„WAT IK ZEGGEN WOU.." „Een illusie armer" NIEUWE CREATIVITEITSCURSUSSEN STARTEN IN JANUARI KINDERBINGO Goede recensies voor Blok v.d. velden interkerkelijke Wintergesprekken De Recreatiestichting Texel Veerverbïnding Vrouwenbond organiseert avonden Ergernis FEUILLETON JAG 6 JANUARI 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE In dorpshuis 't Skiltje organiseert de Gemeenschap Oudeschild zaterdag een bingoavond voor de lagere,schooljeugd. Voor deze kinderbingo zijn de deuren van 't Skiltje tussen 19.30 en 21.00 uur geopend. SPORTMEDEDELINGEN Tetak In tegenstelling tot wat eerder werd meegedeeld wordt op vrijdagavond 6 januari in sporthal Ons Genoegen een normale trainingsavond gehouden. Men is welkom tussen 19.30 en 22.30 uur. In de maand januari zal opnieuw worden begonnen met een aantal creativiteits- cursussen georganiseerd door de commissie creativiteitsbevordering. De cursussen vinden plaats onder auspiciën van de Stichting Cultureel Werk Texel. De lessen zullen als regel 2 uur in beslag nemen. De cursuskosten bedragen ƒ6,50 per les. Het gehele cursusgeld dient op de eerste cursusavond te worden voldaan. Het aanmeldingsformulier voor de cursussen moet uiterlijk voor 14 januari a.s. op het bureau culturele zaken worden ingeleverd (raadhuis kamer 304). De cursussen Edelsmeden voor gevorderden en Hindelooper schilderwerk voor gevorderden zijn volgeboekt. NASCHRIFT: Hoewel het gewenst zou zijn om ook dit ingezonden stuk van een naschrift te voorzien (het is namelijk nogal aan vechtbaar om ervan uit te gaan dat' het door de heer De Waard berekende renteverlies tot in het oneindige zou moeten worden gekapitaliseerd) me nen we de discussie te moeten afsluiten in afwachting van op handen zijnde beslissingen die voor het doorgaan van de dubbeldekker en de hoogte van de tarieven van grote betekenis zijn. Heel wat veronderstellingen kunnen dan door zekerheden zijn vervangen. Red. De Texelse afdeling van de Vrouwen bond NVV heeft voor de komende weken een aantal avonden op het programma staan. Ze worden allemaal gehouden in de Lagere Landbouw school aan de Beatrixlaan en beginnen om 20.00 uur. Het programma ziet er voorlopig als volgt uit: 10 januari, praatavond. 24 januari, revuegroep ,,De Fliereflui ters". 7 februari, apotheker G. Lely spreekt over omgang met en gebruik van medicijnen. 21 februari, mevrouw K. van Strijen (Den Helder) spreekt over,, Sexuele minderheden". De voornamelijk 's winters in Italië verbljvende Texelse kunstschilder Ad Blok van der Velden heeft in „zijn tweede vaderland" veel succes geboekt met een tentoonstelling waarop hij voor namelijk Italiaans werk exposeerde. De tentoonstelling werd gehouden in het noord-Italiaanse La Veno aan het Lago Maggiore waar Blok van der Velden ook woont. Blok van der Velden, die in april 65 jaar wordt riep met zijn werk juichende recensies op in de plaatselijke en regio nale kranten. Bij de opening van de ten toonstelling waren ongeveer 60 autori teiten aanwezig. Ook wat betreft de financiële kant van deze zaak was de expositie van Ad Blok van der Velden erg succesvol want binnen een week na de opening was de helft van de tentoon gestelde werken verkocht. In het kader van de interkerkelijke wintergesprekken wordt in de week van 8 tot 15 januari de derde avond gehou- <*en' Ondergetekende: naamgeboortedatum Behandeld zal worden het derde hoofdstukje uit het boekje „Woord en adrestelefoon Antwoord waarvan exemplaren nog geeft zich hierbij op voor de volgende cursus(sen). (Rondje voor bedoelde steeds verkrijgbaar zijn in de kerken (na cursus zwart maken). Als meerdere personen belangstelling hebben voor een de diensten) en aan de pastorieën. Het bepaalde cursus, graag even het aantal personen voor de bedoelde cursus derde hoofdstuk handelt over „Avond- aangeven maal en Eucharistie", ledereen is op deze gespreksavonden weer van harte Ondergetekende zou verder graag zien dat voor de naaste toekomst de welkom. De plaatsen en tijden zijn. volgende cursussen zouden worden overwogen: (hier uw suggestie in te Den Burg, 9 januari, 20.00 uur, zaal vullen): Doopsgezinde kerk. De Koog, 10 januari, 20.15 uur, „De Schuilhut". De Cocksdorp, 11 januari, 20.00 uur, gebouw bij Hervormde kerk. Den Hoorn, 12 januari, 20.15 uur, „Ons Huis". Texel Oudeschild, 12 januari, 20.00 uur, Ned. Handtekening, Herv. pastorie. Oosterend, 13 januari 20.30 uur zaal De cursussen zullen alleen doorgang vinden als het minimum aantal Ned. Herv. kerk. deelnemers wordt bereikt. Indisch koken gevorderden, 8 lessen, docente mevrouw Soewito. De cursus vindt plaats in De Koog op woensdagavond van 20.00 - 22.00 uur. Spinnen beginners, 3 lessen, docente mevrouw Monen. De cursus vindt plaats in De Koog op maandagavond van 20.00 - 22.00 uur. De cursisten moeten in het bezit zijn van een goed spinnewiel. Cursus koken voor mannen. 8 lessen, docent de heer H. Plaatsman. De cursus vindt plaats in De Koog op dinsdagavond van 20.00 - 22.00 uur. De cursisten dienen enigszins op de hoogte te zijn met de beginselen van het koken. Surinaams koken beginners, 6 lessen, docente mevrouw De Ruiter. De cursus vindt plaats in De Cocksdorp op dinsdagavond van 20.00 - 22.00 uur. Haken gevorderden, 6 lessen, docente mevrouw Bakker-de Grave. De cursus vindt plaats in De Cocksdorp op donderdagmiddag van 13.30 -15.30 uur. Poppenkastpoppen maken, 8 lessen, docente mevrouw J. de Visser. De cursus vindt plaats in Oosterend op maandagavond van 20.00 - 22.00 uur. Batikken beginners, 5 lessen, docente mevrouw Bakelaar. De cursus vindt plaats in Oosterend op donderdagavond van 20.00 - 22.00 uur. Haken gevorderden, 6 lessen, docente mevrouw Bakker-de Grave. De cursus vindt plaats in Den Hoorn op donderdagmorgen van 9.30 -11.30 uur. Basiscursus tekenen, 8 lessen, docent de heer F. Voskuil. De cursus vindt plaats in Den Burg op maandagavond van 19.30 - 21.30 uur. Boetseren, 8 lessen, docent de heer F. Voskuil. De cursus vindt plaats in Den Burg op dinsdagmiddag van 13.30 - 15.30 uur en/of dinsdagavond van 19.30 - 21.30 uur (aangeven waar uw voorkeur naar uit gaat). Schilderen stillevens, 8 lessen, docent de heer F. Voskuil. De cursus vindt plaats in Den Burg op woensdagmiddag van 13.30 - 15.30 uur en/of woensdagavond van 19.30 - 21.30 uur (aangeven waar uw voorkeur naar uitgaat). Silhouetknippen van papier, 6 lessen, docente mevrouw Van Wezel. De cursus vindt plaats in Den Burg op maandagmiddag van 13.30 - 15.30 uur. De cursus wordt eens in de 14 dagen gegeven. Stofverven, 3 lessen, docente mevrouw R. v. d. Werf. De cursus vindt plaats in Den Burg. De cursusdag en tijd zal in nader overleg met de docente worden bepaald. Haken gevorderden, 6 lessen, docente mevrouw Bakker-de Grave. De cursus vindt plaats in Den Burg op maandagmiddag van 13.30 -15.30 uur. Haken gevorderden, 6 lessen, docente mevrouw Bakker-de Grave. De cursus vindt plaats in Den Burg op dinsdagavond van 20.00 - 22.00 uur. Tekenen, 8 lessen, docente mevrouw N. Koorn-Kikkert. De cursus vindt plaats in Den Burg. Cursusdag, tijd en onderwerp van de cursus zal in nader overleg met de docente worden bepaald. Hierbij wil ik mijn ergernis uiten over Je inhoud van een circulaire die het Sasbedrijf stuurt aan afnemers die hun ekening nog niet hebben betaald. De oon van dit schrijven doet mij denken lan een lang vervlogen tijd: er moet on- niddelijk betaald worden en de dreige- nenten die eraan worden toegevoegd staan in geen enkele verhouding tot de ïrnst van de zaak. Wij wonen nog maar (ort op Texel en hebben met de .tac tische' aanpak van het Gasbedrijf kennis gemaakt, nota bene door een vergissing lunnerzijds. Ik weet best dat je mensen die het vertikken om aan hun normale verplichtingen te voldoen op den duur tiet meer vriendelijk hoeft te verzoeken, naar door al direct zo hard van leer te trekken verknoeit het Gasbedrijf onno dig veel goodwill. Het is mij opgevallen dat juist Texelse leveranciers nogal nakkelijk zijn met hun rekeningen. Bij diverse zaken heb ik moeten aandringen run rekening te sturen. Hoe moet het ten te moede worden als zo'n Gasbe drijf al direct met hel en verdoemenis dreigt. Want er wordt al direkt ge schermd met afsluiten van gas, de straat 'opbreken en extra rekeningen voor opnieuw aansluiten. En dat alles na een raar weken. De „herinneringskosten" van ƒ5, is ook al zoiets moois. Ik heb veertig jaar zaken gedaan maar er is mij tooit ter ore gekomen dat een particu- ier bedrijf de moed heeft om bij zo'n lerste herinnering maar één cent in •ekening te brengen. Hij laat dat wel uit zijn hoofd want het zou hem klanten tosten. Maar het Gasbedrijf maakt jebruik van zijn machtspositie. Ze zijn mmers de enige en kunnen doen en aten wat ze willen, denken ze. Het kan nog mooi worden in het ver volg. Wegens pensionering kan ik een laar maal per jaar op reis en inmiddels is Jan omdat ik de rekening niet heb cunnen zien door wanbetaling de straat lij me opgebroken en het gas afgeslo- :enl Laat het Gasbedrijf een voorbeeld lemen aan grote gemeenten. Daar ïadden ze vroeger ook dergelijke ge woonten maar zij zien nu in dat zij een Jienende taak hebben. Wij zijn klanten 'an het Gasbedrijf en zij hebben niet de joedheid om ons gas te leveren. Ze lebben een bedrijf waarmee verdiend noet worden en horen hun afnemers op jrettige wijze tegemoet te treden en niet lirekt met grof geschut te komen. Die ichrijverij kan anders en de termijn kan >ok ruimer worden gesteld. Het is niet mgebruikelijk om een tweede herinne- ing te sturen, zonder kosten. Die admi- listratiekosten zijn bedrijfskosten en lus aftrekbaar. H.C.E.Gotjé Hoofdweg 62 De Cocksdorp NASCHRIFT: Desgevraagd vertelde administrateur J. H. Schasfoort van het Gasbedrijf Tiel [waaraan het beheer van de gasbedrij ven Texel, Terschelling en Vianen is ipgedragen) dat het met de harde sanpak van „wanbetalers" in de praktijk vel zal meevallen, zolang deze van goede wil zijn. „Onze informatie is ichter gericht tot een zeer groot publiek in de praktijk heeft helaas geleerd dat je ïr rekening mee moet houden dat er inwilligen bijzitten. En die moeten veten wat hen boven het hoofd hangt. Ms het enigszins mogelijk is zullen wij legrip opbrengen voor betalingsmoei- ijkheden. Er valt met ons wel te iraten". Voorts vernamen we dat het 17. Het meisje knikt en lacht verlegen. Dolf vervolgt: „Martie wil poseren, want ze wil wat geld voor zichzelf verdienen". Ze knikt opnieuw en als Dolf tenslotte zegt: „Je weet de af spraak: tot je middel bloot. Ik zet de verhoging hier bij de verwarming en zal hem hoger opdraaien. Daar is een scherm, waarachter je je kunt ontkle den. Het is nu hij kijkt op zijn horloge bijna tien uur. Om te beginnen werken we twee uur". Martie vindt alles best en staat enkele minuten later op een soort voetstuk bij de verwarming. Het juiste licht valt op haar lichaam, dat misschien nog niet helemaal volwassen is, maar wel gaaf en mooi. Jossa ziet toe, hoe Dolf het model wat verplaatst en een lichte draai laat maken, zodat haar contouren nog scherper uitkomen. Daarbij raakt hij haar lichaam een paar malen aan, maar het doet 't meisje klaarblijkelijk niets. Jossa voelt een steek. Verroest, ik lijk wel jaloers. Ze draait zich om en gaat naar de winkel, maar er is op het moment geen klant, dus gaat ze wat stof afnemen en op de toonbank de bedrijf Tiel de gasnota's bij voorkeur niet in de vakantieperiode verstuurt om de kans op onbedoeld in gebreke blijven bij de betaling zo klein mogelijk te maken. Mensen die van tijd tot tijd voor langere perioden op reis gaan kunnen hun bank of postgirodienst machtigen tot auto matische betaling, waardoor de kans op problemen nagenoeg nihil is. Als trouw vakantiebezoeker van uw eiland ik kom er dit jaar voor de twintigste maal en als abonnee van uw courant sinds minstens vijftien jaren, rijzen er bij mij steeds meer, levensgro te, vraagtekens over de toekomst van dit wonderbaar mooie eiland. Ik zal me niet mengen in de laatste TESO-plannen, hoewel de directie van deze onderneming via particuliere brief wisseling van mijn grote belangstelling op de hoogte is. Ik wil niet schrijven over het fietspad van Den Burg naar Oosterend, hoewel ik hier vierkant achter sta en dit plan urgenter vind, als alle toeristische rij wielpaden van Texel tesamen. Maar wel wil ik een aantal vragen stellen aan het bestuur van de Recrea tiestichting Texel, die destijds voort kwam uit de Sichting Sociaal Toerisme. Bent u bestuur zich bewust, dat uw herkomst uit dit S.S.T. u de verplichting oplegt de belangenbeharti ging van alle soorten toeristen/recrean ten, die uw eiland frequenteren, en niet alleen hen die de portemonnee makke lijk trekken? Bent u zich bewust, dat u een „Stichting" bent, aan welke organisa tievorm wettelijk ieder winstoogmerk verboden is? Uw eventueel argument, dat u een exploitatie-overschot steeds weer in uitbreiding van eigendommen wordt belegt, vind ik vrij zwak, want meer onroerend eigendom in de huidige welvaartsstaat betekent meer exploita tieoverschot, en dus meer winst! Heeft u een exacte wetenschap van het percentage vakantiegangers, die een dodelijke afkeer hebben van de uitingsvormen van vakantie en recreatie in De Koog? Weet u dat er legio „Texel- gangers" zijn, die gedurende hun va kantie op Texel De Koog apert mijden en er desnoods kilometers voor omrij den? Met andere woorden heeft u een indruk van het percentage van degenen, die uw eiland bezoeken voor de „rust" en de „stilte"? Bent u zich bewust, dat door „af brokkeling" van „Loodsmansduin", u het laatste "stiltecentrum" (behalve dan In de bedrijfsvakantiesl), dat Texel bezit, om zeep aan het brengen bent? Bent u zich bewust, dat het ANWB- oordeel over de akkommodatie te Loodsmansduin, wel uitermate subjec tief is? De bezettingsgraad gedurende het seizoen geeft dat wel duidelijk aan! Wij willen het bij deze vragen nu laten en afsluiten met een vraag aan het gemeentebestuur: Bent u gemeentebestuur zich goed bewust, dat u door uw „sponso ring" van de RST, u mede schuldig wordt aan de vorming van „een staat irr de staat"? En dan nog wel in de vorm van een Stichting, de meest ondemo cratische organisatievorm die er be staat. Een destijds door mij gedaan voorstel van een vertegenwoordiger van de „klanten van de RST" (dus de vakantiegangers) in het Stichtingsbe- uitgestalde artikelen wat anders rang schikken. Om onderhand tot de in haar eigen ogen verbazingwekkende ontdek king te komen, dat ze inwedig werkelijk jaloers is op die Martie. Hoe is hij aan dat grietje gekomen? Voor zover zij zich kan herinneren, heeft hij er nooit met één woord tegenover haar van gespro ken. Van zijn kennelijke plan om weer eens een half naakt te gaan schilderen, weet ze evenmin wat. Om half elf gaat ze naar de keuken en zet koffie. Even steekt ze haar hoofd door de deuropening van het atelier en vraagt: „Martie ook koffie?" „Alse- blieft", antwoordt het grietje, dat zo onbeweeglijk mogelijk blijft staan. Een paar minuten later komt Jossa met de koffie en passeert dan opzettelijk de ezel, waarop Dolf al een behoorlijke schets van het meisje heeft gemaakt. Opnieuw krijgt ze een onbehaaglijk gevoel, maar vermant zich, zet de koffie bij hem neer en gaat dan naar het model, voor wie ze het kopje op een bij zettafeltje plaatst. Daarna gaat ze naar haar eigen hoekje en zet zich neer, kijkend naar de driftige streken, die Dolf stuur werd zonder meer argewezem Om op de Franse toer te gaan: „Un homme averti en vaut deux" (een gewaarschuwd man telt voor twee). J. J. G. Alting von Geusau, Wijk bij Duurstede. Enkele opmerkingen naar aanleiding van uw naschrift op mijn ingezonden stuk. De door mij genoemde, ƒ600.000, werd ontleend aan het rapport van Ing. bureau Hajema en Partners die dit bedrag berekende op grond van infor matie bij TESO. Wat niet uit de verf gekomen is in mijn stuk is dat het niet blijft bij deze .ƒ600.000,— per jaar. Het renteverlies komt daar nog bij. Na het eerste jaar rente van ƒ600.000, Na het tweede jaar het renteverlies van ƒ1.254.000,— enz., enz. Dit kan oplopen tot giganti sche bedragen. In uw betoog gaat u er van uit dat vroeg of laat de voorzieningen gemaakt zullen worden. Door mij werd gesteld als deze aanpassingen er niet komen wat dan? Vandaar het verschil in bena dering. Aan te nemen is dat indien de oever-aanpassingen er niet komen en de prijsbeheersing gaat werken, TESO in moeilijkheden geraakt. Tijdens het debat in de raad stelde de burgemeester terecht dat indien het voorstel van het CDA zou worden aangenomen de raad medeverantwoor delijk wordt voor de schade die TESO zou oplopen. De meerderheid van de raad deed het toch. Naar mijn mening heeft men de draagwijdte hiervan niet onderkend. Kort samengevat kan men het pro bleem aldus weergeven. Het openbaar vervoer komt in de knel door de auto. In het algemeen door terugloop van pas sagiers bij TESO door een teveel aan aanbod van dit vervoermiddel. Open baar vervoer is een bedrijf ten algemene nutte en moet dus blijven functioneren. De bedrijven die in de knel komen wenden zich tot de overheid om steun en worden geholpen. TESO wil zijn moeilijkheid oplossen door een dubbeldeksschip, waardoor echter arbeidsplaatsen verloren gaan en over-capaciteit ontstaat. De oever-voor zieningen dienen te worden aangepast. De hogere overheid zegt nee niet zo, je moet deze kwestie anders oplossen. In plaats dat TESO nu zegt: Overheid u wilt dit zo, maar dan kom ik niet uit dus moet u mij financieel helpen, gaat men er dwars tegen in en probeert door een geforceerd optreden haar zin te krijgen met het risico dat ze t.z.t. het loodje legt. Het verschil in benadering van dit probleem door TESO en de hogere overheid ligt hierin dat TESO het bedrijf ziet als een particuliere instelling die kan doen wat ze zelf wil, temeer als dit in de kraam te pas komt van een bedrijfstak waarmede men nauwe banden heeft. Zoals gezegd: Openbaar vervoer is echter een bedrijf ten algemene nutte. De overheid heeft een bredere taak en moet alle facetten en gevolgen van openbaar vervoer in het oog houden o.a. de leefbaarheid van de permanente bevolking op Texel alsmede het karakter van het eiland. Daar ligt de kern van de zaak. Als TESO zich niet wil opstellen als openbaar vervoer ten algemene nutte en geen, indien nodig, overheidshulp wil aanvragen dan heeft TESO zijn tijd gehad en is het volkomen gemotiveerd als dit bedrijf zou overgaan in overheids handen. Voor de houding van TESO kan ik geen waardering hebben. S. de Waard, Den Burg over het doek doet. Iets over twaalven pas besluit Dolf, dat het zo welletjes is voor de eerste keer en maakt haar een compliment voor het poseren. „Mor genochtend zelfde tijd, kan dat? Hebben we het beste licht". Hij haalt zijn porte feuille te voorschijn en betaalt haar. Jossa ziet, dat het een rood briefje is en en groene: dertig gulden krijgt ze dus voor twee uur poseren. Zullen ze hier wel een heel bedrag vinden. Ze herin nert zich enige jaren geleden het model in Rotterdam, naakt, dat al vijftig gulden per uur kreeg. En dat was niet eens zo'n knappe griet als deze Martie. Pas enkele dagen later heeft Jossa gelegenheid wat entre nous met Martie te praten. „Ben je Katholiek?" Het is eigenlijk een overbodige vraag, want er is in dit stadje niet eens een Protestantse kerk; wel in het naburige dorp. Ja, Martie is Katholiek. „En vindt de pastor het goed, dat je naakt poseert?" wil Jossa verder weten, maar dan haalt het meisje minachtend de schouders op. „Waarom niet? We doen toch niks? In onze kerk staan ook beelden van half- naakten. Kunst is tenslotte kunst". Jossa ontdekt zodoende, dat Martie vast geen dom meisje is. Dat Dolf haar er zo tussen uit gehaald heeft, is op zichzelf al een prestatie. Dan komt ze te weten, dat het meisje op de middelbare school is geweest, maar twee jaar geleden, nadat haar moeder gestorven is, thuisbleef voor het gezin te zorgen. Ja, ze heeft nog drie broertjes en een zusje, allemaal nog op school. Daar moet ze nu voor zorgen, al had ze graag haar diploma willen halen. „Maar ons va had iemand in huis nodig en een huis houdster kan va niet betalen". Jossa vraagt: „Vind je het leuk om zo te poseren?" Grote ogen bij Martie. „Waarom niet? Ik kan best met mezelf voor de dag komen of niet soms?" Jossa moet toegeven, dat het inder daad zo is. En dan vraagt Martie. „Hebt u geen kinderen?" De ander schrikt even en begint dan te lachen. „Nee, waarom zou ik?" „Nou, dat is toch heel gewoom? Houdt meneer niet van kinderen?" „Dat weet ik niet. Ik ben niet met meneer Prinsse gertouwd. We zijn gewoon collega's, hij schildert portret ten, ik landschappen". Ze maakt een beweging naar haar eigen hoek, waar enkele doekjes hangen. Maar dan komt Dolf van boven en Martie moet zich gereed maken om twee uur te poseren. Pas aan het eind van de week, als Martie met haar geld is vertrokken, roept Dolf Jossa bij het doek en vraagt: „Hoe vind je het? Er moet natuurlijk nog heel wat aan bijgewerkt worden". Ze bekijkt voor de eerste maal het doek nu eens aandachtig en moet toegeven, dat het gezicht althans spre kend lijkt. Er is geen kwaad woord over te vertellen. Ze knikt en zegt: „Prima. Ik wou wel, dat ik zo kon schilderen". 's Avonds zitten ze boven en kijken naar de televisie. Maar Dolf heeft blijk baar zijn gedachten er niet bij, want hij vraagt Jossa: „Hoe vind je haar?" De vrouw denkt, dat hij zijn oordeel vraagt over een teevee-ster, die juist voor de camera staat te zingen. En ant woord, schouderophalend: „Mijn genre niet". „Gut, ik dacht nog wel: ze heeft het een en ander van jou weg". Jossa wijst op de zangeres, ver baasd: „Wie, zij en ik?" Dolf schud zijn hoofd. „Ach welnee. Ik heb 't over Marie Zwetselage. Weet je, hoe oud ze is? Net zou oud als Julia, toen ik haar schilderde: vijftien, bijna zestien jaar. Wat een verschil, he? Zij is veel vroeger volwassen". Daar hoort Jossa van op: vijftien. Ze had haar minstens op zeventien ge schat. Eerder nog een jaar ouder. Maar vijftien jaareigenlijk bloedlink. Ze vraagt: „Kun je geen geduvel krijgen met de justitie? Het kind is hartstikke minderjarig". Hij haalt de schouders op. „Weet ik niet. Maak ik me trouwens niet druk over. Boer Zwetselage heeft een verkla ring ondertekend, waarin hij zijn toe stemming geeft tot poseren, dus Ze vraagt: „Staat er in voor naakt- poseren?" De man grinnikt. „Ik kijk wel uit, dan had-ie waarschijnlijk nee gezegd. Dit is een onderonsje tussen Martie en mij". „Ik vind het maar bloedlink. Dolf". „Mogelijk. Ik heb Martie goed op 't hart gedrukt over het naaktposeren met geen woord te spreken. Met niemand. Overigenshoe kom ik aan iemand anders voor een dergelijk schilderij? Ik ken iemand, die een goddelijk figuur heeft, maar weigert". Ze begrijpt terstond, dat hij haar bedoelt. Wat niet wegneemt, dat ze op olijke manier vraagt: „Wat kan ik verdienen, als ik poseer als Martie?" „Wat in mijn vermogen ligt. Zeg het' maar: honderd gulden per uur? Als ik het missen kan, geef ik het je graag". Ze voelt, dat ze een kleur gaat krijgen. „Je bent een dwaas, Dolf. Zeg dat ik twintig uur poseer, dat zou dan twee duizend gulden voor jou betekenen. Leg je er geld op toe, want zo'n bedrag krijg je er nooit voor, als je het verkoopt". Hij kijkt haar enige tijd van terzijde aan. „Je denkt toch niet, dat ik jou zou schilderen om het te verkopen? Als het klaar is, hang ik het hier". Hij wijst naar de wand, die overigens al vrij vol is met diverse doekjes en paneeltjes. Jossa schudt haar hoofd. „Martie heeft alles, wat een vrouw nodig heeft om jouw schilderwerk ten volle te doen slagen. Bepaal je maar bij haar". „Jij hebt 't ook", weerlegt hij. „Daar om zou ik je zo graag willen schilderen". „Daar weet jij niets vanl Je hebt me nog nooit zo gezTenl" Ze is rood gewor den van verontwaardiging. Maar de man is er niet van ondersteboven. Hij komt overeind en loopt naar de kast, waar de flessen met drank staan. Met zijn rug naar haar toe schenkt hij zich een borrel in en zegt onderwijl: „Dat zal naar alle waarschijnlijkheid ook niet ge beuren. Jij hebt in het verleden iets verschrikkelijks beleefd met een man en dat dreigt voor je verdere leven een obsessie te worden. Het is geen preuts heid, maar angst. Door de wetenschap, wat er met je gebeurd is en dat zoiets zich onder bepaalde omstandigheden kan herhalen". (wordt vervolgd) door Leida Graafland

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5