Lagere toeristenbelasting voor jeugdigen F15.000,- schade bij hooibrand EJECTS Programma bedrijfsvoorlichting Schilling:collectieve verzekering tegen hondenschade Materieel van strandbewaking onvoldoende LAND f BOUW Zon, maan en hoog water Volieybalprogramma De Koogel won van Lois-dames -C Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 14 oktober 1977 Zeer eensgezind besloot de gemeen teraad dinsdagavond de plaatselijke belasting met ingang van 1 januari a.s. te verhogen conform de voorstellen van B. en W. Zoals bekend gaat het om een bescheiden verhoging met 5% Meer is niet nodig omdat de gemeen te er financieel nogal gunstig voor staat. Zelfs de toeristenbelasting waar over onder andere in de vergadering van de commisie voor financiën nog wel was gediscussieerd werd zonder tegenstand gebracht op het voorge stelde peil van 65 cent per persoon per overnachting. Het is echter niet uitge sloten dat de toeristenbelasting in 1979 anders zal worden geregeld. Enkele raadsleden bleken iets te voelen voor een gedifferentieerd tarief dat reke ning houdt met de draagkracht van de betrokken toeristen. In het verleden is dat bij herhaling voorgesteld door Daan Welboren van het Pakt. Het werd steeds verworpen omdat een tarief naar draagkracht in de praktijk onmogelijk kan worden gehan teerd. Ook nu bracht Welboren naar vo ren dat het onrechtvaardig is dat een dure hotelgast evenveel toeristenbelas ting betaalt als een tentkampeerder. Het zou mogelijk zijn het tarief afhankelijk te laten zijn van de akkommodatie, zo dat onderscheid wordt gemaakt in hotel gasten, bungalow-appartementengasten, logies en ontbijt gasten, tentkampeer- ders en degenen die in een kampeer- schuur of kampeerboerderij overnach ten. Welboren vroeg het college hierover te denken en volgend jaar met voorstel len te komen. De burgemeester zegde onderzoek toe maar liet blijken dat het geen eenvoudige puzzel zou worden. Alleen jeugd Daan Schiling van Texels Belang 1 voelde weinig voor indeling in catego- i riën naar akkommodatie. Hij meende I dat vakantiegasten geen van allen moei te zullen hebben met het betalen van 65 cent per nacht. Wie ziet hoe zelfs de „armste" tentkampeerder zijn geld laat rollen kan moeilijk geloven dat die toe ristenbelasting nog problemen oplevert. Volgens Schilling is alleen onderscheid naar leeftijd zinvol. Jeugdigen (die meestal geen inkomen hebben) en veelal van kampeerschuren e.d. gebruik ma ken zouden voor een lager tafief in aan merking moeten komen. Cees Koom van de SCF onderstreepte dat; kinder kampen, scholieren op werkweek e.d. worden nu onredelijk zwaar belast. Bert Weijdt van Texels Belang heeft vroeger meermalen gepleit voor een zeer rigoreuze verhoging van de toeristenbe lasting omdat bij het huidige tarief de Texelse bevolking opdraait voor een groot deel van de door het toerisme ver oorzaakte lasten. Hij bleek daarvan nu te zijn afgestapt. Zijn argument: bij een veel hoger tarief zouden de minder draagkrachtige toeristen te zwaar wor den belast. Gerard van der Kooi van de VVD (die vond dat de toeristenbelasting volgend jaar niet opnieuw moet worden ver hoogd) zei dat de toeristen beter moe ten worden voorgelicht over de wijze waarop de belasting wordt besteed. Bert Weijdt was het met hem eens. Als in de „Texeltoerist" een overzicht zou worden gegeven waaruit blijkt dat een aanzien lijk deel van de toeristische lasten voor rekening van de Texelaars komen, zou het „gekanker" over de toeristenbelas ting wellicht verstommen. Honden Een van de plaatselijke belastingen is de hondenbelasting die nu wordt ver hoogd van 27,naar ƒ28,75. Daan Schilling stelde voor een deel van dit belastinggeld te gebruiken als premie voor een collectieve WA-verzekering die de gemeente zou moeten aangaan Door deze verzekering zou schade kunnen worden vergoed die door handen wordt veroorzaakt en waarbij de eigenaars niet zijn te achterhalen. Het Landbouwschap heeft een dergelijke regeling bepleit omdat het aantal door honden veroor zaakte schadegevallen (o.a. bij schapen) elk jaar sterk toeneemt. Burgemeester Sprenger zei bang te zijn voor proble men die je met een dergelijke regeling mogelijk in huis haalt, maar beloofde er op terug te zullen komen. Badmeesters In de rondvraag wees Daan Schilling op een kennelijk verschil van mening tussen de gemeente en de strandbevva- kers over de kwaliteit van de redding middelen. De badmeesters zijn niet te vreden met de vletten met buitenboord motor en willen daarnaast of inplaats daarvan beschikken over rubberboten, die veel sneller zijn en waarbij vooral in de branding beter kan worden gema- noevrecrd. Klachten van de badmeesters bereikten zelfs de landelijke pers, waar door de indruk is gewekt dat de ge meente Texel goede reddingsvoorzienin gen aan het strand niet zo belangrijk vindt. Schilling vond het raadzaam dat de gemeente zijn voorzieningen eens vergelijkt met die van andere kustge- meentcn. Wethouder Jan Zuidewind zei dat de voorzieningen op Texel zeer behoorlijk zijn, zeker in vergelijking met de ande re Waddeneilanden. Maar de techniek staat niet stil en er zal inmiddels wel fraaier en lichter materiaal zijn. Dat dit niet onmiddellijk wordt aangeschaft wil nog niet zeggen dat men onverantwoord te werk gaat. Zuidewind zei dat ook het Met het oog op de komende winter heeft het bestuur van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting voor haar le den een nieuw programma opgesteld, waarin ondermeer een lezingencyclus van zes avonden is opgenomen. Deze lezingen worden in de maanden oktober en november gehouden en vin den plaats in hotel Tubantia aan de Pontweg te Den Burg. Aanvang 20.00 uur. De volgende onderwerpen komen aan de orde: 1. Wat is er aan bedrijfsbegeleiding te verdienen. Als inleider zal de heer ing. J. G. Veldt, bedrijfstakdeskundige bij het Consulentschap voor de Rundvee houderij optreden. De eerste avond I wordt gehouden op 24 oktober a.s. 2. Op de tweede avond zal de heer ir. G. Ellen, ingenieur bij het Consultent- schap voor de Rundveehouderij spreken over de Koppeling - Veevoeding - Melk- controle. Bij deze bespreking zal ook ge sproken worden over het nieuwe ener giesysteem de VEM en VEVT. Deze bij eenkomst wordt in samenwerking met de Fok- en Controlevereniging gehou- den op 31 oktober. 3. Voor de praktische Bedrijfsbegelei ding is dierenarts Klinkers bereid om zijn ervaringen bekend te maken en welke mogelijkheden de veehouders J hebben om het drachtig krijgen van het rundvee te kunnen verbeteren. Het ge heel zal worden verduidelijkt met dia's. Deze avond is op 7 november. 4. Laktatiewaarde en stierenkeuze zal worden besproken door de heer C de Waal, foktechnisch adviseur bij het Con- sulentschap voor de Rundveehouderij. Deze bijeenkomst wordt 14 november a.s. gehouden. 5. Graslandproduktie, graslandverzor- ging, beweiding. Vooral de laatste tijd wordt aan dit onderwerp veel onderzoek gedaan en het is dan ook de bedoeling dat de heer P. Stoepker, specialist weide en voederbouw bij het Consulentschap voor de Rundveehouderij te Alkmaar, de nieuwste inzichten bekend zal maken. Deze avond wordt 21 november gehou den. 6. Ter afsluiting van deze bijeenkom sten zal de heer ing. J. G. Veldt maan dagavond 28 november spreken over: welke regelingen zijn er en voor welke bedrijven zijn de subsidieregelingen toe pasbaar. Voor de akkerbouwers zal op 1 de cember a.s. de heer ing. C. Zijdewind, bedrijfstakdeskundige bij het Akker- bouwconsulentschap te Schagen, spre ken over „De problematiek in de akker bouw". Voor de meststieren- en schapenhou ders zullen de heren ir. Oostendorp en Ruiter van het P.R. worden uitgenodigd en wel voor een ochtendvergadering op donderdag 8 december P.R. Proef station voor de Rundveehauderij te Le lystad. Op maandagavond 19 december a s zal de heer drs. P. C. Muntjewerf spre ken over „De te verwachten ontwikke lingen in de rundveehouderij en akker bouw in de eerst komende jaren". De heer Muntjewerf is Hoofd Ingenieur Di recteur van de Provinciale Directie voor de Bedrijfsontwikkeling in Noordhol land. De jaarvergadering van de vereniging zal worden gehouden op woensdag 18 januari 1978 waarbij als gastspreker zal worden gevraagd de heer ir. A. van der Schaaf, medewerker van het Proefsta tion voor de Akkerbouw te Lelystad. De landbouw in Argentinië is het onder werp. Landbouworganisaties op Texel De landbouworganisaties hebben voor 25 november uitgenodigd de heer Aad van Leeuwen die zal spreken over de moeilijkheden in de veehouderij. Voor 24 januari 1978 is uitgenodigd de heer ir. D. Tuinman die zal spreken over de grondpolitiek. Alle leden zullen nog afzonderlijk een uitnodiging ontvangen voor de bijeen komsten. J. Koolhof onderhoud van het reddingsmateriaal niets te wensen overlaat. Bert Weijdt constateerde niettemin dat de boten waarover de badmeesters beschikken geen „stormvletten" zijn. De meer ge schikte rubberboten zijn zo snel dat één exemplaar eventueel voor meerdere strandslagen tegelijk kan dienen. Straatprofiel Jan van Asselt van Texels Belang let er scherp op dat alles wat op Texel ge beurt in overeenstemming is met de ei sen van het bestemmingsplan. Deze keer wees hij op de aanleg van „woonerven" in de nieuwe wijken van Den Burg. Hier is een ander straatprofiel gemaakt, wat volgens hem in afwijking is van het pro fiel zoals het in het bestemmingsplan staat omschreven. Er had dus een voor- bereidingsbesluit genomen moeten wor den. De burgemeester zou nagaan of Van Asselt gelijk had. Hetzelfde raads lid herinnerde ook aan de belofte dat de ten onrechte gesloopte tuinwal van de Akenbuurt (grens van Den Burg noord west) zal worden hersteld. Het is tot dusver niet gebeurd. Wethouder Jook Nauta kondigde aan dat herstel op han den is: uiterlijk het komende voorjaar. Vogelrust verstoord Bert Weijdt liet merken dat ook hij de vogels een warm hart toedraagt. In de trektijd verblijven met name op het zuidwestelijke deel van het eiland veel vogels om te rusten en te fourageren. In de buurt van De Mok is de beesten wei nig rust gegund want uitgerekend in deze tijd van het jaar wordt daar hevig geoefend door de mariniers met losse munitie wordt geschoten. „De klappen zijn harder dan ooit", aldus Weijdt die de burgemeester verzocht de comman dant van De Mok te vragen hiermee re kening te houden. Brief Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van Cor Ellen van het Pakt heeft het gemeentebestuur een bnef naar diverse scholen gestuurd, met het verzoek de kinderen te wijzen op het gevaar van de Oosterenderweg en Waalderweg zolang daar nog geen fiets pad is. Fietsende kinderen gedragen zich soms erg gevaarlijk: met meer dan met z'n tweeën naast elkaar rijden, onvol doende rechts houden, zich laten trek ken of duwen door een ander voertuig, bij linksaf slaan geen voorrang geven aan achteropkomend verkeer, slecht functionerende verlichting voeren e.d. Cor Ellen toonde zich dinsdagavond te vreden over deze gemeentelijke waar schuwing. Vorig jaar stuurde de ge meente ook een brief aan de scholen, met het verzoek de kinderen gebruik te laten maken van een „alternatieve rou te" (door Spang) om van Den Burg naar Oosterend te komen. Om allerlei rede nen voelen de kinderen daar niets voor; het gebeurt althans niet of nauwelijks. Koude schoolmelk De minister heeft onlangs bepaald dat de schoolmelk binnen afzienbare tijd gekoeld moet worden aangeleverd. Des gevraagd kreeg Ellen van wethouder Jaap Westdorp te horen dat dit op Texel nog niet het geval is. In alle scholen zal een koelkast moeten komen als de maat regel te zijner tijd wordt doorgevoerd. Ate Rienstra van de SCF zei dat de CV Noordholland plannen heeft om voor deze koelkasten te zorgen, maar dat kan nog wel drie jaar duren. De zon komt 16 okt. op om 7.06 uur en gaat onder om 17.44 uur; 19 okt. op om 7.12 uur en onder om 17.38 uur. Maan: 19 okt. E.K.; 27 okt. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 14 oktober Zaterdag 15 oktober Zondag 16 oktober Maandag 17 oktober Dinsdag 18 oktober Woensdag 19 oktober Donderdag 20 oktober Vrijdag 21 oktober Zaterdag 22 oktober 9.48 en 22.17 10 22 en 22 47 10.53 en 23.18 11.24 en 23.50 11.55 en 0.29 en 12.28 1.11 en 13.13 2.14 en 14.32 3.46 en 16.06 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. Een raadselachtige brand in een hooistapel in polder 't Noorden richt-* te dinsdagavond voor ongeveer ƒ15.000,- schade aan. De brandweer die met groot materieel in aktie kwam kon door het graven van een sleuf in de brandende 50 meter lange „hooi- muur" het vuur de pas afsnijden. Er ging voor ongeveer 200 m3 handels- hooi in vlammen op. De ongeveer zes meter hoge en vier meter brede hooistapel was het eigen dom van transportbedrijf H. van Maïde- gem uit Den Hoorn die het onlangs over nam van de heer G. C. Bakker („Avan- ti"). De schade wordt door de verzeke ring gedekt. De brand werd om ongeveer 20.15 uur gemeld door een voorbijganger die de schuin tegenover de hooistapel wonende familie Bakker waarschuwde. Korte tijd later waren alle beschikbare brandweer auto's ter plaatse en begon men aan vankelijk met uitsluitend spuitmateriaal het vuur te bestrijden. Verwarrend was op dat moment dat het hooi over de ge hele 50 meter lengte rookte. Oorzaak daarvan bleek de wind die de ontwik kelde rook vanaf de brandende zuidkant door het hooi blies. Toen duidelijk was dat het grootste gedeelte van de stapel nog niet brandde klommen brandweerlieden op het hooi en groeven de zaak open. Hierdoor kon het grootste deel van het hooi behou den blijven. De oorzaak van de brand is onbekend. Het is volgens de brandweer niet aan nemelijk dat het vuur door hooibroei ontstond. Onder andere omdat het aan de zuidkant begonnen moet zijn. Ook bleek bij de graafpartij om de sleuf aan te brengen het interieur van de stapel geen broeiverschijnselen te vertonen. Het City theater zet de vertoning voort van Levine's gigantische produktie „Een brug te ver". Behalve een kostbare-, een uiterst beklemmende verfilming van Cornelius Ryans boek over de geallieer de blunder rond Arnhem in 1944. De vele topacteurs fungeren als gar nering", maar bieden tevens een hou vast door hun herkenbaarheid in de chaos. Tot in de kleinste details is nauw gezetheid betracht (het geklingel van de grote hulzen, bij het afvuren van veld geschut is bijvoorbeeld een bijgeluid wat je in een doorsnee oorlogsfilm niet hoort). Ook de ellende waarin soldaten (van beide kanten) en burgers zich be wegen is zeer realistisch. Een anti-oor logsfilm van formaat. Nog te zien van donderdag tot en met maandag, dage lijks 19 30 uur. Zondagmiddag 3 uur draait voor alle leeftijden „Sjors en Sjimmie en de re bellen". Een onzinnig verhaaltje over opstandelingen in een ver land. Waarin Sjors weer voortdurend wordt achter volgd en ook Boris en Pedro klunzig in de weer zijn. Kinderen vinden het ech ter prachtig. Nederlands gesproken. Het programma dat in het kader van de eilandcompetitie op dinsdag 18 okto ber in de sporthal zal worden afgewerkt luidt als volgt: Veld A, heren: 7.10 u.: Slagerij Kossen-Timmers bakk. Spoorzicht 7.50 u.: Gempo-Gamma W. Oskam 8.30 u.: Strendsend I-Bakkers IJzerh. J. Pijlman 9.10 u.: Dros bakk.-Tevoko Opduin W. v. d. Diesen 9.50 u.: Molenkoog-JKM K. Dros Veld B, heren: 6.30 u.: De Rog-Texelstroom 1 F. Androg 7.10 u.: Teso Marsdiep-Jozef school A. Huisman 7.50 u.: BGZ-Teso Texelstroom J. Driehuis 8.30 u.: Grooten Slock 2-S Breemer W. v. d. Kamer 9.10 u.: Strendsend 2-De 7 Provinciën S. Oosterhuis Veld C, dames: 6.30 u.: Vopoda-Hutspot M. Walswees 7.10 u.: Sportshop-Tevoko A T. Bakker 7.50 u." Gyvo 1-De Koogel T Tuitman 8.30 u.: Beerebar-Nokanto G. Rüngs 9.10 u.: Molenkoog-Mad. Beekman mevr. Zegers 9.50 u.: Smash '68-Gyvo 2 mevr. Pekel Vooral de wedstrijd tussen de dames teams van Lois en De Koogel was dins dagavond het bekijken meer dan waard. De Koogel won tenslotte de partij met de cijfers 15-8 en 15-9. Een andere wedstrijd die veel span ning teweeg bracht was die tussen de dames van Vopoda en Jozefschool. De Vopoda-spelers konden hun opponenten met 9-15 en 7-15 naar de kleedkamer sturen. Lois en De Koogel speelden een wedstrijd die gold voor de stand in de eerste klasse dames, waarin De Koogel voor het eerste jaar uitkomt. Het vorig jaar gepromoveerde De Koogel maakte meteen duidelijk waarom het vorig jaar promoveerde. Het liep vrij vlot uit naar een 7-3 voor sprong. Dit werd bereikt door goed sa menspel en vooral door goed blokken. Een goed geplande time-out leek de om mekeer te brengen voor Lois. Het kwam terug tot 8-10, maar kon niet voorkomen dat de eerste set met 15-8 verloren ging. Lois begon de 2e set sterk door een klei ne voorsprong op te bouwen, maar door hard werken kwam De Koogel toch langszij. Bij de stand van 9-9 werd Lois zenuwachtig. De Koogel profiteerde hier goed van en won de set met 15-9 waarmee ook de wedstrijdzege werd be haald. Zootje In de derde klasse heren maakte BGZ zijn naam waar. Het „Bij elkaar Geraapte Zootje" werd door het team van S. Bremer volledig overspeeld. Zelfs van de fouten van S. Bremer wist BGZ door het herhaaldelijk missen van de opslag niet te profiteren. Via 15-6 en 15-3 stoomde S. Bremer relaxed naa* een 20 overwinning. Spannend Spannender was de wedstrijd in de tweede klasse dames tussen Vopoda en de Jozefschool. In de eerste set begon Jozefschool sterk. Vopoda wist door goede opslagen steeds weer op gelijke hoogte te komen. En ondanks het en thousiaste supporterslegioen op de tri bune moest Jozefschool de eerste set toch met 15-12 inleveren. Goed samen spel bleek echter de basis voor winst te zijn. Jozefschool vond het antwoord op de harde opslag van Vopoda en maakte het karwei in de twee resterende sets duidelijk af. Ondanks slimme time-outs van het ervaren Vopoda-team wist nieuwkomer Jozefschool met groot ver schil (9-15, 7-15) deze wedstrijd te win nen. Hamburgers Het rondje Hamburgers, uitgeloofd door „De Twaalf Balcken", is deze week verdiend door de jongens van Dros' Bak kerij. Zij blokten deze dinsdagavond het best. Volgende week krijgt het team dat met het grootste verschil wint een rond je Hamburgers aangeboden. Toen duidelijk werd dat het doorbreken van de stapel de enige mogelijkheid was het vuur tot staan te brengen klommen brandweerlieden en vrijwilligers op het hooi om dit karwei te klaren. De aktie werd razendsnel en onder moeilijke omstandigheden rookontwikkeling en duisternis) uitgevoerd. Op het moment dat de foto werd genomen was de vuurhaard (linksonder) de mannen op de stapel tot op een tien tal meters genaderd.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5