COMMISSIES MOETEN DREMPELVREES HELPEN VERKLEINEN Maatschappelijk Werk Texel wil meer contact met bevolking Caravanbezitters trekken zich niets aan van verordening Bert Weijdt in algemene beschouwing Texels Belang: „VISSERIJSTEIGER IR HAVEN OUDESCHILD BLIJFT NOODZAAK Zelfs als kottervloot door sanering wordt uitgeschakeld Spoedig harde maatregelen Schietoefeningen DINSDAG 22 NOVEMBER 1977 Het maatschappelijk werk is bezig op Texel zijn vleugels verder uit te slaan. In het komende jaar zullen pogingen worden gedaan om de drempelvrees die velen nog hebben, weg te nemen en daardoor veel bredere lagen van de bevolking met het werk in kontakt te brengen. De Stichting voor Maatschappelijk Werk in de kop van Noordholland heeft voor dit stimuleringswerk zelfs een speciale kracht genoemd. Het is de 34-jarige Hannie Hoogvorst uit Den Helder die één jaar op ons eiland aktief zal zijn en in die periode nauw zal samenwerken met Frank van Lare, die drie jaar geleden als maatschappelijk werker op Texel werd aangesteld. Uit het bovenstaande mag niet de konklusie worden getrokken dat het maatschappelijk werk op Texel niet van de grond is gekomen. Het tegendeel is waar: Frank van Lare heeft het zo druk dat hij aan het uitbouwen van het werk niet toekomt. Een merkwaardige situa tie: Frank van Lare heeft aan „klanten" geen gebrek, maar hoe meer mensen bij hem om hulp vragen hoe duidelijker het wordt dat er nog veel meer hulpbehoe venden zijn die om een of andere reden de weg naar het Groene Kruis-gebouw {waar vier keer per week spreekuur wordt gehouden) niet willen of durven bewandelen. Frank van Lare en zijn medewerkster weten er van mee te praten (al doen zij dat natuurlijk slechts in algemene ter men): ook de Texelse wereld is vol span ning en ellende. Relatieproblemen lijken soms meer regel dan uitzondering. Daarbij moet niet alleen worden gedacht aan huwelijksproblemen maar evengoed aan slechte verhoudingen tussen twee of drie mensen in de breedste zin. Zelfs ale alle betrokkenen van goede wil zijn kunnen enorme spanningen ontstaan die het leven voor een goed deel vergallen en waar anderen indirekt ook slachtoffer van worden. In de knoop Het helpen oplossen van dergelijke relatieproblemen is een van de taken van de maatschappelijk werker. Zelfs mensen die met zichzelf in de knoop zitten, zijn bij hem (of haar) welkom. Frank van Lare vertelt dat hij niet in alle gevallen zelf helpt. Veelal worden men sen doorgestuurd naar gespecialiseerde HANNIE HOOG VORS T bureaus zoals het bureau rechtshulp, de psycholoog, de psychiater, sociale dienst (als het om financiële problemen gaat) etc. Op Texel is het wel een bezwaar dat die gespecialiseerde instel lingen niet op het eiland zelf zijn en ge bleken is dat de mensen er om die reden niet toe komen het verwijzings advies op te volgen. Dat komt ook omdat zo'n hulpzoekende in de aanvang niet overloopt van vertrouwen in de aanbevolen deskundigen. Elke barrière kan voor hem aanleiding zijn om het voor gezien te houden en „gewoon" te blijven voortmodderen. De betrokkene kan zich eenvoudig niet voorstellen dat een probleem waarmee hij soms jaren tobt „zomaar" door een ander kan worden opgelost. Ten dele heeft hij gelijk want de maatschappelijk werker weet niet voor elk probleem raad en meestal gaat het niet „zomaar", doch pas na vele lange gesprekken. Het komt maar zelden voor dat de maatschappe lijk werker zegt: zó moet je het doen. De hulpbehoevende moet het zelf doen en de hulpverlener treedt op als begeleider, als betrekkelijk objectieve buitenstaan der. Hij weet iets over het ingewikkelde proces van geestelijke aktie en reaktie, herkent bepaalde symptomen en is daardoor in staat dóór te vragen en de betrokkenen te laten ontdekken wat hen en de anderen bewegen tot een bepaald gedrag. De mogelijkheid tot verbetering dient zich dan veelal vanzelf aan. Wennen Frank van Lare realiseert zich dat de mensen nog moeten wennen aan de aanwezigheid van een maatschappelijk werker. Traditiegetrouw gaan mensen met problemen naar de dokter, de pastor of de dominee en er is geen twijfel aan dat deze mensen ook nu nog een belangrijke hoeveelheid maatschap pelijk werk verrichten en dat in de meeste gevallen graag doen. Maar ook een buurvrouw, kennis of vriend kan een taak vervullen die veel op die van de maatschappelijk werker lijkt. Als onze maatschappij goed in elkaar zou zitten zou dat voldoende moeten zijn, dan zouden de mensen geen spe cialisten nodig hebben om te praten, om vertrouwen te leren geven, om onnodi ge angsten te overwinnen, om teleur stellingen te kunnen verwerken kort om om niet alleen met geld en goed maar ook met gevoelens te kunnen leven. Wie vervreemding tussen men sen en groepen van mensen als typisch ,.stads"verschijnsel beschouwt en denkt dat het op het gemoedelijke Texel allemaal veel beter is, komt bedrogen uit. Frank van Lare heeft het gevoel dat hij alleen het topje van de ijsberg op zijn spreekuur heeft gehad. Experiment Het streven om het maatschappelijk werk dichter bij het volk te brengen is een experiment dat door een éénmalige subsidie van het ministerie van sociale zaken mogelijk is gemaakt. De man kracht die met dit geld is aangetrokken is dus in tijdelijke dienst, maar als het experiment slaagt zou de minister best eens bereid kunnen zijn veel meer geld voor dit werk uit te trekken omdat de behoefte dan is aangetoond. De perso neelsstop die thans geldt zou worden opgeheven. Commissi Hannie Hoogvorst is inmiddels het werk gegaan. Ze zal kontakt o men met de Texelse instellingen die bewegen op sociaal-maatschap; terrein. Ze is van plan twee commi: in het leven te roepen: een bestaand inwoners van Den Burg en één andere Texelaars. Deze commii worden zodanig geïnstrueerd dat staat zijn het maatschappelijk wei steunen en uit te dragen. Het schappelijk werk zal dan veel mi passief worden. Op het ogenblik i een hulpbehoevende zelf het init nemen. In de toekomstige situatie ii ook mogelijk dat hij ongevraagd v\ benaderd, wat alleen mogelijk is bi grotere betrokkenheid van het publi Wie interesse heeft voor dit werk zich vervoegen op het rayonbureau de stichting in het Groene Kruisgebt maandags en woensdags de hele telefoon 4185. II Woensdag 23 november wordt 10.00 tot 19.00 uur te Breezanddijk oefend met 25 mm geschut. Het gemeentebestuur gaat harder optreden tegen mensen die een (sta)caravan illegaal op hun erf hebben staan. Die hardere maatregelen zijn nodig omdat de meeste caravanbezitters zich niets blijken aan te trekken van de gemeentelijke verordening. Bij een omstreeks 1 november gehouden controle werden maar liefst 65 caravans waar genomen. „Wij zijn van mening dat het niet naleven van de verordening thans niet langer kan en mag worden getolereerd, dit mede in het belang van allen die zich wél aan de voorschriften houden. Wij zijn dan ook voornemens gebruik makend van de ons wettelijk toegestane bevoegdheden harder op te tra tegen bezitters van (sta)caravans weigeren deze te verwijderen Dit ha optreden zal in veel gevallen leiden het op kosten van overtreders laten verwijderen van de caravan". Verder denken B. en W. er over toercaravanbezitters die wél vergunr hadden maar hun caravan niet pe oktober hebben verwijderd, volgend geen vergunning meer te geven. B. en W. hebben de gemeenter schriftelijk van een en ander op hoogte gesteld. Volgens een verordening is het toege staan een toercaravan van maximaal 6 meter lengte op een erf te hebben in de periode 15 mei - 1 oktober, echter met speciale vergunning van B. en W. de zg. bijzondere kampeerexploitatiever- gunning waarbij diverse voorwaarden worden gesteld. Sta-caravans zijn op erven nooit toegestaan. Als overgangs recht werd dit jaar bepaald dat caravans waarvan geen vergunning kon worden afgegeven toch konden blijven staan tot 1 oktober. Het volgende jaar zou van toelating uiteraard geen sprake meer kunnen zijn. Hardnekkig Ondanks de vele publicaties heeft de regeling op de eigenaars van de cara vans blijkbaar weinig indruk gemaakt, gezien het feit dat het overgrote deel van de betrokkenen er zich niets van heeft aangetrokken. De meeste toerca- ravans waarvoor de afgelopen zomer periode vergunning werd gegeven, zijn volgens de regel tijdig overgebracht naar een opslagplaats of op een andere manier verwijderd maar het overgrote deel van de sta-caravans (waarvoor buiten de campings dus een totaal verbod geldt) staat er echter nog. Overal staan nog caravans. De gemeente telde er 65. Bert Weijdt van Texels Belang vindt de bouw van een visserijsteiger in de werkhaven van Oudeschild „broodnodig". Naar aanleiding van de beleidslijnen van B. en W. waarin het college zich afvroeg of zo'n steiger nog wenselijk is, bracht de Texels Belang-man hedenmiddag in zijn algemene beschouwing naar voren dat zo'n steiger er moet komen, zelfs als een deel van de vloot noodgedwongen zou moeten worden opgelegd als gevolg van de sanerings- en quoteringsmaatre gelen. Dat eventueel opleggen van een deel van de vloot moet volgens Weijdt in de thuishaven kunnen gebeuren, in het belang van toezicht en klein onderhoud. Wat nu in de weekenden gebeurt (de schepen liggen dan soms vijf rijen dik langs de kade en ook in de haveningang) kan niet voor langere tijd. Als de gevolgen van sanering en quotering meevallen en de vloot in zijn geheel kan blijven varen, dan is de steiger voor een behoorlijke bedrijfsvoering eveneens noodzakelijk. Weijdt drong er bij het college met klem op aan de noodzaak ven een steiger niet eerst te onder zoeken maar direkt tot daden over te gaan en in de begroting geld daarvoor uit te trekken. Ondanks de beperkende maatregelen is het met de Texelse visserij tot dusver goed gegaan. „Maar een verdere ver harding van de quoteringsmaatregelen hangt als een zwaard van Damocles boven de bedrijven. Weijdt vroeg om het „tijdig aanpakken" van de stabilisa tie die hieruit mogelijk voortkomt en wilde ook weten of al wordt nagegaan of vestiging van viskwekerijen tot de mogelijkheden behoort. Jaloezie Voor de quoteringsmaatregelen op zichzelf had Weijdt weinig goede woor den. Hij noemde de door de Europese Gemeenschap voorgestelde maatrege len „waanzinnig in de ogen van ieder weldenkend mens" en vreesde dat Nederland er gevolg aan geeft „omdat dit land altijd voorop loopt met betalen en met het zonder voorbehoud gevolg geven aan gezamenlijke maatregelen". Bij acceptatie van de voorstellen ver wachtte hij de ondergang van een groot deel van de Nederlandse en dus ook de Texelse consumptievisserij, ten gunste van de vissers van de andere partnerlan- den die met de kleine maaswijdte vissen voor de vismeelfabricage. „De Europe se maatregelen zijn veel meer geënt op jaloezie op de Nederlandse Noordzee visserij dan op overbevissing. Worden de maatregelen bekrachtigd, dan gaat op Texel binnenkort een groot aantal arbeidsplaatsen verloren". Weijdt constateerde stabilisering bij de winkel- en verzorgende bedrijven en vroeg zich af of dit verband houdt met de 47.000 toeristische slaapplaatsen die als voorlopig maximum zijn gesteld. „Ruim baan geven aan allerlei ont wikkelingen met behoud van het eigen gezicht", zoals in de beleidsnota staat, vertaalde Weijdt als „geven en nemen van beide kanten. Het gezicht kan eigen blijven maar dat houdt niet in dat het gezicht niet mag veranderen. Sprekende over de toekomstige bouwmogelijkheden vreesde Weijdt dat het Marsplan (uitbreidingsplan Den Burg) te laat komt en hij verzocht het college dan ook een duidelijk overzicht te geven van de bouwmogelijkheden in de eerstkomende jaren. Ook wilde hij weten of de controle op de 47.000 slaap plaatsen waterdicht is. Er alvast reke nend vanuit gaande dat dit niet het geval is, verwachtte hij dat de 47.000 vèr voor 1985 zal worden overschreden. Terugblikkend stelde Weijdt vast dat het met de verschillende takken van be drijvigheid op Texel (toerisme, land bouw, bollenteelt) goed tot vrij goed is gegaan. Waarbij hij een uitzondering maakte voor de strandexploitanten die het als gevolg van het over het alge meen slechte strandweer niet zo best hebben gehad, terwijl de opbrengst van de op zichzelf goede oogsten bij de akkerbouw werden gedrukt door lage prijzen. De dijkverzwaring heeft plaats volgens het door de minister toegezeg de hoge tempo; de duinen met de daar achter gelegen natuurgebieden lopen echter nog steeds gevaar al had de afslag in de nagenoeg stormloze winter 1976-'77 deze keer geen grote omvang. Onduidelijkheid Sprekende over de passage „bestuur en personeel" in de beleidsnota stelde Weijdt vast dat de burgers geen weg meer weten in wetten en regelingen die Bert Weijdt Texels Belang) zij worden geacht te kennen. „Alle maatregelen die meer duidelijkheid kun nen brengen voor de burger zullen wij zonder meer ondersteunen". Weijdt sprak er zijn twijfel over uit of de samen werking tussen bestuurders en ambte naren over de hele lijn gezien weer goed is. De Texels Belang-man waarschuwde tegen een beleid dat erop is gericht het autoverkeer geheel ondergeschikt te maken aan de fietsers en voetgangers. Het bevoorrechten van fietsers en voet gangers kan volgens hem veroorzaken dat deze categoriën weggebruikers (nog) meer rechten nemen dan zij hebben. „Bij een ongewilde confronta tie is de auto minder kwetsbaar". Weijdt wilde weten hoe het gemeentebestuur de dienstregeling van de AOT denkt te kunnen verbeteren en wat dat zal kosten. De fraktievoorzitter van Texels Belang (het was zijn laatste algemene beschouwing want voor de komende raadsperiode zal hij zich niet herkiesbaar stellen) toonde zich tevreden over het beleid dat het college voert om de reha bilitatie van woningen van de grond te krijgen. Hij waarschuwde echter tegen al te rechtlijnig streven naar een ideale toestand. Het moet voor de eigenaar bewoners betaalbaar blijven. Weijdt vond dat de gemeente met spoed voor bouwgrond moet zorgen. „Anders wordt onze achterstand wat de woningvoorraad betreft nog groter". Drinkwater Sprekende over de openbare voorzie ningen bracht Weijdt naar voren dat hij weinig heil ziet in het plan om het volgens een duur procédé gemaakte drinkwater in de winterperiode op te slaan in de Hogeberg, waaruit het dan 's zomers kan worden betrokken om in het dan optredende tekort te voorzien. Het zou beter zijn het oppervlaktewater op te slaan. „Dat oppervlaktewater brengen we nu in zee, halen het weer binnen en maken er dan weer zoet water van. Een vreemde aanpak die erg veel kost". Moeten Het college stelt in de beleidsnota dat van de mogelijkheid tot aansluiting op het aardgasnet beter gebruik móet worden gemaakt. Weijdt wilde wel eens weten hoe het college dat „moeten" denkt waar te maken. Hij verwachtte er niet veel van, gezien de kostbare aan passingen die veelal noodzakelijk zijn en het steeds kleiner worden van het financiële voordeel van aardgasgebruik in vergelijking met andere brandstoffen. Weijdt vroeg hoe het college zich voorstelt „steun te verlenen" aan in stanties en organisaties die werkzaam zijn in het belang van natuur en milieu. „Van die steun mag nooit de op Texel levende en werkende mens slachtoffer worden. De bewoners staan voor ons centraal; dat blijft onze basis". Weijdt zou graag hebben vernomen dat de aankoop van agrarische gronden in het belang van de natuurbescherming zal worden tegengegaan. Spreker zei van mening te zijn dat geen vierkante meter kan worden gemist en vond ook dat de waterbeheersing moet zijn afgestemd op de agrarische belangen. Over de bij drageregeling voor het oude land van Texel zei hij pessimistisch te zijn ge stemd. Hote Texel Wat betreft de passage over sociaal- cultureel werk waarschuwde Weijdt tegen het onderbrengen van alleen maar kostende zaken in hotel „De Linde- boom-Texel". „Anders hangen we een te zware molensteen om onze nek". Hij wilde ook niet al te veel bemoeienis van gemeente of Recreatiestichting met de exploitatie. „Zelfwerkzaamheid is in deze belangrijk. Men houdt dan de o open voor de financiële konsekwenl Als men denkt dat het toch wel wi betaald, zijn we op de verkeerde weg Inzake de bewaking en controle het maximaal toegestane aantal 47.000 toeristenplaatsen in 1985 Weijdt zich weinig hoopvol. De schuiving van „niet permanente permanente akkommodaties" (n huisjes en minder tenten) vond Weiji zeker opzicht bedenkelijk. Het klin op Texel staat toch niet toe dat hl hele jaar seizoen zal worden zodat i meer permanente akkommodaties i een deel van het jaar zullen leegsti De voorzieningen die de gemeente n aanleggen voor deze akkommodi zijn echter kostbaar en het is de vraai dat verantwoord is. Werkgelegenhei Wat (betreft het streven naar beh en uitbreiding van de werkgelegenl vroeg Weijdt wie de door B. en W.i gekondigde „werkgelegenheidsm zal opstellen of hiervoor al basisgi vens geschikbaar zijn. De Commi Vestiging Bedrijven (industriecom sie) heeft tot dusver niet veel ben Verder informeerde Weijdt welke men van ambacht en bedrijvigheid B W. op het oog hebben voor de inij trieterreinen bij Oudeschild. Tevreden was Weijdt over het inr dels in praktijk gebrachte streven door herinrichting van straten het kr klimaat aldaar te bevorderen. Een zwaar is wel door het plaatsen vai paaltjes de in veel gevallen noodzal ke bevoorrading van de winkels w bemoeilijkt. Hij vroeg te onderzoeke bevoorrading aan de achterzijde worden mogelijk gemaakt. Toeristenbelastii Weijdt twijfelde er aan of de to tenbelasting die de gemeente heffen ook werkelijk helemaal bin komt. Hij vroeg waaruit de conl daarop in de praktijk bestaat. Weijdt liet zich negatief uit over langs de binnendijk van de PH-po geprojecteerde fietspad. Fietspaden sen de dorpen ten behoeve van lieren en woon werkverkeer vond hi urgenter. Over de eigenlijke begroting Weijdt nauwelijks opmerkingen. Hij er zelfs zeer tevreden over. „De dre dat we een artikel 12-gemeente wol is voorlopig en hopelijk voorgoed genomen.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 6