WAT IK ZEGGEN WOU.. FILM Bezuiniging bedreigt gezinsverzorging gongQr f/ WW BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE m o9)9W) ÓÜÜÖÖCTO „Novecento, Italiaans epos Tevoko won van promotieklasser SVN Zaalvoetbal Zaalvoetbalprogramma VERVOLG V\N PAG. 1 Texel won vin Telstar Attraktief spel bij Tevoko-TOG Tetak 2 won van Duintreffers 7 In het kader van de Gezinsverzor gingsdag uitgeroepen door de Landelijke AKtie- groep Gezinsverzorging, willen wij u het volgende onder de aandacht brengen. Het beleid van CRM met betrekking tot de gezinsverzorging heeft veel in stellingen in moeilijkheden gebracht. Over het jaar 1976 is op de begroting voor de gezinsverzorging bij het mini sterie van CRM een tekort ontstaan in de orde van grootte van 7100 miljoen. De staatssecretaris kan het ontstaan van de tekorten niet langer laten door gaan en heeft daarom de instellingen voor gezinsverzorging laten weten dat de genoemde tekorten slechts terug te verdienen zijn via een vermindering van het hulpaanbod, zij het op selectieve wijze. Voor instellingen betekent het con creet: Inkrimping van het aantal formatie uren (dit zijn de subsidiabele toegestane hulpverleningsuren) met 20 - 40% in de periode 1977 -1981. Deze maatregel heeft verregaande gevolgen voor de totale hulpverlening, het betekent een absolute personeels stop voor de verzorgsters en helpsters en daarmee een geforceerde afbouw van verschillende hulpverleningssitua ties. De opgelegde inkrimping betekent eveneens een enorme vermindering van arbeidsplaatsen voor zowel de gehuwde als ongehuwde vrouw en de schoolver laters. Ook is er onzerzijds geen enkele waar dering op te brengen voor de tegenstrij digheid van het welzijnsbeleid, omdat enerzijds het Ministerie van Volksge zondheid een verkorting van de ligduur in ziekenhuizen en het Ministerie van CRM een gewijzigd opnamebeleid voor de bejaardenoorden propageert, terwijl anderzijds de mogelijkheden tot directe hulpverlening thuis vanuit de instellin gen voor gezinsverzorging wordt aange tast. Enkele eisen die gesteld worden van uit de instellingen zijn: geen beperking maar uitbreiding van de gezinsverzorging; welzijnsbeleid eist prioriteit; geen bezuinigingen in de gezinsver zorging; geen alpha-helpster zonder goede rechtspositie. Alphahulpverlening zou volgens de staatssecretaris ingevoerd moeten wor den als aanvulling op de huidige hulp verlening om het begrotingsgat te dich ten. Alphahulpen zijn niet in dienst van de instelling, maar van de hulpvrager en hun rechtspositie is in vergelijking met de traditionele helpsters minimaal (de instelling heeft een bemiddelende funk- tie tussen hulpvrager en hulpverlener). De instellingen zijn nu nog vrij om te bepalen of ze wel of geen alphahulp willen invoeren. Voor onze instelling betekent deze ontwikkeling concreet: er zullen langere wachttijden ont staan; hulp wordt gegeven naar indicatie, dit betekent dat éérst de meest dringrn- de gevallen geholpen worden; bij ziekte en vakantie van de helpster of verzorgster zal er slechts bij grote uitzondering vervanging mogelijk zijn; als een helpster of verzorgster ont slag neemt, zal vervanging steeds moei lijker worden omdat de hulpverlenings uren worden ingekrompen. Voor de hulpvragers houdt deze be zuiniging in dat zij in sommige situaties Filmganger brengt donderdagavond (20.00 uur) in het City theater het eerste deel van Bertolucci's „Novecento". De film is in de eerste plaats het verhaal van twee mensen met verschil lende bestemmingen. Twee jongens, op de zelfde dag van het jaar 1900 geboren, trekken met elkaar en later in eikaars buurt op, gedurende het hele stuk twin tigste eeuw dat achter ons ligt. De film is hun verhaal, maar er is nog wel wat meer aan de hand. Behalve in twee delen is deze kolossa le film opgebouwd uit de seizoenen. De lange zomer komt overeen met de kinderjaren van de jongens. Na de herfst en winter, met de opkomst en gruwel van het facisme, komt met de bevrijding de lente en zomer terug. Alfredo is de zoon van een landeige naar. Olmo een boerenzoon. Samen groeien ze op en ontwikkelen hun vriend- scnap. ais ze acnt zijn Komen ze voor het eerst in aanraking met de werkelijk heid bij het uitbreken van de eerste sta kingen. Dan breekt de eerste wereldoorlog uit en de jongens (ondertussen jongeman nen) gaan hun land dienen. Olmo reist af naar de loopgraven, Alfredo rolt in een veilig baantje. Als na de oorlog Alfredo de nieuwe landheer wordt, zijn de vrienden weer in meer een beroep moeten doen op familie, buren en/of particuliere hulp. Wij als instelling achten het van groot belang u van bovenstaande in kennis te stellen, enerzijds om u op de hoogte te stellen van de moeilijke tijden die de gezinsverzorging tegemoet dreigt te gaan, anderzijds om de Gezinsverzor gingsdag kracht bij te zetten d.m.v. een stuk informatie. Naar onze mening is het „welzijn van de mens" het doel waar we allen aan moeten werken, zodat we ook uw begrip en steun nodig hebben in deze. Namens bestuur en mede werksters van de Stichting voor Gezinsverzor ging en Bejaardenhulp Texel. In een fel enenerverend bekerduel heeft Tevoko 1 zaterdagavond een ruime 3—1 zege behaald op het in de promotieklasse uitkomende SVN. De Texelse ploeg heeft hiermee duidelijk revanche op zichzelf genomen nadat het in de afgelopen week bedroevend slecht spel op de vloer had gelegd. SVN werd hiervan dus het slachtof fer. Tevoko verscheen uiterst geconcen treerd aan de start en omdat SVN het treffen met de Texelaars duidelijk on derschat bleek te hebben moest deze ploeg vrij vlot tegen een achterstand aankijken. Tevoko begon de wedstrijd met een snelle 7-1 voorsprong wat de ploeg duidelijk zelfvertrouwen verschafte. SVN wist echter toch langszij te komen maar in de slotfase drukte Tevoko door en won de eerste set met 15-13. Het in deze fase van de wedstrijd steeds beter draaiende SVN liet in de tweede set de zege te gemakkelijk ontglippen. Fou ten in de verdediging zorgden voor een achterstand en aan de andere kant was het de sterke Tevoko aanval met Niek de Graaf die in de eerste lijn dit keer nage noeg ongrijpbaar was. Ook de tweede set bracht dus voordeel voor Tevoko en met een 15-5 stand werd van speelveld gewisseld. Tevoko raakte in de derde set onnodig uit balans toen er bij SVN een nieuwe speler in het veld verscheen. Aanvallend zakten de Texelaars iets terug en ook verdedigend was men niet altijd alèrt. De set werd met 11-15 uit handen gegeven, voornamelijk te wijten aan slordigheden. De vierde set bracht daarna toch de beslissing. Ondanks het verlies in de derde set bleef Tevoko de zenuwen de baas. Aanvallend putte men moed uit het vaak te late SVN- blok. Naast de goed draaiende basisaan vallers speelde ook Peter Hin goed mee. Gevarieerd aanvallend liet Tevoko de redelijk volle tribune zien dat het duide lijk de sterkere ploeg was (15-5). eikaars omgeving. Hoe ondermijnd die vriendschap dan al is blijkt ondermeer door het verschil in de vrouwen van nun Keuze. Met het verschijnen van ae eerste fascisten eindigt het eerste deel, waarin Bertolucci met grote aandacht voor de individuen een meeslepend tijdsbeeld schetst. In het tweede deel (8 december) vervolgt hij het relaas, maar houdt zich dan meer bezig met de grotere bewe gingen van onderdrukkers en onder drukten. „Novecento" van de reoisseur die o.a. „Prima della Rivolutione". II con- tormista" en „Last tango in Paris" maakte, is een rijke film vol schitterende momenten. Van de vele uitstekende acteurs en actrices noemen we Robert de Niro, Gerard Depardieu, Laura Betti, Dominique Sanda en Stefania Sandrelli. Ook de Amerikanen Donald Sutherland, Sterling Hayen en Burt Lancaster doen volstrekt natuurlijk aan in dit zeer Italiaanse verhaal. Hayden en Lancaster als de twee grootvaders van de jongens zijn volkomen authentiek als de Italianen van de eerste generatie. Tenslotte is er de muziek van Ennio Morricone (ook te horen tijdens inloop en pauze). Geheel anders dan de nu wel wat uitgekauwde „Once upon a time in the West" is het een steeds aanwezige ondersteuning van de schitterende beel den. Een magnifieke soundtrack die is uitgebracht op RCA onder nummer 1-1221. Muziek, om na de film nog eens in alle rust te beluisteren en deze grote film waardig. 7-0 0-2 0-3 1-2 5-0 Uitslagen: Junioren: 't S. Schaep 1-'t S. Schaep 2 Gamma-PH trappers De Koogel 1-Reizenboetiek De Koogel 2-Bureau Eelman Senioren: 1e klasse: Dubbeldik-Oosterend 1 Bekerwedstrijden 1e ronde: 't Kompas-Rab 5—2 Texel vet. 1-Knudde 4—8 De Spyker2-Dubbeldik 2 0—7 Tex. Boys2-Texel vet. 2 2—2 Tex. Boysw.n.s. Jelleboog-Amro 1 1 Amro w.n.s. Nioz-Texel B1 2—0 Oosterend 2-Gempo 1—0 De Spyker 1-Vergiet 2—3 Brandweer-Badhotel 2—1 Woensdag 23 november: 18.30 u.: Oosterend 3-Oosterend 2 19.10 u.: Brandweer-Jelleboog 20.00 u.: Casino-Dubbeldik 1 20.50 u.: 't Kompas-JKM 21.40 u.: Tex. Boys3-Tex. Boys2 Tijdwaarneming: Rab. Commissiedienst: H. J. Pennings. Donderdag 24 november: Junioren: 17.30 u.: 'tS. Schaep-Gamma 18.00 u.: De Koogel-PH trappers Senioren: 18.30 u.: Texel vet. 2-Texel vet. 1 19.10 u.: De Spyker 2-De Spyker 1 19.50 u.: DeZwaan-Tex. Boys 1 20.40 u.: Knudde-Amro 21.30u.: Badhotel-Smullies bar Tijwaarneming: Texel BI. Commissiedienst: C; Kok. Maandag 28 november: 17.30 u.: Vitaminebron-Mantje 18.00u.:'tS. Schaep-Bureau Eelman De wedstrijden voor zaterdag 26 november gaan niet door. Landauwer Op De Zes in Den Burg stonden zowel de trouwe schimmel als de open lan dauer gereed. Na een blik op de dreigende lucht te hebben geworpen gaf de goede bisschop de voorkeur aan de landauer. Want in zo'n voertuig beb je beide handen vrij en de praktijk heeft in het verleden bewezen dat het paardrijden wel degelijk risico's inhoudt die een gevaar inhouden voor de waar digheid en het geloof in de onkwets baarheid van de hoge bezoeker. Met muziek Op de haven was Sint Nicolaas ver welkomd door het Koninklijk Texels Fanfarekorps/DEK. Hetzelfde korps liep mee bij de rondgang door Texels resi dentie. In de stoet liep ook een twintig tal ponyruiters van „De Kleppertjes" mee en de drumband „Margaretha Sin clair". De kinderen genoten intussen in de aangenaam warme Burgemeester De Koninghal van een voorstelling van het „Strender Poppentheatertje". Met vaardige hand hielden Elly Mast-Sper- ling, Coby de Visser en Ineke Reitsma- Bakker de poppen aan de praat en in beweging en voerden een geïmprovi seerd Sinterklaasverhaal op waarbij de kinderen sterk werden betrokken. Zij genoten zichtbaar en hoorbaar van de belevenissen van Zwarte Piet, Sint Nicolaas en het boosaardige kruiden vrouwtje. Laatstgenoemde had een kruidenpapje gemaakt om Sint Nicolaas van zijn verkoudheid te genezen maar gedroeg zich als een echte heks door de afspraken niet na te komen en de mijter van nSint Nicolaas te stelen Voor muziek in de zaal zorgde het trio Henny Kok, Jan Smit en Bea Jas. Het poppenkastfestijn eindigde toen Sint Nicolaas binnentrad en door de burgemeester officieel werd verwel komd. De magistraat konstateerde dat Sint zich niet in verwarring had laten brengen door de vele publiciteit over de dubbeldekker zodat hij niet was gepij nigd door de vraag van welk dek hij bij zijn reis naar Texel gebruik zou moeten maken. Laatste keer Sint Nicolaas (die er blijk van gaf geen tegenstander te zijn van de dubbeldek ker) bracht naar voren dat hij bij slecht weer van het benedendek gebruik zou maken en bij goed weer van het boven dek. Hij had gelezen dat het de laatste keer zou zijn dat de heer Sprenger hem in zijn funktie als burgemeester zou gebroeten en bracht dank voor al die keren dat de eerste burger zich met deze taak had belast. „Ik hoop dat u van uw pensioen zult genieten en daarbij een even hoge ouderdom en even goede gezondheid mag hebben als ik". De Texelse zaalvoetbalselectie heeft zaterdagmiddag kans gezien het gere nommeerde Telstar uit Den Helder met 4_2 te verslaan. Deze met veel span ning tegemoet geziene wedstrijd gold als voorbereiding op de ontmoeting tussen Texel en het Noordhollandse selectieteam die voor 30 november op het programma staat. Op de kade in Oudeschild werd de Sint begroet door de bestuursleden van Winkeliersvereniging Den Burg, die de intocht traditiegetrouw organiseerde. Met uitzondering van het vierde da mesteam konden zaterdagmiddag alle vijf spelende ploegen hun wedstrijden winnend afsluiten. Tevoko 4 liet het met 0-3 tegen Noordkop 3 volledig atweten. Tevoko 1 won in een enerverend duel van het Hoornder TOG (3—2) en Tevo ko 5 en 6 waren hun tegenstanders Braaf Seahawks 3 en Noordkop 5 met 3—0 ruimschoots de meerdere. Tevoko 2 tenslotte dat als enige een uitwedstrijd speelde won met 1 —3 van WSOV. Aantrekkelijk spel Vooral de dames van Tevoko 1 en TOG 1 hebben zaterdag laten zien dat ook damesvolleybal erg aantrekkelijk kan zijn. Beide ploegen, uit de midden moot van de promotieklasse, vochten met grote inzet voor de overwinning. TOG bleek aanvallend sterker te zijn maar voor een sterk verdedigend Tevo ko bleek dat niet doorslaggevend. In de eerste set keek Tevoko al snel tegen een 2-10 achterstand aan. Door een tijdig herstel wisten de dames dat terug te brengen tot 11-11TOG was toen gesla gen en gaf de set met 15-12 uit handen. Diezelfde fout maakten de speelsters uit Hoorn in de tweede set niet opnieuw. Weer nam de ploeg een ruime voor sprong (5-11) en gaf die niet meer uit handen (7-15). De minst interessante set was de derde waarin Tevoko verrassend hard met 15-2 terug sloeg. Veel span nender en aantrekkelijker waren de vierde (14-16) en de beslissende vijfde set(16-14). Goed volleybal waarbij de harde aanval van TOG uiteindelijk niet de beslissing kon brengen omdat Tevo ko in verdedigend opzicht goed op dreef was en met goede plaatsballende af weer van TOG knap ontregelde. Eigen fouten Tevoko 4 moest het hoofd buigen voor het taaie Noordkop 3. In deze voor de bovenste plaats zo belangrijke wed strijd heeft Tevoko door eigen fouten de punten weg moeten geven. Met name de opbouw van de aanval werd nogal verwaarloosd. Te gemakkelijk werd de bal direkt over het net terug geplaatst. x Daarnaast was men met het verwert|o< van de eerste bal erg ongelukkig, setstanden 15-17, 13-15 en 13-15 ge\ v wel aan dat er voor Tevoko meer eer behalen is gewaast. Tevoko 5 had het tegen Braaf S hawks 3 wat gemakkelijker. In c kwartier werd met 15-6, 15-5 en 15 ,r met de dames uit Den Helder afge J kend. Ook Tevoko 6 was erg vlug kla Noordkop 5 bleek erg zwak. Na verlies van j.l. maandag was er dus w eens een ruime winst voor het ze damesteam (15-4, 15-6enT5-8) TRIMMEN EEN UUR VROEGER Het zaterdagse trimuur in de Denr is vervroegd. Voortaan wordt begor om 15.00 uur. Deelnemers verzame zich bij camping Dennenoord aan Grensweg. Kosten 71,— p.p. Nieuv lingen zijn altijd welkom. Het tweede team van Tetak heeft zaterdagochtend in sporthal Ons noegen gespeelde wedstrijd tegen e drietal van Duintreffers 7 (Schoorl) n een 6 2 overwinning afgesloten Tetak 1 boekte veel minder succi De Schager kampioenspretendent Pi j sport 2 was veël sterker. Alleen Alb Kok zag kans een partij in drie sets spelen maar alle andere gingen in 2 si verloren. Het is hiermee wel duidelijk de vierde klasse waarin Tetak 1 uitko toch nog te hoog gegrepen is omdat dusver alle wedstrijden verloren werdi Tetak 2 doet het redelijk in de co petitie. Deze week kwam Fred Mosk, Koorn-Neuhoff en Guido Bakker aktie, van wie vooral de laatste ga spel liet zien. Hij won drie wedstrijd) en samen met Fred Mosk versloeg ook de tweemansformatie van Duinti fers 7. Fred Mosk won een van zijn sc partijen en ook R. Koorn-Neuhoff zej vierde een keer. |E Het meer geroutineerde Telstar start te de ontmoeting met een groot over wicht maar slaagde er de eerste helft niet in te scoren. De Texelse verdedi ging bleef goed sluiten, waarbij het goede keeperswerk van beide kanten niet onvermeld mag blijven. Pas in de twintigste minuut viel het eerste doel punt. Een verkeerde breedtepass werd door Telstar onderschept en Theo Schenk (ZDH) scoorde het eerste doel punt. Texel ging na de hervatting aanzienlijk beter draaien. Er werd gedurf der gespeeld waarbij men de verdediging zo min mogelijk verwaarloosde. De ge volgen bleven niet uit. Via Johan de Waard en Rob van der Stap nam Texel een 2—1 voorsprong. Kort hierna maak te Telstar nog gelijk maar moest nog al eens aan de noodrem trekken voordat het zover was. Toen Johan de Waard op onregle mentaire wijze binnen het strafschopge bied gestuit werd was het Jan van Ben- nekom die Texel opnieuw aan een voor sprong hielp. In de laatste seconden van de wedstrijd was het opnieuw Van Bennekom die doelman Aad Vaars van Telstar passeerde. Het laatste fluitsig naal van dit treffen, waarin vooral de Texelspelers Pieter Duin, Johan de Waard en (doelman) Charles Ipenburg de aandacht op zich vestigden kwam met een alleszins verdiende 4—2 stand. MEDEDELINGEN: Texelse Boys Op woensdag 23 november hebben de C junioren tussen 18.00 en 19.00 uur trainingsgelegenheid. Voor de A en B junioren is dit donderdagavond (24 no vember) van 19.00 tot 20.00 uur. Voor B-junioren begint woensdag avond om 18.30 uur in de Boyskantine een spelregeltest. Deze bijeenkomst zal duren tot ongeveer 19.45 uur. A.W. TEXELAARTJES Volop hand- en moes- Minimaal (3 regels) 73,15, appels. L. Huisman, De elke regel meer 71,05. Veen, tel 2203 Merktapijten bij Arn Looyer tóch - voordeliger Spinbaan 1, Den Burg, te lefoon 02220-3179 Warme jassen, lage prij zen Watersportcentrum Duinker, Oudeschild Sauna, maar dan ook goed De „originele Finse Sauna". De Koog, tel 272. .Wij leren u spinnen bi] aankoop van een spmne wiel, 't Swarte Schaep. Geopend 11.00 uur koffietijd. Café De Karseboom. ;;'T Keukencentrum" A v.d. Vis B.V., Maricowec 6, Den Burg, tel 02220 2356 Opemngstijder showroom: ma t/m vrij. 8 30-12 30, 13 30-18.00 vrijdagavond: 19.00-21.00 zaterdagochtend: 9.00 12.30. Iedere avond na tel afspraak snert Voor uw diepvries vers gesneden voorgevroren boerenkool. Ingepakt in porties voor 4 personen. 20 zakken voor 16,95. Van der Meer, Den Burg- De Koog. Denkt U aan 25, 26 er 27 november. „OP Eiger Wieken Te koop Atag butagas fornuis,2-pits en butagas 2-pits met bakoven. Hout manstraat 11, tel. 2666. Voor spinnewielen, mo dern of ouderwets model t Swarte Schaep Voor uw diepvries gesneden voorgevroren boerenkool. Ingepakt porties voor 4 person 20 zakken voor 16,95. der Meer, Den Burg Koog. 't Swarte Schaep heefi 7 modellen spinnewielen Wie zegt dat wij duu^ zijn. „De Lindeboom Texel", tel. (02220) 2041 Reserveer tijdig Uw kerst diner Torenrestaurant De Cocksdorp, tel. (02222) 283. Bruynzeel MONTA REKKEN: Meubelhuis texel, Den Burg, H. Oos- tèrhof, Molenstraat 2. Verhuur van: cirkelzaagmachines, bandschuurmachines, decupeerzaagmachines, handschaven klopboormachines, boorhamers, Kango sloophamer, betonmolens, lasapparaten, nietapparaten, ladders, kruiwagens, muurfrais, haakse slijpers, klokpompen, pijpbuigers. bakker's ijzerhandel tel 2346.b.v. Geopend 11.00 uur koffietijd Café De Karseboom. Snertrit Vrijdag 25 nov. om I 9 klaverjassen in de ka ne. Sportver. Oosteren Snertrit zaterdagavond. Lompen- en metaf handel Cobus Spigt, E land, telefoon (02225) i Uit voorraad leverbi bloembollen van eei kwaliteit. A. van Stri Schilderend 45b, Burg, tel. 2904. Natuurlijk tappen Heineken bier in H< „Texel" Bruining en Agter v aardleidingen. Tel 02 482 of Voor al uw tegel mozaïekwerk naar C der Maden, Lieuwstrai Den Burg, telef. (02 3320. Open haardenbezitt Husqvarna kettingzaT reeds vanaf 7475,-1 Tatenhove, Ooster| tel. (02223) 202. Bouwinformatiecent| J. C. R. Geopend maandag t/m vrijdag, 08.00 tot 12,00 uur en 13.30 tot 16.30 uur. derdagavond 19-00 21.00uur. Zaterdags® tot 12.00 uur

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2