(jroen ^^jvartrjpxels het Medewerking ouders nodig bij bestrijding hoofdluis 2000 Texelse Courant voortaan in offset Jubilerend schoolhoofd in de bloemetjes gezet Ingrijpende verandering in drukkerij H. Veldhuis 40 jaar onderwijzer Redelijke belangstelling werkloosheidsaktiviteiten Alles voer de tafelten- nisser bij de Sportshop 0P©QÏÏ8C3®(? OTBSQOKXsX? DB< BURO-TEXH. elektrisch gereedschap TAXI (02220) Burgerlijke stand Auto in sloot langs Zaandammerdijk KAMER VAN KOOPHANDEL SPREEKT ZICH UIT VOOR 190 PAE-DUBBELDEKKER VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 OPLAGE 5500 TEXELSE 91e JAARGANG No. 9225 12 PAGINA'S COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 en Wessel B. Post, Burdet- straat 17, Den Burg, tel. (02220) 3543. Verschijnt «jlnodeqa en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ10,55 p. kw. 70 cent Incasso: los 45 cent. Bank: Amro Bank. Ned Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Op diverse Texelse scholen is hoofd luis waargenomen. Kort voor de herfst vakantie werden de beestjes bij enkele tientallen kinderen geconstateerd en werd direkt met de bestrijding begon nen. De luis is echter nog niet uitgeroeid want op minstens één der lagere scholen bleken ook na afloop van de herfstva kantie nog een aantal kinderen luizen te hebben. Aangenomen moet worden dat de besmetting tamelijk is verbreid. Re den voor paniek is er echter allerminst. Het is zeker mogelijk de luis onder de knie te krijgen ,maar dan is wel zeer serieuze medewerking van de ouders nodig. Die medewerking moet niet alleen be staan uit het schoonhouden van haar en nagels, maar vooral uit herhaaldelijk controleren. Net zoals dat vroeger ge beurde, zal men zijn kinderen af en toe eens aan een nauwkeurige inspectie moeten onderwerpen Wie dan luizen ontdekt dient onverwijld het hoofd van de school en de dokter te raadplegen. Want de kans is groot dat het kind in middels zijn vriendjes op school heeft Van de 190 Texelse werklozen die het erzoek kregen een enquêteformulier in te vullen, hebben 43 (22,6°/o) gereageerd. De organisatoren van de enquête (zelf werkloos) zijn daarover tevreden en lebben goede hoop dat het nu zal lukken met rijkssubsidie speciale aktiviteitcn [en behoeve van de werklozen te organi seren. Zoals bekend hadden de enquête vragen tot doel de belangstelling te pei len voor een „werklozensocieteit", infor matiestand, werkgroep en andere akti- iteiten gericht op het zinvol besteden van de vrije tijd. Gisteren is over deze zaak contact ge veest met de rijksconsulent en de WWV- commissie. Als de aktiviteitcn inderdaad van de grond komen, zullen deze waar- ichijnlijk plaatvinden in de voormalige Ulo-school. De mensen die het formulier invulden :n terugstuurden waren bijna allemaal jositief gestemd. De helft van de invul- ers was bereid mee te denken in de verkgroep. Meer dan de helft verklaar- "e zeker op aktiviteiten te zullen afko- nen en een zelfde aantal personen ichtte een informatiestand nodig terwijl 5 personen verklaarden daarvan ook (ebruik te zullen maken. Driekwart gaf an het belangrijk te vinden dat een loos-ruimte wordt opgezet en 14 perso- len daarvan verklaarden daar ook wer kelijk te zullen komen. Verder werd ge- >ruik gemaakt van de mogelijkheid om uggesti.es te doen. Een greep daaruit: 1HBO, yoga, eenvoudige elektronica en en vrije werkruimte voor het uitoefe- ïen van verschillende hobby's. Denk aan de 5°/o clubkorting Bakker's Ijzerhandel b.v. demonstreert in Hotel „Texel", donderdag- en vrijdagavond, 3 en 4 november, vanaf 7 uur. besmet (of de besmetting van hen heeft gekregen) zodat ook die moeten worden onderzocht om de kans op een echte ..luizenexplosie" zo; klein mogelijk te maken. De medewerking van de ouders is vooral nodig omdat de schoolartsen- dienst over onvoldoende mankracht be schikt om dergelijke herhaaldelijke con troles in schoolverband uit te voeren. Geen schande Het is geen schande als een kind of volwassene luizen heeft In tegenstelling tot vroeger toen luizen vooral werden gevonden bij kinderen uit zwaksociale milieus is dat onderscheid nu niet meer te maken. Ook bij de recente Texelse gevallen bleek dat luizen in de „beste" families voorkomen. Dat vooral kinderen worden besmet is het gevolg van het nauwe contact dat deze in schoolver band met elkaar hebben. Ze raken el kaar aan bij sport en spel, zetten eikaars mutsen op en hun kleren hangen aan de kapstokken in de schoolgangen tegen elkaar waardoor de eventueel daarop zittende luizen makkelijk overlopen. Opmars De opmars van de hoofdluis is een al gemeen Nederlands verschijnsel Met name in de kop van Noordholland is het op veel scholen een probleem. Dat Texel onbesmet zou kunnen blijven als gevolg van de eilandpositie is een vrome wens gebleken. De luizen zijn mogelijk met sportuitwisselingen e.d. geïmporteerd. Bestrijding van luizen is moeilijker dan vroeger omdat een soort is ontstaan dat resistent is tegen de bestrijdingsmidde len die vroeger wel effektief waren. Al leen al om die reden is het onverstandig de bestrijding op eigen houtje uit te voeren. Lang haar De lange haardracht van de laatste jaren wordt wel als oorzaak genoemd MARTIEN VAN DE WETERING Speciaal ziekenvervoer per taxi. Laagste tarief. van de terugkeer van de hoofdluis. Langharigen hebben echter een even grote kans op besmetting als mensen met kort haar. Maar bij lang haar is con trole en bestrijding van de luis uiter aard veel moeilijker. Het doden van de luis is betrekkelijk makkelijk maar de eieren van de luizen (de zg. neten die tegen de haren zitten gekleefd) zijn veel moeilijker te vernietigen. Ook tegen woordig is daarbij de luizenkam een on ontbeerlijk middel. De aanpak van het luizenprobleem op de scholen is op dit moment nog niet gecoördineerd. Maatregelen werden steeds georganiseerd door de betrokken schoolhoofden, nadat zij waren gewaar schuwd door ouders die bij hun kinde ren luizen hadden ontdekt. Van gemeen tewege vernamen wij echter dat de zaak daar inmiddels de aandacht heeft Van die zijde zullen mogelijk nog nadere ad viezen komen. van 26 okt. tot en met 1 nov 1977 Ondertrouwd: Petrus J. Hin en Johan na M. Hoogenbosch, Rens Scheltis en Johanna E. Dootjes; Cornelis J. Hin en Trijntje J. van Santen. Donderdagochtend ontdekte een poli ticman ter hoogte van boerderij „Ora et Labora" een vrij zwaar beschadigde per sonenauto in de sloot langs de Zaandam merdijk. Het voertuig was onbeheerd. Nader onderzoek ter plaatse wees uit dat de auto vermoedelijk door een te hoge snelheid in combinatie met de har de wind op het gladde wegdek was ge slipt. De auto werd op verzoek van de politie weggesleept. Later op de ochtend meldde de eige naar-bestuurder van de auto zich bij de politie. Het bleek C.v.B. uit Eierland die bevestigde dat hij na in een slip te zijn geraakt in de berm was beland. Het on geval had om ongeveer 01.00 uur plaats gehad. Van B. die alleen in de auto zat en geen noemenswaardig letsel opliep, had het beter gevonden direkt naar huis te gaan en zich pas de volgende ochtend op het bureau te melden. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Hollands noorderkwartier heeft zich uitgesproken voor een 190 pae-dub- beldekker op de lijn Den Helder-Texel. De Kamer deed dit in een reaktie op het provinciale streekplan. Al eerder wees de Kamer een eventuele „kraanfunktie" van de veerdienst af. Thans wordt ge steld dat het bedrijfseconomisch niet verantwoord is een inverstcring (voor een schip van 190 pac) die tegen onge veer dezelfde kosten, wèl voor onbe paalde tijd het capaciteitsprobleem op lost, af te wijzen ten gunste van een investering (voor een schip van 100 of 130 pae) die dit duidelijk niet doet- De Kamer stelt vervolgens: „Dat over capaciteit van de veerdienst automatisch veel dagbezoek zou aantrekken zoals de gemeente Texel beweert, is een onbe wezen en ons inziens ook onwaarschijn lijke stelling. Het is gevaarlijk in zo'n situatie een aansehaffingsbeleid te be vorderen dat voor alle gebruikers van de veerdienst kostenverhogend zal wer ken. Er is alles aan gelegen ook in de toekomst over een gezond veerdienstbe- drijf te kunnen blijven beschikken". De Kamer zegt dat daarom gestreefd moet worden naar het op korte termijn in de vaart brengen van een 190 pae dubbeldekker. De in het ontwerp streek plan genoemde reservefuik in beide ha vens vindt de Kamer minder urgent dan aanpassing van de bestaande fuiken aan de dubbeldeksboot „Door een goed on derhoudsbeleid komen storingen in de veerdienst zelden voor". Subsidie De Kamer schrijft te hebben verno men dat TESO de regering heeft ge vraagd om een investeringssubsidie van 8 miljoen gulden voor het nieuwe schip. Deze aanvraag is afgewezen en TESO is tegen deze afwijzing in beroep gegaan bij de Kroon. „Blijkt geen investerings premie gegeven te kunnen worden, dan zal TESO waarschijnlijk genoodzaakt zijn voor de bouw een opdracht te plaat sen in het buitenland, dat tientallen pro centen goedkoper zou zijn. Onze Kamer meent dat met het oog op het behoud van werkgelegenheid in onze nationale scheepsbouw de regering de subsidie aanvraag van TESO welwillend in her overweging dient te nemen". In onze drukkerij heeft zich een in grijpende verandering voltrokken: met ingang van dinsdag a.s. verschijnt de Texelse Courant in offset, een totaal ander drukprocedé. De belangrijkste re den is de economische noodzaak om meer te doen met minder mensen. Voor de lezers zal de omschakeling goed merkbaar zijn. De krant wordt groter en krijgt nu de papieroppervlakte van een dagblad. Per nieuwspagina komt er een kolom bij, wat een voordeel is want de laatste jaren komt het wel erg vaak voor dat de krant te klein is om alle nieuws te bevatten. Een voordeel is het ook dat de krant zal worden ge drukt met een offset rotatiepers waaruit de kranten gevouwen en ingestoken te voorschijn komen Dat betekent dus dat De huldiging van de heer H Veldhuis door de leerlingen van de CVO-sihool vond dinsdagochtend in het City theater plaats. Het jubile rende schoolhoofd en zijn echtgenote ontvingen hierbij onder andere een enveloppe met inhoud bevestigd op een papier waarop afbeeldingen waren geplakt van dingen die .meester" Veldhuis van het geld zou kunnen kopen. Ter gelegenheid van het 40-jarig onderwijzersschap van de heer H. Veldhuis, hoofd van de school voor Christelijk Volksonderwijs in Den Burg, was het dinsdag feest. 's Morgens werd de jubilerende hoofd onderwijzer in het City theater door de schoolkinderen in dc bloemetjes gezet terwijl hij 's avonds tijdens een besloten bijeenkomst in „Thcodorahocve" door personeel, oudercommissie en schoolbe stuur werd gehuldigd. 's Morgens werd de heer Veldhuis ont vangen door burgemeester W. H. Spren- ger waarna schoolkinderen het echtpaar Veldhuis tijdens de pauze van een spe ciale bioscoopvoorstelling in het City theater bloemen en een enveloppe met inhoud aanboden. Uit handen van de voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. Rienstra, ontving de heer Veldhuis 's avonds de gebruikelijke gratificatie. De heer A. van Opstal overhandigde na mens de Oudercommissie een gift in een leren „oude sok". Bovendien ontvingen de heer en mevrouw Veldhuis in de loop van de dag zowel thuis als tijdens beide feestelijke bijeeenkomsten diverse bloemstukken. De uit het Overijsselse Kampen af komstige H. Veldhuis behaalde zijn on derwijzersdiploma in 1936 toen hij zijn studie aan de Hervormde kweekschool in Zwolle succesvol afsloot. De vooroor logse crisistijd was er de oorzaak van dat de heer Veldhuis bijna 6 jaar „kwe keling met akte" is geweest. Op 1 janu ari 1942 werd hij in Kampen voor vast benoemd wat een „enorme" positiever betering betekende omdat hij daarmee van 35,per maand op een salaris van 30,per week kwam. Na de oorlog vertrok de heer Veldhuis (op 1 septem ber 1947) naar Genemuiden waar hij het niet zo bijster naar zijn zin had en wel dra naar een andere plaats solliciteerde. Na tien maanden werd dat tenslotte de CVO-school in Den Burg die destijds vier onderwijzers in dienst had. Er stonden toen 130 leerlingen ingeschre ven. Met ingang van 1 oktober 1951 werd „meester" Veldhuis hoofd van de CVO- school die inmiddels een leerlingenaan tal van 203 heeft en over 7 vaste leer krachten beschikt. De bijeenkomst die ter gelegenheid van het jubileum van de heer Veldhuis dinsdagavond werd gehouden werd door ongeveer 50 belangstellenden bezocht. Hieronder waren onder andere een oud collega, de heer Rugenbrink, en de in specteur van het lager onderwijs district Den Helder, de heer Turkstra. de verschillende pagina's in de juiste volgorde en genummerd in elkaar zit ten, zodat een eind komt aan het nood gedwongen werken met losse „bijbla den". Andere letters De krant wordt voorts gedrukt in een ander lettertype. De keus is gevallen op een zakelijke „schreef loze" duidelijk leesbare letter. Of dat een verbetering is zullen de lezers zelf moeten beoorde len. Het zal wel even moeten wennen. Bejaarde lezers kunnen gerust zijn. De letter blijft iets groter dan in dagbladen wordt gebruikt. De grotere ruimte en de andere druktchnieken zullen leiden tot 't opnemen van méér foto's en andere il lustraties. Vooral de zg. lijntekeningen zullen van een aanzienlijk betere kwali teit zijn, wat ook voor de adverteerders van belang is. Die adverteerders waren tot dusver veelal genoodzaakt kostbare cliché's en stypes te laten maken als zij een plaatje in hun annonce wilden heb ben, dat is nu niet meer nodig. Lood vaarwel Voor het personeel in de drukkerij is de verandering heel wat ingrijpender dan voor de lezers. De ma- chinezetters schakelen over op fotozetmachines. Op deze appa ratuur dezelfde werksnelheid bereiken vergt nog een geruime tijd van oefening en als de Texelse Courant de eerste we ken van november op tijd blijft verschij nen, mag u best eens met waardering aan deze mensen denken want zij moe ten in de aanloopperiode veel extra in spanning leveren. Het in elkaar zetten van de krant ge beurt voortaan op plaktafels. Elders drukken De laatste fase, het eigenlijke druk ken, gebeurt niet op Texel. Onze druk kerij beschikt (ten behoeve van het han delsdrukwerk) wel over een offsetpers, maar deze drukt een kleiner formaat en bovendien niet in rotatie. De dichtstbij zijnde drukkerij die technisch in staat is onze krant te drukken bleek „Rota tie Offset B.V." in Schagen te zijn. Elke dinsdag- en donderdagochtend worden de op Texel in elkaar geplakte pagi na's daarheen gebracht. Het drukken zelf vergt op zo'n snelle rotatiemachine weinig tijd. Nadeel De verandering brengt ook een na deel De maatregel is uiteraard niet in het belang van de werkgelegenheid. Omdat het drukken, insteken en vouwen van de krant uit handen is gegeven, ko men feitelijk drie arbeidsplaatsen be schikbaar. Nestor J. Kramer gaat bin nenkort met pensioen en wordt niet op gevolgd. Door meer aandacht te geven aan de sector handelsdrukwerk denkt de directie extra werk voor een man te kun nen bieden, zodat slechts één van de me dewerkers moet worden ontslagen n feit waar niemand blij mee is. De Texel se Courant heeft echter te maken met dezelfde economische wetmatigheden waarnaar het hele bedrijfsleven zich heeft te richten. Hiervoor de ogen slui ten en op de oude voet verder gaan, zou binnen enkele jaren ongetwijfeld veel ernstiger gevolgen hebben.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1