(jroen ^wartx jexelin het ERTIG SOLLICITANTEN OOR BURGEMEËSTERSAMBT aad gaf profielschets Droomt uóókvan'n eigenhuis! Q Enkeldekker mag voor publiek niet duurder zijn O; .pjjdeMelkt^ *1 /paarbank Nieuwe man half mei in functie Echtpaar zwaar gewond bij aanrijding M Even wennen... B en W in nadere motivering veerdienststandpunt: Feestmarkt leverde 712.000- op ORIGINAL R0CKP0RTS Vail!! oiu<;i\ai\ Beker hopjesvla halve liter van I04 voor et. ft 4^n.r GOO©(338CO(°X? Volgend jaar onderzoek baarmoederkanker Varen met drie boten tegelijk? /OIUGIN illOUtlH KPORIJ m m m DAG 8 NOVEMBER 1977 9le JAAKliANla WO. »^0 Tot dusver zijn bijna dertig sollicitaties binnengekomen van mensen burgemeester van Texel willen worden. Zoals bekend krijgt Mr. W. Sprenger per 1 april a.s. ontslag wegens het bereiken van de pen- engerechtigde leeftijd. Het ziet er naar uit dat zijn opvolger medio li in funktie zal kunnen treden. Ruimschoots daarvoor zal bekend li wie de nieuwe Eerste Burger van Texel zal worden, maar dat zal in Ier geval né 1 april zijn omdat het gebruikelijk is dat de nieuwe man et wordt benoemd zolang de oude nog in funktie is. ie burgemeester wordt benoemd door de koningin. Formeel kan daarop geen in- id worden uitgeoefend vanuit het volk. maar de praktijk van de laatste jaren is de vertegenwoordigers van de burgerij toch wel gelegenheid krijgen hun wensen baar te maken. Dat gebeurt door het geven van een zg. profielschets, een omming van verlangens waaraan de nieuwe man zou moeten voldoen. De Kelse gemeenteraad heeft dat nu gedaan in een vrij grote eenstemmigheid. Alleen VVD-fraktie heeft een iets afwijkend standpunt, maar het verschil zit meer in ders gelegde accenten, dan in een opzienbarende andere mening. Wat betreft de politieke geaardheid i de te benoemen magistraat verschil de meningen uiteraard wel. Het Pakt een PvdA-burgemeester, het CDA iemand uit de christelijke hoek, de 'D ziet graag een liberale burgemees- en het onafhankelijke raadslid J. C. os wil „geen linkse" figuur benoemd in. Texels Belang doet in politiek op- :ht geen aanbeveling omdat deze Depering zich niet als een politieke irtij beschouwt. Aan de burgemeestersbenoeming Drdt al gewerkt sedert het bezoek dat commissaris van de Koningin aan ixel bracht. Donderdag j.l. hebben de ktievoorzitters uit de gemeenteraad et de commissaris overleg gepleegd er deze zaak in Haarlem. Nadien zijn g twee bijeenkomsten van de raad ivolgd en de genoemde profielschets daarvan het gevolg. MEERDERHEID Op verzoek van loco-burgemeester J. J. Westdorp geven wij de profielschets n de meerderheid van de raad in ex- inso weer, gevolgd door de schets die ior de WD-fraktTe is ingediend. Persoonlijke aspekten. 1. Geen direkte voorkeur voor man of fouw. 2. Leeftijd: Mede afhankelijk van er- I iring rond 45 jaar, de meest dynami- I :he leeftijd; wel graag zodanig dat mi- I imaal twee ambtstermijnen kunnen porden vervuld. Ervaring, opleiding en capaciteiten. a Hierbij wordt onder andere ge- lacntaan: a. burgemeester van een dynamische |lattelandsgemeente; b. gemeentelijk- of provinciaal be- I tuurder, mits niet te sterk gespeciali- I eerd in één of enkele onderdelen van I et bestuur; Het hoeft geen luchtkasteel te blijven. Neem een hypotheek van de Nutsspaarbank. \flossing aangepast aan int budget. -wast naderland spaarspecialisten sinds 181-7 c. gemeentesecretaris van een mid delgrote gemeente. De te benoemen burgemeester moet op enigerlei wijze „relaties" hebben met een aantal met elkaar samenhangende Texelse vraagstukken, zoals: de agrarische sector en de visserij; de recreatie; ruimtelijke ordening; natuur en landschap; veerverbinding; onderwijsaangelegenheden. 4. Hij (zij) dient goede contacten te (kunnen) hebben met vertegenwoordi gers van Rijk en provincie. 5. Als voorzitter van de raad, het col lege van burgemeester en wethouders en diverse raadscommissies, is het bo vendien noodzakelijk dat hij (zij): er rekening mee houdt, dat in deze gemeente, waar discussies over natuur en landschap hoog kunnen oplopen, de op Texel wonende en werkende mens centraal moet staan; voorstand(st)erJs van een open en slagvaardig bestuur; goed vergaderingen kan leiden; het beleid kan coördineren en delege ren; brede belangstelling heeft voor het welzijn in al zijn facetten; hij (zij) zich niet geïsoleerd opstelt. 6. Uit het vorenstaande vloeit voort, dat de te benoemen burgemeester niet bij voorbaat over een academische titel behoeft te beschikken hoewel, naast de ervaring, een goede bestuurlijke oplei ding van groot belang kan zijn. DE PROFIELSCHETS VAN DE VVD Personalia. 1. Leeftijd 40 tot 50 jaar. Gehuwde staat. Geen voorkeur voor man of vrouw en godsdienstige gezindheid. Opleiding en ervaring. 2. Iemand met een voltooide universi taire opleiding heeft onze voorkeur, maar ook een bestuurder met een goede bestuurlijke opleiding is voor ons alles zins aanvaardbaar. 3. Een burgemeester uit een dynami sche plattelandsgemeente of anders een niet te gespecialiseerde gemeentelijke of provinciaal bestuurder. 4. Ervaring met problemen, die ont staan door de ruimtelijke controverse tussen: a. agrarische sector b. recreatie Voor paardenverzorging, ruiterartikelen en kleine snuisterijen. m DEN BURG-DE KOOG c. milieu. Capaciteiten. 5. Managercapaciteiten, met de na druk op capaciteiten, i.v.m.: a. coördineren van het beleid b. scheiden van hoofd- en bijzaken c. delegeren d. leiden van vergaderingen. 6. Zakelijke benadering van vraag stukken, waarbij de op Texel werkende en wonende mens centraal moet staan, ook in discussies over natuur en land schap. N.B. Texel is n.l. een gemeente met veel economische, sociale en land schappelijke belangen, zoals: a. Voorzien in eigen werkgelegen heid, omdat pendelen alleen mogelijk is op zeer kleine schaal. b. Een verhoudingsgewijs groot aan tal zelfstandige onderneminkjes in de detailhandel, recreatie, landbouw, vee teelt en visserij. c. Een flink areaal natuurgebieden. Slotopmerking. 7. Van de burgemeester wordt van zelfsprekend verwacht, dat hij: a. Boven de politieke partijen staat, b. Respect heeft voor en rekening houdt met ieders belangen en c. Belangstelling heeft voor het wel zijn in het algemeen. HAAST Loco-burgemeester Westdorp heeft de indruk daTcTe commissaris veel haast zet achter de burgemeestersbenoeming. Burgemeester Sprenger zelf heeft aan een vlotte procedure bijgedragen door zeer tijdig zijn ontslagaanvraag in te dienen. Een eventueel „burgemeester loos tijdperk" zal hoogstens een paar weken in beslag nemen. Wat de kandi daten voor de post betreft is er geen ge brek aan keus. Dertig sollicitanten is vrij veel voor een dergelijke post. Het is de bedoeling dat de commissaris een selec tie maakt uit de lijst, daarbij rekening houdend met de verlangens van Texel. Na deze selectie (van drie of meer perso nen) zal in januari opnieuw kontakt worden opgenomen met de raadsfrak- ties en de loco-burgemeester. Daarbij komen geen nemen ter tafel, doch uit sluitend omschrijvingen. Pas daarna maakt de commissaris zijn definitieve keus en geeft deze als voordracht door aan de koningin. Deze gang van zaken gaat wat betreft de inspraak verder dan [Lees verder op pagina 2] Een automobilist uit Haarlem en zijn echtgenote werden gisterochtend vrij ernstig gewond toen zij door een vracht auto op het kruispunt Pontweg-Zuid- haffel. De heer A. Elfers reed in de richting van de veerhaven in zijn Peugeot 504. Hij kreeg geen voorrang van de voor hem van links komende Hanomag- vrachtwagen, bestuurd door H.J.K. uit Den Burg. De Peugeot ramde de vracht wagen in de flank en werd daarbij totaal vernield. Met enige moeite konden de gewonde inzittenden uit het wrak worden bevrijd om per ambulance naar het zie- kenhuis in Den Helder te worden afge- voerd. De vrachtwagenchauffeur bleef ongedeerd. Bij de botsing werd de tank met gasolie van de vrachtwagen open gescheurd zodat de inhoud over de weg stroomde. GEEN BEZWAAR TEGEN BEJAARDENWONINGEN Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de bouw van tien bejaardenwoningen aan de Schoor- wal en Vaargeul in Den Burg. MIWUWIWIWWWWIKWWWWWWI De (grotere) krant die nu voor u ligt is gemaakt in offset, een systeem waaraan technisch \an economisch voordeel is verbonden en die de re dactie meer mogelijkheden geeft op het gebied van illustraties. Het zal wel even moeten wennen. Ook onze technische mensen zijn nog bezig zich vertrouwd te maken met het sy steem. Er wordt nog geëxperimen teerd met het kontrast van de foto's en de rastergrootte. Als bepaalde plaatjes in de eerste kranten soms wat minder fraai uitvallen, mag u er op rekeken dat dit spoedig beter wordt. Overigens zouden we het zeer op prijs stellen als we ten aanzien van de nieuwe uitvoering van de lezers op- en aanmerkingen zouden verne men. Redactie. 4Jan ZunW/in De feestmarkt die vrijdag in gebouw „De Schakel" werd gehouden heeft de recordopbrengst van 712.000,— opge leverd. Het bedrag zal worden gebruikt voor het jeugdwerk van de Hervormde kerk. Zoals op de foto te zien is was er voortdurend grote belangstelling van een bijzonder koopgraag publiek. De voorwerpen die vanaf 10.00 uur te koop werden aangeboden waren o.a. be schikbaar gesteld en vervaardigd door de dames van de Hervormde Zuster- kring. Voor zover bekend is een dergelij ke opbrengst op Texel nog niet eerder gehaald. De kans is zeer groot dat volgend jaar op Texel weer een bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker zal worden uitgevoerd. Het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne heeft zich onlangs bereid verklaard de laborato- riumkosten (720,— per geval) te ver goeden. In 1976 werd reeds een dergelijk on derzoek op Texel gehouden, zij het op kleine schaal. Van "de 1.200 in aanmer king komende vrouwen tussen 35 en 54 jaar werden er toen 400 onderzocht. Inzake de organisatie van het onderzoek zal op 29 november overleg worden ge pleegd met andere gemeenten uit de kop van Noordholland. Vorig jaar was deelnemen aan het onderzoek gratis, maar het staat niet bij voorbaat vast dat dit ook straks weer het geval zal zijn. Dal zi|n schoenen zoals u ze nog nooit hebt gedragen Met de hand gemaakt van vol Zuidamerikaans De door TESO gewenste 190pae's dubbeldeksveerboot Als een enkeldeksboot van 100 pae's in de vaart wordt gebracht, mogen de tarieven niet hoger worden dan het geval zou zijn dan bij het in de vaart komen van de door TESO gewenste dubbeldekker van 190 pae's. Aldus de meerderheid van het college van B. en W. in een nota aan de gemeenteraad waarin zij hun standpunt over de toekomst van de veerdienst nader toelichten. B. en W. (er vanuit gaande dat op den duur toch wel een vervoerscapaciteit nodig is van 190 pae's) stel len verder dat die capaciteit ook wordt bereikt door het inzetten van drie enkeldeksboten (dus de twee bestaande en de nieuwe van 100 pae). Volgens Rijkswaterstaat Haarlem is dat nautisch mogelijk, maar het kost uiteraard meer personeel. Die extra personeelskosten zouden ook niet voor rekening van TESO moeten komen .aangezien deze kosten voortvloeien uit de keus voor het enkeldekstelsel op motieven die niet rechtstreeks de vervoersplicht raken". In het pre-advies herhalen B. en W. de gang van zaken die in het recente verleden tot andere standpunten heeft geleid. Vier gebeurtenissen speelden daarbij een rol. Allereerst de beslissing van TESO om binnenkort toch een 190 pae-schip te bestellen ten koste van 735 miljoen. Op langere termijn zou bovendien een en keldekker van 65 pae vervangen moeten worden. Het daaraan voor de gemeente Texel verbonden risico is een grotere recreatiedruk en een grotere verkeers druk alsmede extra uitgaven voor ver keersmaatregelen. De tweede gebeurtenis was de mededeling van Rijkswaterstaat Haar lem dat (anders dan aanvankelijk werd gedacht) het varen met drie boten technisch en nautisch verantwoord kan zijn en vergroting van de veerdienst capaciteit kan opleveren met name na aanleg van een of twee extra fuiken. De derde gebeurtenis was het vasthouden van de provincie aan het rundleer Dat hoef |6 nooit te poetsen Oat kleurt in de zon Dat loopt als een luipaard handmade handnxade^^^^^B schip van 100 pae's, het aanleggen van reservefuiken in beide havens en invoe ring van een reserverinssysteem met spreiding van wisseldagen. Rijkswaterstaat Haarlem tenslotte liet weten dat voorlopig geen geld beschikbaar is voor aanpassing van be staande of aanleg van nieuwe fuiken. Bovendien werd het standpunt van de provincie ondersteund. Gevolgen B. en W. verwachten als gevolg van een en ander dat de provincie bij het rijk zal aandringen op de bouw van extra fuiken en dat Rijkswaterstaat liever deze extra fuiken bouwt dan de bestaande fuiken geschikt maakt voor een dubbel dekker. Want het zou onredelijk zijn om van de ene kant aan te dringen op aan schaf van een enkeldekker en van de andere kant toch een dubbeldeksfuik te willen aanleggen. Een dubbeldekker van 100 pae levert op het moment van in de vaart komen ongeveer evenveel capaciteitsvergroting op als een 190 pae dubbeldekker (want het bovendek blijft voorlopig buiten ge bruik), nog afgezien van de mogelijkheid om de capaciteit verder te vergroten [Lees verder op pagina 2j 7 MANTJE SCHOENEN OEN BURG En let op net brandmerk de hiel Er <t al ngmtil A 85 GeWig bfn zaterdag 12 november

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1