Cjroen (2wartsjexeh in het hart., =fïecreatiestichting koopt Hotel Bosch en Zee w Bebouw maakt plaats voor 81 appartementen pijdeMelkn^ vanzelf! 0 mm Vrouwen ingezet bij aanvullend werk Wethouder J. Zuidewind (VVD): Gemeente besturen niet te doen voor part-timers j wm-~* Systeem-Sparen 3R8 S m tneró le Beker gortpap of bloempap Halve liter van 74 unieke Sint Nicolaasaanbieding Bakker B.V. /paarbank Experiment is uniek Gemeente moet meer dan een ton betalen aan De Liefde Natuur methode ig voor et. Van uw spaargiro leggen wij elke maand automatisch iets voor u opzij De winkelauto van de Nederlandse Wolfederatie komt op maandag 28 november van 8.30 tot 12.30 uur op de Groeneplaats in Den Burg. NEDERLANDSE WOLFEDERATIE Mantje Schoenen B. V. VRIJDAG 25 NOVEMBER 1977 91e JAARGANG No. 9231 De Recreatiestichting Texel heeft besloten hotel „Bosch en Zee" te e Koog te kopen als de gemeente akkoord gaat met het plan om it hotel te slopen en te vervangen door 81 recreatieappartementen, et de uitvoering van dit plan zal ongeveer acht miljoen gulden zijn imoeid. B. en W. zijn bereid medewerking te rlenen door de gemeenteraad voor te sllen een voorbereidingsbesluit te ne- sn. De geplande appartementen heb- m nl. twee bouwlagen wat niet in lereenstemming is met het bestem- ingsplan buitengebied. Hotel „Bosch en Zee" is thans eigen- im van het aannemersbedrijf Rehorst I Waddinxveen, die het korte tijd ileden overnam van de heer N. van ihoonhoven. Rehorst had het plan om het hotel 40 bungalows te bouwen et de bedoeling deze te verkopen aan irticulieren. Het bestaande hotelge- )uw zou dan de centrale voorzieningen rar dit complex herbergen. Liever RST Het gemeentebestuur was niet erg blij Sjsjet dit duidelijk speculatieve plan wat toe bijdroeg dat Rehorst bereid was it hotel door te verkopen aan de RST. e Recreatiestichting geeft de garantie it de te bouwen recreatie-eenheden tsluitend zullen worden verhuurd. Het gemeentebeleid staat geen noe- enswaardige uitbreiding toe van de 59 Geldig t/m zaterdag 26 november Stalen Candino Quartz chronograaf Geheel Zwitsers. Wijst: uren, minuten, seconden, dag, maand, datum. Stopwatch tot 1/100 seconde, tussentijden en lap-time. f345,- Groeneplaats bestaande capaciteit van recreatiege bouwen. „Bosch en Zee" had formeel 100 slaapplaatsen (in de praktijk waren het er echter 1801) zodat de door de RST gewenste 81 appartementen een enorme capaciteitsvergroting zouden betekenen. De RST is aan dit bezwaar tegemoet gekomen door aan te bieden het teveel aan slaapplaatsen in mindering te bren gen op hun terrein Loodsmansduin. Het bestuur is bereid de bunkers die daar als zomerverblijf worden verhuurd te ont ruimen (wat een verschil uitmaakt van 104 slaapplaatsen) en het aantal jaar plaatsen voor stacaravans terug te brengen. Zodat per saldo het aantal slaapplaatsen gelijk blijft (en in vergelij king met het in de praktijk in „Bosch en Zee" aanwezige aantal gasten zelfs belangrijk afneemt). Het voordeel is een belanariike bijdrage aan de kwaliteit van de recreatieve onderkomens en daardoor aan de seizoenverbreding. B. en W. voelen daarom wel voor de RST-plannen. Gisteravond heeft de commissie ruimtelijke ordening er zijn oordeel over gegeven. WESTDORP VERGADERDE TELEFONISCH MEE Wethouder Jaap Westdorp van het Pakt was dinsdag wegens ziekte verhinderd de begrotingsvergade ring bij te wonen. Toch maakte hij de besprekingen van het begin tot het eind mee dank zij de telefoon. Notulist W. Stam had de hoorn van de zich in de raadszaal bevindende telefoon voor de luidspreker van de geluidsinstallatie gelegd zodat Westdorp het allemaal prachtig kon volgen. Op een gegeven moment sprak hij via de telefoon zelfs zijn instemming uit met het voorstel om een ruimere financiële tegemoet koming te verstrekken voor school reisjes. Een kostbare grap was het niet want een gesprek op Texel kost 16 centongeacht de lengte -3 -ujtt/t nadarlond" spaarspecialisten sinds 1817 Sinds maandag zijn op Texel ook vrouwen ingezet bij het aan vullend werk. Zes dames van 18 tot 24 jaar zijn in de Dennen in de buurt van de Randweg nijver bezig met het verslepen van afge knapte takken die zijn bestemd voor het vastleggen van stuivend duinzand. Dat gebeurt op basis van vrijwilligheid. Als de dames menen dat ze het niet kunnen volhouden of hun opzichter is on tevreden, dan wordt er onmiddel lijk mee gestopt zonder dat dit gevolgen heeft voor de werkloos heidsuitkering. Op dit moment ziet het er bepaald niet naar uit dat de vrouwen het spoedig zullen laten afweten. In tegendeel: er wordt enthousiast en hard gewerkt. „Tè hard zelfs", vertelde een van hen vol trots. „De mannen hebben moeite om ons bij te houden". Het ruimen van takken in het bos is een aanvullend werkproject dat zoals gebruikelijk wordt uitgevoerd door de Grontmij. Het initiatief om hierbij ni^t alleen mannelijke werklozen te betrek ken is van de dames zelf afkomstig. Al twee jaar geleden vroeg Janka van der Brink (die evenals de meeste andere betrokken vrouwen 's zomers in de horeca werkt) of zij 's winters helmplan- ten of ander aanvullend werk mocht doen. Dat stuitte toen op bezwaren, waar de dames zelf om lachen. De mensen die erover moesten beslis sen beschouwden onder andere het niet aanwezig zijn van toiletakkommodatie als een probleem. Hoe is dat dan nu opgelost? De dames wijzen naar de Texelse vrouwen welgemoed aan het werk in het bos. De takken worden naar de beg gesleept, waar ze op een vracht wagen van de firma Daalder worden geladen om naar de duinen te worden afgevoerd. grote stapels takken. „Schuilplaatsen genoeg". Het werk moest wel wennen, 's Avonds voelt iedereen zich gezond moe en slaapt als een roos. Als het goed blijft gaan, duurt het project tot half maart. Voor die tijd zullen de dames mogelijk ook bij helmsteken en helmplanten worden ingezet. Voor zover bekend is het inschakelen van vrouwen bij aan vullend werk nooit ergens anders in Nederland gebeurd. Het enige nadeel er van is dat hierdoor een aantal mannelij ke werklozen niet aan het werk kan. De financiële middelen staan toe dat niet meer dan ongeveer veertig personen aanvullend werk doen. Er zijn op het ogenblik 200 werklozen op Texel, ongeveer evenveel als vorig jaar. Daaronder zijn 69 vrouwen waar van 42 beneden de 23 jaar. Het besturen van een gemeente als Texel wordt steeds moeilijker en tijdrovender. Het is in feite niet meer te doen voor mensen die daaraan maar een deel van hun dagtaak kunnen besteden. „U moet van de part time bestuurders af. Het is niet meer op te brengen", aldus wet houder Jan Zuidewind van de VVD in zijn reaktie op hetgeen de diverse raadsleden in hun algemene beschouwing over het te voeren gemeentebeleid naar voren hadden gebracht. Zuidewind vond de kritiek van de raad op de beleidsnota mild. „We doen ons best maar we vragen ons af of dit allemaal in de huidige struktuur is te realiseren. De frakties moeten zich gaan beraden over waarborgen voor kwaliteit en continuïteit. Gezien de toekomstige ontwikkelingen moet u paraat zijn", aldus de wethouder, nadat hij had geconstateerd dat in de afgelopen perio de belangrijke beslissingen zijn geno men waarvan het effekt lang zal door werken. Volgend jaar heeft de nieuwe gemeenteraad met een nieuwe burge meester daarmee te maken. Beleid kun je niet zomaar ombuigen. Zuivering vertraagd Zuidewind vertelde dat de uitbreiding van de rioolzuiveringsinstallatie aan de Pontweg ter hoogte van Everstekoog een jaar vertraging heeft opgelopen als gevolg van de bezwarenprocedure die door de heer Bakker is aangespannen. Zoals bekend zegt deze overlast te ondervinden van deze zuivering die volgens hem niet legaal tot stand is gekomen. Nu zal het niet lukken Gerritsland tijdig te rioleren. De achterstand veroor zaakt volgens Zuidewind ook een jaar vertraging van de uitbreiding van de thans veel te kleine zuiveringsinstallatie in De Cocksdorp. Inmiddels is besloten het afvalwater van Loodsmansduinen op provisorische wijze naar de bestaan de installatie van Everstekoog af te voeren, omdat de installatie van Den Burg nu al te klein is. Samenvattend stelde Zuidewind vast dat het jaar vertraging „verschrikkelijk veel schade" heeft opgeleverd. Die uitlating werd hem later door raadsleden kwalijk geno men. De heer Bakker heeft gebruik gemaakt van zijn normale rechten en niet kan worden verlangd dat hij daar van afziet omdat er vertragingen ont staan. Drinkwater Zuidewind vertelde verder dat Uitwa- terende Sluizen kontakt heeft met PWN over de mogelijkheden om het van de rioolzuiverinainstallaties afkomstiae wa ter niet meer in zee te lozen maar het ergens op te slaan als drinkwatervoor- raad. Het onderhoud van de gemeentelijke wegen laat te wensen over omdat de gelden die voor het doel van het rijk worden verkregen zeer ontoereikend zijn. „Een gigantisch tekort. Het zou veel beter worden als de verbindings wegen tussen de dorpen „tertiair" zouden worden, waardoor de vergoe dingen omhoog gaan. Zuidewind vond dat de uitkeringen voor de wegen niet van de provincie zouden moeten ko men, maar van het rijk en wel volgens een vast, geïndexeerd systeem. „Nu zijn de provinciale uitkeringen ieder jaar weer een verrassing". Het herbestratingsplan wordt naar wens uitgevoerd. De Kogerstraat (tus sen Stenenplaats en De Zes) is thans onder handen. Spoedig zullen Graven straat, Warmoesstraat en Molenstraat volgen. Ook in de andere dorpen is op dat gebied de gewenste aktiviteit. Bittere pil Het aantal aansluitingen op het aard- gasnet is tot dusver ver beneden ver wachting gebleven. Wethouder Zuide wind zei dat de gemeente over het jaar 1977 een bedrag van meer dan een ton aan de firma De Liefde zal moeten uit keren (ƒ180,— per niet aangesloten perceel). De wethouder wond er geen doekjes om dat hij er spijt van had dat de gemeente met De Liefde in zee is gegaan onder deze kondities. „De gemeente heeft meer garanties gegeven dan gevraagd". Ook de organisatie en samenwerking bij het maken van de aansluitingen door Texelse installateurs heeft jammerlijk gefaald. De installateurs garandeerden een bepaald werktempo maar hebben zich daaraan niet gehouden. Voor de naaste toekomst was Zuidewind niet somber gestemd: over twee jaar zal het vereiste aantal aansluitingen er wèl zijn. De gemeente, zo zei hij, heeft alles gedaan om het aardgas op Texel aan de man te brengen maar bepaalde weer standen (o.a. veroorzaakt door de on welwillende houding van de provincie destijds) waren niet te overbruggen. Momenteel worden tachtig tot negentig (Lees verder op pagina 2) De verlaagde hiel geeft het lichaam weer de natuurlijke houding terug. Maten 37 t/m 46. fS7,~, f94,- en ƒ100,-

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1