\ver de dubbeldekker is het \atste woord nog niet gesproken VERGEET*!: GEMEENTEBESTUUR TE TRAAG BIJ UITWERKING ARTIKEL 11-GEBIED ban Welboren in algemene beschouwing PAKT: Eind maken aan concentratie „loslopende" kampeerders Tussenstanden zaalvoetbal Ate Rienstra (cda): HINDER VERDER BEPERKEN ONAANVAARDBARE DICHTHEDEN OP CAMPINGS IAG 22 NOVEMBER 1977 roren zei dat de aktie van het erl nor lagere tarieven en een beter lare voorrangsregeling voor >e\Jars door het Pakt wordt onder- .,Wij kunnen begrijpen dat op voorhand niet bereid is om ir subsidie aan te vragen maar we :hten wel dat TESO zonder aarze- rerheidssubsidie zal aanvaarden eren daartoe de weg hebben ge- janks het feit dat de gemeenteraad zich heeft uitgesproken voor tubbeldekker van 190 pae's waarvan voorlopig alleen het lendek wordt gebruikt, is over deze kwestie het laatste woord liet gezegd. In zijn vanmiddag namens het Pakt uitgesproken ene beschouwing zei Daan Welboren te verwachten dat aktie s bevolking, de reaktie van hogere overheden en andere (ken instanties van niet te onderschatten gewicht kan zijn. endien zijn wij nog steeds nieuwsgierig naar het uiteindelijke srschil tussen een enkeldekker van 100 pae's en de nu gekozen Idekker van 190 pae's. Verder is het Pakt van mening dat interne democratisering voor wat betreft de personele werksfeer, arbeidsverhou dingen, omstandigheden en voorwaar den nog aanmerkelijk kan worden ver beterd. Aardgas Pakt vindt dat met kracht naar ,e ling van het aantal aardgasaan- ;en moet worden gastreefd, zo- gemeente haar contractuele ver- igen jegens de firma De Liefde eft na te komen. Een nieuwe wer- Bmpagne is nodigl Als er te aansluitingen komen, kost dat de ite zoveel geld dat het van zal zijn op volgende begrotin- plezier stelde Welboren vast dat isen van het Pakt doorklinken in inota en investeringsprogramma, ir zei de cijfers van de sluitende ing op zichzelf niet zo belangrijk len. „Veel meer gaat onze be lling uit naar hetgeen we ermee mor wie en waarom". Voorlichtingsfunctionaris 3>oren zei het verheugd te vinden en W. overwegen een voorlich- nctionaris aan te stellen, een ie al sedert jaren door het Pakt bepleit. „Een uitstekende zaak moet worden geregeld". Doorn Sprekende over de verkeers- en ver- voerspassage in de beleidsnota bracht Welboren naar voren dat het Pakt de doorbraak Parkstraat-Elemert nog steeds als een doorn in het oog voelt. Het gaat hiet om een democratisch genomen besluit, maar volgens het Pakt is de noodzaak van de doorbraak nog steeds niet aangetoond. „Wij vragen ons af of het in fasen autovrij maken van het centrum van Den Burg op deze wijze moet gebeuren. Laat de fase „door braak" achterwege en sluit de Park straat dadelijk af voor het doorgaande verkeer". Wegen Er mankeert nog veel aan de wegen. Welboren noemde met name de Post weg en de Watermolen weg. Om ern stiger aantasting van de kwaliteit van de veelal smalle wegen te voorkomen moeten verplichte routes worden voor geschreven voor het zware vrachtver keer. zoals het stenentransport. Ook is het nodig dat een vaste route Oude- schild-'t Horntje wordt ingesteld. Ook het Pakt gaat ervan uit dat het woningtekort op Texel de komende jaren nog groter zal worden. Het plan Den Burg noord-west (Marsplan) zal spoedig moeten worden uitgewerkt; misschien dat er dan over twee jaar kan worden gebouwd. Het nu geplande aantal van 78 nieuwbouwwoningen per jaar is ontoereikend. Voor wat betreft de huurwoningen heeft de gemeente de zaak goed in de hand, mede dank zij de samenwerking met de woningbouwvereniging. Anders ligt het met koopwoningen boven de 160.000 gulden en het begrip „econo mische gebondenheid". Die koopwo ningprijs zou tot 7300.000, verhoogd moeten worden. Het voorstel van B. en W. aan de minister om geen financiële grens meer te leggen bij gemeenten die de eis van economische gebondenheid mogen stellen, stemt overeen met de Pakt-visie. „Zoals het er nu voor staat maakt degene met de dikste portemon nee de minder draagkrachtige Texelaars het verwerven van een woning steeds meer onmogelijk. Wonen is een primaire behoefte waarop ieder recht heeft en mag geen winstobjekt zijn". Besparing Wat betreft het natuur- en milieube leid merkte Welboren op dat de ge meente een overtuigend en duidelijk beleid moet voeren in het belang van de energiebesparing, waarbij te denken is straatverlichting, verwarming, ver lichting openbare gebouwen, isolatie en het inhaken op publicaties van de lande lijke overheid. „Eén van de taken van de voorlichtingsfunctionaris". Wat betreft onderwijs noemde Wel boren de door B. en W. genoemde koksopleiding ongewenst en irreëel. Het Pakt wil dat het gemeentebestuur de Rijksscholengemeenschap steunt in de pogingen om het nu al te kleine gebouw beslissen, vindt het Pakt. Overigens is „aantrekkelijkheid" een subjectief be grip. Voor de een betekent het de stichting van een casino en voor de ander het bewaren van karakteristieke elementen. Loslopende jongelui De grootste kampeerterreinen van Texel (Loodsmansduin en Kogerstrand) moeten worden verlost van de oneven redig grote druk van de zogenaamde loslopende jongelui, kampeerders die niet in gezinsverband op de camping verblijven. Onder andere in Den Hoorn wordt in de hoogseizoenweken het dorpsbeeld bepaald door jongelui die veelal ongewild in de nachtelijke uren verstoring en onregelmatigheden ver oorzaken. wat onrust verwekt bij de bevolking. Welboren deed de suggestie deze categorie kampeerders te spreiden over meerdere Texelse campings al zal dat in de praktijk op weerstand stuiten. „Het stichten van een apart jeugdterrein lijkt een aardige oplossing maar heeft een discriminerend karakter". De Pakt- woordvoerder vond dat in het belang van alle betrokkenen dit probleem toch zal moeten worden opgelost. Het instel len van een maximum per camping is misschien de beste oplossing. Zuivelfabriek Het Pakt twjjfelt aan de mogelijkheid tot instandhouding van de zuivelfabriek. „Ondanks de noodzaak bestaat bij ons de indruk dat het wel eens een hopeloze zaak zou kunnen zijn. Wij hopen op een aktief beleid van het gemeentebestuur om de werkgelegenheid in de zuivelfa briek veilig te stellen". In februari 1976 stelde het college een adviescommissie in voor de lichtrekla- mes in de dorpen. De commissie heeft tot dusver niets gedaan. Welboren wees op de verfraaiing van de straten van Den Burg en vond het logisch dat ook de lichtreklames aldaar aan een kritische beschouwing worden onderworpen. 1e klasse, resp. gespeeld, punten: Dubbeldik 8 15 Daan Welboren )Pakt uitte breiden. Het Pakt hoopt op snelle beslissingen ten aanzien van hotel „De Lindeboom- Texel", waarbij rekening moet worden gehouden met de opmerkingen die de dorpscommissie van Den Burg in deze heeft gemaakt. Het Pakt is in ieder geval tegen dat de gemeente hotelbedden ex ploiteert. Er zijn verder bedenkingen aan te voeren tegen het samenbrengen van al te uiteenlopende aktiviteiten in het gebouw. Welboren wou verder graag weten hoe het er voor staat met het juttersmuseum. 47.000 Het Pakt-raadslid benadrukte nog eens dat de 47.000 slaapplaatsen in 1985 geen streefgetal is maar het uiterst toe laatbare. „Onze politiek is er niet op ge richt om het ingezette beleid om te keren, zoals ons wel eens wordt verwe ten maar wel voelen we ons verplicht steeds te laten horen waar wij in deze staan". Bij het beleid om de aantrekkelijkheid van de verschillende dorpen te vergro ten moet de plaatselijke bevolking mee- De Zwaan JKM Oosterend 1 Topido Van der Meer 't Kompas Texelse Boys 1 Casino 2e klasse: Dubbeldik 2 Smullies Bar Knudde Nioz Badhotel Brandweer Jelleboog Vergiet Amro 3e klasse: Texel B1 Texelse Boys 2 Texel veteranen 1 Oosterend 3 Texelse Boys 3 Rab Oosterend 2 De Spyker 1 De Spyker 2 Texel veteranen 2 Gempo 15 9 9 7 7 4 3 3 16 11 10 9 9 7 6 4 0 Vaiiig Verkeer Nederland A/ KLAVERJASCLUB DE ZWAAN Het echtpaar Spaans scoorde op de clubavond van klaverjasclub De Zwaan deze week de meeste punten. Zij waren met een score van 7.287 ruimschoots voor het koppel Wiersma-Eelman dat 7.004 punten vergaarde. Hoewel beide koppels in het algemeen klassement sterk gestegen zijn hebben zij nog geen kans gezien zich bij de eerste vijf van de ranglijst te voegen. Uitslag, resp. punten en marsen: g ig echtpaarj. Spaans 7.287 o ii J. Wiersma-L. Eelman 7.004 g 11 F. Witte-R. Kleinveld 6.739 g 11 P. Bruin-IJ. Witte 6.536 g g A. Dijker-mevr. Koomen 6.516 7 8 Totaalklassement: 9 8 C. Merkx-C. Dros 45.133 9 6 A. Dijker-mevr. Koomen 44.951 8 6 M. Boogaard-M. Witte 44.799 8 5 Th. en J. Witte 44.758 8 1 Th. van Hoorn-H. Lek 44.129 5 4 2 4 2 15 11 20 17 20 Ate Rienstra {CDA) Rienstra van het CDA heeft vanmiddag in de vergadering laten weten, in fractie in de toekomst iens moeite zou kunnen n bij het aanwijzen van rtikelH-gebieden in be- ningsplannen. Een artikel )ied is een deel van het mmingsplan dat voorlo- vit" blijft en waarvan de e uitwerking wordt over- in aan B. en W. In het )en Burg noord-west ligt irtikel 11-gebied, maar er geen kijk op dat de die hier moeten komen dig zullen kunnen »n gebouwd, een situatie et cda bij de huidige igschaarste onaanvaard- rindt. Het plangedeelte is steeds niet door het uitgewerkt, terwijl mo- bijna geen andere rond meer beschikbaar ander bezwaar is dat de ge meenteraad geen invloed heeft op deze uitwerking. Feitelijk zouden hier. huizen moeten komen van een categorie, waaraan de meeste behoefte is, maar de raad staat buitenspel en het college is gebonden omdat de grondprijs zo hoog is dat bijv. sociale woningbouw bij voorbaat is uitgesloten. Rienstra pleitte voor een „lokatiesubsidie" voor gronden waar sociale woningbouw moet komen en hij drong erop aan dat b. en w. de betrokken minister daarom zullen verzoeken. Haren te berge Evenals Van der Kooi van de VVD maakte ook Rienstra bezwaar tegen de ingewikkelde en langdurige procedures, die aan het maken van het bestem mingsplan vooraf moeten gaan. Met name de „doelstellingsnota's", die voor de kernen Midden- en Zuid-Eier- land moeten worden gemaakt leken Rienstra wat teveel van het goede, waarbij hij opmerkte, dat hij uiteraard de procedure, die de wet op de Ruim telijke Ordening voorschrijft niet wil aan tasten. „Maar dat voor het Marsplan bij Den Burg een eerste ontwerp van een uitgangspuntennota moet worden gemaakt, doet ons de haren te berge rijzen". Sprekende over de integratie van kleuter- en basisonderwijs, die zich de komende jaren zal voltrekken, wees Rienstra op een probleem, dat zich daarbij zal voordoen. De kleuter scholen zijn bijzonder en hebben dus een bestuur, maar veel van de basis scholen, waarmee zij worden samen gevoegd zijn openbaar. Wie draagt straks de verantwoording voor de gefuseerde school? De ouders of het gemeentebestuur? Rienstra zag verder graag dat het voortgezet onderwijs op Texel meer wordt aangepast aan de toeristische si tuatie waarin het eiland zich bevindt. „Zouden er geen mogelijkheden zijn om algemeen vormend opgeleid te worden voor de detailhandel en verzor gende beroepen, op een niveau verge lijkbaar met de opleiding voor middenstandsdiploma? Zodat de Texelse jongelui hier aan het werk kun nen komen met als neveneffect dat minder mensen van de overkant aan getrokken hoeven te worden en er dus ook geen extra vraag naar woningen ontstaat?" Jan Witte ,,Ziet het college kans om hinder nog verder te beperken", vroeg Jan Witte van het CDA in zijn algemene beschou wing. Hij stelde de vraag na op beelden de wijze te hebben beschreven hoe met name cafébezoekende automobilisten zich gedragen als zij in de loop van de nacht huiswaarts keren: klappende por tieren, met veel gas wegrijden, claxone ren etc. Aanleiding was het uitgangs punt in de beleidsnota waarin staat dat bewoners en gasten zich in vrijheid moeten kunnen ontplooien zonder el kaar te hinderen. Het tegengaan van nachtelijk lawaai vond de CDA-man (die zich volgend jaar niet herkiesbaar stelt) van belang voor het opvoeren van de kwaliteit van Texel als recreatie-eilend. Ook Witte ondersteunde van harte het aanstellen van een voorlichtings ambtenaar. Ondanks de verwoede po gingen van het gemeentebestuur en het ambtelijk apparaat om hierin verbetering te brengen is nog steeds sprake van een kloof tussen burger en gemeente. Witte vroeg zich wel af hoe de taakomschrij ving van zo'n funktionaris zou moeten zijn. Opclassificatie Voor het CDA staat nog niet vast of opclassificatie van de gemeente Texel zinvol is. ,,Als de opclassificatie alleen maar gevolgen heeft voor de salarissen in gunstige zin van een kleiner gedeelte beter gesalarieerd personeel, lijkt ons deze opclassificatie niet opportuun. Mo gelijk hanteert u andere argumenten die wij gaarne vernemen". Verder wilde Witte weten wat de zin is van een gemeentelijke monumenten lijst. Een dergelijke lijst is bij de behan deling van het bestemmingspan min of meer afgezworen. Hoe de gemeentebegroting er uitein delijk zal uitzien hangt in hoge mate af van de houding van de firma De Liefde die van de gemeente geld moet hebben omdat het geraamde aantal aardgasaan sluitingen lang niet is gehaald. Het totale bedrag kan wel twee ton belopen. Witte vroeg zich af of men niet beter een deel van dit geld had kunnen beste den aan propaganda voor aansluitingen. „Waar is de met verve door Zuidewind aangekondigde propagandacampagne gebleven?". Verder informeerde Witte hoe lang men nog vooruit kan met het vuilbe- graafsysteem bij 't Horntje. Hij raadde aan alvast geld te reserveren voor een nieuwe methode van huisvuilverwer king. Argwanend vroeg Witte of het verle nen van steun aan milieuorganisaties betekent dat deze organisaties zich nog beter kunnen bekwamen in het vertra gen van dikwijls ook gemeentelijke plannen Kees Koorn „Wij vragen ons af hoe het mogelijk is geweest dat op enkele recreatieterrei nen onaanvaardbare dichtheden zijn ontstaan", aldus Kees Koorn in het on derdeel van de CDA-beschouwing die hij voor zijn rekening nam. Koorn doelde op het feit dat met name op sommige campings meer recreanten verblijven dan feitelijk is toegestaan. Hij vroeg zich af of indertijd geen richtlijnen of normen golden en informeerde wat het college hieraan in de toekomst zal doen. Sprekende over de geruchtmakende doorbraak Parkstraat-Elemert stelde Koorn vast dat de doorbraak er nog lang niet is zodat het verkeer zich voorlopig nog via de tot wandelstraat gepromo veerde Binnenburg een weg naar buiten moet banen. Taxiplaatsen Volgens Koorn veroorzaakt het druk ke taxiverkeer in de zomer veel lawaai en hinder, vooral in de dorpskernen. Hij vroeg het college na te gaan of vaste in- en uitstapplaatsen kunnen worden aan gewezen of een vaste standplaats voor taxi's. Koorn brak vervolgens een lans voor het openbaar vervoer en vond dat de mensen die zelf een auto bezitten niet altijd in staat zijn deze problematiek objectief te beoordelen. Het CDA-raads- lid herinnerde aan het bescheiden begin dat deze zomer is gemaakt met Texelse vliegvakanties. Hij zag uitbreidingsmo gelijkheden, vooral na reconstructie van het vliegveld waardoor dit voor grotere toestellen geschikt zal zijn. Het voordeel van vakantiegangers die per vliegtuig naar Texel komen is dat zij geen auto bij zich hebben en slechts een minimum aan „rommel", zodat het uit milieuhy giënisch oogpunt bezien niet zo gek is. Koorn achtte strengent veiligheidstoe- zicht op het vliegveld wel gewenst. Met name het reklamevliegen blijkt risico's in te houden. Verbetering van de kruispunten van de Pontweg vond Koorn ook noodza kelijk. Hij herinnerde er aan dat het de afgelopen zomer is voorgekomrn dat een AOT-bus acht minuten moest wachten alvorens de Pontweg te kun nen oversteken (dat was bij de Aken- buurt). Het verkeer zal voorlopig alleen maar intensiever worden zodat voor het komende seizoen al maatregelen geno men zouden moeten worden om een- vlotte verkeersafwikkeling mogelijk te maken. Daarbij moet de aanleg van een voetgangers- en rijwieltunnel zeker wor den betrokken. Gezien de woningnood moeten alle terreinen die daarvoor zijn aangewezen ook werkelijk voor woningbouw worden benut. In de diverse dorpen zijn nog ca 40 percelen beschikbaar. Harde maatre gelen stelde Koorn voor om het nog resterende gat in de Weverstraat inge vuld te krijgen. „Als voor 1 januari niet met de bouw is begonnen moet de grond onteigend worden". Koorn pleitte verder voor een „reha bilitatiebasisplan" en voor een krotten- lijst. Vaak worden te slechte woningen voor te hoge prijzen verkocht „omdat deze met subsidie nog zouden kunnen worden opgeknapt". In het algemeen wilde Koorn pleiten voor het geven van voorrang aan de woningbouw boven bijv. de recreatieve bouw. Tenslotte zei Koorn dat de gemeente tekort is ge schoten bij zijn propaganda voor aard gasaansluiting waardoor nu nog onge veer 700 aansluitingen tekort zijn, wat de gemeente geld gaat kosten. En dat terwijl aardgas nog steeds de meest aantrekkelijke brandstof is: schoon en goedkoper dan andere brandstoffen. Jan Witte {CDA) Kees Koorn {CDA)

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 3