Cjroen "Zwartr jexels in het harL. Kristalkijken met de deurknop in de hand Ziekenfonds Texel moet opgaan in groter geheel y Vlessing verkoopt panden in Den Burg Maar bestuur voelt er niets voor /paarbank Als ik probeer terug te blikken" zoals dat heet, dan kost me dat ditmaal meer moeite dan anders. Niet doordat over 1977 weinig te zeggen zou zijn. Integendeel: er zijn beslis singen genomen, er zijn voorzieningen tot stand gekomen, er zijn beleidslijnen getrokken. Er moest veel worden gelezen en veel geluisterd; en er is af en toe stevige taal gesproken. Stof genoeg voor tien kolommen. Maar de vraag is, of juist ik die stof moet leveren. Na enig peinzen zeg ik: nee. Wie de deurknop al in de hand heeft, mist de rust, die een even wichtig verhaal waarborgt. Trouwens, er zit nog 't een en ander in 't voorjaarsvat. Laten we het wintergras z'n rust gunnen, dan kan niemand volhouden, dat het voor zijn voeten is weggemaaid. door mr. W. H. Sprenger Auto te water: Total loss Schilder getroffen door aanhanger VRIJDAG 30 DECEMBER 1977 TEXELSE 91e JAARGANG No. 9240 COURANT Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17 Den Burg, telefoon (02220) 3543. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr.3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom Gheluckich, ach! gheluckich zijn de lien Die u schoonheyt gestadich moghen sien! Bredero Bovendien: bent u niet 'n beetje lamgeslagen door die kabinets formatie? Murw van alle ontwerp-akkoorden, kommentaren, reak- ties en wijzigingen, beurtelings aanvaard en verworpen? Vindt u ook niet, dat ik het deze laatste keer „alsjeblieft" buiten het terrein van de bestuurspraktijk moet zoeken? Ik hoor geen tegenspraak; zelfs de redactie zwijgt. Dus dat was dan dat. een kaap en zelfs een kerktoren even vreemd zijn geweest in de (toen nog echt ongerepte) natuur als nu een schoorsteen en een silo op de cultuur grond. Niet de silo is de boosdoener, maar degene die hem „gedachteloos" neer- poot, zonder te denken aan de omge ving, alsof het een aardappel was. Daar komt nog iets bij: opstapelen van beweegredenen is niet hetzelfde als bewijzen. Je kunt op het pad van de logica gemakkelijk uitglijden. Ik verzin een voorbeeld: A ziet, hoe B op zijn bromfiets de duinen kapot-crosst; A wordt boos; dat kan ik plaatsen; A herinnert zich, dat diezelfde B hem op het fietspad van de Pontweg is voorbijgeraasd met 80 kilometer per uur; dus wordt A extra-boos; ook dat kan ik plaatsen; maar als A vervolgens rapporteert, dat bromfietsen op de eilanden niet thuishoren, dan gaat mij dat te ver; want uit de feiten volgt alleen maar, dat één bepaalde bromfietser zich niet aan de regels heeft gehouden; niet dat de aanwezigheid van brom fietsers schadelijk is voor de duinen. Natuurlijk mag A een hekel hebben aan bromfietsen; in het bijzonder als hij ze in de duinen tegenkomt. Maar dan beweegt hij zich op het terrein van de persoonlijke voorkeuren. Afwegen van voorkeuren is iets anders dan afwegen van argumenten. Ter voorkoming van misverstand: andere voorbeelden zijn denkbaar; wie de schoen past, trekk' hem aan Het is juist, dat aan de eisen van het milieu nu zwaar getild wordt. Het is juist, dat natuur en landschap meetellen op de weegschaal van waarden; net als de kenmerken van ons verleden, want je verloochent je geschiedenis niet straffe loos. Het is onjuist, het heden en de toekomst te persen in een behoud- model. Dat is. tegennatuurlijk! In strijd met de funktie natuur! Kenmerk van leven is beweging; vernieuwing; verandering. Maar niet onbeperkt. ,,Tè veel leven" geeft overlast; dat zegt het woord al. Uitwassen moet je voor kómen vooral als er weinig ruimte is. Daarom is kenmerk van onze samen leving: leven en laten leven. De doorsnee eilander heeft daar geen probleem mee. De doorsnee overkanter ook niet. Maar (Lees verder op pagina 9) De deurknop al in de hand, schreef ik. Je draait je nog even om en denkt: nu 'n paar seconden heel intens kijken; naar Texel en de Texelaars; zodat het beeld op je netvlies blijft hangen, als je je ogen dicht doet. Het beeld van een kristal met allerlei spiegelende vlakken, ledereen ziet er het zijne in. Dat maakt de gedachtenwisse- ling soms zo moeilijk (maar tegelijk zo boeiend). ledereen kijkt met zijn eigen ogen; niet met de ogen van zijn buurman; en zeker niet met de ogen van de derde op stand Zelfs als u in de tuin van uw buurman gaat staan, ziet u uw eigen huis anders dan hij; en héél anders dan de voorbijrijder het ziet, uit zijn auto of uit de AOT-bus. Zo ziet de Amelander de Texelaars anders dan wij, maar de toeschouwers ergens-in-Nederland zien de Wadden eilanden als een groengespikkelde gor del op een kaart en zij horen er een toelichting bij van een deskundige met een verrekijker. Is het een wonder, dat ze vaak een vertekend beeld krijgen? Neem dat rapport „Eilanden onder de voet". Je leest daarin, dat er „tussen zee en eilanden in principe geen grens aanwezig is". Dat zal wel op de ecolo gische samenhang slaan, denk je, op de samenhang van de natuurlijke levens gemeenschappen; en op de wisselwer king tussen land en water. Maar in hetzelfde rapport staat ook: „de grens tussen land en zee is vooral aan de kant van de Waddenzee moeilijk te bepalen". De schrijver heeft zeker ergens op de Afsluitdijk gestaan bij heng Voor de jaarwisseling Uw koude schotels Huzarensalade Russische eieren Zalmmayonaise Hors d'oeuvre Havenrestaurant „TEXEL" 02226 - 310 weer. Of gevlogen boven Rottum of Griend. Hij is vast geen pierenspitter of dijkwerker. Dat hoeft ook niet. Maar waarom heeft hij niet eventjes gepraat met Jac. Betsema? Die wist precies waar de dijk begon, toen hij er in z'n duikerspak uit de Waddenzee tegenop klauterde. De eilanders weten echt zelf wel, hoe hun eilanden er uit zien. Daarom schudden ze meewarig hun hoofd, als ze in een boekwerk van de Regering lezen over „de hoofdfunktie natuur". Natuurlijk spreekt niemand tegen, dat de natuur op de Waddeneilandenbij zonder belangrijk is. We genieten er van en velen van ons leven er van. Daarom is het ons heel wat waard, die natuur te behouden. We proberen dat in praktijk te brengen en zijn bereid, er wat voor over te hebben^. Dus „een" hoofdfunktiedat klopt. Maar „de" hoofdfunktiedat klopt nietl Zouden ze daar in Den Haag niet weten, dat er op Texel 9.000 hectare cultuurgrond ligt (50% van de totale oppervlakte), die goed bewerkt wordt door vakkundige boeren? Zouden ze niet weten, dat de natuur terreinen alleen bewaard worden (veelal zelfs: ontstaan zijn) door mensenwerk? Zouden ze niet weten, dat ze op de eilanden alleen terecht kunnen dankzij de veerboten, de wegen, de hotels, de kampeerterreinen en de strandbewa- king? Kortom: dankzij de aktiviteit van honderden eilanders? Zouden ze niet weten, dat op de vijf Waddeneilanden jaarlijks zo'n 800.000 recreanten op verhaal komen en de spanningen van hun normale dagtaak kwijtraken? Zouden ze niet weten, dat dit voor menige eilander een piek van zware arbeid meebrengt, die recht geeft op uitblazen na het seizoen? Natuurlijk weten ze dat allemaal. Maar waarom schrijven ze het dan niet? Waarschijnlijk omdat ze het niet goed genoeg weten. Anders gezegd: omdat het „weggedrongen" wordt door een aantal leuzen, die in de publiciteits- stroom worden gepompt en daar alles overheersen. Ik heb het er wel eens moeilijk mee. Want ik begrijp best, dat bepaalde groeperingen extra-druk moeten uit oefenen en extra-fel licht moeten wer pen op hun denkbeelden; omdat die denkbeelden ik erken dat jarenlang weggedrukt en onderbelicht zijn ge: weest. Maar ze raken op de verkeerde weg, als ze „met gelijke munt" betalen. Of moet ik zeggen: met valse munt? Want niet al hun munten zijn zuiver, ondanks veel goede bedoelingen. Ze schetsen de eilanders zoals zij ze graag zogden zien, niet zoals ze zijn. Het lijkt er soms op dat ze eilanders beschouwen als hinderlijke wezens, die eigenlijk niet passen in het landschap. Ze vergeten, dat vroeger een molen, De Goederenhandel Ph. Vlessing B.V. heeft zijn aan de Gravenstraat en Holléwal gelegen bedrijfspanden ver kocht aan de huidige huurders: H. Oosterhof van Meubelhuis Texel, C. G. A. de Groot van Modehuis Beekman en J. Maas van de 4 6 supermarkt. De heer Oosterhof van Meubelhuis Texel verkoopt zijn pand echter per 1 april door aan de heer Maas, die op deze wijze gelegenheid krijgt om zijn super markt aanzienlijk uit te breiden. De heer Oosterhof zal zijn bedrijf concentreren in het pand aan de Hollewal, dat daartoe zal worden verbouwd. Het is de bedoe ling dat hij een woning koopt aan de Burdetstraat. De 4 6 supermarkt van Maas staat aan de achterzijde in verbinding met het pand waarin nu nog het Meubelhuis is gevestigd. De uitgebreide supermarkt krijgt daardoor een oppervlakte van 700 m2 waar nog 200 m2 magazijnruimte bijkomt. In de uitbreiding komt onder meer een ambachtelijke slagerij, een uitbreiding van de groente- en fruitafde- ling en een brood- en banketafdeling. Het woonhuis van de familie Oosterhof op de boververdieping maakt plaats voor toilet- en kantine-akkommodatie voor het personeel (in de zomer 19 man) van de 4 6 supermarkt. De verbouwing wordt uitgevoerd door Vissers Bouwbedrijf uit Oudeschild. De familie Maas gaat wonen in het voor malige bedrijfspand van kruidenier Jac. Zijm aan de Molenstraat dat onlangs werd overgenomen. De Peugeot 504 personenauto van de heer H.v.d.D. uit Den Burg werd onher stelbaar beschadigd toen deze dinsdag avond op de Oosterenderweg in de sloot reed. De wagen werd bestuurd door de in Delft woonachtige zoon van de eige naar. Toen hij ter hoogte van Spang bezig was de verwarming af te stellen raakte hij in de berm en verloor de macht over de wagen toen hij abrupt bijstuurde. De bestuurder en een mede- inzittende kwamen met de schrik vrij. De 33-jarige schilder T.M. uit Den Hoorn moest vrijdagmiddag naar het ziekenhuis in Den Helder worden ge bracht nadat hij in de Kogerstraat be kneld was geraakt tussen een aanhang wagen en een tuinmuurtje. Oorzaak daarvan was een vrij gecom pliceerde aanrijding waarbij de schuld vraag nog onduidelijk is. M. was juist gereed met het aanbrengen van glas in de woning Kogerstraat 85. Samen met een collega stond hij op het punt om hun vlak voor de woning staande aanhang wagen met handkracht over de weg te duwen, waar de auto gereed stond waaraan de aanhanger zou worden vastgekoppeld. Uit noordelijke richting naderde op dat moment de 74-jarige P.W.Witte in zij Renault 6. Deze lette mogelijk meer op de hoogte dan op de verraderlijke breedte van de nog met enkele glasplaten geladen aanhanger, waardoor hij de aanhanger nog juist raakte. De aanhanger werd daardoor opzij geslingerd draaide om zijn as en sloeg tegen het tuinmuurtje en de eivoor staande M. Het tuinmuurtje ging tegen do grond en Mmoest met op dat moment zeer ernstig lijkende kwetsuren per ambulance worden afgevoerd. De Renault van W. was total loss. W. mankeerde niets. Het (dubbele) glas oo de wagen ging aan scherven wat op zichzelf al een schadepost van 7 1700, betekende. Geruchten dat M. ernstig rugletsel heeft opgelopen en voor zijn leven verlamd zou zijn, zijn gelukkig uit de lucht gegrepen. Hij heeft een zware hersenschudding naast andere kwet suren van betrekkelijk onschuldige aard. Er moet rekening mee worden gehouden dat het Algemeen Zie kenfonds Texel binnen afzienbare tijd zal opgaan in een groter ge heel. Hoewel het bestuur geen voorstander is van opheffing en daarom de boot zo lang mogelijk zal afhouden, is het besluit tot inpassing in een grotere regionale organisatie in feite al genomen door een positief standpunt ter zake van de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen, waarbij ook Texel is aangesloten. Het doel is landelijk te komen tot één ziekenfonds per gewest. Zo'n gewest omvat een compleet pakket van genees kundige voorzieningen. Texel zal tot de regio Noordholland-noord behoren. „In hoeverre ons kleine ziekenfonds met ongeveer 9.000 verzekerden zich aan deze regionalisatie kan onttrekken is nog onduidelijk", aldus directeur J. Vlaming in zijn jaarverslag dat hij voorlas tijdens de donderdagavond in „De Zwaan" gehouden algemene vergade ring van het Ziekenfonds Texel. Zowel dagelijks als algemeen bestuur hebben deze aangelegenheid uitvoerig besproken. De voordelen van regionali satie worden ingezien. Een grotere organisatie kan over meer gespeciali seerde krachten beschikken. Maar het bestuur van Texel is van mening dat de verzekerden van Texel niet de minste behoefte hebben aan aansluiting, om nog maar niet te spreken van de financiële gevolgen die uit zo'n aanpas sing zullen voortvloeien. Die gevolgen zouden voor Texel wel eens bitter kunnen tegenvallen. Op dit moment behoort de premie die door het Ziekenfonds Texel wordt geheven, tot de laagste van het land. De kleine organisatie werkt naar verhouding zeer efficiënt maar de lage premie is ook het gevolg van de kennelijk goede gezond heid van de Texelaars. Het aantal te vergoeden ligdagen in ziekenhuizen en het aantal verwijzingen naar specialisten is belangrijk lager dan gemiddeld elders in het land. Hachelijk Dokter Barnard uit Oosterend zei een dergelijke schaalvergroting een hache lijke zaak te vinden. Hij kreeg te horen dat het bestuur van het Ziekenfonds Texel een brief aan de districtsraad heeft gestuurd met de mededeling dat het wat Texel betreft niet nodig is verandering in de bestaande situatie te brengen. Maar niet uit het oog moet worden verloren dat Texel met zijn 9.000 verzekerden weinig heeft in te brengen tegenover de grote ziekenfondsen met honderddui zenden verzekerden. Erkend moet wor den dat een groot krachtig ziekenfonds een invloedrijk beleidsbepalend instru ment kan zijn. Een klein ziekenfonds kan dat niet en is in feite een louter admini stratief apparaat. Vorming Het is noodzakelijk dat het zieken- fpndspersoneel en eventuele bestuurs- en ledenraadsleden een betere scholing krijgen op ziekenfondsgebied. Directeur Vlaming lanceerde het plan om op Texel informatieavonden te beleggen, waardoor verzekerden-vertegenwoordi gers wat meer betrokken worden bij alles wat op ziekenfondsgebied plaats vindt. Vlaming verklaarde zich bereid aan dergelijke avonden te willen mee werken door het geven van voorlichting over de soorten van verzekering, de rechten en plichten van de verzekerden, de verstrekkingsmogelijkheden etc. Niet alle bezoekers van de vergade ring verwachtten veel belangstelling voor een dergelijke „cursus". De be trokkenheid van de ziekenfondsleden is gering. De vergaderingen worden zeer slecht bezocht. Het zal niet eenvoudig zijn om daarin verandering te brengen. Bestuur Omdat er voor het ziekenfondswerk zo weinig belangstelling bestaat, is het ook moeilijk om kandidaten te vinden voor bestuursfunkties. Donderdag moest een opvolger worden gekozen voor de heer Van Splunter uit De Waal. Slechts twee personen waren bereid zich kandidaat te stellen: tandarts G. J. van der Meent uit De Waal en I. de Vries uit Den Burg. Eerstgenoemde viel af omdat het bestuur van mening bleek dat de opvolger beter kon worden gezocht buiten de kring van medewerkers. Zodat De Vries met 13 van de 17 stemmen werd gekozen. De herkiesbare heren P. Boom (secretaris) en J. Trap werden metresp. 16en 15 stemmen herkozen. De financiële situatie bij het Zieken fonds Texel is zodanig dat naast de normale verstrekkingen er incidenteel een extraatje af kan voor een bijzonder doel dat in het belang is van de Texelse gemeenschap. Onlangs werd bij de opening van het verpleeghuis een elek- trocardiograaf geschonken ter waarde van 74.6ÖÖ,— en een TjinócuTalrë m7-~ croscoop van 71.770, Het resultaat van de exploitatie van de vrijwillige verzekering over 1976 was zeer bevredigend: een overschot van 7146.342,81. Dat wordt toegeschreven aan het uitzonderlijk lage aantal ver- pleegdagen in ziekenhuizen. Het over schot kon in mindering worden ge bracht op de te verwachten exploitatie kosten in het volgende jaar zodat maar een zeer geringe premieverhoging nodig is. De vergadering ging akkoord met een premie van 784,— (was 782. per peisoon per maand. De leden machtig den het bestuur echter tussentijds tot een hogere premie te besluiten als dat door onvoorziene ontwikkelingen nood zakelijk zou zijn. Het is echter nog nooit voorgekomen dat van deze machtiging gébruik moest worden gemaakt. Voor elko premieverhoging is overigens goed keuring van de ziekenfondsraad nodig. Uw salaris, pensioen of A.O.W. komt binnen op een sptargirorekening, ook Ie gebruiken «x>r al uw betalingen (kosteloos). -uteri nederlond spaarspecialisten sinds 1817

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1