maakt voor gelatenheid, waardoor de apathie ontstond. Als ze terugdenkt aan die bewuste avond en nacht, komt het schaamrood haar weer op de wangen. Ze vermant zich: niet meer aan te rugdenken; proberen tee vergeten, al zal die episode steeds als een zwarte blad zij in mijn dagboek blijven staan. Lang zaam komt ze overeind; de betovering ontrolde, is nu vervlogen, Misschien ontrolde, is nu vervlogen. Mosschien morgen, als ze weer hier komt om te schilderen, denkt ze. Dan loopt ze lang zaam terug naar het dorp. Arten is maar een kleine gemeente, bestaande uit een tweetal kerkdorpjes en drie buurtschappen. Alles bijeen nog geen vierduizend inwoners. Maar de be koring ervan is, dat het als het ware verscholen ligt tussen bossen en vennen, stukken hei en akkers. Met hier en daar een plukje hei, want de weinige boeren, die hier vee houden, moeten gras heb ben voor de koeien. Het dorp ligt niet aan verkeerswegen en er zijn maar een paar borden, die vanaf een secundaire weg er naar verwijzen: Arten, 3 km. Je moet dan een bochtige, slecht geplavei de weg inslaan, met scherpe kronkelin gen, langs heggen en droge sloten en pas na twee kilometer krijg je de eerste hui zen. In tegenstelling tot andere vakan tiecentra in de omgeving zijn hier geen campings en je ziet ook nergens een bord: kamers te huur. Er is zelfs geen toeristeninformatie, want Arten is geen WV rijk. Geleidelijk aan is een vorige generatie, misschien enkele jaren na de oorlog, begonnen met wat reklame te maken voor Arten. Schoorvoetend kwa men daarop de eerste gasten, want vrij wel niemand had ooit van dit dorp ge hoord: Arten? Ligt dat niet in Brabant? Nu ja, dan is het te begrijpen, dat we het niet kennen, want Brabant is zo'n beetje vreemd gebied voor de boven- Moerdijkers, nietwaar? Het waren de geldruikende pioniers, die de eerstelingen van een grote, toe komstige oogst hartelijk welkom heet ten en ze voor honderd procent gaven, wat ze in de reklame hadden beloofd: rust, een goede keuken en een persoon lijke benadering. En vooral vrijheid. U kómt tot half tien ontbijten, maar als het een keer kwart voor tien wordt, zullen we niet lelijk kijken. Lunch van half één tot half drie en diner van half zes tot acht uur. Geen vaste etenstijden. De kamers waren eenvoudig, maar toch smaakvol ingericht en de bedden zoals men mag verwachten. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 9