Woningbouw tussen Waaiderstraat en Burgerhoutstraat ISl! Wé Bietenoogst stagneert door regenval GEZELLIG WINKELEN IN DEN BURG f j \-A\ ï;t HLAVNIKIIW! AUTOMOBIELBEDRIJF JAN REU NAAR BERNHARDLAAN m I Ook oplossing Electrohuis? w «Bp?® B..V 7 '-V Yoga anti-christelijk Controle van drainage noodzakelijk I LAND BOUW Akkerbouw- voorlichtingsavond op 30 november van 28 november tot en met 2 december zijn de winkels ook van 19.00 tot 21.00 uur geopend. Zaterdag 4 december sluiten de winkels om 17.00 uur. JL-1.L T' Veiligheid a/s Sinterklaascadeau ,WAT IK ZEGGEN WOU." x<- DINSDAG 29 NOVEMBER 1977 TEXELSE COURANT PAGINA! K De gemeente heeft overeen stemming bereikt met het auto mobielbedrijf Jan Reij over ver plaatsing van het bedrijf aan de Waaiderstraat naar een terrein aam de Bernhardlaan. De ge meente had belang bij het ver dwijnen van het bedrijf uit het centrum om verkeersproblemen te kunnen oplossen en voor het verkrijgen van een betere bereik baarheid van de gemeentelijke rouwkamers die binnen afzienba re tijd bij de Doopsgezinde kerk zullen worden gebouwd. Boven dien kan het straatbeeld van de Waaiderstraat worden verbeterd en aangepast. Als de gebouwen van het garagebe drijf grotendeels worden gesloopt ont staat tussen de Burgerhoutstraat en de Waaiderstraat een royaal terrein, waar de gemeente 9 tot 15 (kleine) woningen kan bouwen. Hoeveel het er,precies zuilen worden en in hoeverre de ruimte ook zal worden gebruikt voor plantsoen- aanleg moet nog nader worden bepaald. De commissie ruimtelijke ordening kreeg donderdagavond maar liefst zes verschillende ontwerpen ter beoorde ling. De leden spreken hun voorkeur uit voor twee er van, respectievelijk met 9 en 10 woningen die in beide gevallen aan een wandelstraatje zullen komen dat"zowel op de Burgerhoutstraat uit- de Waaiderstraat uitkomt. De bestaan de huizen aan de noordkant van de Waaiderstraat zullen behouden kunnen blijven en worden gerestaureerd of op een andere wijze opgeknapt. Doorgang naar Electrohuis Het deel van het bedrijf Reij dat aan de zuidkant van de Waaiderstraat ligt zal worden gesloopt. Het gat dat dan ontstaat zal worden opgevuld door twee of drie woningen maar er blijft nog een door auto's te gebruiken doorgang over en naar het er achter gelegen bedrijf van Electrohuis Bakker. Op het terrein ach ter Electrohuis is een tiental parkeer plaatsen geprojecteerd en er is een voet gangersdoorgang naar de Weverstraat. Als over een en ander overeenstemming met Bakker wordt bereikt is een belang rijk probleem uit de wereld geholpen. Zoals bekend heeft Electrohuis tot in hoogste instantie beroep aangetekend tegen de plannen tot volledige afslui ting voor gemotoriseerd verkeer van de Weverstraat. Thans ziet het er naar uit dat het bedrijf via de Waaiderstraat bereikbaar zal worden. Reij verhuist dus naar de Bernhard laan, naar het volkstuintjesterrein in de bocht nabij het kruispunt met de Koger- straat. Hier is niet alleen plaats genoeg voor een royaal bedrijfsgebouw en een vrijstaande bedrijfswoning, maar er zijn ook nog uitbreidingsmogelijkheden en er is een door groen afgeschermd stuk voor tijdelijke opslag van autowrakken e.d. De totale operatie zal de gemeente geld kosten, hoewel op dit moment nog niet precies bekend is hoeveel. Subsidie? De berekende toe te leggen bedragen variëren (afhankelijk van de gekozen oplossing) van 7250.000,— tot bijna 7400.000, Daarvan wordt ervan uitge gaan dat de tussen de Waaiderstraat en Burgerhoutstraat uit te geven kavels elk 78.500, zullen opbrengen. Maar het is mogelijk dat de gemeente 80% van de grondverwervingskosten terug krijgt op grond van het „Besluit Bijdragen Re- constructie- en Saneringsplannen". Als gekozen wordt voor een van de oplossingen waaraan de commissie ruimtelijke ordening de voorkeur heeft gegeven blijven de op deze foto 's staande panden in tact en kunnen worden gere noveerd. Het betreft hier van links naar rechts de voormalige armenkamers, het woonhuis van Reij en het winkeltje van Dam. De toegang tot het geprojecteer de woonwijkje komt tussen de armenka mers en het woonhuis van Reij. Dit is thans het toegangspad naar de achter het woonhuis staande bedrijf van Rei/. De kinderen van de Sint Jozef school in Den Burg krijgen als Sint Nicolaasgeschenk reflecto ren op hun fiets. Het is een idee van de oudercommissie die op deze wijze de veiligheid van de fietsende kinderen wil bevorde ren. De set bestaat uit vier reflectoren. Eén wordt voorop gemonteerd, de tweede achterop en ook in de spaken van de wielen komen reflectoren zodat het fietsende kind ook bij zijaanzicht (bijv. bij oversteken) voor de andere wegge bruikers goed is te zien. De reflectorenset heeft een waarde van ongeveer 79, Omdat het om zo'n groot aantal gaat (de Sint Jozefschool telt 300 leerlingen) kon in samenwerking met de firma Ran en de fabrikant een aanzienlijke korting worden geregeld waardoor de sets werden aangeboden voor 74,75. Omdat de totale uitgaaf toch nog te groot is om door de kas van de oudercommissie te worden gedragen is de ouders gevraagd een bijdrage van 72,50 te willen geven. FTtVEN VIN IEZERS-8UOEN VERANTwOORO€lU*HtlO «HOE REtVAtk Plattegrond van het terrein tussen Waaiderstraat en Burgerhoutstraat met daarin geprojecteerd negen woningen voor kleine gezinnen of alleenstaanden. Het is uit het opschrift boven dit ingezonden stuk duidelijk dat ik wil reageren op het ingezonden stuk van mevrouw D. Daniels. En vooral op het volgende: „Hij (dat is de heer J. Brouwer) doet daarbij nog de krasse uitspraak dat de yoga strijdig is met de bijbelse leer. Voor deze laatste uitspraak draagt hij geen argumenten aan in de vorm van literatuurvermelding, waar schijnlijk omdat dergelijke argumenten er niet zijn". Ik meen dat mevrouw Daniëls er hier geheel naast zit en ik sluit mij geheel bij de heer J. Brouwer aan als hij schrijft dat yoga strijdig is met de bijbelse leer. Maar ieder heeft er nu wel recht op, als ik mij bij de heer Brouwer aansluit, mijn argumenten te weten voor deze stelling. Mevrouw Daniëls schrijft: „dat yoga zelfverwerkelijking bevat, dus een ele ment van streven als mens beter tot zijn recht te komen". Ook de stichting „Yoga Nederland" spreekt in die trant als zij schrijft: „maar zij die yoga serieus beoefenen, ervaren, dat zij een diep inzicht krijgen in vele levensvragen; zij leren van binnenuit Ie leven; hun leven wordt misschien niet gemakkelijker maar wel zinvoller". Het accent ligt bij de yoga op het zelf, op het door van binnen uit te leven beter als mens te kunnen functioneren. En dat is nu iets waar de bijbel zich met hand en tand tegen afzet. Want de bijbel zegt juist dat de mens door de zondeval (Gen. 3) door en door slecht is gewor den. De bijbel noemt deze mens vlees en Paulus zegt o.a. in de Romeinen brief: „Daarom dat de gezindheid van het vlees vijandschap is tegen God; want het onderwerpt zich niet aan de wet Gods" (Rom. 8 7, zie ook Rom. 7 23, Efeza 2 3, Titus 3 3 en Jeremia 17 9). De bijbel zegt alles dat de mens al zondig geboren wordt. Zo zegt David: „Zie in ongerechtigheid ben ik geboren, in zonde heeft mijn moeder mij ontvan gen" (Ps. 51 7). De mens is uit zichzelf niet tot iets goeds in staat want hij drinkt ongerechtigheid zegt Job (Job 15 16). Wij zullen dan ook alleen maar goede zelfkennis krijgen uit Gods wet. Want alleen daardoor ziet de mens zijn ellende (zie Rom. 3 20). Hoe is het dan mogelijk dat de mens door zelfverwer kelijking beter gaat functioneren? Hij zal als hij zich op zichzelf richt alleen nog maar meer slechtheid voortbrengen! Volgens de bijbel kan een mens alleen maar beter gaan functioneren als hij zichzelf verloochent en zich werpt op de Levende God. Als hij gelooft in Jezus Christus zal de mens bekwaam gemaakt worden (al zal de mens ook christen op deze aarde altijd fouten (zonde) blijven maken) door God (zie o.a. 2 Corinthe 3 5). Yoga is in heel zijn houding, die van de mens uit, antichristelijk! Ga die weg niet! Geloof in de Christus opdat uw zonden worden vergeven en u beter gaat functioneren naar Gods beeld. Houdt ook wat de yoga betreft dit woord van Paulus in gedachte: „En neemt geen deel aan de onvruchtbare werken der duisternis, maar ontmaskert ze veeleer (Efeze 5 111. Rob Visser, Kerkplein 3, Oosterend. NASCHRIFT: Wie behoefte heeft nog iets over, voor of tegen yoga naar voren te brengen kan gebruik maken van de krant van a.s. vrijdag. Daarna wordt de discussie gesloten. Red. De enorme regenval van de laatste week heeft de oogstwerkzaamheden van de suikerbieten stopgezet. Op Texel staan nu nog ongeveer 90 ha suikerbie ten in de grond. De omstandigheden beginnen vergelijkbaar te worden met de natte herfst van 1974. Toen was de overvloedige regenval veel vroeger en nog voor de oogst van de gehele opper vlakte suikerbieten van ongeveer 600 ha. In de herfst van 1974 viel het direkt op dat de percelen met een goed func tionerende drainage weer vrij snel rede lijk berijdbaar waren. Na 1974 is er veel gedaan aan het aanleggen van nieuwe drains. Hierdoor is het te verwachten dat de percelen suikerbieten die op goed gedraineerd bouwland staan na enkele dagen afdrogen weer vlot bereden kunnen worden en weinig vertraging in de oogst zullen geven. De vooruitzichten zijn dus veel minder ernstig. Om de afvoer van het water van het bietenland te vergroten is soms controle van de drains noodzakelijk. Controle en onderhoud drains De eindbuizen van de drains moeten grote hoeveelheden water verwerken. Wanneer de uitmondingen maar iets met gras overgroeid zijn of met wat grond bedekt, geeft dit een aanzienlijke beperking in de waterafvoer. Dit geldt vooral wanneer ijzerhoudend water wordt afgevoerd. Het komt ook wel eens voor dat de eindbuis helemaal niet meer te vinden is. Zo'n drainage doet dan natuurlijk helemaal niets. Het is daarom belangrijk dat de eindbuizen jaarlijks worden schoongemaakt en het vraagt dan weinig tijd en moeite. De drainreeksen zelf vragen ook een regel matig onderhoud, vooral de eerste jaren na het aanleggen. Bij het onderhoud van de reeksen kunnen we twee proble men onderscheiden, nl. vervuiling met gronddeeltjes en het dicht raken door ijzerafzetting van openingen waardoor het water moet binnen sijpelen. Vervuiling door gronddeeltjes Dit treedt vooral de eerste jaren na het aanleggen van de drainage op. De drains liggen dan in losse verwerkte grond. Vooral bij fijnzandige, weinig kleihoudende ondergrond is de struk- tuur van de grond weinjg stabiel en kunnen gemakkelijk gronddeeltjes met het water in de buizen terecht komen. Ook gedurende de eerste jaren na aanleg is de kans op ijzerafzetting het grootst. Daarom moeten betrekkelijk kort na de aanleg de buizen een keer worden doorgespoten. Vooral de laatste tijd staan ve plassen water op de gras- en bouwle den. Vooral direkt na een zware regei bui kan dit het gevolg zijn. Meestal is enige tijd het oppervlaktewater w« verdwenen doordat het via een opt greppel naar een sloot kan stromen. D kan ook gebeuren als de grond got doorlaat en het water via de drains na de sloot brengt. Maar toch zijn er oo percelen waar de grond volledig ve slempt is en het water alleen door h maken van een greppel de sloot bereiken. Op graslandpercelen is zeer vaak te zoeken in dichtgetrap greppels die geen afvoer van het wal geven. Door de greppels een keer open maken en ook de buizen op de kopa kers schoon te maken kan het wal zeer gemakkelijk naar de sloot strome Een tekort aan water kan veel kost! maar een teveel aan water op en in h land tijdens de herfst en winterperio: kost nog veel meer. Met een klei ingreep kan het euvel vaak opgelo worden. J. Koolhof KWEEKGRASBESTRIJDING IN DE HERFST Jaarlijks zijn er in het groeiseizo altijd nog weer verrassingen met hoeveelheden kweekgras die er in e gewas voor kunnen komen. Voo graszaadstoppels en kunstweiden gev nogal eens deze verrassing. Bij ploegen wordt er dan weinig kwe gezien en later blijkt toch dat er veel veel kweek in het cultuurgewas kor Nu komen er steeds wel nieuwe midi len die kweekgras ook in het vroe voorjaar te lijf gaan zonder dat cultuurgewas er hinder bij de groei heeft. Maar toch is het nog lang voor ieder gewas dat er voor het zaa of poten nog iets aan de bestrijding kweek kan worden gedaan. Daarom het veel beter om reeds in de hei maatregelen tegen kweekgras te men. Kweek kan zich gedurende de lar groeiperiode van de bieten enorm breiden evenals in een gewas mais. Wordt na bieten wintertarwe, bouwd dan is het nog meer zaak om te letten en tijdig maatregelen te nenr» J. Koolhof In tegenstelling tot het vorige bericht spreekt de heer ing. C. Zijdewind, bedrijfstakdeskundige bij het Akker- bouwconsulentschap niet 1 december in het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp maar op woensdagavond 30 november. De vergadering begint om 8.00 uur. Inleider zal het hebben over de kos tenontwikkeling in de akkerbouw en de opbrengsten van de diverse akkerbouw gewassen. Voorts zal de pootaardappelteelt de aandacht krijgen waarbij gewezen zal worden op de bewaring, het voorkie- men, het poten van de voorgekiemde knollen, het klaarmaken van het poot- bed en de ontsmetting van het poot- goed. Eveneens zal de teelt van wintertarwe worden besproken. Na de inleiding is er voldoende gele genheid om te discusseren. Donderdag en vrijdag draait het theater weer eens een „vrolijke" sex! waarvan de titel, zoals gewoonlijk, vi zeaaend is. ..Ik heb miin onschuld Heidelberg verloren" (of „Oh Schre mei Hos' is weg" op z'n Beiers). Mr. Schmidinger, een Beier in verre Texas, erft van zijn stiefbroer hotel in Heidelberg. Hij stapt op vliegtuig om eens te gaan kijken wal precies heeft geërfd en laat zich on valse naam. als een gewone aast schrijven in het hotel. Oh Schreck het blijkt een bordeel met drukke klai zie. Na het voltallige personeel hebben ontslagen komt hij in moei heden. De souteneurs van de meis pikken het niet en dreigen met gewi Zelfs wordt hij door deze lieden uit i helicopter geworpen. Na talloze bei gen en vooral amoureuze avontu keert de rust in het hotel en vindt erfgenaam ook nog een toekom echtgenote. Humor van de beke soort en veel blote hilariteit. Toegang jaar. BELANGRIJKE TELEFOONNUMME Voor heel Texel gelden de volgerj alarmnummers. Bij brand: (02220) 2066. Bij ongevallen met ernstig lichamfj letsel: (02220)2011. Bij verkeersongevallen zonder emij letsel: (02220) 2644. met Bakker wordt bereikt is een belang- J

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2