ngeveer 1700 belangstellenden Recordbezoek bij jubilerend„KO TEX Een illusie armer" E.w. steekt de draak met industriepropaganda hdpze In handje!* Verkoping bracht 6 mille op Zon, maan en hoog water „WAT IK ZEGGEN WOU.." Yoga UILLETON UDAG 25 NOVEMBER 1977 TEXELSE COURANT PAGINA 7 meester J. Rijpma uit Usquert beoordeelt de sierduiven, administratief geassis- I door mevrouw Bakker-Zandstra. j|e Kotex-jubileum clubshow die dit kend in het bedrijfsgebouw van [ers bloembollenbedrijf gehouden is een groot succes getflorden. schatting 1.700 personen kwamen of meerdere malen deze uitgebrei- gratis toegankelijke, kleindierten- hstelling bezoeken. 'i e topdrukte deed zich voor op Ilag toen er rond het middaguur en ntheetijd" helemaal geen doorko- meer aan was. Een positief gevolg de drukte was een aanzienlijke uit- ling van het ledental van het 35 jaar s,,Kotex" dat van 52 naar ongeveer ing. ver inkomsten heeft het „Kotex"- :uur ondanks het gratis openstellen de tentoonstelling niet te klagen id, omdat de uitgebreide tombola al uitverkocht raakte. Bovendien l er nogal in de tentoongestelde in gehandeld waarbij konijnen, iders, vogels en duiven van eige- wisselden. Opening 'ijdagavond was het wethouder J. l/estdorp die samen met „Kotex"- zitter H. Snoek deze tentoonstelling ide. In zijn toespraak memoreerde itdorp het altijd aanwezige enthou- ne dat deze qua ledental betrekke- ;leine vereniging in de afgelopen 35 aan de dag heeft gelegd. De laatste i is steeds meer gebleken dat itex" in een duidelijke behoefte voorziet. Inhakend op hetgeen voorzit ter Snoek eerder had gezegd over de moeilijkheden die ,,Kotex" vaak onder vond bij het zoeken naar een goede plaats voor de clubshows zei Westdorp dat hij met genoegen heeft geconsta teerd dat de vereniging het dit jaar ,,toch weer geklaard heeft". Het be drijfsgebouw van Kager blijkt een ideale oplossing te zijn voor deze kleindierten- toonstelling. De wethouder hoopte dat „Kotex" ook in de komende jaren over deze ruimte zal kunnen blijven beschik ken. Tenslotte verklaarde Westdorp dat het ,,Kotex"-bestuur indien dat nodig mocht blijken op financieel gebied altijd bij het gemeentebestuur kan aanklop pen, waar men hem dan aan zijn zijde kon weten. Keuringsresultaten Voorafgaande aan deze tentoonstel ling werden alle 350 ingezonden dieren aan een deskundige keuring onderwor pen waarbij diverse malen het predikaat F (fraai) viel. Na U (uitstekend) de beste klassering. De belangrijkste uitslagen waren als volgt: Grote hoenders. Keurmeester J. L. Meijer. Het predikaat F (fraai) werd gegeven voor inzendingen van M. Kikkert-Tjep- kema (Drentse hoen, haan jong), G. Lap-Hogetoorn (leghorn zwart, hen oud), S. Tjepkema (Wyandotte wit, haan oud) en S. Tjepkema (Wyandotte wit, hen oud). In deze afdeling viel 20 maal het predikaat ZG. Duiven. Keurmeester J. Rijpma. Het predikaat F (fraai) werd gegeven voor inzendingen van Comb. Wijngaar den (Modena gazzi zwart, doffer oud), C. Bruin (Modena Schietti dun, duivin jong) en C. Bruin (Modena Schietti rood,doffer oud). In deze afdeling viel 25 maal het predikaat ZG. Konijnen. Keurmeester C. Gelein. Het predikaat F (fraai) werd gegeven voor inzendingen van S. Tjepkema (Vlaamse reus ijzergrauw, ram jong), S. Tjepkema (Vlaamse reus wit, ram jong), H. Broekman (Franse hangoor konijn grijs, voedster jong), S. J. Rijk (Franse hangoor bont, ram jong, N. Rentenaar- Bommezij (Franse hangoor wit, ram oud), N. Rentenaar-Bommezij (Franse hangoor wit, voedster oud), N. Rente naar-Bommezij (Franse hangoor wit, ram jong) 2 maal, A. Bakker (Franse hangoor wit, ram jong), N. Rentenaar- Bommezij (Wener wit, voedster jong), S. Tjepkema (Alaska, voedster oud), S. Tjepkama (Rex, blauw-grijs, ram jong), S. Tjepkema (angora wit, voedster jong) en N. Slikker-Zijp (Rex blauw, voedster jong), in deze afdeling viel 22 maal het predikaat ZG. Vogels. Keurmeester A. Dommerholt. Bondsprijzen van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers werden ge wonnen door J. Veltkamp (bondskruis en bondsmedaille) en M. Heijmans (bondsmedaille). De prijzen zijn uitslui tend voor „eigen kweek" of „insecten en vruchtenetende vogels". Ereprijzen De winnaars van de hoofdereprijzen werden S. Tjepkema Ep. 1 (haan, gr. hoenders), A. R. Boeien Ep. 2 (hen, gr. hoenders), Comb. Wijngaarden Ep. 3 (duif), S. Tjepkema Ep. 4 (konijn), S. Zijm Ep. 6 (konijn A klasse), S. Zijm Ep.7 (konijn A klasse op 1), J. Veltkamp Ep. 8 (fraaiste vogel), J. Veltkamp Ep. 9 (A vogel), J. Veltkamp Ep. 10 (A vogel op 1), M. Heijmans Ep. 10a (A vogel op 2), J. Veltkamp Ep. 11 (A vogel eigen kweek), M. Heijmans Ep. 12 (B vogel eigen kweek) en J. Schouwstra Ep. 13 (C vogel). Er waren in totaal 65 ereprijzen. Uitgereikt werden 13 C-prijzen (beker), 21 B-prijzen en 31 A-prijzen. Prijzen van de Nederlandse Konijnen- bond (NKB) gingen naar N. Rentenaar- Bommezij en S. Tjepkema. De door de gemeente Texel beschikbaar gestelde beker werd ditmaal in de afdeling konij nen uitgereikt (volgend jaar is de vogel afdeling aan de beurt). Deze gemeente beker werd gewonnen door S. Tjepke ma. De tentoonstellingsopbouw en de ontmanteling ervan stond onder leiding van ,,Kotex"-voorzitter H. Snoek. De voedercommissie betond uit de heren S. Tjepkema en W. Rijk (hoenders, sier duiven en konijnen) en H. van Heer- waarde en G. R. Buijsman (alle vo gels). De publieksprijs (een roodkleurige man-kanarie plus kooi) werd niet uitge reikt omdat niemand kans zag de door wethouder J. J. Westdorp verzonnen naam (Ko Tex) te raden! De zon komt 27 nov. op om 8.20 uur en gaat onder om 16.35 uur; 30 nov. op om 8.24 uur en onder om 16.33 uur. Maan: 25 nov. V.M.; 3 dec. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 25 nov. 8.08 en 20.21 Zaterdag 26 nov. 8.45 en 20.59 Zondag 27 nov. 9.21 en 21.33 Maandag 28 nov. 9.57 en 22.03 Dinsdag 29 nov. 10.32 en 22.34 Woensdag 30 nov. 11.06 en 23.02 Donderdag 1 dec. 1.39 en 23.32 Vrijdag 2 dec. en 12.10 Zaterdag 3 dec. 0.03 en 12.46 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. OOSTEREND De zaterdag in het kerkelijk centrum gehouden verkoping heeft f5.865,— opgebracht. Deze ver koping vond plaats in het Gebouw voor Christelijke Belangen aan de Oranje straat te Oosterend. Een aantal prijzen van de gehouden verloting is nog niet afgehaald. De winnende nummers zijn als volgt: rose 924, 934 en groen 37, 120, 121, 219, 286, 302 en 502. De naam van de pop was Lieneke en het aantal bruine bonen was 1172. De prijzen kunnen afgehaald worden bij mevrouw A. Drijver-de Ruiter, Vlie- straat 1, Oosterend, telefoon (02223) 438. BREVEN VAN LEZERS BATEN VERANTWOORDE UJK HE O *N D€ HEOAKT De volgende tekening met tekst namen we over uit Elseviers Weekblad van 29 oktober j.l. ï-'om, dacht hel gemeentebestuur van Texel, talen we ons eiland eens opsloten in de vaart der volkeren. At die schapen en toeristen is wel leuk, maar we moeten bedrijven aantrekken. En dus kwam er een voorlichtingsbrochure, die vertelt hoe fantastisch het allemaal op hel Waddeneiland we! niet is. Probleem is natuurlijk, dat Texel - om hel zacht te zeggen - enigszins excentrisch is gelegen. Maar geen nood, een kaartje van het zuidelijk deel van de Noordzee en een dikke viltstift doen wonderen: opeens is Texel het hart der wereld geworden, rechtstreeks verbonden met miljoenensteden als Londen, Brussel. Hamburg, Groningen en Esbjerg. En dan kun je ook in alle eerlijkheid in de brochure zei ten: „Centraal gelegen in het woon- en werkgebied rondom het Noordzeegebied Direct en snel bereikbaar vanuil zee en door de lucht, over land via autosnelweg E 10 en roll on-roll ojf auto-veerponten vanuil den Helder. „Eerlijk is vals", zeggen ze wel eens. Maar met de viltstift van Keulen naar Texel reizen is heel wat gemakkelijker dan met de auto of zelfs met het vliegtuigfje). Texel ligt nu eenmaal in een uithoek en zal altijd in een uithoek blijven liggen. Gelukkig maar, want daardoor is het nog steeds zo 'n schitterend eiland. Elsevier nam tekst en tekening over uit een brochure die meer dan vijf jaar geleden werd uitgegeven door de Commissie Vestiging Bedrijven, vroeger industriecommis sie geheten. Dit 16 pagina's tellende rijk geïllustreerde drukwerk had tot doel onder nemingen voor vestiging op Texel te interesseren en is dan ook naar vele bedrijven gestuurd, overigens zonder resultaat. Maar misschien komt dat resultaat alsnog, want op Elseviers Weekblad is bijna elke grote Nederlandse ondernemer geabon neerd. Gaarne wil ik reageren op het door de heer J. Brouwer ingezonden stuk in deze krant van 9 november j.l. onder de rubriek „Wat ik zeggen wou". De heer Brouwer haalt auteurs aan van boeken die over de yoga handelen en meent daaruit te moeten konkluderen dat yoga identiek te stellen is met een godsdien stig beleven. Hij doet daarbij nog de krasse uitspraak dat de yoga strijdig is met de bijbelse leer. Voor deze laatste uitspraak draagt hij geen argumenten aan in de vorm van literatuurvermelding, waarschijnlijk omdat dergelijke argu menten er niet zijn. De yoga is een dui zenden jaren oud systeem van het tot ontwikkeling brengen van lichamelijke en geestelijke zelfcontrole, waarbij voor op staat dat lichaam, geest en ziel een eenheid vormen. Het uiteindelijke doel van de yoga is het optimaal en harmo nisch functioneren van deze drie-een heid. Het beoefenen van de hatha-yoga bewerkt in eerste instantie de lichame lijke kant van het geheel, zodat een toe gang tot de meer geestelijke vorm van yoga later mogelijk wordt. De heer Brouwer stelt dat dit juist een belemme ring veroorzaakt van de meer geestelijke vorm van yoga. Dit is een uitspraak die geheel voor zijn eigen verantwoordelijk heid is. Deze mening is in elk geval strij dig met de meest elementaire uitgangs punten van de yoga. Hij schrijft verder dat de christenen in India de yoga verwerpen. De grootste christelijke gemeenschap in India is de Katholieke gemeenschap in het gebied van Pondicherry (in de staat Tamil- Nadie in Zuid-lndia). Deze Katholieke gemeenschap leeft niet geheel harmo nisch samen met de Hindoegemeen schap. Het is dan ook uit principieel standpunt dat de yoga aldaar wordt verworpen en niet uit praktisch stand punt. De yoga is afkomstig uit verschillende culturen. Uiteraard hadden deze ver schillende culturen hun godsdiensten en het is dan ook niet erg vreemd dat de yoga daardoor is beïnvloed. Dat lijkt mij geen bezwaar. De yoga bevat niet zo zeer een kern van zelfverlossing, maar meer van zelf verwerkelijking, dus een element van het streven als mens beter tot zijn recht te komen. Hoe men dat mens-zijn dan moet zien, staat elke yogabeoefenaar volledig vrij en het is onafhankelijk van religie. Wanneer een yogabeoefenaar dit sy steem wil gebruiken om meer diepte te geven aan zijn religieuze beleving, dan kan dit zeer goed, maar nogmaals, het is de yogabeoefenaar volledig vrij om op welk vlak van zijn bestaan dan ook de yoga in te zetten voor een beter functioneren van zijn mens-zijn als geheel. Met vriendelijke groeten, D. Daniels, Eierland door Leida Graafland „Nu zit ik dan eindelijk stevig in het il. Als er geen oorlog meer komt in land, kan me spreekwoordelijk ge- iken niets meer gebeuren. En nu heb m eindelijk gelegenheid om ten volle ngstelling te tonen voor een vrouyv- nag weten, dat ik een paar keren tnd op het oog had. Ik noem na- 'iijk geen namen, dat is niet betame- Beide dames goed ontwikkeld, lelijk zowel als lichamelijk ook dit It een rol bij mij, want daarvoor ben ■nslotte man waarmee ik eer zou nen inleggen. Maar in het ene geval k mijn leeftijd een beletsel te zijn; verschil was net zo groot als tussen Nummer twee bleek het uitsluitend lebben voorzien op mijn positie en bankrekening. Ik kwam te weten, ze na ons huwelijk al vrij spoedig e scheiden om dan een behoorlijke lentatie in de wacht te slepen, zodat lan de rest van haar leven geborgen yijn". at is wel bijzonder gemeen!" kon niet nalaten uit te roepen. „Inderdaad. Gelukkig trapte ik er niet in. En werd voorzichtiger, snap je? Mis schien was er geen vrouw voor mij, misschien had ik me er al enigszins mee verzoend Tot ik jou ontmoette. Je mag het nu wel weten: ik was meteen ver liefd op je. Nu houd ik van je en wil graag, dat je mijn vrouw wordt. Ik bezit de middelen om je een onbezorgd, pret tig leven te verschaffen. Ik zal je ver wennen en liefhebben en „O, houd alsjeblieft op, Sam, want dit begrijp ik allemaal heel best. Ik ken je immers? Nuchter bezien doe ik inder daad een uitstekend huwelijk, als ik met je naar het altaar ga. Dat heb ik al lang begrepen. Dat je mij te eniger tijd ten huwelijk zou vragen, lag voor de hand. Ik hield er dus al rekening mee. Maar toch wil ik het nog eens rustig overwe gen. Omdat ik nog altijd niet weet of ik net zoveel van jou houd als jij blijkbaar van mij. Er zijn namelijk bepaalde kon- sekwenties aan een huwelijk verbonden, beste jongen, dat weet jij en dat weet ik. Daarin speelt de vrouw nog altijd de tweede viool. Al wordt het tegenwoor dig niet meer met zoveel woorden ge zegd in het stadhuis, het komt er toch maar op neer, dat de man de meeste rechten heeft en de vrouw de meeste plichten. Een ongelijkheid, die niet een-twee-drie ongedaan gemaakt kan worden, ondanks misschien de weder zijdse goede wil. Ik vraag me daarom af: wat wordt mijn status als mevrouw Van Slagen? Mag ze blijven schilderen, boetseren, showennoem maar op. Mijn vak blijven uitoefenen, als ik dat zo mag noemen? Het reklamewerk bijvoor beeld blijven verzorgen, als men mij er om vraagt? Of word ik een echtgenote in een gouden kooi, die enkel nog mag doen wat haar heer gemaal verordi neert? En hoeveel kinderen wenst me neer mijn toekomstige echtgenoot? Heeft mevrouw daarbij ook nog een stem in ket kapittel of beslist hierin enkel de man als hoogste gezagsdrager in het gezin?" Sam van Slagen heeft tijdens dit relaas enkele malen wild zijn hoofd ge schud, zodat zijn nog niet helemaal droge, ongekamde haren rond zijn voorhoofd en ogen dwarrelen. Als de vrouw uitgesproken is, zegt hij op ongeduldige toon: „Praat alsjeblieft geen onzin, Jossa, dat is immers alle maal uit de tijd?" „Je meent het?" vraagt ze. „En mijn schilderen?" Half leunend op zijn elleboog, kijkt hij langs haar heen. „Ik zal er trots op zijn te kunnen zeggen: de bekende schilde res Jossa Hunninkhuizen is mijn vrouw. Dus het is niet bepaald discutabel of je al of niet zult kunnen blijven schilderen. Mijn huis is groot; als we trouwen, is het ook jouw huis geworden. Ik laat boven een der kamers verbouwen en zorg dan, dat je voldoende ruimte en licht zult hebben om ongestoord te kunnen wer ken. Nog meer wensen?" Ze glimlacht. „Het klinkt allemaal ontzettend lief: ik voel me overdonderd. Maar ondanks dit alles, wil ik het eerst rustig overwegen. En er natuurlijk over praten met mijn pleegouders, in casu oom Frans en tante Corrie. Bovendien heb ik een oudere broer en dito zuster; ook zij moeten het weten". Bij Frans en Corrie Hunninkhuizen is er geen enkel beletsel te bespeuren, integendeel. „Heel verstandig van je, als je met die Van Slagen trouwt. Hij kan je een onbezorgd leven geven en als je blijft schilderen, heb je bovendien je eigen inkomen, datje naar goeddunken kunt besteden". En oom Frans voegt er aan toe, wat ze overigens al weet: „Hij is van de grond af begonnen en kijk nu eens: hij is een van de grootste fruit- exporteurs en -importeurs in ons land. Met wie iedereen rekening houdt. Je gaat als zijn vrouw behoren tot de nota belen van de stad, Jossa". Jossa glimlacht. „Dat is niet zo be langrijk. Het kardinale punt is volgens mij, dat je voldoende van elkaar houdt om een huwelijk te beginnen en een gezin op te bouwen". „Twijfel je aan Van Slagen? Mj dunkt. de keren dat we hem gezien hebben, aanbidt hij je als het ware". „O ja, dat weet ik wel. Sam is dol op me. Maar ik zelf, snappen jullie. ik kan het niet zeggen". "„Wil je beweren, dat je niet voldoen de van hem houdt?" Tante Corrie zet grote ogen op, want zoiets is in haar ogen onvoorstelbaar. Het enige, wat Jossa daar nog op antwoordt is: „Ik weet het werkelijk niet, daarom heb ik mijn beslissing uitgesteld". Frans Hunninkhuizen junior, negen jaar ouder dan zijn zuster, sinds twee jaar hoofd van een school in de stad Utrecht en zelf twee kinderen hebben de, is er niet over te spreken. Bij stukjes en brokjes heeft hij het een en ander vernomen over de „vriend" van zijn jongste zus en is zodoende te weten gekomen, dat de man achttien jaar ouder is dan Jossa. En zegt dan ook onomwonden, dat hij dit leeftijdsver schil te groot vindt. „Moet je eens nagaan, Jossa, nu merk je er niet veel van, maar over tien, twintig jaar? Als jij drie en veertig bent, is hij al een en zestig. Ben jij nog een knappe vrouw en is hij al een oude man". „Ach, klets," weerlegt zijn zuster ongeduldig, „met een en zestig ben je tegenwoordig niet meer oud. Sam ziet er jeugdiger uit. Ik schatte hem aanvan kelijk jaren jonger". „Nu ja, je moet het zelf weten. Je vraagt mijn advies en mening, ik geef die ten beste. Zo denk ik er over. Verdorie, Jossa, jij met je leuke toet, je bent gewoon een schoonheid gewor den, je kunt toch waarachtig wel een jongere kerel krijgen? Of is het je om zijn geld te doen? Ik heb gehoord, dat hij een grote is in export van fruit". Jossa loopt rood aan. "Geld heb ik zelf, al is het dan minder dan hij bezit. Natuurlijk realiseer ik me.dat ik maat schappelijk bezien een goed huwelijk doe. Niets menselijks is mij vreemd. Maar voor het overige speelt dit alles nauwelijks een rol". „Wel, après nous Ie déluge, Jossa. Ik heb je mijn zienswijze uiteen gezet. Voor het overige is aan jou de eindbeslis sing". Els, Jossa's enige zuster, getrouwd met een dameskapper met zes meisjes personeel, ziet het niet zo zitten. Zelf heeft ze geen geluk in haar huwelijk, dat zo mooi is begonnen en waarin ze vrij snel achter elkaar drie kinderen kreeg: elf maanden na haar huwelijk een dochter en ruim een jaar later een tweeling: twee jongens, waarvan ze nu handenvol werk heeft. Niet meer in staat beneden ook een oogje in het zeil te houden is ze er pas kort geleden achter gekomen, dat haar man al gerui me tijd een verhouding heeft met een der kapsters. Wat een enorme scène ten gevolge had, waarin de scheldwoorden naar eikaars oren vlogen en het slot was, dat Antoon Slems haar te kennen gaf, dat ze kon verdwijnen, als het haar niet aanstond. Zodat men rustig kon vaststellen, dat haar huwelijk na zes jaren in feite al kapot was. (wordt verv)

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 7