Winst voor Texel, verlies voor de Boys? In Parijs is een Jexelstraat' WAT !KZEGGEN WOU.: Ga NMB-eirosparen. DaVnheel ^voordeliger! Westzaan-SVC 31 Winst voor de Koogel Gelijk spel voor De Koog Eerste ronde Klaverjasclub „De Zwaan" Badminton organiseert jubileumtoemooi 't Nut verzorgt wijncursus Kollekte geestelijk gehandicapten Apotheek Een apotheek op Texel Derde blad Texelse Courant, vrijdag 14 oktober 1977 Vooral de wedstrijden Texel-St. Adel- bert, Berkhout-De Koog en ZDH-Huis- waard zullen zondag het volgen meer dan waard zijn omdat al deze teams in de diverse klassen dicht bij elkaar staan. Texelse Boys dat onderaan de 2e klas se B bungelt speelt uit tegen het sterke Oosthuizen en Cocksdorp (ook al onder aan) gaat de strijd aan met SDOB. Oos- ;erend moet het tegen Oudendijk ge makkelijk kunnen winnen. In de hoofdklasse speelt Texel 1 zon dag op eigen terrein tegen St. Adelbert uit Egmond-binnen. Gezien de ranglijst moet deze wedstrijd in een gelijk spel eunnen eindigen. Zowel Texel als St. Adelbert staat in de middenmoot. St. Adelbert is vijfde en Texel zevende met lien verstande dat de Egmonders een ivedstrijd minder hebben gespeeld. Texel 2 krijgt SEW 3 (Nibbinxwoud) >p bezoek en met een beetje geluk zit lier wel een kleine overwinning voor de reserves in. Het derde gaat naar het sterke Zee macht waartegen misschien een gelijk spel te behalen is. Texel 4 bindt de strijd aan tegen het aovenaanstaande SRC 7. Veel kans op succes is er voor hen helaas niet. Het eerste elftal van Texelse Boys aat zondag voor de uitwedstrijd tegen kosthuizen naar de overkant. Veel suc- es lijkt er voor de Boys-elf niet wegge- .egd te zijn. Oosthuizen staat op een eer- die derde plaats met 11 doelpunten oor en vijf tegen. Texelse Boys is laat- fste met de cijfers 1-12. Wellicht kan het tweede elftal voor successen zorgen. Het [speelt op eigen terrein tegen WGW 4. ZATERDAG 15 OKTOBER 1977: Afdeling Noordholland: MFC-Oosterend (Z), 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Zouaven 2-Oosterend (Z) 2, 14.30 u. (vertrek boot 12.05 uur) Junioren: Texel BI-ZAP BI, 13.30 uur Texel B2-Helder B2, 13.30 uur Tex. Boys B2-HRC B4, 13.30 uur Oudesluis Bl-De Koog BI, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) DWOW BI-Oosterend BI, 14 30 uur (vertrek boot 12.05 uur) ZDH BI-Oosterend B2, 14^0 uur JVC Cl-Tex. Boys Cl, 14.$0 uur (vertrek boot 13.05 uur) Texel Cl-HCSC C3, 14.45 uur Helder C2-Tex. Boys C2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Texel C2-Zeemacht C3, 14.45 uur Oosterend Cl-W.Vogels C3, 14.45 u. WGW C5-De Koog Cl, 13.15 uur Cocksdorp Cl-ZAP C3, 14.45 uur Succes C3-Texel C3, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Oosterend C2-HRC C6, 13.30 uur In verband met de herfstvakantie geen pupillenvoetbal. ZONDAG 16 OKTOBER 1977: Afdeling Noordholland: Texel-St. Adelbert, 14.30 uur Oosthuizen-Tex. Boys, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Berkhout-De Koog, 14.00 uur (vertrek boot 12.05 uur) Oudendijk- Oosterend, 14.00 uur (vertrek boot 12.05 uur) ZDH-Huiswaard, 14.30 uur SDOB-Cocksdorp, 14.00 uur (vertrek boot 12.05 uur) Texel 2-SEW 3, 12.30 uur Zeemacht 3-Texel 3, 14.30 uur Oosterend 2-BKC 3, 14.30 uur Tex. Boys 2-WGW 4, 14.30 uur DWOW 2-Tex. Boys 3, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) DWOW 3-Cocksdorp 2, 14.30 uur (vertrek boot 12 05 uur) ZDH 2-Helder 6, 12.15 uur WGW 7-ZDH 3, 12.45 uur Flevo 5-Oosterend 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) SRC 7-Texel 4, 14.30 uur (vertrek boot 13 05 uur) JVC 5-De Koog 2, 12.00 uur Junioren: HRC A3-Tex. Boys Al, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Dames: Tex. Boys-Oosthuizen, 12.30 uur Tex. Boys 2-Zaandijk 2, 12.30 uur SAMEN REIZEN: ZATERDAG 15 OKTOBER 1977: Vertrek boot 12.05 uur van Texel: Oosterend (Z) 1, Oosterend (Z) 2 en Oosterend BI. Vertrek boot 13.05 uur van Texel: Tex. Boys Cl, De Koog BI en Texel C3. ZONDAG 16 OKTOBER 1977: Vertrek boot 12.05 uur van Texel: Tex. Boys 1, Tex. Boys 3 en Cocks dorp 2. De Koog 1, Oosterend 1 en Cocks dorp 1. Vertrek boot 13.05 uur van Texel: Texel 4 en Oosterend 3. Bij afkeuring terrein bus afbestellen, te lefoon (02240) 2421. Wegens vakantie van de wedstrijdsec retaris worden de senioren verzocht eventuele afberichten deze en volgende week bij de heer A. Wessels te melden, telefoon (02220) 2988. De Koog gaat zondag proberen winst weg te slepen uit Berkhout waar de ei landers het tegen de club met dezelfde naam op nemen. De krachtsverschillen zijn in deze poule (3e klasse A) tamelijk klein gebleken. Berkhout en De Koog staan onder elkaar op de ranglijst. Berk hout heeft als doelcijfers.8-7 en De Koog 8-19 en beiden speelden 5 wedstrijden en hebben 5 punten. De wedstrijd begint om 14.00 uur (boot 12.05 uur). Het tweede gaat zondag uit naar JVC 5 in Julianadorp. De Koog 2 heeft zeker mogelijkheden om daar een puntje van daan te halen. (Vertrek Capri 12.35 uur). Voor de pupillen zijn vriendschappe lijke wedstrijden tegen SVO ingelast. Ze worden in Oosterend gespeeld. SVO Cl speelt tegen De Koog Cl (13.00 uur) en SVO BI speelt tegen De Koog BI (14.15 uur). De C-junioren gaan zaterdag uit naar WGW C5. Vertrek bij Capri om 11.30 uur (boot 12.05 uur). De B-junioren gaan uit naar Oudesluis BI. Vertrek bij Capri om 12.30 uur. In Den Hoorn heeft het eerste van ZDH zondag volop kansen tegen het Alkmaar- se Huiswaard. ZDH speelde een wed strijd minder en heeft een doelgemid- delde van 5 voor en 11 tegen. Huiswaard staat er na zes wedstrijden met 6-23 erg slecht voor. Omdat ZDH bovendien een thuiswedstrijd speelt mag in dit geval de overwinning niet naar de tegenpartij gaan. In de derde klasse C speelt Cocksdorp zondag een uitwedstrijd tegen SDOB (Broek in Waterland). Met de weten schap dat SVC onderaan de ranglijst staat en SDOB de vijfde plaats bezet lijkt een overwining voor de Cocksdor- pers niet in het verschiet te liggen. Zoals voorspeld heeft het eerste elftal van Cocksdorp in de uitwedstrijd tegen Westzaan de punten aan deze lijstaan voerder moeten laten. Als einduitslag kon zondagmiddag 31 in het voordeel van de Zaankanters worden genoteerd. Westzaan won hiermee in een sportie ve wedstrijd van een hardwerkend maar kracht tekortkomend Cocksdorper elftal. Na tien minuten kon de thuisclub al de leiding nemen door een misverstand in de SVC verdediging. Westzaan bleef sterker en dat resulteerde in de 25ste minuut in een knap doelpunt. Tot de rust werd niet meer gescoord. De tweede helft was nauwelijks een minuut oud toen Cocksdorp via Van der Star de achterstand verkleinde. West zaan was even aangeslagen en het scheelde weinig of Cocksdorp was op 22 gekomen. Maar al snel had West zaan zich hersteld en werd sterker naar mate de wedstrijd vorderde. Vlak voor tijd wist de thuisclub de bal voor de der de keer in het Cocksdorper doel te schie ten. Bowlingteam De Koogel heeft zondag in Zaandam haar koppositie in de na tionale competitie op formidabele wijze versterkt. De Texelaars staan nu met 32 wedstrijdpunten en een totale pinfal) van 9740 stevig aan de kop van de rang lijst. De Koogel heeft hiermee een voor sprong van 9 wedstrijdpunten en ruim 500 pins op nummer twee van de rang lijst. Tegenstander „Denies automaten" uit Den Haag moest na een game waarin De Koogel een serie van ruim 922 op de baan legde (gem. 184) ook de tweede game met ruim 100 pins verschil prijs geven. In de tweede serie werd het NMB- team verslagen en zelfs het ijzersterke Barbarell uit Den Helder kreeg in de derde serie lik op stuk. Uitblinkster Gré Koom scoorde (ondanks een griepje) met 232 de hoogste game van de dag. Ook Rob Beumkes toonde een goede vorm en gooide een prachtige 200-game. Het ploeggemiddelde van De Koogel over 30 games bedroeg 161. In een harde en zeer rommelige wed strijd tussen De Koog en Schellinkhout hebben beide elftallen zondagmiddag ontvangen wat ze verdienden: ieder één wedstrijdpunt en enkele oficiële waar schuwingen. De einduitslag werd een 11 gelijk spel. Bij De Koog werden Ben Molanus en Jan List in het boekje van de scheids rechter opgeschreven. Schellinkhout moest na een erg zware overtreding zelfs een speler missen, omdat deze uit het veld werd gestuurd. De einduitslag van de wedstrijd was bij de rust al bereikt. De Koog nam na ongeveer een half uur spelen de leiding door Ben Molanus, die een voorzet van Jan List goed af rondde. De gelijkmaker van Schellink hout kwam vlak voor de pauze. Een in directe vrije trap vanaf de zestienmeter lijn werd via het muurtje ingeschoten. De tweede helft was zeer rommelig en speelde zich vooral op het middenveld af. Ton Zwanenveld had het daar erg moeilijk tegen de spelbepaler van Schel linkhout, die echter veel te veel zelf wilde doen. De Koog kreeg nog een mooie kans op 21, maar Ben Molanus schoot rekelings naast. MEDEDELING S.V. De Koog. Het bestuur van S.V. De Koog zoekt nog steeds iemand die als vaste begelei der van de Koger junioren zou willen fungeren. Wie hiervoor interesse heeft wordt verzocht contact op te nemen met het bestuur of via telefoon (02225) 427. De senioren van S.V. De Koog kunnen afberichen tot donderdagavond doorge ven aan trainer H. J. Hermes, telefoon (02230) 20727. J.v.B. Bij de onlangs gehouden jaarverga dering van klaverjasclub De Zwaan werd voorzitter Peter van Heerwaarden met overgrote meerderheeid herkozen. Tevens werden de datums bekend ge maakt voor het af te werken winterpro- gramma. De wedstrijden voor het kampioenschap van Texel worden op de volgende vrijdagavonden gespeeld: 28 oktober, 25 november, 27 november, 27 januari en 24 februari. Jongstleden donderdag werd de eerste ronde van de club gespeeld, die werd gewonnen door de dames Vermuë-Tim- merman die 2013 punten verzamelden. De verdere uitslag was: A. Dijker-mevr. Koorn 6940 Th. en J. Witte 6668 Ter gelegenheid van het tien jarig be staan organiseert de badmintonvereni ging Texel op zaterdag 5 november een jubileumtoemooi waaraan door iedere Texelaar kan worden deelgenomen. Hoe men het dagprogramma indeelt zal later beslist worden wanneer er een overzicht van de verschillende inschrijvingen is. Belangstellenden kunnen zich aanmel den bij Nel Witte, Burgerhoutstraat 13, Den Burg ('s avonds), telefoon (02220) 3703 (overdag), of op 5 november bij de ingang van de zaal. De maatschappij tot Nut van 't alge meen heeft voor deze winter naast haar maandelijkse educatieve avonden op nieuw een wijncursus op het programma staan. Deze cursus bestaat uit 6 lessen. Belangstellenden hiervoor kunnen zich opgeven bij mevrouw C. Bakker, tele foon (02220) 2271. Het winterseizoen van 't Nut begint op 13 oktober wanneer mevrouw Racké (Sherazade) in hotel „De Lihdeboom- Texel" een avond zal verzorgen. Me vrouw Racké heeft jarenlang in het da mesblad Libelle haar zg. „Cocktails" ge schreven. Voor 17 november staat een lezing met dia's door mevrouw A. van der Eijk- Bierens op het programma. Zij zal hier bij over haar reis naar Zuid-oost Azië vertellen. Op een nader te bepalen datum in ja nuari 1978 komt de heer A. Hoekmeyer uit Alkmaar naar Texel. De heer Hoek meyer is bekend van zijn wereldreis met het zeilschip „Elizabeth" waarover hij al eerder een dia-programma verzorgde. Dit maal komt hij met een film over de ze reis. De titel hiervan is „Elizabeth, tussen Oost en West", en heeft in hoofd zaak de bezoeken aan de Nederlandse Antillen (de West) en Indonesië (de Oost) als onderwerp. In februari zal een vierde avond wor den gehouden. Wie dan het woord zal voeren is nog niet bekend Tijdens een verblijf tn Parijs deed de fa milie f. Klinkers uit Den Burg een opwin dende ontdekking: een straat in deze wereld stad draagt de naam van ons eiland. De Rue du Texel is een zijstraat van de Rue Raymond Losserand in Montparnasse in het 14e ar- rondisement. De naam moet al lang bestaan; het betreft hter een afbraakbuurt met huizen van omstreeks 100 jaar oud. De veronder stelling dat in de omgeving wel meer straten zouden zijn die naar Nederlandse of andere eilanden zijn genoemd, werd niet bewaar heid. Vrijwel alle straten in de omgeving dragen de namen van belangrijke personen uit de geschiedenis, in het bijzonder de Ro meinse tijd. Het is dan ook best mogelijk dat de straat niet naar het eiland Texel is ge noemd maar naar een persoon die in de tijd dat Frankrijk Gallië) door de Romeinen werd veroverd, een belangrijke rol heeft ge speeld. En als dat waar is, zou Texel wel eens naar die persoon genoemd kunnen zijn. Want de naam Texel waarvoor nooit een bevredigende verklaring is gegeven, terwijl de namen van alle andere Waddeneilanden wèl zijn te herleiden) komt voor het eerst voor in Romeinse geschriften, zij het iets an ders gespeld: Insula Texla. Voor Texelse scholieren die naar Parijs op werkweek gaan lijkt het ons een mooie opdracht om de her komst van de straatnaam uit te zoeken. Wie weet vloeit er een belangrijke bijdrage aan onze plaatselijke geschiedschrijving uit voort. Deze week wordt ook op Texel weer de nationale kollekte voor geestelijk ge handicapten gehouden. De opbrengst wordt o.a. gebruikt voor sport, vakan ties, vormingswerk, vrijetijdsbesteding, avondverzorging etc. voor geestelijk ge handicapten van alle gezindten. Tien procent van de opbrengst blijft op Texel en wordt beschikbaar gesteld voor de Beatrixschool te Den Burg. Er is gevestigd een Texelse huis vrouw: huisvrouw Hiley zonder „drs.". Zit daar iemand op te wachten? Waar schijnlijk niet; een huisvrouw is nu een maal geen apotheker. Over het nut van huisvrouwen worden geen voorlich tingsfolders uitgegeven, waaruit je hele stukken kunt overnemen voor een aar dig stukje in de rubriek „Wat ik zeggen wou...." om aldus aan te tonen hoe nuttig haar taak en aanwezigheid wel is. Ook hoef je er niet op te rekenen dat een of andere vriend of vriendin zich geroepen voelt om in dezelfde rubriek een vrolijk welkom te schrijven en te zeggen hoe geweldig dit gebeuren is voor ons eiland. Want ja, een huisvrouw is nu eenmaal geen apotheker. Er zal geen stof opwaaien want huisvrouwen zijn er immers genoeg en een apotheker daar zaten we al jaren met smart op te wachten. O ja? kom nou! Ik gun de apotheker van harte dat zijn lelies we lig zullen bloeien, maar op mijn spon tane klandizie hoeft hij niet te rekenen. Want ik heb het altijd als prettig erva ren de medicijnen daar te ontvangen, waar ze worden voorgeschreven. Klaar terwijl u wacht is een service die we misschien pas echt waarderen als deze wegvalt en we een extra rondje over Texel of door Den Burg moeten maken. O ja, meneer de apotheker, wat ik met zo goed snap is de door u aange kondigde geweldige service om ieder weekend open te zijn of bereikbaar. We hebben vijf artsen. Laten we zeggen dat ze gemiddeld lx per vier weekenden dienst hebben. Omdat u maar één apo theek heeft „over te nemen" kunnen de medicijnen dan gewoon bij de dienst doende artsen verkregen worden, behal ve dan bij dokter Waverijn. Waarom bent u dan toch al die weekenden zo bereidwillig open? Gaat u er van uit dat u die andere apotheken ook al in uw zak heeft zitten? Of denkt u dat u op deze manier de eilanders op uw hand krijgt. Moet u maandags toch eens naar de markt gaan, daar hoor je nog eens wat. Het ziet er naar uit dat u de zaken niet zo tactisch heeft aangepakt. Wette lijk in je recht staan is op Texel niet voldoende om mensen voor je te win nen. Dat moet je menselijker aanpak ken. Enige tijd geleden las ik in de toe ristenkrant „Texeltoerist" een aardig artikel over het karakter van de Texe laars en waarbij het begrip „Texelher- vormers" werd genoemd. Als u dat eens leest, komt u er misschien achter waar om zoveel mensen „teuge" zijn. Denk niet dat het conservatisme is of primi tieve afkeer van alles wat vreemd of in dringer is. Texelaars staan in aanleg juist erg open voor mensen en ideëen van buiten hun eiland. Mensen die een andere indruk hebben, moeten de schuld in de eerste plaats bij zichzelf zoeken. V. Hiley, Vlaardingen Apotheker is een vak, zoals arts een vak is. Beide opleidingen vinden plaats aan een universiteit en duren ongeveer 7 jaar. Hoewel het moeilijk anders kon, heeft het ingewijden toch bevreemd dat in zeer kleine gemeenten, waar geen apotheek kon bestaan, artsen ook apo thekerswerkzaamheden mochten ver- 1% extra rente, dus 5% i.p.v. 4%. dagelijks opvraagbaar tot f 5.000- per maand. hogere bedragen 1 maand opzegging. b(j opname geen retourrente. NMB-girosparen. moeiteloos via de brievenbus, inlichtingen en folder bij elk NMB-kantoor. Nu gratis voor iedere nieuwe spaarder het unieke jubileumboekwerk Teesten in Nederland'. NEDERLANDSCHE MID0ENSTANDS8ANK richten. Immers: tijdens zijn studietijd moet een aanstaande arts veel tijd be steden aan de vele facetten der genees kunde en aan de praktica. Voor de stu die van de kennis en de bereiding van geneesmiddelen heeft hij daardoor veel minder tijd dan een aanstaande apothe ker, die zich daaraan geheel kan wijden. Maximale deskundigheid bij de ver strekking van geneesmiddelen is een al gemeen belang. Daarom heeft de wet bepaald dat in een gemeente waar een apotheek is een arts geen geneesmidde len mag bereiden en verkopen. Op Texel met zijn groei en zijn goede geneeskundige bezetting werd het dan ook hoog tijd dat er een geneesmidde- lendeskundige (apotheker) kwam. Drs. Lely verdient daarom alle lof voor zijn initiatief en durf. Naar mijn mening zul len op den duur ook de artsen het waar deren doordat zij bemerken dat zij zich nog meer kunnen concentreren op hun eigenlijke, moeilijke werk: de genees kunde. Dat zij de bijverdiensten van de geneesmiddelenverkoop zullen moeten gaan missen, zal in 't begin wat vreemd zijn (of is daar een vergoedingspot voor?) maar in Nederland zijn bijna 10.000 art sen die geen apotheek-inkomsten genie ten en toch een zeer behoorlijk inkomen hebben. Wie, zoals ondergetekende, de ont wikkeling van de biologie en bio-chemie probeert te volgen en die met andere wetenschappen kan vergelijken, weet dat biologie, geneeskunde en biochemie de wetenschappen zijn die zich na de oorlog het snelst ontwikkelden. Het 3-daags congres „Chemie en Ge neeskunde" in augustus j.l. te Nijmegen kon ons daarvan ook weer eens overtui gen. Gevolg van deze snelle ontwikke ling is o.a. dat er steeds meer nieuwe, ingewikkeld samengestelde geneesmidde len verschijnen. Ook daarom is een hier voor opgeleide en vrijgemaakte deskun dige (apotheker) beter dan een arts. Bo vendien hebben huisartsen, die de snelle ontwikkeling van hun eigen vak bij wil len houden daarvoor hun schaarse vrije tijd hard nodig. Voor Texel geldt dan nog het bijzon dere dat hier behalve de 13.000 inwo ners gemiddeld duizenden toeristen zijn. tienduizenden in de zomermaanden). Mensen van deze grote groep hebben ook wel eens medicijnen nodig, hetzij op herhalingsrecept hetzij zonder dat. Die laatste zijn vaak niet bij de drogist en wel bij de apotheker verkrijgbaar. Welnu: toeristen gaan wel naar de „openbare" apotheek, maar niet gemak kelijk naar het huis van een arts. Deze is bovendien een deel van de dag niet thuis, maar bij zijn patiënten. Stichting van een apotheek zal blijken ook een goede service voor de toeristen te zijn. Zodat op den duur zal blijken dat ieder er mee gediend wordt: de Texelaar en de „vreemde". A. Dros, Eindhoven

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 9