Cjroen Twartsjexels in het harL> MANTROUWEN DOOR W WEGGEPRAA T Vandaag denken aan morgen U Veel publiek bij Turnkampioenschap Motie over fietspad Oosterend naar GS Yzl'ter choco adevla tleMelkrr^ iemeenteraad akkoord met fverdracht industriegrond /paarbank Succes voor Texelaars Nu subsidie gevraagd bij „Landbouw J ORIGINAL R0CKP0RTS; Krant van 27 december vervalt Geen gevallen van tuberculose of longkanker Bij aankoop van '/2 liter slagroom JONGEN (17) dwong kamerverhuurder geld te geven /ORIGINAL i lltOCKPOinJ VSDAG 20 DECEMBER 1977 la tCï-é- 91e JAARGANG No. 9238 B. en W. zijn er in de raadsvergadering van donderdagavond in slaagd het wantrouwen dat verschillende raadsleden hadden jegens t Gasbedrijf De Liefde weg te praten. Met slechts de stem van Henk sumkes tegen, werd besloten akkoord te gaan met de overdracht n een stuk industriegrond aan de Keijserstraat voor het symbolische drag van f"\om aldus de garantieschuld over 1976 af te kopen. >als bekend beschouwt B. en W. deze transactie als een voordelige ak, want de waarde van de grond met de er nog op staande lodwoningen is niet veel meer dan een halve ton terwijl de garantie huid ƒ270.000,— bedraagt. Een aantal raadsleden bleek er echter iel anders over te denken. Vooral Henk Beumkes, die namens hele Pakt-fraktie sprak, ging hevig |en het voorstel tekeer. B. en W. dden geschreven dat De Liefde van garantiegeld wil afzien als zij de md aan de Keijserstraat zou krijgen, lar Beumkes vond dat een bedriege- e voorstelling van zaken. Hij stelde de grond met de huizen (plus het it meer behoeven betalen van huur ar het terrein aan de Hollewal) in feite il meer waard zijn, ongeveer het drag dat de gemeente aan De Liefde verschuldigd. Van afzien van het antiegeld is dus geen sprake: De fde laat zich gewoon betalen in roerend goed! „De Liefde komt vol- men aan zijn trekken maar naar buiten rdt het voorgesteld alsof we er met h koopje vanaf komen. Daar doen wij t aan mee", aldus Beumkes die later de avond liet blijken vooral door introuwen te zijn gedreven. Hij kon h eenvoudig niet voorstellen dat een lenman zo soepel zou kunnen zijn. 3eumkes wilde verder dat zou wor- i geregeld dat De Liefde de geplande nstwoning op het terrein binnen een het contract vastgelegde termijn uwt en hij wilde dat ook precies zou irden omschreven hoe de vrije opleve- 3 en het onderhoud van de woningen moeten worden geregeld. Nu j De Liefde de bouwplannen aan de ijserstraat net zo lang kunnen In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 26 december (tweede kerstdag) zal de Texelse Courant van dinsdag 27 december niet kunnen verschijnen. Lezers en adverteerders worden verzocht daarmee rekening te houden. Redactie en directie Texelse Courant. 'n C.ocd spaarplan maakt wensen sneller bereikbaar. Dat kan bij de -uu<z/t nadarlond spaarspecialisten sinds 1817 rekken als zij wil en al die tijd de grond aan de Hollewal gratis gebruiken wat voor de gemeente een jaarlijks verlies van ƒ2.100,— betekent. Beumkes sloot niet uit dat de noodwoningen helemaal niet worden afgebroken en door nieuw bouw vervangen zodat De Liefde er een goedkoop onderkomen aan heeft. Kapitaalsvernietiging De Pakt-man vond overigens dat het afbreken van de thans nog in gebruik zijnde noodwoningen kapitaalsvernieti ging is, ook al is de boekwaarde van de huizen laag. De werkelijke waarde is veel hoger want de huizen zijn in de loop der jaren verbeterd en zelfs op het aardgas aangesloten. „Daarbij komt nog dat de miskleun die we hebben uitgehaald zou moeten worden verhaald over de rug van de bewoner. De heer Van der Struijs heeft volkomen gelijk dat hij in beroep gaat tegen de wijze van toepassing van een verouderd bestem mingsplan. Op grond van de wet had reeds in 1971 een nieuw bestemmings plan vastgesteld moeten zijn". Beumkes, herinnerde eraan dat de raad in 1974 ondanks waarschuwingen van GS en van particuliere zijde is gaan zitten „op de gloeiende plaat die De Liefde ons aanbood". Hij zei dat de konsekwenties moeten worden aanvaard. „We hebben ons gat verbrand en zitten nu op de blaren". Beumkes vond dat van 't hele plan moet worden afgezien en dat de grond aan de Keijserstraat voor woningen moet wor den bestemd. Dat de stedebouwkundi- ge adviseur van de gemeente dit heeft ontraden zei hem niet veel. „In dit geval kan men deze adviseur beschouwen als een advocaat van de gemeente in een civiele procedure". Coulant Bert Weijdt van Texels Belang zei met respect van Beumkes' betoog te hebben kennis genomen. Hij vroeg zich af of de gemeente in deze wel legaal handelt. Weijdt vond het echter niet juist om te stellen dat De Liefde nu een even grote buit binnenhaalt als bij ontvangst van het verschuldigde garantiebedrag. Het gasbedrijf is juist heel coulant geweest. Kees Koorn van het CDA was het met Beumkes eens. Het aantal gasaanslui- tingen op Texel is ver beneden het verwachte peil gebleven. Koorn vroeg waarom de gemeente niet meer reklame voor het aardgas heeft gemaakt. Hij had vernomen dat het college rekening heeft willen houden met bepaalde onderne mers, die van het aargas op Texel de dupe zijn geworden en vond dat geen argument. Hij vond de waarde van de woningen op het terrein aan de Keijser straat veel hoger dan de ƒ6.290, die de gemeente heeft geraamd. Het op nieuw huisvesten van de mensen die er uit moeten, zal zeker een ton per woning vergen. Ook J. C. Dros voelde niets voor de transactie. Hij vond dat de gemeente de grond beter voor zichzelf kan reserveren, gezien de nabijheid van de gebouwen van gemeentewerken en het feit dat het raadhuis al te klein is. De Liefde moet zich dan maar vestigen op het industrie terrein in Oudeschild. Dros dacht dat de gemeente betere zaken had kunnen doen met het gasbedrijf en twijfelde er aan of de provincie met de transactie akkoord zou gaan. Plan niet verouderd De burgemeester bracht naar voren dat de prijs die voor de grond aan de Keijserstraat is berekend, de normale prijs voor industriegrond is die iedere andere gegadigde zou hebben betaald. De Liefde wil zich hier op Texel vestigen en had aanvankelijk om een ander stuk grond gevraagd; dit had echter geen industriebestemming. Dat is met de grond aan de Keijserstraat wel het geval. Nooit is overwogen deze grond een woonbestemming te geven zodat van veroudering van het bestemmings plan in dat opzicht geen sprake is. De Liefde heeft wel degelijk bouwplicht al staat dat niet in de overeenkomst; dat is nl. de normale gang van zaken. De burgemeester noemde het onzin dat het slopen van de noodwoningen kapitaals vernietiging is. Het betreft hier noodwo ningen die voor 15 jaar waren bedoeld en er inmiddels dertig jaar staan. Ze zijn zonder meer aan vervanging toe. Ook wethouder Jan Zuidewind vond de verwijten niet terecht. Jarenlang heeft de gemeenteraad erop aangedron gen alles in het werk te stellen aardgas op Texel te krijgen. Unaniem besloot de raad destijds op de voorstellen van De Liefde in te gaan, want toen was optimisme wat betreft het aantal aan sluitingen gerechtvaardigd. Door allerlei pech is het aantal niet gehaald. De Liefde heeft daar begrip voor en stelt zich tegemoetkomend op. „Op deze geste moet worden ingegaan. Als het gasbedrijf een openbaar nutsbedrijf was geweest, zouden we keihard de reke ning gepresenteerd hebben gekregen". De Liefde heeft toegezegd reklame voor het aardgas te willen maken. De over heid doet dat niet in verband met de noodzaak dat op het aardgasgebruik moet worden bespaard. Niemand hoeft bang te zijn dat De Liefde de bouw aan de Keijserstraat uitstelt en op gratis grond van de gemeente aan de Hollewal blijft zitten. De loods aan de Hollewal mag zelfs niet blijven staan. Lof Wethouder Jook Nauta was duidelijk boos over het wantrouwen dat uit de opmerkingen van de raadsleden naar voren kwam. Hij zei dat er niets bijzonders aan de hand is. De grond aan de Keijserstraat zou anders aan een ander zijn verkocht. Nauta prees de handelswijze van directeur Metz van De Liefde die zich soepel heeft opgesteld door te zeggen: we hebben samenge werkt, hebben samen moeilijkheden en pech gehad en we zullen die moeilijkhe den ook samen moeten oplossen. De Liefde wil onmiddellijk aan de Keijser straat bouwen. Als er geen ontruimings procedure was geweest, zou de bouw al zijn begonnen. Secretaris Beemsterboer liet nog weten dat ook de provincie met de transactie akkoord gaat, zo is bij informatie bij de griffie gebleken. De gemeente heeft de grond aan de Keijserstraat niet nodig. In de toekomst zijn in de direkte omgeving trouwens voldoende andere mogelijkheden. Zo heeft de gemeente het eerste woord bij eventuele verkoop van het centrale-ter rein van „Texelstroom". In de tweede lezing toonde Beumkes zich.geïmponeerd" door deantwoorden van B.en W. maar hij bleef zijn gevoels matige bedenkingen houden. Hij vroeg het college het voorstel terug te nemen en De Liefde aan een ander vestigings terrein te helpen. Daan Welboren moest erkennen dat de gemeente een goede deal heeft gedaan al kon hij zich nauwelijks voorstellen dat een particu lier bedrijf als De Liefde zich zo vriende lijk opstelt. Ook de andere raadsleden gaven zich gewonnen, zij het soms met moeite. UITSLAG BEVOLKINGSONDERZOEK: Bij het röntgenologisch borstonder zoek dat in april en mei van dit jaar op Texel werd gehouden en waarbij 3.244 mensen werden onderzocht, zijn geen gevallen van tuberculose of longkanker aangetroffen. Wel werden 18 hart- en vaatafwijkingen geconstateerd en 11 niet-tuberculeuse longafwijkingen. Voorts 46 „varia" afwijkingen die over het algemeen onschuldig zijn. Overzicht van de sporthal Ons Genoe gen tijdens het turnen van zondag ochtend. Een probleem vond men wel dat de bewoners de huizen uit moeten. De burgemeester zei echter dat de gemeen te zich heeft verplicht betrokkenen aan andere vergelijkbare woonruimte te hel pen onder aanvaardbare condities. Zou daarover een konflikt ontstaan, dan neemt de kantonrechter een beslissing. Bij de stemming zei Daan Welboren dat hij „onder protest" akkoord ging. Kees Koorn maakte echter zijn veront schuldigingen door te erkennen dat hij ten onrechte van leer was getrokken. Hij betuigde nu zijn erkentelijkheid jegens De Liefde. Zondagmiddag zijn onder grote pu blieke belangstelling in Sporthal Ons Genoegen de persoonlijke kringkam pioenschappen van de Turnkring Noordhollandse Noorderkwartier 1977 gehouden. Gedurende het gehele evenement waaraan door 120 turners en turnsters rr Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad een motie aan genomen, bestemd voor gedepu teerde staten van Noordholland, met het verzoek de weg van Den Burg naar Oosterend tot tertiaire weg te verklaren. Als het verzoek wordt ingewilligd kan het fiets pad met subsidie van de hogere overheid worden aangelegd. De weg naar Oosterend is thans quartair waardoor de gemeente voor alle kosten van het fietspad opdraait. De motie werd ingediend door Jan Witte van het CDA. als reaktie op de teleurstellende beslissing van de minis ter van verkeer en waterstaat om geen bijdrage voor het pad beschikbaar te stellen op grond van de subsidieregeling voor stedelijke verkeers- en vervoers voorzieningen. Zoals bekend werd in de afwijzende brief van de minister gewezen op een andere mogelijkheid om geld voor het fietspad te krijgen: het ministerie van landbouw zou nog een potje hebben Dat laatste was nieuws voor B. en W. die bij navraag ontdekten dat het hier ging om een zelden of nooit toegepaste bijdrageregeling van de cultuurtechni sche dienst. Onmiddellijk is een brief naar het ministerie van landbouw ge schreven met het verzoek het pad met behulp van dit fonds mogelijk te maken. Er zitten op het ogenblik dus twee ijzers in het vuur, waardoor het college nog enigszins hoopvol is gestemd. Er moet echter op worden gerekend dat het „opklassificeren" tot tertiaire weg zal mislukken. Het is nl. al herhaal delijk en vergeefs getracht. Op een vraag van J. C. Dros zei wethouder Nauta dat de gemeenté de voor het fietspad benodigde grond vrijwel helemaal in bezit heeft. Met enkele „snippers" is dat nog niet het geval maar de indruk bestaat dat uit de verwerving van deze laatste stukken geen vertraging kan voortvloeien. De classificatie van een weg hangt onder meer af van de verkeersintensi teit. Daan Welboren van het Pakt vroeg of met verkeerstellingen de noodzaak tot opklassificatie niet is aan te tonen. Nauta zei dat tellingen zijn gehouden en dat de noodzaak tpt opklassificatie onomstotelijk vaststaat. Per dag maken 2 S 3.000 auto's van de Oosterenderweg gebruik alsmede 7 - 1.100 fietsers. Nauta zei dat het gelukkige feit dat op deze weg wonderlijk genoeg betrekkelijk weinig ongelukken gebeuren waar schijnlijk de enige oorzaak is dat de weg niet tertiar wordt verklaard. De gemeen te het fietspad zelf laten betalen is niet redelijk. Het zou roofbouw op de begro ting betekenen. Dat de Postweg (zo kreeg J. C. Dros te horen) wel een fietspad kreeg was te danken aan het feit dat deze weg tertiair is. Bovendien kon de aanleg van dit pad als aanvullend werkprojekt worden uit gevoerd. De kans om het Oosterender fietspad als aanvullend werk-projekt aangemerkt te krijgen achtte de wet houder nagenoeg nihil. „De kans op de honderdduizend in de staatsloterij is groter". Geldig t/m zaterdag Z4 december werd deelgenomen, zat de tribune vol. ten bate van de Gymnastiekvereni- - ging Texel werden ongeveer 400 plaats bewijzen verkocht. Wellicht omdat het hier voor de Texelse deelnemers en deelneemsters (5 jeugddames en 5 jeugdheren) om een thuiswedstrijd ging, waren de door hen gerealiseerde scores erg hoog. Texel Als beste bij de Texelse turnsters kwam Judith Hogendijk uit de bus met een derde plaats in de afdeling Jeugd dames. Zij werd op de voet gevolgd (Lees verder op pagina 2) Een 17-jarige jongeman slaagde er vrijdag in een kamerverhuurder in Den Burg een bedrag van bijna ƒ1.000,— afhandig te maken. Hij was donderdag in het bedrijf gearriveerd waarbij hij aan de verhuur der 360,— vooruit betaalde voor een meerdaags verblijf. De volgende och tend wilde de jongen de verhuurder onder vier ogen spreken, hetgeen ge schiedde. Daarbij maakte de jongen de man onder veel dreigementen het ge noemde geldbedrag afhandig waarna hij er vandoor ging. De politie werd op de hoogte gesteld en deze slaagde er in de jongen zaterdag aan te houden. Dat was te danken aan de tip van een oplettende taxichauffeur. De jongen had op Texel van het geld goede sier gemaakt door diverse café's te bezoeken, zodat onge veer de helft was opgemaakt toen hij werd aangehouden. De knaap bleek ontvlucht te zijn uit een Rijkspsychiatrische inrichting te Eindhoven. Het geld waarmee hij in eerste instantie de kamerverhuurder had betaald had hij eveneens onder dwang losgekregen van familie op het vasteland. Dat zijn schoenen zoals u ze nog nooit hebt gedragen I Met de hand gemaakt van «vol Zuidamerikaans rundleer Dat hoet ie nooit te poetsen I Dat kleurt in de zon Dat loopt als een I handmade MANTJE SCHOENEN V den BURG

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1