AGCND4 ,As een Tesseiaar 'n koppie Pet wat eet-ie er dan bee? TEXELTOERIST Flierefluiters schieten in de roos zon. maan. hoog water Koersen vreemde valuta vrij en ongesubsidieerd LAND BOUW „WAT IK ZEGGEN WOU.." Wie heeft Texelse Esperantokaarten? TS Alkmaar houdt open huis Q O O Aan ieder, die iets te maken heeft (direkt of indirekt) met toerisme Jaarvergadering landbouw voorlichting Jeuk en veeluizen Hoeveel krachtvoer voor het melkvee? RIJDAG 13 JANUARI 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Plaatselijke humor en nostalgie vieren hoogtij in het programma dat e kersverse revuegroep ,,De Flierefluiters" nu al voor de zesde keer eeft afgewerkt. Die zesde keer was dinsdagmiddag j.l. in „De Linde- oom-Texel" voor de bejaarden van Den Burg en De Waal. Het ucces was groot en dat was niet te danken aan de perfektie van het ebodene maar aan de spontaniteit, de afwisseling en vooral het Texelse" karakter van de verschillende onderdelen. De geestelijke moeder van de revue is innie Craanen-Hemelrijk, die op dit bied een langjarige reputatie heeft op houden. Onze lezers zullen zich her neren dat zij en haar inmiddels overle- >n echtgenoot veel succes oogstten et de revuevoorstellingen die door den van de buurtvereniging Koger- raat-Schoonoordsingel-Witte Kruis- an voor allerlei gezelschappen (ook jiten Texell werden opgevoerd. Come back Na de dood van de muzikaal begaafde enk Craanen liet Jannie Craanen een dlang niets meer van zich horen. Maar i is ze terug met een groep die is voort komen uit de plaatselijke NW Vrou- enbond. „Maar met de vakbond of de ilitiek heeft het niets te maken", zegt innie Craanen. „De mensen zijn daar el eens ongerust over. Als ze me agen een avond te verzorgen willen ze it ik het niet „te rood" maak. Nou je !t zelf dat daar geen sprake van is. We n wel eens een beetje kritisch maar t gaat dan altijd om dingen die jemeen zo worden aangevoeld". Vrouwen Jannie Craanen is er niet in geslaagd annelijke medewerkers voor haar re- legroep aan te werven. Dat is wel een indicap want in sommige schetsjes oeten vrouwen nu een mannenrol elen. Voor een beetje compensatie rgt de heer Gerrit Visser die in de lurtrevue's een hoofdrol speelde maar niet officieel meedoet. In een enkel mmer springt hij echter bij als een iede zanger. Oude successen De revue van „De Flierefluiters" is it in alle opzichten nieuw. Succes immers uit de voorstellingen van de lurtvereniging zijn ook in dit program- 3 opgenomen, soms aangepast aan de tualiteit. Ongewijzigd bleef het wei ast beroemde lied over de Texelse ek dat zowel qua melodie als tekst oeilijk is te overtreffen. Het nummer is or de toeschouwers niet geheel zon- ir levensgevaar, want de dames smij- 3 tijdens het zingen stukken kleikoek zaal in en dat kan hard aankomen. In it lied wordt dan ook gememoreerd t in menig gezin de orde werd gehand- afd onder dreiging van een pak slaag it een reep Texelse taai In de revue wordt gezongen over xel dat het moet doen zonder zieken- is, direkt gevolgd door een duet innie Craanen - G. Visser): „Mijn rste meisje van de zangvereniging", it is een van de weinige niet zelfge- iakte bijdragen die het blijkens het rtederd meezingen door het bejaarde jbliek niettemin aardig doet. ze de rol nog niet kent en iedereen brult van het lachen als haar tegenspeelster het op een gegeven moment helemaal liet afweten. Beskete Via de „Bomendiek" (waar je in het hoge gras zo heerlijk kon vrijen) vergelij ken „De Flierefluiters" de geneugten van de verschillende dorpen met de attrakties van Den Burg. Dat wordt toen, Maar in de leerschool van het leven kun je niets meer overdoen". Mevrouw Craanen (wat minder goed bij stem dan vroeger, maar dat komt wel weer goed, hopen we) zit vol plannen. Met haar groep die dan wel zou moeten worden aangevuld met wat talentvolle heren wil ze volgend jaar het bekende verhaal van „De Stroop pot" als musical brengen. De zon komt 15 januari op om 8.42 uur en gaat onder om 16.42 uur; 18 januari op om 8.39 uur en onder om 17.03 uur. Maan: 16 jan. E.K.; 24 jan. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 13 januari 11.15en23.53 Zaterdag 14januari 11.49en— Zondag 15januari 0.24en 12.21 Maandag 16januari 0.51 en 12.52 Dinsdag 17 januari 1.29 en 13.43 Woensdag 18januari 2.28en 14.54 Donderdag 19januari 2.41 en 16.11 Vrijdag 20 januari 4.56en 17.27 Zaterdag 21 januari 6.03 en 18.28 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. 8R£VEN VAN LEZERS-OUTEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN OE REOAK1C Dan is er een „geldlied": „Wat zou er gebeuren als geld niet meer bestond? Dan leefden we niet meer als kat en hond". In dit lied krijgt de dure Texelse middenstand een veeg uit de pan en er is een soort potpourrie van bekende melodieën met aangepaste Texelse tekst aan toegevoegd. Dansgroep „De Flierefluiters" hebben zich van de medewerking verzekerd van de dans groep „Oude Dansen" die tijdens de revue tweemaal optreedt: met de valeta, kruispolka, Spaanse wals, Frühlingsbo- ten, enz. Vooral bejaarden vinden het prachtig, maar mevrouw Craanen hoort telkens dat ook jongeren haar revue erg op prijs stellen. Ze weet al te goed dat het gebodene niet volmaakt is, maar het originele, eigen karakter spreekt toch velen aan. De hang naar nostalgie en het plaatselijke wordt steeds sterker, een kennelijke reaktie op het geoliede amusement dat door radio, televisie en bioscoop wordt geboden. Zelfs als het duidelijk fout gaat, geniet het publiek met volle teugen. Mevrouw Craanen kan zich permitteren een voordrachtje te brengen met de tekst in de hand omdat gevolgd door een nagespeeld (waar gebeurd) verhaal rond Piet Boon de melkboer, waar een niet-Texelaar waar schijnlijk weinig van begrijpt want het is doorspekt met termen als „affeseer- skoene", er „beskete uutsien", „skub- bere fan de kou" en „knetere over de sxone floer". Een voordrachtje (ge bracht door mevrouw Kramer-Ooster beek) gaat over een in Spanje overwin terende bejaarde die weer naar haar winterse eiland verlangt. Voorts zang over het strandvermaak van vroeger (met sociaal bewogen ondertoon waar uit valt op te maken dat mevrouw Craa nen die „ouwe tied" toch echt niet zo goed vond). Een verzoeknummer was het door Jannie Craanen (die zichzelf zowel op piano als accordeon begeleidt) gezongen oude succes „Vuurtoren wachter aan Texelse kust". Het gezel schap gaat op de 'interinsulaire' toer door het zingen van het volkslied van Vlieland dat de vorige revuegroep in de op dat eiland gebrachte voorstelling had opge nomen. Zotternij, ernst, romantiek wisselen elkaar snel af. De Ouwe Sunderklaasvertolking doet het leuk en wordt gevolgd door het mooie lied over de ervaringen des levens: „Wat zou je niet willen geven voor zo'n ogenblik van „De Flierefluiters". Van links naar rechts de dames A. van Wilsum-Hoekstra, M. van der Meer-Rijk, R. Buren-van Drunen, G. Kramer-Oosterbeek, J. Craanen-He melrijk, R. Smits-Schuurmans, K. Kra mer-Dijkstra en T. Krugers-van der Slikke. Westduitse marken 100 7105,50 Belgische francs 100 f 6,76 Franse francs 100 f 47,50 Zweedse kronen 100 7 47,00 Zwitserse francs 100 7112,50 Amerikaanse dollars 1 7 2,25 Engelse ponden 1=7 4,30 Oostenrijkse schillingen 100 7 14,82 Italiaanse lires 10.000 7 23,75 Een op 27 december 1936 in het Espe rantistenblad „La Praktiko" geplaatste advertentie maakt melding van het bestaan van Texelse ansichtkaarten die voorzien zijn van een opdruk in het Esperanto. De vertaling van de betref fende advertentietekst is als volgt: „Ansichtkaarten van Texel. De uitge verij „Texelsche Courant" in de plaats Den Burg (eiland Texel) heeft opnieuw 19 geïllustreerde postkaarten met ge zichten van het bekende Nederlandse eiland uitgegeven. De prachtige foto kaarten geven talrijke watervogels te zien. De fotografische en technische reprodukties zijn meesterlijk. De prijs van een kaart is 5 cent. Het adres van de uitgeverij is: Texelsche Courant, Parkstraat, Den Burg, Texel, Neder land". Een van deze kaarten is in mijn bezit. Op de beeldzijde ervan staat Groeten uit De Cocksdorp, Texel. Dit is in het Esperanto: salutajn el la bela insulo Texel. Op de achterzijde staat vermeld: 247 Hotel Pension „De Hoop", De Cocksdorp, Texel, telef. 4. Uitzicht op de Roggesloot, Elrigardo el Hotelo „De Hoop". Uitgave: Texelsche Courant Boekhandel Parkstraat, Den Burg (bij het postkantoor) Esperanto parolata (Espe ranto sprekende). Dit zijn de enige gegevens die ik heb en ik hoop dat iemand die in het bezit is van andere opnames uit deze serie contact met mij zou willen opnemen ter eventuele reproduktie. P. Berkhout, Lindelaan 18, 1561 CL Krommenie NASCHRIFT: Het archief van de Texelse Courant was in dit geval niet toereikend. Mis schien kan en wil een van de lezers/ver zamelaars de heer Berkhout helpen. Red. Dp 27 en 28 januari wordt in de igere Technische School te Alkmaar en huis gehouden voor toekomstige rlingen en familieleden. Het betreft open avond (vrijdag 27 januari van 00 tot 21.00 uur) en een open dag iterdag 28 januari van 10.00 tot 15.00 Er zullen op deze dagen door centen en studenten enkele interes- ite experimenten worden getoond. Jen zal zich in het bijzonder richten hen die belangstelling hebben voor tktrotechniek, werktuigbouw en civie- techniek (weg- en waterbouw). De ectie van de Alkmaarse HTS zal twezig zijn om inlichtingen te ver- ekken over de nieuwe bedrijfskundige leling, die hoogstwaarschijnlijk in Justus 1978 van start zal gaan. Het es van de HTS is Bergerweg 200, :maar. LANGRIJKE TELEFOONNUMMERS 'oor heel Texel gelden de volgende mnummers. lij brand: (02220)2066. lij ongevallen met ernstig lichamelijk el: (02220) 2011. lij verkeersongevallen zonder ernstig el: (02220) 2644. Binnenkort beginnen wij met de samenstelling van de „Texeltoerist" voor 1978. Er staan zes nummers op stapel: één voorjaarseditie (geldig van Pasen tot Pinksteren), vier zomeredities en een herfst/winteruitgave. We zijn van plan het blad (nog) beter te maken dan de afgelopen jaren het geval was. Dat betekent: veel betrouwbare uitvoerige informatie over alles waarvoor een vakantieganger zich zou kunnen interesseren. Daarvoor hebben wij de medewerking nodig van ieder die op een of andere manier iets met het Texelse toerisme heeft te maken. Bijvoorbeeld: bootjesverhuurders, Jan Pleziervaarder, vogelwachter, zwembadexploitant, strandbewaker, hotelier, bowlingexploitant, paardenverhuurder, fietsenverhuurder, apotheker, de dokter, dominee, maatschappelijk werker, sexuele hervormer, culturele werker, rondvluchtmaker, parachutist, zweefvlieger, man van rijkswaterstaat, de boswachter, winkelier, dierenarts, autodealers, kroegbazen, midgetgolf- exploitanten, evangelisten, bibliothecaris, natuurvoorlichter, autobusonder nemer, de man die de kunsttentoonstellingen organiseert, de beheerders van de musea, de man van de kinderboerderij, de wijkzuster, bankiers, sportmas seurs, bioscoopexploitant, de bolderwagenverhuurders, de directeur van het postKantoor, enz., enz., enz. Aan hen het dringende verzoek: zorg dat wij op de hoogte zijn van openingstijden, prijzen en andere gegevens. Wij verwerken die gegevens in de tips- en agendapagina's die dit jaar geheel tweetalig zullen worden uitgevoerd. Let wel: het gaat nu dus niet om advertenties (daarover volgen nadere mededelingen) maar om redactionele tekst en dat kost helemaal niets. Een mooie gratis reklame voor u en onmisbare informatie voor de recreanten die wel eens wat anders willen (of moetenl) dan op het strand zitten. Bel of schrijf ons. In vorige jaren kregen wij de gegevens vaak te laat. „'t Is nog lang gien seumer", dachten de mensen. Een week voor de paasvakantie hadden ze nóg niet over (gewijzigde) prijzen of openingstijden gedacht. Laten we het nu eens anders doen. Denk en overleg vanavond en bel ons morgen. Bedenk dat Pasen extra vroeg valt dit jaar. De carnavalsmuziek schalt dage lijks reeds uit de radio. Het verwerken van de gegevens, het vertalen en het maken van eventuele foto's kost veel tijd. Gun ons die tijd en wij maken er wat goeds van. Praat met redacteur Harry de Graaf (voor adres en telefoonnummers zie de kop van de Texelse Courant). In hotel Tubantia aan de Pontweg wordt op woensdag 18 januari om 10.15 uur de jaarvergadering van de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting in de Landbouw gegeven. Tijdens deze ver gadering zal ondermeer het woord worden gevoerd door Ir. A. van der Schaaf die spreekt over de landbouw en het leven in Brazilië. Deze vergadering zal vrijwel de gehele dag in beslag nemen. Tijdens de och tendvergadering worden de huishoude lijke punten afgehandeld zoals de be stuursverkiezingen, het financiële ge deelte en een verslag van de werkzaam heden die bedrijfsvoorlichter J. Koolhof in de afgelopen periode verrichte. Ir. A. van der Schaaf die na de middagpauze een causerie over Brazilië houdt is hoofd van de afdeling Onder zoek in bedrijfsverband bij het proefsta tion voor de akkerbouw in Lelystad. Voordien is de heer Van der Schaaf een aantal jaren als landbouwconsulent in Zuidamerika werkzaam geweest. Aan de hand van dia's zal men een beeld kunnen krijgen van de Braziliaanse cultures. In de natte herfst en zachte winter zweten de melkkoeien en het jongvee op stal als de ventilatie niet geheel optimaal is. Dit wordt nog erger als de koeien na het binnenkomen in de stallen niet geschoren worden. Vooral op de schoften van de dieren kan het haar erg lang worden en door het zweten blijft het nat. Deze natte plukken houden stof en andere verontreinigingen vast zodat het dier erge last van jeuk krijgt. Wanneer er poetsgereedschappen in de loopstallen aanwezig zijn maken de dieren hun jeuk kenbaar door regelmtig onder zo'n borstel te gaan staan. Is deze poetsapparatuur er niet (wat wel als een tekortkoming bij de inrichting van de stal moet worden gerekend) zullen de dieren schuren aan het voerwerk, box afscheidingen, spanten etc. Ook likken geeft jeuk aan. Veelal zijn deze dieren geïnfecteerd met luizen die op het vee een zeer goed leventje kunnen hebben. De luizen vermenigvuldigen zich door het leggen van eieren (neten) die na 10 - 20 dagen uitkomen. Ze bevinden zich vooral voor aan de halsvlakte, schouder, romp achter de oren en rond de staart. De behandeling bestaat uit het sche ren en het wassen van de dieren met toegestane insectenbestrijdingsmidde len tegen luizen op vee. Na 10 - 14 dagen moet de behandeling herhaald worden zodat ook de neten dood gaan. Ook deze verzorging geeft produktie voor het dier. Bij het vaststellen van de krachtvoer- gift voor het melkvee dient er rekening gehouden te worden met de voeder- waarde van het ruwvoer, de melkgift van de koe per dag en de leeftijd van het dier. Aan eerste kalfs- en in mindere mate ook aan tweede kalfskoeien dient een jeugdtoeslag te worden gegeven. Deze jongere dieren hebben meestal reeds een lagere totale-voeropname en dienen bij hoge melkgiften extra aan dacht van de veehouder te krijgen. Teveel „slijten" komt de totale jaarpro- duktie niet ten goede omdat de dieren onvoldoende kracht overhouden. Naar mate een koe meer melk geeft dient er meer krachtvoer te worden gegeven omdat de ruwvoeropname beperkt is. Hoewel de dieren bij een hoge produktie kort na het afkalven, enerzijds wel in staat zijn om meer ruwvoer op te nemen dan later gedurende de laktatieperiode, is het anderzijds nodig ze minder ruw voer te geven zodat ook krachtvoer in voldoende mate wordt opgenomen. Bij deze verdringing van ruwvoer door krachtvoer dient er voor gezorgd te worden dat per dag nog minstens 5 kg ruwvoer droge stof met 25% ruwe celstof door het dier wordt opgenomen. Zou het ruwvoer nog in meerdere mate uit het voederrantsoen worden wegge nomen dan komt de gezondheid in gevaar. J. Koolhof DONDERDAG 12 JANUARI In het kader van de wintergesprekken van de gezamenlijke kerken wordt vang 20.15 uur in „Ons Huis" te Den Hoorn een bijeenkomst gehouden. Een soortgelijke bijeenkomst begint om 20.00 uur in de Hervormde pasto rie van Oudeschild. VRIJDAG 13 JANUARI Voor het Nutsdepartement Texel geeft de heer A. Hoekmeijer een dia-lezing over zijn vaartocht rond de wereld; 20.00 uur. Ook niet-leden zijn wel kom, echter tegen een entree van f3,-. In de zaal van de Nederlands Hervormde kerk van Oosterend wordt aanvang 20.30 uur een bijeenkomst gehouden in het kader van de wintergesprekken van de gezamenlijke kerken. ZATERDAG 14 JANUARI Toneelvereniging „Nieuw Leven" te Oudeschild voert in 't Skiltje het stuk „In het witte paard"; 20.00 uur. In „De Lindeboom-Texel" heeft de Vereniging voor Vrienden van het Paard de jaarlijkse feestavond; 20.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. In de Burgemeester De Koninghal brengt „De Noorder Compagnie" de volkskomedie „Met allebei je ellebo gen". Aanvang 20.00 uur. Entree 712,50. Op de Groeneplaats start om 13.30 uur bij de Recreaktiefbus een fiets-wan- deltocht. In sporthal Ons Genoegen begint om 18.30 uur een zeskamp. Toegang gratis. ZONDAG 15 JANUARI Van 8.30 tot 10.00 uur wordt aan het strand Westerslag de sportviswed strijd gehouden die oorspronkelijk voor 22 januari was gepland. VASTE DATA Iedere derde dinsdag van de maand spreekuur van het FNV in het zaaltje van de Doopsgezinde gemeente in de Kogerstraat van 19.30 tot 20.30 uur. Voor urgente gevallen bel telefoon (02223) 926 of (02220) 4117. Wielervereniging Texel houdt iedere zondag trainingswedstrijden op het Hogebergcircuit. De Stichting voor Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Texel houdt spreek uur op maandag tot en met vrijdag van 9.00 - 10.00 uur en van 14.00 - 15.00 uur. Adres Julianastraat 3, Den Burg. Iedere donderdagavond om 20.00 uur bijbelstudie ten huize van Jan en Paula Brouwer, Warmoesstraat 42 in Uen Burg. In het gebouwtje van de Hervormde gemeente te De Cocksdorp kunnen iedere donderdag boeken worden geleend van 15.30 - 16.30 uur en van 19.00 - 20.00 uur. Elke woensdagavond kunnen liefheb bers volleyballen in De Bijenkorf te Oosterend, aanvang 19.30 uur. Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrix- laan kan dagelijks oud papier in de daar opgestelde container gedepo neerd worden. Iedere donderdagmiddag aanvan 15.30 uur bejaardengymnastiek in 't Skiltje te Oudeschild. Slankelijnclub komt op maandagavond bijeen in „De Witte Burcht", aan vang half acht. Bejaardenzang iedere woensdagmid dag 15.00 uur in de Hollebol aan de Burgwal. Oud papier ten bate van gymnastiek vereniging Oosterend kan altijd wor den bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend. NVSH-informatiecentrum, -middelen depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241. Con tactpersoon: Mevr. Blanken, Tjakker- straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouwtje. Maan dags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Telefoon (02220) 4185. Jehovah's Getuigen: elke dinsdag boek- studie om 19.00 uur op het adres Oorsprongweg 27 in Eierland en Schoorwal 41 te Den Burg. Elke maandagavond om 20.00 uur kla verjassen in „De Zwaan".

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5