jfitstekend spel van de Vriendenkring" in de vergulde Os r Ingewikkelde procedures staan besluitvorming in de weg VAN HET RAADHUIS Gerard van der Kooi in algemene beschouwing VVD: Weg met da! rood Verleende bouwvergunningen WAT IK ZEGGEN WOU: Uitstag tweede rende Sint Nicolaas-aktie M Mededelingen van B. en W. SDAG 22 NOVEMBER 1977 J mm junr op 99 oneelvereniging De Vriendenkring uit Den Hoorn heeft vrijdag- nd voor een tot de laatste plaats bezette dorpshuiszaal bewezen in it te zijn een stuk te brengen waarvan in vele opzichten de vonken latten. «tV-n li blijspel ,,ln de vergulde os" was goede greep. Bovendien had men de rolbezetting uit de juiste types tien putten. Vooral de twee hoofd- in van Willem Kikkert als hoteleige- en Gerrie Grabowski-Lap als werk- zaten beiden „als gegoten". Zij ihten vaart in het stuk en wisten dit Irie bedrijven te handhaven, ize door Johan Blaazer geschreven erlandse klucht speelt in een klein, verlopen hotelletje („In de vergul- 3s") aan de rand van Amstredam r zich dolle toestanden voordoen, sleigenaar Theo Brink verkeert in fi- ciële moeilijkheden zodat hij zijn oneelsleden Griet en Hein maar «r kan betalen en steeds weer lesjes moet bedenken. Ie o rent Wl m gehele blijspel om draait. Het hotelletje (intussen herdoopt in „De Gouden Fa zant") krijgt Hein als directeur Theo Brink plus achtgenote worden respec tievelijk huisknecht en werkster. De echte werkster (Griet) doet pogingen het Hein zo naar de zin te maken dat zij de vrouw van de hotelier wordt. Voorlo pig brengt zij het echter niet verder dan „Sjef". Hein kan de weelde maar moeilijk aan. Als hem om geld gevraagd wordt is hij de beroerdste niet en de briefjes van honderd vlieaen ziin portemonnee uit. De overige financiële bezittingen die hij heeft laat hij open bloot ergens in het hotel slingeren. En dat heeft konse- kwenties „De Vriendenkring" bracht met veel succes het blijspel „In de vergulde os". Op de foto zijn van links naar rechts te zien: Willem Kikkert, Gerrie Grabowski- Lap, Wim Jan Bakker, Bettie de Leeuw- Bakker en Anneke Kikkert. Na veel geharrewar komt alles geluk kig (en zo hoort het ook) weer op zijn pootjes terecht. Het hotel kan blijven en de rollen worden weer zoals ze waren. Snelheid De creatie van Willem Kikkert als hoteleigenaar Theo Brink was klasse. Zodra hij op het toneel verscheen ont stond er een vaart en een snelheid in dit blijspel waar ook de anderen zich aan op konden trekken. Dit was ook het geval met Gerrie Grabowski-Lap die Griet (de werkster) op de planken zette. Misschien zou Willem Kikkert verwe ten kunnen worden dat hij zijn best deed Johnny Kraaikamp te imiteren maar hoogstwaarschijnlijk was het louter toe val dat hij wel iets van deze komiek weg had. Gerrie Grabowski stal de show. Zij speelde de eeuwig verkouden werkster Griet die huisknecht Hein en Theo Brink achter de vodden zit. Ook Wim Jan Bakker als Hein speelde een prima rol. alhoewel hij in het begin een beetje op gang moest komen. Toén hij eenmaal op gang was ging het allemaal van een leien dakje. Gezegd moet worden dat zijn rol vol zat met „droge humor" die vooral in de samenspraken met Willem Kikkert en Gerrie Grabowski-Lap goed tot zijn recht kwam. Zij fungeerden voor Bakker als goede aangevers. Bettie de Leeuw-Bakker die de rol van Catharina Brink speelde bleef bij deze drie eerstgenoemde spelers een beetje achter. De statigheid en de deftigheid die zij moest uitstralen kwamen er iets te overduidelijk uit zodat het een beetje houterig en onwerkelijk werd. Vermoe delijk was nervositeit hier de oorzaak van. Redelijk Anneke Kikkert en Maarten Mulder hadden kleinere rollen als dochter Hetty Brink en haar vriend Jack van Maarse- veen. De laatste ging aan het eind van het stuk een steeds belangrijker rol spelen. Anneke Kikkert toonde zich een goede beginnelinge op de bühne. Haar intonatie was niet altijd goed en ze haperde wel eens maar kon haar rol redelijk gestalte geven. Maarten Mulder verschilde wat dat betreft niet zoveel met haar. Hij had echter het voordeel dat zijn rol beduidend langer was en dat hij daardoor meer de gelegenheid kreeg foutjes uit het begin goed te maken naarmate het stuk vorderde. Bert Bruin speelde de (opgeblazen) hotelgast en was die ook precies. Hij was de enige van alle spelers die een keer helemaal fout zat met zijn tekst maar dit werd goed opgevangen. Maar- tje Kikkert speelde in dit toneelstuk een dubbelrol omdat mevrouw Van der Eik die de echtgenote van de hotelgast zou spelen tijdens de repetities ziek was ge worden. Ze bracht het er allemaal zonder moeilijkheden van af. De notaris werd gespeeld door Cor van Heerwaar den die ook als regisseur van dit blijspel optrad. Het was een kleine rol die goed werd gespeeld. Als souffleuse bij „In de vergulde os" trad Bep van Duyn op die dit zodanig wist te doen dat alleen de voorste rijen erg in haar aanwezigheid hadden. Een compliment op zich! Dit blijspel zal door „De Vrienden kring" nog twee maal worden opge voerd. Woensdag wordt het stuk in de Burgemeester De Koninghal gespeeld voor de Plattelandsvrouwen en het Katholiek Vrouwengilde en vrijdag avond volgt een tweede voorstelling in „De Waldhoorn". De afgelopen maand verleenden B. en W. aan de navolgende personen en ondernemingen de daarbij omschreven bouwvergunning. De heer J. N. Parlevliet te Den Hoorn voor de uitbreiding van een woonhuis en de bouw van een garage aan het Klif; de heer D. S. Eelman te Oosterend voor de bouw van twee dakkapellen aan het pand Kerkplein 5; de heer A. de Roon uit Hardingsveld voor de uitbreiding van zijn zomerwoning aan de Kadijksweg; de heer J. Schilling te Den Hoorn voor de bouw van een woonhuis met garage aan de Noorderhaaks in Het Horntje; de heer W. Beltman te De Cocksdorp voor de bouw van een garage bij zijn woning Oostweg 183; de heer J. Zoetelief, De Koog, voor verandering en uitbreiding van zijn woning aan het Oude Dijkje; de heer J. Schrama te Den Burg voor de gedeeltelijke vernieuwing van zijn wo ning Hollewal 18; de heer H. M. Koop man te Den Burg voor de bouw van een schuur aan de Spinbaan; de heer A. van der Vis te Den Burg voor de bouw van een opslagloods aan de Maricoweg; de heer J. A. van der Slikke te Den Burg voor het maken van een doorgang tussen de woningen Parkstraat 20 en 22; de heer J. Boersen in Het Noorden voor de bouw van een woning aan de Bea- trixlaan; de heer I. Plaatsman te De Waal voor de uitbreiding van een hotel pension aan het Hogereind; de heer H. Bollemeyer te De Koog voor de veran dering en uitbreiding van een woonhuis aan de Boodtlaan; de heer W. Pronk te Den Burg voor de bouw van een dak kapel aan het pand Wilhelminalaan 59; de fa. D. Terpstra in de P.H. Polder voor de bouw van een schuur bij De Rede 13; de heer H. Steins uit Essen, Duitsland, voor uitbreiding, van zijn zomerhuis Zanddijk 322 in Eierland; de heer H. Snoek te Den Burg voor de uitbreiding van zijn woning Keesomlaan 3; de heer M. Witte te Oudeschild voor de bouw van een melktanklokaal aan de Otter- saat; de heer R. Bakker te Oudeschild voor de bouw van een kantoor en kantine aan de Heemskerckstraat; de heer L. Bakker te Den Burg voor de ver andering van de gevel van de berging bij zijn woning Kogerstraat 73; de heer S. Lap te Den Hoorn voor de bouw van een windscherm bij zijn woning Naalrand 16; de firma gebroeders Duinker te Oude schild voor de verandering van de botenshowroom aan de Heemskerck straat; de tennisclub Deuce te Den Burg voor de bouw van een kleedgelegenheid aan de Elemert; het bestuur van dorps huis De Wielewaal te De Waal voor uitbreiding van het dorpshuis aan de Sommeltjesweg; de heer C. W. J. Hoo- genraad te Den Hoorn voor de bouw van een woning aan de Naalrand. Erfenis p een goede dag schijnt daar veran te komen. De plaatselijke ^Sfris komt Brink vertellen dat huis- jle al 5 i >e :ht Hein eigenaar is geworden van ).000,— aan contanten plus nog wat ttingen. Geërfd van een verre tante ianada. e i p het moment dat de notaris dit plan elt is Hein (niet een van de snugger- juist naar het station om twee klin ilgasten van de trein te halen, hl eze erfenis is het gegeven waar het JSt( Dr tEZERS - BLSTEN VERANTWOORDtLUKHEO CN 0£ PEWKTtE i één van uw laatste nummers heeft ns gevraagd om onze mening aan- inde het nieuwe formaat en uitvoe- van 't Tesselaartje. Tot nu toe vond enlfiet een verbetering: makkelijk lees- r door het lettertype en de adverten- komen ook beter uit (alhoewel er sg< ge week een krant was met 3 imi ina's tekst en 7 met advertenties, vond ik wat overdreven), ernaar de krant van dinsdag j.l. vond ik fschuwelijk uitzien met al dat roodl 't t net zo'n reklameblaadje dat je gelijk im Ie prullebak gooit, of een of andere satiekrant. Dit vond ik echt zo lelijk het voor mij een reden is om het u te rijven. M. Witte, Den Burg IASCHRIFT: Ve hebben meer van dergelijke reak- gehad. Met het gewenste resultaat, Is u inmiddels zult hebben gemerkt. led. iisterochtend verrichtte notaris Bos- de trekking van de tweede ronde de Sint Nicolaas-aktie van de Win- ersvereniging Den Burg. De hoofd- (waardebon van f1.000, viel op mer 7994Ö; tweede prijs (f500, 939 en prijzen van f250,— gingen 'T de nummers 61599 en 108751. »n van f100.-: 152374, 74799 en '9. Prijzen van f25, 107467 92, 180296. 105028, 93616, 93941 en 178200. e loten van de eerste ronde doen deze keer mee. De prijzen kunnen den afgehaald bij de heer G. C. van K°oi. Stenenplaats 6. Gerard van der Kooi van de VVD-fraktie bracht vanmiddag in zijn algemene beschouwing naar voren nogal eens de „moeite" te hebben met de ingewikkelde en langdurige procedures die nodig zijn om plannen op het gebied van de ruimtelijke ordening te verwezenlijken. In het belang van een democratische gang van zaken is de gebruike lijke volgorde: voorontwerp-bestemmingsplan, een ontwerpbestem- mingsplan en tenslotte het bestemmingsplan. Maar nu blijkt uit de beleidslijnen van het college dat eerst nog sprake is van een „eerste ontwerp van een uitgangspuntennota". Er zal dus mogelijk nog een tweede en wellicht zelfs een derde uitgangspuntennota volgen, voordat men aan het voorontwerpplan en wat daarop volgt, toekomt. "Dat betekent dat door de gemeentelijke overheid minimaal vier en mogelijk zelfs zes stadia van een plan doorlopen moeten worden. Voorwaar, de democratie vergt een hoop tijd, geduld en geld en staat een snelle besluitvorming danig in de weg". Van der Kooi had een zijn inziens be langrijke verandering waargenomen in de beleidsnota in vergelijking met die van vorig jaar. Nu staat er: „erkenning van de eigen identiteit in sociaal cultu reel werk". Nog beter zou het volgens hem zijn als dat zou worden vervangen door: erkenning van de eigen identiteit in het algemeen. Drie punten die voor de komende jaren de grootste aandacht vragen zijn volgens Gerard van der Kooi: de werk gelegenheid, de woningnood en de kustverdediging aan de westkant van het eiland. De financiële positie van de gemeente is beter dan jaren het geval is geweest, maar de WD-man waarschuwde tegen een al te lichtvaardig aangaan van kapi- taallasten, in het bijzonder in de culture le sector. „Als we dit jaar akkoord gaan met de financiering van een of andere oplossing van het akkommodatiepro- bleem in Den Burg, geeft dit waarschijn lijk zo grote jaarlijkse lasten dat we met andere kapitaalsuitgaven in die sector beter kunnen wachten tot een van de volgende jaren. Ik geef de voorkeur aan zoveel mogelijk éénmalige uitgaven". In de passages die het college heeft besteed aan het beleid ten aanzien van bestuur en personeel zag Gerard van der Kooi de invloed van de adviezen die de commissie ad hoe (inzake de gerucht makende kwestie Zuidewind) heeft uit gebracht. Spreker meende echter te konstateren dat B. en W. de organisa tierapporten die in 1971-'72 zijn uitge bracht achterhaald werden en hij deed aanbeveling voor een nieuw onderzoek. Sprekende over verkeer, vervoer en openbare veiligheid drong Van der Kooi aan op het bereiken van overeenstem ming met de familie G. Bakker, zodat de doorbraak Groeneplaats-Elemert voor het komende zomerseizoen kan worden gemaakt. Spreker was blij dat het college ook de economische betekenid van het vlieg veld erkent en stelde dat het fietspad naar Oosterend in 1978 gerealiseerd moet zijn. De WD-man drong aan op spoed bij het verwerven van bouwgrond uit het „Marsplan" (uitbreiding van Den Burg in noordoostelijke richting) te kunnen uitvoeren. Hij maande tot grote terug houdendheid als aan het instellen var een gemeentelijke monumentenlijst fi nanciële gevolgen voor de gemeente zijn verbonden. „Het gaat om de totale karakteristieke en niet direkt om de afzonderlijke gevallen". Gerard van der Kooi WD) Wie wil aansluiten op het aardgasnet moet soms lang wachten. Gerard van der Kooi zei dat hij had gehoord van wachttijden van ongeveer zes weken. Het gevaar van éénzijdig denken bij de behartiging van belangen van milieu hygiëne en natuurbehoud bestaat aan twee kanten, aldus Van der Kooi, die voorts wilde weten welke andere dan financiële mogelijkheden de gemeente heeft om het werk van het Natuurre- creatiecentrum te steunen. Hij vond de formulering van vorig jaar („Steun voor het natuurbehoud, met name de bevor dering van de belangstelling voor een passend gedrag jegens het natuurlijk milieu") veel beter. De organisaties en instanties krijgen volgens hem steun genoeg. Onderwijs n gedrang? „Ik vraag mij af of door alle experi menten en nieuwe methoden het onder wijs zelf niet een beetje in het gedrang komt", aldus Gerard van der Kooi, die zei dat in deze behoedzaam te werk moet worden gegaan om frustraties bij leerkrachten en leerlingen te voorko men. Verder zou men zich niet moeten bemoeien met aktiviteiten die duidelijk onder de taak van de schoolbegelei dingsdienst vallen. De gemeente moet slechts controleren en zeker geen extra steun geven. Gerard van der Kooi vroeg verder verduidelijking over diverse zaken. Wat bedoelt het college met een „bredere funktie" voor het gemeentelijk kunst bezit? Moet de kollektie rouleren door scholen en andere openbare gebouwen of wil men een museum stichten? Verder vroeg hij zich af wat de zin is van wijziging van de statuten van de Stich ting Cultureel Werk. Genoegen Het college op woorden vangend (letterlijk was in de beleidsnota gesteld dat van de 47.000 slaapplaatsen in 1985 op geen enkele wijze mag worden afgeweken) stelde Gerard van der Kooi „met genoegen" vast dat die 47.000 dus wel degelijk een streefgetal is want men wil er kennelijk om niet onder blijven. Tenslotte wees het WD-raadslid op de noodzaak van een schoner strand, twijfelde aan de rechtvaardigheid van het heffen van baatbelasting voor de herinrichting van de Dorpsstraat in De Koog en stelde voor de „dubbeltjes regeling" van de toeristenbelasting om te zetten in een percentageregeling. (Met de dubbeltjesregeling wordt be doeld dat van het overnachtingstarief een dubbeltje in een speciaal fonds wordt gestort, bestemd voor specifiek toeristische doeleinden op advies van de commissie recreatie en natuurbehoud. Red.). De onroerend-goedbelasting Nog eens de onroerend-goedbelas ting. Zoals bekend is dit een nieuwe balasting, die door de gemeente wordt geheven en in de plaats komt van de personele belasting, de straatbelasting en de grondbelasting. Wie wordt er nu precies belast? Dat zijn, zo staat in de verordening, alle in de gemeente Texel gelegen gebouwde en ongebouwde eigendommen met de daarbij behorende gebouwde en onge bouwde aanhorigheden. Een ingewik kelde zin, die pas duidelijk wordt als we lezen wat daaronder wordt verstaan, nl.: 1. Gebouwde eigendommen: wonin gen, boerderijen, bedrijfspanden enz. 2. Ongebouwde eigendommen: alle terreinen, maar met uitzondering van die, welke wordt gebruikt voor agrari sche, bosbouwkundige of natuurhisto rische doeleinden. 3. Gebouwde aanhorigheden: schu ren, garages, enz. 4. Ongebouwde aanhorigheden: ter reinen, erven, opslagterreinen, enz. De grondslag van de belasting is de waarde van het onroerend goed in de handel. Er wordt uitgegaan van het bedrag dat het goed zou opbrengen als het leeg zou worden verkocht. De belasting moet worden betaald door de gebruiker van het onroerend goed (huurder of pachter) en door de eigenaar. Hierbij is de toestand per 1 januari van het belastingjaar bepalend. Als een gebruiker of een eigenaar het goed in de loop van het jaar verlaat, dan moet hij toch de belasting over het hele jaar betalen. Bij verkoop is het overigens gebruikelijk, dat bij de notaris deze belasting tussen koper en verkoper wordt verrekend. Hoe hoog wordt nu de aanslag? Deze wordt als volgt berekend: voor elke volle f3.000,— van de getaxeerde waarde wordt geheven: a. van de gebruiker f2,20 b. van de eigenaar 72,90. Het volgende voorbeeld maakt het duidelijk, hoe de aanslag berekend wordt. Laten we aannemen, dat de getaxeerde waarde van een huurwoning 765.500,— bedraagt. Die som gedeeld door 73.000,— levert 21 op, want het gaat over elke volle 73.000, dus rest waarden worden verwaarloosd. De huurder betaalt dan 21 x 72,20 746,— en de eigenaar 21 x 72,90 760,—. Wordt het pand door de eige naar zelf betaald, dan betaalt hij beide bedragen samen, dus 7106, Zoals bij elke belasting bestaat ook hier de mogelijkheid, schriftelijk be zwaar in te dienen tegen de aanslag. Dit moet gebeuren bij burgemeester en wethouders. We willen echter de raad geven, eerst inlichtingen in te winnen bij de afdeling financiën op het raadhuis, kamer 202. Ook telefonisch kunnen inlichtingen worden gevraagd; het nummer van het raadhuis is bekend: (02220) 3041. Aar zelt u niet, als iets u niet duidelijk is, uw licht op te steken bij deze afdeling. Ze zijn graag bereid u te helpen. Vergadering schoolraad De schoolraad, het overlegorgaan voor het openbaar lager gewoon onder wijs, bestaande uit vertegenwoordigers van de oudercommissies, het onder wijzend personeel, de vereniging voor openbaar onderwijs en de gemeente, is op 2 november j.l. weer bijeen geweest. In deze bespreking kwamen onder meer aan de orde het bedrag per leerling en het verkeersonderwijs. Hierover dan wat bijzonderheden. Elk jaar stelt de gemeenteraad vast het bedrag dat per leerling aan exploi tatiekosten wordt besteed. Onder deze kosten vallen leermiddelen, schoolboe ken, schoolbehoeften, onderhoud ge bouwen, verlichting, verwarming en schoonhouden. Deze totale kosten van alle openbare scholen voor gewoon lager onderwijs worden opgeteld en vervolgens gedeeld door het totale aantal leerlingen. Het resultaat is dan het bedrag per leerling, dat jaarlijks aan de bijzondere scholen wordt uitgekeerd. Met de opzet van de berekening voor 1978 kon de schoolraad zich in het alge meen verenigen. Wel zal aan het ge meentebestuur worden gevraagd, at tent te blijven op het bedrag voor schoolboeken, leermiddelen en school behoeften. Dit bedrag gaat in principe elk jaar omhoog aan de hand van een indexcijfer van het centraal bureau voor de statistiek. De inspecteurs van het lager onderwijs schijnen echter een ander en veelal hoger percentage te hanteren. Er zal nu verzocht worden, dat hogere percentage door te bereke nen. Het praktisch verkeersonderwijs aan de schooljeugd komt volgens medede ling van Veilig Verkeer Nederland maar moeilijk van de grond. Desondanks heeft de schoolraad aan het gemeente bestuur verzocht te proberen, dit ver keersonderwijs zoveel mogelijk te bevor deren, gezien het belang dat daaraan verbonden is.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 7