(jroen c2wavtsJ~èxels in het Israëlische humor in „De Lindeboom-Texel UDl bracht .Getrouwd of niet?" Hartverwarmend welkom voor sint Nicoiaas /ÜGEND4 1 Veel schade op Pontweg Antieke lamp gestolen TEXELSE^COURANT DAF na slip de sloot in DINSDAG 22 NOVEMBER 1977 Met het Israëlische blijspel „Getrouwd of niet?" heeft Rederijkers- lamer UDl zaterdagavond getoond er dit seizoen weer „helemaal te :ijn". De op het toneel gezette lotgevallen van de Israëlische familie Irozovsky bezorgden alle aanwezigen in hotel „De LindeboomTexel" een erg plezierige avond met goed spel van alle zes tonelisten. Vroeger, in de kibboets was dat niet zo belangrijk Als je een dagje vrij had ging je wel haar de rebbe. Maar als dat dagje vrij er niet was of je vond het fijner om de natuur in te trekken als je vrij was kon dat bezoek aan de rebbe wel eens voor eeuwig uitgesteld wor- denl Daniël en Ella Brozovsky leken zo'n echtpaar te zijn. De huwelijksakte was nergens te vinden en de vraag was: Wat nu? Op stel en sprong met je eigen echtgenoot resp. echtgenote in het huwelijk treden? Ella Brozovsky moest er nog eens diep over na denken en Daniël naar aanleiding van haar weife len ook. Maar dan zou het huwelijk van Vicky niet door kunnen gaanGoede raad was duur. Daniël Brozovsky besluit de kibboets te bellen of iemand daar misschien een papier heeft waaruit zou blijken dat hij en Ella wettelijk in de huwelijkse staat verkerenOp be zoek komt dan een jeugdig lid van de kibboets (Bunky) die ook al niets weet. Hoe zou'ie ook, na 25 jaar. Men had dit maal de keus op een tö- eelstuk van Israëlisch* origine laten allen waarin het huwelijk centraal tond. Auteur Ephraim Kishon (de Israe- ache Simon Carmiggelt) gebruikte hier- lij als grondthema het wel of niet aan- vezig zijn van een huwelijksakte. In traelj^e huwelijksvoltrekking anders lerejjWTdan in ons land. Bovendien adden en hebben de leden van een ibboets ook hun eigen ideeën over het luwelijk. Het gezin van loodgieter Daniël Bro- ovsky komt in de problemen als doch- sr Vicky te kennen geeft met haar ver- rofde Robert Knoll te willen trouwen. De (loeder van Robert stelt daarbij de eis lat daarvoor de huwelijkspapieren van Ie aanstaande schoonouders van haar oon op tafel komen. Hij mocht eens iet een onecht kind in het huwelijk reden Huwelijksakte Robert Knoll doet wat zijn moeder lem opdraagt. Hij vraagt om de akte naar zowel vader als moeder Brozovsky :unnen zich het bestaan van een huwe- jksakte in het geheel niet herinneren. Daniël Brozovsky kampt met het pro bleem Ben ik nu getrouwd of niet?". Zittend Gert Pansier en staand v.l.n.r. Ans Bonne, Sietske Bakker, Dick Roze- boom en Nettie Jongejan. een omhelzing met Bunky (Dirk Roze- boom) merkte dat zij een enorme zwarte veeg op haar gezicht had opgelopen omdat de snor van Bunky een beetje afgafl Sietske Bakker bewees met haar creatie, overigens overduidelijk dat ze in ieder geval op de planken thuishoort. Hopelijk zal ze in een van de volgende UDl toneelstukken opnieuw te zien zijn. Dick Rozeboom was Bunky, lid van dp kibboets waar Daniël Brozovsky en zijn Ella elkaar gevonden hadden. Hij bleef een beetje achter bij de overige spelers en was niet altijd even rolvast. Soms ook bewoog hij zich een beetje te statisch maar ook voor hem geld dat hij hoe langer hoe beter voor het voetlicht treedt. Vorig jaar speelde hij voor het eerst en dit was het tweede UDl toneel stuk waarin hij een rol vertolkte. Rillingen Robert Knoll, de verloofde van Vicky Brozovsky werd gespeeld door Wim Tinholt die er zoals gebruikelijk weer iets geweldigs van maakte. Hij was precies dat zij'ige, zedige, ja-moeder, nee moeder mannetje dat in dit stuk thuis hoorde. Soms ging hij zover dat bij menigeen de koude rillingen over de rug moesten lopen I Nettie Jongejan speelde Rose Hoo per, de buurvrouw. Zij bracht deze rol op een goede manier alhoewel zij niet kon tippen aan Pansier en Tinholt. Haar creatie was echter ruim boven de middelmaat en was een genoegen om naar te kijken. In het, voor deze gelegenheid door Fred Brücher vervaardigde nieuwe souf fleurshokje deed Roelie Bakker veel goed werk. Het grimeerwerk bij deze opvoering van „Getrouwd of niet?" was van Anneke Rienks. Voorts mag niet onvermeld blijven dat UDl kon beschikken over hetzelfde decor dat toneelvereniging Sint Jan vorige week gebruikte. Corrie Brücher had het volledig opgeknapt zodat het nu behoorlijk toonbaar was. Inmiddels had men ook het gordijnmechanisme her steld. Heintje De regie van „Getrouwd of niet?" werd gevoerd door Andries Poel die ge lukkig was terug gekomen op zijn mededeling dat hij het liever aan een ander overliet. In zijn slotwoorden sprak UDI-voorzitter Gert Pansier sr. dan ook van de Texelse Heintje Davids die de Rederijkerskamer hopelijk nog lang als regisseur zal begeleiden. Gezien het succes dat UDl ditmaal met een blijspel van Ephraim Kishon had is de hoop gerechtvaardigd dat men in de toekomst nogmaals een stuk van de hand van deze Israëliër op het repertoire zal nemen. De juiste spelers er voor zijn aanwezig. Twee auto's werden zwaar bescha digd bij een aanrijding die donderdag ochtend plaats vond op de Pontweg. De botsing ontstond doordat de uit de rich ting Den Hoorn (Molwerk) komende militair A.S. met zijn VW-busje geen voorrang verleende aan de uit Den Burg naderende mevrouw J.W. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Zowel het busje als de personenauto zullen waarschijnlijk total loss worden verklaard. Van het huis van de familie Van Egmond aan de Schumakersweg in De Koog werd in de loop van vorige week een antieke buitenlamp door onbeken den weggehaald. De familie is op dit moment met vakantie. De ontvreemde lamp heeft een geschatte waarde van f400, (jm» ^varL-Jixth la hé hort- Verschijnt dinsdags en vrijdags. Oplage 5500 exemplaren. Uitgave: Langeveld De Rooij B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220)2741 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaan- weg 75, Texel, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Advertentieteksten voor de krant van dinsdag moeten uiterlijk vrijdagoch tend om 12.00 uur in ons bezit zijn; voor de krant van vrijdag: woens dagochtend 10.00 uur. Advertentietarief: 40 cent per mm hoogte per kolom excl. 4% btw. Abonnementsprijs ƒ10,55 per kwar taal 70 cent incasso; los 45 cent. Banken: Amro Bank nr. 4699.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742 NMB nr. 6734.60.398 postgiro 652. Ondanks het slechte weer is Sint Nicoiaas zaterdag op bijzonder hartelijke wijze op Texel ingehaald. Aankomst, rondgang en officiële begroeting verliepen organisatorisch gesmeerd en de jeugd beleefde er weer veel plezier en spanning aan. Maandagmiddag werd mevrouw F. duider-Drijver uit Oosterend licht ge rond toen zij van haar woonplaats per Ulo onderweg was naar Den Burg en >P de Oosterenderweg door een slip in e slootkant terecht kwam. Mevrouw luider die pas na een half uur door een «sserende automobiliste ontdekt werd ep bij dit ongeval een gebroken sleu- ilbeen op. De auto (een goudgele Daf) erd zwaar beschadigd. Mevrouw Mulder was rond 15.30 uur an huis gegaan om in Den Burg bood- happen te doen toen ter hoogte an de boerderij Bargerhof de auto 'ipte en zij de macht over het stuur srloor. Vermoed wordt dat een stuk lodder op het wegdek de onfortuinlijke utomobiliste parten heeft gespeeld. Zij aakte in de rechter wegberm en kwam via de overkant van de sloot, 180 graden Sedraaid, tot stilstand. j^Mevrouw Mulder werd door een wvallig voorbijkomende kennis ont- en uit haar benarde positie bevrijd, oer ambulance naar het Parkzicht huis in Den Helder overgebracht. Een en al verwikkelingen dus waarin de humor een grote rol speelt. Tenslotte wordt aan het eind van het vierde bedrijf de huwelijksakte toch nog ontdekt maar dan heeft Vicky schoon genoeg van haar Robert en gaat met Bunky in zee. Daniël en Ella Brozovsky sluiten weer vrede nadat Daniël even het oog op buurvrouw Rose Hooper had laten vallen Vis in 't water Hoofdrolspeler Gert Pansier sr. als de loodgieter Daniël Brozovsky was op het toneel weer volledig in zijn element en toonde zich een vis in het water. Blijkens de door hem gebrachte verha len over het loodgietersvak kreeg men de indruk dat hij öf vroeger zelf lood gieter geweest moest zijn of tijdens de repetities van het blijspel herhaaldelijk bij een loodgieter op bezoek geweest was Ook tegenspeelster Ans Bonne, als Ella Brozovsky bleef op het toneel vol komen zichzelf en het was moeilijk voor te stellen dat de tekst die zij bracht uit een boekje uit het hoofd geleerd was. Debutante Sietske Bakker deed het ook erg goed. Ze was hier en daar wel eens wat minder rolvast maar had aan de souffleuse (haar moeder) dan een goede steun. Niet onvermeld mag blij ven dat Sietske eenmaal uit haar rol viel en het uitgierde van het lachen op het moment dat ze een serieus gezicht moest trekken. Dat gebeurde toen zij na Stipt op tijd arriveerde de goedheilig man zaterdagmiddag in de haven van Oudeschild, in gezelschap van een uit gebreide schare zwarte medewerkers. Traditiegetrouw maakte Sint gebruik van een kotter van Boom, deze keer de TX 66 die de naam „Spanje" droeg. Op het haventerrein heerste een enorme drukte. Honderden ouders met kinderen trotseerden de waterkou om met eigen ogen te zien dat de langver beide heilige nu toch echt op het eiland was, zodat 's avonds de schoen met een gerust hart kon worden gezet. Maar slechts twee Texelse kleuterscholen stonden georganiseerd aangetreden. De leiding van de andere scholen zien het verblijf op die winderige kade niet meer zitten. Het inmiddels veelbeproefde draai boek werd vlot afgewerkt. Nadat hij via de loopplank het haventerrein had be treden werd Sint Nicoiaas begroet door de in jacquet gestoken bestuursleden van de Winkeliersvereniging van Den Burg die zich traditiegetrouw met de organisatie van het alom gewaardeerde evenement had belast. Handen tekort Sint Nicoiaas had handen tekort. Niet alleen om de vele jonge en oudere mensen te begroeten maar ook om zijn windgevoelige mijter van tijd tot tijd in bedwang te houden. Tot aller opluch ting hielden de weergoden (die het die nacht en 's morgens nog bijzonder bont hadden gemaakt) zich even koest, zodat Sint en zijn niet in alle opzichten watervaste gevolg droog de auto bereik te die hem naar Den Burg vervoerde. [Lees verder op pagina 2] Een grote schare kinderen was in de Burgemeester De Koninghal samenge stroomd om Sint Nico/aas toe te zingen, na eerst van een poppenkastvoorstelling te hebben genoten. DINSDAG 22 NOVEMBER De om 14.30 uur begonnen begrotings vergadering van de gemeenteraad wordt om 19.30 uur voortgezet. Om 20.15 uur begint in de Schuilhut te De Koog de gemeenteavond van de Hervormde gemeente Waal en Koog. WOENSDAG 23 NOVEMBER Het Groene Kruis Texel houdt aanvang 20.30 uur een algemene ledenverga dering in het Medisch Centrum aan de Witte Kruislaan. Het Centraal Bestuur van de Stichting Cultureel Werk vergadert in het raad huis; 20.00 uur. De Plattelandsvrouwen afdeling Texel houden in de Burgemeester De Ko ninghal een gezamenlijke avond met de Texelse afdeling van het R.K. Vrouwengilde: feestmarkt en uitvoe ring van „In de vergulde os" door de Hoornder toneelvereniging. DONDERDAG 24 NOVEMBER In „De Lindeboom-Texel" houdt me vrouw A. van der Eijk-Bierens voor het Nutsdepartement een dia-lezing over Zuid Oost Aziëlniet over Indone sië); 20.00 uur. Filmganger draait in City theater „Nove- cento"; 20.00 uur. In „Ons Huis" te Den Hoorn wordt de gemeenteavond van de N.H. ge meente Den Hoorn gehouden. Op de betrokken verenigingen en organi saties doen wij het beroep kritisch nota te nemen van de onderstaande regelma tig terugkerende evenementen e.d. Gaarne worden wij op de hoogte gesteld van eventuele wijzigingen terwijl ook aanvullingen kunnen worden opgeno men. Het onderdeel „vaste data" moet worden beschouwd als een onregelma tig terugkeremde herinnering die alleen in de krant wordt opgenomen als er plaatsruimte dat toelaat. Op wisselende evenementen kan wel telkens worden gerekend. Red. VASTA DATA Elke vrijdag van 9.00 - 10.00 uur en van 10.00 - 11.00 uur huisvrouwengym- nastiek in het lokaal aan de Beatrix- laan. Iedere dinsdag om 20.00 uur repetitie van het orkest „Musica Texla" o.l.v. Dyo Wassink in het Fanfaregebouw tje aan de Witte Kruislaan. Nieuwe leden altijd welkom. Elke vrijdagavond om 19.30 uur op wekkingssamenkomst in De Schakel bij de N.H. kerk. Wielervereniging Texel houdt iedere zondag trainingswedstrijden op het Hogebergcircuit. De Stichting voor Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Texel houdt spreek uur op maandag tot en met vrijdag van 9.00 - 10.00 uur en van 14.00 - 15.00 uur. Adres Julianastraat 3, Den Burg. Iedere donderdagavond om 20.00 uur bijbelstudie ten huize van Jan en Paula Brouwer, Warmoesstraat 42 in "Den Burg. In het gebouwtje van de Hervormde gemeente te De Cocksdorp kunnen iedere donderdag boeken worden geleend van 15.30 - 16.30 uur en van 19.00 - 20.00 uur. Elke woensdagavond kunnen liefheb bers volleyballen in De Bijenkorf te Oosterend, aanvang 19.30 uur. Iedere derde donderdag van de maand spreekuur van het FNV in het zaaltje van de Doopsgezinde gemeente in de Kogerstraat. Urgente gevallen: bel no. (02220) 3493 of (02220) 4117. De Autobusonderneming Texel ver zorgt op donderdagmiddagen (14.00 uur tot 17.30 uur) rondritten over het eiland waarvoor belangstellenden zich bij de VW kunnen laten in schrijven. In hoofdzaak wordt de Texelroute gevolgd. Onderweg maakt men een koffiestop bij café eethuis Catharinahoeve. De buskos- ten zijn ƒ6,75 per persoon en ƒ3,25 voor kinderen. De trips gaan alleen door als er voldoende belangstelling is. Elke maandagavond om 20.00 uur kla verjassen in „De Zwaan". Jehovah's Getuigen: elke dinsdag boekstudie om 19.00 uur op Ploos- terstraat 4, De Cocksdorp, en om 20.00 uur op Schoorwal 41, Den Burg.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1