ssrcssstr— Crroen Zwarts exels tntoet narL, Apotheek Waverijn dicht in afwachting van beslissing %ndaag èmhmdm morgeit „BD"-voedsel ook op Texel te koop Scheepvaartmuseum ontving 7500e bezoeker Piet Jongejan ploegkampioen t nutj/poorbanh „Texelstroom" had Inbraak in Dros bakkerij aanvaring kinder boeken week de boeken week voor de jeugd mm l9t/m29okt DINSDAG 18 OKTOBER 1977 91e JAARGANG No. 9220 OPLAGE 5300 I 6 PAGINA'S TEXELSEWCOURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg. Texel - Telefoon 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. „_r "a m m V Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ10,55 p. kw. Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanwvog 75, De t /Ï4ff 70 ent Inos.o; lo. 45 cent. De aktle om te bereiken dat dokter A. Waverijn zijn huisapotheek mag houden, heeft meer dan 1000 handtekeningen opgeleverd. Het merendeel is afkomstig van de patiënten van dokter Waverijn, maar er zijn ook enkele honderden hand tekeningen gekomen van patiënten van andere artsen. De handtekeningen met het bijbehorende verzoek zijn vandaag naar de commissie voor gebiedsaanwlj- zing gestuurd, die de uiteindelijke be slissing moet nemen. Al eerder werd een soortgelijk verzoek naar deze commissie gestuurd, afkomstig van de gezamenlijke Texelse artsen. De artsen hebben in de apothekers kwestie één lijn getrokken en de af spraak gemaakt, dat zij alleen gezamen lijk met de nieuwe apotheker zullen onderhandelen. Het ziet er niet naar uit dat het spoedig tot een door de apothe ker gewenste oplossing zal komen. Geen der artsen is bereid zijn apotheek over te dragen, zodat apotheker G. Lely op korte termijn alleen de patiënten van dokter Waverijn als klanten zou kun nen krijgen. Een beslissing door de com missie voor gebiedsaanwijzing is niet binnen enkele weken te verwachten. Huisapotheek dicht Hangende die beslissing heeft dokter Wavcrijn eind vorige week zijn apo theek moeten sluiten. De patiënten krij gen alleen nog recepten. Te verwachten I is dat de apotheek van dokter Waverijn u op last van de inspecteur eind volgende week zal worden ontruimd. De nieuwe apotheker heeft donder- Bdag een oriënterende bespreking gehad met de Texelse artsen. Deze vergade ring heeft voor hem niets opgeleverd, omdat de artsen niet bereid waren te onderhandelen over overdracht van hun apotheek. De apotheek van de (betrek kelijk kleine) praktijk van dokter Wa verijn is voor apotheker onvoldoende basis voor een bestaan op Texel. De heer Lely zei ons desgevraagd met uit te sluiten dat de commisie voor gebieds aanwijzing dokter Waverijn in zijn ver langens tegemoet zal komen. In verge lijkbare situaties elders in het land schijnt dat in het verleden ook te zijn voorgekomen. In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in Dros' Bakkerij in Oudeschild. Aan de achterzijde werd een bovenraam opengedrukt, zodat de dader naar binnen kon kruipen. Uit de kassa werd een bedrag van ongeveer ƒ145,weggehaald; ook werd een la van een bureau opengebroken, maar deze moeite leverde niets op. De politie heeft de indruk dat de dader tijdens zijn werk is gestoord en zich voortijdig uit de voeten heeft moeten maken. Vlak voor de haven van Den Helder had de TESO-veerboot „Texelstroom" I vrijdag een aanvaring met de „Hun- ter", een verbouwde logger, die onder meer diensten verricht voor booreilan den in de Noordzee. „De „Hunter" ver liet de haven; de „Texelstroom" zou juist naar binnen varen en lag nage noeg stil. De „Hunter" ramde de veer boot aan bakboordzijde van de kop ruimschoots boven de waterlijn. f De veerboot liep wat deuken op; de „Hunter" bleef onbeschadigd en zette zijn reis voort. De „Texelstroom" fun geerde als tussentijds ingelegde gasboot, zodat geen passagiers aan boord waren. Inzake de schuldvraag bestaat onenig heid, De Rijkspolitie te water heeft proces verbaal opgemaakt. Of de schade aan de veerboot direct zal worden ge repareerd of dat de eerstvolgende dok beurt wordt afgewacht, staat nog niet vast. Piet Jongejan uit Eierland is zaterdag opnieuw kampioen geworden van de ploegwedstrijd, die deze keer op het land van „Padang" werd gehouden. Zijn hegomonie was geen verrassing. Vorig jaar werd Jongejan ook eerste en je hoefde geen kenner te zijn om za terdag al direct te kunnen zien dat hij ook deze keer hoge ogen zou gooien. Zo wel de beginvoor, het eigenlijke ploe gen als de afwerking waren nagenoeg vlekkeloos en een lust voor het oog van de landbouwer die naar perfectie streeft. Piet Jongejan verwierf 3767r punten in de categorie rondgaande ploegen. Hij kreeg de wisselbeker alsmede 1000 liter gasolie, beschikbaar gesteld door de Texelse Oliecombinatie. Tweede bij de rondgaande ploegen werd Nico Kuip uit de Westen met 3447s punten. Als ge schenk kreeg hij 10 liter antivries en een zaklantaarn, beschikbaar gesteld door Dros Smederij. Derde werd Paul Wuis (3251/* punten), die een door de fa. A. Bakker uit Oudeschild beschik- waardebon van ƒ25, baar gestelde kreeg. Jeugdige winnaar In de categorie wentelploegen werd de 17-jarige Henk Broekman winnaar met 357 V2 punten. Hij kreeg 750 liter gasolie, beschikbaar gesteld door J. C. Rab B.V. Tweede werd Leo Saai (337J/a punten) die een gereedschapskist met inhoud kreeg, afkomstig van Aankoop centrale en Cebeco. Maarten van Ben- thum werd met 332 punten derde: waardebon van Keijser Co. van 25,—. Er waren totaal 13 deelnemers. De strijd werd onder vrij grote belangstel ling gestreden en bij goede weersom standigheden. Ook het te ploegen ter rein (met de cultivator bewerkt voor malig graanland) was uitstekend ge schikt voor dit jaarlijkse evenement. De jury bestond uit de heren K. Tim mer, H. Stark, KL Eelman, J. v.d. Geest en H. Flens. De wedstrijden duur den tot vijf uur in de middag. Het scheepvaartmuseum in Den Hoorn ontving gistermiddag de 7500e bezoeker van dit seizoen. Een belangrijke mijl paal, want deze score illustreert de snel toenemende belangstelling voor dit kleine museum, dat in de voormalige doopsgezinde vermaning is onderge bracht. Vorig jaar trok het scheepvaart museum totaal slechts 3600 bezoekers, maar ongetwijfeld was daarbij het voor museumbezoek zeer ongeschikte weer van invloed. De 7500e was de heer S. Salomons uit het Groningse Aduard. Hij was in gezelschap van zijn vrouw Mona Salo mons-Lap en twee kinderen van 4 en 6 jaar. Het trof bijzonder aardig, want de heer Salomons heeft nauwe bindingen met de scheepvaart. Hij heeft op de grote en kleine vaart gezeten en werkt sedert drie jaar aan de wal als admini strateur van de Coöperatieve kustvaart- vereniging Bebeka U.A. in Groningen. Mevrouw Salomons is oud-inwoonster van Den Hoorn. De familie Salomons en de andere op dat moment aanwezige museumbezoe kers werden toegesproken door de heer S. Bakker, voorzitter van de Stichting Texels Museum, die het Hoornder scheepvaartmuseum in beheer heeft. Als aandenken overhandigde hij het on langs verschenen boek over de vogels van Texel, geschreven door Jan P. Strijbos, en mevrouw Salomons kreeg bloemen De foto geeft daarvan een beeld. ORGELCONCERT DEN HOORN Dinsdagavond (heden) wordt in de hervormde kerk van Den Hoorn een concert gehouden. Het Scheuer-orgel zal worden bespeeld door Johan M. Eilander, organist te Zwolle. Op het programma staan werken van o.a. Jan Pietersz Sweelinck, Dietrich Buxtehude en Johann Sebastian Bach. De toegang is gratis. Na afloop is er een collecte voor het restauratiefonds van de kerk. Het concert begint om 20.15 uur. Zaterdagavond Is besloten op Texel een biologisch dynamische voedselkring op te richten. Het besluit viel tijdens een In hotel „De Zwaan" gehouden bijeen komst, die door een vrij groot aantal be langstellenden werd bezocht. Het Is de bedoeling wekelijks vanuit een nog aan te wijzen verkooppunt (mogelijk de voor malige ULO) in Den Burg voedsel aan de man te brengen, dat Is geteelt volgens de biologisch dynamische landbouw methode. Het gaat voornamelijk om groenten, die vanuit het verdeelcentrum In Bergen worden aangevoerd. In Nederland bestaat sterk toenemen de belangstelling voor landbouwpro- dukten, die volgens alternatieve me thoden zijn gekweekt. De biologisch dynamische landbouwmethode werkt niet alleen zonder kunstmest, maar ook met erkenning en toepassing van krach ten vanuit de kosmos. Gewassen wor den gezaaid op bepaalde zaaidagen en -uren, zoals die zijn aangegeven in een speciale zaaikalender. Zo gelden voor planten, waarbij het gaat om het blad (spinazie e.d.) andere zaaitijden dan bij planten waar het om de knol (radijs, bietjes) gaat. Voor de nuchtere buitenstaander is de erkenning van deze kosmische invloe den een zwaar te verteren zaak, hoewel deze buitenstaanders geen verklaring hebben voor de niet geringe produktie- verschillen die aan de dag treden als volgens de zaaidata wordt gewerkt. Het besef dat produkten die zonder toepassing van kunstmest of bestrij dingsmiddelen zijn geteeld beter zijn voor de gezondheid, is veel algemener. In brede kring maakt men zich zorgen over de "weg die de moderne land- en tuinbouw (daartoe economisch gedwon gen) is ingeslagen. De voorstanders van de alternatieve methoden stellen dat planten die kleinschalig en zonder kunstmest worden geteeld, beter be stand zijn tegen plagen, beter van smaak en beter houdbaar zijn. Tuinder De biologisch dynamische landbouw methode is in de jaren twintig gepropa geerd door Rudolf Steiner, ook grond legger van de antroposofische heilpeda gogie (die o.a. werd toegepast in het Maartenhuis, waar dan ook bcf-produk- ten werden gebruikt). Op de bijeen komst in De Zwaan werd het woord ge voerd door Jan Schrijvers, die in War- menhuizen een biologisch dynamische tuinderij heeft en met een aantal soort gelijke bedrijven elders in de provincie het bd-verdeelcentrum te Bergen be voorraadt. Lid Mensen die bd-voedsel willen betrek ken, kunnen zich bij de voedselkring aansluiten. Het is wel de bedoeling dat men tot vaste afnemers komt, zodat de zekerheid bestaat dat de produkten die naar Texel gaan, ook werkelijk de ge wenste weg vinden. Bij afhalen bestelt men gelijk voor de volgende keer. De prijzen zijn gemiddeld 10% hoger dan voor „gewone" produkten. Het initiatief voor de Texelse voedselkring is geno men door de heer F. Timmer uit Den Burg, die voordat hij op Texel ging wonen, lid was van bd-voedselkringen in de Zaanstreek, Alkmaar en Den Hel der. Wie interesse heeft kan zich wen den tot het adres Zeebries 6 of Postbus 101 te Den Burg. 'n Goed spaarplan maakt wensen sneller bereikbaar. Dat kan bij de h w«/t naderland spaarspecialisten sinds 1817

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1