Geen gemarchandeer met de „47000'' Voor het weekend Wethouder J. Nauta (CDA): Geluk bij een ongeluk Gezellig winkelen Sn Den Burgt Recreatiestichting Politie houdt p bietenwagens Rai in het oog g "i 4 Lichte hersenschudding Koersen vreemde valuta VERVOLG VAN PAG.l Zuidewind VERVOLG VAN PAG.l Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis Tandartsen De Texelse apotheek Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten VRIJDAG 25 NOVEMBER 1977 TEXELSE COURANT PAG'NAJ|RIJ Het gemeentebestuur peinst er voorlopig niet over om het maximum van 47.000 toeristische slaapplaatsen in 1985 ter dilcussie te stellen. Wethouder Jook Nauta benadrukte dat dinsdagavond nog eens in zijn reaktie op de algemene beschouwingen van de raad. Hij herhaalde, niet voor het eerst, dat 47.000 slaapplaatsen het uiterste maximum is en geen streefgetal. Het college had overigens zelf enige twijfel daarover gewekt door zich in de beleidsnota wat minder duidelijk uit te drukken. Dinsdagavond werrd dat gecorrigeerd, om alle misver stand te vermijdem. Net als Zuidewind liet ook Nauta blijken dat het collegewerk hem tamelijk zwaar valt. Hij vond zelfs dat hij het „als aanhanger van een principiële partij" moeilijker had dan de mensen die de problemen uitsluitend bekijken vanuit een bepaalde zakelijke invalshoek. Nauta: Het werk heeft invloed op mijn zaken- en privéleven maar het blijft voor mij een uitdaging die ik zal blijven ver vullen. De CDA-wethouder zei dat het ge meentebestuur het aantal recreatieve slaapplaatsen op Texel wel degelijk in de hand heeft, beter dan ooit zelfs en veel beter dan op de andere Waddeneilan den het geval is. De recreatie is op de andere eilanden veel meer dominerend. Aan de afrondings- en verfijningssituatie waarin Texel reeds zit, is men daar nog niet toe. In een poging af te rekenen met de veelgehoorde opvatting dat de auto's de schuld van alle problemen zijn, wees Nauta op Vlieland en Schiermonnikoog waar geen auto's worden toegelaten terwijl daar toch sprake is van een enorme recreatiedruk. Voor het verstrekken van logies met ontbijt heeft men geen vergunning nodig en de gemeente heeft er dus geen controle op. Toch houdt dat geen gevaar in dat de 47.000 bedden voor tijdig zullen worden overschreden, want van het totaal aantal overnachtingen vindt slechts 3% in deze sector plaats. De belangstelling voor deze bijverdien ste is zelfs tanend omdat steeds meer mensen er de rompslomp en het gemis aan privacy niet meer voor over hebben. Verschuiving Verschuiving van tenten naar meer permanente akkommodatie betekent niet dat de gemeente het aantal tent- kampeerders wil beperken. Dat aantal blijft gehandhaafd. Maar wat er nog aan verblijfsmogelijkheden bijkomt moet van permanente aard zijn en kwalitatief hoogwaardig. Het zijn de kwalitatief beste akkommodaties die het gtootste aantal weken per jaar worden verhuurd. Sprekende over de te grote dichthe den op sommige recreatieterreinen zei Nauta dat in het verleden de toegestane kapaciteit van een kampeerterrein uit sluitend afhing van het aantal toiletten. Tegenwoordig gelden daarnaast andere criteria, o.a. vastgelegd in het bestem mingsplan. Het beleid is er in ieder geval op gericht „scheefgegroeide" verhou dingen recht te trekken". Marsplan Het zal nog drie tot vijf jaar duren voordat kan worden gebouwd in het bestemmingsplan De Mars bij Den Burg. Weliswaar is een begin gemaakt met de verwerving van de grond aldaar. De 14-jarige A.B. uit Den Burg liep dinsdagavond „slechts" een lichte her senschudding op toen hij plotseling met zijn fiets de Bernhardlaan opreed en daar bij tegen de Ford Taunus van J.B. uit Wognum botste. De jongen hsd een geluk bij een ongeluk omdat hij met zijn hoofd tegen de gelaagde voorruit van de wagen kwam waarin slechts een ster ontstond. Indien het glas was gebroken waren de gevolgen veel ernstiger ge weest. B. reed zonder op of om te kijken met zijn fiets vanuit de Wilsterstraat de Bernhardlaan op om naar zijn ouderlijke woning te gaan, toen de personenauto naderde vanuit de richting Schilderend. De jongen werd geschept en belandde op de motorkap waarbij hij met zijn hoofd de voorruit trof. De fiets werd volledig vernield. De auto kreeg de reeds genoemde gebroken ruit, enige plaatschade en een lekke band. maar er zal eerst een bestemmingsplan moeten komen, aldus Nauta. Het in dustrieterrein Oudeschild kan medio volgend jaar al in gebruik worden aeno- men. Elf gegadigden hebben zich voor dit terrein al gemeld. Dogmatisch Sprekende over verkeersvraagstuk- ken zei de wethouder niet te begrijpen waarom het Pakt vindt dat de noodzaak van de doorbraak Parkstraat-Warmoes straat niet is aangetoond. Hij meende dat een dogmatische benadering hier een rol speelt. Het plan om een deel van de geplande tooeristische rijwielpaden op de oude binnendijken te leggen gaat niet door. Nauta zei dat hiertoe is besloten wegens de bezwaren die daartegen zijn inge diend. Bovendien zijn er problemen van meer technische aard. De kruin van sommige dijkgedeelten is zo smal dat er geen behoorlijk fietspad op kan worden aangelegd. Er is nu een gewijzigd fiets padenplan dat voor subsidie wordt voorgedragen. De exploitatie van het Natuurrecrea- tiecentrum is moeilijk. De gemeente is bereid haar financiële steun uit te breiden, maar de verwachting bestaat dat ook de hogere overheden royaler over de brug zullen komen. CRM-aankopen Het college heeft met de directie Natuurbehoud van CRM gesproken over het omstreden grondaankoopbe- leid op Texel. Zoals bekend hebben B. en W. er ernstig bezwaar tegen dat CRM gronden aankoopt en deze feitelijk aan hun agrarische bestemming ont trekt. Nauta vertelde dat men op het ministerie begrip had getoond voor het Texelse bezwaar. Verandering van be stemming behoort vis de normale plano logische procedure plaats te hebben. Bij dezelfde gelegenheid is de belangrijke bijdrageregeling ter sprake gebracht. Het gemeentebestuur vindt dat een belangrijk deel van de daaraan verbon den uitgaven door CRM moeten worden gedekt, omdat het gaat om een alge meen landschapsbelang. De besprekin gen waren tot dusver oriënterend; het echte beraad zal echter volgen. Over hotel „De Lindeboom-Texel" wilde Nauta niet veel zeggen. Een plan voorziet in handhaving van de hotel- funktie, uitgebreid met enkele gemeen schapsvoorzieningen, komt in januari ter tafel. Maandagmiddag gebeurde op de kruising Schilderend-Bernhardlaan een ongeval dat zich anders voordeed dan aanvankelijk werd verondersteld. De fietsende mevrouw J.W.-M. liep hierbij een lichte hersenschudding op. Mevrouw W. werd door een PTT-be- stelwagen bestuurd door de heer S. te laat opgemerkt toen zij uit de richting Den Burg linksaf wilde slaan. Op het kruispunt werd zij door S. aangereden die op de Bernhardlaan reed en naar de richting Oudeschild afsloeg. Bij de bot sing kwam mevrouw W. te vallen. Het achterwiel van de fiets werd verbogen en de bestelauto kreeg enkele deuken. Westduitse marken Belgische francs Franse francs Zweedse kronen Zwitserse francs Amerikaanse dollars Engelse ponden 100 7106,25 100 7 6,71 100 7 48,50 100 7 48,75 100 7108,50 1 7 2,36 1 7 4,26 Oostenrijkse schillingen 100 7 14,97 Italiaanse lires 10.000 7 26,00 tf- *y* van 28 november tot en met 2 december zijn de winkels ook van 19.00 tot 21.00 uur geopend. Zaterdag 4 december sluiten de winkels om 17.00 uur. aansluitingen per maand tot stand ge bracht, zodat het op wat langere termijn wel goed komt. De firma De Liefde heeft het plan voor een propaganda campagne in januari. Sociale woningbouw Het uitbreiden van sociale woning bouw op Texel is niet eenvoudig. Zuide wind zei dat door het stimuleren van de particuliere premiebouw de huurwonin gen in de knel komen, wat hij duidelijk betreurde. De Woningbouwvereniging is niet in staat gelijke tred te houden met de behoefte. Het huisvestingsbeleid, met name de huisvesting van jongeren en alleenstaanden baart ook veel zor gen. De Woningbouwvereniging heeft een toewijzingssysteem ontworpen waardoor jongeren wat eerder aan een woning komen. Zuidewind: Een mooi gebaar maar het zet geen zoden aan de dijk. Voor het bestuur van de Woning bouwvereniging had hij overigens alle lof. Uiterste De gemeente grijpt alle middelen aan om het verschijnsel van de tweede woning tegen te gaan: door de eis van deeconomische gebondenheid te stellen, door de advertentieprocedure, door toe passing van de leefbaarheidsverorde ning, door regelingen krachtens het be stemmingsplan en door privaatrechte lijke overeenkomsten. En toch zijn nog niet alle gevallen te winnen. „Maar gebleken is dat wij bereid zijn tot het uiterste te gaan". Zuidewind erkende dat hij wel eens voorbarig en te opti mistisch is geweest bij het uitspreken van verwachtingen over de werkgele genheid in de toekomst. „Een paar jaar geleden dachten we nog dat in Oude schild de mosselindustrie zou kunnen worden gevestigd maar de regering heeft besloten de Oosterschelde niet volledig af te sluiten". De woningrenovatie biedt meer pers pectief als het gaat om behoud van de werkgelegenheid. Zuidewind noemde de plaatselijke bouwmarkt thans nog overspannen, wat ongewenst is. Op Texel zijn 450 mensen in de bouw werkzaam. Per jaar worden 400 bouw projecten gerealiseerd. Met de Zuivelfabriek heeft de ge meente een goed kontakt. Als het daar toch nog mis zou gaan, wordt tijdig overleg gepleegd. Zuidewind stelde vast dat de door Weijdt gewenste visserijsteiger door de vissers zelf niet wordt gewenst. Hij vond het niet zo nodig de steiger aan te leggen voor schepen die uit de vaart zijn genomen. Dank zij de goede samen werking met Rijkswaterstaat kan in de bestaande werkhaven aardig worden geïmprovriseerd. "EILANDEN ONDER DE VOET" COLLEGE REAGEERT OP UITLATINGEN WADDENVERENIGING B. en W. zullen zich beraden over een reaktie op de uitlatingen die zijn gedaan op de onlangs in Leeuwarden gehouden studiedag van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Zoals bekend werd daar gesproken over de schade die de toeristen op de eilanden aanrichten en werd de beschuldigende vinger gewezen op de gemeentebestu ren die niet in staat zouden zijn de zaken op dit punt behoorlijk in de hand te hou den. In de rondvraag van de raadsverga dering van dinsdagavond zei Bert Weijdt dat op de studiedag uitzonderingen als regel zijn voorgesteld. Vooral omdat het uitgebreid de aandacht heeft gekregen in de landelijke pers, vond Weijdt dat het college er zeker niet het zwijgen mag toedoen. Terschelling is in dat opzicht al voorgegaan. „Wat de Waddenvereni ging nu doet gaat alle perken te buiten". Burgemeester Sprenger, die de studie dag had meegemaakt, zei zich de reaktie van Terschelling wel te kunnen voorstel len. Horizontaal: 1. appel 6. grap 10. projektiel 11. familielid 14. alstublieft (afk.) 16. helder 17. voorzetsel 18. regerings-reglement (afk.) 19. eerlijk (Engels) 20. uitstekend 23. goud (Frans) 25. rivier in Italië 26. naar aanleiding van (afk.) 27. landbouwwerktuig 29. bevestiging 30. deel van Sumatra 32. onmeetbaar getal 33. voegwoord 34. zuivelprodukt 36. teken van blijdschap 38. drank 40. bijwoord 41. bolgewas 42. verhoogde toon 43. trek 44. de dato (afk.) 45. bakkerijgrondstof 47. opperwezen 49. brilslang 51soort stof 52. stad der oudheid 53. voegwoord 54. rijstbrandewijn 56. voorzetsel 57. onbep. voornaamwoord (Frans) 59. voorzetsel 61. militair (afk.) 62. windrichting (afk.) 64. sterkte in een stad 68. onbep. hoofdtelwoord 70. vogelprodukt 71evenredige vertegenwoordiging 72. drank 74. thee (Engels) 75. blozen 78. verlangen 79. diktongige hagedis 80. vrolijk en bekoorlijk Verticaal: 1strafwerktuig 2. Oosterse titel 3. getij 4. muziekinstrument 5. lidwoord 6. plaats in Zwitserland 7. goud (Frans) 8. vreemd 9. steundraad 10. voedsel 12. mening 13. werktuig 15. vruchtje 20. en omgekeerd (afk.) 21voorzetsel 22. voorzetsel 24. godsdienst 25. beroemd kunstenaar 28. projektiel 29. rivier in Palestina 31. zangnoot 35. onder andere (afk.) 37. paardje 39. ik (Latijns) 40. laag 46. hetzelfde (afk.) 47. bevalligheid 48. geluid bij onweer 50. de jongere (afk.) 51. land 55. vervoermiddel 58. nostro conto (afk.) 60. water in Brabant 61. laatstleden (afk.) 63.dundoek 65. dunne 66. zwijn 67. dapper 69. bijbelse naam 73.tocht 75. lengtemaat (afk.) 76. klein persoon 77. nikkel (afk.) Fraai plan Het RST-bouwplan (ontworpen door architectenbureau Jan Visser) voorziet in luxueus uitgevoerde appartementen die zullen worden gegroepeerd rond een zwembad. De opzet is zodanig dat de beschikbare grondoppervlakte maxi maal wordt benut (zodat de apparte menten van een bovenverdieping moes ten worden voozien) uiteraard met in achtneming van de strenge dichtheids normen die van gemeentewege zijn voorgeschreven. Sluitend Uit de exploitatieopzet blijkt dat op basis van de huidige gegevens en bij een prijs van 7625,— per week in het hoogseizoen een vrij goede maar te verwachten bezetting over de rest van het jaar een sluitende exploitatie moge lijk is. De RST zit nog niet aan „Bosch en Zee" vast. Als men, wellicht gedwon gen door bezwaren van tegenstanders, van het plan zou afzien, zou Rehorst eigenaar blijven en zijn oorspronkelijke plan uitvoeren. De gemeente is daar niet verheugd over, maar kan er niets aan doen zolang Rehorst zich aan de eisen van het bestemmingsplan houdt. Te jiurri redt De politie zal verscherpt gaan toeziei haf op de transporten van suikerbieten ova de weg. Er zijn reeds enkele processer)0r' verbaal uitgedeeld aan chauffeurs dit ^ai zich niet hielden aan het maximaa Jli toegestane laadvermogen van de ge bruikte vrachtwagens. Volgens adjudant W. Nijholt is he: optreden in deze zaak dringend gebo den omdat een en ander niet alleer ongezond is voor de vrachtwagens maai ook voor de wegen. Bovendien leverei de door deze overbelasting op de wej vallende modderige suikerbieten een groot gevaar op voor de overige wegge bruikers. a A Lit itW' b kt (net C 81 De zuigelingen, die aan de beurt z worden op het bureau verwacht op tijden, waarop hun eigen huisarts zil ting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Coutinho, dinsdag 29 novem ber om 13.30 uur. Dokter Bernard, woensdag 30 vember om 13.30 uur. Vc ppe :i|i 'eer Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagsavonds 20.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur: Dokter BARNARD, Oosterend, Kotterstraat 24, tel. (02223) 234. Dokter Waverijn is van 26 novem ber tot 12 december met vakantie. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 20 00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. L. BOON, Stuifweg 68, 't Noorden, tel. (02223) 354. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18 00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19 Molenstr. 21, Den Burg, tel 2594 Weekenddienst, zaterdag en zon dag 11 30-13.00 uur en van 17 00- 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen: telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220)2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelmmalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 27 november 1977 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur Ds. Van Zijll Langhout. Viering Heilig Avond maal. De Cocksdorp 10 u. ds. Hoekstra bediening Heilig Avondmaal, maandkollekte. Den Hoorn 11.00 u. ds. De Roo uit Den Helder De Koog 9.30 uur ds. De Roo uit Den Helder samen met De Waal De Waal dienst in De Koog Oosterend 9.30 u. dhr. Wolthaus maandkollekte v. de kerkvoogdij Oudeschild 19.00 uur gemeen schappelijke R.K.-N.H. kerk dienst in de R.K. Kerk. M.m.v. hetTexels mannenkoor GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Ds. Drost, uit Rijswijk. Nevendienst voor alle kinderen. 19.30 uur Ds. Drost. Oosterend 9.45 uur Ds. De Boer m.m.v. Soli Deo Gloria" 17.00 uur D. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Eerste adventszondag. Gezinsdienst. (deze dienst wordt om 19.30 uur uitgezonden door De Lichtboei) ROOMS-KATHOLIEKE KERK Weekend 26 27 november 1977 Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „de Lichtboei" zondag: 10.45 uur. De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zaterdag 19.30 uur zondag: 19.00 uur interkerkelijke dienst. Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zondag 10.45 uur Oosterend: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN In het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. leui OU' oec lok MV Si :nd' Te koop filmcamera, projector, scherm, filmzon, plakpers. Wage- makerstr. 5, tel. 3413. Afwasautomaat te koop z.g.a.n. Thijsselaan 97, tel. 3661. Laat ook Uw vakantie door de RABOBANK ver zorgen. Te koop 3 stapelbedden Gerritslanderdijk 41, tel. 02220-2459. Wie heeft in de Noord wester bij de brievenbus een bruine sjaal gevonden, met voor mij waardevol aandenken. Achter de broche zit een ring met naam ingegraveerd. Tegen belo ning terug te bezorgen Noordwester 1 Noordwester 11 of ooli- tiebureau, tel. 02220-3059. kan ook zijn dat met deze storm en regen de sjaal als een vot ergens is blijven hangen. Te koop spierwit judo- pak, mt 170, met gele band. Tennisrokje mt. 36, trainingspak, zwart met rood, mt. 38, spikes mt. 37. Veldschoenen mt. 38. Marleen Ellen, tel. 3308. Te koop: een hok van 3 verdiepingen, hoogte 1.30 m, breedte 1.12 m, diepte 0.46 m. Uitermate ge schikt voor kleine dieren. Moet weg, dus 'n koopjel Dierenpension „Ellen", tel. 3308. Wegens omstandighe den af te halen 2 groenendaeler pups. Tel. 02220-3102. Verhuisd mevr. R. v.d. Berg-Eelman van huize „Herdia" naar „Huis ter Duin", Bremstraat 155, kamer 112, Den Helder. Wilt U St. Nicolaas aan huis? Bel (02228) 267 vroegtijdig I Basketbalver. De Mareis vraagt voor haar meisjes- team een begeleider(ster) Wij zoeken iemand die ouder dan 21 jaar is en belangstelling heeft voor de basketbalsport. U kunt zich in verbinding stellen met K. Duinker, Marelstr 6, Den Burg. Tel. overdag (02220) 2154, 's avonds (02220)3993. Te koop 2-jar. Bouvier met stamb., reu. Hoofd weg 102, tel. 437. Ner meisje, 18 jr. zoekt werk. Liefst winkel huish. Tel. na 18.00 uur: 02208-6003. alf pin y Ca 5 40 rer, 2 Slai 922 C roo lag itra T toe >OS '40 We V rat ïin (O' uw Sf el V 6 Te k. koeldiepvrieskast I 13 sterren) z.g.'a.n. Wie heeft m'n zwarte herenfiets gezien, stondj bij de Sporthal. Tel. 2034.1 d Wij zijn gesloten van 2Ej[b 3ri Pension volgens afspraak- V Dierenpension „Ellen", tel. 3308.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2