t Amateurtje zeer goed h aangrijpend stuk Spectaculaire verbouwing bij bar-café Casino l AKlie „Geef om de natuur" ook op Texel GééfomdeNatuur Bij de foto's Klaverjasclub won van „Sint Maarten" Helderse griffier sprak voor Vrouwengilde „Texef-lsland" ISOAG 22 NOVEMBER 1977 "NATIONALE AKT1E VAN HET WERELD NATL URFONDS Bar-dancing Casino is vrijdagmiddag heropend na een spectaculaire verbou wing die een half jaar in beslag nam en waarin voor ongeveer 7300.000, werd verspijkerd. Geheel volgens zijn eigen ontwerp heeft eigenaar/exploitant Ed Stiekema nu de beschikking over een rijdende discotheek die hem in staat stelt de zaal naar gelang de aanwezige hoeveelheid publiek te vergroten of te verkleinen. Deze installatie, die verplaatsbaar is over een afstand van 1254 meter wordt door elektromotoren aangedreven Stiekema heeft het etablissement bovendien ver rijkt met een podium dat naar behoefte verhoogd of verlaagd kan worden. In de laagste stand is het ook bruikbaar als extra dansvloer. Het hefvermogen van deze podiuminstallatie bedraagt onge veer 254 ton. Er onder bleef de reeds in 1973 aangelegde zitkuil bestaan. Resolute oplossing Ed Stiekema is tot deze resolute oplossing gekomen omdat hij al enige jaren worstelde met de vraag hoe hij zijn bedrijf zowel 's zomers ale 's winters aantrekkelijk kon houden. Een gezellige kleine bar voor de wintermaanden com bineren met een gezellige grote bar voor de zomermaanden leek vrijwel niet te verwezenlijken. Het idee om de disco theek zodanig op te stellen dat deze door de zaal zou kunnen rijden leek in eerste aanleg te fantastisch om verder te denken maar bij nader inzien bleek dit toch mogelijk te zijn. In nauwe samen werking met smederij J. Th. Boom en Zns te Oudeschild maakte Stiekema de tekeningen voor zowel discotheek als podium. De elektrische installatie werd in samenwerking met VEM elektrotech niek ook door Stiekema zelf op papier gezet en aangelegd. Het resultaat van een en ander waaraan ook Kees van der Werf van Aannemersbedrijf fa. Duin een belang rijk steentje toe bijdroeg mag er zijn. Etage Casino nieuwe stijl kreeg nu ook een veertigtal zitplaatsen op de eerste etage van waaruit men over de danszaal uitkijkt. De toegang tot deze afdeling kan naar believen door de rijdende dis cotheek worden afgesloten. Eventueel boven achtergebleven gasten kunnen, als de toegang tot de zaal op deze manier geblokkeerd is altijd nog via de achterin gelegen opslagruimte op de begane grond terug komen. Om het werk van de kelners te ver eenvoudigen zijn de zitplaatsen boven voorzien van een oproepinstallatie waar door vanaf de dansvloer te zien is welke tafel een consumptie wil bestellen. Naast het aandeel in de verbouwing die de genoemde bedrijven hebben gehad heeft Stiekema veel zelfwerk zaamheid aan de dag gelegd 1 De zaal van Casino in de grootste en de kleinste uitvoering. Foto boven toont de totale zaai; op de tweede foto is te zien hoe de bar naar voren is gereden, waardoor nog slechts een ruimte ter grootte van een huiskamer overblijft. Aldus kan de capaciteit precies aan het aantal bezoekers worden aangepast. Op de foto boven zijn rechts- en linksboven de rails te zien waarlangs de bar zich voortgeweegt. Het gedeelte dat door een der medewerkers van Schoonmaak bedrijf Vinke mechanisch wordt gewre ven kan hydraulisch worden opgevij zeld waardoor een podium ontstaat, met daaronder een gezellige zitkuil. pathieke karakter van deze figuur er goed uitkwam. Dat was voor het mee leven van het publiek erg belangrijk, want het zou vervelend zijn geweest als Hannes de zagerij van een kennelijk goeie sul in brand had gestoken. Ziek De man die het in dit toneelstuk ongetwijfeld zeer moeilijk had, was Hans de Winter als de niet echt slechte stroper De Koet. De Winter (qua type en spraak niet bepaald de ruwe bolster waarin de blanke pit pleegt te zittenl acteerde een beetje timide en met een leestoon. Het excuus daarvoor is echter zo indrukwekkend dat toch kan worden gesproken van een prestatie van for maat. De Winter was namelijk zwaar ziek en acteerde met een graad of veertig koorts. Om het toneelstuk niet in de honderd te laten lopen had hij toch meegedaan. Gelukkig had hij maar een kleine rol in het begin van het stuk, zodat hij al spoedig gelegenheid kreeg het toneel te verruilen voor een betere plaats: thuis in zijn bed. Na afloop mocht zijn vrouw de bloemenhulde in ontvangst nemen. Routine Dat Arie Kager als herbergier en veekoper een uitstekende indruk maakte zal wel niemand hebben verwonderd. Deze steunpilaar van 't Amateurtje heeft een benijdenswaardige routine in hem passende rollen en vertoont geen spoor van aarzeling, overdrijving of gekun steldheid. Kees Zoetelief (ook niet weg te slaan uit het Waalder ensemblel speelde zeer bevredigend als de niet zo aardige boerenzoon Jannes Jense. Zoetelief had zijn type mee en het werd dus weer goed. Dat zijn trant van voordragen als twee druppels water lijkt op heel andere rollen die hij in het verleden bracht, doet daaraan niets af. Er zijn maar weinig amateurspelers die het vermogen zeer uiteenlopende karakters uit te beelden. De vierde debutante ('t Amatuertje heeft blijkbaar geen gebrek aan nieuw bloed) was Thea Kager die als Jentje van Rooijen, zuster van De Koet, aardig op dreef was in een niet al te lange rol. Zeker na nog wat meer oefening en daardoor meer zekerheid zal zij zich kunnen ontwikkelen tot een veelzijdig karakterspeelster. Last but not least Tjitske Luiken-Ketelaar die in een kort maar prima gespeeld rolletje de moeder van De Koet uitbeeldde. De grime werd verzorgd door Jean- nette Klaver; souffleuse was Dien Plaatsman. FIETSER AANGEREDEN Maandagmiddag werd een fiets zwaar beschadigd en liep een PTT-bestelauto enkele deuken op bij een botsing die plaats vond op het kruispunt Bernhard- laan-Schilderend. De fietsende me vrouw A.M. uit Den Burg werd hierbij licht gewond. De aanrijding ontstond toen mevrouw A.M. met haar fiets vanaf het Schilder end de Bernhardlaan op wilde rijden en daarbij de naderende PTT-bestelauto niet tijdig opmerkte. Het gevolg was dat het achterwiel van de fiets werd geraakt en onder het wiel van de auto terecht kwam. Mevrouw M. kwam op de grond terecht en liep enkele schrammen op. De op Texel gespeelde eerste ronde van de ontmoeting tussen de klaverjas- clubs ,,De Zwaan" en ,,St. Maarten" werd zaterdagmiddag met een verschil van ongeveer 4.000 punten in het voordeel van ,,De Zwaan" gewonnen. Beide clubs waren met 15 koppels vertegenwoordigd waarvan het echt paar Van Heerwaarden met 7.410 pun ten eerste werd. Zij werden gevolgd door het koppel Ten Hoor- v. d. Wel dat 7.071 punten behaalde. De totaalscore van De Zwaan was met 92.092 en voor Sint Maarten 88.011De returnontmoeting zal in april gespeeld worden wanneer de Klaverjas club Sint Maarten als gastheer zal fun geren. UITSLAG VERLOTING HANDWERKMARKT DE COCKSDORP De dit weekend in het gebouwtje naast de Ned. Herv. KERK VAN De Cocksdorp gehouden handwerkmarkt heeft een bedrag van 71.850,— opgebracht. Van de verloting zijn nog een aantal prijzen niet afge haald. De winnaars worden daarom verzocht zich zo spoedig mogelijk (liefst 's morgens) te melden op het adres Kikkertstraat 89, De Cocksdorp (me vrouw T. Boon-Boon). De winnende nummers zijn de vol gende: rose 418, 704, 749, /759, 780 en 900 en blauw 1, 26, 29, 64, 66, 103, 123, 127, 148, 196, 215, 217, 222, 234, 237, 258, 260, 261, 269, 276, 283, 259, 349, 405, 610, 648, 649, 661, 693, 720, 804,814, 819, 840, 844. De naam van de pop was Grietje. Deze week loopt de grote landelijke inzamelingsaktie van het Wereld Na- tuurfonds (W.N.F.): „Gééf om de na tuur". Anders dan bij de meeste inza melingscampagnes van het W.N.F. zal nu ongeveer de helft van de opbrengst besteed worden aan binnenlandse pro jecten. Dit Nederlandse deel zal onder meer besteed worden aan onderzoek ten behoeve van het natuurbehoud, aan aankoop en beheer van diverse natuur gebieden (bijvoorbeeld het Leüvenumse Bos op de Veluwe, een deel van het Verdronken land van Saeftinge in Zee land en uitbreiding van een weidevogel- reservaat in de Zaanstreek), aan be scherming van bedreigde diersoorten (ooievaar, raaf, vleermuizen) en aan educatie en voorlichting (o.a. het in richten van een veldstudiecentrum). De internationale lijst vermeldt even eens vele tientallen projé'cten, onder andere behoud en bescherning van be dreigde natuurgebieden in de tropen en subtropen, bescherming van speciale diersoorten (zoals de olifant) en ook projecten waarbij verscheidene landen betrokken zijn zoals het Waddengebied. De aktie zal bestaan uit het „halen en brengen" systeem. Op maandagavond 21 november zal huis-aan-huis een in formatie-enveloppe aangeboden wor den. In de enveloppe zit een folder, een gift-envelop en een toezeggingskaart. Op vrijdagavond (of middag) komt (meestal) dezelfde vrijwilliger weer langs om de giftenenvelop op te halen. De hele week wordt door de Avro radio en tv aandacht aan de aktie besteed en op vrijdagavond de 25ste zal deze omroep tijdens een grote gala avond op radio en tv de opbrengst be kend maken. Voor het rondbrengen en ophalen van de enveloppen is een groot aantal mensen nodig. Hulp is dan ook zeer welkom, vooral in Den Burg. Voor meer informatie en voor het op geven als kollektant kan men terecht bij de volgende personen: Mej. P. Hopman, Weststraat 8, Den Burg. De heer G. Visch, Trompstraat 15, Ou deschild, tel. (02220) 3968. De heer P. Brouwer, Peperstraat 5, Oos terend, tel. (02223)261. Mevrouw M. Groot, Hogereind 7, De Waal, tel (02220) 4123. Mevrouw Zwanenburg, Naalrand9, Den Hoorn, tel. (02226) 272. De heer G. Monen, Kikkertstraat 10, De Cocksdorp, tel. (02222) 269. De heer M. Mantje, Dorpsstraat 64, De Koog, tel (02228) 227. De heer A. J. Dijksen, Duinroosstraat 20, De Koog, tel (02228) 676. Tijdens een bijeenkomst in De Witte Burcht van het Katholiek Vrouwengilde hield griffier Th. Waterman een lezing over zijn werkzaamheden bij het kanton gerecht in Den Helder. De avond werd goed bezocht. Er waren ongeveer 80 aanwezigen. De heer Waterman verklaarde dat het hem er vooral om te doen was door middel van lezingen als deze de duidelijk aanwezige drempelvrees voor de griffie weg te nemen. Hij maakte zijn gehoor duidelijk dat men bij dit instituut pro deo allerlei informatie op gerechtelijk gebied kan verkrijgen. Hij noemde het advise ren bij het nemen van juridische stappen op adoptief en financieel gebied. De Helderse griffier gaf zijn gehoor een indruk van de verbanden die tussen de verschillende takken van de rechterlijke macht bestaan. Hij legde hierbij uit hoe de gang van zaken bij een rechtspraak is en welke beroepen daarmee te maken hebben. Hierbij behandelde hij ondermeer het publiekrecht en het provaatrecht, en de verschillen die daartussen bestaan. Voorts dat op Texel de burgemeester ondermeer plaatsvervangend kanton rechter is en de gemeentesecretaris plaatsvervangend griffier van het kan tongerecht. laar aanleiding van de vraag wie lere informatie kan geven over het egere Texel-island bij Amerika het eigende. )p een in het bezit van mijn dochter de historische kaart van de omge- g van New York, uit 1673 welke 1 onderschrift draagt: "Nieuw Amster- n, onlangs Nieuw Jorck genamt, en hernomen bij de Nederlanders op 24 Aug. 1673" staan twee eilanden igegeven met resp. de namen „Texel zabets Eylandt)" en "Vlielant itocke)". Beide eilanden vertonen i vorm en overeenkomst met de vorm i Texel en Vlieland. De eilanden w len aan het begin van de Hudson- li. In de Bos-atlas vinden we ten Jen van New Bedford nu nog eens nd met de naam Nantucket". Ook andere eiland is in deze atlas wel igegeven, maar niet benaamd. Het is h wel tekenend voor de onderne- igslust van de Hollanders in die jaren, vrijwel op dezelfde dag, waarop een slag met Frankrijk en Engeland plaats id (welke vermoedelijk aanleiding is Veest voor de naamgeving van de de Texel in Parijs) aan de anderé it van de wereld Nieuw Jorck werd nomen. G. A. Oskam, Den Burg publiek op de verkeerde momenten lachte en daardoor meer geamuseerd dan ontroerd leek. Het zal wel een gevolg zijn van het feit dat toeschou wers en spelers elkaar goed kennen. Het verhaal: Na vier maanden wegens stroperij en bedreiging te hebben vast gezeten komt Meindert van Rooijen, bijgenaamd De Koet terug uit de gevan genis. Hij krijgt al gauw ruzie met Bas Mulder, eigenaar van een houtzagerij, die er mede de oorzaak van was dat De Koet werd opgesloten. Als de houtza gerij in vlammen opgaat en het duidelijk is dat moedwil in het spel is, valt de verdenking op De Koet en een groot scheepse zoekaktie begint. De Koet wordt echter verborgen gehouden door zijn verloofde Geerte Spijkstra die hem trouw is gebleven in de wetenschap dat Meindert niet echt slecht is. De tragedie bereikt zijn hoogtepunt als blijkt dat het onnozele Hannes is geweest die de zagerij in brand heeft gestoken, uit gevoel van solidariteit met De Koet. Hij vindt het „net goed" en „lekkerrr". De kasteleinsdochter Marijke Brinkers moet dit feit bekend maken om De Koet van alle verdenking te vrijwaren, hoewel zij weet dat Hannes dan in een gesticht zal worden opgenomen, iets waar zij zich steeds fel tegen heeft verzet. Overgave Naast de creatie die Dirk Roeper als Hannes ten beste gaf, komt Hetty Beijert veel lof toe. Als de kasteleins dochter Marijke ging zij volkomen op in haar rol. Het getob, de ongerustheid, de ontreddering, de overgave, het kwam er allemaal levensecht uit, zij het dat een enkel moment van overdrijving sprake was waardoor het effekt gedeeltelijk teniet werd gedaan. Ria van Egmond zagen we voor het eerstop de planken: als Geerte Spijkstra (vriendin van Marijke en verloofde van De Koet). Ze acteerde aanmerkelijk meer ingetogen, maar was alleszins geloofwaardig als het eenvoudige, goe de meisje dat zich de hoon van de dorpsbevolking aantrekt. Hein Tjepkema vertolkte met verve de rol van de houtzager Mulder. Hij zorgde ervoor dat het huichelachtige en onsym- DE WAAL De toneelvereniging ,t Amateurtje heeft alle reden om it voldoening op vrijdagavond j.l. terug te zien want het toen in De ielewaal opgevoerde dramatisch toneelspel ,,De onnozele" werd sr goed gebracht. Bijna alle rollen waren in bekwame handen en lisseur A. Kaper is er in geslaagd het talent volledig tot zijn recht te enkomen. Ie keus van dit stuk mag gelukkig rden genoemd. Evenals andere to- flverenigingen wil 't Amatuertje wel is wat anders dan een klucht en ook Ier het publiek valt het verlangen ir de „levensstukken" van weleer te "stateren. Maar al te vaak zijn derge- e serieuze stukken afschuwelijke dra- 1, maar dat viel met „De onnozele" (schreven door Anton Beuving) best zonder dat we willen beweren dat een toppunt van dramatische schrijf- ist was zorgde de voorzitter van de eniging er in zijn welkomstwoord 'r dat de verwachtingen niet al te ig werden gespannen door te bewe- dat het stuk nogal zwaar was veest voor 't Amateurtje. Het tegen- I bleek al spoedig het geval. Gebrek belangstelling voor deze prestatie er niet er waren 217 toeschouwers, Scène uit ,,De onnozele". Van links naar rechts Hetty Beijert als de kaste leinsdochter, Arie Kager als herbergier Brinkers en Dirk Roeper als onnozele Hannes. wat betekent dat De Wielewaal-zaal eivol was. Ontroerend Veel van het succes van het stuk is te danken aan Dirk Roeper die de rol van de goedige maar zwakzinnige Hannes op treffende en ontroerende wijze ge stalte gaf. Op rolvastheid en tekstvoor dracht kwam het niet zo aan (Hannes kan nauwelijks proten) maar de gelui- den, gezichtsuitdrukkingen en de wijze waarop de gebochelde Roeper zich voortbewoog, waren griezelig echt. Het iag dan ook niet aan Roeper dat het

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 9