Familie met handelsgeest 3/4 eeuw in zaken „Zegel" 75 jaar .mm - En passant door sparringpartner geklopt Ploegwedstrijd bij Padang GVT turnde bij ,,Pro Patria" Verloedering Folklore? Cultureel Werk benoemde drs. Th. van Schaik „WAT IK ZEGGEN WOU." Een druppel te veel Derde blad Texelse Courant, vrijdag 7 oktober 1977 Willy Hillenius die op 9 oktober oude heer Kasse Zegel (grootvader van de tegenwoordige) dreef al handel in huishoudelijke artikelen, kruideniers waren en manifacturen. In die tijd en ook wel na wat nu als eigenlijke oprich tingsdatum wordt beschouwd (9 oktober 1902) werd er met een paar manden aan een halsjuk op uit getrokken. Met pot ten en pannen ging het richting Eier- land, daar werd een en ander wel ge ruild voor eieren die dan weer in Den Helder moesten worden uitgevent! Het geld wat in Den Helder werd ontvan gen werd weer gestoken in manufactu ren die dan weer op Texel aan de man werden gebracht Al op heel jeugdige leeftijd moesten Kasse en Jacob Jan Zegel meewerken in de winkel van hun vader en moeder aan de De Ruyterstraat in „Skil". Jacob Jan Zegel: ,,Ik zal ongeveer 8 jaar oud geweest zijn toen ik op woens dag en zaterdagmiddagen al mee de hui zen langs moest Eenmaal van school af, 13 jaar was ik toen, ging ik er met de fiets op uit. Later werd dat de „Kette- kar" en nog later de auto. In 1923 koch ten we een van de eerste For dj es van het eiland". Deze foto uit de twintiger jaren toont het huis aan de huidige Heemskerckstraat in Oude- schild waar ook nu nog één van de door Frans Zegel Kzn gegrondvestte bedrijven is ge vestigd. Het woonhuis veranderde niet veel maar de aanbouw is onherkenbaar geworden. Voor het woonhuis staat de vader van Frans Zegel Kzn., de heer Kasse Zegel sr. ze dezelfde handelsgeest die hun vader had goed in praktijk hebben gebracht en weer op hun kinderen hebben over gedragen. 0 - in 1902 ,,De Kleine Winst" zijn eerste winkeltje. Om precies te zijn is het op dinsdag 11 oktober exact driekwart eeuw geleden dat aan de De Ruyterstraat in Oudeschild een nieuw winkeltje werd geopend. Er werden manufacturen verkocht. Eige naar was Frans Zegel Kzn. en enkele dagen voordat hij per adver tentie in de krant kon aankondigen dat „De kleine winst" geopend zou worden, trad hij in het huwelijk. Zijn echtgenote heette Willy Hillenius. Hun huwelijksdatum was 9 oktober, de dag waarop nu het 75-jarig bestaan van een (naar Texelse maatstaven) fors uit de kluiten gewassen bedrijf gevierd kan worden. Zegel jubileert, en wil daar tegen- lover de Texelse bevolking best voor uitkomen'. Inmiddels is „De kleine I winst" uitgegroeid tot een handvol [bedrijven in zowel Oudeschild als Den [Burg. Die „kleine winst" bleek in de lloop der jaren dus nogal mee te val- llen. In financieel opzicht aanvankelijk 1 niet, dat kwam later pas, toen de „gro- I te verdienste" van „De Kleine Winst" Idoor hard werken vruchten af ging [werpen. Het familiebedrijf, dat Zegel nu is bestaat op dit moment uit één zaak in I Oudeschild en drie in Den Burg. Een vierde winkel in Texels hoofdplaats zal volgend voorjaar ingericht kunnen wor den. Aannemersbedrijf Drijver is mo menteel druk doende op de plaats van het voormalige Boeskippehuus in de We verstraat een ruim bedrijfspand te bou wen. Het moet in de loop van de komen de lente klaar zijn. Een jubileum als dit is het waard eens dieper in de geschiedenis te duiken en eens te gaan praten met de beide zoons 'van de oprichter van de firma Frans Ze gel Kzn. en Textielhuis Zegel. Namen die thans bij iedere Texelaar bekend zijn. Kasse Zegel uit Oudeschild is nu 73 jaar oud. Zijn jongere broer Jacob Jan woont sinds 17 jaar in Den Burg. Hij telt op dit moment 71 jaar. Kasse Zegel is de man van wat nu de Fa. Frans Zegel Kzn te Oudeschild en in de Parkstraat te Den Burg is. Het bedrijf in Oude schild is nu in handen van zijn schoon zoon Frans Schellinger (getrouwd met dochter Willy) en dat in Den Burg wordt nu geleid door Dirk, de zoon van Kasse Zegel. Beide zoons van Jacob Jan Zegel heb ben een winkel in Den Burg Frans is de man van de herenconfectie in de We- verstraat en Jan van het Textielhuis op de hoek van Binnenburg en Vismarkt. Deze laatste winkel krijgt voorjaar 1978 het nu te bouwen nieuwe winkelpand in de Weverstraat als filiaal. Werkzame man Zowel Kasse Zegel als zijn broer Ja cob Jan zeggen hun vader altijd te heb ben ervaren als een bijzonder werkzame man met een helder verstand, die door de omstandigheden alleen de lagere school kon volgen. Jacob Jan zegt over hem: „Je kunt je het nu eigenlijk moeilijk indenken dat vader de winkel aan de De Ruyter straat met een handelskapitaal van 250 gulden begon!" Hoe dan ook, Frans Zegel Kzn. schroomde in 1902 niet de zaken met veel elan aan te pakken. In de adver tentie die hij ter gelegenheid van de ope ning van „De Kleine Winst" in de Texelse Courant liet plaatsen stond on der meer het volgende: „ATTENTIE svp. Ondergetekende bericht dat vanaf Zaterdag 11 October, de zaak in manu facturen enz. voor zijne rekening ge dreven zal worden". Na een lange op somming van de waren die zoal te koop werden aangeboden stond nog: de zaak zal uitgebreid worden met Naai machines, Hoeden, Petten, Baretten, Heerenkleding en een zeer groote collec tie Mantels". Wat er in de loop der tijd wel duide lijk is geworden is dat de „Zegels" het i vooral in die eerste jaren niet voor niets hebben gekregen. Goed beschouwd be gonnen de zaken al ver voor 1902. De Schilderweg nog niet verhard. Dat ge beurde eigenlijk pas in de twintiger ja ren. De kettewagen stond in de schuur tussen de koopwaar, en er was een deel voor het paardje ingericht. Toen ik in 1929 trouwde heb ik de winkel en het huis van grootvader overgenomen". Dat overnemen van het huis ging met nogal wat problemen gepaard omdat oma Zegel niet van plan was het huis waar ze jaren in gewoond had zomaar te verlaten. Er werd na veel overleg ge lukkig een tussenoplossing gevonden. vullen. Ook was het hun werk het olie goed van de „Skiller visserlui" water dicht te maken. Een opmerkelijk handeltje waar Frans Zegel Kzn. zich na de oorlog van 1914- 1918 in stortte was dat in aangespoelde margarine. Kasse en Jacob Jan herinne ren zich dat hun vader op een dag thuis kwam met de mededeling dat hij alle tussen Terschelling en Hoek van Holland aangespoelde margarine had opgekocht die langs het Noordzeestrand gevonden De Ford vrachtauto die de Fa. Frans Zegel Kzn. toen in gebruik nam kostte ƒ1100,waarmee uitsluitend het chassis was betaald. De opbouw moest er toen nog op worden gezet. Dat ge beurde in die tijd door Thijs Molenaar uit Den Burg. Kasse Zegel herinnert zich nog: „We hadden de keus tussen twee onderstel len. Wat wij aanschaften kostte dus ƒ1100,Je kon ook een onderstel krij gen met een elektrische starter. Dat kostte ƒ1300, Oudste zoon Kasse Zegel zag (in te genstelling tot zijn broer) het „hande len in lappies" niet zo zitten. Hij ging zich meer richten op het verhandelen van hout en ijzer in Oudeschild. Op 15- Kasse Zegel en Jacob Jan Zegel kun nen bij de 75ste verjaardag van het be drijf terugblikken op een ontwikkeling die ze (zeker in him jeugd) nooit hebben kunnen voorzien. Vast staand feit is dat jarige leeftijd begon Kasse Zegel al met de handel m hout en land- en tuinbouw- artikelen. Als opslagplaats nam hij de schuur naast het woonhuis van zijn grootvader in gebruik. De oude heer Kasse Zegel bewoonde het eerste huis dat in Oudeschild werd gebouwd aan de weg die nu Heems kerckstraat heet. Kasse Zegel Fzn.: „Ik weet me nog goed te herinneren hoe het er toen aan toe ging. In die tijd was de Frans Zegel Kzn. en zijn echtgenote Willy Hillenius die op 9 oktober 1902 in het huwe lijk traden en op 11 oktober aan de Oudeschilder De Ruyterstraat met de verkoop van manufacturen begonnen. Kasse Zegel jr. en zijn echtgenote kwa men uiteindelijk toch in het woonhuis en voor oma en opa werd een gedeelte van de schuur verbouwd. Er werd een raam aan de straatkant aangebracht en de (met de komst van de auto leeggeko men) paardestal werd verbouwd en als woonverblijf ingericht. Zeegras Frans Zegel Kzn. trok zich in 1930 uit de zaken terug, en zijn zoon Jacob Jan trouwde en vestigde zich met zijn echt genote in het winkelpand aan de De Ruyterstraat in Oudeschild. In de jaren dat Frans Zegel de winkel dreef hield hij zich beslist niet uitslui tend met het verhandelen van manu facturen bezig. Een belangrijk artikel waarvoor velen bij Zegel aanklopten was het in die jaren populaire zeegras, een specialiteit van senior. Beide broers moesten in hun jeugd maar al te vaak aan de slag om bedden met zeegras te was. Het spul was vermoedelijk afkom stig van getorpedeerde schepen. Het goedje dat met dozenvol in de haven van Oudeschild aankwam werd door va der en zoons geschift, en weer verkocht. Een gedeelte kwam als wagensmeer op de markt, een ander deel werd elders weer voor consumptie aangeboden Als enige firmanten van het bedrijf dat door hun vader op poten was gezet gingen Kasse en Jacob Jan Zegel de der tiger jaren in. De zaken in de door hen bestreken branches gingen goed, en in 1937 kon in Den Burg het eerste filiaal worden gevestigd. Het kwam op de plaats waar nu het raadhuis staat maar waar voordat de „Zegels" er zich vestig den café Den Burg was. Dit pand (eigen dom van de Doopsgezinde gemeente) werd aanvankelijk gehuurd maar kon in 1952 worden aangekocht. Splitsing In 1956 werd tot een splitsing van het bedrijf besloten en daarna ging de ont wikkeling nogal stormachtig. De Fa. Frans Zegel Kzn. (Kasse Zegel) bleef in het filiaal aan de Groeneplaats. Niet lang daarna volgde de opening van een nieuw pand aan de Parkstraat dat de zoon van Kasse Zegel, Dirk Zegel, ging beheren. Deze zaak werd vervol gens in 1959 en 1961 uitgebreid. Textielhuis Zegel (Jacob Jan Zegel) vestigde zich in 1956 in het pand op dé hoek Vismarkt (eigendom van de firma Verbeme) en is daar tot op de dag van vandaag gevestigd. De spelers van schaakclub En Passant I hadden het dit weekend tegen MSC bij- zonder hard te verduren. Als einduitslag I kon tenslotte 717 in het nadeel van de Texelse formatie genoteerd worden. De vriendschappelijke wedstrijd tegen MSC was georganiseerd om vooral de spelers van het tweede team wat te la ten wennen aan de sfeer van een offi ciële wedstrijd. Het „tweede" speelt de eerste bondswedstrijd op 22 oktober. MSC bleek als sparringspartner een goede keus, al viel de nederlaag van En Passant wel wat erg fors uit. Routine- gebrek was in sommige partijen de dui- delijae oorzaak van het verlies. Gunstige of minstens gelijkwaardige stellingen gingen bij de afwerking verloren. Op zaterdagmiddag 15 oktober houdt de Vereniging van oud-leerlingen van de Landbouwschool de jaarlijkse ploeg wedstrijd, deze keer op het land van „Padang" aan de Hoofdweg in Eierland. Gestart wordt om 13.30 uur. Publiek is uiteraard welkom. Wie aan de wedstrijd wil meedoen dient zich zo spoedig mo gelijk op te geven bij P. W. Roeper, ,,Ora I et Labora", telefoon (02223) 373. VRIENDENKRING BRENGT „IN DE VERGULDE OS" De Hoomder toneelvereniging „De Vriendenkring" heeft het stuk „In de vergulde os" van Johan Blaazer in stu- die genomen. Dit toneelstuk zal in ieder geval twee maal opgevoerd worden, ver- moedelijk op de laatste twee weekends I van november. Zondag werd door een aantal jeugd leden van de gymnastiekvereniging Texel deelgenomen aan wedstrijden die „Pro Patria" in de Helderse sporthal organiseerde. Het totaal aantal deelnemers van deze Pro Patria-wedstrijden was 260. Hier onder waren 200 meisjes en 60 jongens. Vooral de jongens van GVT hebben zich zondag van hun beste kant laten zien. Aan rekstok en brug werden res pectievelijk de broers Martin en Paul Voebel eerste. Bij de ringen was het Rob Voebel, die een derde plaats be haalde. Jaco van Trigt werd derde op het nummer brug en Martin Voebel eindigde tevens als 2de bij de vrije oefening. De meisjesgroep behaalde op de meeste toestellen ook goede resultaten. Alleen de balkoefening viel wat tegen. Te vermelden zijn de vijfde plaats van Judith Hoogendijk en de zevende plaats van Carla Vlaming bij het paardsprin- gen. RECTIFICATIE In het artikeltje dat in de krant van vorige week vrijdag aan het twintig ja rig bestaan van de Beatrixschool werd gewijd is ten onrechte gesproken van een school voor bijzonder onderwijs Het betreft hier echter een openbare school waar buitengewoon lager onderwijs (BLO) wordt gegeven. De in het artikel genoemde onderwijzeres mevrouw Kuip is in verband met de daling van het aan tal leerlingen op dit moment niet meer werkzaam op de Beatrixschool. Tijdens de vergadering die de Stich ting Cultureel Werk Texel donderdag in het raadhuis hield pleitte de afge vaardigde van de stichting Open Jeugd werk, Peter Bakker, voor het terug dringen van commercie op de wekelijkse folkloredagen in het zomerseizoen. „De zaak verloedert behoorlijk en de com mercie viert hoogtij", aldus Bakker. Ten einde het avondprogramma van de fol klore enigszins „op te fleuren" stelde hij voor gedurende het komende seizoen 's avonds een klank- en lichtspel in de muzieknis te houden. Dit zou tijdens de folkloreavonden het gebruikelijke volks dansen kunnen afwisselen. Het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk benoemde de 29-jarige drs. C. Th. van Schaik uit Alkmaar tot part-time begeleidingsfunctionaris. Hij zal vermoedelijk met ingang van 17 ok tober als zodanig zijn werk op Texel be ginnen. De nieuwe part-time begeleidings functionaris zal zich speciaal bezig gaan houden met het opstellen van een plan ten behoeve van het vormings- en ont wikkelingswerk op Texel. De heer Van Schaïk is socioloog. Hij studeerde aan de universiteit vah Nijmegen en had daar als hoofdvak sociologie van de sociale welzijnszorg. Gedurende 1 jaar doceerde hij sociologie en was ondermeer werk zaam aan de Arnhemse toneelschool. Voorts werkte hij bij de landelijke stichting tot opleiding voor het bejaar- denwerk. Drs. Van Schaïk zal voorlopig in Alkmaar blijven wonen. enCVCN «N LEZBW- BUTEN VBVWTWOOflOajJKHEJO V-N D€ REDMCTIC De plaatselijke belastingen gaan slechts 5°/o omhoog. En dan nog niet eens omdat het direkt nodig is, maar om het zekere voor het onzekere te nemen! O.K. daar zit wat in, in deze tijd van geldontwaarding, al is en blijft het een slecht voorbeeld van de overheid! Méér dat dan juist zo'n onding als de toeris tenbelasting met 8% omhoog zou moe ten, is voor mij de druppel, die de em mer doet overlopen Een toerist belasten, omdat hij ver kiest hier z'n geld te komen uitgeven, is voor mij zoiets als een koe belasten, omdat hij melk geeftZonder toeristen zou zeker een derde van de Texelaars werkeloos zijn en dat heus niet alleen uit de direkt toeristische bedrijven, maar óók bij de winkeliers, de bouw vakkers, de bankmensen en de ambte namen! Bovendien zou nog eens 'n derde van de Texelaars een stuk in positie en dus inkomen zakken! Alleen déérom is de toeristenbelasting al een onding Maar nóg onzinniger en onzindelijker dan een „logiesbelasting" van te maken en alléén de logiesverstrekkers met de innning van deze gelden te belasten en in feite dus alléén hun prijs daarmee te verhogen! Waarom niet alléén de win keliers? Of alléén de restaurants? Of alléén de T.E.S.O.? En nog gekker, waarom alléén de hier „slapende" toe risten en niet al die „dagjesmensen" met hun bussen en auto's, die de wegen overbelasten en stukrijden? Maar nóf onzinniger en inzindelijker wordt deze toeristenbelasting door de werkelijk onrechtvaardige en é-sociale uitwerking in z'n huidige vorm Bij de B.T.W. hoor je al vaak protesteren, dat déérdoor vóóral de kleine man getrof fen wordt, méér bij de toeristenbelas ting is het nog véél gekker! Want de B.T.W. geeft nog keus, je kan een tele visie kopen voor ƒ3000,waarop je ƒ540,BTW betaalt, of een voor ƒ300, waarop je ƒ54,BTW betaalt. Je kan in een hotel voor ƒ200,per dag met ƒ8,BTW, óf in een pensionnetje voor ƒ20, per dag met ƒ0,80 BTW. Méér deze toeristenbelasting geeft totaal géén keus, niet aan „de kleine man", maar zélfs niet aan het kleinste kind Dat kleine kind op z'n fietsje moet evenveel toeristenbelasting betalen, als de rijkste kerel met z'n luxe auto met grote ca ravan er achter, die hier de wegen en parkeerplaatsen overbelast Vooral in mijn bedrijf, met grote groepen kinderen van 7 tot 14 jaar, die 1 a 2 gulden per dag te verteren heb ben, zie je pas duidelijk hoe è-sociaal déze vorm van toeristenbelasting is, die neerkomt op 30 60°/o van hun totaal te besteden zakgeld. Mensen en vóóral z.g. socialistische bestuurders, laat hier Uw gedachten eens serieus over gaan, want als er één ding op véle punten onbillijk, onrecht vaardig en zéér a-sociaal in elkaar zit, dan is het wel deze toeristenbelasting in z'n huidige vormgeving R. Kamstra „De Zilvermeeuw", De Koog - Texel.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 9