(jroen ^tmrLr Jexels in het harL, Nieuw boek over „Russenoorlog Texels oudste werd 102! VAN HET RAADHUIS i 2000 Sparenen 2 halen - 1 BETALEN Muziekschool had goed jaar STORMSCHADE VIEL MEE Schietoefeningen zon, maan. hoog water /paarbank BARTELS EN KALKMAN ONTDEKTEN NIEUWE FEITEN Volgend jaar in de handel TESO vervoerde ruim 1500 auto's meer bij MANTJE SCHOENEN B.V. - Den Burg De enige echte j Mededelingen van B. en W. TAXI (02220) TRUüAGTjANUARI 1978 91e JAARGANG Nr. 9242 TEX ELSE8»1 COU RANT Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon 1077701 2741. Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (07270) 3543. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f1 1,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom Er komt een nieuw boek over de Texelse „Russenoorlog". Het wordt geschreven door de heren Jacques Bartels jr uit Den Haag en Wim Kalkman uit Den Helder. Het zal tal van nieuwe feiten over de opstand vermelden en met 150 tot 200 foto's (merendeels nog onbekend materiaal) worden geïl lustreerd. Het karakter van het boek zal totaal anders zijn dan de welbekende „Trage die van Texel" van J. A. van der Vlis waarvan de zevende druk thans uitver kocht begint te raken. Het boek van Van der Vlis pretenteert geen historisch standaardwerk te zijn, maar een oog- getuigeverslag dat vooral voor de Texe laars zelf boeiend is en voor degenen met meer dan normale betrokkenheid voor het onderwerp. Het boek van Bartels en Kalkman (dat een gulden of vijftig moet kosten) zal veel meer lijken op het gebruikelijke genre oorlogshisto rie. Hobby De 29-jarige Jacques Bartels (werk zaam bij de dienst onderwijscontacten van de centrale directie van de PTT in IDen Haag) heeft de opstand van de Georgiërs uiteraard niet meegemaakt maar heeft wel altijd een bijzondere belangstelling voor oorlogshistorie ge had, in het bijzonder met betrekking tot het Koninkrijk der Nederlanden. Nog niet zolang geleden kreeg hij het boek van Van der Vlis in handen. Het vervulde hem met stomme verbazing, want Bartels had nooit iets over de Russenoorlog op Texel vernomen en het viel hem ook op dat andere geschied kundige bronnen nauwelijks over deze tragische gebeurtenis reppen. Hen dui delijk gat dus in de kennis van Bartels, tmaar ook een gat in de markt. De jonge PTT-employé werd helemaal geobse deerd toen hij in de „Goelag Archipel" van Alexander Solszenitsyn de terloop se vermelding las dat omstreeks een miljoen (I) Sowjet soldaten na krijgsge vangen te zijn gemaakt in Duitse dienst is getreden. Aanvankelijk was hij voor nemens het onderwerp alleen uit per soonlijke belangstelling „uit te spitten" en het resultaat ter beschikking te stellen van het Rijksinstituut voor Oor- ogsdocumentatie (waar men ook niet veel van de opstand weet) maar later ijpte het plan voor een boek. Dat kwam Dmdat het speuren van Bartels zoveel succes had dat hij tal van nieuwe feiten sntdekte en ook interessante verbanden ton leggen. Team Bijzonder vruchtbaar is de samenwer- cing met de oud-Texelaar Wim Kalkman jit Den Helder, die de opstand wel persoonlijk mee maakte en een grote verzameling documentatiemateriaal heeft opgebouwd. De twee kwamen met elkaar in kontakt als gevolg van een advertentie die Bartels in het PTT per soneelsblad „Aangetekend" liet zetten op 17 maart 1976: „In verband met his torische studie over opstand der Geor giërs (april 1945 Texel) zoek ik kontakt met personen die hierover kunnen ver tellen". Kalkman en Bartels zijn regelmatige gasten van Texel geworden. Maar laatstgenoemde reist ook herhaaldelijk naar het buitenland om te spreken met daar wonende autoriteiten die direkt of indirekt bij de opstand betrokken zijn geweest. Hij interviewde niet alleen Russische overlevenden, Texelaars en geallieerden maar ook de vijand van weleer. Vooral daardoor zal het boek het karakter krijgen van een objectieve studie. Ook Duitsers worden aan het woord gelaten en er wordt over nie mand een oordeel geveld. Feiten die voor de Texelaars of sommigen van hen pijnlijk zijn worden niet verzwegen. Er staan gesprekken met NSB-ers op het programma om ook van hen feitenma teriaal te krijgen dat moet meehelpen met het kompleet maken van de legpuz zel die de opstand voor Bartels en Kalkman in het begin was. In de periode rond kerst en nieuwjaar heeft TESO 1.569 auto's meer vervoerd dan vorig jaar. Vanaf donderdag 22 december tot en met maandag 2 januari werden 12.922 auto's het Marsdiep overgezet. In 1976/'77 was dit getal 11.353. Ondanks dit hogere cijfer ten opzichte van vorig jaar is het op Texel vrij rustig geweest. De indruk bestaat dat het bezoek meer gespreid is gekomen. TESO meldde als drukste dagen de vrijdag en zaterdag die aan beide kerst dagen vooraf gingen. Er moest toen met twee veerboten gevaren worden en er werden beide dagen ongeveer 800 auto's overgezet. De 8 hotels die tijdens de laatste week van 1977 open waren konden het aanbod gemakkelijk verwer ken. (Er zijn op dit moment 11 hotels gesloten waarvan 5 wegens verbou wingswerkzaamheden). De Texelse VW deelde mee dat het gedurende beide kerstdagen voornamelijk Hollan ders waren die Texel bezochten. Voor het meemaken van de jaarwisseling op Texel kwamen iets meer Duitse toeris ten naar het eiland. Op 9 januari van 9.30 tot 16.00 uur gaat H.M. Limburg schieten in sector 045 - 075 graden rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het hoge gelei- delicht Nieuwe Haven. Veiligheidsschip aanwezig. en met dat achter een ander zijn ideeën aanhollen In 't Korfje, KINDER DAMES HEREN vanaf kindermaat 92 t/m herenmaat 56 In de ALL—SHOP, Hogersmwi 5 vindl U s'Jecn roe» sicifc atgeO"i»d«! ailiktlarv Jurken Rokkon Tertenke pen talon* f20.- ei Blouse* en puilie* T rui on en vesten Skijack* Enkoio vochqasjes Enkele vachtjasje* met borg voering f80. - Leren hemen Kindertneen Zware kwaliteit vesten Parket Ktnderparka't. W en groen Echte schaap* vecht jasjes, her dame* f175.- f200,- ZEER BELANGRIJK: START, woensdag 4 januari morgens 9 uur In de SCHOENWINKEL, Hogerstraat 6, vindt U o.a Damesschoenen: veie sooRTfN Modcscboenen mot fuh,» Gemakte hoenon ihei-olotmi Herenschoenen: VELE MODELLEN Sportieve geklede en Boots Vachtjchoonen Leien en tuëde k> Kinderschoenen: Diverse soorten el* Pinochw Bunmc* J J en Jaduo leren kinderLjorzen Boot» vnnol maat 21 lm Leren klompmu4on in dames heten- en kindi Zweedse muilen in dan. Paniollelj dame» kmde/metnn Rubberlaarzen 24 t Tot dusver is het erg goed gegaan, maar het kostte soms erg veel moeite om onmisbare bronnen te achterhalen. Het Duitse archiefmateriaal bijvoorbeeld is destijds door de Amerikanen meege nomen, maar omdat alles wat betrek king had op troepen beneden de strekte van een divisie niet belangrijk werd geacht is alles wat op het Georgische bataljon op Texel betrekking had, eruit gegooid. Veel foto's Maar het geluk kwam te hulp want puur toevallig stuitte Bartels „via-via" op een thans in Berlijn wonende Duitser die niet alleen gedetailleerd over de Duitse verrichtingen van destijds wist te vertellen, maar ook tot dusver onbekend fotomateriaal beschikbaar wilde stellen. Zoals een plaat van honderden gedode Duitsers, gemaakt direkt na het begin van de opstand. Er werden veel meer [Lees verder op pagina 2] Hoewel de storm die dinsdag over Nederland woedde in de rest van het land op enkele plaatsen aanzienlijke schade aanrichtte kwam Texel er dit maal goed van af. Staatsbosbeheer meldde een hon derdtal door de wind gevelde bomen die zich op windgevoelige plaatsen bevon den. Het betrof voornamelijk dennen en sparren die het loodje legden. Nabij de „Rovershut" in de Dennen gingen enige Sitkasparren tegen de grond. Omdat de wind voornamelijk uit zuidwestelijke richting bleef waaien en tijdens laag water tot zware storm (windkracht 10) aanwakkerde werd er geen schade aan de duinen aangericht. Bij enkele op de wind staande huizen sneuvelden wat ruiten en kwamen en kele dakpannen naar omlaag. Met de viering van haar 102x1e verjaardag is mevrouw Marie Brücher-Bohlinger dinsdag 3 ja nuari de oudste burgeres gewor den die Texel ooit gehad heeft. Texels oudste werd in 1876 gebo ren in het Duitse plaatsje Schwann (Zwarte Woud). Ze woont momenteel in Den Burg. Mevrouw Brücher staat sinds 5 jaar in het bevolkingsregister van Texel inge schreven maar woont eigenlijk sinds 1964 op het eiland. Dat ze zo lang nog de Duitse nationaliteit behield hield verband met haar (Duitse) pensoenuit- kering. Mevrouw Brücher-Bohlinger woont aan het Schilderend in Den Burg. Zij woont ii\ bij haar dochter mevrouw Louise Kortenhoeven-Brücher in het huis naast de bloemenwinkel van haar kleinzoon. Voordat mevrouw Brücher zich op Texel vestigde heeft zij vrijwel haar gehele leven in het Zuidduitse Schwann gewoond, waar nu haar 89 jaar oude broer Gotlob Bohlinger nog steeds ver blijft. Tussen 1941 en 1943 woonde mevrouw Brücher in Dortmund, maar daarna trok zij weer naar het Zwarte Woud waar zij tot 1964 (zij was toen 88) haar eigen huishouden deed. In datzelf de jaar bracht mevrouw Brücher met haar (sinds de twintiger jaren op Texel wo nende) dochter een bezoek aan haar andere dochter in New York. Zij maakte toen tevens van de gelegenheid gebruik om een kijkje te nemen op de Ameri kaanse wereldtentoonstelling die dat Uit het recentelijk verschenen jaar verslag van de Texelse Muziekschool blijkt duidelijk dat wat de muzikale belangstelling betreft Texel opnieuw erg goed uit de bus komt. Met de integratie van de muzikale vorming in het basis onderwijs kon dankzij de enthousiaste medewerking van de leerkrachten daad werkelijk begonnen worden. Er gaven zich in de verslagperiode (1 augustus 1976 - 31 juli 1977) in totaal 21 nieuwe leerkrachten op om bijgeschoold te worden. Door de integratie in het basisonderwijs wordt hét mogelijk dat op den duur ieder kind de kans krijgt kennis te maken met het muziekonder wijs. Ook de ontwikkeling van het instu- mentaal onderwijs was verheugend. Dankzij extra subsidies werd het moge lijk een groot deel van de 20-minuten lessen om te schakelen naar lessen van 30 minuten. Het in het jaarverslag opgenomen schoolwerkplan toont aan dat de Texelse Muziekschool op den duur omgevormd wordt tot een Instituut van Muzikale Vorming voor de gehele eilandelijke bevolking. De uitvoering van dit plan behelst de periode tot en met het schooljaar 1980/'81 In het jaarverslag wordt opnieuw de aandacht gevestigd op de minder goede behuizing waar de Texelse Muziek school het nog steeds mee moet stellen. Voor het geven van muziekonderwijs wordt het noodgebouw aan de Park straat in Den Burg „nauwelijks toerei kend" genoemd. Het grootste probleem is de geluidshinder omdat de afschei dingen van de diverse lokalen van hout zijn. Er moest door de groei van het aantal instumentale leerlingen van de beschikbare ruimtes een intensiever ge bruik gemaakt worden. Een gevolg hiervan was dat groepslessen en ensem- blelessen slechts in beperkte mate kon den plaatsvinden. Dit laatste niet alleen wegens de plaatsruimte maar vooral door de geluidshinder die groeps- of ensemblessen nu eenmaal met zich meebrengen. De extra ruimte waar men door het vertrek van ziekenomroep en puzzel- theek de beschikking over kreeg werd vrijwel direkt gevuld. Ondanks de rui mere behuizing moest de keuken meest al als directie- of leskamer gaan funge ren. In sommige noodsituaties (bijvoor beeld repetities van ensembles) moest naar het Fanfaregebouw worden uitge weken. Evenals het vorige jaarverslag zit de muziekschool ook dit jaar vast aan de urenstop van 167 uur. De commissie van toezicht heeft onlangs gepleit voor een geleidelijke groei. Wat betreft het komende seizoen wil men het aantal lesuren met 7 uitbreiden. Het leerlingental steeg opnieuw. Van een totaal van 733 in de periode 1975/76 ging het aantal leerlingen naar 767. Hiervan kregen 434 leerlingen instrumentaal onderwijs, 24 volgden ensemble-onderwijs en 19 solfège en voorbereidende vakopleiding. De lessen algemene muzikale vorming (AMV) wer den door 290 leerlingen gevolgd. In de periode 1976/77 werd door 231 leerlingen examen gedaan waarvan slechts 3 kandidaten afgewezen wer den. Voor het AMV-examen slaagden 161 kandidaten. Het graadexamen werd door 63 kandidaten met succes afgelegd en het solfège-examen telde 5 geslaag den. In de periode 1975/76 waren deze cijfers respectievelijk 54 (AMVI, 49 (Graad) en 5 (Solfège). Woonruimte De minister van volkshuisvesting heeft besloten, met ingang van 1 januari 1978 de koopprijs van woningen, waar voor de eis van economische gebonden heid mag gelden op te trekken van f160.000, tot f200.000, en de huur- prijsgrens van f470,— per maand tot f510, Beneden deze laatste bedragen is dus een woonruimtevergunning ver eist, waarbij de eis van economische gebondenheid geldt. Verder heeft de minister er nog eens op gewezen, dat steeds vaker woningen langer dan een half jaar leeg staan. Er wordt de gemeentebesturen geadvi seerd, in dergelijke gevallen gebruik te maken van de wettelijke bevoegdheid om een dergelijke woning te vorderen. Daarom de goede raad om, indien een woning door omstandigheden als bijv. verbouw langer dan een halfjaar leeg zal staan, tijdig kontakt op te nemen met de huisvestingsambtenaar op het raadhuis. Tenslotte nog het bericht, dat burge meester en wethouders hebben beslo ten in de portefeuilleverdeling tussen de leden van het college een wijziging te brengen en wel in die zin, dat de portefeuille woonruimteverdeling voor taan beheerd zal worden door de burgemeester. Voor de goede orde kan nog gemeld worden, dat de burgemees ter spreekuur heeft op maandagmorgen van 10.00 tot 11.30 uur. Mevrouw Marie Brücher-Bohlinger met haar driejarige achterkleindochter Louise Marie Kortenhoeven jaar gehouden werd. Mevrouw Brücher bleef toen gedurende zes maanden in de Verenigde Staten. Hoewel mevrouw Brücher ook in haar familie de oudste is bereikten ook haar broers en haar zusters respectabele leeftijden. Haar nog in leven zijnde broer Gotlob is momenteel 89 jaar. Een zuster van mevrouw Brücher werd 92 en een andere broer 86. Vooral in geestelijk opzicht is Texels oudste inwoonster nog bijzonder goed. Zij schrijft haar dochter in Amerika nog regelmatig brieven en onderhoud ook schriftelijk kontakt met haar in Dort mund wonende zoon Friedrich, die ter gelegenheid van de 102de verjaardag naar het eiland kwam. Mevrouw Brücher-Bohlinger heeft vief kinderen. Twee daarvan (een zoon en een dochter) wonen op Texel. Zoals gezegd woont haar tweede zoon in Duitsland en haar andere dochter in Amerika. De zon komt 8 januari op om 8.46 uur en gaat onder om 16.47 uur; 11 januari op om 8.44 uur en onder om 16.52 uur. Maan: 9 jan. N.M.; 16 jan. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 6 januari 4.53 en 17.44 Zaterdag 7 januari 6.18en18.57 Zondag 8 januari 7.25en19.59 Maandag 9 januari 8.22 en 20.57 Dinsdag 10 januari 9.13en21.48 Woensdag 11 januari 9.58 en 22.35 Donderdag 12 januari 10.39en23.16 Vrijdag 13 januari 11.15 en 23.56 Zaterdag 14januari 11.49en— Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. MARTIEN VAN DE WETERING Speciaal ziekenvervoer per taxi. Laagste tarief. W al dacht u t an Spaarbiljctten aan foonder? Zc zijn niet op naam. dus makkelijk overdraagbaar. Keuze uit 2 of 5 jaar vast. -lua/t nedarlond spaarspecialisten sinds 1817

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1