ELEIDSNOTA 1978: AMBITIEUS LIJSTJE VAN VERLANGENS Versterking inkomsten noodzakelijk i.v.m. stijgende kapitaalslasten Meersportenvereniging ..Texel" wordt officieel opgericht de begrotingsvergadering van dinsdagmiddag a.s. is van de belangrijkste agendapunten de bespreking de gemeentelijke beleidsnota voor 1978. Deze nota worden gezien als een opsomming van plannen en nemens waarmee het gemeentebestuur zich in het ende begrotingsjaar zal bezig houden. In de meeste lallen ie er geld mee gemoeid en de desbetreffende agen zal men dan ook kunnen treugvinden in de be ing. De beleidsnota lijkt veel op die van vorig jaar, voor de hand ligt. Want de meeste plannen onden al langere tijd en maken deel uit van een ven dat zich over een groter aantal jaren uitstrekt. Burgerlijke stand DAG 22 NOVEMBER 1977 JA de raadsvergadering zullen de verschillende fracties een mene beschouwing houden waarin zij de beleidsnota en de •horende stukken kritisch volgen en mogelijke aanvullingen :orrekties voorstellen. Omdat het onze bedoeling is deze mene beschouwingen vrij uitvoerig weer te geven, is het g dat de lezers tevoren kennis nemen van de beleidsnota, om deze reden door ons vrijwel kompleet wordt weerge- >n. En W. hanteren daarbij dezelfde en de hand liggende uitgangspunten bekend mogen worden veron- ild, zoals behouden van het „ei- ezicht" van Texel, het behoud van lantrekkelijk milieu, het bewaren venwicht tussen Den Burg en de idorpen, het ruim baan maken illerlei ontwikkelingen liefst zonder isting van milieu, een doeltreffend n-en verkeersplan, het bevorderen verkgelegenheid, erkenning van de de van eigen identiteit in het so- culturele werk etc. I leidt dan tot de volgende opsom- Ruimtelijke ordening het ontwerp-struktuurplan Texel lin 1978 ter vaststelling aangebo- ladat: iet kader van de procedure van het erp-streekplan voor de Kop van dholland en Texel door de raad een principe uitspraak is gedaan; m vooral ten aanzien van de veer iding. het ontwerp-bestemmingsplan De (wijziging van het geldende be- ningsplan van 1973) zal in 1978 ter telling worden aangeboden; de plannen voor de uitwerking van likel 11 gebieden Den Burg noord en Oudeschild zullen in 1978 door imeester en wethouders worden esteio; het ontwerp-bestemmingsplan be- md dorpsgezicht Oosterend zal in ter vaststelling worden aangebo- de ontwerp-bestemmingsplannen de recreatieve ontwikkelingen in de iden bij de Grensweg en bij het Hendrik hotel zullen, indien het eg tijdig afgerond kan worden, in in procedure worden gebracht; de ontwerp-bestemmingsplannen Midden-Eierland, Zuid-Eierland en zullen, indien het overleg tijdig ond kan worden, in 1978 in proce- worden gebracht; een eerste ontwerp van een uit- spuntennota voor het ontwerp-be- mingsplan beschermd dorpsge- Den Hoorn zal in 1978 ter discussie len gesteld, onder meer in de in te tn plaatselijke begeleidingscommis- het voorontwerp-bestemmingsplan Den Burg zal in 1978 in het overleg len gebracht (de procedure ingevol- tikel 21 e.v. WRO zal voor juli 1979 egeven moeten worden); een eerste ontwerp van een uit- ispuntennota voor de cntwerpwij- van het bestemmingsplan Oude- d (haven- en industrieterrein) zal in ter discussie worden gesteld; een eerste ontwerp van een uit- ispuntennota voor het ontwerp-be- mingsplan voor de woonwijk Den De Mars zal in 1978 ter discussie ien gesteld; het ontwerpplan voor de uitwer- van het artikel 11 gebied in De (recreatief gebied en centrum- rieningen) zal, mogelijk in samen- met het artikel 11 gebied ten En van De Koog (dagrecreatief ge- met centrumvoorzieningen enz.) in in het overleg worden gebracht, sen eerste ontwerp van een uit- ispuntennota voor het ontwerp-be- imingsplan voor De Waal zal in 1978 iscussie worden gesteld. a. het te voeren beleid moet voor de genen die met de uitvoering zijn belast maar ook voor de individuele burger duidelijk zijn; b. een goede samenwerking tussen bestuurders en ambtenaren op basis van onderling vertrouwen; c. raads- en andere commissies zoda nig samenstellen dat deze, al dan niet met inschakeling van niet-raadsleden, kunnen worden geacht representatief te zijn voor de gehele bevolking; d. voorlichting en publiciteit dienen nog meer aandacht te krijgen binnen de bestaande organisatorische- en finan ciële mogelijkheden door middel van uitbouw van de rubriek „Van het raad huis" in de Texelse Courant. De aanstel ling van een speciale voorlichtingsfunc tionaris dient te worden overwogen; e. de vraag of naar een opklassificatie dient te worden gestreefd, zal op korte termijn beantwoord dienen te worden; misch aan Texel zijn gebonden, behou dens zeer bijzondere omstandigheden (bijv. gepensioneerden); c. woningverbetering van daarvoor in aanmerking komende panden zal plan matig worden bevorderd en uitgevoerd, d. gericht woningbouwbeleid door middel van een gericht woningmarkt onderzoek; e. woningbouw bevorderen, waarbij, in nauw overleg met de Woningbouw vereniging Texel, speciaal aandacht zal worden geschonken aan de bouw in de beschutte sfeer; f. de bouw van woningen voor alleen staanden en onvolledige gezinnen zal worden bevorderd; g. in oude- en nieuwe wijken zal spe ciale aandacht geschonken worden aan het woonerf; h. er zal gericht monumentenbeleid worden gevoerd. Vaststelling van een gemeentelijke monumentenlijst zal wor den bevorderd. Openbare voorzieningen a. In 1978 zal moeten worden gepro beerd duidelijkheid te verkrijgen over de vraag of de opslag van ogenschijnlijk overtollig zoet water mogelijk is. b. van de mogelijkheid tot aansluiting op het aardgasnet moet een maximaal gebruik worden gemaakt: 1ter bevordering van de veiligheid en continuïteit in de energievoorziening; 2. ter voorkoming van financiële aan sprakelijkheid van de gemeente Texel tegenover het gasbedrijf Texel in ver band met een te gering aantal aanslui tingen. c. er zal een plan worden opgesteld voor de reconstructies van oude riole ringen; daarbij zal veel aandacht ge schonken moeten worden aan de financiële mogelijkheden (subsidies) tot realisering. Milieu-hygiëne en natuurbehoud Het gevaar bestaat dat bij beschou wingen over dit onderwerp te eenzijdig wordt gedacht. Vast staat dat, waar schijnlijk, in de loop van de jaren ont stane schade moet worden hersteld en nieuwe aantastingen worden voorko men. aansluiting tussen kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs. e. Bevordering van vakonderwijs, waar dit in het belang van het onderwijs noodzakelijk is; tevens bevordering van de hulp van deskundigen voor het onderwijzend personeel, met name op het terrein van het muziekonderwijs. f. Bevorderen van aangepast onder wijs en verantwoorde schoolbegeleiding voor kleuter- en basisscholen door middel van: 1dienstverlening van de schoolbege leidingsdienst te Den Helder; 2. verbetering in samenspel tussen schoolbegeleidingsdienst, gemeenten en schoolbesturen. g. Opbouwend kritische aandacht voor onderwijsvernieuwing, speelleer- klas, schoolkeuze-onderzoek, samen spraak op vakgebied, samenwerking bij het benoemen van vakonderwijzers, va kantiespreiding, en I.o.m.-onderwijs. h. Steun voor het behouden, dan wel vestigen van inrichtingen voor algemeen voortgezet, middelbaar en hoger be roepsonderwijs, en andere opleidingen in de kop van Noordholland. i. Bevordering van het deelnemen aan de partiële leerplicht en van uitbouw van de avond-mavo. j. De openbare basisscholen van Mid den-Eierland en Oosterend, met het oog op het jaarlijks vast te stellen bedrag aan exploitatiekosten per leerling, in bijzon dere omstandigheden doen verklaren. k. Bevordering van het samengaan van het Texelse Beroepsonderwijs (dan wellicht mogelijkheden voor koksoplei ding). Sociaal-cultureel werk Texel a. Beslissing over een oplossing van de akkommodatie-problematiek te Den Burg, al dan niet in samenhang met een nieuwe bestemming voor het complex „Hotel De Lindeboom-Texel". De in samenhang te nemen beslissing zal een oplossing moeten brengen voor een verbetering van de huisvesting van onder meer de muziekschool, de peuter speelzalen, het vormings- en ontwikke lingswerk, creatieve aktiviteiten, het be- jaardenwerk, het amateurtoneel etc. b. Eigen oplossingen zullen nodig zijn voor de Stichting Open Jeugdwerk juttersmuseum te De Koog in het kader van dë voorzieningen voor slecht-weer- recreatie. I. Restauratie van de voormalige Doopsgezinde kerk te Oosterend tot muziekcentrum en bevordering van de uitbreiding van het Agrarisch Museum middels verbouw van het voormalige dorpshuis. m. Opstelling van een meerjarenplan inzake de aanbrenging van kunstver fraaiingen; nastreven van een bredere funktie van een gemeentelijk kunstbezit (inclusief de in het kader van de Beel dende kunstenaarsregeling verworven kunstprodukten). n. Bevordering van een verdere uit bouw van het peuterspeelzaalwerk. 0. Streven naar een optimale functio nering van overkoepelende organen als de Stichting Texelse Sportraad, het Contact-orgaan voor zang en muziek en de Overkoepeling van vrouwenorganisa ties. p. Geleidelijke realisatie van het voor de muziekschool opgestelde meerjaren plan. q. Verdere uitbouw van de medische sportkeuring en van de recreatieve sportbeoefening; bevordering van de sportbeoefening door minder-validen. r. Eventuele overname van het voor malige gymnastieklokaal van de Rijks HBS en beheer van deze akkommodatie als reserve- en uitwijkakkommodatie. s. Bevordering van aktiviteiten gericht op de opvang van (jeugdige) werklozen. Recreatie en toerisme Een samenhangend beleid ten aan zien van recreatie en natuurbehoud. Het recreatiebasisplan is hiervan het uit gangspunt. Gedetailleerd betekent dit onder meer: a. Bewaking en controle van de op namecapaciteit waarbij het maximum van 47.000 slaapplaatsen in 1985 op geen enkele wijze mag worden over schreden. b. Verhoging van het kwaliteitspeil van de akkommodaties en recreatieve voorzieningen. c. Het accent op seizoenverbreding o.a. door: 1het realiseren van z.g. slechtweer- voorzieningen; 2. verschuiving van niet permanente naar meer permanente akkommodaties. d. Uitbreiding van het pakket recrea tiemogelijkheden, mede ter afleiding van de druk op de natuurgebieden o.a. door het inrichten van nieuwe bebos- I Bestuur en personeel II feen door volledige inzet van be- uurders en personeel en bij een goede SWnisatie van de secretarie en de verse takken van dienst zal het moge- k zijn aan het gemeentelijke beleid op «juiste wijze gestalte te geven. Nader "gewerkt betekent dit. f. attent zijn op mogelijkheden tot automatisering. Verkeer, vervoer en openbare veiligheid Het reeds enige tijd gevoerde beleid, inhoudende ruim baan voor voetgan gers, fietsers en openbaar vervoer, zal ook in 1978 verder moeten worden uit gebouwd. In konkreto betekent dit: a. 1. het weren van doorgaand en overbodig verkeer uit de dorpskernen; 2. in de dorpskernen is het autover keer ondergeschikt aan fietsers en voet gangers; 3. verdere uitvoering van het ver keerscirculatieplan voor Den Burg; b. openbaar vervoer moet, binnen het kader van de wettelijke mogelijkheden, worden gestimuleerd, waarbij de ge meente Texel, als aandeelhoudster van de N.V. A.O.T., duidelijk richtlijnen dient te geven voor een verbeterde dienstregeling; c. het vliegverkeer en uitbreiding hiervan zal enerzijds uit een oogpunt van economische bedrijvigheid, ander zijds op basis van aanvaardbare milieu hygiënische normen moeten worden beoordeeld; d. verbetering van kruispunten; e. aanleg van vrijliggende fiets- en rij wielpaden, zo mogelijk in het kader van de aanvullende werkgelegenheid. Volkshuisvesting Gestreefd moet worden naar een diversiteit in het aanbod van woningen, zodat er huisvesting is naar ieders keuze. Door de nog steeds heersende woningnood en de druk van buitenaf op het woningbezit zowel voor permanente bewoning als voor recreatieve doelein den is een straf beleid (helaas) noodza kelijk. Uitgewerkt betekent dit: a. het toepassen van de Woonruim- tewet 1947, de voorschriften, behoren de bij de bestemmingsplannen en, zo nodig, de Gebruiksverordening Texel; b. gronduitgifte voor woningbouw vindt alleen plaats ten behoeve van per manente bewoning aan hen die econo- Gedetailleerd houdt dit in: a. recirculatie van o.a. oud papier en glas bevorderen, waar nodig door mid del van financiële tegemoetkomingen; b. het gebruik van agressieve stoffen tot een minimum terugbrengen; c. veel aandacht schenken aan ge luidshinder, onder meer door: 1strenge beoordeling van bouwplan nen voor woningen en bedrijfspanden; 2. het toepassen van de Hinderwet en de A.P.V., d. het landschap daadwerkelijk be schermen door: 1het toepassen van de Bouwveror dening, de A.P.V. en bestemmings plannen; 2. de Verordening op het plaatsen van kampeermiddelen. e. het opnieuw uitvoeren van een ge deelte van het plan tot restauratie van tuinwallen; f. duidelijkheid verschaffen over de toepassing van de bijdrageregeling voor het oude land van Texel; g. zeer veel aandacht schenken aan voorlichting over deze onderwerpen, waarbij de aktiviteiten van het Natuur- recreatiecentrum (NRC) moeten worden gesteund, zonodig met een extra finan ciële bijdrage; h. steun aan andere instanties en or ganisaties, werkzaam in het belang van natuur en milieu; i. aktief meewerken aan akties tot ver mindering van het energiegebruik; j. in overleg met Hoogheemraadschap en Waterschap meewerken aan het bestrijden van de verontreiniging van het oppervlaktewater. Onderwijs a. aandacht voor de schoolgebou wen. Onder andere uitbreiding van de basisschool te De Koog. b. Bevordering van betrokkenheid van de ouders bij het openbaar onder wijs (o.a. ouderhulp). c. Steun voor bijscholing, experimen ten en nieuwe methoden. d. Bevordering van kontakt en juiste Texel, ter vervanging van het Asiel, en voorde Stichting Scouting Texel (uitruil Centrum 147 tegenover De Zwalkers burcht). c. Ontwerpen van een meerjarenplan voor het vormings- en ontwikkelings werk op Texel en van een aktiviteiten- programma 1979 en vaststelling van deze bescheiden na inspraak door de bevolking door de gemeenteraad. d. Voorbereiding van een integrale welzijnsplanning, mede in verband met de reeds door het ministerie vastgestel de en nog vast te stellen rijksbijdrage regeling. e. Aantrekking van tenminste één be roepskracht voor het jeugdwerk op het eiland in het algemeen en ter coaching van het werk van de Stichtingen „Witte Burcht" en „Open Jeugdwerk" in het bijzonder; tevens aandacht voor opvang van scholieren en jeugdige werklozen. f. Aanpassing van de statuten van de Stichting Cultureel Werk Texel aan de gewijzigde funktie van deze stichting. g. Bevordering van een optimale samenwerking tussen beroepskrachten van verschillende disciplines (maat schappelijk werk, bejaardenwerk, vor mings- en ontwikkelingswerk; jeugd werk; bibliotheek en muziekschool). h. Aanleg van een 5e sportveld te Den 8urg, aanleg van een trainingsveld ten behoeve van SVT op het zwembadter rein en voorbereiding van een draaiing van het B-veld van SVT en de realisatie van een nieuwe entree tot dit sportcom plex. i. Bevordering van culturele manifes taties en tentoonstellingen op Texel en van de mogelijkheid tot schouwburg bezoek in Den Helder; Organisatie van een eigen expositie over „25 jaar cultureel werk" c.q. over „Oosterend, verleden en toekomst. j. Bevordering van een gevarieerd programma van zomerrecreatieaktivitei- ten in samenwerking met de Stichting Texelse Sportraad en van enkele vakan tieprojecten voor de Texelse jeugd in het bijzonder. k. Bevordering van de aanleg van tennisbanen en de realisatie van een singen. e. verhoging van de aantrekkelijkheid van de verschillende dorpen. f. Medewerking aan de plannen tot vergroting van het aantal ligplaatsen in de (toekomstige) jachthaven ten behoe ve van passanten en de eigen Texelse bevolking. g. Een beveiligd en tevens schoon, dus aantrekkelijk, strand. h. Via voorlichting de recreant infor meren over de recreatieve mogelijkhe den, een verantwoord recreatiegedrag, het balang van natuurbehoud etc. i. Bevordering van het recreatieve fietsen o.a. door het aanleggen van toeristische rijwielpaden, mede om het gebruik van de auto te beperken. jVernieuwing van de gewone kam- peerexploitatievergunningen waarbij re kening moet worden gehouden met: l. de nog op te stellen uitwerkings plannen van de diverse verblijfsterrei- nen; 1. voldoende mogelijkheden voor het z.g. toeristische kamperen en het groepskamperen; aangeven van het maximum aantal kampeermiddelen en maximum toelaat baar aantal personen. het terugdringen van op enkele terreinen in de loop van de jaren ontsta ne onaanvaardbare dichtheden van kampeermiddelen. k. Streven naar het opheffen van de structurele exploitatietekorten van het NRC in overleg met Rijk, Provincie en SBB. Zulks onder handhaving van taak en doelstellingen. Maatschappelijke en gezondheidszorg a. In het algemeen nastreven van (enerzijds) eigen voorzieningen bere kend op zelfstandig optreden bij isole ment of calamiteit (in te passen in ram penbestrijdingsplan en mede gebaseerd op eisen van het toerisme); (anderzijds) samenwerking in regionaal verband ter vergroting van mogelijkheden (deskun digheid, leiding, controle, advies). b. Verdere medewerking verlenen bij het exploiteren van het verpleeghuis in samenhang met Huize Irene; daarbij aandacht schenken aan de combinatie mogelijkheden betreffende poliklinisch werk en artsen-laboratorium. c. Verdere uitbouw van het open be jaardenwerk (via de stichting voorzienin gen ouderen); bevordering van vrijwilli gerswerk voor bejaarden met deskundi ge gebeleiding; daartoe steun voor het bejaardenberaad Texel. d. Streven naar een verbetering en eventuele uitbreiding van het maat schappelijk werk alsmede ven het bevor deren van de coördinatie hierin. Economie/ bedrijfsleven a. Het blijven bevorderen van een veelzijdige werkgelegenheid (o.a. in standhouding van de zuivelfabriek). Een werkgelegenheidsnota zal worden uit gebracht. b. Ontwikkeling van terreinen voor ambacht en kleine schone nijverheid te Oudeschild. c. Bevordering van een gezond mid den- en kleinbedrijf en een goed func tionerend winkelapparaat. d. Bevordering van een gezonde agra rische structuur en behoud van een hoogwaardig, goed ingericht agrarisch produktiegebied. e. Verruiming van de bestaande ha- venakkommodaties. Nader zal worden onderzocht, of de aanleg van een visserijsteiger nog wenselijk is. f. Onderzoek naar de mogelijkheden tot het ontwikkelen van viskwekerij(en) op Texel. g. Bevorderen van een goed verkoop klimaat met name door het inrichten en verbeteren van winkelstraten. h. Waar mogelijk voor investeringen gebruik maken van door de regering ge troffen (en mogelijk nog te treffen) maatregelen in het kader van de aanvul lende werkgelegenheid ter bestrijding van de werkloosheid. Wat betreft de belastingen wordt tenslotte gesteld det deze tredmatig moeten worden aangepast. Het investeringsplan voor 1978-1980 dat ook aan de raad is voorgelegd geeft een totaalbedrag van 16,3 miljoen gul den aan. Uiteindelijk wordt het nog hoger omdat verschillende posten „pro memorie" zijn geraamd. Als gevolg van deze investeringen zullen de kapitaals- lasten van de gemeente aanzienlijker moeten stijgen, wil men tenminste niet tekort schieten bij de taakvervulling. Ook om die reden moeten de gemeente lijke inkomsten steeds tijdig worden ver sterkt. Wat dat betreft blijven B. en W. van mening dat Texel aanspraak zou moeten kunnen maken op extra geld van het rijk als tegemoetkoming in de recreatieve uitgaven. De reeds enige tijd officieus bestaan de Meersportenvereniging Texel zal bin nenkort officieel worden opgericht. Hierdoor zullen de huidige verenigingen: GVT (gymnastiek), Tevoko (volleybal). De Mareis (basketbal) en Tetak (tafel tennis) een bestuurlijke eenheid gaan vormen. De desbetreffende besturen beleggen op maandagavond 19 december een bijzondere algemene ledenvergadering waarbij de ontbinding van de bestaande verenigingen wordt geregeld en tegelij kertijd de oprichting van de nieuwe Meersportvereniging „Texel" (MST) plaats vindt. Op de vergadering zal Mr. H. Kooi van notariskantoor Boswijk een toelichting geven op de conceptstatuten die zijn samengesteld volgens de regels van het nieuwe verenigingsrecht. Waar deze vergadering plaatsvindt is nog niet definitief vastgesteld. van 9 t/m 15 november 1977 Geboren: Miriam Ilse, dv. Udo O. K. von Holte en Geertje P. Hillen; Siska, dv. Jacobus M. T. Lexmond en Willy Medema; Fedor Dirk, zv. Adrianus C. Eelman en Othilde Evers; Marcel Wil lem, zv. Adrianus Stiggelbout en Mar- garetha A. Witte; Jeanette Maria Anto- nia Valentina, dv. Henri E. A. C. Kievits en Josephina M. A. Boersen. Overleden: Sietse de Vries, oud 66 jaar, wonende te Eierland; Klaasje Se- venhuijsen, ev. Lakeman, oud 72 jaar, wonende te Den Burg.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5