Cjrocn kwartsJexels in het hartL, oofdluis weet an geen wijken v; Service. waar u ook gaat u Commissie R.O. tegen plan Bosch en Zee Open protest ALLE FRACTIES WILLEN VOORLICHTINGSMAN OUDE BESTRIJDINGSMETHODE FAALT /paarbank Uitslag derde ronde Sint Nicolaasaktie Uiteenlopende argumenten Komend jaar voorstellen SASSfNHEIM^ TEXEL Geen apotheek voor Dokter Waverijn RECREATIESTICHTING MOET SNEL BESLISSEN Kloof gemeente-publiek overbruggen NA INSDAG 29 NOVEMBER 1977 91e JAARGANG No. 9232 De „Texelse" hoofdluis is hardnekkig. Ondanks maatregelen zijn de jeestjesnog niet tot de aftocht gedwongen; in tegendeel ze komen nu op )ijna alle scholen voor. Vooral in Den Burg is van een vrij ernstige iituatie sprake. Reden voor paniek is er echter nog steeds niet; het noet mogelijk zijn de luis weg te krijgen maar dat zal alleen lukken als je ouders er in gezinsverband de nodige aandacht aan besteden. Hoofdluis In verband daarmee vragen wij de aandacht voor het navolgende artikel, ons verstrekt door de gemeente-arts mevrouw A. Hoekstra-Welsink uit Den Hoorn. ledereen kan ze krijgen In de tweede wereldoorlog en ook vlak na 1945 kwam de hoofdluis nog veel voor. ledereen wist dit, kende het verschijnsel en trachtte de hoofdluis in tijn gezin te bestrijden. Door ieders inspanning is dit destijds gelukt. Nu, ruim een kwart eeuw later, zien we wéér een flinke toename. Alleen wanneer iedereen meewerkt, kan de strijd met succes worden aangebonden. Het is belangrijk om te weten dat iedereen hoofdluis kan krijgen: kinderen, ouders, grootouders, maar ook baby's. Bovendien doet het verschijnsel zich voor in elk milieu. Meestal komt de hoofdluis vis schoolkinderen het huis binnen. Kinderen spelen dichtbij elkaar, hun jassen en mutsen hangen naast of over elkaar op de kapstcx. Ze zetten eikaars mutsen op, gebruiken eikaars kam of slapen samen in één bed. Het is daarom gewenst mutsen, sjaals, jassen en truien regelmatig te borstelen, eventueel te wassen of te laten stomen. Slopen moeten vaker gewisseld worden. Ook moet aandacht worden besteed aan hoofdsteunen in de auto, rugleuningen van bank of (autol- stoel en het speelgoedbeest dat een kind mee naar bed neemt. Luizen en neten Wat is hoofdluis? Het is een 2 tot 3 millimeter groot beestje, grauw van kleur, dat tussen de haren op het hoofd loopt. De eitjes neten vinden we stevig vastgekleefd aan de haren, niet alleen vlak bij de hoofdhuid. Deze neten zijn bijna wit van kleur en lijken op roos. Maar roos zit los in het haar, neten zetten zich vast. De hoofdluis zit het liefst op de warme plekken van het Voor u zijn er tussen Texel en Sassenheim 65 kantoren. Op al die kantoren kunt u voor alle geldzaken terecht. "UOtt/t rwdrzriond Neren ven <te - hoofdluis hoofd: rondom de oren en op het achterhoofd. Ook aan de bovenkant van de rug. De luis voedt zich met bloed, dat hij door te steken gemakkelijk kan opzuigen. De volwassen luis legt dage lijks eitjes die na 5 tot 10 dagen uitko men. De jonge larf is na twee weken volwassen! En hoofdluis kan wel vier weken oud worden en heeft dan 100 S 300 eitjes gelegd I Hoofdluis hebben is niet plezierig. De steken veroorzaken jeuk en door het krabben kunnen zweren ontstaan. De bestrijding van hoofdluis moet daarom zorgvuldig worden aangepakt. Hierover het volgende. Tot voor kort werd het zogenaamde Noury-hoofdwa- ter gebruikt. Gebleken is echter dat de hoofdluis grotendeels ongevoelig is voor dit middel. Daarom is nu de behandeling aan te bevelen met een nieuw prepa raat. Dit is Prioderm lotion. Dit prepa raat doodt niet alleen de luizen maar ook de neten. Dit betekent dat één behande ling meestal voldoende is. Bovendien biedt dit middel gedurende enkele we ken bescherming tegen hoofdluis. Prio derm lotion is op Texel verkrijgbaar bij de huisartsen en de apotheek in flesjes van 55 of 110 milliliter. Per persoon is ongeveer 55 ml. nodig. Behandeling De behandeling gaat als volgt. Men legt een handdoek over de schouders en beschermt de ogen goed met een opge vouwen handdoek. De lotion over het hoofdhaar sprenkelen en met de vinger toppen zorgvuldig in de hoofdhuid wrij ven. De behandeling niet uitvoeren bij open vuur! Het haar gewoon laten drogen. In verband met de brandbaar heid van het preparaat geen kunstmati ge warmtebronnen gebruiken. Vervol gens de dode luizen en neten met een stofkam uit het haar kammen. Ook de zogenaamde Nisska-kam kan hiervoor gebruikt worden. Na 12 uur niet eerder dient het haar gewassen te worden. Terwijl het haar nog nat is nogmaals met de stofkam goed uitkam men. Ook andere gezinsleden dienen een soortgelijke behandeling te onder gaan. Mochten er nog vragen zijn over de bestrijding van hoofdluis dan kan men zich op werkdagen tussen 17.00 en 18.00 uur in verbinding stellen met de wijkzusters (telefoon (02220) 3241). De Commissie voor gebiedsaanwij- zing heeft besloten dat dokter A. Waverijn geen apotheek aan huis mag hebben. De beslissing viel vorige week na een in Haarlem gehouden zitting waarbij zowel dokter Waverijn als apo theker G. Lely werden gehoord. Op dit moment zijn de motiveringen die tot de beslissing hebben geleid nog niet offi cieel ter kennis gebracht van de betrok kenen. Dokter Waverijn meent evenwel dat er alle reden is om tegen de beslissing in beroep te gaan. De beslissing betekent dat de patiën ten van Waverijn voor hun geneesmid delen zijn aangewezen op de nieuwe apotheek van drs. Lely. Zoals bekend bepaalde het ziekenfonds vorige week dat medicijnen die door fondspatiënten bij een andere huisarts worden gehaald, niet zullen worden vergoed. Maandagochtend verrichtte notaris Boswijk de trekking van de derde ronde van de Sint Nicolaasaktie van de Winke liersvereniging Den Burg. De hoofdprijs (een waardebon van 71.000, viel op nummer 42131. De overige prijzen gin gen naar de volgende nummers 174518 (7500,-), 220654 (7250,-), 86916 (7250,-), 205751 (7100,-), 80310 (7100,-), 176425 (7100,-). Waarde bonnen van 725,— gingen naar de volgende lotnummers: 86120, 246799, 57970, 20200, 86612, 10299, 201881 en 70093. Van de twee vorige trekkingen staan nog enkele prijzen van 725,— open. Dit geldt voor de lotnummers: 91245, 55315, 26103,105028, 93616 en 5111. Alle prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer G. C. van der Kooi, Stenen plaats 6, Den Burg. spaarspeciaJisten sinds 1817 De commissie ruimtelijke orde ning heeft unaniem zijn afkeuring uitgesproken over de plannen van de Recreatiestichting om hotel „Bosch en Zee" te vervan gen door 81 recreatie-apparte menten. De commissieleden han teerden echter sterk uiteenlopen de argumenten. Zoals bekend staat het college van B. en W. positief tegen het RST-voorne- men. Hoewel de geplande appartemen ten veel meer toeristen herbergen dan het bestaande „Bosch en Zee", blijft het totaal aantal bedden op Texelse schaal gezien gelijk want de RST heeft aangeboden de als zomerverblijf ver huurde bunkers van „Loodsmansduin" te ontruimen en wil ook een aantal jaar plaatsen voor sta-caravans opheffen. Het enige probleem is dat het be stemmingsplan met toestaat dat in meer dan één laag wordt gebouwd, terwijl het door architectenbureau Visser ontwor pen RST-plan voorziet in twee lagen, waardoor een totale hoogte van onge veer 7 meter ontstaat. Die tweede laag was noodzakelijk om het eveneens in het bestemmingsplan voorgeschreven maximale bebouwingspercentage niet te overschrijden. Maar om de tweede bouwlaag te mogen verwezelijken is een wijzigingsprocedure nodig, (met in spraakmogelijkheden) waaraan het ne men van een voorbereidingsbesluit door de gemeenteraad moet vooraf gaan. Zoals gebruikelijk werd eerst de com missie ruimtelijke ordening gepolst. Te koop Slechts een van de leden van deze commissie hanteerde donderdagavond een echt „ruimtelijk" motief om zijn bezwaar op te gronden. Ate Rienstra leek eerst nog wat voor het plan te voelen maar toen hij een blik op de tekening had geworpen vond hij de gevraagde extra bouwlaag bar lelijk en vond de gevraagde afwijking van het bestemmingsplan derhalve onverant woord. Adviseur Blokzijl van het Raad gevend Ingenieursbureau Hajema deed er een schepje op door van een „kazer- ne-achtige" aanblik te spreken. Garantie Belangrijk argument voor B. en W. om het plan te steunen is dat in het geval de RST het uitvoert, de garantie kan worden gegeven dat de apparte menten zullen worden verhuurd en niet speculatief verkocht en daardoor op zichzelf staande tweede woningen zul len worden. De RST wil zich daartoe zelfs contractueel verplichten. Als de RST-plannen niet doorgaan gaat ook de aankoop van „Bosch en Zee" niet door en zal de huidige eigenaar (Rehorst uit Waddixveen) er zijn oorspronkelijke plan voor de bouw van bungalows kunnen verwezelijken. Weliswaar is het ontwerp van laatstgenoemd plan door B. en W. van de hand gewezen, omdat het ook niet klopte met het bestem- mimgsplan, maar het staat wel vast dat Rehorst aan de bezwaren tegemoet kan komen. De bungalows die hij dan maakt, worden dan wel duurder maar de opbrengst bij verkoop van dergelijke tweede woningen (zo bleek nog onlangs bij de appartementen aan de Schuma- kersweg) kan zodanig hoog zijn, dat het voor Rehorst zeer aantrekkelijk blijft. Verbaasd Als de RST zijn plannen doorzet wordt voorkomen dat Texel er weer een aantal tweede woningen bijkrijgt, maar commissielid Wim Helder vond dat dat laatste weinig uitmaakte. Het had hem verbaasd dat B. en W. zo plotseling tegen tweede woningen en het specu latieve verkopen daarvan zijn. Hij vond bovendien dat de commissie wel erg laat op de hoogte was gesteld van het RST- plan en noemde het voorstel veel te beknopt. Een belangrijk deel van zijn in formatie had hij uit de Texelse Courant moeten halen. RO-ambtenaar Johan van Dijk legde uit dat de zaken niet rustiger konden worden aangepakt om dat de RST voor een bepaalde datum moet beslissen over aankoop van „oosch en Zee". Helder was wel blij met het verdwijnen van toeristische slaapplaatsen op „Loodsmansduin", maar zou liever zien dat deze helemaal niet worden vervangen omdat het er naar uit ziet dat het niet zal lukken om in 1985 beneden het maximum van 47.000 slaapplaatsen te blijven. Sociaal Fridt Blanken meende dat de kwalita tieve verbetering die het „Bosch en Zee"-projekt kan betekenen in RST- handen het beste is gewaarborgd. Maar hij tilde zwaar aan het feit dat de goedkope akkommodatie op „Loods mansduin" wordt vervangen door dure akkommodatie bij „Bosch en Zee", wat hij uit sociaal oogpunt verwerpelijk vond. Voorzitter Mr. Sprenger gaf de verschuiving naar duurdere akkommo datie toe, maar wees er op dat de RST het aantal (nog goedkopere) plaatsen voor tentkampeerders in ieder geval in stand houdt. Belangrijk is dat de eige naar van het ,,Loodsmansduin"-terrein (Staatsbosbeheer) graag van de bun kers af wil en ook wel blij is met vermindering van het aantal vaste plaat sen voor sta-caravans. Middenstand ,De commissieleden J. Koolhof en J. C. Dros achtten het verdwijnen van totaal 220 slaapplaatsen op „Loods mansduin" een nadeel voor de midden stand van Den Hoorn. Men is daar voor een belangrijk deel afhankelijk van de toeristendrukte op deze camping, te meer daar in Den Hoorn of omgeving geen andere verblijfsakkommodatie wordt ontwikkeld. Jan van Asselt sloot zich daarbij aan. Hij vond het RST-plan bovendien niet passen in de concen tratiegedachte. Geen verwachtingen wekken Wim Helder vreesde konsekwenties als een afwijking van het bestemmings plan wordt toegestaan omwille van de exploitatiemogelijkheden (alleen bij 81 appartementen komt de RST tot een sluitende exploitatie). Hij vond dat in ieder geval geen voorbereidingsbesluit zou moeten worden genomen, omdat dit verwachtingen zou wekken bij de RST. Niet iedereen blijkt in alle opzichten gelukkig met de verfraaiingen van het straatbeeld in de verschillende Texelse dorpen. In Oosterend leidde het dit weekend tot een ,,open protest" van winkelier G. de Jong die aan de Kerkstraat een slijterij drijft. Hoewel hij blij is met de opknapbeurt die de straat voor zijn winkel gekregen heeft meent hij toch dat de plaatsing van een tweetalamira "-paaltjes voor zijn deur hem te veel geld kost. Potentiële klanten die anders een krat frisdrank of bier kwamen halen kunnen hun auto niet meer parkeren, rijden een eindje door en halen hun waar in een andere winkel. Hoewel het nu slechts om enkele kratjes per week gaat voorziet De Jong dat de paaltjes hem in het seizoen honderden guldens in de omzet gaan schelen. Om tegen deze gang van zaken te protesteren nam De Jong contact met het gemeentebestuur op maar werd naar zijn zeggen) met een kluitje in het riet gestuurd. Het wachten moe heeft hij de gewraakte paaltjes er nu zelf maar uit gegra ven en ze voorzien van het bordjeGratis mee te nemen De Jong: ,,Als ze er dan toch moeten staan vind ik dat best maar dan wil ik wel schadeloosstelling voor de gederfde inkomsten". Het is niet uitgesloten dat de gemeen te Texel binnenkort besluit een voor lichtingsambtenaar aan te stellen. In de afgelopen begrotingsvergadering heb ben vrijwel alle frakties de noodzaak van een dergelijke figuur onderstreept. De belangrijkste taak van zo'n man (of vrouw) zou moeten zijn het overbrug gen van de kloof die nog altijd bestaat tussen het bestuurlijk apparaat en de burgerij. Burgemeester Sprenger vond het nog te vroeg om een taakomschrijving voor deze funktionaris te geven. Maar hij dacht dat het zou neerkomen op voor lichting geven over het beleid in de ruimste zin, het verduidelijken van ach tergronden en het wegnemen van mis verstanden. De voorlichtingsman zou de schakel moeten zijn tussen bestuur en publiek en in beide richtingen wensen overbrengen. Financiële bezwaren le vert de benoeming van zo'n man niet op. De raad hoeft slechts de benodigde salarispost op de begroting te zetten. Geen dagtaak? Overigens ging de burgemeester er van uit dat dat niet bij voorbaat vast staat dat dit voorlichtingswerk als full time funktie wordt uitgeoefend. Op dit moment wordt uiteraard al aan voorlich ting gedaan. Met name het hoofd van de afdeling algemene zaken (de heer G. Pansier) heeft dit als nevenfunktie en hij verzorgt onder meer de rubriek „Van het raadhuis" in de Texelse Courant. De burgemeester zei dat in de loop van het begrotingsjaar nadere voorstellen inzake de voorlichtingsfunktionaris zullen wor den gedaan. Jan Witte van het CDA zag de taak van de voorlichtingsambtenaar zeer breed. Hij zou ook aktieve werkgele- genheidspropaganda moeten voeren en meer in het algemeen aan „Texelpro- motion" moeten doen. Gerard van der Kooi van de WD meende dat de voor lichtingsman tevens ombudsman moet zijn die betrekkelijk los staat van het gemeentelijk apparaat en aldus door het publiek als objektieve hulpverlener kan worden gezien. Mr. Sprenger had daartegen echter bedenkingen. „Om budsman is iets heel anders dan een voorlichter". Academisch Verreweg de hoogste eisen stelde het onafhankelijke raadslid Cor Dros aan de voorlichtingsfunctionaris. Hij deelde de algemene opvatting dat voorlichting en publiciteit meer aandacht behoeft. Het aantrekken van een voorlichtingsfunc tionaris had zijn volledige instemming echter onder voorwaarde dat deze funk tie zou worden gecombineerd met die van tweede secretaris. Naast de publici- teitsverzorging zou deze man assistentie kunnen verlenen aan de secretaris door aan hem de coördinatie tussen topamb tenaren en het bestuur op te dragen. De kwaliteit van de betreffende man of vrouw zou dan wel op academisch niveau moeten liggen en hij of zij zou ervaring in het bedrijfsleven opgedaan moeten hebben in een soortgelijke funktie. Door het raadslid Fridt Blanken van het Pakt werd deze „profielschets" van de hand gewezen. „Academische vor ming is juist ongewenst. Het gaat om een man die de taal van het volk spreekt".

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1